Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MIGARD 2,5 MG FILMTABLETTA 2X(BLISZTE

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Menarini International Operations Luxembourg Sa
Hatástani csoport:
N02CC Szelektív 5ht1-receptor agonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-10078/03
Hatóanyagok:
FrovatriptanumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Nedvességtől védve
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A frovatriptánt a migrénes roham kezdetén amilyen hamar csak lehet, be kell venni, de későbbi stádiumban alkalmazva is hatásos. A frovatriptán profilaktikumként nem alkalmazható.
Ha a beteg állapota a frovatriptán első alkalmazására nem javul, akkor ugyanazon roham idején a második dózis alkalmazása kerülendő, mert terápiás előnyt nem igazoltak.
A frovatriptán későbbi migrénes rohamok esetén ismét alkalmazható.

Felnőttek (18-65 év)
A frovatriptán ajánlott dózisa 2,5 mg.
Ha kezdeti enyhülés után a migrén visszatér, egy második adag bevehető akkor, ha a két gyógyszerbevétel között legalább 2 óra eltelik.
Maximális napi adagja nem haladhatja meg az 5 mg-ot.

Gyermekek és serdülők (18 éven aluliak)
A Migard biztonságosságát és hatásosságát 18 évnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Ezért ebben az életkorban alkalmazása nem ajánlott. Nincsenek adatok ebben a korcsoportban.

Idősek (65 év felett)
A frovatriptán alkalmazására vonatkozóan 65 év felettieknél továbbra is csak korlátozott számú adat áll rendelkezésre. Ezért alkalmazása ebben az életkorban nem ajánlott.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban nem szükséges az adagolás módosítása (lásd 5.2 pont).

Májkárosodás
Enyhe és középsúlyos májkárosodásban nem szükséges az adagolás módosítása (lásd 5.2 pont). Súlyos májkárosodásban a frovatriptán ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Az alkalmazás módja
Szájon át alkalmazandó.
A filmtablettát vízzel kell bevenni és szétrágás nélkül, egészben kell lenyelni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A frovatriptán csak akkor alkalmazható, ha a migrén diagnózis egyértelműen megállapításra került.
A frovatriptán nem alkalmazható hemiplegiás, basilaris vagy ophtalmoplegiás migrén esetén.

Mint a migrénes roham egyéb gyógyszerrel való kezelése esetén is, ki kell zárni egyéb, potenciálisan veszélyes neurológiai állapotokat olyan betegek fejfájásának kezelésénél, akiknél a migrén diagnózis korábban nem került megállapításra, vagy ha a migrénes betegnek atípusos tünetei jelentkeznek. Figyelembe kell venni, hogy migrénes betegek esetében a cerebralis vascularis történés, (CVA vagy TIA) kockázata fokozott.

A frovatriptán biztonságossága és hatásossága nem igazolt az aura stádiumában, még a migrén fejfájás stádiumának kialakulása előtt való alkalmazása esetén.

Egyéb 5-HT1 receptor agonistákhoz hasonlóan a frovatriptán sem adható azoknak a betegeknek, akiknél fokozott a koszorúér-betegség kockázata, beleértve az erős dohányosokat vagy nikotinpótló terápiában részesülőket, ha nem vizsgálták ki cardiovascularis állapotukat (lásd 4.3. pont). Különös figyelmet kell fordítani a postmenopausában lévő nőkre és a 40 év feletti férfiakra, akik hasonló kockázati tényezővel rendelkeznek. Nem minden szívbetegségben szenvedő beteget lehet felismerni kardiológiai kivizsgálással. Nagyon ritka esetekben 5-HT1 receptor agonista terápiában részesülő betegeknél komoly kardiális történések fordultak elő úgy, hogy korábban nem volt cardiovascularis alapbetegségük.

A frovatriptán alkalmazásakor előfordulhatnak átmeneti tünetek, úgymint mellkasi fájdalom vagy szorító érzés, ami erős lehet, és érintheti a torok területét is (lásd 4.8 pont).

Amennyiben ezek a tünetek ischaemiás szívbetegség gyanúját keltik, a frovatriptán a továbbiakban nem alkalmazható, és a szükséges kiegészítő vizsgálatokat el kell végezni.

A betegeket tájékoztatni kell a túlérzékenység korai jeleiről és tüneteiről, beleértve a bőrreakciókat, az angiooedemat és az anafilaxiat (lásd 4.8 pont). Abban az esetben, ha súlyos allergiás/túlérzékenységi reakciók lépnek fel, a frovatriptán kezelést azonnal fel kell függeszteni, és soha többé nem szabad újra adni.

A frovatriptán alkalmazását követően ajánlott 24 órát várni az ergotamin-származékok adása előtt. Az ergotamin tartalmú gyógyszerek adása után is legalább 24 óra teljen el a frovatriptán adása előtt (lásd 4.3 és 4.5 pont).

Túl gyakori alkalmazása esetén (a gyógyszerrel való visszaélés, sorozatosan több napon át való ismételt gyógyszerbevétel) a hatóanyag akkumulálódhat, ami a mellékhatások megjelenésének növekedéséhez vezet.
Bármely típusú fájdalomcsillapító hosszantartó szedése a fejfájásra súlyosbíthatja azt. Amennyiben ez az eset áll fenn vagy felmerül ennek a gyanúja, orvosi tanácsot kell kérni és a kezelést fel kell függeszteni. A gyógyszer-túlfogyasztás okozta fejfájás (MOH) lehetőségét figyelembe kell venni azon betegek esetében, akiknek gyakran vagy naponta van fejfájásuk, fejfájás elleni gyógyszerek rendszeres szedése ellenére (vagy éppen azért).

A frovatriptán ajánlott dózisát nem szabad túllépni.

Orbáncfüvet (Hypericum perforatum) tartalmazó készítmények és egyéb triptánok (5-HT agonisták) egyidejű alkalmazása esetén növekedhet a nemkívánatos hatások előfordulásának gyakorisága (lásd 4.5 pont).

Ez a gyógyszer laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatokat a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatásáról.
A migrén és frovatriptánnal való kezelése álmosságot okozhat. A betegnek tanácsolni kell, hogy mérjék fel komplex feladatok végzéséhez - mint például az autóvezetés - szükséges képességeiket migrénes roham alatt, és frovatriptán bevétele után.


4.9 Túladagolás

Kevés adattal rendelkezünk a frovatriptán tabletta túladagolására vonatkozóan. Migrénes férfi- és nőbetegeknek adva a frovatriptán maximális egyéni adagja 40 mg volt (az ajánlott 2,5 mg klinikai dózis 16-szorosa), a maximális egyéni adag egészséges férfiaknak adva 100 mg volt (az ajánlott klinikai dózis 40-szerese). Mindkét esetben a mellékhatások a 4.8 pontban felsoroltakkal voltak összefüggésbe hozhatók. Ugyanakkor a forgalomba hozatalt követő időszakban, egy súlyos koszorúérgörcs esetet jelentettek egy triciklusos antidepresszánssal migrén profilaktikus terápiában részesülő beteg esetében, aki a frovatriptán ajánlott dózisának négyszeresét vette be három egymást követő napon. A beteg felépült.

A frovatriptánnak specifikus antidotuma nincsen. A frovatriptán eliminációs féléletideje körülbelül 26 óra (lásd 5.2 pont).

A hemodialízis és a peritoneális dialízis hatása a frovatriptán szérumbeli koncentrációjára ismeretlen.

Kezelés
Túladagolás esetén a beteget szoros megfigyelés alatt kell tartani legalább 48 órán keresztül, és a szükséges tüneti terápiát kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

AZ EGYIDEJŰ ALKALMAZÁS ELLENJAVALLATAI

Ergotamin vagy ergotamin-származékok (köztük metizergid) és egyéb 5-HT1 agonisták
Ugyanazon migrénes roham alatti egyidejű alkalmazás esetén a hipertónia és az arteria coronariák összehúzódásának kockázata fokozódik az additív vasospastikus hatás következtében (lásd 4.3 pont).

A hatások additívak lehetnek. Ajánlott legalább 24 órát várni az ergotamin-típusú gyógyszerek alkalmazása után, a frovatriptán bevétele előtt. Fordítva is igaz, ajánlott a frovatriptán alkalmazása után 24 órát várni az ergotamin-típusú gyógyszerek bevétele előtt (lásd 4.4. pont).

EGYIDEJŰ ALKALMAZÁS NEM AJÁNLOTT

Monoamino-oxidáz gátlók
A frovatriptán nem szubsztrátja a MAO-A enzimnek, de a szerotonin szindróma potenciális veszélye és a hipertónia kialakulása nem zárható ki teljes biztonsággal (lásd 5.2 pont).

EGYIDEJŰ ALKALMAZÁS ESETÉN ÓVATOSSÁG AJÁNLOTT

Szelektív szerotonin reuptake gátlók (citaloprám, fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin, szertralin).
A hipertónia, arteria coronariák vasoconstrictiója és a szerotonin szindróma kialakulásának lehetséges kockázata. Az ajánlott dózis szigorú betartása szükséges ezen szindróma megelőzésében.

Metilergometrin
A hipertónia és az arteria coronariák összehúzódásának kockázata.

Fluvoxamin
A fluvoxamin a citokróm CYP1A2 erős inhibitora, és bebizonyosodott, hogy a frovatriptán vérszintjét 27-49%-kal növeli.

Orális fogamzásgátlók
Orális fogamzásgátlókat szedő nőkben a frovatriptán koncentrációja 30%-kal magasabb volt, mint azokban a nőkben, akik nem szednek orális fogamzásgátlókat. A mellékhatások incidenciája nem volt magasabb.

Hypericum perforatum (orbáncfű) (per os alkalmazásra)
Az egyéb triptánokhoz hasonlóan a szerotonin szindróma előfordulásának kockázata nőhet.



6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Több mint 2700 beteg esetében a frovatriptánt az ajánlott 2,5 mg dózisban alkalmazva a leggyakoribb mellékhatások (<10%) a következők voltak: szédülés, fáradtságérzés, paraesthesia, fejfájás és kipirulás. A frovatriptán klinikai alkalmazását követően a nemkívánt hatások átmenetiek voltak, enyhétől a középsúlyosig változtak, és spontán elmúltak. A megfigyelt nemkívánatos hatások közül némely tünet valószínűsíthetően a migrén tünete volt.

Az alábbi táblázatban azok a mellékhatások vannak feltüntetve, amelyek 2,5 mg frovatriptán alkalmazását követően összefüggésbe voltak hozhatók a frovatriptánnal, és 4 placebo-kontrollos vizsgálatban nagyobb incidenciát mutattak, mint placebo alkalmazása esetén. Szervrendszerekre vonatkoztatva, csökkenő incidenciával vannak felsorolva. A forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatások csillaggal* vannak megjelölve.




Szervrendszer
Gyakori
?1/100
<1/10
Nem gyakori
?1/1000
<1/100
Ritka
?1/10000
<1/1000
Nem ismert
(gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Vérképző-szervi és nyirok-rendszeri betegségek és tünetek


Lymph-adenopathia

Immun-rendszeri betegségek és tünetek



túlérzékenységi reakciók* (beleértve a bőr rendellenes-ségeket, az angioödémát és anaphylaxiát is)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

Dehydratio
Hypo-glykaemia

Pszichiátriai kórképek

Szorongás, álmatlanság,
konfúz állapot, idegesség, nyugtalanság, izgatottság, depresszió,
személyiség elvesztése
Abnormális álmok, személyiség- zavarok

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés, paraesthesia, fejfájás, somnolentia,
dysaesthesia,
hypaesthesia
Dysgeusia, tremor,
figyelemzavar, letargia, hyperaesthesia, sedatio, szédülés
akaratlan izom-összehúzódások
Amnesia,
Hypertonia,
Hypotonia, hyporeflexia, mozgási rendellenes-ségek,

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Látászavarok
Szem-fájdalom, szem-irritáció, fotofóbia
Éjszakai vakság

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei

Fülcsengés, fülfájdalom,
Fül diszkomfort, fül rend-ellenesség, fülviszketés, hyperacusia

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Palpitatio, tachycardia
Bradycardia
Myocardialis infarctus*,
Coronaria spasmus*
Érbetegségek és tünetek
Hőhullám
Hideg kéz és láb,
megemelkedett vérnyomás


Légző-rendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Szorító érzés a torokban
Rhinitis, sinusitis,
Pharingo-laryngealis fájdalom,
Epistaxis, csuklás, hyper-ventilatio, légzési rend-ellenességek, torok irritáció

Emésztőrend-szeri betegségek és tünetek
Hányinger, szájszárazság, dyspepsia,
hasi fájdalom
Hasmenés, dysphagia, flatulencia, diszkomfort érzés a gyomorban, abdominális disztenzió
Obstipatio, böfögés, gastro-oesophagealis reflux betegség, irritábilis bél szindróma, ajak hólyag, ajak fájdalom, oesophagus- spasmus, szájnyálka-hártya hólyagosodás, peptikus fekély, nyálmirigyek fájdalma, stomatitis, fogfájás

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Hyperhidrosis
Viszketés
Erythema, szőrfelállás, purpura, urticaria

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei

Csontvázrend-szeri merevség, csontvázrend-szeri fájdalom, végtagfájdalomhátfájdalom, arthralgia


Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

Pollakisuria, polyuria
Nocturia, vesefájdalom

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


Mell érzékenység

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Fáradtság, mellkasi diszkomfort
Mellkasi fájdalom, forróság érzés, hőmérséklet intolerancia, fájdalom, gyengeség, szomjúság, lomhaság, megnövekedett energia, rossz közérzet
Láz

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei


Emelkedett vér bilirubin szint, a vér kalcium tartalmának csökkenése, abnormális vizeletvizsgá-lati eredmény

Sérülés, mérgezés és a beavatkozás-sal kapcsolatos szövődmények


Harapás


Két hosszú távú nyílt klinikai vizsgálatban a megfigyelt eltérések nem különböztek a fent leírtaktól.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.





Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Analgeticumok, szelektív (5-HT1) receptor agonisták
ATC kód: N02C C07

A frovatriptán az 5-HT receptorok szelektív agonistája, ami radioligand assay vizsgálatok szerint nagy affinitással kötődik az 5-HT1B és 5-HT1D kötőhelyekhez, ahol a funkcionális bioassay vizsgálatok szerint erős agonista hatást fejt ki. Nagy szelektivitást mutat az 5-HT1B/1D receptorokhoz, és nem rendelkezik kimutatható affinitással az 5-HT2, 5-HT3, 5-HT4, 5-HT6, valamint az ?-adrenoreceptorokhoz és hisztamin receptorokhoz. A frovatriptánnak nincs jelentős affinitása a benzodiazepin kötőhelyekhez.

A frovatriptán mai tudásunk szerint az extracerebralis és intracraniális arteriákon hat, gátolja ezen erek migrén alatti nagymértékű dilatációját. Terápiás koncentrációban a frovatriptán az izolált humán cerebralis arteriák összehúzódását okozta, míg csekély hatást fejtett ki, vagy nem volt hatása az izolált humán koszorúerekre.

Három multicentrikus placebo-kontrollos tanulmányban vizsgálták a frovatriptán klinikai hatásosságát a migrénes fejfájás és kísérő tünetek kezelésében. Ezekben a tanulmányokban a frovatriptán 2,5 mg-os adagja következetesen jobbnak bizonyult a placebonál a fejfájás vonatkozásában az adag bevétele után 2 és 4 órával, és az első hatás megjelenésének idejében. A fájdalom enyhülése (a középerős és erős fejfájás csökkenése enyhére, illetve teljes megszűnése) a frovatriptán bevétele után 2 órával 37-46%-ban következett be, míg placebo bevétele esetén csak 21-27%-ban.
A fájdalom teljes megszűnése 2 óra elteltével 9-14% volt frovatriptán alkalmazásakor, míg 2-3% placebo alkalmazása esetén. A frovatriptán maximális hatásosságát 4 óra múlva érte el.
Egy klinikai tanulmányban összehasonlították a frovatriptán 2,5 mg-os és a szumatriptán 100 mg-os adagját. 2 és 4 óra elteltével a frovatriptán 2,5 mg hatásossága kissé alacsonyabb volt, mint a 100 mg szumatriptáné. A nemkívánt hatások gyakorisága kissé alacsonyabb volt a frovatriptán 2,5 mg, mint a szumatriptán 100 mg esetén. Nem végeztek olyan tanulmányt, amelyben a frovatriptán 2,5 mg-ot és a szumatriptán 50 mg-ot hasonlították össze.
Idősebb, egészséges egyénekben frovatriptán 2,5 mg egyszeri adását követően a szisztolés vérnyomás (normális határokon belüli) átmeneti változása volt megfigyelhető egyes esetekben.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Egészséges egyénekben egyszeri 2,5 mg per os adását követően a frovatriptán átlagos maximális vérbeli koncentrációját (Cmax) 2-4 óra múlva érte el, 4,2 ng/ml volt az értéke férfiakban és 7,0 ng/ml nőkben. A görbe alatti átlagos terület (AUC) férfiakban 42,9 ng x h/ml, nőkben 94,0 ng x h/ml volt.
Biohasznosulása per os alkalmazást követően 22% volt férfiakban és 30% nőkben. A frovatriptán farmakokinetikája hasonló volt egészséges alanyokban és migrénes betegekben, valamint a farmakokinetikai paraméterekben nem volt különbség a migrénes roham alatt vagy a rohamok között.
A frovatriptán általában lineáris farmakokinetikát mutatott abban a dózis-tartományban, amit a klinikai tanulmányokban alkalmaztak (1 mg - 40 mg).
A frovatriptán biohasznosulását az étkezés nem befolyásolja, de a tmax kismértékű (kb. egy órás) késlekedése volt megfigyelhető.

Eloszlás
0,8 mg frovatriptán intravénás adását követően megoszlási térfogata egyensúlyi állapotban férfiakban 4,2 l/kg, nőkben 3,0 l/kg.
A frovatriptán plazmafehérjékhez való kötődése alacsony (körülbelül 15%). Egyensúlyi állapotban vérsejtekhez való reverzibilis kötődése körülbelül 60% volt, és nem volt különbség férfiak és nők között. Egyensúly esetén a vér:plazma arány körülbelül 2:1 volt.

Biotranszformáció
Egészséges férfiakban radioaktív izotóppal jelölt frovatriptán 2,5 mg per os alkalmazását követően a dózis 32%-a jelent meg a vizeletben és 62%-a a székletben. A vizelettel kiválasztott radioaktív jelzett anyagok a következők voltak: frovatriptán változatlan formában, hidroxi-frovatriptán, N-acetil dezmetil-frovatriptán, hidroxi-N-acetil-dezmetil frovatriptán és dezmetil-frovatriptán, valamint számos kisebb metabolit. A dezmetil-frovatriptánnak háromszor kisebb az affinitása az 5-HT1 receptorokhoz, mint az alapvegyületé. Az N-acetil-dezmetil frovatriptánnak elhanyagolható az affinitása az 5-HT1 receptorokhoz. Az egyéb metabolitok aktivitását nem vizsgálták.
Az in vitro végzett tanulmányok bizonyították, hogy a citokróm P450 CYP1A2 izoenzime az, ami a frovatriptán metabolizmusában elsődlegesen részt vesz. A frovatriptán nem gátolja és nem indukálja a CYP1A2-t in vitro körülmények között.
A frovatriptán nem gátolja a humán monoamino-oxidáz (MAO) enzimet és a citokróm P450 izoenzimeket, így kicsi a lehetősége a gyógyszer interakcióknak (lásd 4.5. pont). A frovatriptán a MAO enzimnek nem szubsztrátja.

Elimináció
A frovatriptán eliminációja bifázisos, a megoszlási fázis 2 és 6 óra között jellemző. Az átlagos szisztémás clearance 216 ml/perc volt férfiakban és 132 ml/perc nőkben. A vese clearance 38% (82 ml/perc) volt a teljes clearance-hez képest férfiakban, 49% (65 ml/perc) nőkben. A teljes kiválasztás féléletideje körülbelül 26 óra volt, függetlenül a nemtől, bár a terminális eliminációs fázis dominánssá körülbelül 12 óra elteltével vált.

Nem
A frovatriptán AUC és Cmax értékei férfiakban alacsonyabbak (körülbelül 50%-kal), mint nőkben. Ez részben az orális fogamzásgátlók egyidejű alkalmazásának köszönhető. A 2,5 mg-os dózis alkalmazásának hatásossága és biztonságossága a klinikai gyakorlatban nem teszi szükségessé a dózis módosítását a nemre való tekintettel (lásd 4.2 pont)

Idősek
Egészséges idős emberekben (65 és 77 év között) az AUC 73%-kal növekedett férfiakban és 22%-kal nőkben, a fiatalabb betegekhez képest (18 és 37 év között). A tmax és t1/2 tekintetében nem volt különbség a két csoport között (lásd 4.2 pont).

Vesekárosodás
A frovatriptán szisztémás hatásai és t1/2 értéke nem különbözött szignifikánsan vesekárosodásban szenvedő férfiakban és nőkben (creatinin clearance 16-73 ml/perc) az egészségesekétől.

Májkárosodás
A frovatriptán per os bevétele után, 44-57 év közötti férfiakban és nőkben, enyhe és középsúlyos májkárosodás (Child-Pugh A és B stádium) esetén átlagos vérbeli koncentrációja ugyanabban a tartományban volt, mint egészséges fiatal és idősebb betegekben. Nincsenek farmakokinetikai és klinikai adatok a frovatriptán alkalmazásáról súlyos májkárososdásban. (lásd 4.3 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A toxicitási vizsgálatokban egyszeri vagy ismételt adagolást követően a preklinikai hatásokat csak akkora dózisoknál tapasztaltak, amelyek meghaladták az emberben vizsgált legmagasabb dózist.

A frovatriptán genotoxicitási vizsgálatai nem bizonyították a szer genotoxikus hatását.
Patkányokban a frovatriptán foetotoxikusnak bizonyult, de nyulakban foetotoxicitás csak akkor volt tapasztalható, ha az anyaállat toxikusan magas dózisban kapta a szert.

A rágcsálókon végzett rákkeltő képességet vizsgáló standard tanulmányokban, valamint a p53 (+/-) egereken végzett tanulmányokban a humán alkalmazásnál jóval magasabb dózisoknál a frovatriptán nem bizonyult potenciális rákkeltő anyagnak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 db, 2 db, 3 db, 4 db, 6 db, 12 db filmtabletta PVC/PE/PVDC//Al buborékcsomagolásban, dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Menarini International Operations Luxembourg S.A.
1 Avenue de la Gare
L-1611 Luxembourg


8. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-10078/02 Migard 2,5 mg filmtabletta (1x)
OGYI-T-10078/03 Migard 2,5 mg filmtabletta (2x)
OGYI-T-10078/04 Migard 2,5 mg filmtabletta (3x)
OGYI-T-10078/05 Migard 2,5 mg filmtabletta (4x)
OGYI-T-10078/06 Migard 2,5 mg filmtabletta (6x)
OGYI-T-10078/07 Migard 2,5 mg filmtabletta (12x)



9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. április 30.
A forgalomba hozatali engedély megújításának dátuma: 2008. június 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. június 4.





10





OGYÉI/26155/2021
OGYÉI/28723/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A frovatriptán terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nincsenek adatok vagy csak korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Az állatokon végzett kísérletek reprodukciós toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont). Emberben a potenciális veszély nem ismert. A Migard a terhesség ideje alatt és hatékony fogamzásgátlást nem használó fogamzóképes korú nőknek nem ajánlott, csak akkor, ha erre egyértelműen szükség van.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a frovatriptán/metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe.
A rendelkezésre álló állatkísérletes farmakodinámiás/toxikológiai adatok alapján laktáló patkányokban a frovatriptán metabolitjai kiválasztódnak az anyatejbe, és a tejben mért maximális koncentráció négyszer volt magasabb, mint a vérben megfigyelt maximális koncentráció (részletesen lásd 5.3 pont).
Nem zárható ki a kockázat az újszülöttekre/csecsemőkre nézve.
Bár nem ismert, hogy a frovatriptán vagy metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe, szoptatás alatt a Migard adása nem ajánlott, hacsak nem feltétlenül szükséges. Ilyen esetekben a szoptatást 24 órára fel kell függeszteni.