Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VYDURA 75MG BELSŐLEGES LIOFILIZÁTUM 8X1 ADAG

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pfizer Europe Ma Eeig
Hatástani csoport:
N02CD
Törzskönyvi szám:
EU/1/22/1645/002
Hatóanyagok:
RimegepantumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
Migrén akut kezelése
Az ajánlott dózis 75 mg rimegepánt szükség szerint, naponta egyszer.
Migrén profilaxisa
Az ajánlott dózis 75 mg rimegepánt másnaponta.
A maximális napi adag 75 mg rimegepánt.
A VYDURA étkezés közben, vagy étkezéstől függetlenül is bevehető.
Egyidejűleg alkalmazott egyéb gyógyszerek
A rimegepánt bevételének 48 órán belüli ismétlése közepesen erős CYP3A4-inhibitorok vagy erős P-glikoprotein- (P-gp) inhibitorok egyidejű alkalmazása esetén kerülendő (lásd 4.5 pont).
Különleges betegcsoportok
Idősek (65 évesek és annál idősebbek)
A rimegepánt 65 éves vagy idősebb betegeknél történő alkalmazásával kapcsolatban korlátozott tapasztalat áll rendelkezésre. Nincs szükség dózismódosításra, mivel a rimegepánt farmakokinetikáját az életkor nem befolyásolja (lásd 5.2 pont).
Vesekárosodás
Enyhe, közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél nincs szükség dózismódosításra. Súlyos vesekárosodás a nem kötött hatóanyag AUC-értékének több mint kétszeres, de a teljes AUC-érték kevesebb mint 50%-os emelkedését eredményezte (lásd 5.2 pont). Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél gyakori alkalmazás esetén óvatosság szükséges. A rimegepánt alkalmazását végstádiumú vesebetegségben szenvedő és dializált betegeknél nem vizsgálták. Végstádiumú vesebetegségben (CLcr <15 ml/perc) szenvedő betegeknél a rimegepánt alkalmazása kerülendő.
Májkárosodás
Enyhe (Child-Pugh A) vagy közepesen súlyos (Child-Pugh B) májkárosodásban szenvedő betegeknél nincs szükség dózismódosításra. A rimegepánt plazmakoncentrációi (a nem kötött hatóanyag AUC-értéke) szignifikánsan magasabbak voltak súlyos (Child-Pugh C stádiumú) májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 5.2 pont). Súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél a rimegepánt alkalmazása kerülendő.
Gyermekek és serdülők
A VYDURA biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében (18 éves kor alatt) nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.
Az alkalmazás módja
A VYDURA szájon át alkalmazandó.
A belsőleges liofilizátumot a nyelvre vagy a nyelv alá kell helyezni. A szájban szétesik, és folyadék nélkül is bevehető.
A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy a buborékcsomagolást száraz kézzel kell felnyitni, és a részletes utasításokat illetően olvassák el a betegtájékoztatót.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A klinikai vizsgálatok során túlérzékenységi reakciók, köztük nehézlégzés és bőrkiütés a rimegepánttal kezelt betegek kevesebb mint 1%-ánál fordultak elő (lásd 4.8 pont). Túlérzékenységi reakciók, beleértve a súlyos túlérzékenységet is, napokkal a beadás után is jelentkezhetnek. Ha túlérzékenységi reakció lép fel, a rimegepánt alkalmazását le kell állítani, és megfelelő kezelést kell megkezdeni.
A VYDURA alkalmazása nem javasolt:
- súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.2 pont);
- végstádiumú vesebetegségben (CLcr < 15 ml/perc) szenvedő betegeknél (lásd 4.2 pont);
- erős CYP3A4-inhibitorokkal egyidejűleg (lásd 4.5 pont);
- erős vagy közepesen erős CYP3A4-induktorokkal egyidejűleg (lásd 4.5 pont).
Túlzott gyógyszerhasználat okozta fejfájás

A fejfájásokra szedett bármilyen fájdalomcsillapító túlzott alkalmazása súlyosbíthatja a fejfájást. Ha ez a helyzet bekövetkezik, vagy gyanú van rá, orvosi tanácsot kell kérni és a kezelést abba kell hagyni. A túlzott gyógyszerhasználat okozta fejfájásra kell gyanakodni az olyan betegeknél, akiknél az akut fejfájás elleni gyógyszerek rendszeres alkalmazása ellenére (vagy éppen azok miatt) a fejfájások gyakoriak vagy mindennaposak.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A VYDURA nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.9 Túladagolás
A rimegepánt túladagolására vonatkozóan korlátozott klinikai tapasztalat áll rendelkezésre.
Túladagolási tünetekről nem számoltak be. A rimegepánt-túladagolás kezelésének általános szupportív eljárásokból kell állnia, beleértve az életjelek monitorozását és a beteg klinikai állapotának megfigyelését. A rimegepánt-túladagolás kezelésére specifikus antidotum nem áll rendelkezésre. A szérumfehérjékhez való nagymértékű kötődés miatt nem valószínű, hogy a rimegepánt jelentős mértékben eltávolítható lenne dialízissel.



Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
A rimegepánt a CYP3A4, a P-glikoprotein (P-gp) és az emlőrák rezisztencia fehérje (BCRP) efflux transzporterek szubsztrátja (lásd 5.2 pont).
CYP3A4-inhibitorok
A CYP3A4 inhibitorai növelik a rimegepánt plazmakoncentrációját. A rimegepánt erős
CYP3A4-inhibitorokkal (pl. klaritromicin, itrakonazol, ritonavir) történő egyidejű alkalmazása nem javasolt (lásd 4.4 pont). A rimegepánt itrakonazollal történő egyidejű alkalmazása a rimegepánt-expozíció jelentős növekedését eredményezte (AUC 4-szeresére és Cmax 1,5-szeresére).
A rimegepánt és a CYP3A4-et közepes mértékben gátló gyógyszerek (pl. diltiazem, eritromicin, flukonazol) egyidejű alkalmazása növelheti a rimegepánt-expozíciót. A rimegepánt és a flukonazol egyidejű alkalmazása a rimegepánt-expozíció növekedését (AUC 1,8-szeresére) eredményezte, ami nem befolyásolta lényegesen a Cmax-értéket. Újabb dózis rimegepánt 48 órán belüli alkalmazása közepesen erős CYP3A4-inhibitorok (például flukonazol) együttadása esetén kerülendő (lásd 4.2 pont).
CYP4A-induktorok
A CYP3A4 induktorai csökkentik a rimegepánt plazmakoncentrációját. A VYDURA egyidejű alkalmazása erős CYP3A4-induktorokkal (például fenobarbitál, rifampicin, közönséges orbáncfű [Hypericum perforatum]) vagy közepesen erős CYP3A4-induktorokkal (például bozentán, efavirenz, modafinil) nem javasolt (lásd 4.4 pont). A CYP3A4-indukció hatása az erős vagy közepesen erős CYP3A4-induktor alkalmazásának abbahagyása után akár még 2 hétig is fennállhat. A rimegepánt egyidejű alkalmazása rifampicinnel a rimegepánt-expozíció jelentős csökkenését eredményezte (az AUC 80%-kal, a Cmax 64%-kal csökkent), ami a hatásosság megszűnéséhez vezethet.
Kizárólag P-gp- és BCRP-inhibitorok
A P-gp és BCRP efflux transzporterek inhibitorai növelhetik a rimegepánt plazmakoncentrációját. A VYDURA újabb dózisának 48 órán belüli alkalmazása erős P-gp-inhibitorok (például ciklosporin, verapamil, kinidin) együttadása esetén kerülendő (lásd 4.2 pont). A rimegepánt ciklosporinnal (erős P-gp- és BCRP-gátló), illetve kinidinnel (szelektív P-gp-inhibitor) történő egyidejű alkalmazása a rimegepánt-expozíció jelentős mértékű, hasonló nagyságrendű növekedését eredményezte (az AUC és a Cmax > 50%-kal, de kevesebb mint kétszeresére nőtt).

6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.



Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
A leggyakoribb mellékhatás a hányinger volt az akut kezelés (1,2%) és a migrén-profilaxis (1,4%) során. A reakciók többsége enyhe vagy közepesen súlyos volt. Túlérzékenység - beleértve a dyspnoét és a súlyos bőrkiütést - a kezelt betegek kevesebb mint 1%-ánál fordult elő.
A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az 1. táblázatban található a mellékhatások felsorolása MedDRA szervrendszeri osztályok szerint. Az egyes gyógyszermellékhatásokhoz tartozó gyakorisági kategória a következő besoroláson (CIOMS III) alapul: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000).
1. táblázat A mellékhatások felsorolása
Szervrendszeri osztály
Mellékhatás
Gyakoriság
Akut kezelés


Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenység, beleértve a dyspnoet és a súlyos bőrkiütést
Nem gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
Gyakori
Profilaxis


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger
Gyakori
Hosszú távú biztonságosság
A rimegepánt hosszú távú biztonságosságát két egyéves, nyílt elrendezésű kiterjesztett vizsgálatban értékelték, amelyekben 1662 beteg kapott rimegepántot legalább 6 hónapon át, és 740 beteg 12 hónapon át akut vagy profilaktikus kezelés céljából.
Kiválasztott mellékhatások ismertetése
Túlérzékenységi reakciók
Túlérzékenység - beleértve a dyspnoét és a súlyos bőrkiütést - a klinikai vizsgálatokban kezelt betegek kevesebb mint 1%-ánál fordult elő. Túlérzékenységi reakciók napokkal a beadás után is jelentkezhetnek, és előfordult súlyos késői típusú túlérzékenység.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Fájdalomcsillapítók, kalcitonin gén-rokon peptid- (CGRP) antagonisták, ATC kód: N02CD06
Hatásmechanizmus
A rimegepánt szelektíven, nagy affinitással kötődik a humán kalcitonin gén-rokon peptid- (CGRP) receptorhoz, és gátolja a CGRP-receptor működését.
Nem ismert az összefüggés a farmakodinámiás aktivitás, valamint azon mechanizmus(ok) között, amely(ek) útján a rimegepánt kifejti a klinikai hatásait.
Klinikai hatásosság: akut kezelés
A VYDURA felnőttek aurával vagy aura nélkül fellépő migrénjének akut kezelésében mutatott hatásosságát három randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban (1-3. vizsgálat) értékelték. A betegeket arra utasították, hogy a közepesen súlyos vagy súlyos intenzitású fejfájással járó migrént kezeljék. Akutan alkalmazandó gyógyszerek (pl. NSAID-ok, paracetamol és/vagy hányáscsillapító) alkalmazása megengedett volt az első kezelés után 2 órával. Az akutan alkalmazandó gyógyszerek egyéb formái, például a triptánok, nem voltak megengedettek az első kezelést követő 48 órán belül. A betegek körülbelül 14%-a szedett gyógyszereket a migrén megelőzésére a vizsgálat kezdetén. Az 1. vizsgálatban részt vevő betegek egyike sem szedett a migrén megelőzésére egyidejűleg olyan gyógyszereket, amelyek a kalcitonin gén-rokon peptid útvonalra hatnak.
Az elsődleges hatásossági elemzéseket olyan azoknál a betegeknél végezték, akik közepesen súlyos vagy súlyos fájdalommal járó migrént kezeltek. A fájdalommentességet úgy határozták meg, mint a közepesen erős vagy erős fejfájás fájdalommentessé mérséklődése, a legzavaróbb tünettől (most bothersome symptom, MBS) való mentesség meghatározása pedig a beteg által azonosított MBS (vagyis photophobia, phonophobia vagy hányinger) hiánya volt. Azoknál a betegeknél, akik választottak MBS-t, a leggyakrabban kiválasztott tünet a photophobia (54%) volt, ezt követte a hányinger (28%) és a phonophobia (15%).
Az 1. vizsgálatban azoknak a betegeknek a százalékos aránya, akiknél egyetlen dózis bevétele után 2 órával megszűnt a fejfájás és az MBS, statisztikailag szignifikánsan magasabb volt a VYDURA-t kapó betegeknél, mint a placebót kapó betegeknél (2. táblázat). Ezenkívül a VYDURA placebóhoz viszonyított statisztikailag szignifikáns hatásait igazolták további hatásossági végpontok tekintetében: fájdalomcsillapítás 2 óra elteltével, tartós fájdalommentesség 2-48 óra elteltével, akutan alkalmazandó gyógyszer szükségessége 24 órán belül és panaszmentes életvitelre való képesség a dózis bevétele után 2 órával. A fájdalomcsillapítás a meghatározás szerint a migrénes fájdalom közepesen súlyos vagy súlyos intenzitásúról enyhére mérséklődését vagy megszűnését jelentette. A pivotális, egyetlen rohamot értékelő, kettős vak, placebokontrollos 2. és 3. vizsgálatot migrénes betegeknél végezték, akik egy, a 75 mg-os rimegepánttal bioekvivalens gyógyszerformát kapták.
2. táblázat: Az akut kezelést értékelő vizsgálatok migrén hatásossági végpontjai

1. vizsgálat
2. vizsgálat
3. vizsgálat

VYDURA 75 mg
Placebo
Rimegepánt 75 mg
Placebo
Rimegepánt 75 mg
Placebo
Fájdalommentesség
2 óra elteltével






n/N*
142/669
74/682
105/537
64/535
104/543
77/541
Választ mutatók %-os aránya
21,2
10,9
19,6
12,0
19,2
14,2
Különbség
placebóhoz képest (%)
10,3

7,6

4,9

p-érték

<0,0001a

0,0006a

0,0298 a
MBS mentesség
2 óra elteltével






n/N*
235/669
183/682
202/537
135/535
199/543
150/541
Választ mutatók %-os aránya
35,1
26,8
37,6
25,2
36,6
27,7
Különbség placebóhoz képest (%)
8,3

12,4

8,9

p-érték

0,0009 a

<0,0001 a

0,0016 a
Fájdalomcsillapítás
2 óra elteltével






n/N*
397/669
295/682
312/537
229/535
304/543
247/541
Választ mutatók %-os aránya
59,3
43,3
58,1
42,8
56,0
45,7
Különbség placebóhoz képest (%)
16,1

15,3

10,3

p-érték

<0,0001a

<0,0001a

0,0006a
2-48 óra elteltével fennálló tartós fájdalommentesség






n/N*
90/669
37/682
53/537
32/535
63/543
39/541
Választ mutatók %-os aránya
13,5
5,4
9,9
6,0
11,6
7,2
Különbség placebóhoz képest (%)
8,0

3,9

4,4

p-érték

<0,0001a

0,0181b

0,0130b
*n = választ mutatók száma/N = a betegek száma az adott kezelési csoportban
a Szignifikáns p-érték a hierarchikus próbák során b Névleges p-érték a hierarchikus próbák során
MBS: a legzavaróbb tünet (most bothersome symptom)
Az 1. ábra azoknak a betegeknek a százalékos arányát mutatja be, akiknél az 1. vizsgálatban a kezelést követő 2 órán belül megszűnt a migrénes fájdalom.
1. ábra: Azoknak a betegeknek a százalékos aránya, akiknél az 1. vizsgálatban 2 órán belül megszűnt a fájdalom

0óra 0,5óra 1,0óra 1,5óra 2,0óra
A dózis alkalmazásától eltelt idő órában
A 2. ábra azoknak a betegeknek a százalékos arányát mutatja be, akiknél az 1. vizsgálatban 2 órán belül megszűnt az MBS.
2. ábra: Azoknak a betegeknek a százalékos aránya, akiknél az 1. vizsgálatban 2 órán belül megszűnt az MBS

0 óra 0,5 óra 1,0 óra 1,5 óra 2,0 óra
A dózis alkalmazásától eltelt idő órában
A photophobia és a phonophobia előfordulási gyakorisága a 75 mg-os VYDURA bevétele után 2 órával csökkent a placebóhoz képest mind a három vizsgálatban.
Klinikai hatásosság: profilaxis
A rimegepánt migrén profilaktikus kezelésében mutatott hatásosságát egy randomizált, kettős vak, placebokontrollos vizsgálatban értékelték (4. vizsgálat).
A 4. vizsgálatba olyan felnőtt férfiakat és nőket vontak be, akiknél legalább 1 éve előfordult migrén (aurával vagy anélkül). A betegek kórelőzményében a szűrő vizitet megelőző 12 héten belül 4-18 közepes vagy súlyos fájdalomintenzitással járó migrénes roham fordult elő 4 hetes időszakonként. A vizsgálatba való randomizáció előtt a betegek a 28 napos megfigyelési időszak alatt átlagosan 10,9 napon tapasztaltak fejfájást, amely átlagosan 10,2 migrénes napot foglalt magában. A vizsgálat során a betegeket randomizálták 75 mg rimegepánt (N = 373) vagy placebo (N = 374) legfeljebb 12 héten át történő alkalmazására. A betegeket arra utasították, hogy a 12 hetes kezelési időszakban másnaponta egyszer vegyék be randomizálással kijelölt készítményt. A betegek szükség szerint alkalmazhattak egyéb akut kezeléseket a migrénre (pl. triptánok, NSAID-ok, paracetamol, hányáscsillapítók). A betegek körülbelül 22%-a szedett a migrén megelőzésére gyógyszereket a vizsgálat kezdetén. A betegek további 12 hónapon át folytathatták a részvételt egy nyílt elrendezésű, kiterjesztett vizsgálatban.
A 4. vizsgálat elsődleges hatásossági végpontja a havi migrénes napok (monthly migraine days,
MMD) átlagos számának kiindulási értékhez viszonyított változása volt a kettős vak kezelési szakasz 9-12. hetében. A másodlagos végpontok közé tartozott a kiindulási értékhez képest ? 50%-os csökkenés elérése a közepes vagy súlyos intenzitású migrénes napok havi számában.
A másnaponta adagolt 75 mg rimegepánt placebóhoz képest statisztikailag szignifikáns javulást mutatott a fő hatásossági végpontok tekintetében, amint azt a 3. táblázat összefoglalja, és a 3. ábra bemutatja.
3. táblázat: A 4. vizsgálat főbb hatásossági végpontjai

Rimegepánt 75 mg másnaponta
Placebo másnaponta
Havi migrénes napok (MMD) a 9-12. héten
N = 348
N = 347
Változás a kiindulási értékhez képest
-4,3
-3,5
Változás placebóhoz képest
-0,8

p-érték
0,010a

? 50%-os csökkenés a közepes vagy súlyos intenzitású MMD-ok számában a 9-12. héten
N = 348
N = 347
Választ mutatók %-os aránya
49,1
41,5
Különbség placebóhoz képest
7,6

p-érték
0,044a

a Szignifikáns p-érték a hierarchikus próbák során
3. ábra: A havi migrénes napok számának változása a kiindulási értékhez képest a 4. vizsgálatban

N adatokkal
Megfigyelési időszak
1. hónap
2. hónap
3. hónap
Placebo
347
346
329
313
Rimegepánt 75 mg
348
348
332
314
Hosszú távú hatásosság
A 4. vizsgálatban részt vevő betegek további 12 hónapon át folytathatták a részvételt egy nyílt elrendezésű, kiterjesztett vizsgálatban. A hatásosság akár 1 évig fennmaradt egy nyílt elrendezésű, kiterjesztett vizsgálatban, amelyben a betegek 75 mg rimegepántot kaptak másnaponta, valamint szükség szerint azokon a napokon, amelyekre az adagolás nem volt beütemezve (4. ábra). A rimegepánt alkalmazására kijelölt betegek 203 fős csoportja teljesítette a teljes 16 hónapos kezelési időszakot. Ezeknél a betegeknél az MMD-k számának a kiindulási értékhez viszonyított átlagos csökkenése összességében a 16 hónapos kezelési időszak alatt átlagosan 6,2 nap volt.
4. ábra: A havi migrénes napok (MMD) átlagos számában tapasztalt változás longitudinális grafikonja a megfigyelési időszak kezdetétől az idő függvényében a kettős vak kezelés (1-3. hónap) és a nyílt elrendezésű vizsgálatban adott rimegepánt-kezelés (4-16. hónap) időszakában

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16
Hónap
N adatokkal
Rimegepánt 348 348 332 314 276 276 265 252 253 248 239 236 225 218 213 209 203
75 mg
Gyermekek és serdülők
Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek és serdülők esetén minden korosztálynál eltekint a VYDURA vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől migrénes fejfájások profilaktikus kezelésében (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).
Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek és serdülők esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez a VYDURA vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően migrén akut kezelésében (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
Felszívódás
Szájon át történő beadását követően a rimegepánt felszívódik, a maximális koncentrációt 1,5 óra elteltével éri el. 300 mg-os szupraterápiás dózis alkalmazását követően a rimegepánt abszolút orális biohasznosulása körülbelül 64% volt.
Étkezés hatásai
A rimegepánt magas zsírtartalmú vagy zsírszegény étel elfogyasztása utáni beadását követően a tmax
1-1,5 órával később jelentkezett. Magas zsírtartalmú étel elfogyasztása 42-53%-kal csökkentette a
Cmax- és 32-38%-kal az AUC-értéket. Alacsony zsírtartalmú étel elfogyasztása 36%-kal csökkentette a Cmax- és 28%-kal az AUC-értéket. A klinikai biztonságossági és hatásossági vizsgálatok során a rimegepántot étkezéstől függetlenül adták.
Eloszlás
A rimegepánt eloszlási térfogata dinamikus egyensúlyi állapotban 120 l. A rimegepánt körülbelül 96%-ban kötődik plazmafehérjékhez.
Biotranszformáció
A rimegepánt elsősorban a CYP3A4 és kisebb mértékben a CYP2C9 enzim útján metabolizálódik. A rimegepánt az elsődleges forma (kb. 77%), fő metabolitok (azaz > 10%) nem mutathatók ki a plazmában.
In vitro vizsgálatok alapján a rimegepánt klinikailag releváns koncentrációkban nem gátolja a CYP1A2, 2B6, 2C9, 2C19, 2D6 vagy UGT1A1 enzimeket. A rimegepánt azonban a CYP3A4 gyenge inhibitora, időfüggő gátlással. A rimegepánt klinikailag releváns koncentrációkban nem indukálja a CYP1A2, a CYP2B6 vagy a CYP3A4 enzimeket.
Elimináció
Egyészséges egyéneknél a rimegepánt eliminációs felezési ideje körülbelül 11 óra. A 14C-izotóppal jelölt rimegepánt egészséges férfiaknak történt per os beadását követően a teljes radioaktivitás 78%-a a székletben, 24%-a pedig a vizeletben volt kimutatható. A változatlan formában lévő rimegepánt az egyetlen fő összetevő a kiválasztódott székletben (42%) és vizeletben (51%).
Transzporterek
A rimegepánt in vitro a P-gp és a BCRP efflux transzporterek szubsztrátja. A P-gp és BCRP efflux transzporterek inhibitorai növelhetik a rimegepánt plazmakoncentrációját (lásd 4.5 pont).
A rimegepánt nem szubsztrátja az OATP1B1 vagy az OATP1B3 transzporternek. Tekintettel az alacsony renalis clearance-ére, az OAT1, OAT3, OCT2, MATE1 vagy MATE2-K transzporterek szubsztrátjaként a rimegepántot nem értékelték.
A rimegepánt klinikailag releváns koncentrációkban nem inhibitora a P-gp, a BCRP, az OAT1 vagy a MATE2-K transzporternek. Az OATP1B1 és az OAT3 transzporternak azonban gyenge inhibitora.
A rimegepánt az OATP1B3, az OCT2 és a MATE1 inhibitora. A rimegepánt és a MATE1 transzporter szubsztrátjaként viselkedő metformin egyidejű alkalmazása sem a metformin farmakokinetikájára, sem a glükózfelhasználásra nem eredményezett klinikailag jelentős hatást. A rimegepánt esetében klinikailag releváns koncentrációk mellett nem várható klinikai gyógyszerkölcsönhatás az OATP1B3 vagy az OCT2 transzporterrel.
Linearitás/non-linearitás
A rimegepánt egyetlen dózis per os beadását követően a dózisarányosnál nagyobb expozíciónövekedést mutat, ami a biohasznosulás dózisfüggő növekedésével függhet össze.
Életkor, nem, testtömeg, rassz és etnikai hovatartozás
A rimegepánt farmakokinetikájában nem figyeltek meg klinikailag szignifikáns különbséget az életkor, a nem, a rassz/etnikai hovatartozás, a testtömeg, a migrén státusz vagy a CYP2C9 genotípus tekintetében.
Vesekárosodás
Egy célzott klinikai vizsgálatban, amelyben a rimegepánt farmakokinetikáját hasonlították össze enyhe
(becsült kreatinin-clearance [CLcr] 60-89 ml/perc), közepesen súlyos (CLcr 30-59 ml/perc) és súlyos (CLcr 15-29 ml/perc) vesekárosodásban szenvedő betegek esetében normális veseműködésű egyénekhez képest (egészséges, összevont kontrollcsoport), a teljes rimegepánt-expozíció kevesebb mint 50%-os növekedését figyelték meg egyetlen 75 mg-os dózist követően. A nem kötött rimegepánt AUC-értéke 2,57-szer magasabb volt súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél. A VYDURA-t végstádiumú vesebetegségben (CLcr < 15 ml/perc) szenvedő betegeknél nem vizsgálták.
Májkárosodás
Egy célzott klinikai vizsgálatban, amelyben a rimegepánt enyhe, közepesen súlyos és súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél tapasztalt farmakokinetikáját normális májműködésű egyénekével (párosított egészséges kontroll) hasonlították össze, a rimegepánt-expozíció (a nem kötött vegyület AUC-értéke) 75 mg-os egyszeri dózis beadását követően 3,89-szor magasabb volt súlyos májkárosodásban (Child-Pugh C stádium) szenvedő egyéneknél. Enyhe (Child-Pugh A stádium) és közepesen súlyos (Child-Pugh B stádium) májkárosodásban szenvedő egyéneknél nem volt klinikailag jelentős különbség a rimegepánt-expozícióban a normál májműködésű egyénekhez képest.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, fototoxicitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási, illetve karcinogenitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a rimegepánt alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.
Ismételt dózisokkal végzett vizsgálatokban nagyobb dózisok mellett egereknél és patkányoknál a hepaticus lipidosis, patkányoknál és majmoknál az intravascularis haemolysis, majmoknál pedig a hányás tartozott a rimegepánttal összefüggésben megfigyelt hatások közé. Ezeket a hatásokat csak a maximális humán expozíciót kellően meghaladó expozícióknál (a hepaticus lipidosis esetében
? 12-szeres [egerek], illetve ? 49-szeres [patkányok], az intravascularis haemolysis esetében
? 95-szörös [patkány], illetve ? 9-szeres [majmok], és a hányás esetében ? 37-szeres [majmok]), ami a klinikai alkalmazás szempontjából csekély jelentőséget jelez.
Egy patkányokon végzett fertilitási vizsgálatban csak a nagy, napi 150 mg/ttkg-os dózisnál figyeltek meg a rimegepánttal összefüggő hatásokat (csökkent termékenység és fokozott preimplantációs veszteség), amely anyai toxicitást, és a maximális humán expozíció 95-szörösének megfelelő szisztémás expozíciót eredményezett. A rimegepánt per os adagolása az organogenezis időszakában patkányoknál eredményezett magzati hatásokat, nyulaknál azonban nem. Patkányoknál a magzati testtömeg csökkenését és a magzati eltérések fokozott előfordulását csak a legnagyobb, napi 300 mg/ttkg-os dózisnál figyelték meg, amely anyai toxicitást okozott a maximális humán expozíció körülbelül 200-szorosának megfelelő expozíció mellett. Ezenkívül, a rimegepánt nem volt hatással a patkányok pre- és posztnatális fejlődésére napi 60 mg/ttkg-os dózisokig (a maximális humán expozíció ? 24-szerese), illetve fiatal patkányok növekedésére, fejlődésére vagy szaporodási teljesítményére napi 45 mg/ttkg-os dózisokig (a maximális humán expozíció ? 14-szerese).



Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
Poli(vinil-kloridból) (PVC), orientált poliamidból (OPA) és alumíniumfóliából készült, lehúzható alumíniumfóliával lezárt, adagonként perforált buborékcsomagolások .
Kiszerelések:
Adagonként perforált 2 × 1 belőleges liofilizátum Adagonként perforált 8 × 1 belsőleges liofilizátum .
Adagonként perforált 16 × 1 belsőleges liofilizátum
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

6.4 Különleges tárolási előírások
Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

6.3 Felhasználhatósági időtartam
4 év

7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
Pfizer Europe MA EEIG
Boulevard de la Plaine 17
1050 Bruxelles
Belgium
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
EU/1/22/1645/001
EU/1/22/1645/002
EU/1/22/1645/003
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2022. április 25.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
A rimegepánt terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Állatkísérletek azt mutatják, hogy a rimegepánt nem embriocid hatású, és klinikailag releváns expozíciók mellett nem figyeltek meg teratogén potenciált. A rimegepánt vemhesség alatti alkalmazását követően az embryofoetalis fejlődésre gyakorolt káros hatásokat (csökkent magzati testtömeg és megnövekedett skeletalis eltérések patkányoknál) csak anyai toxicitással járó (a klinikai expozíciónál körülbelül 200-szor magasabb) expozíciós szintek mellett figyeltek meg (lásd 5.3 pont). A VYDURA alkalmazása elővigyázatosságból kerülendő a terhesség alatt.
Szoptatás
Egy egyközpontú vizsgálatban, amelyben 12, rimegepánt 75 mg-os egyszeri dózisával kezelt szoptató nő vett részt, minimális koncentrációban figyelték meg a rimegepántot az anyatejben. A csecsemőt elérő anyai dózis becsült relatív százalékos aránya kevesebb mint 1%. A tejtermelődésre gyakorolt hatásokról nincsenek adatok. Mérlegelni kell a szoptatás előnyeit a csecsemő fejlődése és egészsége szempontjából, valamint az anyánál a VYDURA alkalmazásának klinikai szükségességét, továbbá a rimegepánt alkalmazásából, illetve az anya alapbetegségéből eredően a szoptatott csecsemőre gyakorolt esetleges káros hatásokat.
Termékenység
Állatkísérletek nem mutattak ki klinikailag jelentős hatást a nőstény és a hím termékenységre (lásd 5.3 pont).