Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EUNOCTIN 10MG TABLETTA 10X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
N05CD Benzodiazepin származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03361/01
Hatóanyagok:
NitrazepamumDDD
Hatáserősség:
#M (egy üres keresztes), altatószer (#M)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Adagolható kortól függően
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Insomnia
A kezelés a lehető legrövidebb legyen, időtartama néhány naptól maximum 4 hétig terjedjen (beleértve a dózis fokozatos csökkentésének az idejét).
Különleges esetekben a kezelés időtartama meghosszabbítható, de ebben az esetben a beteg állapotát mindenképpen ellenőrizni, értékelni kell.

A kezelést a javasolt legkisebb adaggal kell kezdeni. A maximális napi adagot nem szabad túllépni.

A nitrazepám-kezelést nem javasolt hirtelen abbahagyni, hanem fokozatosan kell csökkenteni az adagokat a rebound jelenség lehetősége miatt (lásd a 4.4 pont).

Felnőttek
Felnőtteknek insomnia esetén 5-10 mg, idős vagy legyengült betegeknek 2,5-5 mg lefekvéskor.

A gyógyszert közvetlenül lefekvés előtt kell bevenni.
Az elnyújtott hatású benzodiazepinek esetén fontos tudni, hogy a beteget rendszeresen ellenőrizni kell a kezelés kezdeti időszakában, azért, hogy szükség esetén az adagot vagy az alkalmazás gyakoriságát csökkentsék az akkumuláció miatt bekövetkező túladagolás megelőzése céljából.

Gyermekek és serdülők
A gyermekek adagját egyedileg kell megállapítani az életkor, fejlettség, általános állapot és a gyógyszerre adott egyéni reakció figyelembevételével.

Gyermekeknek altatóként csak nagyon indokolt esetben (pl. pavor nocturnus, somnambulismus) adható, lefekvés előtt fél órával életkortól függően 2,5-10 mg.

A kezelés kezdetén a betegeket rendszeresen ellenőrizni kell - szükség esetén felül kell vizsgálni a dózis nagyságát vagy az adagolás gyakoriságát - az akkumuláció miatt esetlegesen bekövetkező túladagolás megelőzése érdekében.

Epilepszia
Felnőttek
Epilepszia esetén 5-25 mg/nap adható 2-3 adagra elosztva. A nagyobb adag lefekvés előtt adandó. Célszerű az intermittáló adagolás (azokban az időszakokban, amikor a rohamfrekvencia fokozódik, a nitrazepám-kezelést fel kell függeszteni).

Gyermekek és serdülők
Epilepsziában a napi adag csecsemőkorban 2,5-7,5 mg, kisgyermekkorban 5-10 mg, iskoláskorban 7,5-15 mg naponta, 2-3 adagra elosztva. A nagyobb adag este, lefekvés előtt adandó.

Különleges betegcsoportok
Idős betegek, valamint krónikus vese- vagy májkárosodás esetén
Az Eunoctin felezési ideje jelentős mértékben meghosszabbodhat idős, leromlott állapotban levő vagy krónikusan csökkent vese- vagy májfunkciójú betegeknél. Ilyenkor javasolt az alacsonyabb, kb. az ajánlott dózis felével kezdeni a kezelést, amit fokozatosan, az egyéni tolerancia figyelembevételével szabad emelni.

Krónikus légzési elégtelenség
Krónikus légzési elégtelenségben szenvedő betegek esetén szükséges lehet az adag csökkentése.

Az alkalmazás módja

A nitrazepám tabletta szájon át alkalmazandó.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Tolerancia
A benzodiazepinek hipnotikus hatásában bizonyos mértékű hatásvesztés következhet be pár heti folyamatos alkalmazás után.

Dependencia
A benzodiazepinek használata fizikai vagy pszichés függőséghez vezethet. A dependencia kialakulásának veszélye a dózis nagyságával vagy a kezelés időtartamával arányosan nő; szintén nagyobb azon betegek esetében, akik anamnézisében alkohol- vagy gyógyszerfüggőség szerepel. Ha a fizikai függőség már kialakult, a kezelés hirtelen megszakítása megvonási tünetek jelentkezésével jár együtt. Ezek lehetnek: fejfájás, izomfájdalom, extrém szorongás, feszültség, nyugtalanság, konfúzió, és ingerlékenység. Súlyos esetben a következő tünetek jelentkezhetnek: derealisatio, depersonalisatio, hyperacusis, a végtagok zsibbadása és paraesthesiája, hiperszenzitivitás fényre, zajra és érintésre, hallucinációk vagy epilepsziás rohamok.
Nagyon fontos az ilyen betegek rendszeres ellenőrzése, a gyógyszer rutinszerű ismételt felírásának a kerülése, valamint a kezelés fokozatos elhagyása.
Benzodiazepinekkel való visszaélést is jelentettek már.

Rebound insomnia
Ez egy átmeneti szindróma, ami a benzodiazepin kezelés megszakításakor jelentkezhet, amelynek során erőteljesebben, ismét megjelennek azok a tünetek, amik a szedatohipnotikumokkal való kezeléshez vezettek. Ezt egyéb reakciók, mint hangulatváltozások, szorongás alvászavarok és nyugtalanság kísérhetik.
Mivel a megvonási tünetek és a rebound insomnia kialakulásának veszélye nagyobb a kezelés hirtelen megszakításakor, javasolt, hogy a kezelés megszakításakor az adag csökkentését fokozatosan végezzük.

A kezelés időtartama
A kezelést az ajánlott legalacsonyabb dózissal kell kezdeni, és a lehető legrövidebb ideig kell fenntartani (lásd a 4.2 pont). A nitrazepámot insomnia kezelésében nem szabad tartósan alkalmazni, a kezelés időtartama nem haladhatja meg a 4 hetet, beleértve a fokozatos dóziscsökkentés idejét is. Ezen időtartam meghosszabbítása beteg felülvizsgálata nélkül nem történhet.

A kezelés kezdetekor hasznos a beteget tájékoztatni a kezelés időtartamának lehetséges hosszáról és a gyógyszeradag fokozatos leépítéséről.

A tartós, rendszeres alkalmazás következménye visszacsapásos insomnia jelentkezése, dependencia lehet, hirtelen elhagyásakor megvonásos tünetek (fejfájás, myalgia, extrém szorongás, feszültség, izgatottság és ingerlékenység) jelentkezhetnek, melyek a megvonás után hetekkel is kialakulhatnak. Zavartság, delírium, pszichotikus tünetek, convulsiok szintén felléphetnek. Emiatt az Eunoctin tablettát csak fokozatosan szabad megvonni, más benzodiazepinekhez hasonlóan. A megvonásos insomnia jelentkezése fenntarthatja a nitrazepám további alkalmazását.

Amnézia
Anterográd amnézia előfordulhat már terápiás adagoknál is, de ennek kockázata nő a magasabb dózisoknál. Az amnéziás hatást inadekvát viselkedés kísérheti.
Insomnia esetén a betegeknek javasolni kell, hogy mivel az anterográd amnézia leggyakrabban a gyógyszer bevétele után néhány órával jelentkezik, az amnézia kialakulásának veszélyét csökkentendő, akkor vegyék be a gyógyszert, ha 7-8 órai megszakítás nélküli alvásra van lehetőség.

Pszichiátriai és paradox reakciók
Pszichiátriai és paradox reakciók, mint a nyugtalanság, izgatottság, ingerlékenység, agresszivitás, érzékcsalódások, dührohamok, rémálmok, hallucinációk, pszichózis, természetellenes viselkedés és más nemkívánatos magatartási formák előfordulása ismeretes benzodiazepinek alkalmazásakor.
Ezen reakciók kialakulásakor a kezelést fel kell függeszteni.
Gyermekeknél és idős korban a paradox reakciók kialakulásának valószínűsége nagyobb.

Opioidokkal való együttadás kockázata
Az Eunoctin és opioidok együttes alkalmazása szedációhoz, légzésdepresszióhoz, kómához és halálhoz vezethet. Ezen kockázatok miatt a nyugtató hatású gyógyszerek, például a benzodiazepinek vagy a benzodiazepinekkel rokon gyógyszerek, mint az Eunoctin együttes felírása opioidokkal olyan betegek számára korlátozódik, akiknél alternatív kezelési lehetőségek nem lehetségesek. Ha az Eunoctin és opioidok együttes felírásáról születik döntés, akkor a legkisebb hatásos dózist kell a lehető legrövidebb ideig alkalmazni (lásd még az általános adagolási javaslatokat a 4.2 pontban).

A betegek szoros megfigyelése szükséges a légzésdepresszió és szedáció jeleinek éstüneteinek kialakulás szempontjából. Erősen ajánlott erről tájékoztatni a betegeket és (adott esetben) gondozóikat, hogy tisztában legyenek ezekkel a tünetekkel (lásd 4.5 pont).

Különleges betegcsoportok
Krónikus légzési elégtelenség, krónikus vese- és májkárosodás, porfíria, izomgyengeség
Krónikus légzési elégtelenség, krónikus máj- és vesekárosodás, porfíria és izomgyengeség esetén fokozott óvatosság szükséges, és szükség lehet csökkentett adagok alkalmazására. Súlyos máj- és tüdőbetegség esetén a benzodiazepinek alkalmazása ellenjavallt.

Gyermekek és serdülők
A benzodiazepinek gyermekeknek csak abban az esetben adhatók, ha gondos megfontolással szükségesnek bizonyulnak. Insomnia esetén a nitrazepám-kezelés időtartama a lehető legrövidebb legyen.

Idősek
Idős betegeknél alacsony dózis adása javasolt (lásd 4.2 pont).
Idős korban a benzodiazepinek iránti érzékenység fokozódik, a kiürülés elhúzódik, a szedatív hatások felerősödhetnek, ezért ilyenkor megnő a kognitív zavarok (memóriazavar) és a hypotonia (elesés, sérülések) veszélye ataxia, zavartság következtében.
Az izomlazító hatás következtében is fennáll az elesés veszélye, így a csípőcsonttörés lehetősége, különösen idős korban, ha a beteg éjszaka kel fel.

Idős korban, valamint májkárosodás és előrehaladott vesebetegség esetén a kezelést alacsonyabb kezdő dózissal és fokozatosan emelkedő adagokkal indokolt beállítani.

Pszichózis, depresszió és epilepszia
A nitrazepám pszichózis kezelésére elsődleges szerként nem javasolt.

Depresszió, szorongásos depresszió kezelésére önmagában nem alkalmazható (ezeknél a betegeknél nőhet a szuicid késztetés).

Epilepszia kezelésére neurológus véleménye alapján adható.

Segédanyagok
Minden Eunoctin tabletta 115,6 mg laktóz monohidrátot tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A benzodiazepinek, így az Eunoctin tabletta, gyengíthetik az ítélőképességet és megnyújthatják a reakcióidőt, így hátrányosan befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességet, a pszichomotoros teljesítményt.

Alkalmazásának, illetve hatásának időtartama alatt gépjárművet vezetni vagy baleseti veszéllyel járó tevékenységet (pl. gépkezelés, magasban végzett munka) végezni tilos, mivel ez potenciálisan veszélyes. Egyedileg határozandó meg a korlátozás mértéke az eliminációs idő figyelembevételével, ami különösen idős korban, vese- és májkárosodásban a többszörösére nyúlhat. Az esti alkalmazás másnapján időnként jelentkező álmosság, egyensúlyzavarok befolyásolhatják a gépjárművezetői és munkavégző képességet.

Alkalmazásának, illetve hatásának időtartama alatt tilos az alkoholfogyasztás, mivel a nitrazepám az alkohol hatásait felerősítheti.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén központi idegrendszeri depresszió jelentkezhet izomgyengeség, zavartság, tudati vigilitáscsökkenés tüneteivel, ritkán paradox izgalommal. Extrém túladagolás kómát, areflexiát, keringés és légzésdepressziót (hipotenzió, tachycardia), apnoét válthat ki, nagyon ritkán fatális kimenetel is előfordul. Ezek a tünetek különösen más központi idegrendszeri depresszívumok, antikonvulzívumok és alkohol előzetes bejutását követően erősödhetnek. A tabletta túladagolásának korai (1 órán belüli) észlelése esetén az eszméleténél levő beteget hánytatni kell, vagy ha eszméletlen a beteg, légút biztosítása mellett gyomormosást kell végezni. Amennyiben a gyomor kiürítése már nem jelent előnyt, a felszívódás csökkentése érdekében aktivált szenet kell alkalmazni.
A beteg keringési, légzési értékeit, veseműködését folyamatosan ellenőrizni kell. Általános tüneti és szupportív kezelést kell alkalmazni, ami magába foglalja a légutak biztosítását, intravénás folyadékkezelést, szükség esetén mesterséges lélegeztetést és a keringés támogatását, értónust fokozó készítmény adását. Flumazenil, mint speciális benzodiazepinreceptor-antagonista, alkalmazható. Benzodiazepinnel, így Eunoctin tablettával, kezelt epilepsziás vagy benzodiazepinfüggő betegnél flumazenil alkalmazásakor epilepsziás roham jelentkezésének lehetősége miatt elővigyázatosság indokolt.
Dialízis csekély hatású az Eunoctin tabletta túladagolása esetén.

Terhességben öngyilkossági szándékkal bevett nagydózisú nitrazepám önmagában vagy egyéb gyógyszerekkel kombinálva magasabb arányú kongenitális anomáliákhoz vezetett (lásd 4.6 pont).





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Alkohol
A nitrazepám-kezelés mellett szigorú alkoholtilalom szükséges, mert a nitrazepám és az alkohol egymás hatását erősíthetik. A beteget figyelmeztetni kell a nitrazepám, valamint más pszichotróp szerek és az alkohol közötti szinergista kölcsönhatás jelentkezésére.

Az Eunoctin tabletta óvatosan adandó az alábbi interakciók és körülmények során:
- egyéb pszichotróp készítményekkel (antipszichotikumok, anxiolitikumok, antidepresszívumok, altatók, antikonvulzív szerek, anesztetikumok, szedatív antihisztaminok), alkohollal, mivel a központi idegrendszeri gátló hatás felerősödhet;
- A nyugtató hatású gyógyszerek, például a benzodiazepinek vagy a benzodiazepinekkel rokon gyógyszerek, mint az Eunoctin, opioidokkal történő egyidejű alkalmazása növeli a szedáció, a légzésdepresszió, a kóma és a halál kockázatát az additív központi idegrendszeri depresszáns hatás miatt. Korlátozni kell az egyidejű alkalmazás dózisát és a kezelés időtartamát (lásd 4.4 pont);
- Opioidokkal való együttadáskor az eufória fokozódhat, növelve a pszichés függőség kialakulásának veszélyét;
- műtéti izomrelaxánsokkal, mivel hatáserősödés, fokozott szedáció következhet be;
- vérnyomáscsökkentőkkel, nitrátokkal, diuretikumokkal, metildopával a hipotenzív hatás, lofexidinnel a szedatív hatás erősödhet;
- cimetidinnel, diszulfirámmal, fluvoxaminnal, mivel a nitrazepám metabolizmusának gátlása emelkedett plazmakoncentrációhoz, így fokozott szedációhoz vezethet;
- levodopával, mivel a benzodiazepinek a levodopa hatásait antagonizálhatják;
- nabilonnal, mivel fokozott szedáció léphet fel;
- fenitoinnal, mivel a benzodiazepinek a fenitoin plazmakoncentrációját emelhetik vagy csökkenthetik;
- rifampicinnel, mivel annak enziminduktor hatása gyorsíthatja a nitrazepám eliminációját;
- bizonyos májenzimeket gátló vegyületek (különösen a citokróm P450) felerősíthetik a benzodiazepinek aktivitását. Kisebb mértékben ez érvényes azokra a benzodiazepinekre is, amelyek csak konjugációval metabolizálódnak;
- ritonavirral, mivel a benzodiazepinek plazmakoncentrációja emelkedhet együttadáskor;
- omeprazollal, mivel annak tartós alkalmazásakor a nitrazepám clearance-e csökkenhet metabolizmusának gátlása miatt.

A ciszaprid fokozza a per os bejuttatott benzodiazepinek, így az Eunoctin tabletta felszívódását, átmenetileg erősítheti a szedatív hatást.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Depresszió
A benzodiazepin alkalmazása elfedheti a már előzetesen fennálló depresszió tüneteit.

A gyakori mellékhatások magukba foglalják a nappali álmosságot, aluszékonyságot, tompultságot, csökkent éberségi szintet, zavartságot, fáradtságérzést, fejfájást, szédülést, izomgyengeséget, ataxiát és kettőslátást. Ezek a jelenségek dózisfüggők, elsősorban a terápia kezdetén jelentkeznek, és általában eltűnnek az ismételt alkalmazáskor.

Egyéb mellékhatások ritkák és magukba foglalják az egyensúlyzavarokat, idegességet, megnövekedett bronchiális szekréciót, gasztointesztinális hipomotilitást, menstruációs zavarokat, idioszinkráziás gyógyszerreakciókat, vertigot, hipotenziót, hasi diszkomfort érzést, bőrkiütéseket, látáskárosodást, csökkent libidót, hólyagretenciót, és sárgaságot.

Sporadikusan hematológiai abnormalitások (neutropénia) előfordulhatnak.

Tolerancia
A benzodiazepinek heteken át tartó ismételt alkalmazás esetén a hipnotikus hatásban hatékonyságcsökkenés következhet be.

Dependencia
Akár a terápiás dózisok alkalmazása esetén is kifejlődhet pszichés és fizikai dependencia.
A terápia megszakítása megvonási tünetekhez vagy rebound jelenséghez vezethet (lásd. 4.4 pont).
Benzodiazepin abúzust jelentettek.

Amnézia
Anterográd amnézia előfordulhat már terápiás adagoknál is, de ennek kockázata nő a magasabb dózisoknál. Az amnéziás hatást inadekvát viselkedés kísérheti.

Paradox pszichés reakciók
Ezek a ritka viselkedési reakciók magukba foglalják a paradox agressziót, agitációt, konfúziót, nyugtalanságot, irritabilitást, deluzív tüneteket, dührohamokat, rémálmokat, hallucinációkat, pszichotikus zavarokat, inadekvát viselkedést, depressziót szuicid gondolatokkal.
Ezek a tünetek súlyosak lehetnek.
Gyermekeknél és idős korban a paradox reakciók kialakulásának valószínűsége nagyobb.

Idősek
Az idősek kifejezetten érzékenyek a központi idegrendszeri depresszánsokra.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Pszicholeptikumok. Benzodiazepin származékok, ATC kód: N05CD02

Hatásmechanizmus
A nitrazepám hatásait a GABA-erg (gamma-aminovajsav) szinaptikus gátlás hatékonyságának fokozása útján fejti ki, elsősorban a limbikus rendszer, a subcortikális formációk, a thalamus és a hypothalamus területén, a hyppocampus ingerküszöbét növeli. A fiziológiás alváshoz hasonló alvást biztosít, a corticalis funkciókat nem gátolja. A GABA a fő központi idegrendszeri gátló neurotranszmitter. A GABAA-receptor alloszterikus kötőhelye a központi idegrendszeri depresszánsok közül a benzodiazepineknek is, így a nitrazepámnak. A benzodiazepin receptor agonistái anxiolitikus, antikonvulzív, szedatohipnotikus és izomrelaxáns hatással rendelkeznek. Nem okoznak általános neuronális gátlást. A benzodiazepinek GABAA-receptoron történő kötődésének következtében megnő a receptor affinitása a GABA iránt. Ez a receptorkomplexen elhelyezkedő kloridcsatorna elhúzódó aktivációját eredményezi, aminek során nagyobb mennyiségű kloridion áramlik be a neuronba, fokozott mértékben hyperpolarizálva a sejtmembránt és gátolva az ingerületátvitelt. A GABAA receptorkomplexum részét képező több benzodiazepin receptor altípus ismert (1-6).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A nitrazepám jól és gyorsan szívódik fel a gasztrointesztinális traktusból, az első maximális plazmakoncentrációt a bevételt követően 2 órán belül éri el, és erősen kötődik a plazmafehérjékhez.

Eloszlás
A nitrazepám erősen lipidoldékony, átjut a vér-agy gáton. Hatása kb. 30 perc alatt alakul ki és 6-8 óráig tart. Hosszú felezési idejű (18-36 óra, időseknél > 40 óra).

Biotranszformáció
A nitrazepám a májban metabolizálódik, főként nitroredukció és acetiláció útján. A plazmakoncentráció a kezdeti csúcs után a bevételt 4 órával követően hirtelen csökken, majd egy második csúcsot mutat a 6. és 8. óra között.

Elimináció
A nitrazepám főként metabolitjai formájában választódik ki a vizelettel. A fennmaradó rész (a dózis maximum 20%-a) a széklettel ürül. Időseknél, májkárosodásban szenvedőknél (cirrhosis) az eliminációs felezési idő megnyúlhat.

Az ismételt adagolás kumulációhoz vezethet.

A nitrazepám átjut a placentán és kiválasztódik az anyatejbe, koncentrációja a plazmakoncentrációnak megfelelően változik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut LD50 egéren: iv. 78 mg/ttkg, ip. 340 mg/ttkg, sc. 430 mg/ttkg. Egereken 2 mg/ttkg ip. adagban gátolja a spontán motilitást, a hexobarbiturát alvásidőt megnyújtja, 1,5 mg/ttkg dózisban szignifikánsan rontja az izomkoordinációt, 2,5 mg/ttkg dózisban teljesen kivédi az elektroshockot. Fájdalomcsillapító hatást több módszerrel vizsgálva is kimutattak. Nem befolyásolja a vércukorszintet, a légzést, tartósan a keringést. Nincs antihisztamin hatása. Altató hatása kifejezettebb nyúlon és kutyán, mint kisállatokon.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db tabletta PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (egy üres kereszt) (psychotrop)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
1103 Budapest
Gyömrői út 19-21
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-3361/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma:1971. február 8.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2003. augusztus 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. július 8.
9






OGYÉI/25814/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
Biztonságossága terhességben humán vizsgálati adatokkal és állatkísérletekkel nem bizonyított.
Egy prospektív esettanulmányban 107 terhes nő nagydózisú nitrazepámmal (önmagában vagy kombinációban) megkísérelt öngyilkossági kísérletét értékelték (az átlagos dózis 204 mg volt).
43 élve született újszülöttet vizsgáltak. A 43 expozíciónak kitett gyermekből 13 (30,2%) érintett volt kongenitális malformáció szempontjából (kongenitalis inguinalis hernia, torticollis, pectus excavatum, pes equinovarus), mialatt a 29 újszülöttből álló kontrollcsoportban 3 esetet találtak (10,3%). A 43 önmérgezett terhes nőből 24 (55,8 %) kísérelt meg öngyilkosságot nitrazepámmal önmagában vagy egyéb gyógyszerrel kombinálva a terhesség harmadik, illetve 12 hete között (vagyis a major kongenitális anomáliák szempontjából a legkritikusabb időszakban). Ekképpen a nitrazepám tabletta a terhesség első trimeszterében ellenjavallt. Az újszülöttben kialakuló megvonási szindróma tünetei miatt a nitrazepám tabletta rendszeres alkalmazása a terhesség későbbi szakaszában is kerülendő.
Ezek alól a megszorítások alól az egyetlen kivétel a kényszerítő indikáció, pl. epilepszia, ami szükségessé teszi a nitrazepám tabletta előny/kockázat egyéni értékelését.
Magas dózisok késői terhességben, illetve szülés alatti alkalmazása esetén irreguláris fötális szívhangokat, illetve az újszülöttben hipotermiát, izom-hipotóniát, szopási nehézségeket, légzésdepressziót jelentettek.

Szoptatás
A nitrazepám átjut az anyatejbe, koncentrációja a plazmakoncentrációnak megfelelően változik, így alkalmazása szoptatás alatt kerülendő. Amennyiben a csecsemőt Eunoctin-expozíció éri, nyelését, nyálzását fokozottan kell figyelni (szopásgyengeség, aluszékonyság, aspiráció-veszély).