Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PACLITAXEL ACCORD 6MG/ML KONC OLD INFÚZIÓHOZ 1X50ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Accord Healthcare Polska Sp. Z O.O.
Hatástani csoport:
L01CD Taxanok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21520/03
Hatóanyagok:
PaclitaxelumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1. Terápiás javallatok

Petefészek karcinóma: a petefészek-daganat első vonalbeli kemoterápiájában a paklitaxel ciszplatinnal kombinálva azoknak a betegeknek a kezelésére javallt, akiknek betegsége előrehaladott fázisban van, vagy akiknél a kezdeti laparotomiát követően reziduális tumor (>1 cm) maradt vissza.

A petefészek-daganat második vonalbeli kemoterápiájaként a Paclitaxel Accord 6 mg/ml koncentrátum oldatos infúzióhoz az ovarium metasztatizáló carcinomájának kezelésére javallt, a standard, platinatartalmú kezelés sikertelenségét követően.

Emlőkarcinóma: adjuváns kezelésként a Paclitaxel Accord 6 mg/ml koncentrátum oldatos infúzióhoz nyirokcsomó-pozitív emlődaganatos betegek kezelésére javallt, antraciklin és ciklofoszfamid (AC) kezelést követően. A paklitaxellel történő adjuváns kezelés az AC terápia kibővítéseként alkalmazandó alternatív kezelés.

Paklitaxel javallt a lokálisan előrehaladott vagy áttétes emlődaganat kezdeti kezelésére antraciklinnel kombinációban azoknak a betegeknek, akiknek az antraciklin adható, vagy trasztuzumabbal kombinációban azoknak a betegeknek, akiknél immunhisztokémiai vizsgálatokkal megállapították a humán epidermális növekedési faktor receptor 2 (HER-2) 3+ szintű overexpresszióját, és akik számára az antraciklin alapú kezelés nem alkalmas (lásd 4.4 és 5.1 pont).

Monoterápiaként a paklitaxel akkor javallt az áttétes emlődaganat kezelésére, ha a standard, antraciklint tartalmazó kezelés sikertelen volt, vagy ha a beteg ezt a kezelést nem kaphatja.

Előrehaladott stádiumú nem kissejtes tüdőkarcinóma: A paklitaxel, ciszplatinnal kombinálva, olyan nem kissejtes tüdőkarcinómás (NSCLC) betegek kezelésére javallt, akiknél nem végezhető potenciálisan kuratív műtéti beavatkozás és/vagy sugárkezelés.
AIDS-hez társuló Kaposi-sarcoma: A paklitaxel olyan előrehaladott stádiumú, AIDS-hez társuló Kaposi-sarcomában (KS) szenvedő betegek kezelésében javallt, akiknél a megelőző liposzomális antraciklin terápia sikertelennek bizonyult.

Korlátozott hatékonysági adatok támasztják alá ezt az indikációt, az ezzel kapcsolatos vizsgálatok összefoglalását lásd az 5.1 pontban.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A paklitaxel kizárólag szakképzett onkológus felügyelete alatt alkalmazható, a citotoxikus anyagok beadására felkészült osztályokon (lásd a 6.6 pontban).

A Paclitaxel Accord 6 mg/ml koncentrátum oldatos infúzióhoz beadása előtt minden beteget kortikoszteroid, antihisztamin és H2 antagonista premedikációban kell részesíteni, pl.:

Gyógyszer
Adagolás
A paklitaxelt megelőző alkalmazás
dexametazon
20 mg per os vagy iv.
Per os alkalmazás esetén körülbelül 6-12 órával előtte, illetve iv. alkalmazás esetén: 30-60 perccel előtte
difenhidramin
50 mg iv.
30-60 perccel előtte
cimetidin vagy ranitidin
300 mg iv.
50 mg iv.
30-60 perccel előtte
*8-20 mg Kaposi-sarcomás betegek esetében
** vagy valamilyen egyenértékű antihisztamin, pl. klórfeniramin

Petefészek-karcinóma elsővonalbeli kemoterápiája: bár más adagolási protokollokkal kapcsolatosan még tartanak a vizsgálatok, a paklitaxel és ciszplatin kombinációs protokoll alkalmazása ajánlott. Az infúzió időtartamától függően a paklitaxel kétféle dózisban való adása ajánlott: 175 mg/m2 paklitaxel intravénás infúzióban 3 órán keresztül, majd ezt követően 75 mg/m2 ciszplatin háromhetente; vagy 135 mg/m2 paklitaxel 24 órás infúzióban, majd 75 mg/m2 ciszplatin, a kezelési ciklusok között 3 hetes időközökkel (lásd 5.1 pont).

Petefészek karcinóma másodvonalbeli kezelése: a paklitaxel ajánlott dózisa 175 mg/m2, amit 3 órán keresztül, a kezelési ciklusok között 3 hetes időközökkel kell adni.

Az emlőkarcinóma adjuváns kemoterápiája: a paklitaxel ajánlott dózisa 175 mg/m2, amit 3 órán keresztül kell beadni, az AC kezelést követően négy kezelési ciklusban 3 hetente.

Emlőkarcinóma elsővonalbeli kezelése: amennyiben a Paclitaxel Accordot doxorubicinnal (50 mg/m2) kombinációban alkalmazzák, akkor azt a doxorubicin után 24 órával kell beadni. A paklitaxel ajánlott dózisa 220 mg/m2, amit intravénásan 3 órán keresztül kell beadni, a kezelési ciklusok között 3 hetes időközökkel (lásd 4.5 és 5.1 pont).
Trasztuzumabbal való kombinált alkalmazás esetén a paklitaxel ajánlott dózisa 175 mg/m2, amit intravénásan 3 órán keresztül kell beadni, a kezelési ciklusok között 3 hetes időközzel (lásd 5.1 pont). A Paclitaxel Accord adása elkezdhető a trasztuzumab első dózisát követő napon, vagy a rákövetkező trasztuzumab-dózisok után közvetlenül, amennyiben az előző adag trasztuzumabot a beteg jól tolerálta (a trasztuzumab adagolására vonatkozó részletes leírást lásd a Herceptin(r) alkalmazási előírásában).

Emlőkarcinóma másodvonalbeli kezelése: a paklitaxel ajánlott dózisa 175 mg/m2, amit 3 órán keresztül kell beadni, a kezelési ciklusok között 3 hetes időközzel.

A nem-kissejtes tüdőkarcinóma (NSCLC) kezelése: a paklitaxel ajánlott adagja 175 mg/m2, amit 3 óra alatt kell beadni, ezt követően kerül sor 80 mg/m2 ciszplatin beadására, 3 hetes szünetekkel a kezelési ciklusok között.

Az AIDS-hez társuló KS (Kaposi-sarcoma) kezelése: a paklitaxel ajánlott dózisa 100 mg/m2, amit 3 órán keresztül intravénás infúzióban infúzióként kell kéthetenként beadni.

A következő paklitaxel adagokat a beteg egyéni toleranciájának megfelelően kell alkalmazni.

A Paclitaxel Accord nem alkalmazható ismételten mindaddig, amíg a neutrofilek száma el nem éri vagy meg nem haladja az 1 500/mm3 szintet (KS betegekben ? 1 000/mm3), illetve a trombocitaszám el nem éri vagy meg nem haladja a 100 000/mm3 szintet (KS betegekben ? 75 000/mm3). Azoknál a betegeknél, akiknél súlyos neutropénia (neutrofilszám < 500/mm3 legalább 7 napon át) vagy súlyos perifériás neuropathia lép fel, a további kezelési ciklusok dózisát 20%-kal csökkenteni kell (KS betegeknél 25%-kal) (lásd a 4.4 pontban).

Májkárosodásban szenvedő betegek: Nincsenek megfelelő rendelkezésre álló adatok az enyhe illetve középsúlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél szükséges dózismódosítás megállapításához (lásd a 4.4 és az 5.2 pontban). Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek nem kezelhetők paklitaxellel.

Gyermekek és serdülők
Paklitaxel adása biztonságossági és hatékonysági adatok hiányában 18 éven aluli gyermekek és serdülők esetében nem javasolt.

Az alkalmazás módja

Óvintézkedések a gyógyszer felhasználása vagy alkalmazása előtt:

Az oldatos infúzióhoz való koncentrátumot alkalmazás előtt hígítani kell (lásd a 6.6 pontban), és csak intravénásan alkalmazható. A paklitaxelt intravénásan kell alkalmazni, mikroporózus (? 0.22 mikrométer) membránnal rendelkező in-line szűrőn keresztül (lásd a 6.6 pontban).





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A paklitaxel kizárólag daganatellenes szerek alkalmazásában jártas orvos felügyelete mellett adható. Mivel jelentős túlérzékenységi reakciók léphetnek fel, biztosítani kell az alapvető életfunkciók támogatását szolgáló eszközöket.

Felléphet extravasatio, ezért tanácsos az infúzió beadási helyét szigorúan monitorozni a gyógyszer adagolása során fellépő esetleges infiltráció miatt.

A betegeknél kortikoszteroid, antihisztamin és H2 antagonista premedikációt kell alkalmazni (lásd a 4.2 pontban).

Kombinált terápia esetén a paklitaxelt a ciszplatin előtt kell beadni (lásd 4.5 pont).

Szignifikáns túlérzékenységi reakciók, mint a kezelésre szoruló dyspnoe és hipotenzió, angioneurotikus ödéma és generalizált urticaria, adekvát premedikáció után a paklitaxel-kezelésben részesülő betegek <1%-ában jelentkeztek. Ezek valószínűleg hisztamin-mediált reakciók. Súlyos túlérzékenységi reakciók esetén a Paclitaxel Accord 6 mg/ml készítményből készített oldatos infúziót azonnal fel kell függeszteni, tüneti kezelést kell kezdeni, és a betegnél később nem szabad újra próbálkozni a gyógyszer alkalmazásával.

A csontvelő-szuppresszió (elsődlegesen neutropénia) a dóziskorlátozó toxicitás. A vérsejtszámokat gyakran kell ellenőrizni. A betegek nem részesülhetnek ismételt kezelésben, amíg nem lesz a neutrophil granulocyták száma ? 1 500/mm3 (? 1 000/mm3 Kaposi-sarcomás betegeknél), a vérlemezkeszám pedig ?100 000/mm3 (?75 000/mm3 Kaposi-sarcomában szenvedő betegeknél). A Kaposi-sarcoma klinikai vizsgálatban a betegek többsége granulocyta-kolóniastimuláló faktort (G-CSF) kapott.

Károsodott májműködésű betegeknél a toxicitás, különösen III-IV. fokú csontvelő-szuppresszió kockázata fokozott lehet. Nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy a paklitaxel toxicitása fokozódik, ha 3 órás infúzióban enyhén kóros májfunkció-zavarban szenvedő betegeknek adják. Amennyiben a paklitaxelt hosszabb infúzióként adják be, akkor közepes-súlyos májkárosodás esetén fokozott csontvelő-szuppresszió észlelhető. A beteget szoros megfigyelés alatt kell tartani a súlyos csontvelő-szuppresszió kialakulásának a felismerése céljából (lásd 4.2 pont). A dózismódosítási javaslathoz nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok az enyhe és a közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegcsoportban (lásd 5.2 pont).

Nincsenek adatok azokra a betegekre vonatkozóan, akiknek kiinduláskor súlyos cholestasisa van. Súlyos májkárosodásban szenvedő betegeket tilos paklitaxellel kezelni.

Súlyos szív ingerület-vezetési zavarokról ritkán beszámoltak paklitaxel monoterápia kapcsán. Amennyiben a betegeknél a paklitaxel alkalmazása során jelentős ingerület-vezetési rendellenességek jelentkeznek, akkor megfelelő kezelés és a következő terápiás ciklus során folyamatos kardiológiai monitorozás szükséges. A paklitaxel beadása során megfigyeltek hipotóniát, hipertóniát és bradycardiát; a betegek általában tünetmentesek, és általában nem igényelnek kezelést. Ajánlott a vitális paraméterek gyakori monitorozása, különösen a paklitaxel infúzió beadásának első órájában. NSCLC-ban szenvedő betegek esetében gyakrabban figyeltek meg súlyos cardiovascularis eseményeket, mint emlő- vagy petefészek-daganatos betegeknél. Az AIDS-KS klinikai vizsgálat során egyetlen esetben észleltek a paklitaxellel összefüggésben szívelégtelenséget.

Amikor a paklitaxelt metasztatizáló emlődaganat kezdeti kezelésében doxorubicinnel vagy trasztuzumabbal kombinálva alkalmazzák, figyelmet kell fordítani a beteg szívműködésének monitorozására. Azoknál a betegeknél, akiknél a Paclitaxel Accord adása ilyen kombinációkban szóba jöhet, az anamnézisfelvételt, fizikális vizsgálatot, EKG-t, echokardiográfiát és/vagy MUGA szcintigráfiát is magában foglaló kardiológiai kivizsgálást kell végezni.
A kezelés során a szívműködés további monitorozása szükséges (például háromhavonta). A monitorozás segítségével kimutathatók azok a betegek, akiknél szívműködési zavar jelentkezik és a kezelőorvosnak fokozott körültekintéssel kell megválasztania az alkalmazott antraciklin kumulatív dózisát (mg/m2), amikor a kamrafunkció értékelésének gyakoriságáról dönt. Amikor a vizsgálatok a szívfunkció romlását mutatják, a kezelőorvosnak még tünetmentes esetben is alaposan mérlegelnie kell a további kezelés klinikai előnyeit és az akár irreverzibilis szívkárosodás kockázatát. Amennyiben további kezelést alkalmaznak, a szívműködést gyakrabban kell ellenőrizni (például 1-2 ciklusonként). További részletekért lásd a Herceptin(r) vagy a doxorubicin készítmények alkalmazási előírását.

Bár a perifériás neuropátia előfordulása gyakori, súlyos tünetek ritkán alakulnak ki. Súlyos esetekben a dózis 20%-kal (KS-ban szenvedő betegeknél 25%-kal) történő csökkentése ajánlott minden további paklitaxel kezelési ciklus során. NSCLC betegeknél és petefészek-daganatos betegeknél az első vonalbeli kezelés során a paklitaxel három órán át tartó infúzióban történő adása ciszplatinnal kombinálva nagyobb előfordulási gyakorisággal okozott súlyos neurotoxicitást, mint akár a paklitaxel monoterápia, akár a ciklofoszfamid-, majd ciszplatin-kezelés.

Fokozott körültekintés szükséges a paklitaxel intraarteriális alkalmazásának elkerülésére, tekintettel arra, hogy a lokális toleranciát tanulmányozó állatkísérletekben súlyos szöveti reakciókat figyeltek meg intraarteriális alkalmazást követően.

A paklitaxel és a tüdő sugárkezelésének együttes alkalmazása - ezek időrendi sorrendjétől függetlenül - interstitialis pneumonitis kialakulását segítheti elő.

Pszeudomembranózus kolitiszről ritkán számoltak be, ideértve azokat a betegeket is, akik nem kaptak egyidejűleg antibiotikumot. Erre a reakcióra gondolni kell a paklitaxel kezelés alatt vagy röviddel utána fellépő súlyos, vagy elhúzódó hasmenés differenciál diagnosztikája esetén.

KS betegeknél súlyos mucositis ritkán fordul elő. Súlyos reakciók fellépése esetén a paklitaxel adagot 25%-kal csökkenteni kell.

A paklitaxel több kísérleti rendszerben teratogénnek, embriotoxikusnak és mutagénnek bizonyult.

Ezért a kezelés folyamán és azt követően még hat hónapig a szexuálisan aktív, fogamzóképes nő- és férfibetegeknek megfelelő fogamzásgátlásról kell gondoskodniuk saját maguk és/vagy partnereik számára (lásd a 4.6 pontban). A hormonális fogamzásgátlás ellenjavallt hormon receptor pozitív tumorok esetében.

Segédanyagokra vonatkozó figyelmeztetések:
Ez a készítmény 391 mg alkoholt (etanolt) tartalmaz milliliterenként. A készítmény maximális adagjában (220 mg/m2) található alkoholmennyiség 646 ml sörnek vagy 258 ml bornak felel meg.

A készítmény 220 mg/m2 dózisát 70 ttkg-os felnőtteknél alkalmazva, a szervezetben 368,66 mg/ttkg etanolexpozíciót eredményez, amely körülbelül 61,44 mg/100 ml véralkoholszint-emelkedéshez vezethet. Összehasonlításképpen, felnőttek esetén egy pohár bor vagy 500 ml sör elfogyasztása után körülbelül 50 mg/100 ml-es véralkoholszint várható. A készítmény együttes alkalmazása propilénglikol- vagy etanoltartalmú egyéb gyógyszerekkel az etanol akkumulációjához vezethet és mellékhatásokat okozhat, különösen kisgyermekeknél, alacsony vagy éretlen metabolizációs kapacitás esetén. Mivel a készítményt általában lassan, 3-24 órán keresztül adják be, az alkohol hatása kevésbé jelentkezik.

A Paclitaxel Accord polioxil 35 ricinusolajat tartalmaz, amely súlyos allergiás reakciókat okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A paklitaxelről nem mutatták ki, hogy a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásolná. Figyelembe kell azonban venni, hogy a Paclitaxel Accord alkoholt tartalmaz (lásd a 4.4 pontban).

Alkoholtartalma miatt a gyógyszer ronthatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A paklitaxel túladagolásnak nincs ismert antidotuma. Túladagolás esetén a beteget szorosan ellenőrizni kell. A kezelésnek az elsődlegesen előrelátható toxikus hatások ellen kell irányulnia, éspedig: a csontvelő-szuppresszió, a perifériás neurotoxicitás és a mucositis ellen.

Gyermekeknél és serdülőknél a túladagolás akut etanol mérgezéssel társulhat.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A paklitaxel petefészek-daganat első vonalbeli kezelésére vonatkozó ajánlott adagolási protokollja szerint paklitaxelt a ciszplatin előtt kell beadni. Amennyiben a paklitaxelt a ciszplatin előtt alkalmazzák, akkor a biztonsági profil megegyezik azzal, amit a paklitaxel monoterápiával kapcsolatosan jelentettek. Amikor a paklitaxelt a ciszplatin után adták, a betegeknél súlyosabb csontvelő-szuppresszió alakult ki, és a paklitaxel clearance-e körülbelül 20%-kal csökkent. Nőgyógyászati rosszindulatú daganat esetén a paklitaxellel és ciszplatinnal kezelt betegeknél fokozott lehet a veseelégtelenség kialakulásának kockázata az önmagában adott ciszplatinhoz képest.

Mivel a paklitaxel és doxorubicin egymáshoz időben közel eső alkalmazása esetén a doxorubicin és aktív metabolitjainak eliminációja csökkenhet, ezért a metasztatizáló emlődaganat kezdeti kezeléseként alkalmazott paklitaxelt a doxorubicin alkalmazása után 24 óra elteltével kell beadni (lásd 5.2 pont).

A paklitaxel metabolizmusát részben a citokróm P450, a CYP2C8 és a CYP3A4 izoenzimek katalizálják. Ezért farmakokinetikai gyógyszerkölcsönhatás-vizsgálat hiányában körültekintően kell eljárni, ha a paklitaxelt olyan gyógyszerekkel alkalmazzák együtt, amelyek ismerten gátolják a CYP2C8 vagy a CYP3A4 működését (például ketokonazol és egyéb imidazol-típusú gombaellenes szerek, eritromicin, fluoxetin, gemfibrozil, klopidogrel, cimetidin, ritonavir, szakvinavir, indinavir és nelfinavir), mivel a paklitaxel toxicitása növekedhet a magasabb paklitaxel-expizíció miatt. Nem ajánlott a paklitaxelt olyan gyógyszerekkel egyidejűleg adni, amelyekről ismert, hogy serkentik a CYP2C8 vagy a CYP3A4 működését (pl. rifampicin, karbamazepin, fenitoin, efavirenz, nevirapin), mivel az alacsonyabb paklitaxel-expozíció miatt csökkenhet a paklitaxel hatásossága.

Klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a paklitaxel 6?-hydroxypaklitaxellé történő, CYP2C8 által mediált metabolizációja a fő metabolizációs útvonal embereknél. A CYP3A4 működését ismerten gátló ketokonazollal történő egyidejű alkalmazás nem befolyásolja a paklitaxel eliminációját a betegekből, ezért a két készítmény dózismódosítás nélkül alkalmazható egyidejűleg.

Egyidejűleg több egyéb gyógyszerrel is kezelt, Kaposi-sarcomában szenvedő betegek körében végzett vizsgálatok arra utalnak, hogy a paklitaxel szisztémás clearence-e jelentősen alacsonyabb nelfinavir és ritonavir jelenlétében, indinavir esetében azonban nem. Egyéb proteáz-inhibitorokkal való interakcióról nem áll rendelkezésre elegendő adat. Ennek következtében egyidejűleg proteáz inhibitor kezelésben is részesülő betegeknek a paklitaxel csak körültekintéssel adható.

Paklitaxellel kezelt betegek élő kórokozót tartalmazó vakcinákkal történő beoltása súlyos fertőzéshez vezethet. A beteg vakcinákra adott antitestválasza csökkenhet. Ennélfogva az élő kórokozót tartalmazó vakcinákkal történő immunizálást kerülni kell a kezelés alatt. Óvatosság javasolt élő kórokozót tartalmazó vakcinák alkalmazásakor a kemoterápia befejezését követően, és az oltás beadása legalább 3 hónappal a kemoterápia utolsó adagjának beadása után lehetséges csak. Az élő kórokozót tartalmazó vakcinák alkalmazását kerülni kell valamint erről egy specialistával kell konzultálni.
Az élő kórokozót tartalmazó vakcinák egyidejű alkalmazásával megnő a halálos kimenetelű szisztémás vakcinabetegség kockázata.
Az élő kórokozót tartalmazó vakcinák alkalmazása nem javasolt immunszupprimált betegeknél.

Cimetidinnel folytatott premedikáció nem befolyásolja a paklitaxel clearence-ét.

A paklitaxel egyéb gyógyszeres terápiákkal való kombinálásához kérjük, olvassa el a ciszplatin, doxorubicin, illetve a trasztuzumab alkalmazási előírását is, amelyből információt nyerhet az adott szer alkalmazását illetően.


6.2 Inkompatibilitások

A polioxietilált 35 ricinusolaj hatására, a tárolás során di-(2-etilhexil)-ftalát (DEHP) lúgozódhat ki a puha polivinil-klorid (PVC) tartályokból, a tárolási idővel és a szer koncentrációjával arányos mennyiségekben. Ezért a paklitaxel előkészítéséhez, tárolásához és hígított formában történő alkalmazásához PVC-mentes eszközöket kell használni.

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Amennyiben nincs külön jelezve, a következő ismertetés 812, szolid tumoros, klinikai vizsgálatok során paklitaxel-monoterápiában részesült beteg teljes gyógyszerbiztonsági adatbázisára vonatkozik. Mivel a Kaposi-sarcomás populáció rendkívül specifikus, erre vonatkozóan a jelen rész végén egy külön alpont található, ami egy 107 beteg részvételével végzett klinikai vizsgálat adatain alapul.

A külön feltüntetett kivételektől eltekintve a nemkívánatos hatások gyakorisága és súlyossága általában hasonló a paklitaxel kezelésben ovarium carcinoma, emlődaganat vagy NSCLC miatt részesülő betegeknél. A megfigyelt toxikus hatások egyikét sem befolyásolta egyértelműen az életkor.

Potenciálisan halálos kimenetelű, szignifikáns túlérzékenységi reakció (ami definíció szerint kezelést igénylő hipotóniát, angioödémát, bronchodilatator-kezelést igénylő légzési distresst vagy generalizált csalánkiütést jelent) lépett fel két betegnél (< 1%). A betegek 34%-ánál (az összes kezelési ciklus 17%-ában) alakult ki enyhe túlérzékenységi reakció. Ezek az enyhe reakciók (főleg kipirulás és bőrkiütés) nem szorultak kezelésre és nem akadályozták meg a paklitaxel terápia folytatását.

A leggyakoribb szignifikáns mellékhatás a csontvelő-szuppresszió volt. Súlyos neutropénia (< 500 sejt/mm3) a betegek 28%-ában lépett fel, de nem társult lázas epizódokkal. Csak a betegek 1%-ánál lépett fel legalább 7 napon át tartó neutropénia.

Trombocitopéniát a betegek 11%-ánál jelentettek. A betegek 3%-ánál a vérlemezkeszám mélypontja <50 000/mm3 volt a vizsgálat során legalább egyszer. Anémiát a betegek 64%-ánál figyeltek meg, de csak 6%-uknál fordult elő súlyos anémia (Hgb < 5 mmol/l). Az anémia előfordulási gyakorisága és súlyossága a kiindulási hemoglobin-státusszal függött össze.

Úgy tűnik, a neurotoxicitás, főleg a perifériás neuropátia, gyakoribb és súlyosabb volt a 175 mg/m2 adagban adott 3 órás infúzió esetén (85% neurotoxicitás, 15% súlyos), mint a 135 mg/m2 adagban adott 24 órás infúzió mellett (25% perifériás neuropathia, 3% súlyos), ha a paklitaxelt ciszplatinnal kombinálták. 3 órás paklitaxel infúzió után ciszplatinnal kezelt, NSCLC-ban, illetve petefészek-daganatban szenvedő betegek esetében egyértelműen növekedett a súlyos neurotoxicitás előfordulási gyakorisága. A perifériás neuropathia felléphet az első kezelési ciklust követően, és súlyosbodhat a további paklitaxel-expozíció során. Néhány esetben a perifériás neuropathia volt a paklitaxel-alkalmazás leállításának oka. A szenzoros tünetek általában javultak vagy megszűntek a paklitaxel alkalmazásának leállítása után néhány hónapon belül. A korábbi kezelések eredményeként már fennálló neuropathia nem jelent a paklitaxel kezelés tekintetében ellenjavallatot. Kimutatták továbbá, hogy a perifériás neuropathiák a paklitaxel-kezelés abbahagyásától számított 6 hónap után is fennállhatnak.

Ízületi fájdalom vagy izomfájdalom a betegek 60%-át érintette, és a betegek 13%-ában volt súlyos.

Az intravénás alkalmazás során az injekció helyén jelentkező reakciók helyi ödémához, fájdalomhoz, bőrpírhoz és keményedéshez vezethetnek; esetenként az extravasatio cellulitist eredményezhet. Beszámoltak a bőr pörkösödéséről és/vagy hámlásáról, néha extravasatióval kapcsolatban. Előfordulhat a bőr elszíneződése is. Ritkán beszámoltak a bőrreakciók visszatéréséről egy korábbi extravasatio helyén a paklitaxel más helyen történő beadását követően ("recall-jelenség"). Az extravasatio által kiváltott reakciók specifikus kezelése jelenleg nem ismert.

Néhány esetben az injekció helyén jelentkező reakció fellépését már a hosszú infúzió beadása során vagy egy héttel - tíz nappal később figyelték meg.

Alopecia: Hirtelen fellépő alopeciát figyeltek meg a paklitaxellel kezelt betegek 87%-ánál. A betegek többségénél, akiknél jelentkezik az alopecia, kifejezett hajhullás ? 50%-ban várható.

Disszeminált intravaszkuláris koaguláció vagy "DIC" előfordulását is jelentették, gyakran szepszissel vagy több szervet érintő működési elégtelenséggel összefüggésben.

Az alábbi táblázat az áttétes betegeknél monoterápiaként alkalmazott paklitaxel 3 órás infúzióban beadása esetén (a klinikai vizsgálatokban kezelt 812 beteg) észlelt, valamint a forgalomba hozatalt követő surveillance során jelentett (lásd*) mellékhatásokat sorolja fel. Ez utóbbiak a paklitaxelnek tulajdoníthatók, a kezelési protokolltól függetlenül.

Az alábbi mellékhatások gyakorisága a következő kritériumok alapján került meghatározásra:
nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Minden egyes gyakorisági csoporton belül a mellékhatásokat a súlyosságuk csökkenő sorrendjében soroltuk fel:

Szervrendszeri kategória
Előfordulási gyakoriság/Mellékhatások
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon gyakori: fertőzés (főként húgyúti fertőzések és felső légúti fertőzések), jelentett halálos kimenetelű esetekkel
Nem gyakori: szeptikus sokk
Ritka*: szepszis, peritonitis, pneumonia
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: mieloszuppresszió, neutropénia, anémia, trombocitopénia, leukopénia, vérzés
Ritka*: lázzal járó neutropénia
Nagyon ritka*: akut mieloid leukémia, mielodiszpláziás szindróma
Nem ismert: disszeminált intravaszkuláris koaguláció
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: enyhe túlérzékenységi reakciók (főleg túlzott kipirulás és bőrkiütés)
Nem gyakori: kezelést igénylő szignifikáns túlérzékenységi reakció (pl. hipotenzió, angioneurotikus ödéma, légzési distress szindróma, generalizált urticaria, hidegrázás, hátfájás, mellkasi fájdalom, tachycardia, hasi fájdalom, bőséges verítékezés és hipertenzió)
Ritka*: anafilaktikus reakciók
Nagyon ritka*: anafilaktikus sokk
Nem ismert*: Bronchospasmus
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nagyon ritka*: étvágytalanság
Nem ismert*: tumorlízis-szindróma
Pszichiátriai kórképek:
Nagyon ritka*: zavartság
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: neurotoxicitás (főleg: perifériás neuropathia)
Ritka*: motoros neuropathia (az ebből következő kismértékű disztális végtaggyengeséggel)
Nagyon ritka*: grand mal rohamok, autonóm neuropathia (amely paralitikus ileust és ortosztatikus hipotenziót okoz), enkefalopátia, konvulziók, szédülés, ataxia, fejfájás
Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nagyon ritka*: a nervus opticus rendellenességei és/vagy látászavarok (scotoma scintillans), főleg a javallottnál magasabb dózist kapott betegeknél
Nem ismert*: macula ödéma, photopsia, üvegtest elhomályosodása
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei:
Nagyon ritka*: hallásvesztés, ototoxicitás, tinnitus, vertigo
Szívbetegségek és szívvel kapcsolatos tünetek:
Gyakori: bradycardia
Nem gyakori: miokardiális infarktus, AV blokk és syncope, cardiomyopathia, tünetmentes kamrai tachycardia, bigeminiával társult tachycardia
Ritka: szívelégtelenség
Nagyon ritka*: pitvarfibrilláció, supraventricularis tachycardia
Érbetegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: hipotenzió
Nem gyakori: trombózis, hipertenzió, tromboflebitisz
Nagyon ritka*: sokk
Nem ismert*: phlebitis
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Ritka*: légzési elégtelenség, tüdőembólia, tüdőfibrózis, intersticiális pneumonia, dyspnoe, pleurális effúzió
Nagyon ritka*: köhögés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: hasmenés, hányinger, hányás, nyálkahártya-gyulladás
Ritka*: bél obstrukció, bél perforáció, isémiás kolitisz, pankreatitisz
Nagyon ritka*: mezenteriális trombózis, pszeudomembranózus colitis, neutropéniás colitis, ascites, oesophagitis, obstipatio
Máj- és epebetegségek:
Nagyon ritka*: májnekrózis, hepatikus enkefalopátia (mindkét betegséggel kapcsolatosan beszámoltak halálos kimenetelű esetekről)
A bőr és bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Nagyon gyakori: alopecia
Gyakori: átmeneti és enyhe köröm- és bőrelváltozások
Ritka*: pruritus, bőrkiütések, eritéma
Nagyon ritka*: Stevens-Johnson szindróma, epidermalis necrolysis, erythema multiforme, exfoliatív dermatitis, urticaria, onycholysis (a kezelt betegeknek óvniuk kell a kezüket és lábfejüket a naptól)
Nem ismert*: scleroderma, Kéz-láb erythrodysesthesia szindróma*
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori: arthralgia, myalgia
Nem ismert*: szisztémás lupus erythematosus,
Általános tünetek és az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakori: injekció beadási helyén fellépő reakciók (többek között: lokalizált ödéma, fájdalom, eritéma, induratio, és egyes esetekben az extravasatio által okozott cellulitisz)
Ritka*: lázas állapot, kiszáradás, gyengeség, ödéma, általános rossz közérzet
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Gyakori: ASAT (SGOT) szint súlyos mértékű emelkedése, az alkalikus foszfatáz szint súlyos mértékű emelkedése
Nem gyakori: a bilirubin-szint súlyos mértékű emelkedése
Ritka*: vér kreatinin-szint emelkedése
*: a forgalomba hozatalt követő megfigyelések során jelentett mellékhatások

Azoknál az emlődaganatos betegeknél, akik AC kezelést követően adjuváns kezelésként paklitaxelt kaptak, gyakrabban tapasztaltak neuroszenzoros toxicitást, túlérzékenységi reakciókat, arthralgiát/myalgiát, anémiát, infekciókat, lázat, hányingert/hányást és hasmenést, mint azoknál a betegeknél, akik csak AC kezelést kaptak. Ezeknek az eseményeknek a gyakorisága azonban, megegyezett a - fentebb már említett - paklitaxel monoterápia kezelés alatt fellépő nemkívánatos mellékhatások gyakoriságával.

Kombinált kezelés
A következő adatok a petefészek karcinoma elsővonalbeli kemoterápiájára irányuló két nagy méretű klinikai vizsgálatból származnak (paklitaxel + ciszplatin: több mint 1050 betegen végezték); továbbá két fázis III klinikai vizsgálatból, amit a metasztatizáló emlődaganat elsővonalbeli kezelésével kapcsolatosan végeztek: az egyik a doxorubicinnel történő kombinációt vizsgálta (paklitaxel + doxorubicin: 267 beteg esetében), a másik a trasztuzumabbal történő kombinációt (tervezett alcsoport-elemzés: paklitaxel + trasztuzumab: 188 betegnél), valamint az előrehaladott nem kissejtes tüdődaganat kezelésére irányuló két fázis III klinikai vizsgálatból (paklitaxel + ciszplatin: több mint 360 betegen) (lásd az 5.1 pontban).

A petefészek-daganat elsővonalbeli kezeléseként, 3 órán át tartó infúzióban történő alkalmazását követően a neurotoxicitást, ízületi fájdalmat/izomfájdalmat és a túlérzékenységet gyakoribbnak és súlyosabbnak jelentették azok a betegek, akiket paklitaxellel, majd ciszplatinnal kezeltek, mint azok, akiket ciklofoszfamiddal, majd ciszplatinnal kezeltek. A csontvelő-szuppresszió kevésbé gyakorinak és súlyosnak tűnt a három órás infúzióban adott paklitaxel majd ciszplatin esetén, összehasonlítva a ciklofoszfamidot követő ciszplatin terápiával.

Áttétes emlődaganat első vonalbeli kezelése során doxorubicin (50 mg/m2), majd 24 óra múlva 3 órás paklitaxel (220 mg/m2) infúzió adása után neutropeniáról, anémiáról, perifériás neuropathiáról, ízületi fájdalomról/izomfájdalomról, astheniáról, lázról, valamint hasmenésről gyakrabban számoltak be és ezek súlyosabb formában jelentkeztek a standard FAC (5-FU 500 mg/m2, doxorubicin 50 mg/m2, ciklofoszfamid 500 mg/m2) kezeléssel összehasonlítva. A hányinger és hányás kevésbé gyakorinak és kevésbé súlyosnak tűnt a paklitaxel (220 mg/m2) / doxorubicin (50 mg/m2) kezelést követően a standard FAC kezeléshez képest. A kortikoszteroidok alkalmazása elősegíthette a hányinger és hányás gyakoriságának és súlyosságának csökkenését a paklitaxel/doxorubicin kezelésben részesült csoportban.

Amikor a paklitaxelt 3 órás infúzióban adták trasztuzumabbal kombinációban áttétes emlődaganatban szenvedő betegek első vonalbeli kezelésére, a következő eseményeket gyakrabban jelentették (tekintet nélkül a paklitaxellel vagy trasztuzumabbal való kapcsolatra), mint az önmagában adott paklitaxel esetében: szívelégtelenség (8% vs. 1%), fertőzés (46% vs. 27%), hidegrázás (42% vs. 4%), láz (47% vs. 23%), köhögés (42% vs. 22%), kiütések (39% vs. 18%), ízületi fájdalom (37% vs. 21%), tachycardia (12% vs. 4%), hasmenés (45% vs. 30%), hipertónia (11% vs. 3%), orrvérzés (18% vs. 4%), acne (11% vs. 3%), herpes simplex (12% vs. 3%), véletlen sérülés (13% vs. 3%), álmatlanság (25% vs. 13%), nátha (22% vs. 5%), orrmelléküreg-gyulladás (21% vs. 7%), és az injekció helyén fellépő reakciók (7% vs. 1%). A gyakorisági különbségek közül néhány annak az eredménye lehet, hogy a paklitaxel/trasztuzumab kombinációval több és hosszabb kezelés történt, mint a paklitaxel monoterápiával. Súlyos eseményeket hasonló gyakorisággal jelentettek paklitaxel/trasztuzumab és önmagában adott paklitaxel esetén.

Az egyes gyakoriságokban mutatkozó különbségek abból eredhetnek, hogy a kombinált paklitaxel/trasztuzumab kezelést gyakrabban alkalmazták és tovább tartott, mint a paklitaxel monoterápia. A súlyos mellékhatások előfordulási aránya azonos volt a paklitaxel/trasztuzumab és paklitaxel monoterápia esetén.

Amikor a doxorubicint paklitaxellel kombinációban adták az áttétes emlődaganat kezelésére, a betegek 15%-nál figyeltek meg eltéréseket a szív kontraktilitásában (a bal kamrai ejekciós frakció ?20%-os csökkenését), szemben a standard FAC-kezelés esetén észlelt 10%-kal. Pangásos szívelégtelenséget a betegek <1%-ánál figyeltek meg a paklitaxel/doxorubicin és a standard FAC csoportban egyaránt. Előzőleg antraciklinekkel kezelt betegek trasztuzumab/paklitaxel kombinációs kezelése során gyakrabban, valamint súlyosabb formában fordult elő szívműködési zavar, mint paklitaxel monoterápia esetén (NYHA I/II. osztály 10% vs. 0%; NYHA III/IV. osztály 2% vs. 1%), és ez ritkán halálesettel is összefüggésben volt (lásd a trasztuzumab készítmények alkalmazási előírását). Ezeket a ritka eseteket kivéve a betegek a megfelelő gyógyszeres kezelésre minden esetben reagáltak.

Az egyidejűleg sugárkezelésben is részesülő betegek esetében irradiációs pneumonitisről számoltak be.

AIDS-hez társuló Kaposi-sarcoma
Egy 107 beteget magában foglaló klinikai vizsgálat adatai alapján a mellékhatások gyakorisága és súlyossága (a hematológiai és hepatikus mellékhatásokat kivéve (lásd lent)) általában hasonló a Kaposi-sarcomában szenvedő betegekben és más szolid tumorok miatt paklitaxel monoterápiával kezelt betegekben.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek: a csontvelő-szuppresszió volt a legjelentősebb dóziskorlátozó toxikus hatás. A legfontosabb hematológiai toxikus hatás a neutropénia volt. Az első kezelési ciklus alatt súlyos neutropénia (<0,5 x 109/l) a betegek 20%-ánál lépett fel. A teljes kezelési időszak alatt a betegek 39%-ánál lépett fel súlyos neutropénia. A betegek 41%-ánál a neutropénia több mint 7 napig, 8%-uknál pedig 30-35 napig maradt fenn. A neutropénia minden utánkövetett betegnél 35 napon belül rendeződött. A 7 vagy annál több napig elhúzódó 4. fokú neutropénia előfordulási aránya 22% volt.

A paklitaxellel összefüggésbe hozható neutropéniás lázról a betegek 14%-ánál számoltak be, a kezelési ciklusok 1,3%-ában. A paklitaxel alkalmazása során 3 alkalommal fordult elő a gyógyszerkészítménnyel összefüggésbe hozható halálos kimenetelű szeptikus epizód (2,8%).

Trombocitopéniát a betegek 50%-ánál jelentettek, amely 9%-uknál súlyos volt (<50 x 109/l). Csupán a betegek 14%-ánál fordult elő a kezelés során legalább egyszer, hogy a trombocitaszám 75 x 109/l érték alá esett. A paklitaxellel összefüggésbe hozható vérzéses epizódok a betegek kevesebb, mint 3%-ánál léptek fel, de ezek a hemorrhagiás epizódok lokalizáltak voltak.
Anémiát (Hgb <11 g/dl) a betegek 61%-ánál észleltek, és 10%-uknál ez súlyos volt (Hgb <8 g/dl). A betegek 21%-a szorult vörösvértest-transzfúzióra.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek: A kiinduláskor normál májfunkcióval rendelkező betegek (akik több mint 50%-ban proteáz-inhibitorokat szedtek) 28, 43, illetve 44%-ánál emelkedett meg a bilirubin, alkalikus foszfatáz, illetve ASAT (SGOT) szint. Minden említett paraméter esetében a növekedés az esetek 1%-ában volt súlyos mértékű.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1. Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antineoplasztikus szerek (taxánok), ATC kód: L01C D01.

A paklitaxel egy mikrotubulus-ellenes szer, amely elősegíti a mikrotubulusok felépülését a tubulin-dimerek összekapcsolódása révén, és stabilizálja ezeket a depolimerizáció megakadályozása által. Ez a stabilizáció gátolja a mikrotubulus-hálózat normális, dinamikus átszerveződését, ami lényeges a létfontosságú interfázisos és mitotikus sejtfunkciók szempontjából. Emellett a paklitaxel kóros mikrotubulus-kötegek kialakulását idézi elő a sejtciklus teljes folyamata alatt, és többszörös mikrotubulus asztereket hoz létre a mitózis során.

Petefészek karcinóma
A petefészek karcinóma elsővonalbeli kezelésében a paklitaxel biztonságosságát és hatékonyságát két nagyobb, randomizált, kontrollált vizsgálatban értékelték (a ciklofoszfamid 750 mg/m2 + ciszplatin 75 mg/m2 terápiával összehasonlítva). A csoportközi klinikai vizsgálat során (BMS CA139-209) több mint 650, IIb-c, III. vagy IV. stádiumos primer petefészek-daganatban szenvedő beteg kapott paklitaxelt legfeljebb 9 kezelési ciklusban (175 mg/m2, 3 órás infúzióban), majd ciszplatint (75 mg/m2), vagy kontrollkezelést. Egy másik nagyméretű vizsgálatban (GOG 111/B-MS CA139-022) legfeljebb 6 - ciszplatinnal (75 mg/m2) kombinált - paklitaxel kezelési ciklust (135 mg/m2, 24 órás infúzióban), vagy kontrollkezelést alkalmaztak; a vizsgálatba több mint 400, III. vagy IV. stádiumú primer petefészek-daganatban szenvedő beteget vontak be, akiknél a laparotomiát követően 1 cm-esnél nagyobb reziduális tumor maradt fenn, vagy akiknél disztális metasztázis alakult ki. Bár a kétféle paklitaxel adagolási módot nem hasonlították össze egymással közvetlenül, mindkét vizsgálat esetében, a paklitaxel-ciszplatin kombinációs kezelésben részesülő betegeknél szignifikánsan magasabb válaszrátát, hosszabb idő alatt bekövetkező progressziót és hosszabb túlélési időt észleltek, mint a standard terápiában részesülő betegeknél. A 3 órás paklitaxel/ciszplatin infúzióval kezelt, előrehaladott petefészek-daganatban szenvedő betegeknél gyakrabban lépett fel neurotoxicitás és arthralgia/mialgia, viszont ritkábban következett be mieloszuppresszió, mint a ciklofoszfamid/ciszplatin terápiában részesülő betegeknél.

Emlőkarcinóma:
Az emlődaganat adjuváns kezelésében, 3121 nyirokcsomó-pozitív emlődaganatos beteg részesült adjuváns paklitaxel terápiában, négy doxorubicin és ciklofoszfamid ciklust követően (CALGB 9344, BMS CA 139-223), vagy elhagyták a kemoterápia adását. A medián követési idő 69 hónap volt. Összességében, a paklitaxellel kezelt betegcsoportban szignifikánsan alacsonyabb (18%) volt a betegség kiújulásának rizikója azokkal a betegekkel szemben, akik csak AC terápiában részesültek (p = 0,0014), és szignifikánsan alacsonyabb (19%) volt a halálozás rizikója is (p = 0,0044) a csak AC terápiában részesülőkkel szemben. A retrospektív elemzések minden beteg-alcsoportban kimutatták a terápia hatékonyságát. A hormonreceptor-negatív illetve ismeretlen hormonreceptor státuszú betegeknél, a betegség kiújulásának rizikója 28%-kal volt alacsonyabb (95% KI: 0,59-0,86). 0,59-0,86). A hormonreceptor-pozitív betegekben, a betegség kiújulásának rizikója 9%-kal volt alacsonyabb (95% CI: 0,78 - 1,07). 0,78-1,07).

A vizsgálat felépítése azonban nem tette lehetővé a több mint 4 ciklusra kiterjedő AC terápia hatékonyságának értékelését. Csak erre a vizsgálatra alapozva nem lehet kizárni, hogy a két kezelési ágban (AC 4 ciklus; AC + paklitaxel 8 ciklus) észlelt különbségek, részben a kemoterápiák egymástól eltérő időtartamának tulajdoníthatók. Ezért az adjuváns paklitaxel kezelés a kiterjesztett AC kezelés alternatívájának is tekinthető.

A nyirokcsomó-pozitív emlődaganat adjuváns kezelést elemző hasonló felépítésű, másik nagy klinikai vizsgálat során 3060 beteget soroltak be véletlenszerűen, és a betegek a négy AC kezelési ciklus után vagy kaptak négy kezelési ciklusban paklitaxelt nagyobb, 225 mg/m2 dózisban, vagy nem (NSABP B-28, BMS CA139-270). Az utánkövetés 64 hónapos középidejénél a paklitaxelt kapó betegeknél szignifikánsan, 17%-kal csökkent a betegség kiújulásának a kockázata azokhoz a betegekhez képest, akik csak AC- kezelést kaptak (p=0,006), és a paklitaxel-kezelés a halálozás kockázatának 7%-os csökkenésével is összefüggött (95% konfidencia intervallum: 0,78-1,12). Minden alcsoportelemzésben a paklitaxel kezelés volt előnyösebb. Ebben a vizsgálatban a hormonreceptor-pozitív tumorban szenvedő betegeknél a betegség visszatérésének kockázata 23%-kal (95% konfidencia intervallum: 0,6-0,92), míg a hormonreceptor-negatív tumorban szenvedő betegek alcsoportjában 10%-kal csökkent (95% konfidencia intervallum: 0,7-1,11).

* A metasztatizáló emlődaganat elsővonalbeli kezelésében a paklitaxel hatékonyságát és biztonságát két pivotális, fázis III, randomizált, kontrollált, nyílt vizsgálatban tanulmányozták. Az első vizsgálatban (BMS CA139-278) összehasonlították a doxorubicin bolus (50 mg/m2) adását 24 órával követő paklitaxel (220 mg/ m2, 3 óra alatt infúzióban) (AT) adagolást a standard FAC (5-FU 500 mg/ m2¸ doxorubicin 50 mg/m2, ciklofoszfamid 500 mg/m2) kezelési sémával úgy, hogy mindkettőt háromhetente, nyolc cikluson át alkalmazták. Ebben a randomizált vizsgálatban 267 metasztatizáló emlődaganatos beteg vett részt, akik előzőleg nem részesültek kemoterápiában, vagy az adjuváns kezelés keretében nem-antraciklin típusú kemoterápiában részesültek. A terápiák között szignifikáns különbségek voltak a betegség progresszióját illetően az AT kezelésben részesülő, illetve a FAC sémával kezelt betegekhez viszonyítva (8,2 hónap 6,2 hónappal szemben; p = 0,029). A medián túlélés a paklitaxel/doxorubicin sémában előnyösebb értéket mutatott a FAC sémával szemben (23,0 hónap 18,3 hónappal szemben; p = 0,004). Az AT és FAC kezelési ágakban a betegek 44 illetve 48%-át kezelték follow-up kemoterápiával, amely 7 illetve 50%-ban tartalmazott taxánokat. Az általános válaszarány szignifikánsan magasabb volt az AT ágban, mint a FAC ágban (68% szemben 55%-kal). A teljes válaszarány 19% volt a paklitaxel/doxorubicin ágban, illetve 8% a FAC ágban. A hatékonyságra vonatkozó eredményeket egy független adatfelügyelő bizottság "vakon" ellenőrizte.

* A második pivotális vizsgálatban a paklitaxel és Herceptin(r) kombináció hatékonyságát és biztonságosságát a HO648g vizsgálat tervezett alcsoport elemzése (metasztatizáló emlődaganatban szenvedő betegek, akik korábban adjuváns antraciklin kezelést kaptak) során értékelték ki. A paklitaxellel kombinált Herceptin(r) hatékonysága a korábban adjuváns antraciklin kezelésben nem részesült betegeknél nem bizonyított. A háromhetente adott kombinált kezelést [trasztuzumab (4 mg/ttkg feltöltő dózis, majd heti 2 mg/ttkg) + paklitaxel (175 mg/m2) 3 órás infúzióban beadva] összehasonlították a háromhetente alkalmazott paklitaxel monoterápiával (175 mg/m2, 3 órás infúzióban) 188, korábban antraciklinekkel kezelt, (immunhisztokémiai vizsgálatokkal mért 2+ vagy 3+ szintű) HER2 túlexpressziót mutató metasztatizáló emlődaganatos betegnél. A paklitaxelt háromhetente alkalmazták legalább hat kezelési ciklusban, a trasztuzumabot pedig hetente, egészen a betegség progressziójáig. A klinikai vizsgálat szignifikáns előnyöket mutatott ki a paklitaxel/trasztuzumab kombinált kezelésben részesülő betegeknél a progresszióig eltelt idő (6,9 vs. 3,0 hónap), válaszráta (41% vs. 17%), és választartam (10,5 vs. 4,5 hónap) tekintetében, a monoterápiában alkalmazott paklitaxelhez viszonyítva. A paklitaxel/trasztuzumab kombináció által okozott legszignifikánsabb toxikus hatás a kardiális diszfunkció volt (lásd a 4.8 pontban).

Előrehaladott stádiumú nem kissejtes tüdődaganat
A 175 mg/m2 paklitaxel, majd 80 mg/m2 ciszplatin beadásából álló kombinációs kezelés nagyon előrehaladott nem kissejtes tüdődaganatban történő alkalmazását két fázis III vizsgálatban értékelték (367 beteg részesült paklitaxelt tartalmazó terápiában). Mindkét vizsgálat randomizált volt, az egyikben a ciszplatin kezeléssel (100 mg/m2) hasonlították össze, a másikban pedig 100 mg/m2 tenipozidot, majd 80 mg/m2 ciszplatint alkalmaztak összehasonlításképpen (a kontroll-csoportban 367 beteg volt). Hasonló eredményekhez jutottak el mindkét vizsgálatban. A paklitaxel és a kontroll terápia között nem voltak szignifikáns különbségek a mortalitás elsődleges kimenetelét illetően (a medián túlélési idő a paklitaxel csoportokban 8,1 illetve 9,5 hónap volt, a kontroll-csoportokban pedig 8,6 és 9,9 hónap). Nem volt szignifikáns különbség a kezelések között a progressziómentes túlélést illetően sem. A klinikai válaszrátákat illetően viszont szignifikáns előnyökről számoltak be. Az életminőségi eredmények arra utalnak, hogy a paklitaxel tartalmú protokollok előnyösek az étvágytalanság vonatkozásában, és egyértelmű bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy a paklitaxel tartalmú protokollok kedvezőtlenebbek a perifériás neuropathiát tekintve (p<0,008).

AIDS-hez társuló Kaposi-sarcoma
A paklitaxel hatékonyságát és biztonságosságát az AIDS-hez társuló KS kezelésében egy olyan, nem összehasonlító klinikai vizsgálatban tanulmányozták, amelybe előrehaladott stádiumú Kaposi-sarcomás, korábban szisztémás kemoterápiában részesült betegeket vontak be. Az elsődleges végpont a legjobb tumor-válasz volt. A 107 beteg közül 63 beteget tartottak liposzomális antraciklinekre rezisztensnek. Ezt az alcsoportot tartották a fő hatékonyságmutató populációnak. Az általános sikerráta (teljes/részleges válasz) 15 kezelési ciklus után 57% volt (KI: 44-70%) a liposzomális antraciklinekre rezisztens betegekben. A válaszok több mint 50%-a nyilvánvaló volt már az első 3 kezelési ciklust követően. A liposzomális antraciklinekre rezisztens betegek válaszrátája hasonló volt azoknak a betegeknek a válaszrátájához, akik soha nem részesültek proteáz-inhibitor kezelésben (55,6%) valamint azokéhoz, akik kaptak proteáz-inhibitort legalább 2 hónappal a paklitaxel kezelés előtt (60,9%). A progresszióig eltelt átlagos idő a központi populációban 468 nap volt (95% KI: 257 - nem becsülhető). Átlagos túlélést nem lehetett számolni, de az alsó 95%-os határ 617 nap volt a központi betegeknél.


5.2. Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az intravénás alkalmazást követően a paklitaxel plazmakoncentrációja bifázisosan csökken. A paklitaxel farmakokinetikáját 3 órás és 24 órás, 135 illetve 175 mg/m2 dózisú infúziók után értékelték. Az átlagos terminális felezési idő 3,0 és 52,7 óra közötti volt, a nem részekre bontottan kiszámított teljes test-clearance átlagos értéke pedig 11,6 és 24,0 l/óra/m2 közötti volt; a teljes test-clearance a plazmakoncentrációk emelkedésével arányosan csökkent. Az átlagos egyensúlyi megoszlási térfogat 198 és 688 l/m2 közötti volt, ami kiterjedt extravascularis eloszlásra és/vagy szöveti kötődésre utal. A 3 órás infúziók esetében a dózisnövelés nem-lineáris farmakokinetikát eredményezett. A dózis 135 mg/m2-ről 175 mg/m2-re történő 30%-os emelése esetében a Cmax és AUCértékek 75 illetve 81%-kal emelkedtek.

Eloszlás
Tizenkilenc Kaposi-sarcomás betegnél 3 órás infúzióban adott 100 mg/m2 dózist követően az átlagos Cmax 1,530 ng/ml volt (értéktartomány: 761-2860 ng/ml), az átlagos AUC pedig 5,619 ng.óra/ml volt (értéktartomány: 2609-9428 ng.óra/ml). A clearance 20,6 l/óra/m2 (értéktartomány: 11-38), a megoszlási térfogat pedig 291 l/m2 (értéktartomány: 121-638) volt. Az átlagos terminális eliminációs felezési idő 23,7 óra volt (értéktartomány: 12-33).

A szisztémás paklitaxel expozíció változékonysága egyazon betegben minimális volt. Nem bizonyított, hogy a paklitaxel felhalmozódna több kezelési ciklust követően.
A humán szérumfehérjékhez történő kötődést értékelő in vitro vizsgálatok arra utalnak, hogy a gyógyszer 89-98%-a fehérjékhez kötődik. Cimetidin, ranitidin, dexametazon vagy difenhidramin jelenléte a paklitaxel fehérjekötődését nem befolyásolta.

Biotranszformáció
A paklitaxel eloszlását emberben még nem tanulmányozták kimerítően. A vizeletben változatlan formában a kumulatív dózis átlagosan 1,3-12,6%-a jelenik meg, ami jelentős nem renalis kiválasztásra utal. Valószínű, hogy a paklitaxel eloszlásának legfőbb mechanizmusa a májmetabolizmus és a biliáris clearance. A paklitaxelt valószínűleg elsősorban a citokróm P450 enzimek metabolizálják. Radioaktívan jelölt paklitaxel beadása után a székletben a beadott dózis átlagosan 26%-a jelent meg 6?-hidroxi-paklitaxel, 2%-a 3'-p-hidroxi-paklitaxel, 6%-a pedig 6?-3'-p-dihidroxi-paklitaxel formában. Ezeknek a hidroxilált metabolitoknak a kialakulását a CYP2C8, a CYP3A4, illetve mindkettő (CYP2C8 és CYP3A4) enzim katalizálja. A vese- vagy májműködési zavar paklitaxel eliminációjára gyakorolt hatását 3 órás infúziót követően nem vizsgálták formálisan. Az egyetlen hemodializált, 135 mg/m2 adagban 3 órás paklitaxel infúziós kezelésben részesült beteg esetében meghatározott farmakokinetikai paraméterek a nem dializált betegek esetében megállapított tartományon belül voltak.

Elimináció
Azokban a klinikai vizsgálatokban, amelyekben paklitaxelt és doxorubicint egyidejűleg alkalmaztak, a doxorubicin és metabolitjainak eloszlása és eliminációja elhúzódó volt. A doxorubicin teljes plazma expozíciója 30%-kal magasabb volt, ha a paklitaxel beadása közvetlenül követte a doxorubicin beadását, mint abban az esetben, amikor a két gyógyszer alkalmazása között 24 óra telt el.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A paklitaxel karcinogén potenciálját nem vizsgálták. A megjelent szakirodalom adatai alapján azonban elmondható, hogy a paklitaxel - farmakodinámiás hatásmechanizmusánál fogva - potenciálisan karcinogén és genotoxikus szer. A paklitaxel mutagénnek bizonyult az emlősöknél, úgy az in vitro, mint az in vivo vizsgálati rendszerekben.

Nyulak esetében a paklitaxel embriotoxikusnak és foetotoxikusnak bizonyult, patkányoknál pedig csökkentette a termékenységet. A paklitaxel kiválasztódik szoptató patkányok tejében.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

I. típusú injekciós üveg (Omniflex Plus gumidugóval és lepattintható alumínimum kupakkal lezárva), amely 30 mg/5 ml vagy 100 mg/16,7 ml vagy 150 mg/25 ml vagy 300 mg/50 ml vagy 600 mg/100 ml paklitaxel oldatot tartalmaz.

1 üveg dobozban

Nem feltétlenül minden kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Kezelés:
Mint minden antineoplasztikus szer, a paklitaxel kezelése során is óvatosan kell eljárni.
A hígítást szakképzett személyeknek kell végezniük aszeptikus körülmények között, egy erre kijelölt helyen. Megfelelő védőkesztyűt kell viselni. Óvintézkedéseket kell tenni a bőrrel vagy nyálkahártyával történő érintkezés elkerülésére. Bőrrel való érintkezés esetén a területet le kell mosni szappannal és vízzel. Helyi expozíciót követően bizsergést, égő érzést és bőrpírt figyeltek meg. Nyálkahártyákkal való érintkezés esetén a területet alaposan le kell öblíteni vízzel. Inhalációt követően nehézlégzésről, mellkasi fájdalomról, a torokban égő érzésről és hányingerről számoltak be.
Ha a bontatlan injekciós üvegeket hűtőbe teszik, csapadék keletkezhet bennük, ez azonban újból feloldódik a szobahőmérséklet elérése után, enyhe felrázással vagy anélkül Ez nem befolyásolja a készítmény hatását. Ha az oldat zavaros marad, vagy oldhatatlan lecsapódást észlelhető benne, az injekciós üveget meg kell semmisíteni. Többszörös tűbeszúrást és a termék kiszívását követően a visszamaradó koncentrátum legfeljebb 28 napig őrzi meg mikrobiológiai, kémiai és fizikai stabilitását, 25°C-on tárolva. A visszamaradó készítmény ettől eltérő időtartamú és körülmények közötti tárolása a felhasználó felelősségére történik. Ne használjon kemoterápiás szer-adagoló vagy más hasonló, tüskékkel rendelkező eszközt, mivel ezek az injekciós üveg dugójának összeesését okozhatják, ami a sterilitás elvesztéséhez vezethet.

Elkészítés intravénás alkalmazáshoz:
az infúziós beadás előtt az infúziós oldathoz való Paclitaxel koncentrátumot fel kell hígítani - aszeptikus technikát alkalmazva - 0,9%-os nátrium-klorid injekcióval, vagy 5%-os dextrózzal vagy 5%-os dextróz és 0,9%-os nátrium-klorid injekcióval, vagy Ringer-oldathoz kevert 5%-os dextrózzal úgy, hogy a végleges koncentrációja 0,3 és 1,2 mg/ml közötti legyen.

A hígított oldat felbontás utáni kémiai és fizikai stabilitása 7 napnak bizonyult 5°C-on és 25°C-on, 5%-os dextróz oldattal történő hígítás esetében, 0,9%-os nátrium-klorid injekcióval hígítva 14 nap volt. Mikrobiológiai szempontból a hígított gyógyszert azonnal fel kell használni. Ha nem használják fel azonnal, a felhasználó felelős a hígított készítmény felhasználás előtti tárolási időtartamáért és körülményeiért, ami szokásosan nem haladhatja meg a 24 órát 2 és 8°C között, kivéve, ha a hígítás ellenőrzött és validált aszeptikus körülmények között történt.

Hígítás után az oldat kizárólag egyszer használatos.
Előfordulhat, hogy az elkészített oldat zavaros; ez a készítmény vivőanyagának tulajdonítható, és szűréssel nem lehet kiküszöbölni. Az infúziós oldathoz való Paclitaxel Accord 6 mg/ml koncentrátum oldatos infúzióhoz készítményt intravénásan kell alkalmazni, mikroporózus (?0,22 mikrométer pórus méretű) membránnal rendelkező in-line szűrőn keresztül. Az oldat beépített szűrővel ellátott infúziós szereléken keresztüli szimulációs beadását követően nem észleltek szignifikáns hatásvesztést.

Néhány ritka esetben beszámoltak a paklitaxel infúzió beadása során bekövetkező kicsapódásról, ami általában a 24 órás infúziós időszak vége felé fordult elő. Habár a kicsapódás oka még nem tisztázott, valószínűleg a hígított oldat szuperszaturációjával függ össze. A kicsapódás kockázatának csökkentésére a hígítást követően a paklitaxelt minél előbb fel kell használni, és kerülni kell a túlzott mozgatást, vibrációt vagy felrázását. Az infúziós szerelékeket használat előtt alaposan át kell öblíteni. Az infúziós oldat küllemét rendszeresen ellenőrizni kell a beadás során, és kicsapódás esetén az infúziót le kell állítani.

A betegek DEHP [di-(2-etilhexil)ftalát] expozíciójának minimálisra csökkentésére érdekében, amely kioldódhat lágyított PVC-ből készült infúziós zsákokból, szerelékekből vagy egyéb orvosi eszközökből, a hígított paklitaxel oldatot PVC-mentes palackban (üveg, polipropilén) vagy műanyag zsákban (polipropilén, poliolefin) kell tárolni és polietilén-bevonatú szereléken keresztül kell beadni. Rövid be- és/vagy kimenő, lágyított PVC csővel ellátott szűrőeszközök (például IVEX-2(r)) alkalmazása nem okozott jelentős DEHP kioldódást.

Megsemmisítés:
Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

A Paclitaxel oldatos infúzió elkészítése kapcsán szükséges védelmet szolgáló útmutatások
1. Védőkamrát és védőkesztyűt kell használni, valamint védőruházatot kell viselni. Ha védőkamra nem áll rendelkezésre, szájvédő maszkot és védőszemüveget kell használni.
2. Terhes nők, vagy olyanok, akik teherbe eshetnek, nem dolgozhatnak ezzel a készítménnyel.
3. A nyitott tartályokat, mint pl. az injekciós üvegek és az infúziós palackok, továbbá a felhasznált kanülöket, fecskendőket, katétereket, csöveket és a citosztatikum maradékait veszélyes hulladékoknak kell tekinteni és a VESZÉLYES HULLADÉKOK kezelésére vonatkozó helyi előírásoknak megfelelően kell megsemmisíteni.
4. Kiömlés esetén kövesse az alábbi utasításokat: - védőruházatot kell viselni - az összetört üveget össze kell szedni és a VESZÉLYES HULLADÉK gyűjtésére szolgáló tartályba helyezni - a kontaminált felszíneket alaposan át kell öblíteni bő hideg vízzel - majd az átöblített felszíneket alaposan le kell törölni, és a törléshez használt anyagokat VESZÉLYES HULLADÉKKÉNT kell megsemmisíteni.
5. Ha a Paclitaxel koncentrátum oldatos infúzióhoz érintkezik a bőrrel, a területet alaposan át kell öblíteni bő folyóvízzel, majd le kell mosni vízzel és szappannal. Ha az anyag nyálkahártyára kerül, az érintett területet vízzel alaposan le kell öblíteni. Bármilyen kellemetlen érzése lenne, forduljon orvoshoz.
6. Ha a Paclitaxel koncetrátum oldatos infúzióhoz a szemébe került, mossa ki alaposan bő hideg vízzel. Forduljon azonnal szemészhez.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3 §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
Az injekciós üveg a fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó!

A fagyasztás nincs káros hatással a bontatlan injekciós üvegre.
A hígított gyógyszerre vonatkozó tárolási előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Bontatlan injekciós üveg:
24 hónap

Felbontás után, hígítás előtt
Az oldat felbontás utáni kémiai és fizikai stabilitása 28 nap 25°C-on, többszörös tűbeszúrást és kiszívást követően. Felbontás után a gyógyszer - mikrobiológiai szempontból - legfeljebb 28 napig tárolható 25°C-os hőmérsékleten. Az ettől eltérő tárolási idő és körülmények esetén a felelősség a felhasználót terheli.

Hígítás után
A hígított oldat felbontás utáni kémiai és fizikai stabilitása 7 nap 5°C-on és 25°C-on, 5%-os dextrózzal történő hígítás esetében, 0,9%-os nátrium-klorid injekciós oldattal hígítva pedig 14 nap volt. Mikrobiológiai szempontból a felhígított gyógyszert azonnal fel kell használni. Ha nem használják fel azonnal, a felhasználó felelős a hígított készítmény felhasználás előtti tárolási időtartamáért és körülményeiért, ami általában nem haladhatja meg a 24 órát 2 és 8°C között, kivéve, ha a felhígítás ellenőrzött és validált aszeptikus körülmények között történt.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Accord Healthcare Polska Sp. z o.o.,
ul. Taœmowa 7,
02-677 Varsó,
Lengyelország

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21520/01 (1 x 5 ml)
OGYI-T-21520/02 (1 x 16,7 ml
OGYI-T-21520/04 (1 x 25 ml)
OGYI-T-21520/03 (1 x 50 ml)
OGYI-T-21520/05 (1 x 100 ml)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2010. november 11.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. január 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. augusztus 30.

2

OGYÉI/68856/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Fogamzóképes nők/fogamzásgátlás nőknél és férfiaknál
A fogamzóképes nőknek a paklitaxel kezelés folyamán és azt követően még hat hónapig hatékony fogamzásgátlást kell alkalmazniuk.
A paklitaxellel kezelt férfiaknak ajánlott elkerülni a gyermeknemzést a kezelés folyamán és azt követően még hat hónapig.

Terhesség
A paklitaxel terhes nőknél történő alkalmazásáról nincsenek adatok, vagy korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. A paklitaxel terhesség alatt történő alkalmazása feltehetően súlyos születési rendellenességeket okoz. A paklitaxel genotoxikus, és az állatokon végzett vizsgálatok reprodukciós toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). A paklitaxel nem alkalmazható a terhesség alatt és olyan fogamzóképes nők esetében sem, akik nem alkalmaznak hatékony fogamzásgátlást, hacsak az anya klinikai állapota meg nem kívánja a paklitaxel kezelést.

Szoptatás
A paklitaxel és/vagy metabolitjai kiválasztódnak szoptató patkányok tejében (lásd 5.3 pont). A paklitaxel az emberi anyatejbe is kiválasztódik. Az újszülöttet érintő lehetséges súlyos mellékhatások miatt a paklitaxel alkalmazása ellenjavallt szoptatás alatt (lásd 4.3 pont). A szoptatást a paklitaxel alkalmazását követően legalább 6-10 napig szüneteltetni kell.

Fertilitás
A paklitaxel terméketlenséget okozott hím patkányoknál (lásd az 5.3 pontban). Az emberekre vonatkozó relevancia nem ismert. A férfibetegek kérjenek tanácsot a spermájuk fagyasztásos konzerválását illetően, a paklitaxel kezelést megelőzően, ugyanis fennáll a visszafordíthatatlan terméketlenség kialakulásának kockázata.