Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VESSEL DUE F LÁGY KAPSZULA 50X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Alfasigma S.P.A.
Hatástani csoport:
B01AB Heparin csoport
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08700/01
Hatóanyagok:
SulodexidumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
2 × 1 kapszula naponta, étkezések között bevéve.

Általában javasolt a terápiát a Vessel Due injekcióval kezdeni és 15-20 nap után a kezelést a kapszulákkal folytatni 30-40 napig. A teljes terápiás ciklust évente legalább kétszer meg kell ismételni.

A készítmény széles terápiás indexére tekintettel, ill. a kezelendő betegség súlyosságától függően a kezelő orvos dönti el, hogy a kezelést milyen adagokkal, napi hányszori alkalmazás mellett, egy éven belül két, vagy több ciklusban végzi.

Gyermekek és serdülők
A szulodexid biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények könnyebb nyomonkövethetősége érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell dokumentálni.

A szulodexid farmako-toxikiológiai tulajdanságai miatt, a kezelés kapcsán nincs szükség különleges óvintézkedésre. Antikoagulánsokkal történő egyidejű kezelés során azonban a véralvadási paramétereket rendszeresen ellenőrizni kell.

A Vessel Due F lágy kapszula propil-parahidroxibenzoát-nátrium-ot és nátrium-etil-parahidroxibenzoát-ot tartalmaz, amelyek allergiás reakciókat okozhatnak (amelyek esetleg csak később jelentkeznek).

A Vessel Due F kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz lágy kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A szulodexid nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén a haemorrhagia jelentkezhet. Ilyenkor protamin-szulfát injekciót kell adni, a heparin okozta vérzések kezelésére alkalmazott módon.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakrabban jelentett mellékhatások a gyomor-bélrendszeri rendellenességek és a bőrreakciók voltak. Ezek általában reverzibilisek.
Különböző helyeken vérzés fordulhat elő, beleértve a gyomorvérzést, a haemoptysist és a polymenorrhoeát, különösen, ha egyéb hajlamosító tényező is fennáll.

A mellékhatások táblázatos összefoglalása:
Az alábbi táblázat a klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatal utáni tapasztalatokból származó mellékhatásokat, MedDRA szervrendszeri kategóriák szerint felsorolva, súlyossági sorrendben (ahol lehetséges) tartalmazza.
A mellékhatások az alábbi gyakorisági karegóriák szerint kerültek felsorolásra:
Nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000); nem ismert (a gyakroiság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA szervrendszeri kategória
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek


anaemia
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


plazmafehérje-anyagcsere rendellenesség
Pszichiátriai kórképek


derealizációs zavar
Idegrendszeri betegségek és tünetek

eszméletvesztés, fejfájás
görcsroham, tremor
Szembetegségek és szemészeti tünetek


látásromlás
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
vertigo


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek


palpitatio
Érbetegségek és tünetek


hőhullám
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


haemoptysis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hasmenés, gyomortáji fájdalom
gyomorvérzés
melaena, hányás, puffadás, dyspepsia, hányinger, hasi diszkomfort
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
kiütés
urticaria, ekcéma
angiooedema, erythema, purpura, ecchymosis, pruritus
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


hólyagszűkület, dysuria
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


polymenorrhoea, genitalis oedema, genitalis erythema
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

perifériás oedema,

mellkasi fájdalom, fájdalom

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antithrombotikus heparinok, ATC kód: B01AB11

A szulodexid erős antithrombotikus hatást fejt ki mind az artériákon, mind a vénákon.

Hatásmechanizmus
A szulodexid, a sertés duodenumból előállított nagy tisztaságú, mintegy 8000 Dalton molekulatömegű glükozaminoglikán szulfatált származéka, kémiailag 80% heparint, 20% dermaton szulfátot tartalmaz.
Hatása a véralvadási faktorok, elsősorban az aktivált X faktor dózisfüggő gátlásán alapul. Mivel a thrombint kevéssé befolyásolja, antikoaguláns (véralvadás gátló) hatása általában nem jelentős.
Thrombosis-ellenes hatásának fenntartásához hozzájárul a vérlemezke adhézió gátlása és a keringési, valamint parietalis fibrinolitikus rendszer aktiválása. Normalizálja a kóros vérviszkozitási paramétereket, melyek többnyire thrombosis veszéllyel járó érbetegségekben fordulnak elő. Ezen hatása elsősorban a fibrinogénszint csökkenésén alapul.
Hatástani sajátosságaihoz tartozik még, hogy lipoprotein lipáz aktiváció útján kedvezően befolyásolja a megváltozott lipidszinteket.
A gyógyszer különösen hatásosnak mutatkozott artériás és vénás thrombosis veszélyének kitett idős és diabetes mellitusos betegeknél.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A szulodexid a gastrointestinalis barrieren keresztül szívódik fel. Ezt a gyógyszer farmakodinámiás hatásaival igazolták patkányokon, amikor a szulodexidet fluoreszceinnel együtt adták per os, intraduodenalisan, intrailealisan és rectalisan. A dózis-hatás és a dózis-idő összefüggéseket a fenti adagolási módokban patkányokon és nyulakon folytatott vizsgálatokban mutatták ki. A jelzett anyag kezdetben az intestinalis sejtekben akkumulálódik, majd a szérum által kerül a szisztémás keringésbe. A radioizotóppal jelzett anyag koncentrációja az idő függvényében jelentősen megnövekedik az agyban, a vesében, a szívben, a májban, a tüdőben, a herékben és a plazmában.
Emberekben jelzett szulodexid per os adagolása után az első plazmacsúcs 2 óra múlva jelentkezik, a második 4 és 6 óra között mutatkozik, majd ezután a gyógyszer a plazmában nem mutatható ki, de újból megjelenik a 20. órában és állandó marad a vérszint a 48. óráig. Az állandó vérszint, amit a 20. óra után mértek, valószínűleg az előbb említett szervekből és az érendothelből való lassú kiáramlásnak köszönhető.

Biotranszformáció
A szulodexid elsősorban a májban metabolizálódik és a vizelettel választódik ki.

Elimináció
Kiválasztódás a vizelettel:
A beadott radioaktív anyaggal jelzett gyógyszer 55,23%-a 96 órán belül a vizelettel kiválasztódik.
Ez az elimináció kb. 12 óra múlva mutat egy csúcsot, átlagosan 0 és 24 óra között a beadott anyag 17,6%-a távozik a vizelettel. A második csúcs 36 óra múlva jelentkezik, és átlagosan a gyógyszer 22%-a távozik 24 és 48 óra között. A harmadik csúcs kb. a 78. óránál van, a 48 és 96 óra közötti időben átlagosan a beadott gyógyszer 14,9%-a távozik a vizelettel. A gyűjtött vizeletben 96 óra után semmilyen radioaktivitás nem mutatható ki.

Kiválasztódás a széklettel:
A teljes radiokativitás 23%-a mutatható ki a székletből az első 48 órában, majd radioaktivitás már nem mutatható ki.


5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás: egereknek és patkányoknak per os adagolva 240 mg/ttkg dózisig nem váltott ki toxikus hatásokat. Az LD50 egerekben > 9000 mg/ttkg per os és 1980 mg/ttkg ip. Patkányokban az LD50 > 9000 mg/ttkg per os és 2385 mg/ttkg ip.

Szubakut toxicitás: 21 napon keresztül 10 mg/ttkg dózisban kutyáknak adagolva semmilyen toxikus hatás nem volt megfigyelhető, nem változtak a vérkémiai paraméterek és patológiás elváltozások a főbb szerveken sem voltak kimutathatóak.

Krónikus toxicitás: 180 napon keresztül 20 mg/ttkg adagban patkányoknak és kutyáknak adagolva jelentős változás a haematologiai, a vizelet- és a székletleletekben nem volt kimutatható, valamint a főbb szervekben sem lehetett hisztológiai változásokat kimutatni.

Embriotoxicitás: patkányokon és nyulakon 25 mg/ttkg per os adaggal végrehajtott embriotoxicitási vizsgálatokban sem embrio-, sem foetotoxicitásra utaló jeleket nem észleltek.

Mutagenitási vizsgálatok: nem volt mutagén hatás kimutatható az alábbi tesztekben: Ames teszt, humán lymphocyták nem programozott javító DNS szintézise (UDS), Aspergillusban disjunctio, crossing-over és metioningátlás nem volt megfigyelhető.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

2 × 25 db kapszula PVC/PVDC//PVDC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Alfasigma S.p.A.
Via Ragazzi del '99, n. 5
40133 Bologna (BO)
Olaszország

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-8700/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2002. december 11.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. december 30.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. június 28.
4


2



OGYÉI/19152/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A szulodexid terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű információ (kevesebb, mint 300 terhességi vizsgálati eredmény) áll rendelkezésre.
Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat a reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont).
A Vessel Due F alkalmazása nem javasolt a terhesség alatt.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a szulodexid / a szulodexid metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe.
Az újszülötteket/csecsemőket érintő kockázat nem zárható ki
A Vessel Due F alkalmazása nem javasolt a szoptatás ideje alatt.

Termékenység
Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat a női és férfi fertilitás tekintetében.