Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RAPIBLOC 300MG POR OLD INFÚZIÓHOZ 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Amomed Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
C07AB Egykomponensű szelektív béta-receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23162/01
Hatóanyagok:
LandiololumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A landiololt intravénásan, monitorozás mellett kell alkalmazni. A landiololt kizárólag megfelelően képzett egészségügyi szakember alkalmazhatja. A landiolol dózisát egyedileg kell beállítani.

Az infúzió beadását rendszerint 10-40 mikrogramm/ttkg/perc sebességgel indítják el, ami 10-20 percen belül kifejti a szívfrekvenciát csökkentő hatást.

Ha a szívfrekvencia gyors (2-4 percen belüli) csökkentése a cél, megfontolható egy 100 mikrogramm/ttkg/perc telítő dózis alkalmazása 1 percig, amit 10-40 mikrogramm/ttkg/perc sebességű, folyamatos intravénás infúzió alkalmazása követ.

Kardiális diszfunkció esetén kisebb kezdő dózisokat kell alkalmazni. Az adagolásra vonatkozó utasítások a Különleges betegcsoportok című részben és az átszámítási táblázatban találhatók.

Maximális dózis: A fenntartó dózis legfeljebb 80 mikrogramm/ttkg/percre növelhető korlátozott időtartamban (lásd 5.2 pont), ha a beteg szív-érrendszeri státusza megköveteli és lehetővé is teszi az ilyen mértékű dózisnövelést, és a maximális napi dózist nem lépik túl.

A landiolol-hidroklorid ajánlott maximális napi dózisa 57,6 mg/ttkg/nap (pl. 24 órás időtartamú, 40 mikrogramm/ttkg/perc sebességgel beadott infúzió).
Kevés a tapasztalat a 10 mikrogramm/ttkg/perc dózisnál nagyobb dózisú, 24 órát meghaladó időtartamú landiolol-infúziókkal.

Átszámítási képlet a folyamatos intravénás infúzióhoz: mikrogramm/ttkg/percről ml/órára (Rapibloc 300 mg/50 ml = 6 mg/ml):

Céldózis (mikrogramm/ttkg/perc) × testtömeg (kg) / 100 = infúzió sebessége (ml/óra)

Átszámítási táblázat (példa):

kardiális diszfunkcióban szenvedő betegeknél alkalmazható dózistartomány

testtömeg-kilogramm
1 µg/ttkg/min
2 µg/ttkg/min
5 µg/ttkg/min
10 µg/ttkg/min
20 µg/ttkg/min
30 µg/ttkg/min
40 µg/ttkg/min

40
0,4
0,8
2
4
8
12
16
ml/óra
50
0,5
1
2,5
5
10
15
20
ml/óra
60
0,6
1,2
3
6
12
18
24
ml/óra
70
0,7
1,4
3,5
7
14
21
28
ml/óra
80
0,8
1,6
4
8
16
24
32
ml/óra
90
0,9
1,8
4,5
9
18
27
36
ml/óra
100
1
2
5
10
20
30
40
ml/óra

Opcionálisan adható, bolus dózis hemodinamikailag stabil állapotú betegeknél:
Átszámítási képlet 100 mikrogramm/ttkg/percről ml/órára
(Rapibloc 300 mg/50 ml = 6 mg/ml):

Telítő dózis infúziós sebessége (ml/óra) 1 percig = testtömeg (kg)
(Például: 70 ml/órás infúziós sebességgel beadott telítő dózis 1 percig egy 70 kg-os beteg esetében)

Mellékhatás kialakulása esetén (lásd 4.8 pont) a landiolol dózisát csökkenteni kell, vagy az infúziót le kell állítani, és a beteget megfelelő orvosi ellátásban kell részesíteni, ha ez szükséges. Hypotonia vagy bradycardia esetén a landiolol adása kisebb dózissal újraindítható, miután a vérnyomás vagy a szívfrekvencia elfogadható szintet ért el. Alacsony systolés vérnyomású betegek esetében különösen körültekintően kell eljárni a gyógyszer dózisának beállításakor és a fenntartó infúzió beadása során.

Átváltás egy másik gyógyszerre: A szívfrekvencia megfelelő kontrollálása és a klinikai állapot stabilizálása után másik gyógyszerekre (pl. szájon át adható antiarrhythmiás szerekre) lehet áttérni.
Amikor a landiololt egy másik gyógyszerre cserélik, az orvosnak körültekintően mérlegelnie kell az utóbbi kísérőirataiban foglaltakat és az adagolását. A másik gyógyszerre történő váltásnál a landiolol adagolása a következőképpen csökkenthető:
* a másik gyógyszer első dózisának alkalmazását követő első órában 50%-kal kell csökkenteni a landiolol infúzió sebességét;
* a másik gyógyszer második dózisának alkalmazása után ellenőrizni kell a beteg válaszreakcióját. Ha legalább egy órán át megfelelő kontroll tartható fenn, akkor leállítható a landiolol-infúzió adása.

Különleges betegcsoportok

Idősek (? 65 éves)

Nem szükséges dózismódosítás.

Vesekárosodás

Nem szükséges dózismódosítás (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Májkárosodás

A májkárosodásban szenvedő betegek kezelésére vonatkozóan kevés az adat (lásd 5.2 pont). Májkárosodás esetén - annak súlyosságától függetlenül - körültekintő adagolás ajánlott, a legkisebb kezdő dózissal.

Szívműködési zavar

Károsodott bal kamra funkciójú (bal kamrai ejekciós frakció [LVEF] < 40%, szívindex [CI] < 2,5 l/min/m2, NYHA 3-4. stádium) betegeknél, például szívműtét után, ischaemiában vagy septicus állapotokban, a szívritmus kontrollálására kisebb dózisokat alkalmaztak, 1 mikrogramm/ttkg/perc mennyiségről indulva és lépésről-lépésre emelve a dózist legfeljebb 10 mikrogramm/ttkg/perc értékig. Fokozott hemodinamikai monitorozás mellett további dózisemelés mérlegelhető, amennyiben szükséges, és ha a kardiovaszkuláris állapota alapján a beteg tolerálja.

Gyermekek és serdülők

A landiolol biztonságosságát és hatásosságát 0-18 éves gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. A jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása az 5.2 pontban található, de nincs az adagolásra vonatkozó javaslat.

Az alkalmazás módja

A Rapibloc port alkalmazás előtt fel kell oldani (az útmutatást lásd a 6.6 pontban) és felnyitás után azonnal fel kell használni (lásd 4.4 és 6.3 pont).

A Rapibloc kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.

A landiololt intravénásan, centrális katéteren vagy perifériás kanülön keresztül kell alkalmazni. Nem alkalmazható más gyógyszerek beadására használt intravénás szereléken keresztül (lásd 6.6 pont).

Más béta-blokkolókkal ellentétben, a landiolol 24 órás infúziójának hirtelen leállításakor nem lép fel válaszként megvonási tachycardia. Mindazonáltal, a betegeket gondosan monitorozni kell a landiolol beadásának leállításakor.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Rapibloc port alkalmazás előtt fel kell oldani és felnyitás után azonnal fel kell használni (lásd 6. pont).

A landiololt cukorbetegeknél vagy hypoglykaemia esetén körültekintően kell alkalmazni. Kevésbé kardioszelektív béta-blokkolók alkalmazásakor súlyosabb a hypoglykaemia. A béta-blokkolók elfedhetik a hypoglykaemia prodromális tüneteit, többek között a tachycardiát, azonban a szédülést és a verejtékezést nem feltétlenül befolyásolják.

A leggyakrabban megfigyelt mellékhatás a hypotonia, amely az adagolás csökkentésével vagy megszakításával gyorsan megszüntethető.

Valamennyi landiolollal kezelt betegnél tanácsos folyamatosan monitorozni a vérnyomást és az EKG-t.

A béta-blokkolók kerülendők pitvarfibrillációval társult preexcitációs szindrómában szenvedő betegek esetében. Ezeknél a betegeknél a pitvar-kamrai csomó béta-receptor blokádja fokozhatja az ingerületvezetést a járulékos nyalábon keresztül és ezáltal kamrafibrillációt idézhet elő.

A pitvar-kamrai vezetési időre gyakorolt negatív hatásuk miatt a béta-blokkolók csak körültekintően adhatók I. fokú szívblokkban szenvedő betegeknek (lásd még 4.3 pont).

Pitvar-kamrai ingerületvezetés rendellenességeiben szenvedő betegeknek a landiololt nem ajánlott verapamillal vagy diltiazemmel egyidejűleg adni (lásd 4.5 pont).

Prinzmetal-anginás (vazospasztikus angina) betegek esetében a béta-blokkolók növelhetik az anginás rohamok számát és időtartamát, mivel ilyenkor semmi sem ellensúlyozza a koszorúerek alfa-receptorok közvetítésével bekövetkező összehúzódását. Ezeknél a betegeknél nem szabad nem szelektív béta-blokkolókat alkalmazni és szelektív béta1-receptor-blokkolókat is csak a legnagyobb körültekintéssel szabad adni.

Supraventricularis arrhythmiákban a kamraműködés kontrollálására csak óvatosan szabad landiololt alkalmazni (előzetesen fennálló) szívelégtelenség esetén, vagy ha a beteg állapota hemodinamikailag nincs egyensúlyban, vagy ha más olyan gyógyszereket szed, melyek csökkentik a következő funkciók valamelyikét vagy mindegyikét: perifériás érellenállás, myocardialis telődés, myocardium-kontraktilitás vagy az elektromos impulzusok terjedése a szívizomzatban. A potenciális ritmusszabályozás előnyeit a szívizom-kontraktilitás további csökkenésének kockázatával szemben kell mérlegelni.
A további rosszabbodás első jelének vagy tünetének megjelenésekor a dózist nem szabad tovább emelni, illetve szükség esetén a landiolol adását fel kell függeszteni, és a beteget megfelelő orvosi ellátásban kell részesíteni.

A landiolol fő metabolitja (M1) a vesén keresztül választódik ki és vesekárosodásban szenvedő betegek esetében valószínűleg felhalmozódik. Jóllehet, ennek a metabolitnak még az anyavegyületénél 200-szor nagyobb dózisban sincs béta-blokkoló aktivitása, a landiololt körültekintően kell alkalmazni nem megfelelő veseműködésű betegeknél.

Phaemochromocytomás betegeknél a landiololt körültekintően és kizárólag alfa-receptor blokkolóval végzett előzetes kezelés után szabad alkalmazni (lásd még 4.3 pont).

Hörgőgörccsel járó betegségekben szenvedő betegeknél általában nem szabad béta-blokkolókat alkalmazni. Nagyfokú viszonylagos béta1-receptor szelektivitásának és titrálhatóságának köszönhetően a landiolol körültekintéssel adható ilyen betegeknek. A landiolol adagolásának gondos módosításával a legkisebb hatásos dózist kell beállítani. Hörgőgörcs esetén az infúziót adását azonnal fel kell függeszteni, szükség esetén béta2-agonistát kell adni. Ha a beteg már szed béta2-receptor stimuláló szert, akkor szükséges lehet a dózis felülvizsgálata.

Perifériás vérkeringési zavarok esetén (pl. Raynaud-kór vagy -szindróma, claudicatio intermittens) a béta-blokkolók csak nagy óvatossággal alkalmazhatók, mivel ezek a betegségek súlyosbodhatnak.

A béta-blokkolók fokozhatják az allergének iránti érzékenységet és az anafilaxiás reakciók súlyosságát. A béta-blokkolókat szedő betegek nem feltétlenül reagálnak az anafilaxiás reakciók kezelésére adott adrenalin szokásos dózisaira (lásd még 4.5 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén a következő tünetek jelentkezhetnek: súlyos hypotonia, súlyos bradycardia, AV-blokk, szívelégtelenség, cardiogen sokk, szívmegállás, hörgőgörcs, légzési elégtelenség, eszméletvesztés/coma, görcsrohamok, hányinger, hányás, hypoglykaemia, hyperkalaemia.

Túladagolás esetén azonnal meg kell szakítani a landiolol alkalmazását.

Túladagolás után a tünetek megszűnéséhez szükséges idő az alkalmazott landiolol mennyiségétől függ. Noha a landiolol szívfrekvenciát csökkentő hatása a szer alkalmazásának befejezése után gyorsan csökken, tovább tarthat a terápiás dózisokkal történő adagolás megszüntetése után észlelt 30 percnél. Mesterséges lélegeztetés válhat szükségessé. A megfigyelt klinikai hatások alapján a következő általános intézkedéseket kell mérlegelni:
* bradycardia: atropint vagy más antikolinerg gyógyszert kell adni intravénásan, majd béta1-stimulánst (dobutamint stb.). Ha a bradycardia nem kezelhető kielégítően, pacemakerre lehet szükség.
* hörgőgörcs: porlasztott béta2-szimpatomimetikumokat kell adni. Ha ez a kezelés nem hatásos, megfontolható béta2-szimpatomimetikumok vagy aminofillin intravénás adása.
* tüneteket okozó hypotonia: folyadékot és/vagy vazopresszorokat kell adni intravénásan.
* szív-érrendszeri depresszió vagy cardiogen sokk: diuretikumok (tüdőödéma esetén) vagy szimpatomimetikumok adhatók. A szimpatomimetikumok (a tünetektől függően pl. dobutamin, dopamin, noradrenalin, adrenalin stb.) dózisa a terápiás hatástól függ. Ha további kezelés szükséges, a következő szerek adhatók intravénásan: atropin, inotrop szerek, kalciumionok.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A kalciumantagonisták, mint a dihidropiridin-származékok (pl. nifedipin) fokozhatják a hypotonia kockázatát. Szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, az egyidejű béta-blokkoló kezelés szívelégtelenséghez vezethet. Ajánlott a landiolol dózisának gondos beállítása és a szakszerű haemodinamikai monitorozás.

A landiolol dózisát körültekintően kell beállítani, ha verapamillal, diltiazemmel, I. osztályba sorolt antiarrhythmiás szerekkel, amiodaronnal, vagy digitálisz-készítményekkel adják együtt, mivel ez a szívműködés túlzott mértékű szuppresszióját eredményezheti és/vagy pitvar-kamrai ingerületvezetési rendellenességeket okozhat.

A landiololt nem szabad verapamillal vagy diltiazemmel együtt adni pitvarkamrai ingerületvezetési zavarokban szenvedő betegeknek (lásd 4.4 pont).

A landiolol és inzulin vagy orális antidiabetikumok együttes adása befolyásolhatja a vércukorszint-csökkentő hatást. Ügyelni kell a vércukorszintre, amikor ezeket a gyógyszereket egyidejűleg alkalmazzák, mivel a béta-adrenerg blokád elfedheti a hypoglykaemia jeleit, mint például a tachycardiát.

A műtéti érzéstelenítés során alkalmazott gyógyszerek

A béta-blokkoló folytatólagos alkalmazása a narcosis bevezetése, az intubáció és a narcosis megszüntetése során mérsékli a szívritmuszavar kockázatát.
Ha bizonytalan a beteg intravascularis volumenstátusza, vagy a landiolollal együtt vérnyomáscsökkentőket (beleértve más béta-blokkolókat) is alkalmaznak, gyengülhet a reflexes tachycardia és fokozódhat a hypotonia kockázata.

Az inhalációs anesztetikumok vérnyomáscsökkentő hatása landiolol jelenlétében fokozódhat. A kívánt hemodinamikai jellemzők fenntartása érdekében bármelyik szer adagolása módosítható.

A landiolol dózisát körültekintően módosítani kell, ha szívfrekvenciát csökkentő anesztetikumokkal, észteráz-szubsztrátokkal (pl. szuxametónium-kloriddal) vagy kolinészteráz-gátlókkal (pl. neosztigminnel) adják együtt, mivel az egyidejű alkalmazás fokozhatja a szívfrekvenciát csökkentő hatást vagy megnyújthatja a landiolol hatásának időtartamát.
Egy emberi vérplazmával elvégzett in vitro vizsgálat megállapította, hogy szuxametónium egyidejű alkalmazása kb. 20%-kal növelheti a landiolol-hidroklorid maximális vérszintjét. Az antagonisztikus gátlás ezen felül a szuxametónium-klorid okozta neuromuscularis blokád időtartamát is megnyújthatja.

Kölcsönhatások más gyógyszerekkel

Landiolol és ganglion-blokkoló szerek kombinálása fokozhatja a vérnyomáscsökkentő hatást.

A NSAID-ok gyengíthetik a béta-blokkolók vérnyomáscsökkentő hatását.

Különösen körültekintően kell eljárni, ha a floktafenint, vagy az amiszulpridot béta-blokkolókkal egyidejűleg alkalmazzák.

Landiolol és triciklusos antidepresszánsok, barbiturátok, fenotiazinok vagy antihipertenzívumok egyidejű alkalmazása fokozhatja a vérnyomáscsökkentő hatást. A váratlan hypotonia elkerülése érdekében óvatosan módosítani kell a landiolol adagolását.

A landiolol hatásait ellensúlyozhatja, ha béta-adrenerg agonista aktivitású szimpatomimetikumokkal adják együtt. Bármelyik szer adagjának módosítása szükségessé válhat a beteg válaszreakciójától függően, vagy szükséges lehet megfontolni egy másik gyógyszer alkalmazását.

A katekolamin-depletáló szerek vagy szimpatolitikumok (pl. reszerpin, klonidin, dexmedetomidin) landiolollal együtt adva additív hatást fejthetnek ki. Az ezekkel a szerekkel egyidejűleg kezelt betegeknél gondosan figyelni kell a hypotoniát vagy a jelentős bradycardiát bizonyító tünetekre.

Klonidin és béta-blokkolók egyidejű alkalmazása fokozza a "rebound" hypertonia kockázatát. Habár a landiolol 24 órás alkalmazása után nem figyeltek meg rebound hipertenzív hatást, ennek lehetősége nem zárható ki, ha a landiololt klonidinnel együtt alkalmazzák.

Béta-blokkolókat kapó betegeknél a más gyógyszerek okozta anafilaxiás reakciók súlyosabbak lehetnek. Ezek a betegek nem reagálnak a normál dózisban adott adrenalinra, az intravénás injekcióban adott glükagon azonban hatásos (lásd 4.4 pont).

Amikor szív-érrendszeri műtétre kerülő betegeknek a landiolol-infúzió beadása során adtak heparint intravénásan, 50%-kal csökkent a landiolol plazmaszintje. Ezen felül, a heparin vérnyomáscsökkenést idézett elő és megnövelte a landiolol keringési idejét. A szívfrekvencia nem változott ebben az esetben.

Nem ismert, hogy a landiolol M1 és M2 metabolitjai milyen mértékben lépnek kölcsönhatásba az egyidejűleg adott gyógyszerekkel. E metabolitok farmakodinámiás hatásait klinikai szempontból nem tartják lényegesnek (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.

Nem ismert, hogy vajon a gyermekeknél és serdülőknél fellépő farmakokinetikai vagy farmakodinámiás gyógyszerkölcsönhatások hasonló mértékűek-e, mint felnőtteknél.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

a. A biztonságossági jellemzők összefoglalása

A klinikai vizsgálatokban (1569 beteg), továbbá a forgalomba hozatalt követő kimeneti vizsgálatok/alkalmazási felmérésekben (1257 beteg) a landiolollal kapcsolatban leggyakrabban jelentett (?1% - <10%) mellékhatások (ADR) a hypotonia és a bradycardia voltak.

Az alábbi táblázatban szervrendszeri kategóriánként tüntettük fel az ADR-eket, a következő gyakorisági kategóriák szerint: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg).

b. A nemkívánatos reakciók táblázatos összegzése

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nem gyakori: pneumonia
Ritka: mediastinitis
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: thrombocytopenia, thrombocyta rendellenesség
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori: hyponatraemia
Ritka: hyperglykaemia
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: cerebralis ischemia, fejfájás
Ritka: cerebralis infarctus, cerebrovascularis esemény, görcsroham
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori: bradycardia
Nem gyakori: szívmegállás, sinus leállás, tachycardia
Ritka: szívizom-infarctus, ventricularis tachycardia, pitvarfibrillatio, alacsony perctérfogat szindróma, atrioventricularis blokk, jobb Tawara-szár blokk, supraventricularis extrasystole, ventricularis extrasystole
Érbetegségek és tünetek
Gyakori: hypotonia
Nem gyakori: hypertonia
Ritka: sokk, hőhullám
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori: pulmonalis oedema
Ritka: asthma, respiratorikus distressz, légzőszervi rendellenesség, bronchospasmus, dyspnoe, hypoxia
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: hányás, nausea
Ritka: abdominalis diszkomfortérzés, oralis váladékozás, szájszag
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem gyakori: májbetegség
Ritka: hyperbilirubinaemia
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: erythema, hideg verejték
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Ritka: izomgörcsök
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Ritka: veseelégtelenség, akut vesekárosodás, oliguria
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Ritka: láz, hidegrázás, mellkasi diszkomfortérzés, fájdalom a beadás helyén
Nem ismert: fájdalom az alkalmazás helyén, reakció az injekció beadási helyén, nyomásérzés
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori: csökkent vérnyomás
Nem gyakori: ST szakasz süllyedés az EKG-n, kóros szívindex, kóros alanin-aminotranszferáz (ALAT/GPT)-szint, kóros aszpartát-aminotranszferáz (ASAT/GOT)-szint, kóros bilirubin vérszint, kóros fehérvérsejt-szám, kóros vörösvértest-szám, kóros haemoglobinszint, kóros haematokrit-érték, kóros thrombocyta szám, kóros laktát-dehidrogenáz vérszint, kóros karbamid vérszint, kreatinin vérszintje emelkedett, kóros kreatin-foszfokináz vérszint, kóros összfehérjeszint, kóros albumin vérszint, kóros nátrium vérszint, kóros kálium vérszint, kóros koleszterin vérszint, kóros triglicerid vérszint, fehérje megjelenése a vizeletben
Ritka: emelkedett vérnyomás, T hullám inverzió az EKG-n: megnyúlt QRS-komplex, csökkent szívfrekvencia, emelkedett pulmonalis artériás nyomás, csökkent PO2, kóros neutrofil szám, kóros alkalikus foszfatáz vérszint, kóros leukocyta alkalikus foszfatáz szint, szabad zsírsavak kóros szintje, kóros klorid vérszint, glükóz a vizeletben

c. Kiválasztott mellékhatások leírása

A hypotonia és a bradycardia (lásd még 4.2 pont) voltak a leggyakoribb, landiolollal kezelt betegeknél észlelt mellékhatások. Alacsony vérnyomást a kontrollos klinikai vizsgálatok során landiolollal kezelt 948 beteg 8,5%-ánál (szemben a placebóval kezeltek 2,1%-ánál, az aktív referencia szerrel kezeltek 8,5%-ánál és a kezeletlenek 5,7%-ánál), illetve a nem kontrollos vizsgálatok 581 résztvevőjének 8,6%-ánál figyeltek meg. Bradycardiát a kontrollos klinikai vizsgálatokban landiolollal kezelt 948 beteg 2,1%-ánál (szemben a placebóval kezeltek 0%-ánál, az aktív referencia szerrel kezeltek 2,5%-ánál és a kezeletlenek 2,4%-ánál), illetve a nem kontrollos vizsgálatok 581 résztvevőjének 0,5%-ánál észleltek. A forgalomba hozatalt követően landiolollal elvégzett kimeneti vizsgálatok/alkalmazási felmérések 1257 betegénél a hypotonia gyakorisága 0,8%, a bradycardiáé 0,7% volt. Az említett vizsgálatok során a landiolol-kezeléssel összefüggő hypotonia és bradycardia minden esetben megszűnt vagy javult, bármiféle beavatkozás nélkül vagy a landiolol és/vagy további kezelés megszakítása után perceken belül.

Súlyos nemkívánatos események a klinikai vizsgálatok/forgalomba hozatalt követő alkalmazás-felmérések alapján: A túlzott hypotonia okozta keringés-összeomlásról egy perioperatív klinikai vizsgálat egyetlen, súlyos vérzést elszenvedett betegénél számoltak be (a mellékhatás a landiolol, prosztaglandin és izoflurán adásának felfüggesztése után 10 percen belül megszűnt). Szívmegállás, teljes AV-blokk, a sinuscsomó működésének leállása és súlyos bradycardia, a klinikai vizsgálatok során és a forgalomba hozatalt követően, főként idős betegeknél vagy szövődményként kialakult hypertoniában vagy szívbetegségben szenvedő betegeknél fordult elő.

Ezen sajátos mellékhatásoknak jelentkezésekor elvégzendő intézkedéseket a 4.2 pont ismerteti.

Laboratóriumi paraméterek: A laboratóriumi értékek kóros változásairól a nemkívánatos események között is, azonban külön is beszámoltak. A kontrollos vizsgálatok során az ALAT, ASAT vagy bilirubin szintjeinek kóros változásait a landiolollal kezelt betegek (n=241) 5%-ánál és a kontrollcsoport (n=243) 7%-ánál jelentették. Ezekben a vizsgálatokban, a laboratóriumi paraméterek változásainak összesített gyakorisága a landiolollal kezelt betegek körében 8,7%, a kontrollcsoportban 13,6% volt. A laboratóriumi értékek változásai megszűntek vagy mérséklődtek, továbbá nem minősültek klinikai szempontból lényegesnek.

A landiolol időseknél történő alkalmazásának biztonságosságáról kevés az adat. Szem előtt kell tartani a landiolol biztonságossági jellemzőivel kapcsolatos bizonytalanságokat, mivel az egyidejűleg adott gyógyszerek vagy a műtéti érzéstelenítés alkalmazása is eredményezhet mellékhatásokat.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szelektív béta-receptor blokkolók
ATC kód: C07AB14

Hatásmechanizmus/farmakodinámiás hatások
A landiolol nagy szelektivitású béta1-adrenerg receptor antagonista (béta1-receptor blokkoló hatása 255-ször nagyobb a béta2-receptor blokkoló hatásánál), amely gátolja a katekolaminok (adrenalin és noradrenalin) pozitív chronotrop hatásait a szívben, ahol a béta1-receptorok túlnyomórészt találhatók. Feltételezik, hogy a landiolol - más béta-blokkolókhoz hasonlóan - mérsékli a szimpatikotóniát, ennek eredményeként csökken a szívfrekvencia és az ektopiás pacemaker gócok spontán kisülése, lassul az ingerületvezetés és megnyúlik az AV-csomó refrakter időszaka. A landiolol in vitro egyáltalán nem fejt ki membránstabilizáló vagy intrinsic szimpatomimetikus aktivitást. A preklinikai és a klinikai vizsgálatok során a landiolol ultrarövid hatástartammal, gyors hatáskezdettel és -megszűnéssel kontrollálta a tachycardiát, továbbá anti-ischaemiás és kardioprotektív hatásokat is kifejtett.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A publikált klinikai vizsgálatok adatai alapján, 991, perioperatív vagy paroxysmalis supraventricularis tachyarrhythmiás (SVT) beteget kezeltek landiolollal. Sinus tachycardia vagy SVT-k kezelésekor a hatásossági végpont a szívfrekvencia csökkenése és/vagy a szinuszritmus helyreállása volt. Perioperatív pitvarfibrilláció vagy az invazív beavatkozásokhoz kapcsolódó meghatározott ingerekre adott nemkívánatos hemodinamikai és más válaszreakciók megelőzése céljából 3039 beteget kezeltek landiolollal. Ezekben a tanulmányokban a szívfrekvencia és a vérnyomás normalizálása volt a legfőbb hatásossági mutató. A landiolol szignifikánsan csökkentette a szívfrekvenciát, illetve megakadályozta annak hirtelen felgyorsulását. A klinikai vizsgálatok 1569 betegéről állnak rendelkezésre adatok a kezelés biztonságosságáról (lásd 4.8 pont). A kontrollos vizsgálatokban a landiolollal kezelt betegek 12%-ánál észleltek nemkívánatos eseményeket (míg a placebóval kezeltek 5,8%-ánál, az aktív referencia szerrel kezeltek 20,5%-ánál és a kezeletlenek 6,1%-ánál). A nem kontrollos vizsgálatokban landiolollal kezelt betegek esetében 16% volt a nemkívánatos események gyakorisága. Az egyik, a forgalomba hozatalt követő kimeneti/alkalmazás-felmérés során 1257 beteget kezeltek landiolollal peri-/posztoperatív SVT (pl. pitvarlebegés) miatt. A nemkívánatos események gyakorisága 8,0% volt.

Gyermekek és serdülők
Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez a Rapibloc vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően a supraventricularis arrhythmiák kezelése vagy megelőzése tekintetében. Lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk.

Gyermekek supraventriculris tachyarrhythmiáinak a landiolol-kezeléséről kevés, a publikált szakirodalmon alapuló adat áll rendelkezésre. Egy 3 hónapos, posztoperatív junctionalis ektópiás tachycardiában (JET) szenvedő csecsemő esetében, a 4 mikrogramm/ttkg/perc sebességű, folyamatos infúzióban adott landiolol csökkentette a szívfrekvenciát és helyreállította az élettani szinuszritmust.

Négy, 14 napos - 2 éves beteget kezeltek landiolollal perioperatív JET miatt. Az 1,0-10 mikrogramm/ttkg/perc dózisban adott landiolol sikeresen kontrollálta a szívfrekvenciát. Nem léptek fel mellékhatások, mint pl. bradycardia, hypotonia vagy hypoglykaemia.

Egy retrospektív elemzés során 12, 4 napos - 9 éves, diagnosztizált posztoperatív tachyarrhythmiás beteget kezeltek landiolollal (átlagos fenntartó dózis 6,8±0,9 mikrogramm/ttkg/perc) a szívfrekvencia csökkentése és a szinuszritmus helyreállítása céljából. A tachyarrhythmiákat az esetek 70,0%-ában sikerült szinuszritmussá alakítani és a szívfrekvencia csökkentéséhez szükséges idő átlagosan 2,3±0,5 óra volt. Egyetlen, 10 mikrogramm/ttkg/perc dózisú landiolollal kezelt betegnél figyeltek meg bradycardiát.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Folyamatos intravénás infúzióban adva, a landiolol vérszintje az alkalmazás megkezdése után 15 perccel érte el a dinamikus egyensúlyi értékeket (steady state). A dinamikus egyensúlyi állapot kialakulása hamarabb (legfeljebb 2-5 perc alatt) elérhető olyan adagolási rendek alkalmazásával, amelyek nagyobb, 1 percen át infundált telítő dózist alkalmaznak, amelyet kisebb dózisú, folyamatos infúzió követ.

Felszívódás
Egészséges önkénteseknél, 100 mikrogramm/ttkg egyszeri bólusz adása után 0,294 mikrogramm/ml volt a landiolol plazma csúcskoncentrációjának átlagértéke. A megfelelő dinamikus egyensúlyi plazmaszintek kétórás, 10, 20 illetve 40 mikrogramm/ttkg/perc sebességű infúzió után 0,2, 0,4 és 0,8 mikrogramm/ml voltak.
Pitvarfibrillációban vagy pitvari flutterben szenvedő betegeknél végzett vizsgálatban, egyik vizsgálati csoportban a betegek 40 mikrogramm/ttkg/perces dózisokat kaptak legfeljebb 190 percig, a dózis emelése nélkül, ami 0,52-1,77 mikrogramm/ml-es tartományba eső plazma-csúcskoncentrációt eredményezett. A 80 mg/ttkg/percre megemelt dózisokat 14-174 percig kapó vizsgálati csoportban 1,51-3,33 mikrogramm/ml-es plazma-csúcskoncentrációk voltak megfigyelhetők.

A landiolol molekuláris jellemzői miatt (alacsony, kb. 0,5 kDa molekulatömeg, csekély fehérjekötődés) nem várható szignifikáns reabszorpció az OAT1, OAT3 vagy OCT2 renális uptake transzporterek révén megvalósuló aktív transzporttal.

Eloszlás
A landiolol eloszlási térfogata egyszeri 100-300 mikrogramm/ttkg-os bólusz dózis alkalmazása után, illetve dinamikus egyensúlyi állapotban, 20-80 mikrogramm/ttkg/perc dózisú folyamatos infúzió során 0,3-0,4 l/ttkg volt. A landiolol fehérjekötődése csekély (<10%) és dózisfüggő.

Biotranszformáció
A landiolol észter gyökének hidrolízisével metabolizálódik. In vitro és in vivo adatok szólnak amellett, hogy a landiololt elsősorban a vérplazmaban, a pszeudo-kolinészterázok és karboxilészterázok metabolizálják. A hidrolízis hatására szabaddá váló ketál (alkoholos) összetevő glicerinre és acetonra hasad tovább, míg a karboxilsav összetevőből (M1 metabolit) béta-oxidációval M2 metabolit (szubsztituált benzoesav) keletkezik. A landiolol M1 és M2 metabolitjainak béta1-adrenerg receptor blokkoló aktivitása az anyavegyületének 1/200-ad része vagy még kevesebb. Ez amellett szól, hogy - a landiolol maximális ajánlott dózisát és az infúzió időtartamát figyelembe véve - farmakodinámiás hatásaik elhanyagolhatók.
In vitro, sem a landiolol, sem az M1 és M2 metabolitok nem gátolják a különböző citokróm P450 izoenzimek (CYP1A2, 2C9, 2C19, 2D6, és 3A4) metabolikus aktivitását. Patkánynál, landiolol ismételt intravénás alkalmazása után nem változott a citokróm P450 tartalom. A landiolol vagy metabolitjai esetleges, CYP P450 indukáló vagy időfüggő gátló hatásáról nincsenek adatok.

Elimináció
Embernél a landiolol elsősorban a vizeletbe választódik ki. Intravénás alkalmazás után, a dózis kb. 75%-a 4 órán belül kiürül (54,4% M1 és 11,5% M2 metabolitként).
A landiolol döntően a vizeleten keresztül választódik ki/eliminálódik: a landiolol, továbbá fő, M1 és M2 metabolitjainak >99%-a 24 órán belül kiürülnek a vizelettel.
A landiolol teljestest clearance-e 66,1 ml/ttkg/perc volt 100 mikrogramm/ttkg bólusz egyszeri adása után, illetve 57 ml/ttkg/perc 20 órás, 40 mikrogramm/ttkg/perc sebességű, folyamatos landiolol-infúzió után.
A landiolol felezési ideje 3,2 perc volt 100 mikrogramm/ttkg-os bólusz egyszeri adása után, illetve 4,52 perc 20 órás, 40 mikrogramm/ttkg/perc sebességű, folyamatos landiolol-infúzió után.

Linearitás/non-linearitás
A landiolol farmakokinetikai-farmakodinámiás (koncentráció-hatás) összefüggése az ajánlott dózistartományokban lineárisnak bizonyult.

Különleges betegcsoportok

Májkárosodás
A májműködés hatását a landiolol farmakokinetikájára 6, enyhe-közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegnél (5 betegnek Child-Pugh "A", 1 betegnek Child-Pugh "B" stádiumú májkárosodása volt, átlagos plazma kolinészteráz szintjük -62%) és 6 egészséges önkéntesnél tanulmányozták. Májkárosodásban szenvedő betegeknél csökkent a landiolol eloszlási térfogata és 40%-kal emelkedett a landiolol plazmaszintje. A gyógyszer felezési ideje és eliminációja nem különbözik az egészséges felnőtteknél észlelttől.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél nem értékelték a landiolol farmakokinetikáját.

Kaukázusi és ázsiai betegcsoportok
A landiolol farmakokinetikájában nem figyeltek meg jelentős különbségeket a kaukázusi és a japán betegcsoport között.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, egyszeri és ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A landiolol klinikailag releváns infúziós sebességek és expozíciós szintek mellett nem mutatott reprodukciós vagy fejlődési toxicitást. Egy patkányokon végzett embrió-magzati vizsgálatban a legkisebb azonosított NOAEL (no observed adverse effect level) 25 mg/ttkg/perc volt, ami a maximális klinikai infúziós sebesség több mint 100-szorosa.

Szoptató patkányoknál a landiolol anyatejbe történő kiválasztódását figyelték meg a landiolol 1 mg/ttkg-os bolus dózisának intravénás alkalmazása után, a szintek meghaladták az anyai plazmakoncentrációt.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Színtelen (I-es típusú) üvegből készült, 50 ml-es injekciós üveg, brómbutil vagy klórbutil gumidugóval, alumínium kupakkal és lepattintható sárga védőkoronggal lezárva.

Kiszerelési egység: 300 mg landiolol-hidrokloridot tartalmazó, oldatos infúzióhoz való port tartalmaz injekciós üvegenként.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A Rapibloc-ot tilos feloldás nélkül alkalmazni.

Alkalmazási útmutató

Egy injekciós üveg tartalmát a következő oldatok valamelyikének 50 ml térfogatában kell feloldani:
* 9 mg/ml-es (0,9%) NaCl oldat
* 50 mg/ml-es (5%) glükóz-oldat
* Ringer oldat
* Ringer-laktát oldat


A fehér vagy csaknem fehér por teljesen feloldódik. Kíméletesen keverni kell, amíg tiszta oldatot kapunk. Az elkészített oldatot ellenőrizni kell, hogy nem tartalmaz-e látható részecskéket, vagy nem színeződött-e el. Csak tiszta és színtelen oldatot szabad felhasználni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.

A gyógyszer feloldás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év

Az elkészített oldat kémiai és fizikai stabilitása 25°C-on 24 órán át igazolt. Mikrobiológiai szempontból a készítményt azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége. Nem fagyasztható!


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Amomed Pharma GmbH
Leopold-Ungar-Platz 2
1190 Bécs
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23162/01 1× injekciós üveg


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2017. február 17.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2021. június 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. december 13.
13

OGYÉI/17305/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Rapibloc terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre információ. Állatkísérletek nem igazoltak klinikai szempontból lényeges hatásokat reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont). A landiolol alkalmazása elővigyázatosságból kerülendő a terhesség alatt.

A béta-blokkolók farmakológiai aktivitása alapján, a terhesség későbbi szakaszában számításba kell venni a magzatnál és az újszülöttnél jelentkező mellékhatásokat (legfőképpen hypoglykaemia, hypotonia és bradycardia).
Ha a landiolol-kezelést szükségesnek tartják, monitorozni kell az uteroplacentáris véráramlást és a magzati növekedést. Az újszülöttet is gondosan monitorozni kell.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a landiolol vagy a landiolol metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. A rendelkezésre álló, állatkísérletek során nyert farmakokinetikai adatok a landiolol kiválasztódását igazolták a tejbe. A szoptatott gyermekre nézve a kockázatot nem lehet kizárni. A landiolol alkalmazása előtt el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy megszakítják a landiolol-kezelést / tartózkodnak a landiolol-kezeléstől - figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermekre nézve, valamint a terápia előnyét az anyára nézve.

Termékenység
Az állatkísérletek nem igazolták, hogy a landiolol megváltoztatná a termékenységet (lásd 5.3 pont).