Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SORBIFER DURULES 320MG FILMTABLETTA 50X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
B03AA Fe(ii) orális készítményei
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03729/01
Hatóanyagok:
Ferrosum sulfuricum siccum
Acidum ascorbicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
6 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Felnőtteknek és serdülőknek (12 éves kor felett): ajánlott adagja 2×1 filmtabletta naponta. Mellékhatások jelentkezése esetén az adag felére csökkenthető (1 filmtabletta naponta). Vashiányos vérszegénységben szükség esetén a napi dózis 3-4 filmtablettára emelhető, két részletben (reggel, este) adagolva.

Terhesség és szoptatás
A terhesség 1-6 hónapja alatt naponta 1 filmtabletta, a terhesség utolsó harmadában és szoptatás ideje alatt naponta 2×1 filmtabletta ajánlott.

A kezelés időtartama
A kezelés időtartamát egyénileg, a vasanyagcsere-vizsgálatok kontrolljával kell meghatározni. A gyógyszer adását a hemoglobinkoncentráció normalizálásakor abbahagyni nem szabad, hanem folytatni kell a vasraktárak telítődéséig (kb. 2 hónap). A terápia átlagos időtartama manifeszt vashiány esetén 3-6 hónap.

Gyermekek és serdülők
Csecsemők és 12 éves vagy fiatalabb gyermekek esetében a gyógyszer alkalmazása nem ajánlott!

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettákat nem szabad szopogatni, szétrágni vagy a szájban tartani, hanem egészben, vízzel kell azokat lenyelni.
A tablettákat a gasztrointesztinális tolerancia függvényében étkezések előtt vagy közben kell bevenni.

A filmtablettát fekvő testhelyzetben nem szabad bevenni!




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A készítmény csak vashiánybetegségben hatásos. Adása előtt a vashiánybetegség diagnózisát (szérum-Fe-érték alacsony, TVK-érték magas) fel kell állítani. Más, nem vashiány miatti vérszegénységben (infekció miatti anaemia, krónikus betegségekhez társult vérszegénység, thalassaemia) alkalmazása felesleges.

A gyomor-bél rendszer gyulladásos megbetegedései, valamint a fekélybetegségek rosszabbodása következhet be per os vasterápia során.

A szájüregi fekélyek és a fogelszíneződés kockázata miatt a tablettákat nem szabad szopogatni, szétrágni vagy a szájban tartani, hanem egészben, vízzel kell azokat lenyelni.

A vas-szulfát tabletta aspirációja esetén hörgőnyálkahártya-nekrózis alakulhat ki, ami köhögést, véres köpetet, hörgőszűkületet, és/vagy pulmonális fertőzést okozhat (abban az esetben is, ha az aspiráció napokkal vagy akár hónapokkal a tünetek megjelenése előtt történt). Idősek vagy nyelési zavarral küzdő betegek csak az aspiráció kockázatának egyéni mérlegelése után kezelhetők vas-szulfát tablettával. Egyéb gyógyszerforma alkalmazása megfontolandó. Aspiráció gyanúja esetén a betegeknek orvosi segítséghez kell fordulniuk.

A készítmény a székletet feketére színezheti.

A gyógyszernek jellegzetes illata van. A kezelőorvos a gyógyszer rendelésekor hívja fel a beteg figyelmét arra, hogy feltétlenül jelezze, amennyiben a jellegzetes illat undort, hányingert okoz és emiatt nem tudja alkalmazni ezt a gyógyszert! Ilyen esetekben másik vastartalmú készítménnyel kell a beteg kezelését megoldani.

Gyermekek és serdülők
Csecsemők és 12 éves kor alatti gyermekek esetében nem ajánlott! (Ld. 4.2 pontot).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nincs arra utaló adat, hogy a fenti képességeket befolyásolná.


4.9 Túladagolás

Már viszonylag kis adagok is okozhatnak toxikus tüneteket. 20 mg/ttkg vagy ennél nagyobb vasmennyiség már kiválthat toxikus tüneteket, míg 60 mg/ttkg vagy ennél nagyobb vasmennyiség esetében már valószínűsíthető a toxicitás kialakulása; 200-250 mg/ttkg vagy ennél nagyobb vasmennyiség potenciálisan letális hatású.

Tünetek

A szérum-vaskoncentráció segíthet a mérgezés súlyosságának becslésében. Jóllehet a bevétel után 4 órával mért értékek nem mindig korrelálnak a tünetekkel, de általában az alábbiakra utalnak:
- kevesebb, mint 3 mikrogramm/ml: enyhe mérgezés
- 3-5 mikrogramm/ml: középsúlyos mérgezés
- több mint 5 mikrogramm/ml: súlyos mérgezés

A csúcskoncentráció a bevétel után 4-6 órával alakul ki.

ENYHE VAGY KÖZÉPSÚLYOS MÉRGEZÉS: Hányás és hasmenés jelentkezhet a bevételt követő 6 órán belül.
SÚLYOS MÉRGEZÉS: Súlyos hányás és hasmenés, letargia, metabolikus acidosis, shock, GI-vérzés, coma, convulsiók, hepatotoxicitás, később kialakuló gastrointestinalis obstructio. A súlyos mérgezés májnekrózist és sárgaságot, hypoglycaemiát, coagulopathiát, oliguriát, veseelégtelenséget és tüdőödémát is okozhat.

A vassók túladagolása kisgyermekek esetében különösen veszélyes.

A C-vitamin-túladagolás súlyos acidosist és haemolyticus anaemiát okozhat az arra hajlamos (pl. glukóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány esetén) egyéneknél.

Kezelés
1. Tej, illetve hánytató folyadék itatása.

2. Gyomormosás 5% nátrium-hidrogénkarbonát- és sótartalmú hashajtók (pl. 30 g nátrium-szulfát felnőtteknek); tej és tojás 5 g bizmut-karbonáttal óránként a nyálkahártya bevonására. A gyomormosást követően 5 g deferoxamint 50-100 ml vízben feloldunk és az oldatot a gyomorban hagyjuk. Felnőttek esetében mannit vagy szorbit itatása előnyös lehet a vékonybél ürülésének elősegítésére. Hasmenés kiváltása gyermekeknél, különösen kisgyermekeknél veszélyes lehet, ezért kerülendő. A beteg szoros felügyelete szükséges az esetleges aspiráció észlelése miatt.

3. A tabletták röntgenárnyékot adnak, ezért hasi röntgenfelvétellel tisztázható a hánytatás és a gyomormosás után esetlegesen az emésztőrendszerben maradt tabletták mennyisége.

4. Kelátképző anyagok (pl. dinátrium-kalcium-edetát) adhatók (500 mg/500 ml folyamatos iv. infúzióban). Dimerkaprol nem alkalmazható, mert a vassal toxikus komplexet képez.
A deferoxamin specifikus vaskötőkelát, csecsemők súlyos akut mérgezésekor 90 mg/ttkg im. adag, majd óránként 15 mg/ttkg iv. adandó, amíg a szérum vas szintje normalizálódik.
Ha az infúziót túl gyorsan adják, hypotensio jelentkezhet.

5. Kevésbé súlyos mérgezésben im. adagolt deferoxamin (50 mg/ttkg, maximum 4 gramm adható).

6. Súlyos mérgezésben: shock és/vagy coma esetén, magas szérum-vaskoncentrációnál (gyermekeknél: ? 90 mikromol/l; felnőtteknél ? 142 mikromol/l) azonnali intenzív szupportív terápia szükséges. Shock esetén vér- vagy plazmatranszfúzió, légzési zavarban oxigén adása szükséges.

7. Mérgezés lezajlása során a szérum-vasszint monitorozása javasolt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása kerülendő:
* ciprofloxacinnal: együttes adagolás esetén a ciprofloxacin felszívódása mintegy 50%-kal csökken, ezáltal fennáll a veszélye, hogy annak plazmakoncentrációja nem éri el a terápiás szintet.
* levofloxacinnal: együttes adagolás esetén a levofloxacin felszívódása csökken.
* moxifloxacinnal: együttes adagolás esetén a moxifloxacin biohasznosulása mintegy 40%-kal csökken, ezért a moxifloxacin és a Sorbifer Durules együttes adagolásakor a két gyógyszer bevétele között a lehető leghosszabb időt - de legalább 6 órát - kell hagyni.
* norfloxacinnal: együttes adagolás esetén a norfloxacin felszívódása mintegy 75%-kal csökken.
* ofloxacinnal: együttes adagolás esetén az ofloxacin felszívódása mintegy 30%-kal csökken.

A Sorbifer Durules-nek az alábbi gyógyszerekkel történő együttes adagolása azok dózisának módosítását teheti szükségessé. Az alábbi gyógyszerek és a Sorbifer Durules együttes adagolásakor a két gyógyszer bevétele között a lehető leghosszabb időt - de legalább 2-3 órát - kell hagyni:
* kalcium-, vagy magnézium-karbonát-tartalmú étrendkiegészítők, valamint alumínium-hidroxidot vagy kalcium-, illetve magnézium-karbonátot tartalmazó antacidok: komplexet alkotnak a vassókkal, így egymás felszívódását csökkentik.
* kaptopril: együttes adagolás esetén a kaptopril plazmakoncentráció-idő görbe alatti terület (AUC) átlagosan 37%-kal csökken, vélhetően a gyomor-bél traktusban bekövetkező kémiai reakció miatt.
* cink: együttes adagolás esetén a cinksók felszívódása csökken.
* klodronát és rizedronát: in vitro vizsgálatban a vastartalmú készítmények a klodronáttal, illetve a rizedronáttal komplexet képeznek. Habár in vivo interakciós vizsgálatok nem történtek, feltételezhető, hogy együttes adagolás esetén a klodronát/rizedronát felszívódása csökkenni fog.
* deferoxamin: együttes adagolás során komplexképződés miatt mind a deferoxamin, mind a vas felszívódása csökken.
* levodopa, karbidopa: levodopa, illetve karbidopa és vas-szulfát együttes adagolásakor - valószínűleg kelátképződés miatt - az egyes levodopa dózisok biohasznosulása kb. 50%-kal, a karbidopa dózisok biohasznosulása kb. 75%-kal csökken.
* metildopa: metildopa és vassók (vas-szulfát, illetve vas-glukonát) együttes adagolásakor - valószínűleg kelátképződés miatt - a metildopa biohasznosulása csökken, ami az antihipertenzív hatás csökkenését eredményezheti.
* penicillamin: penicillamin és vassók együttes adagolásakor - valószínűleg kelátképződés miatt - mind a penicillamin, mind a vas felszívódása csökken.
* tetraciklin: együttes adagolás során mind a tetraciklin, mind a vas felszívódása csökken, ezért a tetraciklin és a Sorbifer Durules együttes adagolásakor a két gyógyszer bevétele között a lehető leghosszabb időt - de legalább 3 órát - kell hagyni. A per os vasterápia gátolja még a doxiciklin enterohepatikus körforgását, ez utóbbi iv. adagolása esetén is.
* pajzsmirigyhormonok: vaskészítmények és tiroxin együttes adagolásakor az utóbbi felszívódása csökkenhet és ezáltal veszélybe kerülhet a szubsztitúciós terápia sikere.

A Sorbifer Durules cimetidinnel együtt történő adagolása során, a cimetidin hatására a gyomorsav mennyisége csökken, ami a vas felszívódását is csökkenti. Ezért a két gyógyszer bevétele között legalább 2 órányi időt kell hagyni.

Teával, kávéval, tojással, tejtermékekkel, teljes kiőrlésű lisztből készült kenyérrel, gabonapelyhekkel, illetve magas növényi rosttartalmú étellel történő együttes szedése esetén a vas felszívódása csökkenhet.

Egyidejű szisztémás kloramfenikol-kezelés során a vasterápia hatása késve jelentkezhet.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A kezelés során a következő mellékhatásokat észlelték, ezeket szervrendszer és gyakoriságuk szerint csoportosítva közöljük:
Az alábbiakban használt meghatározások a következő mellékhatás előfordulási gyakoriságokat jelentik:
Gyakori (3 1/100 - < 1/10)
Ritka (3 1/10 000 - < 1/1000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg)

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert: túlérzékenységi reakciók (pl. kiütés, anaphylaxiás reakció, angiooedema).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: émelygés, hasi fájdalom, hasmenés, székrekedés.
Ritka: nyelőcső-fekélyesedés, nyelőcsőszűkület.

Forgalomba hozatalt követően:
Az alábbi mellékhatásokról számoltak be a forgalomba hozatal utáni felügyelet során. Ezen mellékhatások gyakorisága nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
* hörgőszűkület (lásd 4.4 pont).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
* szájüregi fekélyek*
* hányás
* a helytelen alkalmazás kapcsán, a tabletták szétrágása, szopogatása vagy szájban tartása esetén.

Idős betegek és nyelési zavarral küzdő betegek esetén a helytelen alkalmazási mód kapcsán fennállhat a nyelőcső-elváltozások, illetve a hörgőnekrózis kockázata.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vérszegénység elleni készítmények, vas (II) orális készítményei,
ATC kód: B03A A07

A vas jelentősége a szervezetben:
A hemoglobin protoporfirin prosztetikus csoportjában található vas(II) az oxigénkötésben, oxigéntranszportban és a szén-dioxid transzportjában játszik fontos szerepet.
A citokróm enzimek protoporfirin-csoportjában található vas az elektrontranszport-folyamatokban kulcsfontosságú. E folyamatok során az elektronleadást és -felvételt a Fe(II)?Fe(III) oda- és visszaalakulása teszi lehetővé.
A vas az izmok mioglobinjában is nagy mennyiségben megtalálható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A vasfelszívódás helye a duodenum és a jejunum felső szakasza. A hemben kötött vas felszívódásának hatásfoka kb. 20%, a nem-hem vasé 10%. Csak a Fe(II) szívódik fel jól. A gyomor sósav tartalma, valamint a C-vitamin - a Fe(III) redukciója révén - segítik a vas felszívódását.
A bélnyálkahártya sejtjeibe jutott vas (Fe(II), ferro-vas) intracelullárisan oxidálódik (Fe(III), ferri-vas keletkezik) és az apoferritinhez kötődik. Ennek egy része a keringésbe jut, másik része átmenetileg ferritinként a bélsejtekben marad, majd 1-2 nap múlva szintén a keringésbe jut, vagy a lelökődő bélhámsejttel együtt kiürül a szervezetből.
A keringésbe jutott vas kb. 1/3 részét az apotranszferrin köti meg, eközben a molekula transzferrinné alakul. A vas a transzferrinben kötődve szállítódik a célszervekhez és a sejtfelszíni receptoron történő kötődést követően endocitózissal jut be a sejtplazmába. Itt disszociál a transzferrinről, majd ismét apoferritinhez kötődik. A vas oxidálását az apoferritin végzi, az oxidált forma (Fe(III)) redukálását pedig a flavoproteinek végzik.

Hatásmechanizmus:
A készítményből a vas-(II)-ionok folyamatos leadását a tabletta előállítási technológiája biztosítja. A gastrointestinalis traktuson áthaladva a porózus mátrixból a vas-(II)-ionok folyamatos felszabadulása átlagosan 6 órán keresztül tart. A lassú hatóanyag-leadás következtében lokálisan nem alakul ki kórosan magas vasion-koncentráció, így a Sorbifer Durules alkalmazásával a nyálkahártya irritációja elkerülhető.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nem állnak rendelkezésre preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Filmtabletták barna üvegben fehér, PE mozgáscsillapító betétet tartalmazó, lepattintható kupakkal lezárva. Egy üveg dobozban.

Csomagolás: 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90, 100, 110, 120 darab filmtabletta.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.
Magyarország

A SORBIFER az Egis Gyógyszergyár Zrt. lajstromozott védjegye. A DURULES lajstromozott védjegyet az Egis Gyógyszergyár Zrt. az AstraZeneca licence alapján használja.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-03729/01 50×
OGYI-T-03729/02 30×
OGYI-T-03729/03 40×
OGYI-T-03729/04 60×
OGYI-T-03729/05 70×
OGYI-T-03729/06 80×
OGYI-T-03729/07 90×
OGYI-T-03729/08 100×
OGYI-T-03729/09 110×
OGYI-T-03729/10 120×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2005. március 31.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. november 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. június 18.
7

OGYÉI/28267/2020 2. verzió