Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DOBUTAMIN HAMELN 5MG/ML OLDATOS INFÚZIÓ 1X50ML ÜV

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Hameln Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
C01CA Adrenerg és dopaminerg készítmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23897/01
Hatóanyagok:
Dobutaminum chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Fagymentes helyen
Elkészítés után az oldatot 24 órán belül fel kell használni
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Súlytól függő adagolás
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

A Dobutamin hameln 5 mg/ml oldatos infúzió (a továbbiakban: Dobutamin hameln) szívelégtelenség (cardialis dekompenzáció) kezelésére javallt olyan betegek számára, akiknél a kontraktilitáscsökkenés miatt pozitív inotrop támogatásra van szükség.

A Dobutamin hameln dopaminnal való együttadása hasznos lehet súlyos hypotoniával járó szívelégtelenség okozta cardiogen sokk, illetve szeptikus sokk fennállásakor a kamrai funkciók zavara, a megnövekedett kamrai töltőnyomás és megnövekedett szisztémás rezisztencia esetén.

A Dobutamin hameln myocardialis ischaemia és életképes myocardium kimutatására is alkalmazható echokardiográfiás vizsgálat (dobutamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat) keretein belül, ha a beteg nem terhelhető vagy ha a terhelés nem nyújt értékelhető információt.

Gyermekek és serdülők
A Dobutamin hameln alkalmazása gyermekeknél és serdülőknél minden korcsoportban javallt (újszülöttektől kezdve betöltött 18 éves életkorig) inotrop támogatásként alacsony perctérfogat miatti hypoperfúziós állapotokban, amelyek kiváltó oka dekompenzált szívelégtelenség, szívműtét, cardiomyopathia, illetve cardiogen vagy szeptikus sokk.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Dobutamin hameln dózisát egyénileg kell megállapítani.
Az alkalmazandó infúziós sebesség a beteg reakciójától és a fellépő mellékhatásoktól függ.

Adagolás

Felnőttek
A tapasztalatok szerint a betegek többsége 2,5-10 mikrogramm/ttkg/perc dobutamin dózisokra reagál. Egyes esetekben legfeljebb 40 mikrogramm/ttkg*/perc dobutamint alkalmaztak. (*ttkg=testtömeg-kg)

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél és serdülőknél minden korcsoportban (újszülöttektől kezdve betöltött 18 éves korig) a kezdő dózis 5 mikrogramm/ttkg/perc, melyet a klinikai válasz alapján 2-20 mikrogramm/ttkg/perc közötti értékre javasolt módosítani. Esetenként már 0,5-1,0 mikrogramm/ttkg/perc dózis is hatásos lehet.

Gyermekek esetében feltehetően nagyobb a minimális hatékony dózis, mint felnőtteknél. Nagyobb dózisoknál azonban óvatosan kell eljárni, mivel az is feltételezhető, hogy a tolerált maximális dózis gyermekek esetében kisebb, mint felnőtteknél. A legtöbb mellékhatást (különösen a tachycardiát) a 7,5 mikrogramm/ttkg/perc vagy ennél nagyobb dózisok alkalmazásakor figyelték meg, de a dobutamin adagolási sebességének csökkentésén, illetve az infúzió beadásának megszakításán kívül nincs más teendő a mellékhatások gyors megszüntetése érdekében.

Gyermeknél és serdülőknél nagy variabilitást figyeltek meg a mind a hemodinamikai válaszhoz szükséges plazmakoncentráció (küszöbérték), mind a növekvő plazmakoncentráció hatására bekövetkező hemodinamikai válasz mértékét tekintve. Ez arra utal, hogy a gyermekek számára szükséges dózis előzetesen nem határozható meg, hanem titrálást kell végezni a gyermekeknél feltételezhetően szűkebb "terápiás tartomány" figyelembevételével.

A különböző dózisokhoz, különböző kezdő koncentrációjú oldatokhoz tartozó infúziós sebességeket bemutató táblázatok:

Adagolás infúziós adagoló rendszerrel
Egy injekciós üveg Dobutamin hameln 5 mg/ml (250 mg/50 ml) oldatos infúzió 500 ml térfogatra hígítandó (végső koncentráció: 0,5 mg/ml).

Dózistartomány
Infúziós sebesség ml/óra*-ban kifejezve
(csepp/perc)

A beteg testtömege

50 kg
70 kg
90 kg
Alacsony
2,5 µg/ttkg/perc
ml/óra
(csepp/perc)
15
(5)
21
(7)
27
(9)
Közepes
5 µg/ttkg/perc
ml/ óra
(csepp/perc)
30
(10)
42
(14)
54
(18)
Magas
10 µg/ttkg/perc
ml/óra
(csepp/perc)
60
(20)
84
(28)
108
(36)
* Kétszeres koncentráció esetén, pl. 500 mg dobutamin 500 ml-re hígítva vagy 250 mg dobutamin 250 ml-re hígítva, az infúziós sebességet a felére kell csökkenteni.

Adagolás infúziós fecskendőpumpával
Egy injekciós üveg Dobutamin hameln 5 mg/ml (250 mg/50 ml) oldatos infúzió hígítás nélkül alkalmazandó (végső koncentráció: 5 mg/ml).

Dózistartomány
Infúziós sebesség ml/óra*-ban kifejezve
(ml/perc)

A beteg testtömege

50 kg
70 kg
90 kg
Alacsony
2,5 µg/ttkg/perc
ml/óra
(ml/perc)
1,5
(0,025)
2,1
(0,035)
2,7
(0,045)
Közepes
5 µg/ttkg/perc
ml/ óra
(ml/perc)
3,0
(0,05)
4,2
(0,07)
5,4
(0,09)
Magas
10 µg/ttkg/perc
ml/óra
(ml/perc)
6,0
(0,10)
8,4
(0,14)
10,8
(0,18)

A kiválasztott fecskendőpumpának meg kell felelnie az adagolás térfogatának és sebességének.
A hígításhoz felhasználható oldatokkal kapcsolatos részletes információkat lásd a 6.6 pontban.

Dobutamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat

A terheléses echokardiográfiás vizsgálat során a dobutamin beadását az infúzió sebességének fokozatos emelésével kell végezni.

A leggyakrabban alkalmazott adagolási séma 5 mikrogramm/ttkg/perc dobutamin adásával kezdődik. majd 3 percenként kell emelni 10, 20, 30, 40 mikrogramm/ttkg/perc értékre, amíg el nem érik a diagnosztikai végpontot (lásd az alkalmazás módját és időtartamát).
Ha a végpont nem érhető el, a szívfrekvencia növelése érdekében összesen 0,5-2 mg atropin-szulfát adható be, 0,25-0,5 mg-os osztott dózisokban, 1 percenként adagolva. Egy másik megoldásként a dobutamin-infúzió sebessége 50 mikrogramm/ttkg/perc értékre növelhető.

A gyermekeknél és serdülőknél a pozitív inotrop támogatást igénylő állapotok kezelésével kapcsolatosan szerzett tapasztalatok korlátozottak.

Az alkalmazás módja

Csak intravénás infúzióban alkalmazható.
Infúziós fecskendőpumpa használata esetén nem szükséges hígítani.

A dobutamin intravénás infúzióban az alábbi kompatibilis infúziós oldatokkal történő hígítás után is beadható: 5%-os (50 mg/ml) glükóz-oldat, 0,9%-os (9 mg/ml) nátrium-klorid-oldat vagy 0,45%-os (4,5 mg/ml) nátrium-klorid-oldat és 5%-os (50 mg/ml) glükóz-oldat. (A hígítással kapcsolatos részletes információkat lásd a 6.6 pontban.) Az infúziós oldatokat közvetlenül felhasználás előtt kell elkészíteni. (Az eltarthatóságra vonatkozó információkat lásd a 6.3 pontban.)
Rövid felezési ideje miatt a dobutamint folyamatos intravénás infúzióban kell beadni.

A kezelés abbahagyása esetén a dobutamin dózisát fokozatosan kell csökkenteni.

A kezelés időtartama a beteg állapotának alakulásától függ, azt a kezelőorvosnak kell meghatároznia, és a lehető legrövidebbnek kell lennie.

Ha a dobutamint 72 óránál hosszabb ideig folyamatosan alkalmazzák, tolerancia léphet fel, ami a dózis emelését teszi szükségessé.

A dobutamin-kezelés során a szívfrekvenciát, szívritmust, vérnyomást, vizeletürítést és az infúzió sebességét szorosan monitorozni kell. Amennyiben lehetséges, a perctérfogatot, a centrális vénás nyomást (CVP) és a pulmonalis capillaris nyomást (PCP) is monitorozni kell.

Gyermekek és serdülők:
Infúziós pumpával adagolt folyamatos intravénás infúzióhoz a gyógyszert 0,5-1 mg/ml-es koncentrációra kell hígítani (legfeljebb 5 mg/ml-re, ha folyadékkorlátozás áll fenn) 5%-os (50 mg/ml) glükóz-oldattal vagy 0,9%-os (9 mg/ml) nátrium-klorid-oldattal. Nagyobb koncentrációjú oldatokat csak centrális vénás katéteren keresztül szabad infundálni. Az intravénás dobutamin-infúzió nem kompatibilis bikarbonáttal és más erősen lúgos oldatokkal.

Újszülöttek intenzív terápiája:
A készítményt 30 mg/ttkg dózisnak megfelelően kell hígítani úgy, hogy az infundálandó végtérfogat 50 ml legyen. 0,5 ml/óra intravénás infúziós sebesség 5 mikrogramm/ttkg/perc adagolást eredményez.

Dobutamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat

Myocardialis ischaemia és életképes myocardium kimutatására a dobutamint kizárólag olyan orvos adhatja be, aki elegendő tapasztalattal rendelkezik a kardiológiai terheléses vizsgálatok elvégzésében.
Szükség van az összes falfelület folyamatos monitorozására echokardiográfiával és EKG-vel, valamint a vérnyomás ellenőrzésére.
A monitorozó eszközöknek és a sürgősségi gyógyszereknek (például defibrillátornak, iv. adható béta-blokkolóknak, nitrátoknak stb.), valamint újraélesztésben képzett személyzetnek rendelkezésre kell állniuk.

A gyógyszer alkalmazás előtti hígítására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A dobutamint az alábbi esetekben tilos alkalmazni:
- a készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység;
- a kamrai telődés és/vagy a kiáramlás mechanikus obstrukciója esetén, mint például pericardialis tamponád, constrictiv pericarditis, hypertrophiás obstructiv cardiomyopathia, súlyos aorta-stenosis;
- hypovolaemiás állapotok.

Dobutamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat

A dobutamint tilos alkalmazni a myocardialis ischaemia és életképes szívizom kimutatására az alábbi esetekben:
- közelmúltbeli myocardialis infarctus (az elmúlt 30 napban);
- instabil angina pectoris;
- a bal fő coronaria szűkülete;
- a bal kamra hemodinamikailag jelentős kiáramlási elzáródása, beleértve a hypertrophiás obstructiv cardiomyopathiát;
- haemodinamikailag jelentős szívbillentyűhiba;
- súlyos szívelégtelenség (NYHA III vagy IV stádiumú);
- az anamnesisben szereplő, dokumentált, klinikailag jelentős vagy krónikus arrhythmia vagy hajlam ennek kialakulására, különösen rekurrens perzisztáló kamrai tachycardia;
- jelentős vezetési zavar;
- akut pericarditis, myocarditis vagy endocarditis;
- aorta dissectio;
- aorta aneurysma;
- gyenge ultrahangos képalkotási lehetőségek;
- nem megfelelően kezelt/kontrollált artériás hypertonia;
- a ventricularis töltődés akadályozottsága (constrictív pericarditis, pericardialis tamponád);
- hypovolaemia;
- a dobutaminnal szembeni korábbi túlérzékenység.

Megjegyzés:
Atropin beadása esetén figyelembe kell venni az atropinra vonatkozó ellenjavallatokat.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A dobutamin nem alkalmazható olyan asthma bronchiale-ban szenvedő betegek kezelésére, akik allergiásak a szulfitokra.

Dobutamin-kezelés során a coronaria átáramlás helyi csökkenését vagy növekedését figyelték meg, ami megváltoztathatja a szívizom oxigénigényét. Súlyos coronariabetegség esetén alkalmazva annak súlyosbodását okozhatja, különösen akkor, ha a dobutamin-kezelés jelentős szívfrekvencia- és/vagy vérnyomásnövekedést vált ki. Ezért, más pozitív inotrop szerekhez hasonlóan, ischaemiás szívbetegség esetén a dobutamin-kezelés alkalmazhatóságát egyénileg kell elbírálni.

Az arrhythmiák kockázata és a myocardialis dysfunctiora gyakorolt hosszú távú hatásokkal kapcsolatos bizonytalanság miatt az inotrop szereket, így a dobutamint is, körültekintően kell alkalmazni akut szívelégtelenség (AHF) kezelésében.

Mivel a szérum káliumszintje megváltozhat, a káliumszintet ellenőrizni kell.

Ha a dobutamint 72 óránál hosszabb ideig folyamatosan adagolják, tolerancia jelenségek (tachyphylaxia) jelentkezhetnek, amik a dózis növelését teszik szükségessé.

A dobutamin-terápiával összefüggésben időnként hirtelen vérnyomáscsökkenést (hypotensiót) írtak le. A dózis csökkentése vagy az infúzió beadásának abbahagyása általában a vérnyomás gyors visszatérését eredményezi a kiindulási értékekhez, de ritkán szükség lehet beavatkozásra, és a reverzibilitás nem azonnali.

A dobutamin kölcsönhatásba léphet a klóramfenikol HPLC-meghatározási módszerével.

Gyermekek és serdülők
A dobutamint alkalmazták gyermekeknél alacsony perctérfogat miatti hypoperfúziós állapotokban, amelyek kiváltó oka dekompenzált szívelégtelenség, szívműtét, illetve cardiogen vagy szeptikus sokk volt. Gyermekek esetében a dobutamin-hidroklorid hemodinamikai hatásai közül néhány kvalitatívan vagy kvantitatívan eltérhet a felnőtteknél tapasztalt hatásoktól. Úgy tűnik, hogy gyermekek esetében a szívfrekvencia és a vérnyomás növekedése gyakoribb, illetve intenzívebb. A pulmonalis éknyomás a felnőttektől eltérően gyermekeknél nem csökkenhet, hanem akár emelkedhet is, különösen az egy évesnél fiatalabb újszülötteknél és csecsemőknél. A jelentések szerint az újszülöttek cardiovascularis rendszere kevésbé érzékeny a dobutaminra, és a hypotensiv hatásokat felnőtteknél gyakrabban figyelték meg, mint kisgyermekeknél.

A fentiek értelmében gyermekeknél a dobutamin alkalmazását szorosan monitorozni kell, figyelembe véve ezeket a farmakodinámiás tulajdonságokat.

Dobutamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat

A lehetséges életveszélyes szövődmények miatt a dobutamin adását terheléses echokardiográfiás vizsgálat céljára csak olyan orvos végezheti, akinek elegendő személyes tapasztalata van a dobutamin ezen indikációban történő alkalmazásában.

A dobutamin terheléses echokardiográfiás vizsgálatot fel kell függeszteni, ha a következő diagnosztikai végpontok valamelyike bekövetkezik:
- az életkornak megfelelő maximális szívfrekvencia elérése [(220 - életkor években) × 0,85];
- a szisztolés vérnyomás csökkenése meghaladja a 20 Hgmm-t;
- a vérnyomás 220/120 Hgmm fölé emelkedik;
- súlyosbodó tünetek (angina pectoris, dyspnoe, szédülés, ataxia);
- súlyosbodó arrhythmia (pl. couplet, ventricularis salve);
- súlyosbodó vezetési zavarok;
- nemrégiben kialakult falmozgási rendellenességek több mint 1 falszegmensben (16 szegmenses modell);
- a végső szisztolés térfogat növekedése;
- repolarizációs rendellenesség kialakulása (az ischaemia horizontális vagy lejtős ST-szegmens depressziója miatt több mint 0,2 mV, 80 (60) ms intervallumban a J-pont után, összehasonlítva a kiindulási állapottal, súlyosbodó vagy monofázisos ST-szegmens emelkedés 0,1 mV felett olyan betegeknél, akiknek korábban nem volt szívinfarktusuk;
- a csúcsdózis elérése.

A stressz-cardiomyopathia (Takotsubo-szindróma) a dobutamin terheléses echokardiográfia alatti alkalmazásának súlyos szövődménye lehet (lásd 4.8 pont). A dobutamin beadását a terheléses echokardiográfiához kizárólag az eljárásban járatos orvos végezheti. Az orvosnak elővigyázatossággal kell eljárnia a vizsgálat alatt és a levezetési szakaszban is, és fel kell készülnie a megfelelő orvosi beavatkozásra a teljes vizsgálat alatt. Stressz-cardiomyopathia (Takotsubo-szindróma) esetén a dobutamin adását azonnal le kell állítani.

Súlyos szövődmények esetén (lásd 4.8 pont) a dobutamin terheléses echokardiográfiás vizsgálatot azonnal le kell állítani.

A Dobutamin hameln nátriumot tartalmaz.
Ez a gyógyszer 3,06 mg nátriumot tartalmaz milliliterenként.
Ez a gyógyszer 153 mg nátriumot tartalmaz 50 ml-es injekciós üvegenként, ami megfelel a WHO által ajánlott maximális napi 2 g nátriumbevitel 7,7%-ának felnőtteknél.

A Dobutamin hameln nátrium-diszulfitot (E223) tartalmaz, amely ritkán súlyos túlérzékenységi reakciókat és bronchospasmust okozhat.

Az infúzió beadásának befejezése után a betegeket az állapotuk stabilizálódásáig monitorozni kell.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

A túladagolás tünetei
A tüneteket főként a béta-receptorok túlzott stimulációja váltja ki. A tünetek többek között az alábbiak lehetnek: hányinger, hányás, kóros étvágytalanság, tremor, szorongás, palpitatio, fejfájás, anginás fájdalom és nem specifikus mellkasi fájdalom. A pozitív inotrop és chronotrop hatások hypertoniához, supraventricularis/ventricularis arrhythmiához, sőt kamrafibrillációhoz és myocardialis ischaemiához vezethetnek. A perifériás vasodilatatio következtében hypotonia alakulhat ki.

A túladagolás kezelése
A dobutamin gyorsan metabolizálódik és hatástartama rövid (felezési ideje 2-3 perc).

Túladagolás esetén a dobutamin adását azonnal abba kell hagyni. Szükség esetén azonnali reanimatios intézkedések szükségesek. A beteget intenzív osztályon kell megfigyelés alatt tartani, és a vitális paramétereket, a vérgázok értékeit és a szérum elektrolitszintjeit monitorozni és szükség esetén korrigálni kell.

A súlyos ventricularis arrhythmiák lidokain vagy béta-blokkoló (pl. propranolol) adásával kezelhetők.

Angina pectoris esetén sublingualis nitrát vagy intravénásan adott gyors hatású béta-blokkoló (pl. eszmolol) alkalmazása szükséges.

Hypertoniás reakció esetén általában elégséges a dózis csökkentése vagy az infúzió beadásának abbahagyása.

Per os bevétel után a szájból vagy a gastrointestinalis traktusból való felszívódás mértéke nem jósolható meg. Ha a gyógyszert véletlenül per os alkalmazták, a felszívódás aktív szén adásával csökkenthető, ami gyakran hatékonyabb, mint emetikumok adása vagy a gyomormosás.

A forszírozott diuresis, peritonealis dialysis, haemodialysis vagy aktív szénen történő haemoperfúzió előnye dobutamin-túladagolásban nem igazolódott be.

Dobutamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat
Ha valamelyik szokásos adagolási rend szerint alkalmazzák a dobutamint, akkor a toxikus dózisokat nem érik el, még akkumuláció révén sem. A dobutamin diagnosztikai alkalmazása során súlyos szövődmények fellépte esetén az infúzió beadását azonnal le kell állítani, és biztosítani kell a megfelelő oxigénellátást és ventillációt. Az angina pectoris kezelését nagyon rövid hatású, intravénásan alkalmazott béta-blokkolóval kell végezni. Az angina pectoris szükség esetén szublingvális nitráttal is kezelhető. Az I. és III. osztályú antiarrhythmiás szereket tilos alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A receptor kompetitív gátlása révén egy béta-receptor blokkoló egyidejű adása a dobutamin szimpatomimetikus hatásait gyengítheti. Továbbá az alfa-agonista hatások perifériás vasoconstrictiohoz, és ezáltal vérnyomásemelkedéshez vezethetnek.

Egyidejű alfa-receptor blokád mellett a túlnyomórészt béta-mimetikus hatások tachycardiához és perifériás vasodilatatiohoz vezethetnek.

A túlnyomóan vénákra ható vasodilatatorok (pl. nitrátok, nitroprusszid-nátrium) dobutaminnal együttadva a perctérfogat jelentősebb emelkedéséhez, valamint a perifériás rezisztencia és a ventricularis telődési nyomás kifejezettebb csökkenéséhez vezethetnek, mint abban az esetben, ha a hatóanyagokat külön-külön adják.

Dobutamin adása diabeteses betegeknél fokozott inzulinigényt idézhet elő. A diabeteses betegek vércukorszintjét a dobutamin-kezelés megkezdésekor, az infúzió beadási sebességének megváltoztatásakor, valamint az infúzió befejezésekor ellenőrizni kell. Szükség esetén az inzulin dózisát módosítani kell.

ACE-gátlók (pl. kaptopril) és nagy dózisú dobutamin együttadása a perctérfogat növekedéséhez vezethet, ami fokozott myocardialis oxigénfogyasztással jár. Ennek kapcsán mellkasi fájdalmak és ritmuszavarok fellépéséről számoltak be.

A dobutamin dopaminnal kombinációban alkalmazva, - szemben az önmagában adott dobutaminnal, a dopamin adagolásától függően - a vérnyomás kifejezett emelkedését idézi elő, a kamrai telődési nyomás csökkenése vagy változatlansága mellett.

A nátrium-diszulfit nagyon reaktív vegyület. Ezért azt kell feltételezni, hogy ezzel a gyógyszerrel együtt adva a tiamin (B1-vitamin) katabolizálódik.

Óvatosság szükséges inhalációs anaestheticumok dobutaminnal való adásakor, mivel együttadásuk növelheti a myocardium ingerelhetőségét és a ventricularis arrhytmiák kialakulásának kockázatát.

Dobutamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat

Antianginás terápia, különösen a pulzusszám-csökkentő szerek, például a béta-blokkolók esetében, a terhelésesre adott ischaemiás reakció kevésbé kifejezett vagy nem is jön létre. Ezért a dobutamin terheléses echokardiográfiás vizsgálatot megelőzően 12 órában szükség lehet az antianginás terápia felfüggesztésére.

Ha atropint adnak a dobutamin legnagyobb titrálási szintjéhez:
A terheléses echokardiográfiás vizsgálati protokoll elhúzódó időtartama, a nagyobb dobutamin összdózis és az atropin egyidejű alkalmazása miatt megnő a mellékhatások kockázata.


6.2 Inkompatibilitások

Ismert inkompatibilitás áll fenn a következő anyagokkal:

- lúgos oldatok (pl. nátrium-hidrogénkarbonát);
- nátrium-diszulfitot és etanolt is tartalmazó oldatok;
- aciklovir;
- altepláz;
- aminofillin;
- bretilium;
- kalcium-klorid;
- kalcium-glükonát;
- cefamandol-formiát;
- cefalotin-nátrium;
- cefazolin-nátrium;
- diazepám;
- digoxin;
- etakrinsav (nátriumsó);
- furoszemid;
- heparin-nátrium;
- hidrokortizon-nátrium-szukcinát;
- inzulin;
- kálium-klorid;
- magnézium-szulfát;
- penicillin;
- fenitoin;
- sztreptokináz;
- verapamil.

További ismert inkompatibilitások a nátrium-diszulfitra vonatkozóan:
- klóramfenikol;
- ciszplatin.

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások értékelése az alábbi gyakorisági kategóriákon alapul:
Nagyon gyakori: ?1/10
Gyakori: ?1/100 - <1/10
Nem gyakori: ?1/1000 - <1/100
Ritka: ?1/10000 - <1/1000
Nagyon ritka: <1/10000
Nem ismert: gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: eosinophilia, thrombocyta-aggregáció gátlása (csak több napon át tartó folyamatos infúziós kezelés során).

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
nagyon ritka: hypokalaemia.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: fejfájás.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek, valamint érbetegségek és tünetek:
nagyon gyakori: a szívfrekvencia növekedése ? 30 ütés/perc értékkel.
gyakori: a vérnyomás ? 50 Hgmm-es növekedése. Artériás hypertonia esetén nagyobb vérnyomás-emelkedés alakulhat ki.
Vérnyomáscsökkenés, ventricularis dysrhythmia, dózisfüggő ventricularis extrasystolék.
Megnövekedett kamrai frekvencia pitvarfibrillációban szenvedő betegeknél. Ezeket a betegeket digitalizálni kell a dobutamin infúzió beadása előtt.
Vasoconstrictio, elsősorban a korábban béta-blokkolóval kezelt betegeknél.
Anginás fájdalom, palpitatio.
nem gyakori: ventricularis tachycardia, kamrafibrilláció.
nagyon ritka: bradycardia, myocardialis ischaemia, myocardialis infarctus, szívmegállás.
nem ismert: a pulmonális kapilláris nyomás csökkenése.

Gyermekek és serdülők
A mellékhatások közé tartoznak az alábbiak: a systolés vérnyomás emelkedése, szisztémás hypertonia vagy hypotonia, tachycardia, fejfájás és a pulmonalis éknyomás emelkedése, ami pulmonalis pangáshoz és pulmonalis oedemához vezethet, valamint egyéb tünetek.

Dopamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek, valamint érbetegségek és tünetek:
nagyon gyakori: mellkasi diszkomfortérzés (angina pectoris miatt), ventricularis extrasystolék > 6/perc gyakorisággal.
gyakori: supraventricularis extrasystolék, ventricularis tachycardia.
nem gyakori: kamrafibrillatio, myocardialis infarctus.
nagyon ritka: 2. fokozatú atrioventricularis blokk előfordulása, coronaria vasospasmusok.
Hypertoniás/hypotoniás vérnyomás decompensatio, intracavitális nyomásgradiensek előfordulása, palpitáció.
nem ismert: stressz cardiomyopathia (Takotsubo-szindróma) (lásd 4.4 pont).

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
gyakori: bronchospasmus, légszomj.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: hányinger.

A bőr és bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
gyakori: exanthema.
nagyon ritka: petechialis bevérzések.

A csont- és az izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
gyakori: mellkasi fájdalom.

Vese és húgyúti betegségek és tünetek:
gyakori: az infúzió nagy dózisai hatására gyakori vizelési inger.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
gyakori: láz, phlebitis az infúzió beadásának helyén.
A véletlen paravénás infiltráció lokális gyulladást okozhat.
nagyon ritka: bőrnecrosis.

További mellékhatások
Nyugtalanság, paraesthesia, tremor, hőhullámok és szorongás, myoclonusos spasmusok.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szívre ható szerek; Adrenerg és dopaminerg készítmények,
ATC kód: C01CA07

A dobutamin egy szintetikus, szimpatomimetikus hatású amin, szerkezetileg az izoproterenollal és a dopaminnal rokon vegyület, és a racém keverékét alkalmazzák a terápiában. A pozitív inotrop hatás főleg a cardialis béta1-, kisebb mértékben az alfa1-receptorokra gyakorolt agonista hatással magyarázható, hatására növekszik a contractilitas, ami a verőtérfogatot és a perctérfogatot növeli. A dobutaminnak a perifériás béta2-, kisebb mértékben az alfa2-receptorokra is van agonista hatása. A farmakológiai profilnak megfelelően pozitív inotrop hatás, valamint a perifériás érrendszerre gyakorolt hatás is fellép, amelyek azonban más katecholaminokhoz képest kevésbé kifejezettek. A haemodinamikai hatások dózisfüggőek. A perctérfogat elsősorban a verőtérfogat növekedése révén nő, a szívfrekvencia növekedését elsősorban nagyobb dózisoknál figyelték meg. Csökken a balkamrai telődési nyomás és a szisztémás vascularis rezisztencia. Nagyobb dózisok hatására a pulmonális vascularis rezisztencia is csökken. Esetenként a szisztémás vascularis rezisztencia nem jelentős mértékben növekedhet. Valószínű, hogy a szívteljesítmény növekedése miatti térfogatnövekedés okozza a vérnyomás emelkedését. A dobutamin közvetlenül hat, hatása független a szinaptikus katecholamin-koncentrációtól, nem hat a dopamin-receptoron, és - a dopaminnal ellentétben - nem befolyásolja az endogén noradrenalin felszabadulását.

A sinuscsomó visszatérési idő és az AV-átvezetési idő csökken. A dobutamin arrhythmiára való hajlam kialakulásához vezethet. Megszakítás nélküli, 72 óránál hosszabb ideig tartó folyamatos kezelés során toleranciát figyeltek meg. A dobutamin befolyásolja a thrombocyta funkciókat. Mint a többi pozitív inotrop szer, a dobutamin is növeli a myocardialis oxigénigényt. A pulmonális vascularis rezisztencia csökkenése és még a hypoventillatios alveolaris területen is javuló vérellátás (pulmonális "shunt"-képződés) következtében egyes esetekben viszonylag csökkent oxigénkínálat alakul ki. A perctérfogat növekedése és az ezt követő coronaria-átáramlás növekedése rendszerint kompenzálják ezeket a hatásokat, és a többi pozitív inotrop szerrel összehasonlítva kedvezőbb oxigénegyensúly jöhet létre.

A dobutamin azoknak a betegeknek javallt, akiknél a szív dekompenzációjának kezelésében pozitív inotrop támogatásra van szükségük, a kontraktilitás, szervi szívbetegségből vagy szívsebészeti beavatkozásokból eredő, csökkenése miatt, különösen akkor, ha alacsony perctérfogat jelentkezik a megemelkedett pulmonalis kapilláris nyomással.

Szívelégtelenségben és a velejáró akut vagy krónikus myocardialis ischaemiában a dobutamint olyan dózisban kell adni, hogy az ne váltson ki jelentős szívfrekevencia és/vagy vérnyomás növekedést, mivel egyébként, elsősorban viszonylag jó kamrai működés mellett, nem zárható ki az ischaemia fokozódása.

Csak korlátozott adatok állnak rendelkezésre a klinikai eredményekre vonatkozóan, ideértve a hosszú távú morbiditást és a mortalitást is. Eddig nincsenek olyan adatok, amelyek alátámasztanák a morbiditásra és a mortalitásra gyakorolt jótékony, hosszú távú hatást.

A dobutaminnak nincs közvetlen dopaminerg hatása a vese vérátáramlására.

Gyermekek és serdülők
A dobutamin gyermekeknél és serdülőknél is kifejt inotróp hatásokat, de a hemodinamikai válasz némileg eltér a felnőttekétől. Bár a perctérfogat gyermekek esetében is nő, a szisztémás vascularis rezisztencia és a kamrai töltőnyomás jellemzően kevésbé csökken, továbbá a szívfrekvencia, illetve az arteriális vérnyomás jellemzően nagyobb mértékben emelkedik, mint felnőtteknél. 12 hónapos vagy fiatalabb gyermekek esetében a pulmonalis éknyomás nőhet a dobutamin-infúzió alkalmazása közben.

A perctérfogat emelkedése már akár 1,0 mikrogramm/ttkg/percn dózisnál, a szisztolés vérnyomás emelkedése 2,5 mikrogramm/ttkg/perc dózisnál, a szívfrekvencia változása pedig 5,5 mikrogramm/ttkg/perc dózisnál kezd kialakulni.
A dobutamin-infúzió sebességének 10-ről 20 mikrogramm/ttkg/perc értékre történő emelése általában a perctérfogat további növekedését eredményezi.

Dobutamin-terheléses echokardiográfiás vizsgálat

Ischaemia diagnosztika: A pozitív inotrop teszt és különösen a dobutamin terheléses alatti pozitív chronotrop hatás miatt a szívizom oxigén- (és szubsztrát-) igénye megnő. Coronaria arteria stenosis fennállása esetén a coronaria vérátáramlásának elégtelen növekedése helyi hypoperfuzióhoz vezet, amely az echocardiogramon kimutatható, az adott szegmensben egy újonnan kialakult szívizom-fal motilitási rendellenesség formájában.

Myocardium vitalitás diagnosztika: Életképes az - az echokardiogramon (depresszió, hibernálás miatt) hypokinetikus vagy akinetikus - szívizom, amely funkcionális kontraktilitási tartalékkal rendelkezik. Ezt a funkcionális kontraktilitási tartalékot különösen stimulálják a pozitív inotrop hatások kisebb dózisú dobutamin terheléses vizsgálat során (5-20µg/ttkg/perc). Az adott szegmensben a szisztolés kontraktilitás javulása, vagyis a fal motilitásának növekedése mutatható ki az echocardiogramon.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A hatás az infúzió beadásának megkezdése után 1-2 perccel kialakul; folyamatos infúzió során a steady state plazmaszintet azonban csak 10-12 perc után éri el. A steady state plazmaszint a dózisfüggően, az infúzió sebességével lineárisan növekszik. A felezési idő 2-3 perc, a megoszlási térfogat 0,2 liter/kg, a plazma clearence értéke 2,4 liter/perc/m2 és a perctérfogattól független. A dobutamin elsősorban a szövetekben és a májban metabolizálódik. A metabolizáció során elsősorban konjugált glükuronidok, valamint farmakológiailag inaktív 3-O-metil-dobutamin képződik. A metabolitok kiválasztása főként a vizelettel (a dózis több mint 2/3 része), és kisebb mértékben az epével történik.

Gyermekek és serdülők
A legtöbb gyermek- és serdülőkorú beteg esetében log-lineáris kapcsolat van a dobutamin plazmakoncentrációja és a hemodinamikai válasz között, ami megfelel a küszöbmodellnek. A dobutamin-clearance megfelel az elsőrendű kinetikának a 0,5-20 mikrogramm/ttkg/perc dózistartományban. A dobutamin plazmakoncentrációja azonos infúziós sebességek mellett is akár kétszeres mértékű eltérést mutathat az egyes gyermek- és serdülőkorú betegek között, és jelentős a variabilitás mind a hemodinamikai válaszhoz szükséges plazmakoncentráció értéke, mind a növekvő plazmakoncentrációra adott hemodinamikai válasz mértéke tekintetében. Ezért klinikai helyzetben a dobutamin-infúzió sebességét egyénileg titrálva kell beállítani.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. A dobutamin mutagén és karcinogén potenciáljára vonatkozóan nincsenek vizsgálatok. A létfontosságú indikációkra és a kezelés rövid időtartamára való tekintettel ezeknek a vizsgálatoknak csekély a relevanciája. Patkányokon és nyulakon végzett vizsgálatok nem mutattak ki teratogén hatást. Patkányoknál az anyákra toxikus dózisok adagolásakor az implantáció károsodását, valamint a pre- és postnatalis növekedés retardációját figyelték meg. Patkányoknál nem tapasztaltak a fertilitásra kifejtett hatást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 ml oldatos infúzió Ph.Eur. I-es típusú brómbutil gumidugóval és alumínium kupakkal lezárt, lepattintható műanyag védőlappal ellátott színtelen, semleges, Ph. Eur. I-es típusú injekciós üvegben.

Kiszerelés: 1 db, 5 db vagy 10 db injekciós üveg, amely 50 ml oldatos infúziót tartalmaz.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Hígítás esetén az infúziós oldatot közvetlenül alkalmazás előtt kell felhígítani.
Az oldat tiszta és látható részecskéktől gyakorlatilag mentes.

A hígításhoz kompatibilis infúziós oldatot kell használni. Kémiai és fizikai kompatibilitást bizonyítottak 5%-os (50 mg/ml) glükóz-oldattal, 0,9%-os (9 mg/ml) nátrium-klorid-oldattal vagy 0,45%-os (4,5 mg/ml) nátrium-klorid-oldat és 5%-os (50 mg/ml) glükóz-oldattal.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer különleges tárolási hőmérsékletet nem igényel. Nem fagyasztható!

A fénytől való védelem érdekében az injekciós üvegeket tartsa a dobozukban.

A gyógyszer hígítás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Felbontás előtt
3 év

Hígítás után
A hígított oldat kémiai és fizikai stabilitása 25 °C-on, 24 órán át igazolt.
Mikrobiológiai szempontból a kész oldatot azonnal fel kell használni, kivéve, ha a felbontás, illetve a hígítás ellenőrzött és validált aszeptikus körülmények között történt.
Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

hameln pharma gmbh
Inselstraße 1
31787 Hameln
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA
OGYI-T-23897/01 1×50 ml
OGYI-T-23897/02 5×50 ml
OGYI-T-23897/03 10×50 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK /MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2021. június 16.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2022. május 9.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. augusztus 12.
13

OGYÉI/18124/2022