Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DOXAZOSIN-RATIOPHARM 4MG TABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
C02CA Alfa-adrenerg receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08172/01
Hatóanyagok:
Doxazosinum mesylicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1037 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános570,00467,00
Közgyógy1037,000,00
Üzemi baleset1037,000,00
Teljes0,001037,00
Egyedi engedélyes0,001037,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A kezdő adag naponta egyszer 1 mg doxazozin. A gyógyszer hatékonyságától, és az egyéni szükségletektől függően a dózis 1-2 hét után 2 mg/nap egyszeri adagra emelhető, majd ezt követően naponta egyszer 4 mg, végül ugyancsak naponta egyszer 8 mg doxazozin adható.

A fenntartó kezelés átlagos adagja naponta egyszer 2-4 mg doxazozin.
Maximális adag: 16 mg/nap doxazozin.

A kezelés megkezdésekor a következő adagolás javasolandó:
1-8. nap: reggel 1 mg doxazozin.
9-14. nap: reggel 2 mg doxazozin.
Ezt követően a fenntartó adagot a betegek klinikai válasza szerint kell beállítani.

Alkalmazás idősek és vesekárosodásban szenvedők esetében:
Tekintettel arra, hogy a doxazozin farmakokinetikája idősekben és a vesekárosodásban szenvedőkben is változatlan, ezek a betegek a szokásos adagokkal kezelhetők.
A dózisokat azonban a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani, és dózisemelés csak szoros megfigyelés mellett hajtható végre.

Alkalmazás májkárosodásban szenvedő betegek esetében:
Májkárosodásban szenvedő betegek esetében a készítmény adagolásának meghatározásakor fokozott óvatossággal kell eljárni. Súlyosan beszűkült májfunkciójú betegekkel kapcsolatban nem állnak rendelkezésre klinikai adatok (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
A Doxazosin-ratiopharm tabletta alkalmazásáról gyermekeknél és serdülőknél nem áll elegendő adat rendelkezésre, ezért a készítmény adása nem javasolt.

Az alkalmazás módja

A tablettákat megfelelő mennyiségű folyadékkal kell bevenni. A terápia időtartamát a kezelőorvos határozza meg.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés kezdete
Mint valamennyi alfa-blokkoló gyógyszer esetében, a betegek posturalis hypotoniát észlelhetnek szédülés és gyengeség tüneteivel, vagy ritkán eszméletvesztéssel (syncope), különösen a terápia megkezdésekor (lásd 4.2 pont). Ezért a megfelelő/körültekintő orvosi gyakorlat a vérnyomás ellenőrzése a terápia megkezdésekor, a posturalis hatások lehetőségének minimalizálása céljából.
Bármely hatékony alfa-blokkolóval való kezelés beállításakor tanácsot kell adni a betegnek, hogyan kerülheti el a posturalis hypotoniából eredő tüneteket, és mit tegyen, amennyiben azok kialakulnának. A beteget figyelmeztetni kell, hogy kerülje el az olyan helyzeteket, amikor a doxazozin-kezelés elkezdése folyamán esetlegesen fellépő szédülés vagy gyengeség eredményeképpen sérülés következhetne be.

Alkalmazása akut cardialis eredetű állapotokban
Egyéb értágító vérnyomáscsökkentő gyógyszerekhez hasonlóan, a doxazozint is csak különleges körültekintéssel szabad adni a következőkben felsorolt akut cardialis állapotokban szenvedő betegeknek:
* aortastenosis vagy mitralis stenosis következtében kialakult tüdőödéma.
* megnövekedett perctérfogat mellett kialakuló szívelégtelenség.
* tüdőembólia vagy pericardialis folyadékgyülem következtében kialakult jobbszívfél-elégtelenség.
* balkamra-elégtelenség csökkent telődési nyomással.

Alkalmazása májkárosodásban szenvedő betegeknél
Mint minden, teljes mértékben a májban metabolizálódó gyógyszert, a doxazozint is megfelelő körültekintéssel kell alkalmazni azoknál a betegeknél, akiknél a májfunkció károsodása bizonyított. Mivel nincs tapasztalat súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél, a doxazozin alkalmazása ezeknél a betegeknél nem javasolt.

Együttadása foszfodiészteráz-gátlókkal (PDE-5-gátlókkal)
A doxazozin és a PDE-5-gátlók (pl. szildenafil, tadalafil és vardenafil) megfelelő körültekintéssel alkalmazhatók egyidejűleg, mivel mindkét gyógyszernek van vérnyomáscsökkentő hatása, és ez egyes betegekben tüneteket okozó vérnyomáseséshez vezethet. Az orthostaticus hypotensio kockázatának csökkentése céljából javasolt csak akkor elkezdeni a PDE-5-gátló-kezelést, ha az alfa-blokkoló-terápiában részesülő beteg hemodinamikailag egyensúlyba került. Továbbá a PDE-5-gátló-kezelést a lehető legkisebb adagban javasolt elkezdeni, és ajánlott a doxazozin bevételétől számított 6 órás időintervallumot figyelembe venni.

Alkalmazása cataracta műtéten áteső betegeknél
Intraoperatív laza/petyhüdt írisz szindrómáról (Intraoperative Floppy Iris syndrome, IFIS, a szűk pupilla szindróma egy variánsa) számoltak be cataracta műtét során néhány betegnél, akiket a műtét idején vagy azt megelőzően tamszulozinnal kezeltek. Elszigetelt eseteket jelentettek alfa-1-receptor-blokkolókkal is, és egy a gyógyszercsoportra jellemző hatás lehetősége nem zárható ki. Mivel az IFIS az operáció során - a beavatkozással járó - szövődmények megnövekedett kockázatához vezethet, a műtét előtt a jelenlegi vagy korábbi alfa-blokkolókkal történő kezelésről tájékoztatni kell a műtétet végző szemészt.

Priapismus
Tartós erekcióról és priapismusról számoltak be az alfa-1-blokkolókkal, köztük a doxazozinnal kapcsolatban a forgalomba hozatalt követően. Amennyiben a priapismust nem kezelik azonnal, az a penis szöveteinek károsodásához és a potencia tartós elvesztéséhez vezethet, ezért a beteg kérjen azonnal orvosi segítséget.

Segédanyagok

Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban, glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Nátrium
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A járművezetéshez, illetve fokozott baleseti veszéllyel járó munka végzéséhez szükséges képességek romolhatnak, főként a készítmény alkalmazásának első szakaszában.



4.9 Túladagolás

Amennyiben a túladagolás hypotoniához vezet, a beteget azonnal le kell fektetni úgy, hogy feje alacsonyabbra kerüljön. Szükség esetén a megfelelőnek ítélt tüneti kezelést kell alkalmazni. Mivel a doxazozin nagymértékben kötődik a szérumfehérjékhez, dialízis nem javallt.

Ha ez az ellátás nem megfelelő, elsődlegesen a shockot kell kezelni plazma-expanderekkel. Ha szükséges, ezt követően vazopresszort kell alkalmazni. A vesefunkciót ellenőrizni kell és szükség esetén támogató kezelést kell nyújtani.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Együttadása PDE-5-gátlókkal
A doxazozin és PDE-5-gátló egyidejű alkalmazása egyes betegekben szimptomatikus hypotoniához vezethet (lásd 4.4 pont). Nem végeztek vizsgálatokat a doxazozin retard gyógyszerformáival.

Egyéb
A doxazozin a szérumfehérjékhez kb. 98%-ban kötődik. In vitro vizsgálatokban a digoxin, kumarin, fenitoin és indometacin fehérjekötődését nem befolyásolta.

A klinikai gyakorlatban a konvencionális doxazozint tiazid-diuretikumokkal, furoszemiddel, béta-blokkolókkal, nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel, antibiotikumokkal, orális antidiabetikumokkal, urikozuriás gyógyszerekkel, antikoagulánsokkal együtt adva kóros interakciókat nem észleltek. Formális gyógyszer-gyógyszer kölcsönhatás vizsgálatokból származó adatok azonban nincsenek.

A doxazozin fokozhatja egyéb alfa-blokkolók és antihipertenzív gyógyszerek vérnyomáscsökkentő hatását.

Egy nyílt, randomizált, placebo-kontrollos vizsgálatban 22 egészséges férfi önkéntesnél 1 mg doxazozin egyszeri adása a 4 napos per os cimetidin-kezelés (400 mg naponta kétszer) első napján a doxazozin átlagos AUC-értékében 10%-os növekedést eredményezett, és nem okozott statisztikailag szignifikáns változást a doxazozin átlagos Cmax-értékében és átlagos felezési idejében. A cimetidinnel együtt adott doxazozin esetében mért átlagos AUC-értékben bekövetkezett 10%-os növekedés beleesik a placebóval együtt adott doxazozin esetében mért átlagos AUC-értékek egyének közötti variációjába (27%).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A gyakorisági kategóriák a következők: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - ? 1/10),
nem gyakori (? 1/1000 - ? 1/100), ritka (? 1/10 000 - ? 1/1000), nagyon ritka (? 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA
Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatások
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Gyakori
Légúti fertőzések, húgyúti fertőzések
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka
Leukopenia, thrombocytopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Allergiás gyógyszerreakció
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori
Köszvény, megnövekedett étvágy, anorexia
Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori
Izgatottság, depresszió, szorongás, alvászavar, idegesség,
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Aluszékonyság, szédülés, fejfájás

Nem gyakori
Cerebrovascularis történés (pl. apoplexia), hypoaesthesia, syncope, tremor

Nagyon ritka
Posturalis szédülés, paraesthesia
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nagyon ritka
Homályos látás

Nem ismert
Intraoperatív petyhüdt írisz szindróma (lásd 4.4 pont)
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Gyakori
Vertigo

Nem gyakori
Fülcsengés
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori
Palpitatio, tachycardia

Nem gyakori
Angina pectoris, myocardialis infarctus

Nagyon ritka
Bradycardia, szívritmuszavarok
Érbetegségek és tünetek
Gyakori
Hypotonia, posturalis hypotonia

Nagyon ritka
Kipirulással járó hőhullámok
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori
Bronchitis, köhögés, dyspnoe, rhinitis

Nem gyakori
Epistaxis

Nagyon ritka
Bronchospasmus

Nem ismert
A bronchospasmus súlyosbodása
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Hasi fájdalom, dyspepsia, szájszárazság, hányinger

Nem gyakori
Székrekedés, flatulencia, hányás, gastroenteritis, diarrhoea
Máj- és epebetegségek illetve tünetek
Nem gyakori
Kóros májfunkciós eredmények

Nagyon ritka
Cholestasis, hepatitis, sárgaság
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori
Pruritus

Nem gyakori
Bőrkiütés

Nagyon ritka
Urticaria, alopecia, purpura
A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
Hátfájás, myalgia

Nem gyakori
Arthralgia

Ritka
Izomgörcsök, izomgyengeség
Vese és húgyúti betegségek és tünetek
Gyakori
Cystitis, vizelet-inkontinencia

Nem gyakori
Dysuria, gyakori vizelés, haematuria

Ritka
Polyuria

Nagyon ritka
Megnövekedett diuresis, vizeletürítési zavar, nycturia
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem gyakori
Impotencia

Nagyon ritka
Gynecomastia, priapismus

Nem ismert
Retrográd ejakuláció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
Asthenia, mellkasi fájdalom, influenzaszerű tünetek, perifériás ödéma

Nem gyakori
Fájdalom, arcödéma

Nagyon ritka
Fáradtság, rossz közérzet
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
Nem gyakori
testsúlynövekedés

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: perifériás hatású antiadrenerg anyagok, alfa-adrenoreceptor-blokkolók,
ATC: C02C A04

Hatásmechanizmus
A doxazozin a posztszinaptikus alfa-1-adrenoreceptorok szelektív és kompetitív gátlása révén perifériás vazodilatációt okoz. A Doxazosin-ratiopharm tabletta alkalmazása hypertoniás betegeknél a perifériás vaszkuláris rezisztencia csökkentésén keresztül a vérnyomás csökkentéséhez vezet.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Napi egyszeri adagolás mellett a vérnyomás szignifikáns csökkenése a beadást követő 24 óra múlva is megfigyelhető. A kezelés megkezdésekor fokozatos vérnyomáscsökkenés lép fel, és orthostatikus reakció is előfordulhat. A vérnyomás maximális csökkenése rendszerint az alkalmazás után 2-6 órával következik be.
A Doxazosin-ratiopharm tablettával történő kezelés ideje alatt a hypertoniás betegek vérnyomása mind fekvő, mind álló helyzetben hasonló.

Doxazosin-ratiopharm tablettával való tartós kezelés során antihipertenzív hatással kapcsolatos toleranciát nem észleltek. Alkalmanként, hosszabb használat során a plazma reninaktivitás fokozódása és tachycardia előfordulhat.
Klinikai vizsgálatokban a doxazozin a trigliceridek, az összkoleszterin, és az LDL-frakció plazmakoncentrációjának enyhe csökkenését okozta. A HDL-koleszterin/összkoleszterin hányados mérsékelt (a kiindulási érték mintegy 4-13%-ának megfelelő) emelkedését figyelték meg. Ezen változások klinikai jelentősége még nem tisztázott.

A Doxazosin-ratiopharm tablettával történő terápia alatt a balkamra-hypertrophia visszafejlődéséről számoltak be.

Az ALLHAT (Antihypertensive and lipid-lowering treatment to prevent heart attack trial) vizsgálatot követő interim analízis után a doxazozin és klórtalidon összehasonlítását végző kezelési karon zajló vizsgálatokat felfüggesztették. Szignifikánsan nagyobb arányban (25%) fordultak elő kombinált cardiovascularis megbetegedések és különösen pangásos szívelégtelenség (congestive heart failure, CHF), a klórtalidon-csoporthoz képest. A CHF kockázata majdnem megkétszereződött. Ugyancsak negatív trendet figyeltek meg a stroke és a kombinált coronaria-megbetegedések (CHD) tekintetében. Az összmortalitásban nem volt különbség a doxazozin- és a klórtalidon-karok között.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A doxazozin per os alkalmazást követően jól felszívódik. A plazma csúcskoncentrációt kb. 2 óra múlva éri el. A plazmából való elimináció bifázisos, a végső felezési idő 22 óra, ami naponta egyszeri adagolást tesz lehetővé.

Az abszolút biohasznosulás csaknem 63%.

A keringő doxazozin 98,3%-ban kötődik a plazmafehérjékhez. A doxazozin nagymértékben metabolizálódik (O-demetiláció és hidroxiláció útján), az elimináció túlnyomórészt a széklettel történik (változatlan formában a beadott dózis csupán 5%-a ürül a széklettel). A 6'-hidroxi-doxazozin potens és szelektív alfa-blokkoló, emberben azonban az orális dózisnak csupán az 5%-át teszi ki. Ezért a 6'-hidroxi-doxazozin igen kismértékben járul hozzá a doxazozin antihipertenzív hatásához.

Idős és veseelégtelenségben szenvedő betegeken végzett vizsgálatok nem mutattak számottevő különbségeket a farmakokinetikában.

Májkárosodásban történő alkalmazással, illetve a májműködést ismerten befolyásoló gyógyszerek (pl. cimetidin) együttes alkalmazásával kapcsolatban csak korlátozott számú adat áll rendelkezésre. Egy klinikai vizsgálatban 12 enyhe májelégtelenségben szenvedő beteg esetében a görbe alatti terület (AUC) 43%-kal nőtt, az egyszeri, per os alkalmazás utáni clearance pedig 30%-kal csökkent.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Állatkísérletekben nem figyeltek meg teratogén hatást, a kísérleti állatok magzatainak - az ajánlott emberi adag kb. háromszázszorosát kapva - csökkent a túlélési aránya.
A mutagenitásra és onkogenitásra vonatkozó szokásos preklinikai vizsgálatok szerint nincsenek olyan adatok, amelyek az emberi alkalmazással kapcsolatban bármi különösebb veszélyre utalnának.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db tabletta fehér, átlátszatlan PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30oC-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen, Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-8172/03 (Doxazosin-ratiopharm 2 mg tabletta)
OGYI-T-8172/01 (Doxazosin-ratiopharm 4 mg tabletta)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2001. szeptember 24.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. szeptember 17.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. november 28.
8



OGYÉI/62236/2020
OGYÉI/62238/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
Mivel terhes nőknél megfelelő és jól kontrollált vizsgálatokat nem végeztek, a doxazozin biztonságosságát terhességben nem állapították meg. Ennek megfelelően terhesség során kizárólag akkor alkalmazható, amennyiben az orvos véleménye szerint a várható terápiás előny felülmúlja a lehetséges kockázatokat. Bár a doxazozin állatkísérletekben nem bizonyult teratogénnek, extrém nagy adagok alkalmazásakor csökkent magzati túlélést figyeltek meg (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
A doxazozin a szoptatás alatt ellenjavallt, mivel a gyógyszer a szoptató patkányok anyatejében felhalmozódik, és nem áll rendelkezésre információ a gyógyszer szoptató nők anyatejébe történő kiválasztódásáról. Alternatív lehetőség, hogy a nőknek abba kell hagyniuk a szoptatást, ha a doxazozin-kezelés szükséges.