Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LIVTENCITY 200MG FILMTABLETTA 56X HDPE

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Takeda Pharmaceuticals International Ag
Hatástani csoport:
J05AX Egyéb vírusellenes készítmények
Törzskönyvi szám:
EU/1/22/1672/002
Hatóanyagok:
MarivabirumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
A LIVTENCITY-terápiát csak olyan orvos kezdheti meg, aki jártas a szolidszerv-transzplantáción vagy hemopoetikusőssejt-transzplantáción átesett betegek kezelésében.
Adagolás
A LIVTENCITY ajánlott dózisa 400 mg (két 200 mg-os tabletta) naponta kétszer, amely 800 mg-os napi dózist eredményez, 8 héten keresztül. A kezelés időtartamának egyéni beállítására lehet szükség az egyes betegek klinikai jellemzői alapján.
Egyidejű alkalmazás CYP3A-induktorokkal
A LIVTENCITY együttes alkalmazása erős citokróm P450 3A (CYP3A) induktorokkal - rifampicin, rifabutin vagy közönséges orbáncfű - nem javasolt, mivel csökkenthetik a maribavir hatásosságát.
Ha a LIVTENCITY más erős vagy közepes fokú CYP3A-induktorokkal (pl. karbamazepin, efavirenz, fenobarbitál és fenitoin) történő együttes alkalmazása elkerülhetetlen, a LIVTENCITY dózisát naponta kétszer 1200 mg-ra kell emelni (lásd 4.4, 4.5, és 5.2 pont).
Kihagyott dózis
Fel kell hívni a beteg figyelmét arra, hogy ha elfelejt bevenni egy adag LIVTENCITY-t és a következő dózis bevétele a következő 3 órán belül esedékes, nem szabad bevennie a kihagyott adagot, hanem a szokásos rend szerint kell folytatnia a gyógyszer alkalmazását. Nem szabad megduplázni a következő dózist vagy az előírtnál többet bevenni.
Különleges betegcsoportok
Idősek
A 65 év feletti betegek esetén nem szükséges módosítani a dózist (lásd az 5.1 és 5.2 pont).
Vesekárosodás
Nem szükséges a LIVTENCITY dózisát módosítani enyhe, közepesen súlyos vagy súlyos fokú vesekárosodásban szenvedő betegek esetén. Nem vizsgálták a LIVTENCITY alkalmazását sem végstádiumú vesebetegségben (ESRD) szenvedő, sem dialízisben részesülő betegek esetén. Várhatóan nem szükséges dózismódosítás a dialízisben részesülő betegek esetén, mert a maribavir nagymértékben kötődik a plazmafehérjékhez (lásd 5.2 pont).
Májkárosodás
Nem szükséges a LIVTENCITY dózisát módosítani enyhe (Child-Pugh A stádium) vagy közepesen súlyos fokú (Child-Pugh B stádium) májkárosodásban szenvedő betegek esetén. A LIVTENCITY-t súlyos (Child-Pugh C stádium) májkárosodásban szenvedő betegek esetén nem vizsgálták. Nem ismert, hogy a maribavir-expozíció jelentősen megemelkedik-e a súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél. Emiatt óvatosság javasolt a súlyos májkárosodásban szenvedő betegek LIVTENCITY-vel végzett kezelése során (lásd 5.2 pont).
Gyermekek és serdülők
A LIVTENCITY biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.
Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A LIVTENCITY kizárólag szájon keresztül alkalmazható, és étkezés közben vagy attól függetlenül is
bevehető. A filmtablettát egészben, összetörve is be lehet venni, vagy az összetört tablettát nazogasztrikus vagy orogasztrikus szondán keresztül is be lehet adni.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Virológiai elégtelenség a kezelés alatt és relapszus a kezelés után
Virológiai elégtelenség történhet a LIVTENCITY-vel végzett kezelés alatt és után. A kezelés utáni időszakban a virológiai relapszus általában a kezelés abbahagyását követő 4-8 héten belül jelentkezett. Egyes maribavir pUL97 rezisztenciával járó szubsztitúciók keresztrezisztenciát eredményeznek ganciklovirral és valganciklovirral szemben. Monitorozni kell a CMV DNS-szinteket, és ki kell vizsgálni a rezisztenciával járó mutációkat azoknál a betegeknél, akik nem reagálnak a kezelésre. A kezelést fel kell függeszteni, ha a maribavir-rezisztenciával járó mutációt észlelnek.
CMV-betegség, amely a központi idegrendszert érinti
A LIVTENCITY-t nem vizsgálták CMV okozta központi idegrendszeri fertőzésben. Nem klinikai adatok alapján a maribavir központi idegrendszeri penetrációja várhatóan alacsony a plazmaszintjéhez viszonyítva (5.2 és 5.3 pont). Emiatt nem várható, hogy a LIVTENCITY a CMV okozta központi idegrendszeri fertőzések (pl. meningo-encephalitis) ellen hatásos legyen.
Immunszupresszánsokkal együtt történő alkalmazás
A LIVTENCITY emelheti a szűk terápiás tartománnyal rendelkező, citokróm P450 (CYP)3A/P-gp szubsztrát immunszuprenszánsok koncentrációját (beleértve a takrolimuszt, ciklosporint, szirolimuszt és everolimuszt). Az ilyen immunszupresszánsok plazmaszintjét gyakran kell monitorozni a LIVTENCITY-vel végzett kezelés során, különösen a LIVTENCITY-terápia kezdetekor és abbahagyásakor, illetve szükség szerint módosítani kell a dózisukat (lásd

4.9 Túladagolás
A 303 számú vizsgálatban egyszeri extra dózissal történő véletlen túladagolás 1 LIVTENCITY-vel kezelt résztvevőnél fordult elő a 13. napon (1200 mg teljes napi dózis). Nem jelentettek nemkívánatos hatásokat.
A 202 számú vizsgálatban 40 résztvevőnek adtak 800 mg-os dózist naponta kétszer, és
40 résztvevőnek adtak 1200 mg-ot naponta kétszer, átlagosan körülbelül 90 napon keresztül. A 203 számú vizsgálatban 40 résztvevőnek adtak 800 mg-os dózist naponta kétszer, és 39 résztvevőnek adtak 1200 mg-ot naponta kétszer, maximum 177 napon keresztül. A biztonságossági profilban egyik vizsgálatnál sem találtak érdemleges különbségeket, összehasonlítva a naponta kétszer 400 mg-ot kapó csoporttal a 303 számú vizsgálatban, ahol a résztvevők maximum 60 napig szedtek maribavirt.
A maribavirnak nincs specifikus antidótuma. Túladagolás esetén javasolt a beteget monitorozni a nemkívánatos hatások észlelése érdekében, illetve meg kell kezdeni a megfelelő tüneti kezelést. A maribavir magas plazmafehérje-kötődése miatt nem valószínű, hogy a dialízis szignifikánsan csökkentené a maribavir plazmakoncentrációját.



Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Más gyógyszerek hatása a maribavirra
A maribavir elsősorban a CYP3A enzimen keresztül metabolizálódik, és azok a gyógyszerek, amelyek indukálják vagy gátolják a CYP3A működését, befolyásolják a maribavir clearance-ét (lásd 5.2 pont).
A maribavir és CYP3A-gátló gyógyszerek együttes alkalmazása emelheti a maribavir plazmakoncentrációját (lásd 5.2 pont). Nem szükséges azonban a dózis módosítása, ha a maribavirt CYP3A-inhibitorokkal együtt alkalmazzák.
Az erős vagy közepes fokú CYP3A-induktorokkal (például rifampicin, rifabutin, karbamazepin, fenobarbitál, fenitoin, efavirenz és közönséges orbáncfű) történő együttes alkalmazás várhatóan szignifikánsan csökkenti a maribavir plazmakoncentrációját, ami a hatásosság csökkenéséhez vezethet. Emiatt megfontolandó más, a CYP3A indukciós potenciállal nem rendelkező gyógyszerek alkalmazása. A maribavir és az erős citokróm P450 3A (CYP3A) induktor rifampicin, rifabutin vagy közönséges orbáncfű együttes alkalmazása nem javasolt.
Ha a maribavir és más erős vagy közepes fokú CYP3A-induktorok (például karbamazepin, efavirenz, fenobarbitál és fenitoin) együttes alkalmazása nem kerülhető el, a maribavir dózisát napi kétszer 1200 mg-ra kell emelni (lásd 4.2 és 5.2 pont).
A maribavir hatása más gyógyszerekre
A maribavir és valganciklovir vagy ganciklovir együttes alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont). A maribavir antagonizálhatja a ganciklovir és a valganciklovir antivirális hatását a ganciklovir és a valganciklovir aktivációjához/foszforilációjához szükséges humán CMV UL97 szerin/treonin-kináz gátlása révén (lásd 4.3 és 5.1 pont).
In vitro és klinikai interakciós eredmények alapján terápiás koncentrációk mellett nem várhatók klinikailag jelentős kölcsönhatások, ha a maribavirt a következők szubsztrátjaival együtt alkalmazzák: CYP1A2, 2A6, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2E1, 2D6 és 3A4; UGT1A1, 1A4, 1A6, 1A9, 2B7; epesóexportpumpa (BSEP); multidrog- és toxinkiválasztó fehérje (multidrug and toxin extrusion protein, MATE)/2K; szerves aniontranszporter (OAT)1, szerves kationtranszporter (OCT)1 és OCT2; szerves aniontranszporter polipeptid (OATP)1B1 és OATP1B3 (1. táblázat és 5.2 pont).
A maribavir a CYP1A2 enzim induktoraként működött in vitro körülmények között. Nem állnak rendelkezésre olyan klinikai adatok, amelyek kizárnák a CYP1A2 in vivo indukciójából eredő interakciós kockázatot. Ezért a maribavir és a szűk terápiás tartománnyal rendelkező, CYP1A2 érzékeny szubsztrátjainak számító gyógyszerek (pl. tizanidin és teofillin) egyidejű alkalmazása kerülendő, mivel fennáll a CYP1A2-szubsztrátok hatástalanságának kockázata.
A maribavir takrolimusszal történő együttes alkalmazása emelte a takrolimusz plazmakoncentrációját (lásd 1. táblázat). Ha a maribavirral együtt alkalmazzák a takrolimusz, ciklosporin, everolimusz vagy szirolimusz immunszupresszánsokat, akkor az immunszupresszánsok szintjét gyakran kell ellenőrizni a maribavir-kezelés során, különösen a maribavir-kezelés kezdetekor és a kezelés felfüggesztése után, illetve szükség szerint módosítani kell a dózisukat (lásd 4.4 pont és 1. táblázat).
A maribavir klinikailag releváns koncentrációkban gátolta in vitro körülmények között a P-gp transzportert. Egy klinikai vizsgálatban a maribavir egyidejű alkalmazása növelte a digoxin plazmakoncentrációját (lásd 1. táblázat). Ezért óvatosan kell eljárni, ha a maribavirt és az érzékeny Pgp szubsztrátokat (pl. digoxint, dabigatránt) együtt alkalmazzák. A szérum digoxinkoncentrációját ellenőrizni kell, és szükség esetén csökkenteni kell a digoxin dózisát (lásd 1. táblázat).
A maribavir klinikailag releváns koncentrációkban in vitro körülmények között gátolta a BCRPtranszportert. Emiatt a maribavir együttes alkalmazása érzékeny BCRP-szubsztrátokkal, például rozuvasztatinnal, várhatóan emeli az expozíciót és nemkívánatos hatásokat eredményez.
In vitro a maribavir gátolja az OAT3 fehérjét, emiatt megemelkedhet az OAT3 által transzportált gyógyszerek plazmakoncentrációja (pl. ciprofloxacin, imipenem és cilasztatin).
In vitro a maribavir gátolja a MATE1 fehérjét. Nincs arra vonatkozó klinikai adat, hogy a maribavir és az érzékeny MATE1-szubsztrátok (pl. metformin) együttes alkalmazása klinikailag releváns kölcsönhatásokhoz vezethet-e.
Általános tudnivalók
Ha az egyidejűleg szedett gyógyszerek dózisát módosítják a maribavir-kezelés miatt, a dózist a maribavir-kezelés befejezése után újra módosítani kell. Az 1. táblázat bemutatja az igazolt vagy potenciálisan klinikailag szignifikáns gyógyszerkölcsönhatásokat. A leírt gyógyszerkölcsönhatások a maribavirral végzett vizsgálatokon alapulnak, vagy olyan megjósolt gyógyszerkölcsönhatások, amelyek a maribavirral kapcsolatban előfordulhatnak (lásd 4.4 és 5.2 pont).
1. táblázat: Kölcsönhatások és adagolási javaslatok más gyógyszerekre vonatkozóan.
Gyógyszerek terápiás terület szerint
A hatás az értékek geometriai átlagaival kifejezve (90%-os
CI)
(valószínű hatásmechanizmus)
Ajánlások a maribavirral történő együttes alkalmazásra
Savcsökkentő hatóanyagok
antacidumok (alumínium- és magnézium-hidroxid orális szuszpenzió)
(20 ml egyszeri dózis, 100 mg egyszeri dózis maribavir)
- maribavir
AUC 0,89 (0,83, 0,96)
Cmax 0,84 (0,75, 0,94)
Dózismódosítás nem szükséges.
famotidin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- maribavir
Dózismódosítás nem szükséges.
pantoprazol
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- maribavir
Dózismódosítás nem szükséges.
omeprazol
- maribavir
^ plazma omeprazol/5-hidroxiomeprazol koncentráció aránya 1,71 (1,51, 1,92) adagolás után
2 órával
(CYP2C19 gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antiaritmiás szerek
digoxin
(0,5 mg egyszeri dózis, 400 mg maribavir naponta kétszer)
- digoxin
AUC 1,21 (1,10, 1,32)
Cmax 1,25 (1,13, 1,38)
(P-gp gátlás)
Óvatosság szükséges, ha a maribavirt együtt alkalmazzák digoxinnal. Monitorozni kell a szérum digoxinkoncentrációját. Az érzékeny P-gp szubsztrátok, például digoxin dózisát lehet, hogy csökkenteni kell, ha együtt alkalmazzák maribavirral.
Antibiotikumok
klaritromicin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ maribavir
(CYP3A gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antikonvulzív szerek
karbamazepinA kölcsönhatást nem vizsgálták.Javasolt a maribavir dózisának
fenobarbitálVárt:naponta kétszer 1200 mg-ra fenitoinˇ maribavirtörténő módosítása, ha az itt
(CYP3A indukció)felsorolt antikonvulzív szerekkel együtt alkalmazzák.
Antifungális szerek

Gyógyszerek terápiás terület szerint
A hatás az értékek geometriai átlagaival kifejezve (90%-os
CI)
(valószínű hatásmechanizmus)
Ajánlások a maribavirral történő együttes alkalmazásra
ketokonazol
(400 mg egyszeri dózis, 400 mg egyszeri dózis maribavir)
^ maribavir
AUC 1,53 (1,44, 1,63)
Cmax 1,10 (1,01, 1,19)
(CYP3A és P-gp gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
vorikonazol
(200 mg naponta kétszer, 400 mg maribavir naponta kétszer)
Várt:
^ maribavir
(CYP3A gátlás)
- vorikonazol
AUC 0,93 (0,83, 1,05)
Cmax 1,00 (0,87, 1,15)
(CYP2C19 gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antihypertensivumok

diltiazem
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ maribavir
(CYP3A gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antimycobacterialis szerek

rifabutin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
ˇ maribavir
(CYP3A indukció)
A maribavir és a rifabutin egyidejű alkalmazása nem javasolt, mivel a rifabutin csökkentheti a maribavir hatásosságát.
rifampicin
(600 mg naponta egyszer, 400 mg maribavir naponta kétszer)
ˇ maribavir
AUC 0,40 (0,36, 0,44)
Cmax 0,61 (0,52, 0,72)
Cmélyponti 0,18 (0,14, 0,25)
(CYP3A és CYP1A2 indukció)
A maribavir és a rifampicin egyidejű alkalmazása nem javasolt, mivel a rifampicin csökkentheti a maribavir hatásosságát.
Antitussivumok

dextrometorfán
(30 mg egyszeri dózis, 400 mg maribavir naponta kétszer)
- dextrorfán
AUC 0,97 (0,94, 1,00)
Cmax 0,94 (0,88, 1,01)
(CYP2D6 gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Központi idegrendszeri stimulánsok

Gyógynövénykészítmények

Közönséges orbáncfű
(Hypericum perforatum)
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
ˇ maribavir
(CYP3A indukció)
A maribavir és a közönséges orbáncfű egyidejű alkalmazása nem javasolt, mivel a közönséges orbáncfű csökkentheti a maribavir hatásosságát.
HIV-vírus elleni szerek

Nem-nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorok

Efavirenz
Etravirin
Nevirapin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
ˇ maribavir
(CYP3A indukció)
Javasolt a maribavir dózisának naponta kétszer 1200 mg-ra történő növelése, ha az alábbi nem-nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorokkal együtt alkalmazzák.
Nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorok


Gyógyszerek terápiás terület szerint
A hatás az értékek geometriai átlagaival kifejezve (90%-os
CI)
(valószínű hatásmechanizmus)
Ajánlások a maribavirral történő együttes alkalmazásra
Tenofovir-dizoproxil
Tenofovir-alafenamid
Abakavir
Lamivudin
Emtricitabin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- maribavir - nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorok
Dózismódosítás nem szükséges.
Proteáz-inhibitorok

ritonavirral, mint hatásfokozóval együtt adott proteáz inhibitorok (atazanavir, darunavir, lopinavir)
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ maribavir
(CYP3A gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Integráz-szál-transzfer inhibitorok

dolutegravir
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- maribavir
- dolutegravir
Dózismódosítás nem szükséges.
HMG-CoA-reduktáz-inhibitorok

atorvasztatin fluvasztatin szimvasztatin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ HMG-CoA-reduktáz-
inhibitorok (BCRP-gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
rozuvasztatina
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ rozuvasztatin
(BCRP-gátlás)
A beteget szorosan monitorozni kell a rozuvasztatinnal kapcsolatos események, különösen a myopathia és a rhabdomyolysis észlelése érdekében.
Immunszupresszánsok

ciklosporina everolimusza szirolimusza
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ ciklosporin, everolimusz, szirolimusz
(CYP3A/P-gp gátlás)
A ciklosporin, everolimusz és szirolimusz szintjét gyakran kell ellenőrizni, különösen a maribavirkezelés kezdete és abbahagyása után, illetve a dózist módosítani kell, ha szükséges.
takrolimusza
^ takrolimusz
AUC 1,51 (1,39, 1,65)
Cmax 1,38 (1,20, 1,57)
Cmélyponti 1,57 (1,41, 1,74)
(CYP3A/P-gp gátlás)
A takrolimusz szintjét gyakran kell ellenőrizni, különösen a maribavirkezelés kezdete és abbahagyása után, illetve a dózist módosítani, ha szükséges.
Orális antikoagulánsok

warfarin
(10 mg egyszeri dózis, 400 mg maribavir naponta kétszer)
- S-warfarin
AUC 1,01 (0,95, 1,07)
(CYP2C9 gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Orális fogamzásgátlók

szisztémásan ható orális fogamzásgátló szteroidok
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- orális fogamzásgátlók
(CYP3A gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Gyógyszerek terápiás terület szerint
A hatás az értékek geometriai átlagaival kifejezve (90%-os
CI)
(valószínű hatásmechanizmus)
Ajánlások a maribavirral történő együttes alkalmazásra
Szedatívumok


midazolám
(0,075 mg/ttkg egyszeri dózis, maribavir 400 mg naponta kétszer 7 napon keresztül)
- midazolám
AUC 0,89 (0,79, 1,00)
Cmax 0,82 (0,70, 0,96)
Dózismódosítás nem szükséges.
^ = emelkedés, ˇ = csökkenés, - = nincs változás
CI = konfidenciaintervallum
*AUC0-? egyszeri dózishoz, AUC0-12 napi kétszeri dózishoz.
Megjegyzés: a táblázat nem átfogó, hanem példákat ad a klinikailag releváns kölcsönhatásokra. a Olvassa el a vonatkozó felírási információkat.
Gyermekek és serdülők
A kölcsönhatás-vizsgálatokat kizárólag felnőtteknél végezték.

6.2 Inkompatibilitások Nem értelmezhető.



Mellékhatás

4.8 és 5.2 pont). Nemkívánatos hatások és csökkent terápiás hatás kockázata gyógyszerkölcsönhatás miatt
A LIVTENCITY együttes alkalmazása bizonyos gyógyszerekkel ismert vagy potenciálisan szignifikáns gyógyszerkölcsönhatásokat okozhat, amelyek az alábbiakhoz vezethetnek:
• klinikailag jelentős nemkívánatos hatások alakulhatnak ki az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek nagyobb expozíciója miatt;
• a LIVTENCITY csökkent terápiás hatása.
Az ilyen gyógyszerekkel kapcsolatos ismert vagy potenciálisan jelentős kölcsönhatások megelőzése és kezelése érdekében szükséges lépéseket, beleértve az adagolási ajánlásokat, lásd az 1. táblázatban (lásd 4.3 és 4.5 pont).
Nátriumtartalom
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".
4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Más gyógyszerek hatása a maribavirra
A maribavir elsősorban a CYP3A enzimen keresztül metabolizálódik, és azok a gyógyszerek, amelyek indukálják vagy gátolják a CYP3A működését, befolyásolják a maribavir clearance-ét (lásd 5.2 pont).
A maribavir és CYP3A-gátló gyógyszerek együttes alkalmazása emelheti a maribavir plazmakoncentrációját (lásd 5.2 pont). Nem szükséges azonban a dózis módosítása, ha a maribavirt CYP3A-inhibitorokkal együtt alkalmazzák.
Az erős vagy közepes fokú CYP3A-induktorokkal (például rifampicin, rifabutin, karbamazepin, fenobarbitál, fenitoin, efavirenz és közönséges orbáncfű) történő együttes alkalmazás várhatóan szignifikánsan csökkenti a maribavir plazmakoncentrációját, ami a hatásosság csökkenéséhez vezethet. Emiatt megfontolandó más, a CYP3A indukciós potenciállal nem rendelkező gyógyszerek alkalmazása. A maribavir és az erős citokróm P450 3A (CYP3A) induktor rifampicin, rifabutin vagy közönséges orbáncfű együttes alkalmazása nem javasolt.
Ha a maribavir és más erős vagy közepes fokú CYP3A-induktorok (például karbamazepin, efavirenz, fenobarbitál és fenitoin) együttes alkalmazása nem kerülhető el, a maribavir dózisát napi kétszer 1200 mg-ra kell emelni (lásd 4.2 és 5.2 pont).
A maribavir hatása más gyógyszerekre
A maribavir és valganciklovir vagy ganciklovir együttes alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont). A maribavir antagonizálhatja a ganciklovir és a valganciklovir antivirális hatását a ganciklovir és a valganciklovir aktivációjához/foszforilációjához szükséges humán CMV UL97 szerin/treonin-kináz gátlása révén (lásd 4.3 és 5.1 pont).
In vitro és klinikai interakciós eredmények alapján terápiás koncentrációk mellett nem várhatók klinikailag jelentős kölcsönhatások, ha a maribavirt a következők szubsztrátjaival együtt alkalmazzák: CYP1A2, 2A6, 2B6, 2C8, 2C9, 2C19, 2E1, 2D6 és 3A4; UGT1A1, 1A4, 1A6, 1A9, 2B7; epesóexportpumpa (BSEP); multidrog- és toxinkiválasztó fehérje (multidrug and toxin extrusion protein, MATE)/2K; szerves aniontranszporter (OAT)1, szerves kationtranszporter (OCT)1 és OCT2; szerves aniontranszporter polipeptid (OATP)1B1 és OATP1B3 (1. táblázat és 5.2 pont).
A maribavir a CYP1A2 enzim induktoraként működött in vitro körülmények között. Nem állnak rendelkezésre olyan klinikai adatok, amelyek kizárnák a CYP1A2 in vivo indukciójából eredő interakciós kockázatot. Ezért a maribavir és a szűk terápiás tartománnyal rendelkező, CYP1A2 érzékeny szubsztrátjainak számító gyógyszerek (pl. tizanidin és teofillin) egyidejű alkalmazása kerülendő, mivel fennáll a CYP1A2-szubsztrátok hatástalanságának kockázata.
A maribavir takrolimusszal történő együttes alkalmazása emelte a takrolimusz plazmakoncentrációját (lásd 1. táblázat). Ha a maribavirral együtt alkalmazzák a takrolimusz, ciklosporin, everolimusz vagy szirolimusz immunszupresszánsokat, akkor az immunszupresszánsok szintjét gyakran kell ellenőrizni a maribavir-kezelés során, különösen a maribavir-kezelés kezdetekor és a kezelés felfüggesztése után, illetve szükség szerint módosítani kell a dózisukat (lásd 4.4 pont és 1. táblázat).
A maribavir klinikailag releváns koncentrációkban gátolta in vitro körülmények között a P-gp transzportert. Egy klinikai vizsgálatban a maribavir egyidejű alkalmazása növelte a digoxin plazmakoncentrációját (lásd 1. táblázat). Ezért óvatosan kell eljárni, ha a maribavirt és az érzékeny Pgp szubsztrátokat (pl. digoxint, dabigatránt) együtt alkalmazzák. A szérum digoxinkoncentrációját ellenőrizni kell, és szükség esetén csökkenteni kell a digoxin dózisát (lásd 1. táblázat).
A maribavir klinikailag releváns koncentrációkban in vitro körülmények között gátolta a BCRPtranszportert. Emiatt a maribavir együttes alkalmazása érzékeny BCRP-szubsztrátokkal, például rozuvasztatinnal, várhatóan emeli az expozíciót és nemkívánatos hatásokat eredményez.
In vitro a maribavir gátolja az OAT3 fehérjét, emiatt megemelkedhet az OAT3 által transzportált gyógyszerek plazmakoncentrációja (pl. ciprofloxacin, imipenem és cilasztatin).
In vitro a maribavir gátolja a MATE1 fehérjét. Nincs arra vonatkozó klinikai adat, hogy a maribavir és az érzékeny MATE1-szubsztrátok (pl. metformin) együttes alkalmazása klinikailag releváns kölcsönhatásokhoz vezethet-e.
Általános tudnivalók
Ha az egyidejűleg szedett gyógyszerek dózisát módosítják a maribavir-kezelés miatt, a dózist a maribavir-kezelés befejezése után újra módosítani kell. Az 1. táblázat bemutatja az igazolt vagy potenciálisan klinikailag szignifikáns gyógyszerkölcsönhatásokat. A leírt gyógyszerkölcsönhatások a maribavirral végzett vizsgálatokon alapulnak, vagy olyan megjósolt gyógyszerkölcsönhatások, amelyek a maribavirral kapcsolatban előfordulhatnak (lásd 4.4 és 5.2 pont).
1. táblázat: Kölcsönhatások és adagolási javaslatok más gyógyszerekre vonatkozóan.
Gyógyszerek terápiás terület szerint
A hatás az értékek geometriai átlagaival kifejezve (90%-os
CI)
(valószínű hatásmechanizmus)
Ajánlások a maribavirral történő együttes alkalmazásra
Savcsökkentő hatóanyagok
antacidumok (alumínium- és magnézium-hidroxid orális szuszpenzió)
(20 ml egyszeri dózis, 100 mg egyszeri dózis maribavir)
- maribavir
AUC 0,89 (0,83, 0,96)
Cmax 0,84 (0,75, 0,94)
Dózismódosítás nem szükséges.
famotidin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- maribavir
Dózismódosítás nem szükséges.
pantoprazol
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- maribavir
Dózismódosítás nem szükséges.
omeprazol
- maribavir
^ plazma omeprazol/5-hidroxiomeprazol koncentráció aránya 1,71 (1,51, 1,92) adagolás után
2 órával
(CYP2C19 gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antiaritmiás szerek
digoxin
(0,5 mg egyszeri dózis, 400 mg maribavir naponta kétszer)
- digoxin
AUC 1,21 (1,10, 1,32)
Cmax 1,25 (1,13, 1,38)
(P-gp gátlás)
Óvatosság szükséges, ha a maribavirt együtt alkalmazzák digoxinnal. Monitorozni kell a szérum digoxinkoncentrációját. Az érzékeny P-gp szubsztrátok, például digoxin dózisát lehet, hogy csökkenteni kell, ha együtt alkalmazzák maribavirral.
Antibiotikumok
klaritromicin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ maribavir
(CYP3A gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antikonvulzív szerek
karbamazepinA kölcsönhatást nem vizsgálták.Javasolt a maribavir dózisának
fenobarbitálVárt:naponta kétszer 1200 mg-ra fenitoinˇ maribavirtörténő módosítása, ha az itt
(CYP3A indukció)felsorolt antikonvulzív szerekkel együtt alkalmazzák.
Antifungális szerek

Gyógyszerek terápiás terület szerint
A hatás az értékek geometriai átlagaival kifejezve (90%-os
CI)
(valószínű hatásmechanizmus)
Ajánlások a maribavirral történő együttes alkalmazásra
ketokonazol
(400 mg egyszeri dózis, 400 mg egyszeri dózis maribavir)
^ maribavir
AUC 1,53 (1,44, 1,63)
Cmax 1,10 (1,01, 1,19)
(CYP3A és P-gp gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
vorikonazol
(200 mg naponta kétszer, 400 mg maribavir naponta kétszer)
Várt:
^ maribavir
(CYP3A gátlás)
- vorikonazol
AUC 0,93 (0,83, 1,05)
Cmax 1,00 (0,87, 1,15)
(CYP2C19 gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antihypertensivumok

diltiazem
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ maribavir
(CYP3A gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Antimycobacterialis szerek

rifabutin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
ˇ maribavir
(CYP3A indukció)
A maribavir és a rifabutin egyidejű alkalmazása nem javasolt, mivel a rifabutin csökkentheti a maribavir hatásosságát.
rifampicin
(600 mg naponta egyszer, 400 mg maribavir naponta kétszer)
ˇ maribavir
AUC 0,40 (0,36, 0,44)
Cmax 0,61 (0,52, 0,72)
Cmélyponti 0,18 (0,14, 0,25)
(CYP3A és CYP1A2 indukció)
A maribavir és a rifampicin egyidejű alkalmazása nem javasolt, mivel a rifampicin csökkentheti a maribavir hatásosságát.
Antitussivumok

dextrometorfán
(30 mg egyszeri dózis, 400 mg maribavir naponta kétszer)
- dextrorfán
AUC 0,97 (0,94, 1,00)
Cmax 0,94 (0,88, 1,01)
(CYP2D6 gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Központi idegrendszeri stimulánsok

Gyógynövénykészítmények

Közönséges orbáncfű
(Hypericum perforatum)
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
ˇ maribavir
(CYP3A indukció)
A maribavir és a közönséges orbáncfű egyidejű alkalmazása nem javasolt, mivel a közönséges orbáncfű csökkentheti a maribavir hatásosságát.
HIV-vírus elleni szerek

Nem-nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorok

Efavirenz
Etravirin
Nevirapin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
ˇ maribavir
(CYP3A indukció)
Javasolt a maribavir dózisának naponta kétszer 1200 mg-ra történő növelése, ha az alábbi nem-nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorokkal együtt alkalmazzák.
Nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorok


Gyógyszerek terápiás terület szerint
A hatás az értékek geometriai átlagaival kifejezve (90%-os
CI)
(valószínű hatásmechanizmus)
Ajánlások a maribavirral történő együttes alkalmazásra
Tenofovir-dizoproxil
Tenofovir-alafenamid
Abakavir
Lamivudin
Emtricitabin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- maribavir - nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorok
Dózismódosítás nem szükséges.
Proteáz-inhibitorok

ritonavirral, mint hatásfokozóval együtt adott proteáz inhibitorok (atazanavir, darunavir, lopinavir)
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ maribavir
(CYP3A gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Integráz-szál-transzfer inhibitorok

dolutegravir
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- maribavir
- dolutegravir
Dózismódosítás nem szükséges.
HMG-CoA-reduktáz-inhibitorok

atorvasztatin fluvasztatin szimvasztatin
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ HMG-CoA-reduktáz-
inhibitorok (BCRP-gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
rozuvasztatina
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ rozuvasztatin
(BCRP-gátlás)
A beteget szorosan monitorozni kell a rozuvasztatinnal kapcsolatos események, különösen a myopathia és a rhabdomyolysis észlelése érdekében.
Immunszupresszánsok

ciklosporina everolimusza szirolimusza
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
^ ciklosporin, everolimusz, szirolimusz
(CYP3A/P-gp gátlás)
A ciklosporin, everolimusz és szirolimusz szintjét gyakran kell ellenőrizni, különösen a maribavirkezelés kezdete és abbahagyása után, illetve a dózist módosítani kell, ha szükséges.
takrolimusza
^ takrolimusz
AUC 1,51 (1,39, 1,65)
Cmax 1,38 (1,20, 1,57)
Cmélyponti 1,57 (1,41, 1,74)
(CYP3A/P-gp gátlás)
A takrolimusz szintjét gyakran kell ellenőrizni, különösen a maribavirkezelés kezdete és abbahagyása után, illetve a dózist módosítani, ha szükséges.
Orális antikoagulánsok

warfarin
(10 mg egyszeri dózis, 400 mg maribavir naponta kétszer)
- S-warfarin
AUC 1,01 (0,95, 1,07)
(CYP2C9 gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Orális fogamzásgátlók

szisztémásan ható orális fogamzásgátló szteroidok
A kölcsönhatást nem vizsgálták.
Várt:
- orális fogamzásgátlók
(CYP3A gátlás)
Dózismódosítás nem szükséges.
Gyógyszerek terápiás terület szerint
A hatás az értékek geometriai átlagaival kifejezve (90%-os
CI)
(valószínű hatásmechanizmus)
Ajánlások a maribavirral történő együttes alkalmazásra
Szedatívumok


midazolám
(0,075 mg/ttkg egyszeri dózis, maribavir 400 mg naponta kétszer 7 napon keresztül)
- midazolám
AUC 0,89 (0,79, 1,00)
Cmax 0,82 (0,70, 0,96)
Dózismódosítás nem szükséges.
^ = emelkedés, ˇ = csökkenés, - = nincs változás
CI = konfidenciaintervallum
*AUC0-? egyszeri dózishoz, AUC0-12 napi kétszeri dózishoz.
Megjegyzés: a táblázat nem átfogó, hanem példákat ad a klinikailag releváns kölcsönhatásokra. a Olvassa el a vonatkozó felírási információkat.
Gyermekek és serdülők
A kölcsönhatás-vizsgálatokat kizárólag felnőtteknél végezték.
4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
Terhes nőkre vonatkozóan a maribavir alkalmazásáról nem állnak rendelkezésre adatok.
Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). A LIVTENCITY alkalmazása nem javasolt terhesség alatt és olyan fogamzóképes nők esetében, akik nem alkalmaznak fogamzásgátlást.
A maribavir várhatóan nem befolyásolja a szisztémásan ható orális fogamzásgátló szteroidok plazmakoncentrációját (lásd 4.5 pont).
Szoptatás
Nem ismert, hogy a maribavir vagy a metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. Az anyatejjel táplált csecsemőre nézve a kockázatot nem lehet kizárni. A LIVTENCITY-kezelés során a szoptatást fel kell függeszteni.
Termékenység
A LIVTENCITY-vel nem végeztek termékenységi vizsgálatokat embereknél. Patkányok kombinált termékenységi és embryofoetalis fejlődési vizsgálataiban nem jegyeztek fel a termékenységre és a reprodukciós teljesítményre utaló hatásokat, azonban a spermiumok egyenes vonalú mozgási sebességének csökkenését figyelték meg ? 100 mg/ttkg/nap dózisoknál (amely becslések szerint < 1szerese a humán expozíciónak a javasolt humán dózisnál [recommended human dose, RHD]). Nemklinikai vizsgálatokban a LIVTENCITY sem patkányoknál, sem majmoknál nem volt hatással a reprodukciós szervekre, sem hímeknél, sem nőstényeknél (lásd 5.3 pont).
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A LIVTENCITY nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
A nemkívánatos eseményeket a kezelési szakasz és az utánkövetési szakasz során, a 20. vizsgálati hétig gyűjtötték a III. fázisú vizsgálatban (lásd 5.1 pont). A LIVTENCITY-expozíció átlaga (SD) 48,6 (13,82) nap, maximális időtartama pedig 60 nap volt. A leggyakrabban jelentett nemkívánatos hatások - amelyek a résztvevők legalább 10%-ánál előfordultak a LIVTENCITY-csoportban - az alábbiak voltak: ízérzészavar (46%), hányinger (21%), hasmenés (19%), hányás (14%) és kimerültség (12%). A leggyakrabban jelentett súlyos nemkívánatos hatások a hasmenés (2%), a hányinger, a testtömegcsökkenés, a kimerültség, az immunszupresszáns gyógyszerek koncentrációjának emelkedése és a hányás voltak (ezek > 1%-nál jelentek meg).
A mellékhatások táblázatos összefoglalása
Az alább leírt mellékhatások szervrendszeri kategóriák és gyakoriság szerint vannak felsorolva. A gyakorisági kategóriákat az alábbiak szerint határozták meg: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 és < 1/10 között), nem gyakori (? 1/1000 és < 1/100 között), ritka (? 1/10 000 és < 1/1000 között), és nagyon ritka (< 1/10 000).
2. táblázat: A LIVTENCITY-vel kapcsolatban meghatározott nemkívánatos hatások
Szervrendszeri kategória
Gyakoriság
Nemkívánatos hatás
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Ízérzészavar*

Gyakori
Fejfájás
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hasmenés, hányinger, hányás

Gyakori
Gyomortáji fájdalom
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Kimerültség

Gyakori
Csökkent étvágy
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori
Immunszupresszáns gyógyszer szintjének emelkedése*, testtömegcsökkenés
Kiválasztott mellékhatások ismertetése*
Ízérzészavar
Ízérzészavar (magában foglalja a jelentett, preferált kifejezéseket: ageusia, dysgeusia, hypogeusia és ízlelészavar) a LIVTENCITY-vel kezelt betegek 46%-ánál jelentkezett. Ezen események miatt ritkán állították le a LIVTENCITY-kezelést (0,9%), és a legtöbb beteg esetén ezek elmúltak, amíg a beteg kapta a terápiát (37%) vagy a terápia leállítása utáni 7 napon belül (medián érték) (Kaplan-Meier becslés, 95%-os CI: 4-8 nap).
Immunszupresszánsok plazmaszintjének emelkedése
Az immunszupresszáns gyógyszerek szintjének emelkedése (amely az immunszupresszáns gyógyszer szintjének emelkedése és a gyógyszer szintjének emelkedése preferált kifejezésekből áll) a LIVTENCITY-vel kezelt betegek 9%-ánál fordult elő. A LIVTENCITY emelheti a szűk terápiás tartományú, CYP3A és/vagy P-gp szubsztrát immunszupresszánsok koncentrációját (beleértve a takrolimuszt, ciklosporint, szirolimuszt és everolimuszt). (Lásd 4.4, 4.5 és 5.2 pont.)
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Szisztémás antivirális szerek, közvetlenül ható antivirális szerek; ATC-kód: J05AX10.
Hatásmechanizmus
A maribavir az UL97 proteinkináz kompetitív inhibitora. Az UL97 gátlása a vírus-DNS replikációs fázisában történik, amely során az UL97 szerin/treonin-kináz kompetitív gátlása történik, így az ATP nem tud bekötődni a kináz ATP-kötőhelyére, ami - anélkül, hogy befolyásolná a konkatemer érési folyamatát - akadályozza a foszfáttranszfert, gátolja a CMV-DNS replikációját és érését, a CMV-DNS enkapszidációját, és a CMV-DNS sejtmagból történő kijutását.
Antivirális aktivitás
A maribavir gátolta a humán CMV replikációt a vírushozam-csökkentési, DNS-hibridizációs és plakkredukciós assay-kben, humán tüdő fibroblast sejtvonalon (MRC-5), humán embrionális vese (HEK) és humán fityma-fibroblaszt (MRHF) sejtekben. Az EC50 értékek 0,03-tól 2,2 µM-ig terjedtek a sejtvonaltól és az assay típusától függően. A maribavir sejttenyészetben mért antivirális aktivitását is értékelték a CMV klinikai izolátumaival szemben. A medián EC50 értékek DNS-hibridizációs assay-k használatakor 0,1 µM (n = 10, tartomány: 0,03-0,13 µM) és plakkredukciós assay használatakor 0,28 µM (n = 10, tartomány 0,12-0,56 µM) voltak. Nem találtak szignifikáns különbséget a négy humán CMV glikoprotein B genotípus EC50 értékei között (N = 2, 1, 4, és 1 a gB1, gB2, gB3, és gB4hez, sorrendben).
Kombinált antivirális aktivitás
A maribavir más antivirális hatóanyagokkal történő in vitro tesztelése során erős antagonizmust mutatott a ganciklovirral.
Nem figyeltek meg antagonizmust a cidofovirral, foszkarnettel és letermovirral kombinációban.
Vírusrezisztencia
Sejttenyészetek
A maribavir nem befolyásolja az UL54 kódolt DNS polimerázt, amely bizonyos mutációk esetén rezisztenciát mutat a ganciklovirra/valganciklovirra, foszkarnetre és/vagy cidofovirra. A maribavirra kialakuló rezisztenciát az UL97 génen találtak: L337M, F342Y, V353A, V356G, L397R, T409M, H411L/N/Y, D456N, V466G C480F, P521L és Y617del. Ezek a mutációk 3,5-szerestől > 200-szoros rezisztencia emelkedést okoztak az EC50 értékekben. Az UL27 gén variánsai (R233S, W362R, W153R, L193F, A269T, V353E, L426F, E22stop, W362stop, 218delC és 301311del) csak enyhe maribavir rezisztenciát okoztak (< 5-szörös emelkedés az EC50 értékben), míg az L335P magas maribavir rezisztenciát okozott.
Klinikai vizsgálatok
A II. fázisú 202-es és 203-as számú vizsgálatban, ahol a maribavirt 279 HSCT vagy SOT transzplantált betegnél vizsgálták, azon 29 beteg közül, akik maribavirt szedtek és először viraemia clearance-t, majd visszatérő CMV-fertőzést tapasztaltak, a kezelés utáni pUL97 genotipizálási adotok 23 betegnél mutattak kialakult T409M vagy H411Y mutációt (17 beteg) és C480F mutációt (6 beteg).
A 25 beteg közül, akik nem reagáltak a > 14 napos maribavir-terápiára, 9-nél volt T409M vagy
H411Y mutáció, és 5 betegnél volt C480F. További pUL27 genotipizálást 39 betegnél végeztek el a 202 számú vizsgálatban, és 43 betegnél a 203 számú vizsgálatban. Az egyetlen rezisztenciával kapcsolatos aminosav-szubsztitúció a pUL27 génben, amit nem detektáltak a kiinduláskor, a G344D volt. A pUL27 és pUL97 rekombinánsok fenotípus-analízise kimutatta, hogy a pUL97 gén T409M, H411Y és C480F mutációi sorrendben 78-szoros, 15-szörös és 224-szeres növekedést okoztak a maribavir EC50 értékében, szemben a vad típussal, míg a pUL27 mutációja, a G344D nem mutatott különbséget a maribavir EC50 értékében a vad típussal összehasonlítva.
A 303-as számú III. fázisú vizsgálatban, amely a maribavirt értékelte valganciklovirra/ganciklovirra fenotípus szerint rezisztens betegeknél, a maribavirt szedő betegeknél elvégezték a pUL97 és pUL27 teljes kódoló régióinak DNS-szekvenálását 134 párosított szekvencián. A kezelésből adódó pUL97 szubsztitúciókat [F342Y (4,5-szeres), T409M (78-szoros), H411L/N/Y (69-, 9-, és 12-szeres) és/vagy
C480F (224-szeres)] 60 résztvevőnél mutatták ki és a válasz hiányával voltak összefüggésben (47 résztvevőt sikertelenül kezeltek és 13 résztvevőnél alakult ki relapszus). Egy, a kiinduláskor pUL27 L193F szubsztitúcióval (2,6-szorosan csökkent az érzékenység a maribavirra) rendelkező résztvevő nem teljesítette az elsődleges végpontot. Emellett a következő többszörös mutációk voltak összefüggésben a kezelésre adott válasz hiányával; F342Y+T409M+H411N (78-szoros), C480F+H411L+H411Y (224-szeres), F342Y+H411Y (56-szoros), T409M+C480F (224-szeres) és H411Y+C480F (224-szeres).
Keresztrezisztencia
Megfigyelték a maribavir és a ganciklovir/valganciklovir (vGCV/GCV) közötti keresztrezisztenciát sejttenyészetekben és klinikai vizsgálatokban is. A 303-as számú III. fázisú vizsgálatban a maribavir vizsgálati karon összesen 44 betegnél lépett fel a kezelés miatti rezisztenciával összefüggő szubsztitúció (resistance associated substitutions, RAS) a vizsgálóorvos által kijelölt kezelés
(investigator assigned treatment, IAT) ellen. Közülük 24 rendelkezett kezelésből adódó C480F vagy F342Y RAS-sal, mindkettő keresztrezisztenciát mutat a ganciklovirrel/valganciklovirrel és a maribavirrel szemben. Ezen 24 beteg közül 1 (0,04%) érte el az elsődleges végpontot. A 44 betegből csak 8 beteg érte el az elsődleges végpontot. A pUL97 vGCV/GCV rezisztenciához kapcsolódó szubsztitúciók F342S/Y, K355del, V356G, D456N, V466G, C480R, P521L és Y617del > 4,5-szeres mértékben csökkentik a maribavirra való érzékenységet. Más vGCV/GCV rezisztencia-útvonalakat nem értékeltek a maribavir keresztrezisztenciájával kapcsolatban. A pUL54 DNS-polimeráz szubsztitúciók, amelyek a vGCV/GCV-, cidofovir- vagy foszkarnet-rezisztenciát okoztak, érzékenyek maradtak a maribavirra.
A pUL97 F342Y és C480F szubsztitúciók maribavir-kezelés okozta rezisztencia miatt kialakuló szubsztitúciók, amelyek > 1,5-szeresen csökkent vGCV/GCV-érzékenységet okoznak; ez a csökkenés összefügg a vGCV/GCV fenotípusos rezisztenciával. A vGCV/GCV keresztrezisztencia klinikai szignifikanciáját az ilyen szubsztitúciók esetén nem határozták meg. A maribavirra rezisztens vírus érzékeny maradt cidofovirra és foszkarnetre. Nem áll rendelkezésre adat azzal kapcsolatban, hogy bármelyik pUL27 maribavir rezisztenciát okozó szubsztitúciót értékelték-e vGCV/GCV, cidofovir vagy foszkarnet keresztrezisztenciával kapcsolatban. A pUL27-hez rendelhető gyógyszerek rezisztenciát okozó szubsztitúcióinak hiánya miatt a pUL27 maribavir szubsztitúciók esetén nem várható a keresztrezisztencia.
Klinikai hatásosság
A LIVTENCITY hatásosságát és biztonságosságát egy III. fázisú, multicentrikus, randomizált, nyílt elrendezésű, aktív kontrollos superiorityvizsgálatban (SHP620-303 vizsgálat) értékelték, szemben a vizsgálóorvos által kijelölt kezeléssel (IAT), 352 CMV-fertőzésben szenvedő HSCT és SOT recipiensnél, akik nem reagáltak a ganciklovir-, valganciklovir-, foszkarnet- vagy cidofovir-kezelésre, beleértve az igazolt 1 vagy több CMV-ellenes szerre rezisztens vagy anélküli CMV-fertőzéseket. A nem reagáló CMV-fertőzést akkor állapították meg, ha a teljes vér vagy plazma CMV DNS-szintjének > 1 log10 mértékű csökkenését nem sikerült elérni egy 14 napos vagy annál hosszabb, intravénás ganciklovir/per os valganciklovir, intravénás foszkarnet vagy intravénás cidofovir kezelési periódus után. Ez a definíció az aktuális CMV-fertőzésre és a legutóbb adott CMV-elleni szerre vonatkozik.
A betegeket később a transzplantáció típusa (HSCT vagy SOT) és a beválasztáskori CMV DNSszintek alapján osztályozták, majd 2:1 arányban randomizálták őket a LIVTENCITY naponta kétszer 400 mg vagy IAT (ganciklovir, valganciklovir, foszkarnet vagy cidofovir) csoportba; a kezelési periódus 8 hetes volt, az utánkövetés pedig 12 hétig tartott.
A vizsgálati résztvevők átlagéletkora 53 év volt, és a legtöbb résztvevő férfi (61%), fehér (76%) és nem hispán vagy latino (83%) volt, hasonló eloszlási aránnyal mindkét kezelési csoportban. A kiindulási betegséggel kapcsolatos jellemzőket a 3. táblázat foglalja össze.
3. táblázat: A 303 számú vizsgálat vizsgálati populációjának kiindulási betegséggel kapcsolatos jellemzők összefoglalója.
Jellemzőa
IAT
LIVTENCITY
400 mg naponta kétszer

(N = 117)
(N = 235)
IAT-kezelés a randomizáció előtt, n (%)b


Ganciklovir/valganciklovir
98 (84)
204 (87)
Foszkarnet
18 (15)
27 (12)
Cidofovir
1 (1)
4 (2)
IAT-kezelés a randomizáció után, n (%)


Foszkarnet
47 (41)
n/a
Ganciklovir/valganciklovir
56 (48)
n/a
Cidofovir
6 (5)
n/a
Foszkarnet + ganciklovir/valganciklovir
7 (6)
n/a
Transzplantátum típusa, n (%)


HSCT
48 (41)
93 (40)
SOTc
69 (59)
142 (60)
Vesed
32 (46)
74 (52)
Tüdőd
22 (32)
40 (28)
Szívd
9 (13)
14 (10)
Többféled
5 (7)
5 (4)
Májd
1 (1)
6 (4)
Hasnyálmirigyd
0
2 (1)
Béld
0
1 (1)
A CMV DNS-szintek kategóriája, ahogy a központi laboratórium jelentette, n (%)e


Magas
7 (6)
14 (6)
Közepes
25 (21)
68 (29)
Alacsony
85 (73)
153 (65)
Tünetekkel járó, kiindulási CMV-fertőzésf


Nem
109 (93)
214 (91)
Igenf
8 (7)
21 (9)
CMV-szindróma (csak SOT), n (%)d, f, g
7 (88)
10 (48)
Szöveti invazív betegség, n (%)f, d, g
1 (13)
12 (57)
CMV = citomegalovírus, DNS = dezoxiribonukleinsav, HSCT = hematopoetikusőssejt-transzplantáció, IAT = vizsgáló által kijelölt CMV-ellenes kezelés, max = maximum, min = minimum, N = betegek száma, SOT = szolidszerv-transzplantáció. a A kiindulást a vizsgálatban meghatározott kezelés első dózisának dátumakor vagy az előtt mért értékként határozták meg vagy azoknál a betegeknél, akik nem kaptak a vizsgálatban meghatározott készítményt, a randomizálás dátuma volt a kiindulás. b
A százalékérték a randomizált halmazban lévő betegek számán alapul minden oszlopban. A legutóbbi CMV-elleni szer, amelyet a nem reagálásra vonatkozó beválasztási kritérium megerősítésére használták.
c
A legutóbbi transzplantátum. d
A százalékértékek a kategóriában lévő betegek számán alapulnak.
e
Az analízishez a vírusterhelést a kiindulási központi laboratóriumi plazma CMV DNS qPCR eredményei alapján határozták meg: magas (? 91 000 NE/ml), közepes (? 9100 és < 91 000 NE/ml), és alacsony (< 9100 NE/ml).
f
Az Endpoint Adjudication Committee (EAC, Végpont Értékelő Bizottság) által megerősítve. g
A betegek CMV-szindrómában vagy szöveti invazív betegségben szenvedhetnek.
Az elsődleges hatásossági végpont a megerősített CMV viraemia clearance volt (a plazma CMV-DNS koncentrációja a mennyiségi meghatározás alsó határa alá esett) a 8. héten, függetlenül attól, hogy a vizsgálatban adott kezelést az elrendelt 8 hét vége előtt felfüggesztették-e vagy sem. A kulcsfontosságú másodlagos végpont a 8. héten elért CMV viraemia clearance és a CMV-fertőzés tüneteinek kontrollja volt, amely kezelési hatás a vizsgálat 16. hetéig megtartott maradt. A CMVfertőzés tüneteinek kontrollja a kiinduláskor tüneteket mutató betegeknél a szöveti invazív betegség vagy a CMV-szindróma megszűnése vagy javulása volt, a kiinduláskor tünetmentes betegeknél az új tünetek megjelenésének hiánya volt.
Az elsődleges végpont esetében a LIVTENCITY jobb volt az IAT-hoz hasonlítva (56% vs. 24%, p < 0,001). A kulcsfontosságú másodlagos végpont esetében a LIVTENCITY-csoport vs. az IATcsoport 19% vs. 10% értéket mutatott a CMV viraemia clearance és a CMV-fertőzés tüneti kontrollja szempontjából (p = 0,013) (lásd 4. táblázat).
4. táblázat: A 303-as számú vizsgálat elsődleges és kulcsfontosságú másodlagos hatásossági végpontjainak analízise (randomizált elrendezés)

IAT (N = 117) n (%)
LIVTENCITY 400 mg naponta
kétszer (N = 235) n (%)
Elsődleges végpont: CMV viraemia clearance válasz a 8. héten
Teljes


Reagálók
28 (24)
131 (56)
Módosított különbség a reagálók arányában (95%-os CI)a

32,8 (22,8, 42,7)
p-érték: módosítvaa

< 0,001
Kulcsfontosságú másodlagos végpont: A CMV viraemia clearance elérése és a CMV-fertőzés tüneteinek kontrolljab a 8. héten, a 16. hétig fenntartvab
Teljes


Reagálók
12 (10)
44 (19)
Módosított különbség a reagálók arányában (95%-os CI)a

9,45 (2,0, 16,9)
p-érték: Módosítvaa

0,013
CI = konfidenciaintervallum; CMV = citomegalovírus; HSCT = hematopoetikusőssejt-transzplantáció; IAT = vizsgáló által elrendelt CMV-elleni kezelés; N = betegek száma; SOT = szolidszerv-transzplantáció.
a Cochran-Mantel-Haenszel súlyozott átlag megközelítést alkalmaztak az arány módosított különbségéhez (maribavir-IAT), a megfelelő 95%-os CI-hez, és a p-értékhez, miután illesztették a transzplantátum típusához és a kiindulási plazma CMV-DNS koncentrációhoz.
b A CMV-fertőzés tüneteinek kontrollja a kiinduláskor tüneteket mutató betegeknél a szöveti invazív betegség vagy a CMVszindróma megszűnése vagy javulása volt, a kiinduláskor tünetmentes betegeknél az új tünetek megjelenésének hiánya volt.
A kezelés hatása konzisztens volt a transzplantátum típusától, a korcsoporttól és a kiinduláskori CMV szindróma/betegség meglététől függetlenül. Ennek ellenére a LIVTENCITY kevésbé volt hatásos az emelkedett CMV DNS szintekkel (? 50 000 NE/ml) rendelkező alanyok esetén, valamint genotípusos rezisztencia hiányában (lásd 5. táblázat).
5. táblázat: Válaszadók százalékos aránya alcsoportonként a 303-as számú vizsgálatban

IAT
(N = 117)
LIVTENCITY 400 mg
naponta kétszer (N = 235)

n/N
%
n/N
%
Transzplantátum típusa

SOT
18/69
26
79/142
56
HSCT
10/48
21
52/93
56
Kiindulási CMV DNS vírusterhelés

Alacsony
21/85
25
95/153
62
Közepes/magas
7/32
22
36/82
44
Genotípusos rezisztencia más CMV elleni szerekkel szemben

Igen
14/69
20
76/121
63
Nem
11/34
32
42/96
44
CMV-szindróma/betegség a kiinduláskor

Igen
1/8
13
10/21
48
Nem
27/109
25
121/214
57
Korcsoport

18-44 év
8/32
25
28/55
51
45-64 év
19/69
28
71/126
56
? 65 év
1/16
6
32/54
59
CMV =citomegalovírus, DNS = dezoxiribonukleinsav, HSCT =hematopoetikusőssejt-transzplantáció, SOT = szolidszervtranszplantáció
Ismételt kialakulás
A CMV viraemia másodlagos végpontját a maribavirrel kezelt betegek 57%-ánál és az IAT-vel kezelt betegek 34%-ánál jelentették. Közülük a maribavirt kapó csoportban 18%-nál újult ki a CMV viraemia a kezelés során, míg ennek aránya 12% volt az IAT-t kapó csoportban. A követés során a CMV viraemia kiújulását a maribavirrel kezelt csoport betegeinek 39%-ánál és az IAT-vel kezelt csoport betegeinek 22%-ánál jelentették.
Teljes halálozás: A bármely okból eredő halálozásokat az egész vizsgálat időtartama alatt értékelték. A vizsgálat során a résztvevők hasonló százalékban haltak meg mindkét kezelési csoportban (maribavir 11% [27/235]; IAT 11% [13/117]).
Gyermekek és serdülők
Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez a LIVTENCITY vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően, a citomegalovírus-fertőzés kezelése kapcsán (lásd 4.2 pont).
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
A maribavir farmakológiai aktivitása az anyavegyületnek köszönhető. A maribavir farmakokinetikáját szájon át történő alkalmazás után, egészséges résztvevőknél és transzplantált betegeknél elemezték. A maribavir-expozíció körülbelül dózisarányosan emelkedik. Egészséges résztvevőknél a dinamikus egyensúlyi állapotban mért AUC0-t érték 101 µg*h/ml, a Cmax érték 16,4 µg/ml és a Cmélyponti érték 2,89 µg/ml (mértani átlagok) volt a napi kétszer 400 mg szájon át alkalmazott maribavir dózis esetén.
Alább tekintheti meg a transzplantált betegeknél a maribavir dinamikus egyensúlyi állapotban mért expozícióját napi kétszer 400 mg dózis szájon át történő alkalmazása után, a populáció farmakokinetikai analízise alapján. Az egyensúlyi állapotot 2 nap alatt éri el, az akkumulációs arány 1,47 volt az AUC és 1,37 a Cmax esetében. Az egyénen belüli (< 22%) és egyének közötti variabilitás (< 37%) a maribavir PK-paraméterei esetében alacsony-közepes.
6. táblázat: A maribavir farmakokinetikai tulajdonságai transzplantált betegeknél a populáció farmakokinetikai analízise alapján
Paraméter GM (% CV)
AUC0-tau µg*h/ml
Cmax µg/ml
Cmélyponti
µg/ml
Maribavir 400 mg naponta kétszer
128 (50,7%)
17,2 (39,3%)
4,90 (89,7%)
GM: Geometriai átlag, % CV: geometriai variációs együttható

Felszívódás
A maribavir gyorsan felszívódott, a plazma-csúcskoncentrációt 1,0-3,0 órával az adagolás után érte el. A maribavir-expozíció nem változik a tabletta összetörése, az összetört tabletta nazogasztrikus/orogasztrikus szondán keresztüli, protonpumpa-gátlókkal (PPI), hisztamin H2-receptor antagonistákkal (H2 blokkolókkal) vagy antacidokkal történő együttes alkalmazása során sem.
Étel hatása
Egészséges egyéneknek nagy zsírtartalmú étellel együtt szájon át adott, egyszeri 400 mg dózisú maribavir teljes expozíciója (AUC) nem változott, a Cmax értéke pedig 28%-kal csökkent, amelyet nem tekintettek klinikailag relevánsnak.
Eloszlás
A populáció farmakokinetikai analízisei alapján a látszólagos dinamikus egyensúlyi állapotban mért megoszlási térfogat 27,3 l-re becsülhető.
A maribavir in vitro kötődése a humán plazmafehérjékhez 98,0% volt a 0,05-200 µg/ml koncentrációs tartományban. A maribavir ex vivo fehérjekötődése (98,5%-99,0%) egybevág az in vitro adatokkal; nem figyeltek meg nyilvánvaló különbségeket a (közepesen súlyos) máj- vagy (enyhe, közepesen súlyos, súlyos) vesekárosodásban szenvedő, humán immundeficiencia vírussal (HIV) fertőzött, vagy transzplantált betegeknél sem.
A maribavir átjuthat a vér-agy gáton, de a központi idegrendszeri penetráció várhatóan alacsony lesz a plazmaszintekhez viszonyítva (4.4 és 5.3 pont).
In vitro adatok azt mutatják, hogy a maribavir a P-glikoprotein (P-gp), a emlőrákrezisztencia-fehérje
(breast cancer resistance protein, BCRP) és a szerves kationtranszporter-1 (organic cation transporter 1, OCT1) transzporterek szubsztrátja. A maribavir plazmakoncentrációjában a Pgp/BCRP/OCT1 gátlása miatt bekövetkezett változások klinikailag nem voltak jelentősek.
Biotranszformáció
A maribavir elsősorban májmetabolizmus útján eliminálódik a CYP3A4 által (elsődleges metabolikus útvonal, a metabolizált frakciót legalább 35%-ra becsülik), a másodlagosan a CYP1A2 (a metabolizált frakció nem több mint 25%) járul hozzá. A maribavir fő metabolitja az izopropil-rész
N-dealkilációjával alakul ki, és farmakológiailag inaktívnak tekinthető. A fő metabolit metabolikus aránya a plazmában 0,15-0,20 volt. Több UGT enzim, név szerint az UGT1A1, UGT1A3, UGT2B7 és feltehetően az UGT1A9 is részt vesz az embereknél a maribavir glükuronidációjában, azonban a glükuronidációhoz való hozzájárulásuk a maribavir teljes clearance-ét illetően az in vitro adatok alapján alacsony.
In vitro vizsgálatok alapján a maribavir metabolizmusát a CYP2B6, CYP2C8, CYP2C9, CYP2C19, CYP3A5, 1A4, UGT1A6, UGT1A10, vagy UGT2B15 enzimek nem befolyásolják.
Elimináció
A maribavir eliminációs felezési idejét és orális clearance-ét transzplantált betegeknél 4,3 órára és 2,9 l/órára becsülik. Szájon át alkalmazott [14C]-maribavir egyszeri alkalmazása után körülbelül a radioaktivitás 61%-át mérték vissza a vizeletből és 14%-át a székletből, elsősorban a fő és inaktív metabolitból. A maribavir minimális mértékben ürül változatlan formában a vizelettel.
Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
A maribavir összesített PK-paraméterein egyszeri 400 mg maribavir alkalmazása után enyhe, közepesen súlyos vagy súlyos (a kreatinin-clearance 12-70 ml/perc) vesekárosodás esetén sem figyeltek meg klinikailag szignifikáns hatást. A különbség a maribavir PK-paramétereiben az enyhe/közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodás esetén és a normális vesefunkcióval rendelkező betegek között < 9% volt. A maribavir nagymértékben kötődik a plazmafehérjékhez, így nem valószínű, hogy a hemodialízis vagy a peritonealis dialízis a maribavirt szignifikáns mértékben eltávolítaná.
Májkárosodás
Közepesen súlyos májkárosodás (Child-Pugh B stádium, 7-9 pont) esetén nem figyeltek meg klinikailag szignifikáns hatást az összesített vagy nem kötött maribavir PK-paraméterein egyszeri 200 mg maribavir alkalmazása esetén. Egészséges kontroll résztvevőkkel összehasonlítva az AUC 26%-kal, a Cmax 35%-kal magasabb volt a közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél.
Nem ismert, hogy a maribavir-expozíció emelkedik-e a súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél.
Kor, nem, rassz, etnikai hovatartozás és testtömeg
A kor (18-79 év), nem, rassz (fehér bőrű, fekete bőrű, ázsiai vagy más), etnikai hovatartozás (hispán/latino vagy nem hispán/latino) és testtömeg (36-141 kg) nem volt klinikailag szignifikáns hatással a maribavir farmakokinetikájára a populáció PK-analízise alapján.
Transzplantáció típusok
A transzplantáció típusa (HSCT vagy SOT), vagy a SOT típusa (máj, tüdő, vese vagy szív), illetve a gasztrointesztinális (GI) graft-versus-host betegség (GvHD) jelenléte nincs klinikailag szignifikáns hatással a maribavir farmakokinetikájára.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Általános tudnivalók
Patkányoknál és majmoknál regeneratív anaemiát és nyálkahártyasejt-hyperplasiát figyeltek meg az intestinalis traktusban dehidratációval együtt, amely puha vagy folyékony széklettel és (csak majmokban) elektrolit-változásokkal társuló klinikai megfigyeléseket eredményezett. A kimutatható káros hatással nem járó dózisszintet (no observed adverse effect level, NOAEL) majmoknál nem állapították meg, és < 100 mg/ttkg/nap volt, amely körülbelül a humán expozíció 0,25-e az ajánlott humán dózis (recommended human dose, RHD) esetén. Patkányoknál a NOAEL 25 mg/ttkg/nap volt, amely a hímek esetében az RHD humán expozíció 0,05-szerese és nőstények esetében 0,1-szerese.
A maribavir nem okozott fototoxicitást in vitro, emiatt nem valószínű, hogy fototoxicitás alakulna ki embereknél.
A maribavirt kismértékben kimutatták a patkányok plexus choroideus-ában és a majmok agyában és agyi-gerinvelői folyadékában (lásd 4.4 és 5.2 pont).
Karcinogén hatás
Patkányoknál nem azonosítottak karcinogén potenciált 100 mg/ttkg/napos dózisnál, amely a hímeknél 0,2-szerese, nőstényeknél 0,36-szorosa a humán expozíciónak az ajánlott napi dózis esetén. Hím egereknél bizonytalan emelkedést tapasztaltak a haemangioma, haemangiosarcoma és kombinált haemangioma/haemangiosarcoma előfordulásában, több szövetben, 150 mg/ttkg/napos dózisnál; ennek relevanciája az emberi kockázattal kapcsolatban bizonytalan, tekintettel az alábbi tényezőkre: a hatás hiánya a nőstény egereknél vagy patkányoknál 104 héttel az adagolás után, a neoplasztikus proliferatív hatások hiánya a hím és nőstény egereknél 13 héttel az adagolás után, negatív genotoxicitási vizsgálatok, valamint az adagolás időtartama közötti különbség az emberek esetében. Patkányoknál nem figyeltek meg karcinogén hatásokat a következő kisebb, 75 mg/ttkg/napos dózisnál, amely a hímeknél és nőstényeknél az RHD humán expozíció megközelítőleg 0,35-szorosa és 0,25szorosa.
Mutagén hatás
A maribavir nem volt mutagén a bakteriális mutációs tesztben, illetve nem volt klasztogén a csontvelő mikronukleusz tesztben. Egér limfóma tesztekben a maribavir metabolikus aktivitás hiánya mellett mutagén potenciált mutatott, metabolikus aktivitás jelenlétében pedig az eredmények kétértelműek voltak. Összességébena bizonyíték súlya azt jelzi, hogy a maribavir nem mutat genotoxikus potenciált. Reprodukció
Termékenység
Egy patkányokon végzett kombinált termékenységi és embryofoetalis fejlődési vizsgálatban a maribavir nem volt hatással a termékenységre. Azonban a hím patkányoknál a spermiumok egyenes vonalú sebességének csökkenését figyelték meg ? 100 mg/ttkg/napos dózisoknál (amely becslések szerint kevesebb az emberi expozíciónál a javasolt emberi dózis esetén), de ez nem volt hatással a hím termékenységre.
Prenatális és posztnatális fejlődés
Egy patkányokkal végzett kombinált termékenységi és embryofoetalis fejlődési vizsgálatban a maribavir legfeljebb 400 mg/ttkg/napos dózisban nem volt teratogén, és nem volt hatással az embryofoetalis fejlődésre. Nőstényeknél megfigyelték az életképes magzatok számának csökkenését, köszönhetően a megnövekedett korai reszorpciós és posztimplantációs veszteségeknek, a maribavir összes tesztelt dózisánál, amelyek már az anyára is toxikusak voltak. A legkisebb dózis körülbelül az RHD humán expozíciójának felével egyezett meg. A patkányokkal végzett pre- és posztnatális fejlődési toxicitási vizsgálatban megfigyelték, hogy a rossz anyai gondoskodás és a csökkent testsúlynövekedés - amely a fejlődéstani mérföldkövek (fülkagyló elválása, szem kinyílása és fitymaelválás) késésével járt - miatt romlott az utódok túlélése a ? 150 mg/ttkg/napos maribavir dózis esetén. A posztnatális fejlődést az 50 mg/ttkg/napos dózis nem befolyásolta. Az F1 generáció termékenységi és párzási képességét, a vemhesség fenntartásának és az utód világra hozásának képességét sem befolyásolta a legfeljebb 400 mg/ttkg/napos dózis.
Nyulaknál a maribavir nem volt teratogén 100 mg/ttkg/napos dózisig (körülbelül az RHD humán expozíciójának 0,45-szöröse).



Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
Nagy sűrűségű polietilén (HDPE) tartály gyermekzáras kupakkal.
28 db, 56 db vagy 112 db (2×56 db-os tartály) filmtablettát tartalmazó kiszerelések.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

6.4 Különleges tárolási előírások Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.

6.3 Felhasználhatósági időtartam 36 hónap.

7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Takeda Pharmaceuticals International AG Ireland Branch
Block 2 Miesian Plaza
50-58 Baggot Street Lower
Dublin 2
D02 HW68
Írország
E-mail: medinfoEMEA@takeda.com
8. A FORGALOMBA H