Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CERDELGA 84MG KEMÉNY KAPSZULA 56X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi B.V.
Hatástani csoport:
A16AX Tápcsatorna és anyagcsere egyéb gyógyszerei
Törzskönyvi szám:
EU/1/14/974/001
Hatóanyagok:
EliglustatumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Cerdelga-val történő kezelést a Gaucher-kór kezelésében gyakorlott orvosnak kell megkezdenie és felügyelnie.

Adagolás
A javasolt dózis 84 mg eliglusztát naponta kétszer közepes (IMs) és gyors (EMs) CYP2D6 metabolizálók esetén. A lassú CYP2D6 metabolizálóknak (PMs) naponta egyszer 84 mg eliglusztát javasolt.

Kimaradt dózis
Ha egy dózis kimaradt, a következő előírt dózist az eredeti ütemezésnek megfelelően kell bevenni. A következő dózis nem duplázható meg.

Különleges betegcsoportok

CYP2D6 ultragyors metabolizálók (ultra rapid metabolisers=URMs) és nem meghatározott metabolizálók
Az eliglusztát nem alkalmazható CYP2D6 ultragyors metabolizáló (URM) vagy nem meghatározott metabolizáló betegeknél (lásd 4.4 pont).

Májkárosodásban szenvedő betegek
Súlyos fokú májkárosodásban (Child-Pugh C osztály) szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) az eliglusztát ellenjavallt (lásd 4.3 és 5.2 pont).

Közepes fokú májkárosodásban (Child-Pugh B osztály) szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) az eliglusztát nem ajánlott (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Enyhe fokú májkárosodásban (Child-Pugh A osztály) szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) nem szükséges a dózis módosítása, és a javasolt dózis 84 mg eliglusztát naponta kétszer (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Közepes (IMs) vagy lassú (PMs) CYP2D6 metabolizálóknál bármilyen fokú májkárosodás esetén nem ajánlott az eliglusztát (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Enyhe fokú vagy közepes fokú májkárosodásban szenvedő, erős vagy közepesen erős
CYP2D6-inhibitort szedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) az eliglusztát ellenjavallt (lásd 4.3 és 5.2).

Egy enyhe CYP2D6-inhibitort, illetve egy erős, közepesen erős vagy gyenge CYP3A-inhibitort szedő, enyhe fokú májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál megfontolandó a napi egyszeri 84 mg eliglusztát dózis (lásd 4.3, 4.4 és 5.2 pont)

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) enyhe, közepes fokú vagy súlyos vesekárosodás esetén nem szükséges a dózis módosítása, és az ajánlott dózis naponta kétszer 84 mg eliglusztát (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) végstádiumú vesebetegség (ESRD) esetén az eliglusztát nem ajánlott (lásd 4.4 és 5.2 pont)

Közepes (IMs) vagy lassú CYP2D6 metabolizálóknál (PMs) enyhe, közepes fokú vagy súlyos vesekárosodás, illetve végstádiumú vesebetegség (ESRD) esetén az eliglusztát nem ajánlott (lásd 4.4
és 5.2 pont).

Idősek
Kevés tapasztalat áll rendelkezésre az idősek eliglusztáttal történő kezelésére vonatkozóan. Az adatok azt mutatják, hogy nem szükséges a dózis módosítása (lásd 5.1 és 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A Cerdelga biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja
A Cerdelga-t szájon át kell bevenni. A kapszulákat egészben kell lenyelni, lehetőleg vízzel, és nem szabad összetörni, feloldani vagy felnyitni.

A kapszula étellel együtt, vagy anélkül is bevehető. Kerülni kell a grépfrút vagy a grépfrútlé fogyasztását (lásd 4.5 pont).




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

Erős vagy közepesen erős CYP2D6-inhibitort, erős vagy közepesen erős CYP3A-inhibitorral együtt szedő közepes (IM) vagy gyors CYP2D6 metabolizáló (EM) betegek esetén.
Erős CYP3A-inhibitort szedő lassú CYP2D6 metabolizálók (PMs) esetén. A Cerdelga ilyen körülmények között történő alkalmazása jelentősen emelkedett eliglusztát plazmakoncentrációkat eredményez (lásd 4.4 és 4.5 pont).

A szignifikánsan emelkedett eliglusztát plazmakoncentrációk miatt, a Cerdelga ellenjavallt súlyos májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs), valamint erős vagy közepesen erős CYP2D6-inhibitort szedő, enyhe vagy közepes fokú májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) (lásd 4.2 és 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés elkezdése: CYP2D6 genotípus-meghatározás

A Cerdelga kezelés megkezdése előtt a CYP2D6 metabolizáló státusz meghatározása érdekében meg kell határozni a betegek CYP2D6 genotípusát (lásd 4.2 pont, Különleges betegcsoportok).

Gyógyszerkölcsönhatások

A Cerdelga ellenjavallt erős vagy közepesen erős CYP2D6-inhibitort, erős vagy közepesen erős CYP3A-inhibitorral egyidejűleg szedő közepes (IM) vagy gyors CYP2D6 metabolizáló (EM) betegeknél, illetve erős CYP3A-inhibitort szedő lassú CYP2D6 metabolizálóknál (PM) (lásd 4.3 pont).

Az eliglusztát egy erős vagy közepesen erős CYP2D6- vagy CYP3A-inhibitorral való alkalmazását lásd a 4.5 pontban.

Az eliglusztát erős CYP3A-induktorokkal való együttadása jelentősen csökkenti az eliglusztát expozíciót, amely csökkentheti az eliglusztát terápiás hatásosságát. Emiatt egyidejű alkalmazásuk nem ajánlott (lásd 4.5 pont).

Már meglévő szívbetegségben szenvedő betegek

Már meglévő szívbetegségben szenvedő betegeknél az eliglusztát alkalmazását nem tanulmányozták klinikai vizsgálatokban. Mivel az eliglusztát jelentősen megnövekedett plazmakoncentráció mellett várhatóan az EKG-intervallumok enyhe megnyúlását okozza, az eliglusztát alkalmazását szívbetegeknél (pangásos szívelégtelenség, a közelmúltban lezajlott akut szívinfarktus, bradycardia, szívblokk, kamrai arrhythmia), hosszú QT-szindróma esetén, valamint IA osztályú (pl. kinidin) és III.
osztályú (pl. amiodaron, szotalol) antiarrhythmiás gyógyszerekkel kombinálva kerülni kell.

Májkárosodásban szenvedő betegek

Korlátozott számú adat áll rendelkezésre közepes fokú májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálókra vonatkozóan. Az eliglusztát alkalmazása ezeknél a betegeknél nem ajánlott (lásd 4.2 és 5.2).

Nincs, vagy korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre bármilyen fokú májkárosodásban szenvedő, közepes (IMs) vagy lassú CYP2D6 metabolizálókra (PMs) vonatkozóan. Az eliglusztát alkalmazása ezeknél a betegeknél nem ajánlott (lásd 4.2 és 5.2).

Az eliglusztát CYP2D6-, vagy CYP3A-inhibitorokkal történő egyidejű alkalmazása enyhe májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) az eliglusztát plazmakoncentrációk további emelkedését okozhatja, a hatás mértéke a gátolt enzim és az inhibitor erősségétől függ.
Egy enyhe CYP2D6-inhibitort, illetve egy erős, közepesen erős vagy gyenge CYP3A-inhibitort szedő, enyhe fokú májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál megfontolandó a napi egyszeri 84 mg eliglusztát dózis (lásd 4.2 és 5.2 pont).

Vesekárosodásban szenvedő betegek

Nincs, vagy korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre végstádiumú vesebetegségben szenvedő, gyors (EMs), közepes (IMs) vagy lassú CYP2D6 metabolizálókra (PMs), valamint enyhe, közepes fokú vagy súlyos vesekárosodásban szenvedő, közepes (IMs) vagy lassú CYP2D6 metabolizálókra (PMs) vonatkozóan. Az eliglusztát alkalmazása nem ajánlott ezeknél a betegeknél (lásd 4.2 és 5.2 pont).

A klinikai válasz ellenőrzése

Néhány korábban kezelésben nem részesült betegnél 9 hónapos kezelést követően kevesebb, mint 20%-os léptérfogat csökkenés (szuboptimális eredmény) mutatkozott (lásd 5.1 pont). Ezeknél a betegeknél ellenőrizni kell a további javulást vagy meg kell fontolni egy alternatív kezelési módot.

A stabil betegségben szenvedő, enzimpótló kezelésről eliglusztátra átállított betegeknél ellenőrizni kell a betegség progresszióját (pl. 6 hónap után és ezt követő rendszeres ellenőrzéssel) a betegség által érintett minden paramétert a betegség stabilitásának értékeléséhez. Egyes, szuboptimális választ adó betegeknél megfontolandó az enzimpótló terápiára történő visszaállítás vagy egy alternatív kezelési mód.

Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Cerdelga nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Az eddig megfigyelt legmagasabb eliglusztát plazmakoncentráció egy I. fázisú, egészséges önkénteseken végzett egyetlen dózisú dóziseszkalációs vizsgálatban fordult elő egy olyan vizsgálati alanynál, aki a GD1 betegek számára ajánlott dózis körülbelül 21-szeresét vette be. A legmagasabb (a normális terápia során észlelthez képest 59-szer magasabb) plazmakoncentráció időpontjában az alany egyensúlyvesztéssel, alacsony vérnyomással, bradycardiával, hányingerrel és hányással jelentkező kábultságot tapasztalt.

Heveny túladagolás esetén a beteget gondosan meg kell figyelni, és tüneti és szupportív kezelésben kell részesíteni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az eliglusztát elsősorban a CYP2D6 és kisebb mértékben a CYP3A4 által metabolizálódik. A CYP2D6 vagy CYP3A4 aktivitását befolyásoló hatóanyagok egyidejű alkalmazása megváltoztathatja az eliglusztát plazmakoncentrációját. Az eliglusztát in vitro P-gp (permeábilis glükoprotein) és CYP2D6-inhibitor. Ezért az eliglusztát P-gp- vagy CYP2D6-szubsztrát hatóanyagokkal való együttadása megemelheti ezeknek a hatóanyagoknak a plazmakoncentrációját.

A 4.5 pontban lévő hatóanyagokat tartalmazó lista nem teljes, és tanácsos, hogy a gyógyszert felíró orvos utánanézzen a többi felírt gyógyszer alkalmazási előírásában a lehetséges eliglusztát-gyógyszer kölcsönhatásnak.

Készítmények, amelyek növelhetik az eliglusztát expozíciót

A Cerdelga ellenjavallt erős vagy közepesen erős CYP2D6-inhibitort, erős vagy közepesen erős CYP3A-inhibitorral együtt szedő közepes (IM) vagy gyors CYP2D6 metabolizáló (EM) betegeknél, illetve erős CYP3A-inhibitort szedő lassú CYP2D6 metabolizálóknál (PMs) (lásd 4.3 pont). A Cerdelga alkalmazása ilyen körülmények között jelentősen megemelkedett eliglusztát plazmakoncentrációkat eredményez.

CYP2D6-inhibitorok
Közepes (IM) és gyors CYP2D6 metabolizálók (EMs)

Nem lassú metabolizálóknál (non-PMs) a napi kétszer 84 mg eliglusztát ismételt adása után, egy erős CYP2D6-inhibitorral, az ismételten naponta egyszer adott 30 mg paroxetinnel történő egyidejű alkalmazás az eliglusztát Cmax értékének 7,3-szeres és az AUC0-12 értékének 8,9-szeres növekedését okozta. Közepes (IM) és gyors metabolizálóknál (EMs) megfontolandó a napi egyszer 84 mg eliglusztát adása erős CYP2D6-inhibitorral (pl. paroxetin, fluoxetin, kinidin, bupropion) történő együttes alkalmazáskor.

A nem lassú metabolizálóknál (non-PMs) naponta kétszer 84 mg eliglusztát adagolás esetében várható, hogy a közepesen erős CYP2D6-inhibitorok (pl. duloxetin, terbinafin, moklobemid, mirabegron, cinakalcet, dronedaron) egyidejű alkalmazása megközelítőleg közel 4-szeresére emelheti az eliglusztát expozíciót. Körültekintően kell eljárni a közepesen erős CYP2D6-inhibitorok esetén közepes (IMs) és gyors metabolizálóknál (EMs).

Enyhe vagy közepes fokú májkárosodásban szenvedő, gyors metabolizálók (EMs): lásd 4.2, 4.3 és 4.4 pont.
Súlyos májkárosodásban szenvedő, gyors metabolizálók (EMs): lásd 4.2 és 4.3 pont. CYP3A-inhibitorok

Közepes (IMs) és gyors metabolizálók (EMs)

Nem lassú metabolizálóknál (non-PMs) az ismételten adott napi kétszeri 84 mg dózis eliglusztát után ismételten, napi egyszeri 400 mg dózisban adott erős CYP3A-inhibitor ketokonazol egyidejű alkalmazása az eliglusztát Cmax-értékének 3,8-szeres emelkedését és az AUC0-12-értékének 4,3-szeres emelkedését eredményezte. Hasonló hatások várhatók más erős CYP3A-inhibitorok (pl. klaritromicin, ketokonazol, itrakonazol, kobicisztát, indinavir, lopinavir, ritonavir, szakvinavir, telaprevir, tipranavir, pozakonazol, vorikonazol, telitromicin, konivaptan, boceprevir) esetében is. Körültekintően kell eljárni az erős CYP3A-inhibitorok esetén közepes és gyors metabolizálóknál (IMs és EMs).

A naponta kétszer adott 84 mg eliglusztát adagolás esetében várható, hogy a közepesen erős CYP3Ainhibitorok (pl. eritromicin, ciprofloxacin, flukonazol, diltiazem, verapamil, aprepitant, atazanavir, darunavir, fozamprenavir, imatinib, cimetidin) egyidejű alkalmazása körülbelül közel 3-szorosára növeli az eliglusztát expozíciót. Körültekintően kell eljárni a közepesen erős CYP3A-inhibitorok esetén közepes és gyors metabolizálóknál (IMs és EMs).

Enyhe fokú májkárosodásban szenvedő, gyors metabolizálók (EMs): lásd 4.2 és 4.4 pont.

Közepes fokú vagy súlyos májkárosodásban szenvedő, gyors metabolizálók (EMs): lásd 4.2 és 4.3 pont.

Lassú metabolizálók (PMs):

Lassú metabolizálóknál (PMs) a naponta egyszer adott eliglusztát esetében várható, hogy erős CYP3A-inhibitorok (pl. ketokonazol, klaritromicin, itrakonazol, kobicisztát, indinavir, lopinavir, ritonavir, szakvinavir, telaprevir, tipranavir, pozakonazol, vorikonazol, telitromicin, konivaptan, boceprevir) egyidejű alkalmazása az eliglusztát Cmax- és AUC-értékeket 4,3-szeresére és 6,2-szeresére növeli. Erős CYP3A-inhibitor alkalmazása lassú metabolizálóknál ellenjavallt.

Lassú metabolizálóknál (PMs) a naponta egyszer adott eliglusztát esetében várható, hogy közepesen erős CYP3A-inhibitorok (pl. eritromicin, ciprofloxacin, flukonazol, diltiazem, verapamil, aprepitant, atazanavir, darunavir, fozamprenavir, imatinib, cimetidin) egyidejű alkalmazása az eliglusztát Cmax- és AUC-értékeket 2,4-szeresére, illetve 3,0-szorosára növeli. Közepesen erős CYP3A-inhibitor alkalmazása lassú metabolizálóknál ellenjavallt.

Óvatosan kell eljárni a gyenge CYP3A-inhibitorok (pl. amlodipin, cilosztazol, fluvoxamin, aranygyökér, izoniazid, ranitidin, ranozalin) esetén a lassú metabolizáló betegeknél.

CYP2D6-inhibitorok CYP3A-inhibitorokkal egyidejűleg alkalmazva Közepes (IMs) és gyors metabolizálók (EMs):

A nem lassú metabolizálóknál (non-PMs) a naponta kétszer 84 mg eliglusztát adagolás esetében várható, hogy egy erős vagy közepesen erős CYP2D6-inhibitor és egy erős, vagy közepesen erős CYP3A-inhibitor egyidejű alkalmazása az eliglusztát Cmax- és AUC-értékeit közel 17-szeresére, illetve
25-szörösére emeli. Egy erős vagy közepesen erős CYP2D6-inhibitor egyidejű alkalmazása egy erős, vagy közepesen erős CYP3A-inhibitorral ellenjavallt közepes és gyors metabolizálóknál (IMs és EMs).

A grépfrút termékek egy vagy több olyan összetevőt tartalmaznak, amelyek gátolják a CYP3A-t, és növelhetik az eliglusztát plazmakoncentrációját. Kerülni kell a grépfrút vagy grépfrútlé fogyasztását.

Készítmények, amelyek csökkenthetik az eliglusztát expozíciót

Erős CYP3A-induktorok
Az ismételten naponta kétszeri 127 mg eliglusztát adása után adott napi egyszeri 600 mg dózis rifampicin (erős CYP3A-induktor, valamint az efflux transzporter P-gp) egyidejű alkalmazása az eliglusztát expozíció megközelítőleg 85%-os csökkenését eredményezte nem lassú metabolizálóknál (non PMs). Nem lassú metabolizálóknál (non-PMs) a napi kétszer 84 mg eliglusztát ismételt adása után, az ismételten naponta egyszer adott 600 mg rifampicinnel történő egyidejű alkalmazás az eliglusztát expozíció körülbelül 95%-os csökkenését eredményezte.
Erős CYP3A-induktor (pl. rifampicin, karbamazepin, fenobarbitál, fenitoin, rifabutin és közönséges orbáncfű) eliglusztáttal való alkalmazása nem ajánlott közepes, gyors és nem lassú metabolizálók esetében.

Készítmények, amelyeknek az eliglusztát megnövelheti az expozícióját

P-gp-szubsztrátok
Egy P-gp-szubsztrát, a digoxin egyszeri 0,25 mg-os dózisa után a naponta kétszer 127 mg dózis eliglusztát egyidejű alkalmazása a digoxin Cmax- és AUClas- értékének 1,7-szeres és 1,5-szeres növekedését okozta, ebben a sorrendben. A P-gp-szubsztrát hatóanyagok (pl. digoxin, kolhicin, dabigatran, fenitoin, pravasztatin) alacsonyabb dózisaira lehet szükség.

CYP2D6-szubsztrátok
Egy CYP2D6-szubsztrát, a metoprolol egyszeri 50 mg-os dózisa után az ismételten naponta kétszer
127 mg dózisban adott eliglusztát egyidejű alkalmazása a metoprolol Cmax- és AUC-értékének az 1,5-szeres, illetve 2,1-szeres növekedését okozta. A CYP2D6-szubsztrát gyógyszerek esetében alacsonyabb dózisra lehet szükség. Ezek közé tartoznak bizonyos antidepresszánsok (triciklusos antidepresszánsok, pl. nortriptilin amitriptilin, imipramin és dezipramin), fenotiazinok, dextrometorfán és atomoxetin.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A Cerdelga teljes mellékhatásprofilja 1400 expozíciós betegév és két pivotális III. fázisú vizsgálat (ENGAGE és ENCORE) elsődleges elemzési és kiterjesztett időszakaiból, egy 8 évig tartó, hosszú távú II. fázisú (304-es vizsgálat) és egy alátámasztó, III B (EDGE) vizsgálatból származó összesített eredményeken alapul. Ebben a négy vizsgálatban összesen 393, 16-75 éves beteg kapott eliglusztátot
3,5 év medián időszakon (legfeljebb 9,3 évig) keresztül.

A Cerdelga-val leggyakrabban jelentett mellékhatás a dyspepsia volt, a klinikai vizsgálatokban résztvevő betegek megközelítőleg 6%-ánál.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A mellékhatások szervrendszer-osztály és gyakoriság szerint vannak rangsorolva ([nagyon gyakori
(? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1000); nagyon ritka (< 1/10 000)]). A hosszú távú klinikai vizsgálatokból származó, legalább 4 betegnél jelentett mellékhatások az 1. táblázatban láthatók. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

1. táblázat: A mellékhatások táblázatos felsorolása
Szervrendszer
Gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás*, szédülés*, dysgeusia
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Palpitatio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Torok irritáció, köhögés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Dyspepsia, gyomortáji fájdalom*, hasmenés*, hányinger, székrekedés, hasi fájdalom*, gastrooesophagealis reflux betegség, haspuffadás*, gastritis, dysphagia, hányás*, szájszárazság, flatulentia
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Száraz bőr, urticaria*
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei

Arthralgia, végtag fájdalom*, hátfájás*
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Fáradtság



* A placebokontrollos pivotális vizsgálatban a mellékhatások a placebo esetén ugyanakkora vagy magasabb számban fordultak elő, mint a Cerdelga esetében.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: A tápcsatornára és az anyagcserére ható egyéb készítmények, a tápcsatorna és anyagcsere különböző gyógyszerei, ATC kód: A16AX10.

Hatásmechanizmus

Az eliglusztát egy erős és specifikus glükozilceramid-szintáz-inhibitor, és GD1-ben szubsztrátredukciós terápiás (substrate reduction therapy = SRT) hatása van. Az SRT célja az, hogy úgy csökkentse a fő szubsztrát, a glükozilceramid (GL-1) szintézisének a sebességét, hogy az megfeleljen a GD1 betegeknél fennálló károsodott sebességű katabolizmusnak, ezáltal megelőzve a glükozilceramid felhalmozódását, és enyhítve a klinikai tüneteket.

Farmakodinámiás hatások

A korábban még nem kezelt GD1 betegekkel végzett klinikai vizsgálatokban a betegek többségében a plazma GL-1 szint emelkedett volt, mely a Cerdelga kezelés hatására csökkent. Ezen túlmenően, egy klinikai vizsgálatban, melyet enzimpótló terápiával (enzyme replacement therapy = ERT) stabilizált (azaz, akiknél az ERT kezelés terápiás céljait már a Cerdelga-kezelés megkezdése előtt elérték) GD1 betegekkel végeztek, a betegek többségénél a plazma GL-1 szintek normálisak voltak, és a Cerdelga-kezelés hatására csökkentek.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

Az ajánlott adagolási rendek (lásd 4.2 pont) a klinikai vizsgálatok során a közepes és gyors metabolizálóknál alkalmazott dózistitrálási rend adatainak PK/PD modellezésén vagy a nem lassú metabolizálók élettani alapú PK adatain alapulnak.

A Cerdelga pivotális vizsgálata korábban még nem kezelt GD1 betegekben - 02507-es (ENGAGE) vizsgálat
A 02507-es vizsgálat egy 40, GD1 betegen végzett randomizált, kettős-vak, placebokontrollos, multicentrikus klinikai vizsgálat volt. A Cerdelga-csoportban 3 (15%) beteg naponta kétszer kapott 42 mg-os kezdő dózis eliglusztátot a 9 hónapos elsődleges elemzési időszak alatt és 17 (85%) beteg kapott a legalacsonyabb plazmakoncentráció alapján fokozatosan a napi kétszer 84 mg-ra emelt dózist.

2. táblázat: A vizsgálat megkezdésétől a 9. hónapig elért változás (elsődleges elemzési időszak) a
Cerdelga kezelésben részesült, de korábban nem kezelt GD1 betegeknél a 02507-es vizsgálatban

Placebo* (n=20) a
Cerdelga (n=20) a
Különbség
(Cerdelga -
Placebo)
[95%-os CI]
p-értékb
A léptérfogat százalékos változása MN (%)
(elsődleges végpont)
2,26
-27,77
-30,0
[-36,8, -23,2]
< 0,0001
A haemoglobinszint abszolút változása
(g/dl)
(másodlagos végpont)
-0,54
0,69
1,22
[0,57, 1,88]
0,0006
A májtérfogat százalékos változása MN (%) (másodlagos végpont)
1,44
-5,20
-6,64
[-11,37, -1,91]
0,0072
Thrombocytaszám százalékos változása (%) (másodlagos végpont)
-9,06
32,00
41,06
[23,95, 58,17]
< 0,0001
MN = multiples of normal [a normál érték többszöröse], CI = confidence interval
[konfidencia-intervallum]
a A vizsgálat megkezdésekor az átlagos léptérfogat 12,5 és 13,9 MN volt a placebo és a Cerdelga csoportokban, ebben a sorrendben, és az átlagos májtérfogat 1,4 MN volt mindkét csoportban. Az átlagos hemoglobinszintek 12,8 és 12,1 g/dl és a trombocitaszám értékek 78,5 és 75,1 x 109/l voltak, ebben a sorrendben. b A becslések és a p-értékek az ANCOVA-modellen alapulnak * A 9. hónap után minden beteg áttért a Cerdelga-ra.

A nyílt elrendezésű, Cerdelga-val folytatott, hosszú távú kezelési időszak (kiterjesztett időszak) során minden, az összes adattal rendelkező olyan betegnél, akik továbbra is kapták a Cerdelga-t, további javulás mutatkozott a teljes kiterjesztett időszak alatt. A 18 hónapos, 30 hónapos és 4,5 éves
Cerdelga-kezelést követő, végpontokat illető eredmények (a kiinduláshoz képest) az alábbiak voltak: a haemoglobinszint abszolút változása (g/dl) 1,1 (1,03) [n = 39], 1,4 (0,93) [n = 35] és 1,4 (1,31) [n = 12]; a trombocitaszám átlagos emelkedése (mm3) 58,5% (40,57%) [n = 39], 74,6% (49,57%)
[n = 35] és 86,8% (54,20%) [n = 12]; a léptérfogat átlagos csökkenése (MN) 46,5% (9,75%) [n = 38], 54,2% (9,51%) [n = 32] és 65,6% (7,43%) [n = 13]; valamint a májtérfogat átlagos csökkenése (MN) 13,7% (10,65%) [n = 38], 18,5% (11,22%) [n = 32] és 23,4% (10,59%) [n = 13].

Hosszú távú klinikai eredmények a kezelésben korábban még nem részesült GD1 betegeknél - 304-es vizsgálat
A 304-es vizsgálat 26 betegnél Cerdelga-val végzett egykaros, nyílt, multicentrikus vizsgálat volt.
Tizenkilenc beteg fejezte be a 4 éves kezelést. Közülük tizenöt (79%) beteg kapott naponta kétszer 84 mg-ra emelt eliglusztát dózist; 4 (21%) beteg pedig továbbra is 42 mg-ot kapott naponta kétszer.
Tizennyolc beteg fejezte be a 8 éves kezelést. Egy betegnél (6%) történt további dózisemelés, naponta kétszer 127 mg-ra. Tizennégy beteg (78%) folytatta a naponta kétszer 84 mg-os Cerdelga kezelést. Három beteg (17%) továbbra is 42 mg-ot kapott naponta kétszer. Tizenhat betegnél történt hatásossági végpont értékelés a 8. évben.
A Cerdelga hatására a szervtérfogatok és a hematológiai paraméterek tartós javulása mutatkozott a 8 éves kezelés alatt (lásd 3. táblázat).

3. táblázat: A vizsgálat megkezdésétől a 8. évig elért változás a 304-es vizsgálatban


N
Kiindulási érték (átlag)
Változás a kiindulási értékhez képest
(átlag)

Standard deviáció
Léptérfogat (MN)
15
17,34
-67,9%
17,11
Haemoglobinszint
(g/dl)
16
11,33
2,08
1,75
Májtérfogat (MN)
15
1,60
-31,0%
13,51
Thrombocytaszám
(x109/l)
16
67,53
109,8%
114,73
MN = a normál érték többszöröse

A Cerdelga pivotális vizsgálata az ERT-ről átváltó GD1 betegeknél - 02607-es (ENCORE) vizsgálat A 02607-es vizsgálat a korábban ERT-vel stabilizált 159 betegnél végzett randomizált, nyílt, aktív kontrollos, non-inferioritási, multicentrikus klinikai vizsgálat volt. A Cerdelga-csoportban 34 (32%) beteg naponta kétszer kapott 84 mg-ra emelt eliglusztát dózist és 51 (48%) beteg kapott naponta kétszer 127 mg-ra emelt dózist a 12 hónapos elsődleges elemzési időszak alatt, 21 (20%) beteg pedig továbbra is 42 mg-ot kapott naponta kétszer.

Minden, ebben a vizsgálatban tesztelt dózis összesített adatai alapján a Cerdelga megfelelt az ebben a vizsgálatban meghatározott azon feltételeknek, miszerint nem kevésbé hatásos a beteg stabilitásának a fenntartásában, mint a Cerezyme (imigluceráz). A 12 hónapos kezelés után az elsődleges összetett (a 4. táblázatban szereplő mind a négy elemből álló) végpontot elérő betegek százalékos aránya 84,8% [95%-os konfidencia intervallum 76,2% - 91,3%] volt a Cerdelga-csoportban a Cerezyme-csoport
93,6%-ához [95%-os konfidencia intervallum 82,5% - 98,7 %] képest. Azokból a betegekből, akik nem feleltek meg az egyes elemekre vonatkozó stabilitási kritériumoknak, 15-ből 12 Cerdelga-t kapó beteg és 3-ból 3 Cerezyme-t kapó beteg benne maradt a GD1-re érvényes terápiás célértéktartományokban.

Nem volt klinikailag jelentős különbség a csoportok között a betegség négy egyedi paramétere tekintetében (lásd 4. táblázat).

4. táblázat: A vizsgálat megkezdésétől a 12. hónapig elért változás (elsődleges elemzési időszak) a Cerdelga-ra váltó GD1 betegeknél a 02607-es vizsgálatban

Cerezyme
(N = 47) **
Átlag [95%-os CI]
Cerdelga
(N = 99)
Átlag [95%-os CI]
Léptérfogat


Stabil léptérfogatú betegek százalékos aránya*a
100%
95,8%
Százalékos változás a léptérfogatban MN (%)*
-3,01 [-6,41, 0,40]
-6,17 [-9,54, -2,79]
Haemoglobinszint


Stabil haemoglobinszintű betegek százalékos arányaa
100%
94,9%
A haemoglobinszint abszolút változása (g/dl)
0,038 [-0,16, 0,23]
-0,21 [-0,35, -0,07]
Májtérfogat


Stabil májtérfogatú betegek százalékos arányaa
93,6%
96,0%
A májtérfogat százalékos változása MN (%)
3,57 [0,57, 6,58]
1,78 [-0,15, 3,71]
Thrombocytaszám


Stabil thrombocytaszámú betegek százalékos arányaa
100%
92,9%
Thrombocytaszám százalékos változása (%)
2,93 [-0,56, 6,42]
3,79 [0,01, 7,57]

MN = a normál érték többszöröse, CI = konfidencia-intervallum * A teljes splenectomián átesett betegek kivételével. ** 52 hét után minden beteg áttért a Cerdelga-kezelésre. a A stabilitási kritériumok a vizsgálat megkezdésétől a 12. hónapig bekövetkezett változásokon alapulnak: a haemoglobinszint csökkenés ? 1,5 g/dl, thrombocytaszám ? 25%-os csökkenés, májtérfogat ? 20%-os növekedés és léptérfogat ? 25%-os növekedés.
A teljes betegszám (N) = protokoll szerinti populáció (Per-Protocol Population)

A nyílt elrendezésű, Cerdelga-val folytatott hosszú távú kezelési időszak (kiterjesztett időszak) alatt az összetett stabilitási végpontot elérő, az összes adattal rendelkező betegek százalékos aránya 2 év után 84,6% (n = 136), 3 év után 84,4% (n = 109) és 4 év után 91,1% (n = 45) volt. A kiterjesztett időszak abbahagyása többségében a forgalomban lévő készítményre való áttérés miatt történt a 3. évtől kezdve. A betegség egyedi paraméterei - a léptérfogat, a májtérfogat, a haemoglobinszintek és a trombocitaszám a 4 év során stabilak maradtak (lásd 5. táblázat).

5. táblázat: A 12. hónaptól (elsődleges elemzési időszak) a 48. hónapig tartó változások GD1 betegeknél a Cerdelga-val folytatott hosszú távú kezelés alatt a 02607-es vizsgálatban

2 év
3 év
4 év

Cerezyme
/Cerdelgaa
Átlag [95%-os CI]
Cerdelgab

Átlag [95%-os
CI]
Cerezyme
/Cerdelgaa
Átlag [95%-os CI]
Cerdelgab

Átlag [95%-os CI]
Cerezyme
/Cerdelgaa
Átlag [95%-os CI]
Cerdelgab

Átlag [95%-os CI]
A betegek száma az év kezdetén (N)
51
101
46
98
42
96
A betegek száma az év végén (N)
46
98
42
96
21
44
Betegek száma, akiknél rendelkezésre állnak az adatok (N)
39
97
16
93
3
42
Léptérfogat
Stabil léptérfogatú betegek
(%)*
31/33 (93 ,9)
[0,798, 0,993]
69/72 (95,8)
[0,883, 0,991]
12/12 (100,0)
[0,735, 1,000]
65/68 (95,6)
[0,876, 0,991]
2/2 (100,0)
[0,158, 1,000]
28/30 (93,3)
[0,779, 0,992]
Léptérfogat változás MN
(%)*
-3,946 [-8,80,
0,91]
-6,814 [-10,61, -
3,02]
-10,267 [-20,12,
-0,42]
-7,126 [-11,70, -
2,55]
-27,530 [-89,28,
34,22]
-13,945 [-20,61,
-7,28]
Haemoglobinszint
Stabil haemoglobinszintű betegek (%)
38/39 (97,4)
[0,865, 0,999]
95/97 (97,9)
[0,927, 0,997]
16/16 (100,0)
[0,794, 1,000]
90/93 (96,8)
[0,909, 0,993]
3/3 (100,0)
[0,292, 1,000]
42/42 (100,0)
[0,916, 1,000]
Haemoglobinszint változása a kiindulási értékhez képest (g/dl)
0,034 [-0,31,
0,38]
-0.112 [-0,26,
0,04]
0,363 [-0,01,
0,74]
-0,103 [-0,27,
0,07]
0,383 [-1,62,
2,39]
0,290 [0,06,
0,53]
Májtérfogat
Stabil májtérfogatú betegek (%)
38/39 (97,4)
(0,865, 0,999)
94/97 (96,9)
(0,912, 0,994)
15/16 (93,8)
[0,698, 0,998]
87/93 (93,5)
(0,865, 0,976)
3/3 (100,0)
[0,292, 1,000]
40/42 (95,2)
[0,838, 0,994]
Májtérfogat változás a
kiindulási értékhez képest
MN (%)
0,080 [-3,02,
3,18]
2,486 [0,50,
4,47]
-4,908 [-11,53,
1,71]
3,018 [0,52,
5,52]
-14,410 [-61,25,
32,43]
-1,503 [-5,27,
2,26]
Thrombocytaszám
Stabil thrombocytaszámú betegek (%)
33/39 (84,6)
[0,695, 0,941]
92/97 (94,8)
[0,884, 0,983]
13/16 (81,3)
[0,544, 0,960]
87/93 (93,5)
[0,865, 0,976]
3/3 (100,0)
[0,292, 1,000]
40/42 (95,2)
[0,838, 0,994]
Thrombocytaszám változás (%)
-0,363 [-6,60,
5,88]
2,216 [-1,31,
5,74]
0,719 [-8,20,
9,63]
5,403 [1,28,
9,52]
-0,163 [-35,97,
35,64]
7,501 [1,01,
13,99]
Kompozit stabilitási végpont
Cerdelga-kezelés mellett stabil állapotú betegek (%)
30/39 (76,9)
[0,607, 0,889]
85/97 (87,6)
[0,794, 0,934]

12/16 (75,0)
[0,476, 0,927]
80/93 (86,0)
[0,773, 0,923]

3/3 (100,0)
[0,292, 1,000]
38/42 (90,5)
[0,774, 0,973]
MN = a normálérték többszöröse, CI = konfidencia intervallum * A teljes splenectomián átesett betegek kivételével. a Cerezyme/Cerdelga - Eredetileg Cerezyme-kezelésre randomizált betegek b Cerdelga - Eredetileg Cerdelga-kezelésre randomizált betegek

Klinikai tapasztalatok CYP2D6 lassú metabolizálók (PMs) és ultragyors metabolizálók (URMs) esetében

Kevés tapasztalat áll rendelkezésre olyan betegek Cerdelga-kezelésével kapcsolatban, akik lassú vagy ultragyors metabolizálók. A három klinikai vizsgálat elsődleges elemzési időszakában összesen 5 lassú metabolizálót (PMs) és 5 ultragyors metabolizálót (USMs) kezeltek Cerdelga-val. Minden lassú metabolizáló 42 mg eliglusztátot kapott naponta kétszer, és közülük négy (80%) adott megfelelő klinikai választ. Az ultragyors metabolizálók (URMs) nagyobbik része (80%) 127 mg-ra emelt eliglusztát dózist kapott naponta kétszer, akik közül mindenki megfelelő klinikai választ adott. Az egyetlen ultragyors metabolizáló, aki naponta kétszer 84 mg eliglusztátot kapott, nem adott megfelelő klinikai választ.

Lassú metabolizáló betegeknél naponta egyszer adott 84 mg eliglusztát esetén az előzetesen várható expozíció, hasonló a CYP2D6 közepes metabolizálóknál (IMs) naponta kétszer adott 84 mg eliglusztát esetében megfigyelt expozícióhoz. Az ultragyors metabolizáló betegek nem érhetnek el megfelelő koncentrációt a terápiás hatás kiváltásához. Nem adható adagolási javaslat ultragyors metabolizálók részére.

A csontrendszer patológiájára gyakorolt hatások

9 hónapos kezelést követően, a 02507-es vizsgálatban, (az ágyéki gerincszakaszban és a combcsontban MRI-vel értékelt) csontvelő terheléses (Bone Marrow Burden = BMB) összpontszámmal meghatározott csontvelő Gaucher sejt-infiltráció a Cerdelga-val kezelt betegeknél (n = 19) átlagosan 1,1 ponttal csökkent a placebokezelést kapó betegekhez képest, akiknél nem volt változás (n = 20). Öt Cerdelga-val kezelt beteg (26%) ért el egy legalább 2 pontos BMB összpontszám csökkenést.

A BMB összpontszám 18 hónapos és 30 hónapos kezelés után átlag 2,2 ponttal (n = 18), illetve 2,7 ponttal (n = 15) csökkent az eredetileg Cerdelga-kezelésre randomizált betegek esetében, az eredetileg placebokezelésre randomizált betegeknél észlelt átlag 1 pontos (n = 20), illetve 0,8 pontos (n = 16) csökkenéshez képest.

A nyílt elrendezésű kiterjesztett időszakban folytatott 18 hónapos Cerdelga-kezelés után az ágyéki gerincszakasz csont ásványianyag-sűrűség (bone mineral density = BMD) átlagos (SD) T-pontszáma a kiindulási -1,14-ról (1,0118) (n = 34) a normális határértéken belüli -0,918-re (1,1601) (n = 33) nőtt. 30 hónapos és 4,5 éves kezelést követően a T-pontszám tovább emelkedett -0,722-re (1,1250) (n = 27) illetve -0,533-re (0,8031) (n = 9).

A 304-es vizsgálat eredményei azt mutatják, hogy a csontrendszeri javulás továbbra is fennáll, vagy tovább javul a legalább 8 éves Cerdelga-kezelés alatt.

A 02607-es vizsgálatban a Cerdelga-val kezelt betegeknél az ágyéki gerincszakasz és a combcsont BMD T- és Z-pontszámai maximum 4 évig a normál határértékeken belül maradtak.

Elektrokardiográfiás értékelése

Legfeljebb 675 mg-os egyszeri dózisoknál nem figyelték meg az eliglusztát klinikailag jelentős, QTc megnyújtó hatását.
A Fridericia-korrekcióval a szívfrekvencia alapján korrigált QT-intervallumot (Heart-rate corrected QT interval using Fridericia's correction = QTcF) randomizált placebo- és aktív (moxifloxacin 400 mg) kontrollos, keresztezett, egyszeri adagolásos vizsgálatban értékelték 47 egészséges alanyon. Ebben a kis hatások kimutatására is bizonyítottan alkalmas vizsgálatban az egyoldalú 95%-os konfidencia intervallum felső határértéke, a legnagyobb, a placebóhoz igazított, kiindulási értékhez korrigált QTcF esetén az engedélyezési küszöbértéket jelentő10 msec alatt volt.
Bár nem észleltek nyilvánvaló hatást a szívfrekvenciában, koncentrációval kapcsolatos emelkedéseket figyeltek meg a kiindulástól számított, placebóra korrigált változás esetén a PR-, QRS-és
QTc-intervallumokban. A PK/PD modellek alapján a várható humán Cmax koncentráció 11-szeresének megfelelő eliglusztát plazmakoncentrációk várhatóan a PR-, QRS- és QTcF-intervallumok átlagos (a 95%-os konfidencia intervallum felső határértéke), sorrendben 18,8 (20,4), 6,2 (7,1), és 12,3 (14,2) msec-os megnyúlását okozzák.

Idősek

Korlátozott számú 65 éves (n=10) vagy idősebb beteget vontak be klinikai vizsgálatokba. Nem találtak szignifikáns különbséget az idős betegek és a fiatalabb betegek hatásossági és biztonságossági profilja között.

Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a 2-es típusú Gaucher-kórban szenvedő gyermekek és serdülők esetén minden korosztálynál eltekint a Cerdelga vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

Az Európai Gyógyszerügynökség az 1-es és 3-as típusú Gaucher kórban szenvedő gyermekek és serdülők esetén a 24 hónapostól legfeljebb 18 évesig terjedő korosztálynál halasztást engedélyez a
Cerdelga vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

A maximális plazmakoncentráció eléréséig eltelt medián idő az adagolás után 1,5-6 óra, alacsony orális biohasznosulással (< 5%) a jelentős "first-pass" metabolizmus miatt. Az eliglusztát a P-gp efflux transzporter szubsztrátja. A tápláléknak nincs klinikailag jelentős hatása az eliglusztát farmakokinetikájára. A nem lassú metabolizálóknál (non-PMs) 84 mg eliglusztát napi kétszeri és a lassú metabolizálóknál (PMs) a napi egyszeri 84 mg eliglusztát ismételt adagolását követően a dinamikus egyensúlyi állapot 4 nap alatt alakult ki, 3-szoros vagy annál kisebb akkumulációs arány mellett.

Eloszlás

Az eliglusztát mérsékelten (76-83%) kötődik a humán plazmafehérjékhez, és főleg a plazmában oszlik el. Intravénás beadást követően az eloszlási térfogat 816 l, ez a humán szövetekben történő nagyfokú eloszlásra utal. Nem-klinikai vizsgálatok kimutatták az eliglusztát szövetekben történő nagyfokú eloszlását, beleértve a csontvelőt is.

Biotranszformáció

Az eliglusztát jelentős mértékben, magas clearance-szel metabolizálódik, elsősorban a CYP2D6, kisebb mértékben a CYP3A4 útján. Az eliglusztát elsődleges metabolikus útjai magukban foglalják az oktanoil-rész, majd ezt követően a 2,3-dihidro-ß-1,4-benzodioxán rész szekvenciális oxidációját, vagy a két út számos oxidált metabolitot eredményező kombinációját.

Elimináció

Szájon át történő alkalmazás után a beadott dózis nagyobb része (41,8%) a vizeletben és a székletben (51,4%) választódik ki, főként metabolitok formájában. Intravénás beadást követően az eliglusztát teljes test clearance-e 86 l/h volt. Naponta kétszer 84 mg eliglusztát szájon át történő ismételt alkalmazása után az eliglusztát eliminációs felezési ideje körülbelül 4-7 óra a nem lassú metabolizálóknál (non-PMs) és 9 óra a lassú metabolizálóknál.

Egyes meghatározott csoportok jellemzői

CYP2D6 fenotípus
Populációs farmakokinetikai analízisek azt mutatták, hogy a genotípuson alapuló CYP2D6 által előre jelzett fenotípus a farmakokinetikai variabilitást befolyásoló legfontosabb tényező. Az előre jelzett lassú CYP2D6 metabolizáló fenotípusú egyéneknél (a népesség kb. 5-10%-a) magasabb eliglusztát koncentrációk fordulnak elő, mint a közepes vagy gyors CYP2D6 metabolizálóknál.

Nem, testsúly, életkor és rassz
A populációs farmakokinetikai elemzések alapján a nem, a testsúly, az életkor és a rassz korlátozott vagy semmilyen hatással nem volt az eliglusztát farmakokinetikájára.

Májkárosodás:
Az enyhe és közepes fokú májkárosodás hatásait egy egydózisú I. fázisú vizsgálatban értékelték. Egyszeri 84 mg-os dózis bevétele után, az enyhe májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál az eliglusztát Cmax-értéke 1,2-szer és az AUC-értéke 1,2-szer, közepes fokú májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál pedig a Cmax-értéke 2,8-szer és az AUC-értéke 5,2-szer volt magasabb az egészséges, gyors CYP2D6 metabolizálókhoz (EMs) képest.

A Cerdelga ismételt, naponta kétszer 84 mg-os dózisát követően a Cmax és AUC0-12-értékek előreláthatóan 2,4-szer és 2,9-szer magasabbak az enyhe májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs), illetve 6,4-szer és 8,9-szer magasabbak a közepes fokú májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) az egészséges, gyors CYP2D6 metabolizálókhoz (EMs) képest.

A Cerdelga ismételt, naponta kétszer 84 mg-os dózisát követően a Cmax és AUC0-24-értékek előreláthatóan 3,1-szer és 3,2-szer magasabbak közepes fokú májkárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) az egészséges, naponta kétszer 84 mg Cerdelga-t kapó, gyors CYP2D6 metabolizálókhoz (EMs) képest.
Enyhe és közepes fokú májkárosodásban szenvedő, közepes (IMs) és lassú CYP2D6 metabolizálóknál (PMs) a dinamikus egyensúlyi állapotú farmakokinetikai expozíció az egyszeri adagolásra vonatkozó, hiányzó vagy korlátozott mennyiségű adat miatt nem jósolható meg előre. A súlyos májkárosodás hatását semelyik CYP2D6 fenotípusú személynél nem vizsgálták (lásd 4.2, 4.3 és 4.4 pont).

Vesekárosodás:
A súlyos vesekárosodás hatását egy egydózisú, I. fázisú vizsgálatban értékelték. Egyszeri 84 mg-os dózis bevételét követően az eliglusztát Cmax- és AUC-értéke súlyos vesekárosodásban szenvedő, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) és az egészséges, gyors CYP2D6 metabolizálóknál (EMs) hasonlóak voltak.

Nincs, vagy korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre végstádiumú vesebetegségben szenvedő betegek és súlyos vesekárosodásban szenvedő, közepes (IMs) vagy lassú CYP2D6 metabolizálókra (PMs) vonatkozóan (lásd 4.2 és 4.4 pont)

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A toxikológiai vizsgálatokban az eliglusztát legfontosabb célszervei az emésztőrendszer, a nyirokszervek, csak patkány esetében a máj, és csak a hím patkányoknál a reproduktív rendszer. A toxikológiai vizsgálatokban az eliglusztát hatásai reverzibilisek voltak, és nem bizonyítottak késleltetett vagy ismétlődő toxicitást. A patkányokon és kutyákon elvégzett krónikus vizsgálatokban a biztonságossági tartomány a 8-15-szörös volt a teljes plazmaexpozícióval és 1-2-szeres a kötetlen (szabad frakciójú) plazmaexpozícióval számolva.

Az eliglusztátnak nem volt a központi idegrendszerre vagy a légzésfunkciókra gyakorolt hatása. Nemklinikai vizsgálatokban koncentráció-függő kardiális hatásokat figyeltek meg: humán szív ioncsatornák, beleértve a kálium-, a nátrium és a kalcium ioncsatornák gátlását a várható humán Cmax koncentráció ? 7-szerese mellett; a nátrium ioncsatornán közvetített hatásokat egy kutya Purkinjerostokon végzett ex vivo elektrofiziológiai vizsgálatban (a várható humán nem kötött plazma Cmaxérték 2-szeresét); és a QRS- és PR-intervallumok megnyúlását érzéstelenített kutyákon végzett telemetriás és szív ingerületvezetési vizsgálatokban, ahol a hatások a várható humán teljes plazma Cmax koncentráció 14-szeresénél, vagy a várható nem kötött plazma Cmax-értékének 2-szeresénél jelentkeztek.

Hagyományos genotoxicitási vizsgálatok során az eliglusztát nem volt mutagén, és nem mutatott semmilyen karcinogén hatást az egereken és patkányokon végzett szabványos élettartamú biológiai vizsgálatokban. A karcinogenitási vizsgálatokban mért expozíció egerekben körülbelül 4-szer, patkányokban pedig körülbelül 3-szor nagyobb volt az eliglusztát humán átlagos várható teljes plazmaexpozíciójánál, viszont kisebb volt a szabad plazmaexpozíciójához képest.

Érett hím patkányoknál a szisztémás, nem toxikus dózisok mellett nem figyeltek meg a sperma paraméterekre kifejtett hatást. A spermatogenezis reverzibilis gátlása volt megfigyelhető patkányoknál az AUC alapján várható humán expozíció 10-szeresénél, egy szisztémásan toxikus dózis mellett.
Patkányon végzett ismételt dózistoxicitási vizsgálatokban a spermaképző epithelium degenerációja és a herék szegmentális hypoplasiája volt kimutatható az AUC alapján várható humán expozíció 10szeresénél.

Patkányoknál kimutatták, hogy az eliglusztát és metabolitjai átjutnak a placentán. Az adagolás után 2 és 24 órával a magzati szövetben az izotóppal jelzett dózis 0,034 illetve 0,013%-át mutatták ki.

Patkányoknál az anyaállatra toxikus dózisoknál, a magzatoknál nagyobb gyakorisággal fordultak elő kitágult agykamrák, abnormális számú bordák vagy ágyéki csigolyák, és sok csont gyengén csontosodott. Patkányoknál és nyulaknál az embrio-foetalis fejlődést a klinikailag releváns expozíció nem befolyásolta (az AUC alapján).

Egy patkányokon végzett laktációs vizsgálat kimutatta, hogy az adagolást követő 24 óra után az izotóppal jelzett dózis 0,23%-a átjutott az utódokba, jelezve az eliglusztát és/vagy rokonvegyületeinek tejbe való kiválasztódását.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PETG/COC.PETG/PCTFE-alumínium buborékcsomagolás

Minden buborékcsomagolás levél 14 kemény kapszulát tartalmaz.
Minden doboz 14, 56 vagy 196 kemény kapszulát tartalmaz.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.


6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sanofi B.V., Paasheuvelweg 25, 1105 BP Amsterdam, Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/14/974/001 56 kapszula
EU/1/14/974/002 196 kapszula
EU/1/14/974/003 14 kapszula


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. január 19.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2019. december 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.


























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az eliglusztát terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre információ vagy korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont). A Cerdelga alkalmazása elővigyázatosságból kerülendő a terhesség alatt.

Szoptatás

Nem ismert, hogy az eliglusztát vagy metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. A rendelkezésre álló, állatkísérletek során nyert farmakodinámiás/toxikológiai adatok az eliglusztát kiválasztódását igazolták az anyatejbe (részletesen lásd 5.3 pont). Az anyatejjel táplált újszülöttekre/csecsemőkre nézve a kockázatot nem lehet kizárni. Az eliglusztát alkalmazása előtt el kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy kezelést szakítják meg /halasztják el - figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermek, illetve a kezelés előnyét az anya szempontjából.

Termékenység

A herékre gyakorolt hatást és a spermatogenezis reverzibilis gátlását figyelték meg patkányoknál (lásd
5.3 pont). Ezeknek az eredményeknek a jelentősége az embernél nem ismert.