Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NORCOLUT 5MG TABLETTA 20X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G03DC Ösztron származékai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03453/01
Hatóanyagok:
NorethisteronumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1079 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Andrológia
Illetékes szakorvos
Szülészet-nőgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1079,000,00
Eü kiemelt779,00300,00
Üzemi baleset1079,000,00
Általános270,00 (25%)809,00
Közgyógy eü.kiemelt1079,000,00
Teljes0,001079,00
Egyedi engedélyes0,001079,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Pubertas, fiatalkor előtt nem javallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása ellenjavallt
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Premenstruációs szindróma, mastodynia és cikluszavarok esetén a ciklus 16-25. napja között napi 5-10 mg (1-2 tabletta), esetleg ösztrogénnel együtt.

Diszfunkcionális méhvérzések, hyperplasia glandularis cystica endometrii esetén (amennyiben a vérzés diszfunkcionális eredetét 6 hónapon belül végzett szövettani lelet igazolta) 6-12 napon át napi 5-10 mg (1-2 tabletta). Sikeres kezelés esetén a recidíva megelőzésére napi 5-10 mg (1-2 tabletta) a ciklus 16. és 25. napja között, általában ösztrogénnel együtt.

Endometriosis, adenomyosis: a ciklus 5. napjától 25. napjáig napi 5 mg (1 tabletta), 6 hónapon keresztül. Folyamatos szedés esetén a ciklus 5. napjától napi 2,5 mg (fél tabletta), majd 2-3 hetente fél tablettával kell emelni az adagot. Ilyen esetben a kezelés 4-6 hónapon keresztül szükséges.

Lactatio megelőzése:
Adagolás
napja
Terhesség megszakadása
a 16-28. terhességi hét között
Terhesség megszakadása
28-36. terhességi hét között



1. nap
15 mg (3 tabletta)
15 mg (3 tabletta)
2-3. nap
10 mg (2 tabletta)
10 mg (2 tabletta)
4-7. nap
5 mg (1 tabletta)
10 mg (2 tabletta)

Ablactatio: 1-3. nap: 20-20 mg (4-4 tabletta), 4-7. nap: 15-15 mg (3-3 tabletta), 8-10. nap 10-10 mg (2-2 tabletta).

Klimaktériumban fellépő diszfunkcionális vérzés: napi 5 mg (1 tabletta) ajánlott 10-20 napon keresztül a ciklus második felében. Szükséges lehet a kezelés ösztradiollal való kiegészítése.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Norcolut nem alkalmazható az alábbi állapotokban:
- Pubertáskor
- Terhesség
- Emlőrák, női nemi szervek rosszindulatú daganata
- Jelenleg fennálló vénás thromboembolia (VTE), illetve ennek kockázata
- Vénás thromboembolia - jelenleg fennálló (antikoaguláns-kezelés mellett) vagy kórtörténetben szereplő (pl. mélyvénás thrombosis [MVT] vagy tüdőembólia [TE]).
- A vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatosan ismert öröklődő vagy szerzett hajlam, mint például APC-rezisztencia (ideértve az V. véralvadási faktor Leiden-mutációját), antithrombin III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány.
- Nagy műtéti beavatkozás, ami hosszú ideig tartó immobilizációval jár (lásd 4.4 pont).
- Magas kockázat a vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatban, több kockázati tényező fennállása miatt (lásd 4.4 pont).
- Jelenleg fennálló artériás thromboembolia (ATE), illetve ennek kockázata
- Artériás thromboembolia - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő artériás thromboembolia (pl. myocardialis infarctus), illetve prodromalis állapot (pl. angina pectoris).
- Cerebrovascularis betegség - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő stroke vagy prodromalis állapot (pl. tranziens ischaemiás attak, TIA)
- Ismert öröklődő vagy szerzett hajlam az artériás thromboembolia kialakulására, mint például a hyperhomocysteinaemia és antifoszfolipid antitestek (antikardiolipin antitestek, lupus anticoagulans).
- Fokális neurológiai tünetekkel járó migrén a kórtörténetben.
- Az artériás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező (lásd 4.4 pont) vagy egy súlyos kockázati tényező fennállása miatt, mint például:
- értünetekkel járó diabetes mellitus
- súlyos hypertonia
- súlyos dyslipoproteinaemia
- A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

A Norcolut egyidejű alkalmazása ellenjavallt ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirt, dazabuvirt, glekaprevir/pibrentaszvirt vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirt tartalmazó gyógyszerekkel (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A készítmény tartós alkalmazása esetén fokozott elővigyázatosságra van szükség cardiovascularis, valamint renalis megbetegedések, továbbá asthma bronchiale, epilepszia, thrombosisra való hajlam, hepatitis és májfunkciós zavarok esetén.

Alkalmazása előtt részletes emlő- és nőgyógyászati vizsgálat, onkológiai ellenőrzés szükséges.

Az etinilösztradiol a noretiszteron aktív metabolitja, ezért az etinilösztradiol-hatóanyagkomponenst tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) tabletták alkalmazásával kapcsolatos általános figyelmeztetéseket is figyelembe kell venni. Ha az alábbiakban felsorolt bármelyik feltétel vagy kockázati tényező jelen van, a Norcolut-kezelést haladéktalanul le kell állítani.

A vénás thromboembolia (VTE) kockázata
Bármelyik CHC alkalmazása növeli a vénás thromboembolia (VTE) kockázatát ahhoz képest, mint ha a készítményt nem alkalmaznák. Attól függően, hogy milyen típusú progesztogént tartalmaznak a CHC-k, különböznek a VTE kockázatában is. A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint a levonorgesztrelt, norgesztimátot vagy noretiszteront tartalmazó CHC-készítmények alkalmazása jár a VTE előfordulásának legalacsonyabb kockázatával.

Levonorgesztrelt vagy noretiszteront, illetve norgesztimátot tartalmazó CHC-t szedő 10 000 nő közül hozzávetőlegesen 5-7 nőnél alakul ki vérrög egy év alatt.

A kombinált hormonális fogamzásgátló felírásakor gondosan figyelembe kell venni az egyéni kockázati tényezőket, különösen VTE-re vonatkozóan, valamint a készítmény alkalmazásából eredő VTE-kockázatot.

Azon nők részére, akik olyan - súlyos - kockázati tényezőkkel rendelkeznek, amely a vérrögképződés magas kockázatával jár, a kombinált hormonális fogamzásgátlók ellenjavalltak.

A thromboemboliás szövődményekre utaló tünetek kialakulása esetén azonnal le kell állítani a kezelést. A kezelés folytatása előtt újra kell értékelni a kezelés szükségességét.

A nemi hormonokat alkalmazók körében a vénás thromboemboliás szövődmények kockázata jelentősen emelkedhet olyan nőknél, akiknek további kockázati tényezői vannak, különösen akkor, ha ezekből több is jelen van (lásd táblázat).
A Norcolut alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében a vénás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a VTE teljes kockázatát kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a Norcolutot nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).
A vénás thromboembolia (VTE) általánosan ismert rizikófaktorai a következők:

Táblázat: A VTE kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Elhízás (a testtömegindex (BMI) nagyobb mint 30 kg/m2).
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő.
Különösen fontos figyelembe venni akkor, ha más kockázati tényezők is jelen vannak.

Hosszú ideig tartó immobilizáció, nagy műtéti beavatkozás, az alsó végtagon vagy a medencén végzett bármilyen műtét, idegsebészeti beavatkozás vagy jelentős trauma.





Megjegyzés: ideiglenes immobilizáció, ideértve a 4 órásnál hosszabb repülőutat is, szintén a VTE kockázati tényezője lehet, különösen más kockázati tényezőkkel rendelkező nőknél.

Ilyen helyzetekben javasolt a tapasz/tabletta/gyűrű alkalmazásának felfüggesztése (elektív műtétet megelőzően legalább 4 héttel), és az alkalmazást csak a teljes mobilizációt követő két hét elteltével javasolt folytatni. A nem kívánt terhesség elkerülésére másik fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.
Thrombosis elleni kezelés alkalmazása mérlegelendő, ha a Norcolut alkalmazását előzetesen nem függesztették fel.

Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló vénás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban pl. 50 éves kor előtt jelentkezett).

Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen nemi hormon alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
VTE-vel összefüggő más egészségi probléma.
Rák, szisztémás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes anaemia.

Előrehaladott életkor.
Különösen 35 éves kor felett.


A visszértágulatoknak (varicositas) és a felszínes thrombophlebitisnek a vénás thrombosisok kialakulásában vagy progressziójában betöltött szerepével kapcsolatban nincs egyetértés.
Tekintettel kell lenni a thromboembolia emelkedett kockázatára a terhesség és különösképpen a gyermekágy 6 hetes időszaka során (a termékenységről, terhességről és szoptatásról szóló információkért lásd a 4.6 pontot).

A VTE (mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy Norcolutot szed.

A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei közé tartozhatnak:
- egyoldali vagy valamely lábszárvéna mentén tapasztalható lábszár- és/vagy lábduzzanat;
- a lábszár fájdalma vagy érzékenysége, amit lehet, hogy csak állás vagy járás közben észlel a beteg;
- az érintett lábszár fokozott melegsége; a lábszár bőrének vörössége vagy elszíneződése.

A tüdőembólia (TE) tünetei közé tartozhatnak:
- hirtelen fellépő, megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
- hirtelen fellépő köhögés, amihez vérköpés társulhat;
- éles mellkasi fájdalom;
- súlyos szédülékenység vagy szédülés;
- szapora vagy rendszertelen szívverés.

E tünetek némelyike (pl. légszomj, köhögés) nem specifikusak, és összekeverhetők gyakoribb vagy kevésbé súlyos események tüneteivel (pl. légúti fertőzés).
Az érelzáródás egyéb jelei közé tartozhatnak: hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtag enyhén kékes elszíneződése.
Ha az elzáródás a szemben alakul ki, akkor a tünetek a fájdalmatlanul kialakuló homályos látástól a látásvesztésig súlyosbodó tünetekig terjedhetnek. Néha a látásvesztés szinte azonnal kialakul.

Az artériás thromboembolia (ATE) kockázata
Az epidemiológiai vizsgálatok összefüggésbe hozták a nemi hormonok alkalmazását az artériás thromboembolia vagy a cerebrovascularis események (pl. átmeneti ischaemiás attak, stroke) emelkedett kockázatával. Az artériás thromboemboliás események akár halálos kimenetelűek is lehetnek.

Az ATE kockázati tényezői
Az artériás thromboemboliás szövődmények vagy a cerebrovascularis események kockázata emelkedik a kockázati tényezőkkel rendelkező, nemi hormonokat alkalmazó nők körében (lásd táblázat). A Norcolut alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek egy súlyos vagy több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében magas az artériás thrombosis kialakulásának kockázata (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a teljes kockázatot kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a Norcolutot nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az ATE kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Előrehaladott életkor.

Különösen 35 éves kor felett.
Dohányzás.
A nőket figyelmeztetni kell a dohányzás kerülésére, bármilyen nemi hormon vagy kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásakor. Nyomatékosan javasolni kell más fogamzásgátló módszer alkalmazását azon 35 év feletti nők számára, akik folytatják a dohányzást.

Hypertonia.


Elhízás (a testtömegindex nagyobb mint 30 kg/m2).
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen emelkedik.
Ez különösen további kockázati tényezővel rendelkező nőknél fontos.

Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló artériás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban pl. 50 éves kor előtt jelentkezett).

Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen nemi hormon alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
Migrén
A nemi hormonok alkalmazása során a migrén gyakorisága és súlyossága fokozódhat (ami a cerebrovascularis esemény előrejelzője lehet), így ez indokolhatja a készítmény alkalmazásának azonnali abbahagyását.

Nemkívánatos vascularis eseményekkel járó más egészségi probléma.

Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, szívbillentyű-betegség és pitvarfibrilláció, dyslipoproteinaemia és szisztémás lupus erythematosus.

Az ATE tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy Norcolutot szed.

A cerebrovascularis események tünetei közé tartozhatnak:
- az arc, kar vagy lábszár, különösen a test egyik felén hirtelen kialakuló zsibbadása vagy gyengesége;
- hirtelen kialakuló járásprobléma, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar;
- hirtelen kialakuló zavartság, beszédzavar vagy beszédértési zavar;
- az egyik vagy mindkét szemet érintő hirtelen látászavar;
- hirtelen jelentkező, súlyos vagy elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fejfájás;
- eszméletvesztés vagy ájulás, görcsrohammal vagy a nélkül.

Az ideiglenes tünetek tranziens ischaemiás attakra (TIA-ra) utalnak.

A myocardialis infarctus (MI) tünetei közé tartozhatnak:
- mellkasi, kar- vagy a szegycsont alatti fájdalom, diszkomfort, nyomás, nehézségérzés, összenyomás érzése vagy teltségérzés;
- a hátba, állkapocsba, torokba, karba vagy hasba sugárzó diszkomfort;
- teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
- verejtékezés, émelygés, hányás vagy szédülés;
- rendkívüli gyengeség, nyugtalanság vagy légszomj;
- szapora vagy rendszertelen szívverés.

Angiooedema
Az exogén ösztrogének az örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.

Segédanyag
A készítmény laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A noretiszteron nem befolyásolja a gépjárművezetést és a gépek kezeléséhez szükséges képességet.


4.9 Túladagolás

Nem alakult ki súlyos mellékhatás olyan fiataloknál, akik nagy mennyiségű, noretiszteron-tartalmú fogamzásgátló tablettát vettek be. A túladagolás émelygést idézhet elő, és nőknél megvonásos vérzést okozhat.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Más gyógyszerek hatása a Norcolutra
Interakciók léphetnek fel a mikroszómális enzimeket indukáló gyógyszerekkel, mely a nemi hormonok fokozott clearance-ét eredményezheti.
Az enzimindukció már pár napig tartó kezelést követően észlelhető. A maximális enzimindukció általában pár héten belül megfigyelhető. A gyógyszeres kezelés befejezését követően az enzimindukció nagyjából 4 hétig még fennmaradhat.

A nemi hormonok clearance-értékét fokozó hatóanyagok:
Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, primidon, rifampicin és a HIV kezelésére szolgáló ritonavir, nevirapin és efavirenz, továbbá esetlegesen a felbamát, grizeofulvin, oxkarbazepin, topiramát, valamint a közönséges orbáncfüvet (Hypericum perforatum-ot) tartalmazó gyógynövénykészítmények.

A nemi hormonok clearance-értékét változó módon befolyásoló hatóanyagok:
Nemi hormonokkal együtt alkalmazva, a HIV-proteáz-inhibitorok és a nem nukleozid reverztranszkriptáz-gátlók számos kombinációja, beleértve a HCV-inhibitorokat, csökkenthetik vagy növelhetik az ösztrogén vagy a progesztogének plazmakoncentrációját. Néhány esetben ezen változások nettó hatása klinikailag jelentős lehet. Ezért az együttesen szedett HIV/HCV-elleni készítmények alkalmazási előírását át kell tekinteni, a lehetséges interakciók és bármely vonatkozó ajánlás beazonosításához.

A Norcolut hatása más gyógyszerekre

A nemi hormonok befolyásolhatják más gyógyszerek metabolizmusát, következésképpen azok vér- és szöveti koncentrációja emelkedhet (pl. a ciklosporiné) vagy csökkenhet (pl. a lamotriginé).

Farmakodinámiás kölcsönhatások
A klinikai vizsgálatok során, az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirrel és dazabuvirrel (ribavirinnel együtt vagy a nélkül) kezelt hepatitis C-fertőzötteknél a normálérték ötszörösét meghaladó GPT- (ALAT) szint-emelkedés szignifikánsan gyakrabban fordult elő azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek. Ezenkívül a glekaprevir/pibrentaszvirrel vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirrel kezelt betegeknél is a GPT-szint emelkedését figyelték meg azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek (lásd a 4.3).

Laboratóriumi vizsgálatok
A nemi hormonok alkalmazása befolyásolhatja bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (például a máj-, pajzsmirigy-, mellékvese- és vesefunkciós vizsgálatok) eredményeit; a vérplazma transzportfehérjéinek, például a kortikoszteroid-kötő globulin és a lipid/lipoprotein-frakciók szintjeit; valamint a szénhidrát-anyagcsere, a véralvadás, és a fibrinolízis paramétereit. A változás rendszerint a laboratóriumi normáltartományon belül marad.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Fejfájás, émelygés, hányás, emlőfeszülés, gastrointestinalis panaszok, vérzészavarok, folyadékretenció, paresztézia, testtömegváltozás. Ritkán fáradékonyság jelentkezik, ami a kezelés során elmúlik, és nem ismert gyakorisággal (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg) az örökletes és nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek súlyosbodása.

Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események, beleértve a myocardialis infarctus, stroke, átmeneti ischaemiás attak, vénás thrombosis és tüdőembólia emelkedett kockázatát figyelték meg a nemi hormonokat alkalmazó nőknél. Ezek részletesebb ismertetése a 4.4 pontban található.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, progesztogének; ATC-kód: G03DC02

Hatásmechanizmus
A noretiszteron egy progesztogén. A proliferációs endometrium szekréciós átalakulását okozza, valamint gátolja a hipofízis gonadotropin-termelését, és így megakadályozza a tüszőérést és az ovulációt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A noretiszteron a béltraktusból jól felszívódik. A bélfalban és a májban történő metabolizmus miatt biohasznosulása 50-77%. Így a noretiszteron úgynevezett "first pass" metabolizmusa jelentősnek mondható.

Eloszlás
A szérum-csúcskoncentráció 0,5 mg noretiszteron alkalmazását követően 2-5 ng/ml, 1 mg noretiszteron adagolása után 5-10 ng/ml, és 3 mg után 30 ng/ml. Ezek a csúcskoncentrációk az alkalmazást követően 0,5-4 órával mérhetők.
Etinilösztradiollal együtt adagolva magasabb szérumkoncentráció mérhető, ami többszörös adagolásnál tovább növekszik, egészen az úgynevezett "steady-state" kialakulásáig. Ez nagyrészt a SHBG-hez való kötődésnek, és így a metabolizmus lelassulásának köszönhető.

Biotranszformáció
A noretiszteron metabolitjai között számos izomer található, mint pl. az 5-alfa-dihidro-noretiszteron és a tetrahidro-noretiszteron, amelyek glükuronidkonjugátumok formájában ürülnek. A noretiszteron és metabolitjainak egy része konjugálódik a 17-béta-hidroxi-csoporton.

Elimináció
A noretiszteron szérumkoncentrációja kétfázisú csökkenést mutat. Az első fázis átlagos felezési ideje 2,5 óra, a terminális fázisé 8 óra.
A májban képződő metabolitok 80%-a vizelettel ürül.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

180 g testtömegű felnőtt, nőstény patkányoknak 10 napig 1 tablettát adagolva nem volt kimutatható jelentős változás az endokrin szervek súlyában.
Terhességük 17-18. napjától patkányoknak napi 1 tablettát adagolva a terhesség időtartama nem változott, a halvaszületés gyakorisága azonban kétszeresére növekedett. Az adagolást a lactatio ideje alatt is folytatva a tejtermelés csökkenése alakult ki. A lactatio alatt kezelt anyaállatok utódainak 21,2%-a pusztult el, míg a kezeletlen kontrollcsoportban a veszteség 2,5% volt.
Terhesség és lactatio alatt kezelt anyaállatok utódainak a hüvelye ugyanakkor nyílt meg, mint a kontrollcsoportnak, és a heréjük ugyanakkor szállt le, mint a kezeletlen állatoké. A kezelt állatok nőstény utódainak enyhe genitális rendellenessége alakult ki (13-nak a 35-ből). Ugyanakkor a boncolás során normális endokrin mirigyek voltak megfigyelhetők és a 35-ből csak 2 nősténynek volt polycystás ováriuma. A hímekkel 21 napig együtt tartott nőstények kétharmada esett teherbe. Nem volt összefüggés kimutatható a genitális régióban kialakult rendellenességek és az ováriumok állapota között (ez utóbbiak normálisnak bizonyultak).
Az eredmények azt mutatják, hogy a Norcolut intrauterin hatása egy enyhe patológiás állapotot jelent.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db tabletta PVC/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: X (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
H-1103 Budapest
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-3453/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1973. december 7.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 8.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. július 6.
9

OGYÉI/9893/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Széleskörű epidemiológiai vizsgálatok során nem észleltek nagyobb számban fejlődési rendellenességet azon nők gyermekeinél, akik noretiszteron-tartalmú orális fogamzásgátlót alkalmaztak terhességüket megelőzően. Más vizsgálatok eredményei szerint a terhesség korai szakasza alatti véletlen alkalmazás során nem kell teratogén, ezen belül is szív- és végtagfejlődési rendellenességet okozó hatással számolni. A készítmény nem alkalmazható megvonásos vérzés kiváltására és ezzel a terhesség kizárására. A készítmény nem alkalmazható terhesség alatt fenyegető vetélés vagy habitualis abortusz kezelése céljából.
Postpartum-időszakban, a nemi hormonok újrakezdése esetén figyelembe kell venni a VTE (vénás thromboembolia) fokozott kockázatát.
A noretiszteron a postpartum-időszakban adagolva csökkenti a tejelválasztást és megváltoztatja a tej minőségét.