Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DOXAZOSIN HEXAL 4MG TABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Hexal Ag
Hatástani csoport:
C02CA Alfa-adrenerg receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09526/02
Hatóanyagok:
DoxazosinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1038 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános570,00468,00
Közgyógy1038,000,00
Üzemi baleset1038,000,00
Teljes0,001038,00
Egyedi engedélyes0,001038,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Hypertensio
A doxazozin szokásos adagja 1-8 mg naponta. A maximálisan javasolt adag 16 mg naponta. A kezdő adag 1 mg, amelyet lefekvés előtt kell bevenni. Ez az adag 1-2 hét múlva 2 mg-ra emelhető. Szükség esetén az adag fokozatosan, hasonló időközökkel - a betegnek a gyógyszerre adott reakciójától függően - napi 4, 8, ill. 16 mg-ra emelhető.

Benignus prostata hyperplasia
A doxazozin kezdő adagja 1 mg naponta 1-szer az 1-8. napokon és 2 mg naponta 1-szer a 9-14. napokon. Ezt követően a beteg urodinamikai paramétereitől és a BPH tüneteitől függően a dózis egyénenként emelhető 4 mg-ra, de legfeljebb napi 8 mg-ra. A javasolt titrálási intervallum 1-2 hét. A szokásos dózis napi 2-4 mg. A doxazozint naponta egyszer kell bevenni.
Amennyiben a doxazozin alkalmazásában néhány napos szünetet tartottak, az adagolást újra be kell állítani.

Alkalmazása időskorban és vesebetegeknél
Mivel a doxazozin farmakokinetikai paraméterei vesebetegségnél nem változnak és nincs arra utaló bizonyíték, hogy a gyógyszer a meglévő veseműködési zavart súlyosbítja, vesebetegeknek a szokásos adagok adhatók. Mivel ritka esetekben fokozott érzékenység nem zárható ki, a betegek kezelését körültekintően kell elkezdeni. A doxazozin erősen kötődik a fehérjékhez, ezért dialízissel nem távolítható el a keringésből.

Alkalmazása májbetegség esetén
A doxazozin fokozott óvatossággal adható májbetegeknek. Súlyos májfunkciós zavar esetén nincs klinikai tapasztalat (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
A Doxazosin Hexal tabletta biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettát egy pohár vízzel kell bevenni. Az alkalmazás időtartamát a kezelőorvos határozza meg.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagával vagy egyéb kinazolinokkal (pl. prazozin, terazozin), vagy a készítmény 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
- Azoknál a betegeknél, akiknek kórelőzményében orthostaticus hypotensio szerepel.
- Azoknál a betegeknél, akiknek a vérnyomása alacsony.
- Azoknál a betegeknél, akiknek benignus prostata hyperplasiája van és egyidejűleg a húgyúti rendszer felső szakaszán elzáródás áll fenn, vagy a húgyútakban krónikus fertőzés vagy hólyagkövesség alakult ki.
- Szoptatás időszakában (lásd 4.6 pont).
- A doxazozin-monoterápia ellenjavallt mind túlfolyásos húgyhólyag esetén, mind progresszív veseelégtelenséghez kapcsolódó, vagy anélkül kialakuló anuria esetén.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés indítása
A doxazozin alfa-receptor-blokkoló tulajdonsága következtében a terápia kezdetén testhelyzetváltozások során a vérnyomás csökkenhet (posturalis hypotonia), mely szédülésként, gyengeségként, ritkán eszméletvesztésként (syncope) mutatkozhat. Ezért a posturalis jelenségek előfordulásának minimalizálása érdekében ajánlott a beteg vérnyomását a kezelés kezdetén rendszeresen ellenőrizni. A betegeket figyelmeztetni kell, hogy kerüljék azokat a helyzeteket, amikor a doxazozin-kezelés kezdeti fázisában szédülés vagy gyengeség kialakulása következtében esetleg megsérülhetnek.

Alkalmazása cardialis okból kialakuló akut állapotokban
Mint bármely más értágító hatású vérnyomáscsökkentő szer esetében, a doxazozint óvatosan kell adni a következő cardialis okból kialakuló akut állapotokban:
- aorta- vagy mitralis stenosis következtében kialakult tüdőödéma,
- megnövekedett perctérfogat mellett kialakuló szívelégtelenség,
- tüdőembólia vagy pericardialis folyadékgyülem következtében kialakuló jobb szívfél-elégtelenség,
- balkamra-elégtelenség csökkent telődési nyomással.

Alkalmazása májkárosodásban szenvedő betegek esetében
Amennyiben a beteg májműködése bizonyítottan károsodott, a doxazozint különös figyelemmel kell alkalmazni a többi, kizárólag a májban metabolizálódó gyógyszerhez hasonlóan. Klinikai tapasztalat hiányában súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetében alkalmazása nem javasolt.

Együttes alkalmazása PDE (foszfodiészteráz)-5-gátlókkal:
A doxazozin PDE-5-gátlókkal (pl. szildenafil, tadalafil és vardenafil) csak óvatossággal alkalmazható együtt. Mind a doxazozin, mind PDE-5-gátlók értágító hatásúak, így néhány betegnél tüneteket okozó vérnyomáscsökkenés jelentkezhet. Az orthostaticus hypotensio kockázatának csökkentése érdekében a PDE-5-gátló-kezelés megkezdése akkor javasolt, ha a beteg vérkeringése az alfa-blokkoló-kezelés megkezdése után már stabilizálódott. A PDE-5-gátló-kezelést a lehető legkisebb dózissal ajánlott kezdeni. A gyógyszert a doxazozin alkalmazását követően legalább 6 óra múlva lehet bevenni.

Alkalmazása szürkehályogműtét során
Intraoperatív renyhe írisz szindrómát (IFIS - intraoperative floppy iris syndrome), a kis pupilla szindróma egyik változatát figyelték meg néhány betegnél, akiket cataracta-műtét során, vagy azt megelőzően tamszulozinnal kezeltek. Elszigetelt eseteket jelentettek más alfa-1-blokkolókkal kapcsolatban is, és egy, a gyógyszercsoportra jellemző hatás lehetősége nem zárható ki. Mivel az IFIS a cataracta-műtét során kialakuló szövődmények fokozódásához vezethet, a szemészeti műtét előtt az orvost tájékoztatni kell arról, ha a beteg a műtét idején, vagy korábban alfa-1-blokkoló-kezelést kap, illetve kapott.

Priapismus
Tartós erekcióról és priapismusról számoltak be az alfa-1-blokkolók, köztük a doxazozin kapcsán a forgalomba hozatalt követően. Amennyiben a priapismust nem kezelik azonnal, az a penis szöveteinek károsodásához és a potencia tartós elvesztéséhez vezethet, ezért a beteg kérjen azonnal orvosi segítséget.

Ritkán előforduló örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktázhiányban, vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetést és a gépek kezelésének képességét hátrányosan befolyásolhatja, különösen a terápia kezdetén.


4.9 Túladagolás

Ha a túladagolás következtében hypotensio alakult ki, a beteget azonnal le kell fektetni, a fejét kissé hátrahajtva. Amennyiben szükséges, egyes esetekben egyéb intézkedéseket is lehet tenni. A doxazozin fehérjekötődése magas, emiatt művesekezelés nem szükséges.

Amennyiben ez az intézkedés nem megfelelő, a shockot először plazmaexpanderekkel kell kezelni. Ha szükséges, ezután vazopresszort kell alkalmazni. A vesefunkciót monitorozni, és szükség esetén támogatni kell.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása PDE-5-gátlókkal:
Néhány betegnél a PDE-5-gátlók és a doxazozin egyidejű alkalmazása tünetekkel járó vérnyomáscsökkenést okozhat (lásd 4.4 pont). Nem végeztek vizsgálatokat a doxazozin retard gyógyszerformáival.

A plazmában található doxazozin 98%-a fehérjéhez kötődik. Emberi plazma in vitro vizsgálata során szerzett adatok alapján a doxazozin nem befolyásolja a digoxin, a warfarin, a fenitoin, illetve az indometacin fehérjéhez történő kötődését.

In vitro vizsgálatok arra utalnak, hogy a doxazozin a citokróm P450 3A4 (CYP 3A4) szubsztrátja. A doxazozin erős CYP 3A4-gátlókkal (például klaritromicinnel, indinavirrel, itrakonazollal, ketokonazollal, nefazodonnal, nelfinavirral, ritonavirral, szakvinavirral, telitromicinnel vagy vorikonazollal) történő egyidejű alkalmazása esetén fokozott óvatossággal kell eljárni (lásd 5.2 pont).

A doxazozin hagyományos formáinak tiazid típusú diuretikumokkal, furoszemiddel, béta-blokkolókkal, nem-szteroid gyulladásgátlókkal, antibiotikumokkal, orális antidiabetikumokkal, húgysavszint-csökkentő szerekkel, vagy véralvadásgátlókkal történő együttes alkalmazása során semmilyen mellékhatással járó gyógyszerkölcsönhatást nem figyeltek meg. Tényleges gyógyszer-interakciós vizsgálatból származó adatok nem állnak rendelkezésre.

A doxazozin fokozza egyéb alfa-receptor-blokkolók és egyéb vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatását.

Egy nyílt elrendezésű, randomizált, placebokontrollos vizsgálatban 22 egészséges férfi önkéntes az első napon egy alkalommal 1 mg doxazozint kapott. Ezek a személyek ezen kívül 4 napig szájon át cimetidint (400 mg naponta kétszer) is szedtek.
A doxazozin átlagos AUC-értéke 10%-kal nőtt. A doxazozin cmax-értéke és átlagos felezési ideje nem változott statisztikailag szignifikáns mértékben. A cimetidinnel együtt adott doxazozin esetében mért AUC-átlagérték 10%-os növekedése a placebóval együtt adott doxazozin átlagos AUC-értékei egyének közötti variációjának (27%) tartományába esik.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésekre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszer
Gyakori
(? 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori
(? 1/1000 - < 1/100)
Ritka
(? 1/10 000 - < 1/1000)
Nagyon ritka (< 1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

légúti és húgyúti fertőzések




Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek




a leukocyta- és thrombocyta-szám csökkenése

Immunrendszeri betegségek és tünetek

allergiás gyógyszerreakciók



Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


köszvény, fokozott étvágy, anorexia



Pszichiátriai kórképek


erős nyugtalanság, depresszió, szorongás, álmatlanság, idegesség



Idegrendszeri betegségek és tünetek

aluszékonyság, szédülés, fejfájás
cerebrovascularis esemény, az érzékelés romlása, ájulás, remegés

felülés és felállás során szédülés, érzészavar

Szembetegségek és szemészeti tünetek




elmosódott látás
intraoperatív renyhe írisz szindróma (IFIS) (lásd 4.4 pont)
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei

forgó jellegű szédülés
fülcsengés



Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

palpitatiók, tachycardia
angina pectoris, szívizom infarktus

bradycardia, szívritmus-zavar

Érbetegségek és tünetek

hypotensio, posturalis hypotensio


kipirulás

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

bronchitis, köhögés, fulladás, nátha
epistaxis

bronchospas-mus

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hasi fájdalmak, dyspepsia, szájszárazság, émelygés,
székrekedés, bélgázosság, hányás, gastroenteritis, hasmenés



Máj- és epebetegségek illetve tünetek


a normálistól eltérő májfunkciós értékek

cholestasis, hepatitis, sárgaság

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei

viszketés
kiütés

csalánkiütés, hajhullás, pontszerű bőrvérzések

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

hátfájdalom, izomfájdalmak
ízületi fájdalom
izomgörcsök, izomgyenge-ség


Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

hólyaggyulladás, inkontinencia
dysuria, véres vizelet, gyakori vizelet
bő vizelet
fokozott vizeletürítés, vizeletürítési zavar, éjjeli vizelési kényszer

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek

impotencia


gynaeco-mastia, priapismus
retrográd ejakuláció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
asthenia, mellkasi fájdalom, influenzaszerű tünetek, perifériás ödéma
fájdalom, arc-ödéma

fáradékony-ság, rossz közérzet

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

súlygyarapodás




Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: perifériás hatású antiadrenerg anyagok, alfa-adrenerg receptor-blokkoló, ATC-kód: C02C A04.

A doxazozin a posztszinaptikus alfa-1-adrenerg receptorok szelektív és kompetitív antagonistája.
A doxazozin-kezelés a csökkent perifériás érellenállás következtében jelentősen csökkenti a vérnyomást. A napi egyszeri alkalmazás a vérnyomást megfelelően alacsony értéken tartja 24 órán keresztül. Bevétel után a vérnyomás fokozatosan csökken, a kezelés elején jelentkezhetnek orthostaticus hatások. A maximális vérnyomáscsökkentő hatás a bevétel után 2-6 órával következik be.
Doxazozin-terápia mellett a hypertoniás betegek vérnyomása fekvő és álló helyzetben is hasonló.
Doxazozin-terápia alatt balkamrai ventricularis hypertrophiát jelentettek.

A nem szelektív alfa-adrenerg receptor-blokkolóktól eltérően, a tartós doxazozin-terápiát követően sem figyeltek meg hozzászokást. Állandó kezelés mellett csak egyedi esetekben figyelték meg a plazma reninaktivitás növekedését.

Klinikai vizsgálatokban a doxazozin csak kismértékben csökkentette a plazmában a trigliceridek, az összkoleszterol és a LDL-frakció koncentrációját. A LDL/összkoleszterol arány kismértékű (az alapérték 4%-ról 13%-ra) emelkedését figyelték meg. Ezeknek az eredményeknek a klinikai jelentősége bizonyított.

Tünetekkel járó BPH esetén a doxazozin alkalmazása javítja az urodinamikai eredményeket. A hatás a hólyagnyakban, a prosztatatokban és az urethrában lévő simaizom-alfa-adrenoreceptorok szelektív blokádjának köszönhető.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Orális bevétel után a doxazozin jól reszorbeálódik. A maximális plazmaszint 2 óra múlva alakul ki és az abszolút biohasznosíthatósága kb. 65%-os.

Biotranszformáció, elimináció
A doxazozin nagyrészt plazmafehérjékhez kötődik (kb. 98%). A plazmából való elimináció 2 fázisban zajlik. A terminális felezési ideje 22 óra, tehát a napi egyszeri bevétel megfelelő.
A doxazozin nagyrészt a májon keresztül metabolizálódik, elsősorban O-dezmetilációval és hidroxilációval. In vitro vizsgálatok arra utalnak, hogy az elimináció elsődleges útvonala a CYP 3A4-en keresztül történik, azonban a CYP 2D6 és a CYP 2C9 metabolikus útvonalak - ugyan kisebb mértékben - szintén részt vesznek az eliminációban.
A doxazozin nagyrészt a széklettel ürül (63-65%), kevesebb, mint 5%-a távozik változatlan formában. A 6-hidroxi-doxazozin hatásos és szelektív alfa-blokkoló és a bevett dózis 5%-át adja. Kismértékben hozzájárul a doxazozin antihipertenzív hatásához.

Vesekárosodás
Idősek és veseelégtelenségben szenvedő betegek bevonásával végzett farmakokinetikai vizsgálatok nem mutattak jelentős farmakokinetikai eltérést a normál veseműködésű betegekkel összevetve.

Májkárosodás
A doxazozin májbetegeknél történő alkalmazásával és a gyógyszerek hepatikus metabolizmusára gyakorolt hatásával kapcsolatban (pl. cimetidin) csak korlátozottan állnak rendelkezésre adatok. 12, közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegen végzett klinikai vizsgálatban a plazmakoncentráció-idő görbe alatti terület (AUC) 43%-ra emelkedett, és az egyszeri dózis bevétele utáni clearance 40%-ra csökkent.
A többi, teljes mértékben a májban metabolizálódó gyógyszerhez hasonlóan, májkárosodásban szenvedő betegeknek a doxazozin csak fokozott körültekintéssel adható (lásd 4.4 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db tabletta színtelen, átlátszó PVC/Aclar-Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Hexal AG
Industriestrasse 25
D-83607 Holzkirchen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-9526/01 (Doxazosin Hexal 2 mg tabletta)
OGYI-T-9526/02 (Doxazosin Hexal 4 mg tabletta)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. április 26.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 11.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. szeptember 8.
2



OGYÉI/44560/2020
OGYÉI/44562/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Hypertonia indikációban:
Mivel a terhes nőknél történő alkalmazásra vonatkozóan nem végeztek megfelelő és jól kontrollált vizsgálatokat, a doxazozin biztonságosságát terhesség alatt nem állapították meg. Terhesség alatt ezért a doxazozin csak akkor alkalmazható, ha a várható terápiás előny felülmúlja a lehetséges kockázat mértékét. Bár a doxazozin állatkísérletekben nem bizonyult teratogénnek, különösen nagy dózisok alkalmazásakor csökkent magzati túlélést figyeltek meg (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
Amennyiben doxazozin-kezelés szükséges, a szoptatást a kezelés teljes idejére abba kell hagyni (lásd 5.3 pont).
A doxazozin alkalmazása kontraindikált szoptatás alatt, a gyógyszer ugyanis felhalmozódik a szoptató patkányok tejében; a készítmény emberi anyatejbe történő kiválasztódásáról pedig nem áll rendelkezésre információ.