Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HEMANGIOL 3,75MG/ML BELSŐLEGES OLDAT 1X120ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pierre Fabre Médicament
Hatástani csoport:
C07AA Egykomponensű nem szelektív béta-receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
EU/1/14/919/001
Hatóanyagok:
Propranololum hydrochloricum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A HEMANGIOL-kezelést az infantilis haemangioma diagnosztizálásában és kezelésében jártas orvos kezdheti el ellenőrzött klinikai környezetben, ahol a mellékhatások, köztük a sürgősségi intézkedéseket igénylők ellátására szolgáló megfelelő felszerelések és berendezések is rendelkezésre állnak.

Adagolás
Az adagolás propranolol bázisban került megadásra.
Az ajánlott kezdő adag 1 mg/kg/nap, ami két külön 0,5 mg/kg-os adagra van osztva. Az adagot a terápiás dózis eléréséig orvosi felügyelet alatt a következők szerint javasolt növelni: 1 hétig 1 mg/kg/nap; majd 2 mg/kg/nap 1 hétig, végül 3 mg/kg/nap fenntartó adagként.
A terápiás dózis 3 mg/kg/nap, amit két külön 1,5 mg/kg-os adagban kell beadni, egyet reggel és egyet késő délután, úgy, hogy két beadás között legalább 9 órányi időköz legyen. A HEMANGIOL-t a hypoglykaemia kockázatának elkerülése érdekében etetés alatt vagy közvetlenül utána kell beadni.
Ha a gyermek nem eszik eleget vagy hány, javasolt az esedékes adag kihagyása.
Ha a gyermek kiköp egy beadott adagot, vagy nem veszi be az összes gyógyszert, akkor a következő esedékes adagig újabb adagot nem szabad adni.

A titrálási fázis során minden egyes adagemelést a kezdő adag alkalmazásával azonos feltételek mellett orvosnak kell végrehajtania és monitoroznia. A titrálási fázist követően az adagot az orvos a gyermek testsúlyának változása szerint fogja újra beállítani.
A gyermek állapotának klinikai monitorozását és az adag újbóli beállítását legalább havonta el kell végezni.

A kezelés időtartama:
A HEMANGIOL-t egy 6 hónapos időszakig kell alkalmazni.
A kezelés abbahagyása nem igényli az adag progresszív csökkentését.
A betegek azon kisebb hányadánál, akiknél a kezelés abbahagyását követően a tünetek súlyosabbra fordulnak, a kezelés azonos körülmények mellett újból elindítható a megfelelő válasz eléréséig.

Gyermekek és serdülők
A klinikai hatásossági és biztonságossági adatok hiányában a HEMANGIOL nem használható 5 hétnél fiatalabb csecsemőknél.
A HEMANGIOL-lal folytatott klinikai vizsgálatokban nincs klinikai hatásossági és biztonságossági adat a HEMANGIOL-kezelés 5 hónapnál idősebb csecsemőknél és gyermekeknél történő megkezdésének javaslására.

Károsodott máj- vagy veseműködésű csecsemők
Adatok hiányában a gyógyszer alkalmazása károsodott máj- vagy veseműködésű csecsemőknél nem ajánlott (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazás.
A HEMANGIOL-t közvetlenül a gyermek szájába kell beadni egy skálabeosztásos, a propranolol bázis mg-os egyenértékeivel kalibrált szájfecskendővel, amelyhez egy belsőleges oldatos palack is tartozik (lásd a betegtájékoztató 3. pontjában az alkalmazásra vonatkozó utasításokat). A palackot használat előtt nem szabad felrázni.
Szükség esetén a gyógyszer kevés tejben vagy egy evőkanálnyi, az adott életkorban adható alma vagy narancs gyümölcslében keverhető. Nem szabad a gyógyszert egy teli cumisüvegbe tenni.
A keverés 5 kg testsúlyig terjedő súlyú gyermekek esetén egy teáskanálnyi (körülbelül 5 ml) tejben, vagy 5 kg-nál nagyobb súlyú gyermekek esetén egy evőkanálnyi (körülbelül 15 ml) tejben vagy gyümölcslében elkészíthető és egy cumisüvegből beadható. A bekevert gyógyszert két órán belül fel kell használni.
A hypoglikaemia kockázatának elkerülése érdekében a HEMANGIOL-t és az ételt ugyanannak a személynek kell beadnia. Ha különböző személyek vesznek részt az étel és a gyógyszer beadásában, akkor a gyermek biztonsága érdekében a jó kommunikáció alapvető fontosságú.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

• Koraszülött csecsemők, akik még nem érték el az öthetes korrigált életkort (a korrigált életkor a korai születés hetekben megadott számának a valós életkorból kivonva számítható ki)
• Anyatejjel táplált csecsemők, ha az anyát a propranolollal kontraindikált gyógyszerekkel kezelik
• A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység
• Asthma vagy bronchospasmus a kórtörténetben
• II. vagy III. fokú atrioventricularis blokk
• A sinuscsomó betegsége (ideértve a sinoatrialis blokkot is)
• Bradycardia az alább feltüntetett határértékek alatt:
Életkor
0-3 hónap
3-6 hónap
6-12 hónap
Szívfrekvencia
(szívverés/perc)
100
90
80

• Alacsony vérnyomás az alá
bb feltüntetett határérté
kek alatt:

Életkor
0-3 hónap
3-6 hónap
6-12 hónap
Vérnyomás (Hgmm)
65/45
70/50
80/55

• Cardiogen shock
• Kezeléssel nem kontrollált szívelégtelenség
• Prinzmetal angina
• Súlyos perifériás artériás keringési zavarok (Raynaud-jelenség)
• Hypoglykaemiára hajlamos csecsemők
• Phaeochromocytoma




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés megkezdése
A propranolol-kezelés megkezdése előtt a propranololhoz köthető kockázatok szűrését el kell végezni. A kórtörténet elemzését és egy teljes klinikai kivizsgálást, ideértve a szívfrekvencia vizsgálatát, a szív és a tüdő meghallgatását is, el kell végezni.
Feltételezett cardialis rendellenesség esetén mindennemű rejtett kontraindikáció meghatározására a kezelés megkezdése előtt ki kell kérni szakorvos véleményét.
Akut bronchopulmonalis rendellenesség esetén a kezelés megkezdését el kell halasztani.

Hypoglykaemia
A propranolol meggátolja a hypoglykaemiát korrigáló endogén katecholaminválaszt. Elfedi a hypoglykaemia adrenerg figyelmeztető jeleit, különösen a tachycardiát, remegést, nyugtalanságot és éhségérzetet. Gyermekeknél súlyosbíthatja a hypoglykaemiát, főképp éhezési időszakban (pl. elégtelen szájon át történő táplálkozás, fertőzés, hányás), vagy amikor fokozott a glükózigény (megfázás, stressz, fertőzések), vagy túladagolás esetén. E propranolol alkalmazással társuló hypoglykaemiás epizódok kivételes esetben görcsrohamok és/vagy kóma formájában jelenhetnek meg.
Ha a hypoglykaemia klinikai jelei fellépnek, akkor a gyermekkel cukortartalmú folyadékot kell itatni, és átmenetileg le kell állítani a kezelést. A gyermek megfelelő monitorozása a tünetek megszűnéséig szükséges.

A gyógyszer felírásakor tájékoztatni kell a gondozókat/szülőket, hogy a súlyos hypoglykaemia kialakulásának kockázata a kezelés teljes időtartamában végig magas, és ki kell emelni, hogy mennyire fontos az adagolási utasítások betartása (lásd 4.2 pont.).

A gondozókat tájékoztatni kell arról, hogyan ismerhetik fel a hypoglykaemia klinikai jeleit, annak érdekében, hogy:
• rögtön megkezdődhessen a hypoglykaemiás állapot kezelése, és elkerülhessék az életveszélyes helyzeteket,
• orvoshoz forduljanak, vagy menjenek be a kórházba,
• megszakítsák a kezelést.
Cukorbeteg gyermekeknél a szokásosnál gyakoribb, az endokrinológus által követett vércukorszint monitorozásra van szükség.

Légzőrendszeri betegségek és tünetek
Dyspnoével és sípoló légzéssel társult alsó légúti fertőzés esetén a kezelést átmenetileg meg kell szakítani. A béta-2-agonisták és az inhalációs kortikoszteroidok alkalmazása elfogadható. A propranolol újbóli alkalmazását akkor lehet megfontolni, amikor a gyermek teljesen felépült. Ismételt megjelenés esetén a kezelést véglegesen abba kell hagyni.
Izolált bronchospasmus esetén a kezelést végleg abba kell hagyni.

Cardiovascularis betegségek
A propranolol a farmakológiai hatása miatt bradycardiát vagy vérnyomás-rendellenességeket válthat ki, vagy ezeket súlyosbíthatja. Akkor kell bradycardiát diagnosztizálni, ha a szívfrekvencia a kiindulási értékhez képest 30 szívverés/percnél nagyobb mértékben csökken. A bradycardia az alábbi határértékeknél kisebb szívfrekvenciaként határozható meg:

Életkor
0-3 hónap
3-6 hónap
6-12 hónap
Szívfrekvencia
(szívverés/perc)
100
90
80

Az első beadást és minden egyes dózisemelést követően minimum 2 órán át, legalább óránként ellenőrizni kell a vérnyomást és a szívfrekvenciát. Tünetekkel járó vagy 80 szívverés/perc alatti bradycardia esetén azonnal szakorvoshoz kell fordulni.
A kezelés során bármikor jelentkező, súlyos és/vagy tünetekkel járó bradycardia vagy hypotonia esetén a kezelést meg kell szakítani, és azonnal szakorvoshoz kell fordulni.

Szívelégtelenség
Pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél a szimpatikus ingerlés életfontosságú komponens lehet a keringési funkció fenntartásában, ennek béta-blokád révén történő gátlása még súlyosabb elégtelenséget válthat ki. Szívelégtelenségben szenvedő gyermekeknél a kezelést a kardiológus irányítsa.

PHACE szindróma
Nagyon kevés biztonságossági adat áll rendelkezésre a propranolol PHACE szindrómás betegeknél történő alkalmazásáról.
A vérnyomás csökkentésével és az elzáródott, szűk vagy stenoticus ereken keresztüli véráramlás gyengítésével a propranolol növelheti a stroke kockázatát súlyos cerebrovascularis anomáliákat mutató PHACE szindrómás betegeknél.
A propranolol-kezelés mérlegelését megelőzően a nagyméretű facialis infantilis haemangiomás csecsemőket a PHACE szindrómához társuló potenciális arteriopathia irányában a fej és a nyak, valamint az aortaívet is ábrázoló cardialis mágneses rezonancia angiográfiájával képalkotással alapos ki kell vizsgálni.
Szakorvos véleményét kell kérni.

Szoptatás
A propranolol átjut az anyatejbe. A gyermeküket szoptató és propranolollal kezelt anyáknak erről tájékoztatniuk kell az egészségügyi ellátásukat végző szakembereket.

Máj- vagy veseelégtelenség
A propranolol a májban metabolizálódik, és a veséken keresztül választódik ki. Gyermekek esetében szerzett adatok hiányában a propranolol nem ajánlott vese- vagy májkárosodásban (lásd 4.2 pont).

Túlérzékenység
A súlyos anafilaxiás reakcióra hajlamos betegeknél, tekintet nélkül az eredetre, a béta-blokkolóval folytatott kezelés különösen jódozott kontrasztanyagokkal együtt a reakció súlyosbodásához, valamint normál dózisoknál az adrenalinnal végzett kezeléssel szembeni rezisztenciához vezethet. Anafilaxiára hajlamos gyermekeknél mérlegelni kell a gyógyszer alkalmazásának előnyeit és kockázatait.

Általános anaesthesia
A béta-blokkolók a reflex tachycardia gyengítését és a hypotonia megnövekedett kockázatát eredményezik. Az aneszteziológust tájékoztatni kell arról, hogy a beteg béta-blokkoló kezelésben részesül.
Amikor egy betegnél műtétet terveznek, a béta-blokkolókkal folytatott kezelést a beavatkozás előtt minimum 48 órával meg kell szakítani.

Hyperkalaemia
Hyperkalaemiás eseteket jelentettek nagyméretű fekélyes haemangiomás betegek esetén. Az ilyen betegeknél elektrolitmonitorozást kell végezni.

Psoriasis
A psoriasistól szenvedő betegeknél, akik béta-blokkolót kaptak, a betegség súlyosbodását jelentették. Emiatt a kezelés szükségességét alaposan mérlegelni kell.

Ismert hatású segédanyagok
Ez a gyógyszer kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagolási egységenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".
Ez a gyógyszer 2,08 mg/kg/nap propilén-glikolt tartalmaz. Ha a csecsemő 4 hetesnél fiatalabb, a gyógyszer alkalmazása elővigyázatosságot igényel, különösen akkor, ha a csecsemőt egyéb gyógyszerekkel is kezelik, amelyek propilén-glikolt vagy alkoholt tartalmaznak.
Az alkohol-dehidrogenáz bármely szubsztrátjával, pl. etanollal történő egyidejű alkalmazás súlyos mellékhatásokat okozhat újszülöttekben.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

A béta-blokkolók toxicitása a terápiás hatásaik kibővülésének fogható fel:
• Az enyhe-középsúlyos mérgezés cardialis tünetei a csökkent szívfrekvencia és a hypotonia. Atrioventricularis blokkok, lassabb intraventricularis vezetés, valamint pangásos szívelégtelenség a jóval súlyosabb mérgezéseknél jelenhetnek meg.
• Bronchospasmus kialakulhat, különösen asthmás betegeknél.
• Hypoglykaemia kialakulhat, és a hypoglykaemia manifesztációit (tremor, tachycardia) a bétablokkoló okozta toxicitás más klinikai hatásai elfedhetik.
A propranolol erősen lipidoldékony, átjuthat a vér-agy gáton, és görcsrohamokat okozhat.

Támogatás és kezelés:
A beteget szívmonitorra kell kapcsolni, és az életfunkcióit, a mentális állapotát és a vércukorszintjét monitorozni kell. A hypotoniára intravénás folyadékpótlást, a bradycardiára atropint lehet adni. Ha a beteg nem reagál megfelelően az intravénás folyadékpótlásra, akkor a glükagon, majd a katekolaminok adása megfontolandó. Bronchospasmus esetén izoproterenol és aminofillin alkalmazható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Gyermekeknél folytatott specifikus vizsgálatok hiányában a propranollal jelentkező gyógyszerkölcsönhatások a felnőtteknél ismerteknek felelnek meg. Együttadás esetén a következő két helyzetet kell fontolóra venni (egymást kölcsönösen nem kizáróak):
• bármely más, különösen az alábbiakban említett gyógyszereket kapó csecsemők,
• anyatejjel táplált csecsemők, akiknek az anyja bármely más, különösen az alábbiakban említett gyógyszereket szedi. Ebben az esetben a szoptatás abbahagyásának szükségességét meg kell beszélni.
A propranolollal szembeni bármely csökkent toleranciát szoros klinikai felügyelet alatt szükséges tartani.

Egyidejű alkalmazás nem ajánlott

Bradycardiát kiváltó kalciumcsatorna-blokkolók (diltiazem, verapamil, bepridil) A propranolollal történő együttadás megváltozott automatizmust (excesszív bradycardia, sinusmegállás), sionatrialis és atrioventricularis vezetési zavarokat, valamint szívelégtelenséggel együtt jelentkező kamrai arrhythmiák (torsades de pointes) fokozott kockázatát okozhatja. Ezt a kombinációt szoros klinikai és EKG monitorozás mellett kell alkalmazni, különösen a kezelés kezdetén.

Az alkalmazás során óvintézkedést igénylő kölcsönhatások

Cardiovascularis hatású gyógyszerek

Antiaritmiás szerek
• A propafenon negatív inotrop és béta-blokkoló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek a propranololéval összeadódhatnak.
• Kinidinnel történő együttadás csökkenti a propranolol metabolizmusát, ami két-háromszoros vérkoncentrációkhoz és a klinikai béta-blokád magasabb fokozataihoz vezet.
• Az amiodaron egy antiaritmiás szer, amely negatív kronotrop tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek összeadódhatnak a béta-blokkolóknál, például a propranololnál megfigyelhető ilyen hatásokkal. Az automatizmust és a vezetést érintő zavarok a szimpatikus kompenzáló mechanizmusok elnyomása miatt várhatók.
• Propranolollal történő együttadás gátolja az intravénás lidokain metabolizmusát, ami a lidokainkoncentrációk 25%-os növekedését eredményezi. Propranolollal történő együttadást követően lidokaintoxicitásról (neurológiai és cardialis mellékhatások) számoltak be.

Digitálisz glikozidok
Mind a digitálisz glikozidok, mind a béta-blokkolók lassítják az atrioventricularis átvezetést, és csökkentik a szívfrekvenciát. Együttadásuk növelheti a bradycardia kockázatát. Kardiológus tanácsát kell kérni.

Dihidropiridinek
Béta-blokkolót kapó betegeknél a dihidropiridin adásakor elővigyázatosság szükséges. Mindkét szer hypotoniát és/vagy szívelégtelenséget okozhat azoknál a betegeknél, akiknek a cardialis funkcióját részben az additív inotrop hatások szabályozzák. Egyidejű alkalmazás a fokozott distalis vasodilatatio esetén fellépő reflexes szimpatikus választ csökkentheti.

Vérnyomáscsökkentők (ACE-gátlók, angiotenzin-II-receptor-antagonisták, diuretikumok, alfablokkolók indikációtól függetlenül, centrálisan ható vérnyomáscsökkentő-szerek, reszerpin stb.) Béta-blokkolókkal történő együttadáskor az artériás vérnyomást csökkentő gyógyszerek erőteljes hypotoniát, különösen orthostaticus hypotoniát okozhatnak vagy azt fokozhatják. A centrálisan ható vérnyomáscsökkentő-szerek tekintetében a béta-blokkolók súlyosbíthatják rebound-hypertoniát, amely a klonidin elvonását követheti, és a propranololt napokkal a klonidin adásának befejezése előtt abba kell hagyni.

Nem cardiovascularis hatású gyógyszerek

Kortikoszteroidok
Az infantilis haemangiomás betegek fokozott kockázatnak lehetnek kitéve, ha egyidejűleg kortikoszteroid-kezelésben részesültek vagy részesülnek, mivel a mellékveseszuppresszió az ellenregulációs kortizolválasz elvesztéséhez és a hypoglykaemia fokozott kockázatához vezethet. Ez vonatkozik arra az esetre is, amikor az anyatejjel táplált gyermek anyja részesül nagy dózisú vagy hosszan tartó kortikoszteroid kezelésben (lásd a 4.4 pont hypoglykaemiára vonatkozó részét).

Orthostaticus hypotoniát kiváltó gyógyszerek
A posturalis hypotoniát kiváltó gyógyszerek (nitrátszármazékok, 5-ös típusú foszfodiészterázgátlók, triciklusos antidepresszánsok, antipszichotikumok, dopaminerg agonisták, levodopa, amifosztin, baklofén, stb.) hatásai hozzáadódhatnak a béta-blokkolók hatásaihoz. Kardiológus tanácsát kell kérni.

Enziminduktorok
A propranolol vérszintje csökkenhet az olyan enziminduktorokkal történő együttes alkalmazásakor, mint a rifampicin vagy a fenobarbitál.

Hypoglykaemiás szerek
Valamennyi béta-blokkoló szer elfedheti a hypoglykaemia bizonyos tüneteit: a palpitációt és a tachycardiát.
A propranololnak hypoglykaemiás kezeléssel együtt történő alkalmazása cukorbetegek esetén óvatosan végzendő, mivel a vegyület megnyújthatja az inzulinra adott hypoglykaemiás választ. Ebben az esetben az ellátást végző szakembert tájékoztatni kell, és a vércukorszint monitorozását gyakoribbá kell tenni, különösen a kezelés kezdetén.

Lipidszintcsökkentő gyógyszerek
A kolesztiramin vagy a kolesztipol propranolollal történő együttadása a propranolol-koncentrációk akár 50%-os csökkenését is eredményezhette.

Halogénezett érzéstelenítőszerek
E szerek a propranolollal együttesen alkalmazva csökkenthetik a myocardiális kontraktilitást. A béta-serkentőszerek alkalmazhatók a béta-blokád ellensúlyozására.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A proliferatív infantilis haemangiomával végzett klinikai vizsgálatokban a leggyakrabban jelentett mellékhatások a HEMANGIOL-lal kezelt csecsemőknél alvászavarok (16,7%), súlyosbított légzőrendszeri fertőzések, mint a bronchitis vagy a köhögéssel és lázzal járó bronchitis, a diarrhoea (16,5%) és a hányás (11,5%) voltak.
Összességében véve a különleges körülmények által indokolt alkalmazási programban és a vonatkozó szakirodalomban jelentett mellékhatások a hypoglykaemia (és az ezzel rokon események, mint a hypoglykaemiás görcsroham) és a légzési nehézséggel járó súlyosbított légzőrendszeri fertőzések voltak.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az alábbi táblázatban a 435, 1 mg/kg/nap vagy 3 mg/kg/nap adaggal maximum 6 hónapos kezelési időtartamig HEMANGIOL-lal kezelt beteget magába foglaló három klinikai vizsgálatban bármely dózisnál és kezelési időtartamnál bejelentett mellékhatások láthatók.
A gyakoriságok meghatározása a következő konvenció szerint történt: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1 000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1 000); nagyon ritka (< 1/10 000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). A klinikai adatbázis mérete miatt a ritka és nagyon ritka kategóriák nem kerültek feltüntetésre.
Az egyes szervrendszereken belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.




Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Bronchitis

Bronchiolitis


Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

Csökkent étvágy


Pszichiátriai kórképek
Alvászavar
Agitatio
Rémálmok
Irritabilitás


Idegrendszeri betegségek és tünetek

Aluszékonyság

Hypoglykaemiás görcsroham

Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Nem ismert
Szívbetegségek és
a szívvel kapcsolatos tünetek


AV-blokk
Bradycardia

Érbetegségek és tünetek

Perifériás hidegségérzet

Hypotonia
Vasoconstrictio
Raynaud-jelenség
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Bronchospasmus


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Diarrhoea Hányás
Obstipatio
Hasi fájdalom


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Erythema Pelenka dermatitis
Urticaria
Alopecia
Dermatitis psoriasiformis
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Csökkent
vérnyomás

Csökkent vércukorszint Csökkent szívfrekvencia Neutropenia
Agranulocytosis Hyperkalaemia

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
A propranolol bronchoconstrictiv hatása miatt az alsó légúti fertőzések, mint a bronchitis vagy bronchiolitis vonatkozásában a tünetek súlyosbodását (ideértve a bronchospasmust is) figyelték meg a HEMANGIOL-lal kezelt betegeknél. E hatások ritkán a kezelés végleges abbahagyásához vezettek (lásd 4.4 pont).

Az alvászavarok álmatlanságnak, rossz minőségű alvásnak és hypersomniának felelnek meg. Más központi idegrendszeri betegségeket és tüneteket elsősorban a kezelés korai szakaszaiban figyeltek meg.

Diarrhoeáról gyakran beszámoltak, és ez nem társult minden esetben fertőzéses emésztőrendszeri betegséghez. A diarrhoea előfordulása az 1 és 3 mg/kg/nap értékek között dózisfüggőnek tűnik. Egyetlen eset sem volt súlyos intenzitású, és nem vezetett a kezelés abbahagyásához.

A klinikai vizsgálatok során bejelentett cardiovascularis események tünetmentesek voltak. A titrálási napok során a 4 órás cardiovascularis monitorozás keretében a gyógyszer beadását követően a szívfrekvencia (körülbelül 7 szívverés/perc) és a vérnyomás (kevesebb mint 3 Hgmm) csökkenését figyelték meg. Egy II. fokú atrioventricularis szívblokk egy alapbetegségként vezetési zavarral küzdő beteg esetén a kezelés végleges abbahagyásához vezetett. A szakirodalomban a tünetekkel járó bradycardia és hypotonia izolált eseteiről számolnak be.

A klinikai vizsgálatok során megfigyelt vércukoszint-csökkenések tünetmentesek voltak. Ugyanakkor, a különleges körülmények által indokolt alkalmazási programban és a vonatkozó szakirodalomban található néhány, hypoglykaemiáról és az ezzel kapcsolatos hypoglykaemiás görcsrohamról szóló beszámoló, különösen interkurrens betegség alatti éhezési időszak esetén (lásd 4.4 pont).

Szisztémás kortikoszteroidokkal folytatott egyidejű kezelés növelheti a hypoglykaemia kockázatát (lásd 4.5 pont).

A szakirodalom néhány, nagyméretű fekélyes haemangiomás betegnél hyperkalaemiáról számol be (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nem szelektív béta-blokkoló szerek, ATC kód: C07AA05

Hatásmechanizmus
A propranolol proliferatív infantilis haemangioma esetén lehetséges hatásmechanizmusai tekintetében a szakirodalomban többféle, egymással szoros kapcsolatban álló mechanizmus került leírásra:
• egy helyi hemodinámiás hatás (vasoconstrictio, amely a béta-adrenerg blokád klasszikus következménye és az infantilis haemangiomás elváltozás perfúziójának csökkenése);
• egy angiogenetikus hatás (a vascularis endothelsejtek proliferációjának csökkenése, a neovascularisatio és a vascularis tubulusok képződésének csökkenése, a mátrix metalloproteináz 9 szekréciójának csökkenése);
• egy, a kapillárisok endothelsejtjein kifejtett apoptózis indukáló hatás;
• mind a VEGF, mind a bFGF jelátviteli útvonalak és a következményes angiogenezis/proliferáció csökkentése.

Farmakodinámiás hatások
A propranolol egy béta-blokkoló szer, amelyet három farmakológiai tulajdonság jellemez:
• a kardioszelektív béta-1-blokkoló aktivitás hiánya,
• az antiaritmiás hatás,
• a parciális agonista aktivitás (vagy intrinszik szimpatomimetikus aktivitás) hiánya.

Klinikai hatásosság és biztonságosság gyermekeknél
A propranololnak a szisztémás kezelést igénylő proliferatív infantilis haemangiomával küzdő csecsemőknél (5 héttől 5 hónapig terjedő életkor a kezelés elkezdésekor) mutatott hatásosságát egy pivotális, randomizált, kontrollos, multicentrikus, többszöri dózisokkal végzett, adaptív II/III. fázisú vizsgálatban igazolták, amelynek célkitűzése volt a propranolol négy adagolási formájának
(1 vagy 3 mg/kg/nap 3 vagy 6 hónapig) placebóval történő összehasonlítása (kettős vak elrendezés).

A kezelést 456 vizsgálati alanynál alkalmazták (401 kapott propranololt 1 vagy 3 mg/kg/nap dózisban 3 vagy 6 hónapig, 55 kapott placebót); egy több mint háromhetes titrálási fázist is magába foglaló módon. A betegek (71,3%-a nő, 37%-uk 35-90 napos és 63%-uk 91-150 napos) 70%-ánál a fejen elhelyezkedő haemangiomát célozta a kezelés, és az infantilis haemangiomák túlnyomó többsége (89%) lokalizált volt.

A kezelés sikerét a cél-haemangioma teljes vagy közel teljes felszívódásaként határozták meg, amelyet a kezelés idő előtti megszakítása hiányában, egy centralizáltan, a besorolást nem ismerő, független értékelő által, a 24. héten készített fényképek alapján végeztek.

A 6 hónapig adott 3 mg/kg/nap kezelési mód (amelyet a vizsgálat II. fázisú részének végén választottak ki) 60,4%-os sikert mutatott a placebóval kezelt kar esetén kapott 3,6%-os értékkel szemben (p-érték < 0,0001). Az életkor (35-90 nap/91-150 nap), a nem és a haemangioma elhelyezkedése (fej/test) alcsoportokban nem azonosítottak különbségeket a propranololra adott válasz tekintetében. A haemangioma javulását a kezelés ötödik hetén a betegek 88%-ánál megfigyelték. A betegek 11,4%-át kellett ismételten kezelésben részesíteni a kezelés abbahagyását követően. A placebo használatával kapcsolatos etikai okokból a hatásosságot nem állapították meg a magas kockázatú haemangiomás betegek esetén. A propranolol hatásosságáról a magas kockázatú haemangiomás betegek esetén mind a szakirodalomban, mind pedig a specifikus, Hemangiol-lal lefolytatott és különleges körülmények által indokolt alkalmazási programban rendelkezésre állnak bizonyítékok.

Egy retrospektív vizsgálat alapján a betegek egy kis csoportja (12%) igényelte a szisztémás kezelés újbóli elindítását. Amikor a kezelést újból elindították, a betegek túlnyomó többségénél megfelelő választ figyeltek meg.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felnőttek
Felszívódás és eloszlás:
Szájon át történő alkalmazást követően a propranolol szinte teljes mértékben felszívódik. Ugyanakkor kiterjedt first-pass metabolizmuson esik át a májban, és átlagban a propranololdózis csak körülbelül 25%-a éri el a szisztémás keringést. A plazma csúcskoncentrációk a per os dózis alkalmazása után körülbelül 1-4 órával alakulnak ki. A fehérjében gazdag ételek fogyasztása körülbelül 50%-kal növeli a propranolol biohasznosulását, nem változtatva meg a csúcskoncentráció kialakulásának idejét.

A propranolol a bél efflux transzporterének, a P-glikoproteinnek (P-gp) szubsztrátja. Ugyanakkor a vizsgálatok arra utalnak, hogy a szokásos terápiás dózistartományban a P-gp a propranolol bélből történő felszívódása tekintetében nem dóziskorlátozó.

A keringő propranolol körülbelül 90%-a kötődik plazmafehérjékhez (albumin és alfa-1 savas glikoprotein). A propranolol megoszlási térfogata körülbelül 4 l/kg. A propranolol átjut a vér-agy gáton és a placentán, és bejut az anyatejbe is.

Biotraszformáció és elimináció:
A propranolol három fő úton metabolizálódik: aromás hidroxilezés (főképp 4-hidroxiláció), Ndealkilezés, amelyet oldalláncon történő oxidáció követ, valamint direkt glükuronidképződés. Ezen utak százalékos részesedése a teljes metabolizmusból az előbbi felsorolás sorrendjében 42%, 41% és
17%, de ezek az egyének között számottevő variabilitást mutatnak. A négy legfontosabb végső metabolit a propranolol-glükuronid, a naftiloxil- és glükuronsav, valamint a 4-hidroxipropranolol szulfátkonjugátumai. In vitro vizsgálatok azt mutatták, hogy a CYP2D6 (aromás hidroxilezés), a CYP1A2 (oldallánc-oxidáció) és kisebb mértékben a CYP2C19 izoenzimek vesznek részt a propranolol metabolizmusában.

Egészséges vizsgálati alanyoknál az orális clearance vagy az eliminációs felezési idő tekintetében nem figyeltek meg különbséget a CYP2D6 izoenzimen erőteljesen és gyengén metabolizáló egyének között.
A propranolol plazma felezési ideje 3-6 óra között változik. A dózis kevesebb mint 1%-a ürül változatlan formában a vizelettel.

Gyermekek és serdülők
A HEMANGIOL ismételt adagolásának farmakokinetikáját kétszeri beadással bevitt 3 mg/kg/nap dózisnál 19, 35-150 nap közötti életkorú csecsemő esetén vizsgálták a kezelés kezdetén. A farmakokinetikai értékelést dinamikus egyensúlyi állapotban a kezelés 1 vagy 3 hónapja után végezték el.

A propranolol gyorsan felszívódott, a maximális plazmakoncentrációt általában a beadást követő 2 órával érte el, ami megfelelt egy kb. 79 ng/ml átlagértéknek, függetlenül a csecsemők életkorától. A látszólagos átlagos orális clearance 2,71 l/h/kg volt a 65-150 napos, és 3,27 l/h/kg a 181-240 napos csecsemők esetén. A testsúllyal korrigálva a propranolol csecsemőknél meghatározott farmakokinetikai paraméterei (mint a plazma-clearance) hasonlóak voltak a szakirodalomban a felnőttek esetén közöltekhez. Mérték a 4-hidroxipropranolol metabolitot mennyiségét, plazmaexpozíciója az anyavegyület expozíciójának kevesebb mint 7%-át tette ki.

E farmakokinetikai vizsgálat során, amelybe funkcióvesztéssel fenyegető haemangiomás, bizonyos anatómiai lokalizációkban gyakorta maradandó heget vagy deformitást okozó haemangiomás, nagy kiterjedésű facialis haemangiomás, exponált területeken kis kiterjedésű haemangiomás, súlyosan kifekélyesedő haemangiomás, peduncularis haemangiomás csecsemőket is beválasztottak, ugyancsak értékelték a hatásosságot, mint másodlagos értékelési kritériumot. A propranolollal folytatott kezelés gyors javulást eredményezett (7-14 napon belül) valamennyi betegnél, és a cél-haemangioma felszívódását 3 hónap elteltével a betegek 36,4%-nál észlelték.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Állatok esetén akut adagolást követően a propranololt közepes mértékben találták toxikusnak kb. 600 mg/kg orális LD50 értékkel. A propranolol fő hatásait felnőtt és juvenilis patkányoknál ismételt alkalmazást követően a testsúly átmeneti csökkenéseként és a szervtömegek átmeneti csökkenésével társuló testsúlynövekedésként jelentették. E hatások teljes mértékben reverzibilisek voltak, amikor a kezelést abbahagyták.

Étrendi adagolási vizsgálatokban, amelyekben egereket és patkányokat egészen 18 hónapig kezeltek propranolol-hidrokloriddal, akár 150 mg/kg/nap dózisig nem volt gyógyszerrel kapcsolatos tumorgenezisre utaló bizonyíték.
Noha bizonyos adatok többféleképpen is magyarázhatók, a rendelkezésre álló valamennyi in vitro és in vivo adat alapján arra lehet következtetni, hogy a propranololnak nincs genotoxikus potenciálja.

Kifejlett nőstény patkányoknál az uterusba adott vagy intravaginálisan alkalmazott propranolol erőteljes beágyazódást gátló szernek bizonyult ? 4 mg per állat dózisban, amely hatás reverzibilis volt. Kifejlett hím patkányoknál a nagy dózisszinteken (? 7,5 mg/kg) végzett ismételt adagolás kórszövettani elváltozásokat indukált a herékben, a mellékherékben és az ondóvezetékekben, csökkentette a spermiumok motilitását, a spermiumkoncentrációt, a plazma tesztoszteronszinteket és szignifikáns mértékű növekedést okozott a spermiumsejtek feji és farki abnormitásaiban. A hatások a kezelés befejezést követően általában reverzibilisek voltak. Hasonló eredményeket kaptak a propranolol intratesticularis alkalmazását követően, illetve az in vitro modellek alkalmazásával is.
Ugyanakkor, a csecsemőkornak, gyermekkornak és serdülőkornak megfelelő fejlődési időszak teljes időtartama alatt kezelt juvenilis állatokkal folytatott vizsgálatban nem figyeltek meg a hím- és nőstény fertilitásra gyakorolt hatást (lásd 4.6 pont).

A születést követő 4. naptól a 21. napig 0, 10, 20 vagy 40 mg/kg/nap dózisokban adott napi orális adagolását követően értékelték a propranolol potenciális hatásait a juvenilis patkányok fejlődésére. Ismeretlen, jóllehet a kezeléssel valószínűleg nem összefüggő mortalitást figyeltek meg 40 mg/kg/nap dózisnál, ami miatt a juvenilis toxicitásra vonatkozó NOAEL-t 20 mg/kg/nap dózisban határozták meg.
Nem figyeltek meg propranolollal összefüggő hatásokat vagy toxikológiailag jelentős leleteket a reprodukciós fejlődés, a növekedés és a neurológiai fejlődés tekintetében 40 mg/kg/nap dózisnál, ami az átlagos propranolol expozíció alapján a születést követő 21. napon a nőstényeknél a 1,2-es, a hímeknél 2,9-es biztonságossági határnak felelt meg.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

120 ml oldat kis sűrűségű polietilén feltéttel és gyermekzáras polipropilén csavaros záródugóval lezárt, III-as típusú borostyán színű üvegpalackban; ehhez mellékelve egy, a propranolol bázis mg-os egyenértékeit skálabeosztásként mutató, polipropilén szájfecskendő. Kiszerelés: 1 palack és 1 szájfecskendő dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől való védelem érdekében a palackot tartsa a dobozában.
Nem fagyasztható!
Az egyes használatok között a palack és a szájfecskendő is a dobozában tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Felbontás előtt: 3 év.
Első felbontást követően: 2 hónap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

PIERRE FABE MEDICAMENT
Les Cauquillous
81500 Lavaur
Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/14/919/001


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2014. április 23.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2019. január 15.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu/) található.