Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DOTAREM 0,5MMOL/ML OLD INJEKCIÓ 1X20ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Guerbet Group
Hatástani csoport:
V08CA Paramagnetic contrast media
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09156/02
Hatóanyagok:
Acidum gadotericumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
17243 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0017243,00
Teljes0,0017243,00
Egyedi engedélyes0,0017243,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Súlytól függő adagolás
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

279,32 mg (0,5 mmol) gadotersavat tartalmaz (megluminsó formájában) milliliterenként.

Dotarem 0,5 mmol/ml oldatos injekció - 10 ml
2,7932 g gadotersavat tartalmaz előretöltött fecskendőnként, amely 2,0246 g DOTA-ból és 0,9062 g gadolínium-oxidból képződik.

Dotarem 0,5 mmol/ml oldatos injekció - 15 ml
4,189 g gadotersavat tartalmaz üvegenként/előretöltött fecskendőnként, amely 3,0369 g DOTA-ból és 1,3593 g gadolínium-oxidból képződik.

Dotarem 0,5 mmol/ml oldatos injekció - 20 ml
5,586 g gadotersavat tartalmaz üvegenként/előretöltött fecskendőnként, amely 4,0492 g DOTA-ból és 1,8124 g gadolínium-oxidból képződik.

Dotarem 0,5 mmol/ml oldatos injekció 60 ml
16,759 g gadotersavat tartalmaz üvegenként, amely 12,148 g DOTA-ból és 5,4372 g gadolínium-oxidból képződik.

Dotarem 0,5 mmol/ml oldatos injekció 100 ml
27,932 g gadotersavat tartalmaz üvegenként, amely 20,246 g DOTA-ból és 9,062 g gadolínium-oxidból képződik.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A diagnosztikai célnak megfelelő kontrasztfokozást biztosító legalacsonyabb dózist kell alkalmazni. A dózist a beteg testtömege alapján kell kiszámítani, és az nem haladhatja meg az ebben a pontban részletezett, testtömeg-kilogrammonkénti ajánlott dózist.

Felnőttek:
Az ajánlott adag 0,1 mmol/ttkg, azaz 0,2 ml/ttkg felnőtteknek.
Néhány kivételes esetben, mint izolált metastasis igazolására, vagy leptomeningealis tumorok kimutatására, újabb 0,2 ml/ttkg adható.

Angiographia alkalmával a vizsgálat eredményességének függvényében, szükség esetén, a vizsgálat alatt második injekció adható.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
A felnőtt adag alkalmazható az enyhe és a közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél (GFR ? 30 ml/perc/1,73 m2).

A Dotarem súlyos vesekárosodás (GFR < 30 ml/perc/1,73 m2) esetén, valamint a májtranszplantált betegeknél a perioperativ időszakban kizárólag az előny/kockázat gondos mérlegelése után alkalmazható, és kizárólag akkor, ha a diagnosztikus információ alapvető fontosságú, és nem kontrasztanyagos MRI-vizsgálattal nem szerezhető meg (lásd 4.4 pont). Ha Dotarem alkalmazása szükséges, a dózis nem haladhatja meg a 0,01 mmol/ttkg-ot. Egy képalkotás során nem adható egynél több adag. Az ismételt alkalmazásra vonatkozó adatok hiányában a Dotarem injekció nem ismételhető, kivéve, ha a két beadás között legalább 7 nap eltelt.

Idősek (65 éves, vagy idősebb)
Dózismódosításra nincs szükség. Idős betegeknek kellő körültekintéssel adandó (lásd 4.4 pont).

Májkárosodás
Ezeknél a betegeknél a felnőtt dózist kell alkalmazni.
Elővigyázatosság javasolt, különösen a májtranszplantáció perioperatív időszakában.

Gyermekek és serdülők (0-18 évesek)
Agyi és gerincvelői MRI / teljestest-MRI: a javasolt és maximális Dotarem-dózis 0,1 mmol/ttkg.
Egy képalkotás során egy dózisnál többet tilos használni.

Mivel a 4 hetesnél fiatalabb újszülöttek, illetve az 1 évnél fiatalabb csecsemők veseműködése éretlen, ilyen betegeknél a Dotarem kizárólag gondos mérlegelés után, legfeljebb 0,1 mmol/ttkg dózisban alkalmazható. Az ismételt alkalmazásra vonatkozó adatok hiányában a Dotarem injekció nem ismételhető, kivéve, ha a két beadás között legalább 7 nap eltelt.

Angiográfia
A Dotarem alkalmazása angiográfiában nem ajánlott 18 év alatt, mivel nem áll rendelkezésre elégséges adat a hatékonyságra és a biztonságosságra vonatkozóan ebben az indikációban.

Az alkalmazás módja
Az injekció kizárólag intravénásan adható be.

A kontrasztanyag beadásakor lehetőség szerint fekvő helyzetben legyen a beteg. A beadás után legalább fél óráig megfigyelés alatt kell tartani a beteget, ugyanis a tapasztalatok szerint a legtöbb mellékhatás ebben az időszakban következik be.

Gyermekek és serdülők (0-18 évesek)
A gyermekeknél a gadotersav mennyiségétől függően célszerű a gadotersav injekciós üvegének egyszer használatos fecskendővel történő használata, megfelelő térfogatra állítva, így a befecskendezett mennyiség nagyobb pontossággal határozható meg.
Újszülöttek és csecsemők esetén a szükséges dózist kézzel kell beadni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Ne alkalmazza az intrathecalis beadási módot!
Ügyeljen arra, hogy szigorúan fenntartsa az intravénás alkalmazást: az extravasatio helyi intoleranciareakciókat okozhat, ilyen esetben a szokásos, helyi kezelést kell alkalmazni.

Az MR-vizsgálatok esetén szokásos óvintézkedéseket el kell végezni, például ki kell zárni a pacemakerrel, ferromágneses érklippel, infúziós pumpával, idegstimulátorral és cochlearis implantátummal rendelkező betegeket, illetve azokat, akiknél gyanítható, hogy a szervezetben, különös tekintettel a szemre, fém idegentest található.

Túlérzékenység
• Hasonlóan az egyéb, gadolíniumtartalmú kontrasztanyagokhoz, a készítmény használata esetén túlérzékenységi reakciók fordulhatnak elő, amelyek akár életveszélyesek is lehetnek (lásd 4.8 pont). A túlérzékenységi reakciók lehetnek allergiás (súlyos esetben anaphylaxiás reakciók) vagy nem allergiás eredetűek. Lehetnek azonnaliak (60 percen belül jelentkezők) vagy késleltetettek (akár 7 nap múlva is jelentkezhetnek). Az anaphylaxiás reakciók azonnal jelentkeznek, és halálosak is lehetnek. E reakciók függetlenek az adagtól, akár a készítmény első adagolásakor is előfordulhatnak, gyakran kiszámíthatatlanok.

• A beadott adagtól függetlenül mindig fennáll a túlérzékenység kialakulásának kockázata.

• Azoknál a betegeknél, akiknél gadolíniumtartalmú MR-kontrasztanyag korábbi alkalmazásakor már jelentkezett reakció, fokozott a kockázat a készítmény ismételt alkalmazásakor, illetve esetlegesen egyéb készítmények alkalmazásakor jelentkező újabb reakció kialakulására vonatkozóan, ezért ezek a betegek nagy kockázatú betegeknek tekintendők.

• A gadotersav-injekció súlyosbíthatja a fennálló asthma tüneteit. A kezelés ellenére sem egyensúlyban lévő asztmás betegek esetén az előny-kockázat arány gondos mérlegelése után kell dönteni a gadotersav-injekció alkalmazásáról.

• A jódtartalmú kontrasztanyagokkal szerzett tapasztalatok alapján ismertté vált, hogy a túlérzékenységi reakciók súlyosabbak lehetnek béta-blokkolókat szedő betegek, és különösen asthma bronchiale fennállása esetén. Ezeknél a betegeknél a túlérzékenységi reakciók béta-agonistákkal történő standard kezelése hatástalan lehet.

• A betegeket bármilyen kontrasztanyag beadása előtt meg kell kérdezni, hogy előfordult-e náluk allergia (pl. tenger gyümölcseivel szembeni allergia, szénanátha, csalánkiütés), kontrasztanyaggal szembeni túlérzékenység, illetve asthma bronchiale, mivel az ilyen betegek körében a kontrasztanyagokkal szembeni mellékhatások nagyobb előfordulási gyakoriságáról számoltak be, és az ilyen betegek esetében meg kell fontolni az antihisztaminokkal és/vagy glükokortikoidokkal végzett premedikációt.

• A vizsgálat során orvosi felügyeletre van szükség. Túlérzékenységi reakciók jelentkezése esetén a kontrasztanyag beadását azonnal abba kell hagyni, és - amennyiben szükséges - meg kell kezdeni a specifikus kezelést. A vénát emiatt a vizsgálat teljes időtartama alatt biztosítani kell. Az azonnali sürgősségi beavatkozások lehetővé tétele érdekében a megfelelő gyógyszereknek (pl. epinefrinnek és antihisztaminoknak), endotrachealis tubusnak és lélegeztető ballonnak rendelkezésre kell állnia.

Vesekárosodás
A gadotersav alkalmazása előtt valamennyi betegnél ajánlott laboratóriumi vizsgálatot végezni a vesekárosodás kiszűrésére.

Súlyos akut, vagy krónikus vesekárosodásban szenvedő betegek esetében (GFR < 30 ml/perc/1,73 m2) egyes gadolíniumtartalmú kontrasztanyagok alkalmazásával összefüggésben nefrogén szisztémás fibrózis (NSF) kialakulásáról számoltak be. A májtranszplantált betegek különösen veszélyeztetettek, mivel a Dotarem alkalmazása esetén az akut veseelégtelenség előfordulási aránya magas ebben a betegcsoportban. Mivel a Dotarem alkalmazása esetén fennáll az NSF lehetősége, a készítmény súlyos vesekárosodás esetén és a májtranszplantáció perioperatív szakaszában kizárólag az előny/kockázat arány gondos mérlegelése után alkalmazható, és kizárólag akkor, ha a diagnosztikus információ alapvetően fontos, és nem kontraszterősítéses MRI-vizsgálattal nem szerezhető meg.

A gadotersav alkalmazását követően rövid idővel végzett hemodialízis hasznos lehet a Dotarem szervezetből való eltávolítása szempontjából. Nincs olyan bizonyíték azonban, mely indokolná a hemodialízis alkalmazását az NSF megelőzése, vagy kezelése érdekében olyan betegeknél, akik még nem állnak hemodialízis-kezelés alatt.

Idősek
Mivel a gadotersav veseclearance-e idős betegekben csökkent lehet, 65 év feletti betegek esetében különösen fontos a veseműködési zavar kiszűrése.

Gyermekek és serdülők
Újszülöttek és csecsemők
Mivel a 4 hetesnél fiatalabb újszülöttek és az 1 évesnél fiatalabb csecsemők veseműködése éretlen, ilyen betegeknél a Dotarem kizárólag gondos mérlegelés után alkalmazható.

A központi idegrendszer betegségei
Hasonlóan egyéb más, gadolíniumot tartalmazó kontrasztanyaghoz, különleges elővigyázatosság szükséges a fokozott görcskészséggel rendelkező betegek esetében. Esetükben meg kell hozni a szükséges elővigyázatossági intézkedéseket (pl. szoros monitorozás). A görcsök kezeléséhez szükséges felszerelést és gyógyszereket már megelőzően elő kell készíteni.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. A járóbetegeknek gépjárművezetés, illetve gépek kezelése esetén figyelembe kell venniük, hogy egyes esetekben hányinger előfordulhat.


4.9 Túladagolás

A gadotersav hemodialízissel eltávolítható. Ugyanakkor, nincs olyan bizonyíték, mely alátámasztaná, hogy a hemodialízis alkalmas lenne a nefrogén szisztémás fibrózis (NSF) megelőzésére.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A gadotersav alkalmazása során jelentkező mellékhatások általában enyhe-közepes súlyosságúak és átmenetiek. A leggyakrabban megfigyelt mellékhatások a beadás helyén jelentkező reakciók, a hányinger és a fejfájás.

Klinikai vizsgálatok során a leggyakrabban tapasztalt mellékhatások a hányinger, a fejfájás, az injekció beadási helyén jelentkező reakciók, hidegérzet, az alacsony vérnyomás, az aluszékonyság, a szédülés, a melegségérzés, az égő érzés, a kiütések, a gyengeség, az ízérzészavar és a magas vérnyomás, melyek előfordulási gyakorisága: nem gyakori (?1/1000 - <1/100).

A forgalomba hozatal óta a gadotersav alkalmazását követően leggyakrabban jelentett mellékhatások a hányinger, a hányás, a pruritus és a túlérzékenységi reakciók voltak.

A túlérzékenységi reakciók közül a leggyakrabban lokalizált, kiterjedt, illetve generalizált bőrreakciókat figyeltek meg.
Ezek a reakciók a leggyakrabban azonnal (az injekció beadása alatt, vagy az injekció beadásának kezdetétől számított egy órán belül), illetve néha késleltetve (az injekció beadásának kezdetétől számítva egy órával vagy több nappal később) jelentkeztek, ebben az esetben bőrreakciók formájában.

Azonnali reakciók esetében egy vagy több panasz is jelentkezhet egyszerre vagy egymást követően, amelyek a leggyakrabban bőr-, légzőrendszeri, gastrointestinalis, ízületi és/vagy cardiovascularis reakciók lehetnek.

Mindegyik tünet lehet egy sokk kezdetének a figyelmeztető jele, és nagyon ritkán halálhoz vezethet.

A gadotersav alkalmazásával kapcsolatosan nefrogén szisztémás fibrózis (NSF) egyes eseteiről is beszámoltak, amelyek legtöbbje olyan betegeknél jelentkezett, akiknél egyidejűleg egyéb gadolíniumtartalmú kontrasztanyagot is alkalmaztak (lásd 4.4 pont).

Az alábbi táblázatban a mellékhatások szervrendszerek és az alábbi gyakorisági kategóriák szerint vannak felsorolva: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (? 1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az adatok 2822 beteg klinikai vizsgálataiból, illetve 185 500 beteggel végzett megfigyelési vizsgálat adataiból származnak.

Szervrendszer
A mellékhatás gyakorisága
Immunrendszeri betegségek és tünetek

Nem gyakori: túlérzékenység,
Nagyon ritka: anaphylaxiás reakció, anaphylactoid reakció
Pszichiátriai kórképek
Ritka: szorongás
Nagyon ritka: nyugtalanság

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: fejfájás, dysgeusia, szédülés, aluszékonyság, paraesthesia (beleértve az égő érzést is)
Ritka: presyncope
Nagyon ritka: kóma, konvulzió, syncope, tremor, parosmia

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka: szemhéjödéma
Nagyon ritka: conjunctivitis, ocularis hyperaemia, homályos látás, fokozott könnyelválasztás

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Ritka: palpitatio
Nagyon ritka: tachycardia, szívmegállás, arrhythmia, bradycardia

Érbetegségek és tünetek
Nem gyakori: hypotensio, hypertensio
Nagyon ritka: sápadtság, értágulat

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Ritka: tüsszentés, szorító érzés a torokban
Nagyon ritka: köhögés, dyspnoe, orrdugulás, légzésleállás, bronchospasmus, laryngospasmus, gégeödéma, tüdőödéma

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: hányinger, hasi fájdalom
Ritka: hányás, hasmenés, fokozott nyálelválasztás

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: kiütés
Ritka: urticaria, pruritus, hyperhidrosis
Nagyon ritka: erythema, angioödéma, ekcéma
Nem ismert: nefrogén szisztémás fibrózis

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Nagyon ritka: izomgörcsök, izomgyengeség, hátfájás
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem gyakori: melegségérzés, hidegérzet, asthenia, az injekció beadási helyén jelentkező reakciók (extravasatio, fájdalom, diszkomfortérzés, ödéma, gyulladás, hidegérzet)
Ritka: mellkasi fájdalom, hidegrázás1
Nagyon ritka: rossz közérzet, mellkasi diszkomfort, láz, arci ödéma, az injekció beadási helyén kialakuló necrosis (extravasatio esetén), superficialis phlebitis

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Nagyon ritka: csökkent oxigénszaturáció

Nemkívánatos hatások gyermekek és serdülők esetében
A gyermekek és serdülők biztonságát klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követő vizsgálatokban tanulmányozták. A felnőttekkel összehasonlítva a gadotersav biztonságossági profilja nem mutatott specificitást gyermekeknél. A legtöbb reakció gastrointestinalis tünet vagy a túlérzékenység jele.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: MRI-vizsgálatokhoz használt intravascularis kontrasztanyag,
ATC kód: V08C A02

A gadotersav paramágneses tulajdonságokkal bír, mely fokozza az MRI-kontrasztot. Nincs specifikus farmakodinámiás hatása, és biológiailag közömbös.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Intravénás beadása után a gadotersav lényegében eloszlik a test extracellularis folyadékában.
Nem kötődik a plazmaalbuminhoz.
Normál vesefunkciójú betegek esetében az eliminációs felezési ideje hozzávetőlegesen 90 perc.
Glomeruláris filtrációval változatlan formában eliminálódik.

Veseelégtelenségben szenvedő betegek esetében a plazmából való kiürülés lassabb.

A gadotersav anyatejbe csak kis mértékben választódik ki, és a placentán való átjutás lassú.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos -farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási és reprodukcióra kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A gadotersav akut toxicitását, egereken és patkányokon vizsgálták intravénás injekció formájában. A fellépő hatások (betegség jele, átmeneti dyspnoe) csak az ajánlott klinikai adagnál lényegesen nagyobb szintnél jelentkeztek.

A gadotersav 28 napon át történő adagolásakor a klinikai alkalmazás során ajánlott adagot naponta 15-ször beadva nem okozott észlelhető hatást, eltekintve a proximális vesetubulusok sejtjeinek átmeneti vacuolizációjától.

Patkányoknál és nyulaknál nem volt teratogén hatás megfigyelhető.

Mutagén hatás nem volt észlelhető a használt reagensek esetében.

Állatkísérletek kimutatták, hogy elhanyagolható (kevesebb mint 1%-a az alkalmazott dózisnak) a gadotersav kiválasztódása az anyatejbe.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Üveges injekció:
15 ml, 20 ml, 60 ml vagy 100 ml oldat, fehér, műanyag, lepattintható védőlappal, rolnizott alumíniumkupakkal és szürke gumidugóval lezárt, színtelen, átlátszó üvegbe töltve.
1 üveg dobozban.

Előretöltött műanyag fecskendő:
10 ml, 15 ml vagy 20 ml oldat 20 ml-es polipropilén műanyag előretöltött fecskendőben, ml-enkénti fokbeosztással, tű nélkül, latexmentes gumi dugattyú-pálcával és latexmentes gumikupakkal.
1 db vagy 10 db műanyag előretöltött fecskendő dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

15 ml-es és 20 ml-es üveges injekció:
Készítsen elő egy fecskendőt tűvel. Távolítsa el a műanyag fedőt. Miután a zárókupakot alkoholos vattával letörölte, szúrja át tűvel. Szívja fel a vizsgálathoz szükséges mennyiséget és adja be intravénásan.

60 ml-es és 100 ml-es üveges injekció:
A gumidugót egyszer át kell szúrni egy kiszívásra alkalmas eszközzel (tű). Az eszköznek a következőkkel kell rendelkeznie: trokár, steril levegőszűrő, luer és védődugó.
A vizsgálat befejeztével az injekciós üvegben és az eldobható eszközben maradó terméket, maximum 24 órával a gumidugó átszúrása után, meg kell semmisíteni. A gyártónak az eszközzel kapcsolatos előírásait körültekintően követni kell.

10 ml, 15 ml, 20 ml injekció előretöltött műanyag fecskendőben:
Csavarja bele a dugattyú tolórúdját a dugattyú gumiba és szívja fel a megfelelő mennyiséget a vizsgálathoz.
Ez a gyógyszer kizárólag egyszeri alkalmazásra való. A fel nem használt oldatot meg kell semmisíteni.

Az injekciós oldatot használat előtt vizuálisan meg kell vizsgálni. Kizárólag tiszta és lebegő részecskéktől mentes oldatot szabad felhasználni.

A felhasznált gadolínium-kontrasztanyag pontos dokumentálása érdekében, az injekciós üvegen, illetve az előretöltött műanyag fecskendőn lévő leválasztható címkét fel kell ragasztani a beteg kórlapjára. Az alkalmazott dózist is fel kell jegyezni. Amennyiben számítógépes betegrögzítés történik, a készítmény nevét, gyártási számát, dózisát át kell vezetni a beteglapra.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Üveges injekció:
Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

Injekció előretöltött műanyag fecskendőben:
Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.

Üveges injekció:
Kémiai és fizikai szempontból 25 °C-on 48 órás használat közbeni stabilitás bizonyított. Mikrobiológiai szempontból a készítményt azonnal fel kell használni. Mikrobiológiai szempontból a használat közbeni tárolási idő és körülmények a felhasználó felelőssége, de ne haladja meg a 24 órát 25 °C-on.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Guerbet
BP 57400
95943 Roissy CdG Cedex
Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-9156/01 üvegben 1 × 15 ml
OGYI-T-9156/02 üvegben 1 × 20 ml
OGYI-T-9156/03 üvegben 1 × 60 ml
OGYI-T-9156/04 üvegben 1 × 100 ml (125 ml töltettérfogat)
OGYI-T-9156/05 üvegben 1 × 100 ml (100 ml töltettérfogat)
OGYI-T-9156/06 előretöltött fecskendőben 1 × 10 ml
OGYI-T-9156/07 előretöltött fecskendőben 10 × 10 ml
OGYI-T-9156/08 előretöltött fecskendőben 1 × 15 ml
OGYI-T-9156/09 előretöltött fecskendőben 10 × 15 ml
OGYI-T-9156/10 előretöltött fecskendőben 1 × 20 ml
OGYI-T-9156/11 előretöltött fecskendőben 10 × 20 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

Dotarem 0,5 mmol/ml oldatos injekció
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. december 16.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. december 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. február 3.



2




OGYÉI/18754/2019
OGYÉI/22220/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhes nőknél történő alkalmazásra nincs adat a gadotersav tekintetében. Állatkísérletek nem utalnak a reproduktív funkciókat közvetlenül vagy közvetett módon károsan befolyásoló hatásra (lásd 5.3 pont). A gadotersavat a terhesség ideje alatt nem szabad alkalmazni, kivéve, ha a nő klinikai állapota szükségessé teszi a gadotersav alkalmazását.

Szoptatás
A gadolíniumtartalmú kontrasztanyagok igen kis mennyiségben választódnak ki az anyatejbe (lásd 5.3 pont). Az anyatejbe kiválasztódó kis mennyiség és a bélből történő kis mértékű felszívódás miatt, a klinikai dózisok alkalmazása esetén nem kell számítani a csecsemőkön megjelenő hatással. A szoptatás folytatásáról, vagy a Dotarem beadása után 24 órára történő felfüggesztéséről az orvosnak és a szoptató anyának kell dönteni.