Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CEFOBID 1G POR OLD INJHOZ VAGY INFHOZ 1X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pfizer Kft.
Hatástani csoport:
J01DD Harmadik generációs cephalosporinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01134/01
Hatóanyagok:
CefoperazonumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Adagolható kortól függően
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Monoterápia
Cefoperazonra érzékeny mikroorganizmusok okozta alsó légúti fertőzések: nosocomialis pneumonia és felső légúti fertőzések (sinusitis, otitis media); (alsó és felső) húgyúti infekciók, peritonitis, cholecystitis, cholangitis és más intraabdominális fertőzések, septicaemia, meningitis, bőr-és lágyrész-, csont- és ízületi fertőzések, kismedencei gyulladások, endometritis, gonorrhoea és a nemi szervek egyéb fertőzései.

Profilaxis
Posztoperatív fertőzések megelőzésére elsősorban hasi, nőgyógyászati, cardiovascularis és ortopédiai műtétek előtt.

Kombinált kezelés
A cefoperazon antibakteriális hatásspektruma széles, ezért a fertőzések zömében monoterápiaként alkalmazva is szakszerű antibiotikum-kezelésre nyújt lehetőséget. Mindazonáltal, ha kombinált kezelés szükséges, a cefoperazon alkalmazható egyidejűleg más antibiotikumokkal. Aminoglikozid alkalmazása esetén monitorozni kell a betegek veseműködését (lásd 4.2, 4.4 és 6.2 pont).




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
A cefoperazon szokásos napi adagja 2-4 g, 12 óránként egyenlő részekre osztva.
Súlyos esetekben a napi adag 8 g, 12 óránként egyenlő részekre osztva. Beszámoltak a cefobid napi 12-16 g, 8 óránként egyenlő részekre osztott szövődménymentes alkalmazásáról is.
A kezelés az antibiotikum-érzékenységi tesztek eredménye előtt elkezdhető.

Szövődménymentes gonococcus urethritisben a javasolt adag egyszeri 500 mg intramuscularisan.

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél a cefoperazon hatásossága és biztonságossága nem bizonyított (lásd 5.3 pont). Ezért a készítmény gyermekeknek nem adható.

Alkalmazása májműködési zavarban
Súlyos epeúti elzáródásban, súlyos májelégtelenségben, továbbá veseműködési zavar egyidejű fennállása esetén szükségessé válhat a gyógyszer adagjának módosítása. Ha a szérumszint gondos monitorozása nem biztosítható, a cefoperazon napi adagja nem haladhatja meg a 2 grammot.

Alkalmazása veseműködési zavarban
A szokásos napi adag (2-4 g) veseelégtelenségben is adható, mivel a cefoperazon elsősorban nem a vesén keresztül választódik ki. Amennyiben a glomerulus filtráció mértéke 18 ml/percnél kevesebb, vagy a szérum kreatinin-szintje 3,5 mg/dl-nél magasabb, a cefoperazon maximális napi adagja nem haladhatja meg a 4 grammot.

A hemodialízis ideje alatt kismértékben csökken a cefoperazon szérum-felezési ideje. Ennek megfelelően az adagolást az egyes dializáló kezeléseket követő időszakokra kell időzíteni.

Alkalmazása májműködési zavar és veseműködési zavar egyidejű fennállása esetén
A májműködés zavara és egyidejűleg fennálló vesekárosodás esetén monitorozni kell a cefoperazon szérumszintjét, és szükség szerint módosítani kell az adagolását. Ha a szérumszint gondos monitorozása nem biztosítható, a cefoperazon napi adagja nem haladhatja meg a 2 grammot.

Cefoperazon intravénás alkalmazása felnőtteknél
Intermittáló infúzió készítésekor az 1-2 g hatóanyagot tartalmazó injekciós üveget kompatibilis infúziós oldattal 20-100 ml-re kell hígítani és 15-60 percig infundálni. Ha injekcióhoz való víz az oldószer, az oldási térfogat maximálisan 20 ml. Folyamatos infúzió készítésekor a hatóanyagot tartalmazó injekciós üveg tartalmát grammonként 5 ml injekcióhoz való vízben kell feloldani. Az így készült oldat az alábbi infúziós oldatokhoz adható:

• 5%-os glükóz oldatos infúzió
• 10%-os glükóz oldatos infúzió
• 0,9%-os nátrium-klorid oldatos infúzió
• 5%-os glükóz és 0,9% -os nátrium-klorid oldatos infúzió
• Ringer-laktát oldatos infúzió

Folyamatos intravénás infúziós kezelés esetén az injekciós üveg tartalmát grammonként 5 ml injekcióhoz való vízben kell feloldani, és az elkészített törzsoldatot a megfelelő parenterális oldathoz kell adni.

Intravénás injekcióként az egyszeri legnagyobb adagja felnőtteknél 2 g. Ezt a mennyiséget annyi megfelelő oldószerben kell feloldani, hogy az oldat végkoncentrációja 100 mg/ml legyen, és lassan, legalább 3-5 perc alatt kell beadni.

Posztoperatív profilaxis
Posztoperatív fertőzések megelőzésére a perioperatív profilaxis céljából 1 g vagy 2 g adandó intravénásan a sebészeti beavatkozás előtt 30-90 perccel. Ez az adag 12 óránként ismételhető, a legtöbb esetben 24 óránál nem hosszabb ideig.
Olyan műtéteknél, melyeknél közismerten nagyobb a fertőzés gyakorisága (pl. colorectalis műtétek), vagy ha a fertőzés kialakulása különösen nagy veszélyt jelent (pl. nyitott szívműtét, protézises arthroplasztika), a cefoperazon alkalmazását a műtét befejezését követően 72 órán át lehet folytatni.

Intramuscularis alkalmazás
A port tartalmazó injekciós üveg tartalmát injekcióhoz való vízben kell feloldani. Ha 250 mg/ml koncentrációjú vagy ennél töményebb oldat alkalmazása szükséges, lidokain injekciót kell használni az oldat elkészítéséhez. A liofilizált por feloldásához injekcióhoz való vizet, a törzsoldat hígításához 2%-os lidokain-klorid oldatot felhasználva hozzávetőlegesen 0,5%-os lidokain végkoncentrációjú cefoperazon oldatot nyerünk. Ajánlatos két lépésben elkészíteni az oldatot: először az injekcióhoz való vizet fecskendezzük az injekciós üveg, majd a liofilizált cefoperazon por teljes feloldásáig rázogassuk az injekciós üveget. Ezt követően adjuk hozzá a szükséges mennyiségű 2%-os lidokain oldatot, majd elegyítsük.


Cefoperazon
oldat végkoncentrációja
1. lépés:
az injekcióhoz való víz térfogata
2. lépés:
a 2%-os lidokain térfogata
Fecskendőbe felszívható térfogat*
1,0 g-os
injekciós üveg
250 mg/ml
333 mg/ml
2,6 ml
1,8 ml
0,9 ml
0,6 ml
4,0 ml
3,0 ml
2,0 g-os
injekciós üveg
250 mg/ml
333 mg/ml
5,2 ml
3,7 ml
1,8 ml
1,2 ml
8,0 ml
6,0 ml
*A táblázat alapján elkészített oldat térfogata nagyobb a fecskendőbe felszívható, illetve beadható térfogatnál.

A cefoperazon injekciót mélyen a m. gluteus maximus vagy a m. quadriceps femoris elülső izomtömegébe kell beadni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Túlérzékenység
Súlyos és esetenként halálos kimenetelű túlérzékenységi (anaphylaxiás) reakciókról számoltak be béta-laktám vagy cefalosporin kezelésben részesülő betegeknél. Ezeknek a reakcióknak az előfordulási valószínűsége nagyobb azoknál a betegeknél, akiknek a kórtörténetében többszörös allergénekkel szembeni túlérzékenységi reakciók szerepelnek.

A cefoperazon-kezelés megkezdése előtt a beteget gondosan ki kell vizsgálni annak meghatározása céljából, hogy vajon a betegnél előzőleg előfordult-e túlérzékenységi reakció cefalosporinokkal, penicillinekkel vagy egyéb gyógyszerekkel szemben. A cefoperazon csak megfelelő körültekintéssel alkalmazható penicillin-érzékeny betegeknél. Az antibiotikumokat óvatossággal kell alkalmazni olyan betegeknél, akiknél korábban az allergia bármilyen formája, különösképpen a gyógyszerekkel szembeni allergia/túlérzékenységi reakció jelentkezett

Allergiás reakció észlelésekor abba kell hagyni a cefoperazon adását, és megfelelő kezelést kell alkalmazni. Súlyos anafilaktoid reakció kialakulásakor adrenalinnal történő sürgős kezelést igényel. Szükség esetén oxigént és intravénás szteroidokat kell adni, valamint átjárható légutakat kell biztosítani, ideértve az intubációt is, ha indokolt.

Súlyos, esetenként halálos kimenetelű bőrreakciókat, például toxikus epidermalis necrolysist (TEN), Stevens-Johnson szindrómát és exfoliatív dermatitist jelentettek a cefoperazon-kezelésben részesülő betegeknél. Súlyos bőrreakció kialakulása esetén a cefoperazon adását abba kell hagyni, és megfelelő kezelést kell kezdeni (lásd 4.8 pont).

Alkalmazása májműködési zavarban
A cefoperazon nagymértékben az epével választódik ki. Májbetegségben és/vagy epeúti elzáródásban szenvedő betegeknél a cefoperazon szérum-felezési ideje általában megnyúlik, és a vizelettel történő kiválasztódása fokozódik. Még súlyos májműködési zavar esetén is terápiás koncentráció alakul ki az epében, és a gyógyszer felezési idejének csak 2-4-szeres növekedését észlelték (lásd 4.2 pont).

Általános figyelmeztetések
Súlyos, esetenként halálos kimenetelű vérzéses eseteket jelentettek a cefoperazonnal kapcsolatban.
Mint ahogy más antibiotikumok esetén, a cefoperazonnal kezelt betegeknél is előfordult coagulopathiát eredményező K-vitamin hiány. A K-vitamin hiány kialakulásának szempontjából veszélyeztetett betegek közé tartoznak a szegényes étrendet fogyasztó betegek, malabsorptiós állapotokban szenvedő (cisztás fibrózis) vagy tartósan intravénásan táplált betegek. Ezeknél a betegeknél monitorozni kell a vérzés, thrombocytopenia és hypoprothrombinaemia jeleit. A cefoperazon alkalmazását abba kell hagyni olyan tartós vérzés esetén, amelynek okára a gyógyszer alkalmazásán kívül nincs alternatív magyarázat.

Egyéb antibiotikumokhoz hasonlóan a tartós cefoperazon-kezelés során a nem érzékeny mikroorganizmusok elszaporodása előfordulhat. A betegeket gondosan ellenőrizni kell a kezelés során. Mint bármely erős szisztémásan ható gyógyszer esetében, javasolt az elhúzódó cefoperazon-kezelés során is a szervrendszerek, ideértve a vese, a máj, valamint a vérképzőszervek időszakos ellenőrzése. Ez kiemelten fontos az újszülötteknél (különösen a koraszülötteknél) és csecsemőknél.

Clostridium difficile által okozott hasmenés (Clostridium Difficile Associated Diarrhoea, CDAD) kialakulását jelentették közel az összes antibakteriális hatóanyag, így a cefoperazon alkalmazásánál is, melynek súlyossága az enyhe hasmenéstől a halálos kimenetelű colitisig terjedhet.
Antibakteriális hatóanyagokkal történő kezelés során megváltozik a vastagbél normál flórája, ami a Clostridium difficile elszaporodásához vezet.

A Clostridium difficile A és B toxint termel, ezek felelősek a CDAD kifejlődéséért. Toxint termelő hypervirulens Clostridium difficile törzsek a morbiditás és a mortalitás emelkedését okozzák, mivel ezek a fertőzések az antimikrobális terápiára rezisztensek lehetnek, és colectomia válhat szükségessé. CDAD-ra gondolni kell minden olyan beteg esetében, akinél hasmenés lépett fel antibiotikum alkalmazását követően. Körültekintő kórtörténeti felvétel szükséges, mivel a CDAC kialakulását leírták több, mint 2 hónappal az antibiotikus kezelés után is.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A cefoperazonnal rendelkezésre álló klinikai tapasztalatok alapján nem valószínű, hogy a készítmény károsan befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A cefoperazon-nátrium akut toxicitásra vonatkozó információ korlátozottan áll rendelkezésre.
A túladagolás várhatóan elsősorban a készítmény alkalmazásával kapcsolatban jelentett mellékhatások fokozódását okozhatja. Megfontolandó az a tény, hogy a béta-laktám típusú antibiotikumok magas koncentrációi a cerebrospinalis folyadékban/ liquorban neurológiai hatásokat okozhatnak, valamint gondolni kell a görcsrohamok kialakulásának lehetőségére is.
Mivel a cefoperazon hemodialízissel eltávolítható a vérkeringésből, ez az eljárás nagymértékben elősegítheti a gyógyszer kiválasztását a szervezetből, ha a túladagolás károsodott veseműködésű betegeknél következik be.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Alkohol
Kipirulással, verejtékezéssel, fejfájással és tachycardiával jellemezhető diszulfirám-szerű reakcióról számoltak be alkoholt fogyasztó betegeknél a cefoperazon alkalmazásának ideje alatt, valamint a kezelés befejezését követő 5 napon belül. Hasonló reakciókról számoltak be egyéb cefalosporinok alkalmazása esetén is, ezért a betegeket figyelmeztetni kell a cefoperazon alkalmazásakor történő alkoholos italok fogyasztására vonatkozóan. Mesterséges per os vagy parenteralis táplálásra szoruló betegek esetében kerülni kell az etanol (alkohol) tartalmú oldatok alkalmazását.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
A Benedict- vagy Fehling-reagenssel végzett vizelet glükózszint meghatározás álpozitív eredményt adhat.


6.2 Inkompatibilitások

Aminoglikozidok
A cefoperazon és az aminoglikozidok oldatai egymással nem keverhetők, mivel köztük fizikai inkompatibilitás áll fenn. Együttadásuk esetén (lásd 4.1 pont) a készítményeket egymás után és külön infúziós szerelékkel, illetve külön helyre kell beadni. Ajánlatos elsőnek a cefoperazont adni.

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel vagy elektrolitokkal keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások szervrendszerek szerint és az alábbi gyakorisági kategóriák szerint kerülnek felsorolásra.

Nagyon gyakori: ? 1/10

Gyakori: ? 1/100 - ? 1/10

Nem gyakori: ? 1/1000 - ? 1/100

Ritka: ? 1/10 000 - ? 1/1000

Nagyon ritka: ? 1/10 000

Nem ismert: a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg



Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori

Nem gyakori

Ritka
Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Haemoglo-bin-szint csökkenés, haematocrit-érték csökkenés
Neutropenia, pozitív direkt Coombs-teszt, thrombocyto-penia*, eosinophilia*

Hypopro-thrombinaemia
Coagulopathia*
Immunrendszeri betegségek és tünetek




Anaphylaxiás sokk*, anaphylaxiás reakció*, anaphylactoid reakció (beleértve a sokkot is)*, Túlrézékenység*
Érbetegségek és tünetek

Az infúzió beadási helyénél visszér-gyulladás

Vérzés*

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Diarrhoea
Hányás*

Pseudomembrano-sus colitis*
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

Aszpartát-aminotransz feráz-szint emelkedés, alanin-aminotransz feráz-szint emelkedés,
a vér alkalikus-foszfatáz szintjének emelkedése, icterus*



A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Pruritus*,
urticaria, maculopapu-losus exanthema


Toxikus epidermalis necrolysis*, Stevens-Johnson szindróma*, exfoliatív dermatitis*
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


Fájdalom az injekció alkalmazásának helyén, láz


* A forgalomba hozatalt követően azonosított ADR.
ADR = nemkívánatos gyógyszerreakció; CIOMS3 = Nemzetközi Orvostudományi Szervezetek Tanácsa (Council for International Organizations of Medical Sciences).

Túlérzékenység: Ezen reakciók* (eosinophilia, urticaria, maculopapulosus exanthema és láz [drug fever]), valószínűleg gyakrabban alakulnak ki azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében allergia, különösen penicillinnel szembeni túlérzékenység szerepel.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek: Az ASAT (GOT)-, ALAT (GPT)- és alkalikus-foszfatáz szintek átmeneti emelkedését figyelték meg.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: A legtöbb eset súlyossága az enyhétől a közepesen súlyosig terjed. A tünetek minden esetben javultak a tüneti kezelésre, vagy megszűntek a kezelés abbahagyásakor.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: egyéb béta-laktám antibiotikumok
ATC-kód: J01DD12

Széles spektrumú, félszintetikus cefalosporin antibiotikum. Baktericid hatású; a baktériumok sejtfalszintézisét gátolja.

A cefoperazon in vitro körülmények között rendkívül sokféle, klinikai szempontból fontos mikroorganizmus ellen hatásos, és ellenáll számos béta-laktamáz hatásának.
Az alábbi kórokozók ellen hatásos:

Gram-pozitív kórokozók:
* Staphylococcus aureus penicillinázt termelő és nem-termelő törzsek,
* Staphylococcus epidermidis,
* Streptococcus pneumoniae,
* Streptococcus pyogenes (A csoport, béta-hemolizáló streptococcusok),
* Streptococcus agalactiae (B csoport, béta-hemolizáló streptococcusok),
* egyéb béta-hemolizáló Streptococcusok.

Gram-negatív kórokozók:
* Escherichia coli,
* Klebsiella spp.,
* Enterobacter spp.,
* Citrobacter spp.,
* Haemophilus influenzae,
* Proteus mirabilis,
* Proteus vulgaris,
* Morganella morganii,
* Providencia rettgeri (Proteus rettgeri),
* Providencia spp.,
* Serratia fajok (a S. marcescens is),
* Salmonella és Shigella spp.,
* Pseudomonas aeruginosa és egyéb Pseudomonasok,
* Acinetobacter calcoaceticus,
* Neisseria gonorrhoeae,
* Neisseria meningitidis,
* Bordetella pertussis,
* Yersinia enterocolitica.

Anaerob kórokozók:
* Gram-pozitív és Gram-negatív coccusok (köztük a Peptococcus, Peptostreptococcus és Veilonella fajok),
* Gram-pozitív pálcák (a Clostridium spp., Eubacterium spp. és Lactobacillus spp.),
* Gram-negatív pálcák (a Fusobacterium spp., a Bacteroides fragilis sok törzse és egyéb Bacteroides fajok).

A készítmény több béta-laktamázzal szemben ellenálló.

Nem érzékenyek:
* Enterococcus spp.,
* MRSA, MRSE törzsek (meticillin rezisztens Staphylococcus aureus és Staphylococcus epidermidis),
* Mycoplasma spp.,
* Chlamydia spp.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Biotranszformáció
A cefoperazon egyszeri adagját követően magas szérumkoncentrációt ér el az epében és a vizeletben. Az 1. táblázat bemutatja a cefoperazon szérum koncentrációit egészséges önkéntesekben 15 perc alatt állandó sebességű infúzióban beadott 1, 2, 3 vagy 4 g cefoperazont vagy egyszeri intramuscularis injekcióban beadott 1 vagy 2 g cefoperazont követően.
A probenecid nincs hatással a cefoperazon szérumkoncentrációjára.

1. táblázat: A cefoperazon szérum koncentrációi:

Átlagos szérumkoncentrációk (µg/ml)
A beadást követően eltelt idő órában kifejezve (h)
Gyógyszer-adag
0*
0,5
1
2
4
8
12
1 g iv.
153
114
73
38
16
4
0,5
2 g iv.
252
153
114
70
32
8
2
3 g iv.
340
210
142
89
41
9
2
4 g iv.
506
325
251
161
71
19
6
1 g im.
32**
52
65
57
33
7
1
2 g im.
40**
69
93
97
58
14
4

0* az infúzió befejezését jelenti
**15 perccel az injekció beadását követően

A cefoperazon átlagos szérum-felezési ideje kb. 2 óra, az alkalmazás módjától függetlenül.

Eloszlás
A cefoperazon a vizsgált különböző szövetekben és testnedvekben terápiás szintet ér el, többek között az ascitesben és a cerebrospinalis folyadékban (meningitises betegeknél), vizeletben, epében, epehólyagfalban, a köpetben és a tüdőben, palatalis tonsillákban és a sinus nyálkahártyában, a pitvari fülcsében, vesében, húgyvezetékben, prosztatában, herében; méhben és a petevezetékben, csontokban, köldökzsinórban és magzatvízben.

Elimináció
A cefoperazon az epével és a vizelettel választódik ki. A maximális koncentráció az epében a gyógyszer adagolását követően általában 1-3 óra alatt alakul ki, az egyidőben mért szérum koncentrációt százszorosan meghaladó értékben. Epeúti szűkületben nem szenvedő betegeknél 2 g cefoperazon intravénás bolus injekcióban történő adagolását követően az epében mért koncentrációk a 30 perces 66 µg/ml érték és a 3 órás 6000 µg/ml érték közé estek.
A cefoperazon különböző adagjait és adagolási módjait követően a vizelettel történő kiválasztódása normális vesefunkciójú egyéneknél 12 órán át mérve átlagosan 20-30% volt. 2200 µg/ml-nél nagyobb koncentráció a vizeletben 2 g cefoperazon 15 perces infúziós adagolását követően alakult ki. 2 g intramuscularis adagolását követően a vizeletben 1000 µg/ml csúcskoncentrációt mértek.
A cefoperazon ismételt adagolása nem eredményezte a hatóanyag felhalmozódását egészséges alanyoknál.

Speciális betegpopulációk

Májműködési zavar
Májműködési zavarban szenvedő betegek esetén a szérum felezési idő megnő, és a vizelettel történő kiválasztódás fokozódik. Vese- illetve májműködési zavarban a cefoperazon felhalmozódhat a szérumban.

Veseműködési zavar
Veseműködési zavarban szenvedő betegeknél és egészséges egyéneknél a szérum csúcskoncentráció-, AUC-érték és a szérum felezési idő hasonló.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Prepubertás korú patkányokon végzett állatkísérletekben a cefoperazon minden dózistartományában mellékhatások fordultak elő. A felnőttek kezelésére javasolt átlagos dózis körülbelül tizenhatszorosának megfelelő, 1000 mg/ttkg-os napi adagok subcutan alkalmazásakor csökkent a here súlya, leállt a spermiogenesis, csökkent a csírasejtek száma és a vacuolisatio a Sertoli-sejtek citoplazmájában. A felsorolt elváltozások súlyossága a 100-1000 mg/ttkg/nap tartományban dózisfüggő volt; kisebb adagok alkalmazásakor kismértékben csökkent a spermatociták száma.
Kifejlett patkányokon nem észleltek hasonló hatást.
Bár a megfigyelt szövettani elváltozások a maximális dózisokkal kezelt állatok kivételével reverzibilisek voltak, a vizsgálatok során nem kísérték figyelemmel a kezelt patkányok reproduktív funkcióinak fejlődését. Nem ismert, hogy ezeknek az állatkísérletes adatoknak van-e jelentősége a cefoperazon humán alkalmazása szempontjából.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Cefobid 1 g por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
Körülbelül 1 g por gumidugóval, rollnizott alumínium kupakkal és szürke, lepattintható műanyag védőlappal lezárt tiszta, színtelen injekciós üvegben.
1 injekciós üveg dobozban.

Cefobid 2 g por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
Körülbelül 2 g por gumidugóval, rollnizott alumínium kupakkal és szürke, lepattintható műanyag védőlappal lezárt tiszta, színtelen injekciós üvegben.
1 injekciós üveg dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Stabilitás
A felsorolt parenteralis oldatok felhasználásával elkészített, és a megadott végkoncentrációra beállított cefoperazon oldatok a következőkben meghatározott körülmények között, a megjelölt ideig őrzik meg stabilitásukat. (A lejárati idő után meg kell semmisíteni a felhasználatlan oldatot.)

A következő oldatokkal készített cefoperazon oldat szabályozott (15-25°C) hőmérsékleten, 24 óráig őrzi meg stabilitását*
Hozzávetőleges végkoncentráció
Bakteriosztatikus injekcióhoz való víz
300 mg/ml
5%-os glükóz oldat
2-50 mg/ml
5%-os glükóz oldat és Ringer-laktát oldat
2-50 mg/ml
5%-os glükóz oldat és 0,9%-os nátrium-klorid oldat
2-50 mg/ml
5%-os glükóz oldat és 0,2%-os nátrium-klorid oldat
2-50 mg/ml
10%-os glükóz oldat
2-50 mg/ml
Ringer-laktát oldat
2 mg/ml
0,5%-os lidokain-klorid oldat
300 mg/ml
0,9%-os nátrium-klorid oldat
2-300 mg/ml
Injekcióhoz való víz
300 mg/ml
*A liofilizált porból készített cefoperazon oldatok üveg vagy műanyag fecskendőben, üveg infúziós palackban vagy műanyag infúziós tasakban tárolhatók.

A következő oldatokkal készített cefoperazon oldat hűtő-szekrényben (2-8°C hőmérsékleten) 5 napig őrzi meg stabilitását*
Hozzávetőleges
végkoncentráció
Bakteriosztatikus injekcióhoz való víz
300 mg/ml
5%-os glükóz oldat
2-50 mg/ml
5%-os glükóz oldat és 0,9%-os nátrium-klorid oldat
2-50 mg/ml
5%-os glükóz oldat és 0,2%-os nátrium-klorid oldat
2-50 mg/ml
Ringer-laktát oldat
2 mg/ml
0,5 %-os lidokain-klorid oldat
300 mg/ml
0,9 %-os nátrium-klorid oldat
2-300 mg/ml
Injekcióhoz való víz
300 mg/ml

A felsorolt oldatokkal készített cefoperazon oldat eltarthatósága fagyasztószekrényben (-20 - -10°C hőmérsékleten)**
Hozzávetőleges
végkoncentráció
3 hét

5%-os glükóz oldat
50 mg/ml
5%-os glükóz oldat és 0,9%-os nátrium-klorid oldat
2 mg/ml
5%-os glükóz oldat és 0,2%-os nátrium-klorid oldat
2 mg/ml
5 hét

0,9%-os nátrium-klorid oldat
300 mg/ml
Injekcióhoz való víz
300 mg/ml
*, ** A liofilizált porból készített cefoperazon oldatok üveg vagy műanyag fecskendőben, üveg infúziós palackban vagy műanyag infúziós tasakban tárolhatók.
A fagyasztással tárolt cefoperazon oldatot felhasználás előtt szobahőmérsékleten fel kell olvasztani. A felolvasztott oldat fel nem használt mennyiségét meg kell semmisíteni, nem szabad ismét lefagyasztani.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg szakellátást vagy fekvőbeteg szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Por:
2 év

Elkészített oldatos injekció:
Az oldatos injekciót mikrobiológiai szempontból az elkészítés után azonnal fel kell használni vagy egy órán belül tovább kell hígítani.

Hígítás után:
A hígított oldat kémiai és fizikai stabilitása igazolt a 6.6 pontban leírtak szerint.

Az aszeptikus körülmények között elkészített infúziós oldatot mikrobiológiai szempontból azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége.

Infúziós oldat:
Az elkészített infúziós oldatot mikrobiológiai szempontból azonnal fel kell használni.

Az oldatos injekciót és infúziót aszeptikus körülmények között kell elkészíteni.

Ha az elkészített oldat nem kerül azonnal felhasználásra, a felhasználó a felelős a beadásra kész állapotban történő tárolás idejéért és annak körülményeiért.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pfizer Kft.
1123 Budapest, Alkotás u. 53.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-1134/01 Cefobid 1 g por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz
OGYI-T-1134/02 Cefobid 2 g por oldatos injekcióhoz vagy infúzióhoz


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1983. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. szeptember 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2017. július 4.



3

OGYÉI/12098/2017
OGYÉI/12100/2017




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A humán dózis tízszeresének megfelelő adagokkal egerekben, patkányokon és majmokon elvégzett reprodukciós vizsgálatok során nem mutattak ki az állatok fogamzóképességének károsodására utaló bizonyítékot, valamint teratogen hatást.
Terhes nőknél azonban nem végeztek adekvát és megfelelően ellenőrzött vizsgálatokat. Tekintve, hogy az állatokon végzett reprodukciós vizsgálatok eredményei nem feltétlenül vonatkoztathatók az emberre, a terhesség ideje alatt a készítmény csak feltétlenül indokolt esetben alkalmazható.

Szoptatás
A cefoperazon embernél csak kis mennyiségben választódik ki az anyatejbe. Bár a szoptató nők anyatejébe a cefoperazon kismértékben jut át, szoptató nőknél történő alkalmazásakor körültekintően kell eljárni.