Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CECLOR 250MG/5ML GRANULÁTUM SZUSZPENZIÓHOZ 75ML-HEZ

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Nederland B.V.
Hatástani csoport:
J01DC Második generációs cephalosporinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01531/06
Hatóanyagok:
CefaclorumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1725 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1725,000,00
Üzemi baleset1725,000,00
Eü emelt863,00862,00
Általános431,00 (25%)1294,00
Közgyógy eü.emelt1725,000,00
Teljes0,001725,00
Egyedi engedélyes0,001725,00
Tárolás:
Elkészítés után +2 és +8 °c között
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Koraszülött és újszülött gyerekeknél ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Cecloretta 125 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz: 125 mg cefaklór (cefaklór-monohidrát formájában) adagonként (5 ml elkészített szuszpenzióban)

Ceclor 250 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz: 250 mg cefaklór (cefaklór-monohidrát formájában) adagonként (5 ml elkészített szuszpenzióban)

Ceclor forte 375 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz: 375 mg cefaklór (cefaklór-monohidrát formájában) adagonként (5 ml elkészített szuszpenzióban)

Ismert hatású segédanyagok

Cecloretta 125 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz: 3005,53 mg szacharózt tartalmaz 5 ml elkészített szuszpenzióban.

Ceclor 250 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz: 2870,72 mg szacharózt tartalmaz 5 ml elkészített szuszpenzióban.

Ceclor forte 375 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz: 2736 mg szacharózt tartalmaz 5 ml elkészített szuszpenzióban.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Pharyngitis és tonsillitis (kórokozó: Streptococcus pyogenes). Az A-csoportú streptococcus fertőzések kezelésére és megelőzésére, valamint a reumás láz profilaxisára az elfogadott elsőként választandó antibiotikum a penicillin. A cefaklór szintén alkalmas arra, hogy az oropharynxból eradikálja a streptococcusokat, de a reumás láz és a bakteriális endocarditis megelőzésében a cefaklór hatékonysága még nem bizonyított.

Akut bronchitis és krónikus bronchitis akut exacerbatioja (kórokozók: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Haemophilus parainfluenzae, Moraxella catarrhalis, Staphylococcus aureus, Streptococcus pyogenes).

Pneumonia (kórokozók: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis, Streptococcus pyogenes)

Akut bakteriális sinusitis (kórokozók: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae, Moraxella catarrhalis).

Bőr és bőr alatti szövetek fertőzései (kórokozók: Streptococcus pyogenes, Staphylococcus aureus, Staphylococcus epidermidis).

Otitis media (kórokozók: Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzea, staphylococcusok, Streptococcus pyogenes, Moraxella catarrhalis).

Akut és krónikus húgyúti infekciók; pyelonephritis és cystitis (Kórokozók: Escherichia coli, Proteus mirabilis, Klebsiella fajok, koaguláz-negatív staphylococcusok).


Gonococcus okozta urethritis




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A cefaklór beszűkült veseműködés mellett is adható. Ilyenkor az adagot általában nem kell módosítani.

Felnőttek
Szokásos adag 8 óránként 250 mg. Súlyosabb infekcióban (pl. pneumonia), vagy kevésbé érzékeny kórokozó okozta infekció esetén a fenti adag kétszerese adható.
Maximális napi adagja 4 g.

Gyermekek és serdülők:

Az ajánlott szokásos napi adag 20 mg/ttkg/nap, 8 óránként egyenlő adagokban elosztva. Súlyosabb infekciókban, otitis mediaban ill. mérsékelten érzékeny baktériumok okozta infekciók esetén 40 mg/ttkg/nap ajánlott egyenlő részekre elosztva; a maximális napi adag 1 g.

A 18 kg alatti testtömegű gyermekek számára a pontos adagolás a Cecloretta 125 mg/5 ml-es hatáserősségű belsőleges szuszpenzióval biztonságosan megoldható.
Otitis media és pharyngitis kezelésében a napi összadag kétfelé osztva, 12 óránként is alkalmazható.

A Ceclor-készítmények biztonságosságát és hatásosságát 1 hónapos kor alatti gyermekek esetében nem igazolták.

A kezelés időtartama:
A készítmény adagolását min. 5 napon át kell folytatni, általában azonban tünetmentesség után még 2 napig ajánlatos szedése.

Béta-hemolizáló streptococcus-fertőzések kezelésében, valamint sinusitisben a készítményt legalább 10 napon át kell terápiás dózisban adagolni.

Az alkalmazás módja
Szájon át alkalmazandó.

Belsőleges szuszpenzió elkészítése
A szuszpenzió feloldása két részletben történik.
A kupak eltávolítása után kis mennyiségű csapvizet kell a porhoz adni. A kupak visszazárása után jól össze kell rázni, majd a címkén színes vonallal jelzett szintig csapvízzel fel kell tölteni a tartályt. Alapos összerázás után a készítmény felhasználható.

A Cecloretta belsőleges szuszpenzióhoz mellékelt adagolópoharakon levő 2,5 ml-es jelzésnek megfelelő mennyiség megfelel 62,5 mg-nak, az 5 ml-es jelzés 125 mg-nak.

A Ceclor belsőleges szuszpenzióhoz mellékelt adagolópoharakon levő 2,5 ml-es jelzésnek megfelelő mennyiség megfelel 125 mg-nak, az 5 ml-es jelzés 250 mg-nak.

A Ceclor forte belsőleges szuszpenzióhoz mellékelt adagolópoharakon levő 2,5 ml-es jelzésnek megfelelő mennyiség megfelel 187,5 mg-nak, az 5 ml-es jelzés 375 mg-nak.

Az A-csoportú streptococcus fertőzésben (Streptococcus pyogenes) legalább 10 napig kell a beteget Ceclor kezelésben részesíteni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A cefaklór adását megelőzően körültekintően tisztázni kell, hogy korábban volt-e a betegnek túlérzékenységi reakciója penicillinnel, cefalosporin antibiotikummal vagy egyéb gyógyszerekkel szemben. Penicillinallergia esetén ezt a készítményt csak szoros orvosi megfigyelés mellett szabad alkalmazni, mivel közismert a béta-laktám antibiotikumok között gyakran fennálló keresztallergia.

Az antibiotikumokat, így a cefaklórt is, csak óvatosan szabad alkalmazni, ha a beteg kórelőzményében bármilyen allergiás reakció, különösen gyógyszerallergia szerepel. Allergiás reakció jelentkezése esetén fel kell függeszteni a kezelést. Súlyos, heveny túlérzékenységi reakció megfelelő gyógyszeres kezelés (epinefrin, antihisztaminok, kortikoszteroidok) alkalmazását és más életmentő beavatkozást tehet szükségessé.

A granulátum belsőleges szuszpenzióhoz készítmények módosított keményítőt is tartalmaznak.

Antibakteriális terápia során rezisztens kórokozók megjelenésével és ezek elszaporodásával számolni kell, különösen elhúzódó kezelés esetén. Ebből a szempontból is a beteg gondos ellenőrzése ajánlatos.
Ha a kezelés alatt szuperinfekció következik be, meg kell tenni a szükséges intézkedéseket.

Pseudomembranosus colitis szinte minden széles spektrumú antibiotikum (félszintetikus penicillinek, cefalosporinok, makrolidok, stb.) alkalmazásakor felléphet, ezért gondolni kell erre a kórképre, ha antibiotikum alkalmazása kapcsán hasmenés lép fel. A széles spektrumú antibiotikumok terápiás alkalmazása megváltoztatja a vastagbél normál flóráját és elősegítheti a clostridiumok elszaporodását.
Kimutatták, hogy a Clostridium difficile által termelt toxin az antibiotikum okozta colitisek elsődleges oka. A colitis súlyossága változó lehet, az enyhétől az életveszélyesig. Enyhe esetben a pseudomembranosus colitis megszűnik az antibiotikus kezelés felfüggesztésére. Mérsékelt és súlyos esetekben a megfelelő kezelés is szükséges.

Széles spektrumú antibiotikumok óvatosan alkalmazandók, ha a kórelőzményben gyomor-bélrendszeri megbetegedés, különösképpen, ha colitis szerepel.

Cefalosporin terápia során észleltek direkt Coombs-teszt pozitívitást. Hematológiai vizsgálatok alkalmával, transzfúzió kapcsán végzett keresztreakciós próbánál, vagy a szülés előtt cefalosporinnal kezelt anyák újszülöttjeinél Coombs-teszt végzésekor gondolni kell arra, hogy a teszt pozitív eredménye a gyógyszer alkalmazásának következménye lehet.

A cefaklór óvatosan alkalmazandó jelentősen beszűkült vesefunkció esetén. Mivel a cefaklór felezési ideje anuriában 2,3-2,8 óra, mérsékelt és súlyos vesekárosodás általában nem teszi szükségessé a dózis módosítását.

Interakció laboratóriumi tesztekkel: Cefaklór kezeléskor fals-pozitív cukorreakció jelenhet meg a vizeletben. Ezt észlelhetik Benedict- és Fehling oldatokkal, Clinitest tablettákkal, de enzimatikus mérőmódszerekkel ez nem fordul elő.

Segédanyagok
A készítmény szacharózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként (5 ml elkészített szuszpenzióban), azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmény a nemkívánatos hatásokat figyelembe véve, kismértékben, vagy közepes mértékben befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Tünetek: hányinger, hányás, epigastriális fájdalom és hasmenés.

Kezelés: Nincs specifikus antidotuma. Tüneti támogató kezelés szükséges.
A forszírozott diuresis, a peritoneális dialízis és a hemoperfúzió kedvező hatása nem bizonyított cefaklór túladagolás esetén.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai kipróbálás során a cefaklórral kapcsolatba hozható mellékhatások enyhék és átmenetiek voltak. A leggyakoribb mellékhatások (1-3% gyakorisággal) a hasmenés, hányás, túlérzékenység.

A cefaklór használata során a következő mellékhatásokat észlelték:
Gastrointestinalis: Hasmenés, hányinger, hányás és emésztési zavarok. Pseudomembranosus colitis tünetei a kezelés alatt, illetve a terápia befejezése után egyaránt jelentkezhetnek.

Hiperszenzitivitás: bőrkiütés, urticaria, bőrviszketés, pozitív Coombs reakció, eosinophilia. Ritkán leírtak szérumbetegség-szerű reakciót erythema multiforme vagy múló bőrkiütés képében, de előfordult más bőrtünetek kíséretében lázas, vagy láz nélküli arthritis ill. arthralgia. A klasszikus szérumbetegségtől megkülönbözteti a lymphadenopathia és fehérjevizelés ritka előfordulása, a keringő immun-komplexek hiánya, valamint a maradvány tünetek nélküli gyógyulás. Valószínű, hogy a szérumbetegség-szerű reakció hiperszenzitivitás következtében jön létre, általában egy második, vagy ismételt cefaklór kezelés alatt, vagy azt követően. Gyermekeknél gyakrabban írták le, mint felnőtteknél.
A tünetek többnyire a kezelés megkezdése után néhány nappal jelentkeznek és a terápia felfüggesztése után néhány nappal kezdenek megszűnni. Antihisztaminok és glükokortikoidok hatékonyan csökkentik a tüneteket.
Rendkívül ritkán súlyosabb túlérzékenységi reakciók, mint Stevens-Johnson-szindróma, toxikus epidermális necrolysis, erythema multiforme vagy anafilaxiás reakció (amely gyakoribbnak tűnik a penicillinallergiás betegek között) léptek fel.

Húgyivarszervi: hüvelyi moniliasis és vaginitis, genitális viszketés.

Cefaklór kezelés kapcsán még az alábbi mellékhatásokat észlelték, de az ok-okozati összefüggés a legtöbb esetben nem volt bizonyítható:

Hematológiai: Más béta-laktám antibiotikumokhoz hasonlóan cefaklórral kapcsolatban is leírtak átmeneti lymphocytosist, leukopeniát, thrombocytopeniát, ritkán haemolitikus anaemiát, aplasztikus anaemiát, agranulocytosist és reverzibilis neutropéniát, melyek klinikai jelentőséggel bírhatnak.

Központi idegrendszeri: fejfájás, szédülés, aluszékonyság, álmatlanság, ingerlékenység, átmeneti hiperaktivitás, vérnyomás-emelkedés, zavartság, hallucinációk. A béta-laktám antibiotikumok fokozhatják a görcskészséget elsősorban beszűkült vesefunkciójú betegeknél, ha a dózist ennek megfelelően nem csökkentették. Amennyiben a görcs fellépte gyógyszerrel hozható kapcsolatba, a kezelést azonnal fel kell függeszteni, és ha klinikailag indokolt, anticonvulsiv terápiát is kell alkalmazni.

Máj: átmeneti GOT-, GPT- és alkalikusfoszfatáz-szint-emelkedés, cholestasis.

Vesefunkciók: Enyhe és átmeneti karbamid-nitrogén- vagy szérum kreatinin emelkedés, vizelet-lelet eltérések, ritkán reverzibilis interstitialis nephritis, renalis működési zavar és toxikus nephropathia.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb béta-laktám antibiotikumok, ATC kód: J01D C04

Hatásmechanizmus
A készítmények hatóanyaga, a cefaklór per os hatásos félszintetikus cefalosporin készítmény.
A cefaklór a sejtfal-szintézis gátlásával fejti ki baktericid hatását. Az egyes baktériumok által termelt béta-laktamáznak ellenáll, ezért a béta-laktamáz termelő, a penicillinekre és egyes cefalosporinokra rezisztens kórokozók a cefaklórra érzékenyek lehetnek.

A cefaklór az alábbi kórokozók ellen hatásos:
Gram-pozitív kórokozók: Staphylococcus aureus (beleértve a béta-laktamáz termelőket is), Staphylococcus epidermidis (beleértve a béta-laktamáz termelőket is), Staphylococcus saprophyticus, Streptococcus pneumoniae, Streptococcus pyogenes (A-csoportú streptococcusok).

A cefaklór hatástalan a meticillin-rezisztens staphylococcusokkal szemben.

Gram-negatív kórokozók: Haemophilus parainfluenzae, Haemophilus influenzae (beleértve a béta-laktamáz termelő, ampicillin rezisztens törzseket is), Moraxella (Branhamella) catarrhalis (beleértve a béta-laktamáz termelőket is), Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Proteus mirabilis.

In vitro a cefaklór hatékonynak bizonyult még az alábbi kórokozók ellen is, de a klinikai hatékonyságát még nem bizonyították:

Gram-negatív kórokozók: Citrobacter diversus, Neisseria gonorrhoeae.

Anaerob kórokozók: Propionibacterium acnes, Bacteriodes species (kivéve Bacteriodes fragilis), Peptococcusok, Peptostreptococcusok.

A cefaklór hatástalan az alábbi baktériumokra:
Meticillin-rezisztens staphylococcusok, Pseudomonas fajok, Acinetobacter calcoaceticus, a legtöbb enterococcus, Enterobacter fajok, az indol-pozitív Proteusok, Serratia fajok, Morganella morganii, Providencia rettgeri.

A kórokozó cefaklór érzékenységének megállapítása céljából lehetőség szerint tenyésztés és antibiotikum érzékenységi vizsgálat végzendő. A kezelést a mikrobiológiai vizsgálatok elvégzése alatt el lehet kezdeni, és szükség esetén az eredmények ismeretében kell a választott antibiotikumot módosítani.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A szájon át éhgyomorra adott cefaklór jól felszívódik.

Eloszlás
A teljes abszorpció mértéke az éhgyomorra ill. az étkezés során történő bevitelkor megegyezik, habár étellel egyidőben történő bevételkor a csúcskoncentráció az üres gyomor esetében észlelt érték 50-75%-a és általában 3/4-1 órával később jelenik meg.
A 250 mg-os, 500 mg-os, ill. 1 g-os dózis éhgyomorra történő bevitelével 7 mg/l, 13 mg/l, ill.
23 mg/l-es átlag csúcskoncentráció érhető el 30-60 percen belül.

Elimináció
Nyolc órán belül a készítmény 60-85%-a változatlan formában ürül a vizelettel, nagyobb része már az első 2 órában. Ezen 8 órás időszakban, a vizeletben a csúcskoncentráció - 250 mg, 500 mg, ill. 1 g bevételét követően - 600 mg/l, 900 mg/l, ill. 1900 mg/l.

Egészségesek szérumában a cefaklór felezési ideje függetlenül az alkalmazott készítménytől, 0,6-0,9 óra.
Beszűkült veseműködés esetén ez kis mértékben megnő.

Idősebbekben (65 éven felüliek) az enyhén beszűkült vesefunkciók normál szérum kreatinin mellett magasabb cefaklór plazma-koncentrációkat eredményeznek, aminek azonban nincs klinikai jelentősége.
A dózis csökkentésére normális veseműködésre utaló laboratóriumi értékek esetén időskorban sincs szükség.

Anuriában a cefaklór molekula felezési ideje a plazmában 2,3-2,8 órára nyúlik meg. A kiválasztás módja jelentősen csökkent vesefunkció esetén nem ismert.

A cefaklór a szervezetben valószínűleg nem metabolizálódik.
A hemodialízis a felezési időt 25-30%-kal megrövidíti.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei

Az alkalmazási előírás egyéb pontjainál ismertetetteken kívül egyéb adatok nem ismeretesek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Cecloretta 125 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz:
75 ml töltettérfogatú, garanciazáras, fehér, műanyag, gyermekbiztos kupakkal lezárt műanyag (HDPE) tartály + 1 műanyag adagolókanál, dobozban.

Ceclor 250 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz:
75 ml töltettérfogatú, garanciazáras, fehér, műanyag, gyermekbiztos kupakkal lezárt műanyag (HDPE) tartály + 1 műanyag adagolókanál, dobozban.

Ceclor forte 375 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz:
75 ml töltettérfogatú, garanciazáras, fehér, műanyag, gyermekbiztos kupakkal lezárt műanyag (HDPE) tartály + 1 műanyag adagolókanál, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 ?C-on tárolandó.

A belsőleges szuszpenzió elkészítés és felrázás után hűtőszekrényben, szorosan lezárva tárolandó.
Használat előtt felrázandó.

Az elkészített belsőleges szuszpenzió hűtőszekrényben (2 °C - 8 ?C közötti hőmérsékleten) tárolva 14 napig jelentős hatáscsökkenés nélkül eltartható.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.
Elkészített belsőleges szuszpenzió: 14 nap, hűtőszekrényben (2 °C - 8 ?C közötti hőmérsékleten) tárolva.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva B.V.
Swensweg 5
2031GA Haarlem
Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1531/05 (Cecloretta 125 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz)
OGYI-T-1531/06 (Ceclor 250 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz)
OGYI-T-1531/07 (Ceclor forte 375 mg/5 ml granulátum belsőleges szuszpenzióhoz)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1995. január 01.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. május 13.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. március 27.


8


OGYÉI/63235/2020
OGYÉI/63238/2020
OGYÉI/63241/2020