Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

IBUPROFEN NUTRA ESSENTIAL 100MG BELS SZUSZP 20X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Galenika International Kft.
Hatástani csoport:
M01AE Propionsav származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23167/05
Hatóanyagok:
IbuprofenumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
1 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Gyermekek
Az ibuprofén dózisa a gyermek testtömegétől és életkorától függ.
Gyermekek esetében az ibuprofén javasolt napi adagja 20-30 mg testtömeg kilogrammonként 3-4 részre osztva.

1 évesnél fiatalabb és/vagy 10 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek
A magas tasakonkénti hatóanyagtartalom miatt, a készítmény alkalmazása 1 évesnél fiatalabb és/vagy 10 kg-nál kisebb testtömegű gyermekeknél ellenjavallt.

1-11 éves, 10-39 kg testtömegű gyermekek

Testtömeg
(életkor)
Egyszeri adag
Maximális napi adag
10-15 kg
(1-3 éves kor)
100 mg
(1 tasak)
300 mg ibuprofén
(3 tasak)
16-19 kg
(4-5 éves kor)
100 mg
(1 tasak)
400 mg ibuprofén
(4 tasak)
20-29 kg
(6-9 éves kor)
200 mg
(2 tasak)
600 mg ibuprofén
(6 tasak)
30-39 kg
(10-11 éves kor)
200 mg
(2 tasak)
800 mg ibuprofén
(8 tasak)

Az adagokat szükség szerint körülbelül 6-8 óránként kell beadni.

Ha a gyógyszer adására 3 napnál tovább van szükség, illetve ha a tünetek rosszabbodnak, orvoshoz kell fordulni.

A mellékhatások valószínűsége minimalizálható, ha a tünetek kezeléséhez szükséges legkisebb hatékony dózist a szükséges legrövidebb ideig alkalmazzák. (lásd 4.4 pont).

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
A dózis módosítása nem szükséges enyhe vagy középsúlyos vesekárosodásban. Az ibuprofén ellenjavallt azonban súlyos veseelégtelenségben (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Májkárosodás
A dózis módosítása nem szükséges enyhe vagy középsúlyos májkárosodásban. Az ibuprofén ellenjavallt azonban súlyos májelégtelenségben (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Az alkalmazás módja
Orális alkalmazásra

Érzékeny gyomrú betegeknél az Ibuprofen Nutra Essential 100 mg belsőleges szuszpenziót étkezés közben javasolt bevenni.
Az Ibuprofen Nutra Essential 100 mg belsőleges szuszpenziót közvetlenül a tasakból kell beadni/bevenni, majd egy pohár vízzel le kell öblíteni.

Felnyitás előtt a tasakot javasolt átmasszírozni.
A részleteket illetően lásd 6.6 pontot.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* Acetilszalicilsavra vagy más nem-szteroid gyulladáscsökkentőre (NSAID) adott korábbi túlérzékenységi reakció (pl. asthma, rhinitis, angioödéma vagy urticaria).
* Tisztázatlan eredetű vérképzőszervi rendellenesség.
* Cerebrovaszkuláris vagy egyéb aktív vérzés.
* Aktív, vagy a kórelőzményben szereplő visszatérő peptikus fekély/vérzés (igazolt fekélyképződés vagy vérzés két vagy több, különálló epizódja).
* Korábbi NSAID kezeléssel kapcsolatos gasztrointesztinális (GI) vérzés vagy perforáció az anamnézisben.
* Súlyos májelégtelenség, veseelégtelenség vagy szívelégtelenség (NYHA IV) (lásd 4.4 pont).
* Súlyos dehidráltság (hányás, hasmenés vagy elégtelen folyadékbevitel miatt).
* A terhesség utolsó trimesztere (lásd 4.6 pont).
* 1 évesnél fiatalabb és/vagy 10 kg-nál kisebb testtömegű gyermekek a tasakonkénti túl magas hatóanyagtartalom miatt.





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A mellékhatások valószínűsége minimalizálható, ha a tünetek kezeléséhez szükséges legkisebb hatékony dózist a szükséges legrövidebb ideig alkalmazzák. (lásd GI és kardiovaszkuláris kockázat, lent).

Óvatosság szükséges a következő esetekben:
* Szisztémás lupus erythematosus és kevert kötőszöveti betegség, mivel ebben az esetben fokozott az aszeptikus meningitis kockázata (lásd 4.8 pont).
* A porfirin-anyagcsere öröklött zavara (pl. akut intermittáló porphyria).
* GI betegség vagy krónikus gyulladásos bélbetegség (colitis ulcerosa és Crohn-betegség) a kórelőzményben (lásd 4.8 pont).
* Hipertónia és (vagy) enyhe vagy mérsékelt súlyosságú szívelégtelenség, mivel a NSAID kezeléssel összefüggésben folyadékretenció és ödéma előfordulását jelentették.
* Vesekárosodás, mivel a vesefunkció tovább romolhat (lásd 4.3 és 4.8 pont).
* Májműködési zavar (lásd 4.3 és 4.8 pont).
* Közvetlenül nagyobb sebészeti beavatkozás után.
* Allergiás rhinitis, orrpolip, vagy krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD), mivel fokozott az allergiás reakció kockázata. Ez jelentkezhet asthmás roham (úgynevezett analgetikum kiváltotta asthma), Quincke-ödéma vagy urticaria formájában.
* Más vegyületekkel szembeni allergiás reakció a kórtörténetben, mivel a túlérzékenységi reakció kockázata fokozott az ibuprofén alkalmazása során.

Idősek
Időseknél nagyobb gyakorisággal fordulnak elő mellékhatások a NSAID-ok alkalmazása során, különösen GI vérzés és perforáció, amelyek akár fatálisak is lehetnek.

Más NSAID-ok
Kerülni kell az Ibuprofen Nutra Essential 100 mg belsőleges szuszpenzió egyidejű alkalmazását más, szelektív ciklooxigenáz-2 gátló tartalmú NSAID-dal (lásd 4.5 pont).

Gasztrointesztinális hatások
NSAID-ok alkalmazása során bármikor előfordulhat GI vérzés, fekélyképződés vagy perforáció akár fatális kimenetellel is, figyelmeztető tünetekkel vagy anélkül, illetve a kórtörténetben szereplő súlyos GI események előfordulásától függetlenül.

A GI vérzés, fekélyképződés vagy perforáció veszélye nagyobb a magasabb NSAID dózisok alkalmazása esetén, azoknál a betegeknél, akiknek a kórtörténetében fekély szerepel, különösen, ha az vérzéssel vagy perforációban szövődött (lásd 4.3 pont), illetve az időseknél. Ezeknél a betegeknél a kezelést a lehető legalacsonyabb dózissal kell végezni.
Ezeknél a betegeknél, valamint az egyidejűleg alacsony dózisú acetilszalicilsavat, valamint a GI kockázatot fokozó egyéb gyógyszereket szedőknél mérlegelni kell protektív szer (pl. miszoprosztol vagy protonpumpa-inhibitorok) egyidejű alkalmazását (lásd lent és 4.5 pont).

Azon betegek esetén, akiknek kórelőzményében GI toxicitás szerepel, különösen, ha idős betegről van szó, minden szokatlan hasi tünetet (különösen a GI vérzést) jelenteni kell, főleg a kezelés kezdeti szakaszában.

Óvatosság szükséges orális kortikoszteroid, orális vagy parenterális antikoagulánsok (pl. heparin vagy származékai, K-vitamin antagonisták, mint acenokumarol vagy warfarin, nem K-vitamin-antagonista típusú orális antikoagulánsok, pl. rivaroxaban, apixaban vagy dabigatran), szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók vagy thrombocytaaggregáció-gátlók (pl. acetilszalicilsav) együttes alkalmazása esetén, mert ezek növelhetik a fekélyképződés és a vérzés kockázatát (lásd 4.5 pont).

Ha az ibuprofénnel kezelt betegnél GI vérzés vagy fekélyképződés jelentkezik, a kezelést le kell állítani.

A NSAID-ok csak körültekintéssel adhatók azoknak a betegeknek, akiknek a kórtörténetében GI betegség szerepel (colitis ulcerosa, Crohn-betegség), mivel ezek az állapotok súlyosbodhatnak (lásd 4.8 pont).

Kardiovaszkuláris és cerebrovaszkuláris hatások
Óvatosság (orvossal vagy gyógyszerésszel folytatott konzultáció) szükséges a kezelés elkezdése előtt azoknál a betegeknél, akiknek a kórtörténetében hipertónia és/vagy szívelégtelenség szerepel, mert az NSAID kezeléssel kapcsolatosan vizeletretenció, hipertónia és ödéma előfordulását jelentették.

A klinikai vizsgálatok arra utalnak, hogy az ibuprofén alkalmazása során kis mértékben fokozódhat az artériás trombotikus események (pl. myocardialis infarctus, stroke) kialakulásának kockázata, különösen nagyobb adagok (napi 2400 mg) alkalmazása esetén. Összességében, az epidemiológiai vizsgálatok szerint a kis adagokban (pl. napi ? 1200 mg) alkalmazott ibuprofén nem jár az artériás trombotikus események fokozott kockázatával.

Beállítatlan hipertónia, pangásos szívelégtelenség (NYHA II-III), igazolt ischaemiás szívbetegség, perifériás artériás betegség, és/vagy cerebrovaszkuláris betegség esetén az ibuprofén kezelés csak gondos mérlegelést követően kezdhető el és kerülni kell a nagy dózisok alkalmazását (2400 mg/nap).

Gondos mérlegelést igényel a hosszú távú kezelés kardiovaszkuláris kockázati tényezők esetén (pl. hipertónia, hiperlipidémia, diabetes mellitus, dohányzás), különösen akkor, ha az ibuprofén nagy dózisára (2400 mg/nap) van szükség.

Súlyos bőrreakciók
NSAID kezeléssel kapcsolatban nagyon ritkán súlyos bőrreakciókat jelentettek, néha halálos kimenetellel, pl. exfoliativ dermatitist, Stevens-Johnson-szindrómát és toxicus epidermalis necrolysist (lásd 4.8 pont). A legnagyobb kockázat a kezelés kezdeti szakaszában áll fent: a legtöbb esetben a bőrreakció a kezelés első hónapjában jelentkezik.Az ibuprofént tartalmazó gyógyszerek alkalmazásával kapcsolatosan akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP) előfordulásáról számoltak be. Bőrkiütés, nyálkahártya elváltozás vagy a túlérzékenységi reakció bármely tünetének első jelentkezése esetén az Ibuprofen Nutra Essential 100 mg belsőleges szuszpenzióval folytatott kezelést azonnal abba kell hagyni.

Különösen a bárányhimlő lehet a súlyos bőr- és lágyszöveti fertőzéses szövődmények forrása. A mai napig nem zárható ki az sem, hogy a NSAID-ok is hozzájárulnak az ilyen fertőzések súlyosbodásához. Ezért varicella esetén ajánlott kerülni az ibuprofén alkalmazását.

Légzőrendszeri hatások
Bronchospasmus jelentkezhet azoknál a betegeknél, akik asthma bronchialében vagy allergiás betegségben szenvednek, vagy ezek szerepelnek a kórtörténetükben.

Túlérzékenységi reakciók
Nagyon ritkán előfordulnak súlyos akut túlérzékenységi reakciók (pl. anafilaxiás sokk). Az ibuprofén alkalmazása után jelentkező túlérzékenységi reakció első jelei esetén le kell állítani a kezelést. A tüneteknek megfelelő, orvosilag szükséges kezelést kell elkezdenie a szakszemélyzetnek.

Hematológiai hatások
Az ibuprofén átmenetileg gátolhatja a thrombocyta aggregációt. Ezért a véralvadási zavarban szenvedő betegeket gondosan kell monitorozni.

Hosszú távú ibuprofén kezelés esetén a máj- és vesefunkciót és a vérképet rendszeresen ellenőrizni kell.

Gyógyszertúlhasználattal társuló fejfájás
Fejfájás kezelésére alkalmazott bármely típusú analgetikum tartós szedése fokozhatja a fejfájást. Ilyen esetben vagy ennek gyanúja esetén orvoshoz kell fordulni és a kezelést le kell állítani. Fel kell vetni a gyógyszertúlhasználattal társuló fejfájás (Medication Overuse Headache [MOH]) diagnózisát azoknál a betegeknél, akiknek gyakori vagy mindennapos fejfájásuk van a rendszeres gyógyszerszedés ellenére (vagy éppen amiatt).

Fertőzések és parazitafertőzések
Az NSAID-okat fertőzések esetén körültekintéssel kell alkalmazni, mivel azok elfedhetnek bizonyos tüneteket, például a lázat és gyulladást (lásd 4.3 pont).

Vesére gyakorolt hatások
Általánosságban, az analgetikumok rendszeres használata, különösen egynél több fájdalomcsillapító készítmény hatóanyagának kombinációja, tartós vesekárosodáshoz vezethet, beleértve a veseelégtelenség kockázatát is (analgetikum kiváltotta nephropathia).

Dehidrált gyermekek esetében fennáll a vesekárosodás kockázata.

Fennálló fertőzések tüneteinek elfedése
Az Ibuprofen Nutra Essential elfedheti a fertőzés tüneteit, ami miatt késhet a megfelelő kezelés megkezdése és ezáltal kedvezőtlenebb lehet a fertőzés kimenetele. Ezt bakteriális, területen szerzett tüdőgyulladás és a bárányhimlő bakteriális szövődményei esetében észlelték. Ha az Ibuprofen Nutra Essential-t fertőzés kapcsán láz és fájdalom csillapítására alkalmazzák, ajánlatos a fertőzést figyelemmel kísérni. Nem kórházi környezetben a betegnek orvossal kell konzultálnia, ha a tünetek tartósan fennállnak vagy súlyosbodnak.

Maltitol
Ritkán előforduló, örökletes fruktóz intoleranciában a készítmény nem szedhető.
Enyhe hashajtó hatása lehet.
Kalória értéke 2,3 kcal/g folyékony maltitol (vagy izomaltitol).

Nátrium
A gyógyszer kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tasakonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Nátrium-benzoát
A gyógyszer 5 mg nátrium-benzoátot tartalmaz tasakonként, ami megfelel 1 mg/ml-nek. A nátrium-benzoát fokozhatja a sárgaságot (a szemfehérje és a bőr sárgás elszíneződése) újszülötteknél (4 hetes kor alatt).

Benzil-alkohol
Ez a gyógyszer 0,000826 mg benzil-alkoholt tartalmaz tasakonként, ami megfelel 0,0001652 mg/ml-nek. A benzil-alkohol allergiás reakciókat okozhat.
Körültekintéssel alkalmazható terhes, illetve szopató betegeknél, valamint máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegeknél, mivel a nagy mennyiségben alkalmazott benzil-alkohol felhalmozódhat a szervezetben és mellékhatásokat (metabolikus acidózist) okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre kifejtett hatás a javasolt dózisban és kezelési időtartam esetén nem várható. Azonban az olyan releváns mellékhatások, mint a látászavar, szédülés vagy fáradtság (lásd 4.8 pont) előfordulása károsíthatja a reakcióképességet és a gépjárművezetéshez és/vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességek romolhatnak. Ilyen mellékhatások előfordulása esetén a betegek nem vezethetnek, és nem kezelhetnek gépeket.


4.9 Túladagolás

Gyermekek esetében több mint 400 mg/kg ibuprofén bevétele okoz tüneteket, bár a toxikus hatás kockázata már 100 mg/kg felett sem zárható ki. Felnőttek esetében a dózis-hatás közötti összefüggés kevésbé egyértelmű. Túladagolás esetén a felezési idő 1,5-3 óra.

Tünetek:
A legtöbb betegnél, akik klinikailag jelentős mennyiségű nem-szteroid gyulladáscsökkentőt vett be, nem jelentkeznek komolyabb tünetek, mint a hányinger, hányás, epigasztriális fájdalom vagy még ritkábban hasmenés. Fülzúgás, fejfájás és GI vérzés szintén lehetséges. Súlyosabb túladagoláskor a központi idegrendszerben jelentkeznek toxikus tünetek, szédülés, álmosság, esetenként izgatottság és dezorientáció, vagy kóma formájában. Esetenként konvulziók is kialakulhatnak. Súlyos túladagolás esetén metabolikus acidózis alakulhat ki, és a protrombin idő/ INR megnyúlhat, vélhetően a keringő alvadási faktorok hatásával történő interakció következtében. Akut veseelégtelenség és májkárosodás is kialakulhat. Asthmás betegeknél lehetséges az asthma exacerbációja. Ezeken kívül hipotenzió, légzésdepresszió és cianózis is előfordulhat.

Kezelés:
Specifikus antidótum nem áll rendelkezésre.
Tüneti és szupportív kezelés szükséges, a szabad légutak biztosításával, és a szívműködés illetve vitális paraméterek monitorozásával a stabilizálódásig. Ha a beteg potenciálisan mérgező mennyiséget vett be, 1 órán belül mérlegelhető gyomormosás, vagy aktív szén szájon át történő bevitele. Ha az ibuprofén már felszívódott, alkalizálni kell, hogy az ibuprofén vizelettel történő kiválasztását elősegítsük. Gyakori vagy elhúzódó konvulziók esetén intravénás diazepámot vagy lorazepámot kell adni. Asthma kialakulásakor hörgtágítókat kell adni. Toxikológiai központtól lehet orvosi tanácsot kérni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az ibuprofén együttadását kerülni kell a következőkkel:

Egyéb NSAID-ok, beleértve a szelektív ciklooxigenáz-2-inhibitorokat is: Kerülni kell két vagy több NSAID egyidejű alkalmazását, mivel ez növeli a mellékhatások kockázatát (lásd 4.4 pont).

Acetilszalicilsav: Az ibuprofén és az acetilszalicilsav együttes alkalmazása általában nem javasolt a mellékhatások gyakoriságának potenciális növekedése miatt.

A kísérletes adatok arra utalnak, hogy az ibuprofén kompetitív módon gátolhatja a kis dózisú acetilszalicilsav thrombocyta aggregációra kifejtett hatását, ha egyidejűleg alkalmazzák őket. Bár vannak bizonytalanságok ezen adatok klinikai helyzetre történő extrapolálásában, nem zárható ki annak a lehetősége, hogy a rendszeres, hosszú távú ibuprofén alkalmazás csökkentheti a kis dózisú acetilszalicilsav kardioprotekív hatását. Az ibuprofén esetenkénti alkalmazásakor klinikailag jelentős hatás nem valószínű (lásd 5.1 pont).

Az ibuprofén csak óvatosan alkalmazható a következőkkel kombinációban:

Fenitoin: Az ibuprofén és fenitoin tartalmú készítmények egyidejű alkalmazása növelheti a fenitoin szérumszintjét. Megfelelő alkalmazás esetén a fenitoin szérumszintek ellenőrzése általában nem szükséges (maximum 3 napos együttes alkalmazás).

Vérnyomáscsökkentők (ACE inhibitorok, béta-receptor blokkolók vagy angiotenzin-II antagonisták) és vízhajtók: A NSAID-ok csökkenthetik e gyógyszerek hatását. Veszélyeztetett veseműködésű betegeknél (pl. dehidrált betegek, vagy vesekárosodásban szenvedő idősek) az ACE inhibitorok, béta-receptor blokkolók vagy angiotenzin-II antagonisták és a ciklooxigenáz-gátló együttes adása tovább ronthatja a veseműködést, akár akut veseelégtelenség is kialakulhat, ami azonban általában reverzibilis. Ezért ezt a kombinációt csak óvatosan szabad alkalmazni, különösen idős betegeknél. A betegeket megfelelően kell hidrálni, és mérlegelni kell a vesefunkció monitorozását az egyidejű kezelés kezdetét követően, majd azt követően rendszeresen. A vízhajtók fokozhatják a NSAID-ok nefrotoxicitásának kockázatát.

Szívglikozidok, pl. digoxin: NSAID adása esetén kiújulhat a szívelégtelenség, csökkenhet a GFR és nőhet a plazma glikozidszint. Az ibuprofén együttadása digoxin készítményekkel növelheti a digoxin szérumszintjét. Korrekt alkalmazás esetén (legfeljebb 3 napos együttes alkalmazás) a szérum digoxinszintjének ellenőrzése általában nem szükséges.

Lítium: Bizonyított, hogy a lítium plazmaszintje emelkedhet. Korrekt alkalmazás esetén (legfeljebb 3 napos együttes alkalmazás) a szérum lítiumszintjének ellenőrzése általában nem szükséges.

Probenecid és szulfinpirazon: A probenecid- vagy szulfinpirazon tartalmú gyógyszerkészítmények késleltethetik az ibuprofén kiválasztását.

Káliummegtartó diuretikumok: Az ibuprofén és a kálium megtartó diuretikum együttadása hiperkalémiát okozhat (javasolt a szérum káliumszintjének ellenőrzése).

Metotrexát: Bizonyított, hogy a metotrexát plazmaszintje emelkedhet. Az ibuprofén alkalmazása a metotrexát adása előtt vagy után 24 órával emelkedett metotrexát koncentrációkhoz vezethet és fokozhatja a metotrexát toxikus hatásait.

Szulfonilureák: A klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy kölcsönhatás van a NSAID-ok és egyes antidiabetikumok (szulfonilureák) között. Bár az ibuprofén és a szulfonilureák között nem mutattak ki interakciót, óvintézkedésként javasolt a vércukor értékek ellenőrzése az egyidejű alkalmazás alatt.

Kinolon antibiotikumok: Az állatkísérletes adatok azt mutatják, hogy a NSAID-ok fokozhatják a kinolon antibiotikumokkal kapcsolatos konvulziók kockázatát. A NSAID-t és kinolonokat szedő betegeknél fokozott lehet a konvulziók kialakulásának a kockázata.

CYP 2C9 inhibitorok: Az ibuprofén együttes alkalmazása CYP2C9 inhibitorokkal növelheti az ibuprofén expozíciót (CYP2C9 szubsztrát). Egy vorikonazollal és flukonazollal (CYP2C9 inhibitorokkal) végzett vizsgálatban az S(+)-ibuprofén expozíció körülbelül 80-100%-os növekedését mutatták ki. Mérlegelni kell az ibuprofén dózisának csökkentését, ha egyidejűleg potens CYP2C9 inhibitorokat alkalmaznak, különösen akkor, ha nagy dózisú ibuprofént adnak együtt vorikonazollal vagy flukonazollal.

Kortikoszteroidok: Fokozott a GI fekélyképződés és vérzés kockázata (lásd 4.4 pont).

Antikoagulánsok: A NSAID-ok fokozhatják az antikoagulánsok, pl. heparin vagy származékai, K-vitamin-antagonisták: acenokumarol vagy warfarin, és a nem K-vitamin-antagonista típusú orális antikoagulánsok, pl. rivaroxaban, apixaban vagy dabigatran hatását (lásd 4.4 pont).

Thrombocytaaggregáció-gátlók és szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI-k): Fokozott a GI vérzés kockázata (lásd 4.4 pont).

Takrolimusz: Fokozott lehet a nefrotoxicitás kockázata, ha a NSAID-ot takrolimusszal együtt adják.

Ciklosporin: Fokozott a nefrotoxicitás kockázata.

Mifepriszton: NSAID nem adható a mifepriszton adást követő 8-12 napban, mivel a NSAID-ok csökkenthetik a mifepriszton hatását.

Zidovudin: Fokozott a hematológiai toxicitás kockázata, ha a NSAID-ot zidovudinnal adják együtt. Bizonyított a haemarthros és haematoma kockázata azoknál a HIV-pozitív hemofíliásoknál, akik egyidejűleg kapnak zidovudint és ibuprofént.

Baklofen: A baklofen toxicitása fokozódhat az ibuprofén alkalmazásának elkezdését követően.

Ritonavir: A ritonavir emelheti a NSAID-ok plazmakoncentrációját.

Aminoglikozidok: A NSAID-ok csökkenthetik az aminoglikozidok kiválasztódását.

Kaptopril: A kísérletes vizsgálatok azt mutatják, hogy az ibuprofén gátolja a kaptopril nátriumürítő hatását.

Kolesztiramin: Ibuprofén és kolesztiramin egyidejű adása esetén az ibuprofén felszívódása lelassul és a felszívódás mértéke csökken (25%-kal). Ezek a készítmények csak néhány órás különbséggel adhatók.

Alkohol
Alkohol egyidejű fogyasztása potenciálhatja a NSAID-ok különösen a GI rendszert, illetve a központi idegrendszert érintő mellékhatásait.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi lista minden olyan mellékhatást tartalmaz, ami ibuprofén kezelés alatt jelentkezett, azokat is beleértve, amelyek reumatológiai betegek nagy dózisú, hosszú távú kezelése során fordultak elő. Az ismertetett gyakoriságok, amelyek döntően a nagyon ritka kategóriába tartoznak, maximum napi 1200 mg per os adott, és 1800 mg kúpban adott ibuprofénre vonatkoznak.

A következő mellékhatások esetén figyelembe kell venni, hogy ezek nagyrészt dózis-függőek és egyénenként változnak.

A leggyakrabban megfigyelt mellékhatások az emésztőrendszert érintik. Előfordulhatnak peptikus fekélyek, perforáció vagy GI vérzés - néha fatális kimenetellel, melyek főleg időseknél fordulnak elő (lásd 4.4 pont). Az alkalmazást követően hányinger, hányás, hasmenés, flatulencia, székrekedés, emésztési zavar, hasi fájdalom, melaena, haematemesis, fekélyes szájnyálkahártya-gyulladás előfordulását, a colitis és Crohn-betegség fellángolását (lásd 4.4 pont) jelentették. Ritkábban figyelték meg gastritis előfordulását.

A NSAID kezeléssel kapcsolatosan ödéma, hipertónia és szívelégtelenség előfordulását jelentették.

A klinikai vizsgálatok arra utalnak, hogy az ibuprofén, különösen nagy dózisok (2400 mg/nap) esetén kis mértékben fokozhatja az artériás trombotikus események (például a myocardialis infarctus vagy stroke) gyakoriságát (lásd 4.4 pont).

Az ibuprofén kezelés alatt túlérzékenységi reakciókat jelentettek, amelyek a következők lehetnek:
* nem specifikus allergiás reakciók és anafilaxia
* légúti reaktivitás, pl. asthma, az asthma súlyosbodása, bronchospasmus, dyspnoe
* különböző bőrreakciók, pl. pruritus, urticaria, angiödéma és sokkal ritkábban exfoliatív és bullosus dermatózisok (köztük epidermális necrolysis és erythema multiforme).

A fertőzés által kiváltott gyulladás (pl. fasciitis necrotisans) fellángolása és szisztémás NSAID alkalmazása között beszámoltak időbeli összefüggésről. Ez valószínűleg a NSAID-ok hatásmechanizmusával függ össze.

Ha az ibuprofén alkalmazása alatt fertőzés jelei jelentkeznek vagy lángolnak fel, a betegnek azonnal orvoshoz kell fordulnia. Mérlegelni kell a fertőzés ellenes kezelés alkalmazását.

Hosszú távú kezelés esetén a vérképet rendszeresen ellenőrizni kell.

A beteget utasítani kell, hogy hagyja abba a gyógyszer alkalmazását és azonnal forduljon orvoshoz, ha allergiás reakciók tünetei jelentkeznek.

A beteget utasítani kell, hogy hagyja abba a gyógyszer alkalmazását és azonnal forduljon orvoshoz, ha látászavart észlel.

A beteget utasítani kell, hogy hagyja abba a gyógyszer alkalmazását és azonnal menjen orvoshoz, ha viszonylag súlyos felhasi fájdalom, melaena vagy haematemesis jelentkezik.

A mellékhatások alábbi listája az ibuprofén recept nélkül kapható dózisainak rövid távú alkalmazása esetén észlelt mellékhatásokat tartalmazza. Krónikus állapotokban, hosszú távú kezelés során további mellékhatások is jelentkezhetnek.

A mellékhatások gyakoriságát a következő megegyezés szerint adjuk meg: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az egyes gyakorisági csoportokon belül a mellékhatásokat csökkenő súlyossági sorrendben adtuk meg.

MedDRA szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatás
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon ritka
A fertőzéssel összefüggő gyulladások súlyosbodása (pl. fasciitis necrotisans kialakulása).
Kivételes esetekben súlyos bőrfertőzések és lágyrészszövődmények fordulhatnak elő varicella-fertőzés során.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka
Vérképzőszervi betegségek (anaemia, leukopenia, thrombocytopenia, pancytopenia, agranulocytosis). Az első tünet lehet: láz, torokfájás, felületes szájfekély, influenzaszerű tünetek, súlyos kimerültség, orr- és bőrvérzés. Ilyen esetben a betegnek azt kell tanácsolni, hogy azonnal hagyja abba a gyógyszer szedését, kerülje az analgetikummal vagy antipiretikummal történő öngyógyszerezést, és forduljon orvoshoz.
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Urticaria és pruritis

Nagyon ritka
Súlyos túlérzékenységi reakciók. Tünete lehet: arc, nyelv és gége duzzanat, dyspnoe, tachycardia, hipotenzió (anaphylaxia, angiödéma vagy súlyos sokk).
Az asthma súlyosbodása.

Nem ismert
Légúti reakciók (asthma, bronchospasmus vagy dyspnoe)
Pszichiátriai kórképek
Nagyon ritka
Pszichotikus reakciók, depresszió
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Központi idegrendszeri zavarok, mint pl. fejfájás, szédülés, álmatlanság, agitáltság, ingerlékenység vagy fáradtság.

Nagyon ritka
Aszeptikus meningitis1
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori
Látászavarok
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Ritka
Fülzúgás
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nagyon ritka
Szívelégtelenség, szívdobogásérzés, ödéma, myocardialis infarktus
Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka
Hipertónia, vasculitis
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Emésztőrendszeri panaszok, mint hasi fájdalom, hányinger, emésztési zavar, hasmenés, flatulencia, székrekedés, gyomorégés, hányás és kisfokú GI vérvesztés, ami csak kivételes esetben okozhat anaemiát.

Nem gyakori
GI fekélyképződés, perforáció, vagy GI vérzés, fekélyes szájnyálkahártya-gyulladás, colitis és Crohn-betegség fellángolása (lásd 4.4 pont), gastritis.

Nagyon ritka
Oesophagitis, diaphragma-szerű szűkületek kialakulása, pancreatitis
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nagyon ritka
Májműködési zavar, májkárosodás, különösen hosszú távú alkalmazás esetén, májelégtelenség, akut hepatitis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori
Bőrkiütések

Nagyon ritka
Súlyos bőrreakciók, például bullosus elváltozások, köztük Stevens-Johnson-szindróma, erythema multiforme és toxikus epidermális nekrolízis
Alopecia

Nem ismert
Eozinofíliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS szindróma)
Akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP)
Fotoszenzitivitási reakciók
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Ritka
Veseszöveti károsodás (papillaris necrosis), emelkedett szérum karbamid koncentráció a vérben, emelkedett húgysav koncentráció a vérben

Nagyon ritka
Ödéma képződés, különösen artériás hipertóniában vagy veseelégtelenségben szenvedő betegeknél, nephrosis szindróma, interstitialis nephritis, amit akut veseelégtelenség kísérhet
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Ritka
Csökkent hemoglobin szint

1 A gyógyszer által kiváltott aszeptikus meningitis patomechanizmusa nem teljesen tisztázott. Azonban a NSAID-okkal kapcsolatos aszeptikus meningitisre vonatkozó, rendelkezésre álló adatok arra utalnak, hogy ez egy túlérzékenységi reakció (mivel időbeli kapcsolat van a gyógyszerbevétellel, és a tünetek a gyógyszer leállítását követően megszűnnek).
Megjegyzendő, hogy aszeptikus meningitis egyes tüneteit (tarkómerevség, fejfájás, hányinger, hányás, láz vagy dezorientáltság) figyelték meg ibuprofén kezelés alatt autoimmun betegségben (pl. szisztémás lupus erytehmatosus, kevert kötőszöveti betegség) szenvedő betegeknél.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Gyulladáscsökkentő és antireumatikus készítmények, non-szteroidok, propionsav származékok. ATC kód: M01A E01

Hatásmechanizmus
Az ibuprofén egy nem-szteroid gyulladáscsökkentő szer (NSAID), ami a konvencionális állatkísérletes gyulladásos modellekben igazoltan hatását a prosztaglandin szintézis gátlásán keresztül fejti ki. Emberben az ibuprofén csökkenti a gyulladás által kiváltott fájdalmat, duzzanatot és lázat. Az ibuprofén reverzibilisen gátolja továbbá az ADP és kollagén-indukálta thrombocyta aggregációt.

Farmakodinámiás hatások
A kísérletes adatok az mutatják, hogy az ibuprofén kompetitív módon gátolja a kis dózisú acetilszalicilsav thrombocytaaggregációra kifejtett hatását egyidejű alkalmazás esetén. Egyes farmakodinámiás vizsgálatok azt mutatják, hogy ha a 400 mg-os ibuprofén dózist az azonnali felszívódású acetilszalicilsav (81 mg) alkalmazása előtt legfeljebb 8 órával vagy utána legfeljebb 30 perccel veszik be, csökken az acetilszalicilsav thromboxán termelődésre vagy thrombocytaaggregációra kifejtett hatása. Bár vannak bizonytalanságok ezen adatok klinikai helyzetre történő extrapolálásában, nem zárható ki annak a lehetősége, hogy a rendszeres, hosszú távú ibuprofén alkalmazás csökkentheti a kis dózisú acetilszalicilsav kardioprotekív hatását. Alkalmankénti ibuprofén alkalmazás esetén klinikailag jelentős hatás nem valószínű (lásd 4.5 pont).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Nem végeztek specifikus farmakokinetikai vizsgálatokat gyermekeknél. Az irodalmi adatok megerősítik, hogy az ibuprofén felszívódása, eloszlása és eliminációja a felnőttekhez hasonlóan történik.

Felszívódás
Per os adást követően az ibuprofén részben már a gyomorból felszívódik, ezt követően a vékonybélben válik teljessé a felszívódás. A szérum csúcskoncentráció az azonnali felszívódású gyógyszerforma adását követően 1-2 órával alakul ki.

Eloszlás
Az ibuprofén gyorsan eloszlik az teljes szervezetben. A plazmafehérje kötődés körülbelül 99%.

Biotranszformáció
Az ibuprofén nagymértékben metabolizálódik a májban (hidroxiláció, karboxiláció, konjugáció) farmakológiailag hatástalan metabolitokká.

Elimináció
A májmetabolizmust követően a farmakológialag inaktív metabolitok teljes mértékben eliminálódnak, főként a vesén (90%), valamint az epén keresztül. Az ibuprofén eliminációs felezési ideje egészséges önkéntesekben, illetve máj- vagy vesebetegségben szenvedő betegeknél 1,8-3,5 óra.

Vesekárosodás
Mivel az ibuprofén és metabolitjai elsősorban a vesén keresztül választódnak ki, a különböző fokú vesekárosodásban szenvedő betegeknél változhat a készítmény farmakokinetikája. Vesekárosodásban szenvedő betegeknél csökkent fehérjekötődést, magasabb össz-ibuprofén és nem kötött (S)- ibuprofén plazmaszinteket, az (S)- ibuprofénre vonatkozó magasabb AUC értékeket és emelkedett enantiomer AUC (S/R) értékeket jelentettek egészséges kontrollokkal összehasonlítva. Hemodializált, végstádiumú veseelégtelenségben szenvedő betegeknél az ibuprofén átlagos szabad frakciója 3% volt, az egészségeseknél ez körülbelül 1%. A vesefunkció súlyos károsodása az ibuprofén metabolitok akkumulációjához vezethet. Ennek a hatásnak a jelentősége nem ismert. A metabolitok hemodialízissel eltávolíthatók (lásd 4.3 pont)

Májkárosodás
Enyhe vagy mérsékelt májkárosodással járó alkoholos májbetegség nem változtatta meg lényegesen a farmakokinetikai paramétereket. A májbetegség megváltoztathatja az ibuprofén eloszlási kinetikáját. Mérsékelt májkárosodásban szenvedő (Child-Pugh pontrendszerben 6-10) cirrhosisos betegekben a felezési idő átlagosan kétszeresére történő megnyúlását figyelték meg, és az enantiomer AUC arány (S/R) szignifikánsan alacsonyabb volt az egészséges kontrollokhoz viszonyítva, ami arra utal, hogy károsodhat az (R)- ibuprofén aktív (S)- enantiomerré történő konverziója (lásd 4.3 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ibuprofén szubkrónikus és krónikus toxicitása az állatkísérletekben főleg az emésztőrendszert érintő károsodások és fekélyképződés formájában jelentkezett. In vitro és in vivo vizsgálatok nem mutattak klinikailag releváns mutagén potenciált. Patkányokon és egereken végzett vizsgálatokban nem észlelték az ibuprofén karcinogén potenciálját. Az ibuprofén gátolta az ovulációt nyulaknál, és különböző fajokban (nyúl, patkány, egér) beágyazódási zavarokat okozott. A patkányokon és nyulakon végzett kísérletes vizsgálatok azt mutatták, hogy az ibuprofén átjut a placentán. Anyai toxikus dózisok alkalmazását követően nőtt a fejlődési rendellenességek (kamrai szeptum defektus) előfordulása a patkányok ivadékainál.
Az aktív ibuprofén környezeti kockázatot jelenthet vizes közegben, különösen a halakra.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

12 db vagy 20 db, 5 ml "Ibuprofén Pharmavit 100 mg belsőleges szuszpenzió tasakban" nevű gyógyszer tartalmazó egy adagos PET/alumínium/PET/PE tasakok és betegtájékoztató kartondobozban. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

A tasak átmasszírozása felnyitás előtt:
Ez a készítmény egy szuszpenzió. Bevétel előtt homogenizálni kell az alábbi ábrának megfelelően:


1 - Többször nyomja össze az ujjaival a tasak alját és tetejét.
2 - Legalább 30 másodpercig masszírozza a tasakot fölülről lefelé és fordítva.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport.
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolható. Hűtőszekrényben nem tárolható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

NUTRA ESSENTIAL OTC S.L.,
Calle de la Granja, 1.- 3 B - Alcobendas (MADRID) - 28108 -
Spanyolország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23167/04 12×5 ml
OGYI-T-23167/05 20×5 ml


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2017. szeptember 6.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. május 19.
8

OGYÉI/5508/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A prosztaglandinszintézis gátlása károsíthatja a terhességet és/vagy az embrionális/fötális fejlődést. Az epidemiológiai vizsgálatok adatai arra utalnak, hogy fokozott a vetélés, valamint a szívfejlődési rendellenesség és a gastroschisis kockázata a terhesség korai szakaszában alkalmazott prosztaglandinszintézis-gátlók esetén. A kardiovaszkuláris malformációk abszolút kockázata kevesebb, mint 1%-ról körülbelül 1,5%-ra nőtt. Feltételezik, hogy a kockázat fokozódik a dózissal és a kezelés időtartamával. Állatoknál a prosztaglandinszintézis-gátlók adása növelte a pre- és poszt-implantációs veszteséget és az embrio-fötális halálozást. Ezenkívül nőtt a különböző (köztük kardiovaszkuláris) fejlődési rendellenességek gyakorisága, ha az állatok prosztaglandinszintézis-gátlót kaptak az organogenezis időszakában.

A terhesse´g 20. hete´to?l kezdo?do?en az Ibuprofen Nutra Essential 100 mg alkalmaza´sa a magzati vesemu?ko¨de´si zavarbo´l eredo? oligohydramniont okozhat. Ez ro¨viddel a kezele´s megkezde´se uta´n jelentkezhet, e´s a kezele´s abbahagya´sa uta´n a´ltala´ban reverzibilis. Ezen felül - a második trimeszterben végzett kezelést követően - ductus arteriosus-szűkületről is beszámoltak, mely a legtöbb esetben a kezelés leállítása után helyreállt. Emiatt a terhesség első és második trimeszterében az ibuprofén nem adható, csak ha arra egyértelműen szükség van. Ha az ibuprofént a terhességet tervező nőknél, vagy a terhesség első vagy második trimeszterében alkalmazzák, a lehető legalacsonyabb dózist kell a lehető legrövidebb ideig alkalmazni (lásd 4.4. pont). Megfontolando´ az oligohydramnion és a ductus arteriosus-szűkület antenatalis monitoroza´sa, ha az Ibuprofen Nutra Essential 100 mg-kezele´s a 20. terhesse´gi he´tto?l to¨bb napon a´t to¨rte´nt. Az Ibuprofen Nutra Essential 100 mg alkalmaza´sa´t abba kell hagyni oligohydramnion vagy ductus arteriosus-szűkület e´szlele´se esete´n.

A terhesség harmadik trimeszterében minden prosztaglandinszintézis-gátló a következőknek teszi ki a magzatot:
* cardiopulmonalis toxicitás (a ductus arteriosus korai szűkületéhez/elzáródásához és pulmonalis hypertensiohoz vezethet),
* veseműködési zavar (la´sd fent), ami akár oligohydramnionnal járó veseelégtelenségig progrediálhat;

az anyát és az újszülöttet, a terhesség végén:
* a vérzési idő lehetséges megnyúlása, egy thrombocytaaggregáció-gátló hatás, ami kis dózisok esetén is jelentkezik;
* a méhösszehúzódások gátlása, ami a szülést késleltetheti vagy megnyújthatja.

Ezért az ibuprofén ellenjavallt a terhesség harmadik trimeszterében (lásd 4.3 pont).

Szoptatás
Az ibuprofén és metabolitjai alacsony koncentrációban átjutnak az anyatejbe. A csecsemőre kifejtett káros hatások nem ismertek, a szoptatás abbahagyása általában nem szükséges a fájdalom vagy láz kezelésére rövid ideig alkalmazott javasolt dózisok esetén (lásd 4.4 pont).

Termékenység
Vannak arra vonatkozó bizonyítékok, hogy a ciklooxigenázt, illetve prosztaglandinszintézis-gátló gyógyszerek az ovulációra kifejtett hatáson keresztül károsíthatják a női termékenységet. Ez a kezelés leállítását követően reverzibilis.