Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MAXIDEX 1MG/ML SZUSZPENZIÓS SZEMCSEPP 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Novartis Hungária Kft.
Hatástani csoport:
S01BA Kortikoszteroidok önmagukban
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06910/01
Hatóanyagok:
DexamethasonumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
779 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy779,000,00
Üzemi baleset779,000,00
Általános428,00 (55%)351,00
Teljes0,00779,00
Egyedi engedélyes0,00779,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Használata felnőtteknél és időseknél

Akut vagy súlyos gyulladás esetén kezdeti terápiaként egy vagy két cseppet kell az érintett szem(ek) kötőhártyazsákjába cseppenteni félóránként vagy óránként. Ezt követően a gyulladás csökkenésével csökkenteni kell az adagolás gyakoriságát: egy vagy két csepp az érintett szem(ek) kötőhártya zsákjába két-négyóránként.
A gyulladás megfelelő kontrollja esetén az adagolást napi 3-4 óránként egy csepp adagolásra kell csökkenteni. Amennyiben a gyulladás 3-4 nap alatt nem csökkent megfelelő mértékben, további szisztémás vagy subconjunctivalis terápiát célszerű alkalmazni.

Krónikus gyulladás esetén az érintett szem(ek)be egy vagy két cseppet kell cseppenteni 3 -6 óránként, vagy szükség szerint gyakrabban.

Allergia vagy enyhe gyulladáskor a kívánt hatás eléréséig egy vagy két cseppet kell az érintett szem(ek) kötőhártyájába cseppenteni 3-4 óránként.

A kezelést idő előtt nem szabad abbahagyni (lásd 4.4 pont).

Az intraocularis nyomást rendszeresen ellenőrizni kell.

Gyermekek és serdülők
A Maxidex biztonságosságát és hatásosságát gyermekek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Alkalmazása máj- és vesekárosodás esetén
A Maxidex hatását máj- és vesekárosodott betegek esetében nem vizsgálták. Azonban a helyi alkalmazást követően a dexametazon alacsony felszívódásából adódóan dózismódosításra nincs szükség.

Idősek
A biztonságosság és hatásosság tekintetében összességében nem állapítottak meg különbséget a fiatalabb és az idősebb betegek között.

Az alkalmazás módja

Kizárólag szemészeti alkalmazásra.

Használat előtt felrázandó.

A cseppentő és az oldat beszennyeződésének elkerülése érdekében a tartály cseppentőjével nem szabad megérinteni a szemhéjat, a környező területeket, vagy egyéb felszíneket. Ha a kupak levételét követően a biztonsági gyűrű meglazult, akkor azt használat előtt el kell távolítani.

Becseppentést követően a nasolacrimalis csatorna összenyomása és a szemhéjak összezárása javasolt. Ezáltal csökkenthető a gyógyszer ocularis úton történő szisztémás felszívódása és csökkenthetők a szisztémás mellékhatások.

Amennyiben egynél több szemészeti gyógyszer lokális alkalmazására kerül sor, akkor a gyógyszereket 5 perces időközökkel kell alkalmazni. A szemkenőcsöket kell utolsóként alkalmazni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Kizárólag szemészeti alkalmazásra.

A szemészeti szteroidok széleskörű és/vagy hosszantartó alkalmazása megnöveli a szemészeti komplikációk veszélyét, és szisztémás mellékhatásokat okozhat. Amennyiben a gyulladás elfogadható időn belül nem javul a kezelés során, egyéb terápiát kell elkezdeni, a kockázatok csökkentése érdekében.

A lokális szemészeti kortikoszteroidok hosszabb ideig való alkalmazása ocularis hypertensiót és/vagy glaucomát okozhat a látóideg károsodásával, csökkent látásélességet, és látótér defektusokat, valamint posterior subcapsularis cataractát is eredményezhet. Azon betegeknél, akik hosszantartó szemészeti kortikoszteroid kezelésben részesülnek, a szembelnyomást rendszeresen ellenőrizni kell. Ha ezeket a készítményeket 10 napon keresztül vagy hosszabb ideig alkalmazzák, az intraocularis nyomás rutinszerű ellenőrzése javasolt, még akkor is, ha ez problémát okoz, például kevésbé együttműködő betegek esetében.
A szembelnyomás ellenőrzése gyermekek esetében különösen fontos, mivel a kortikoszteroidok kiváltotta ocularis hypertensio kockázata gyermekeknél nagyobb lehet, és korábban előfordulhat, mint a felnőtteknél.

A kortikoszteroid-indukálta intraocularis nyomás emelkedésének és/vagy a cataracta kialakulásának kockázata fokozott az arra hajlamos betegek esetében (pl. diabetes).

Intenzív vagy hosszan tartó, folyamatos terápiát követően az arra hajlamos betegeknél, beleértve a gyermekeket és CYP3A4 inhibitorokkal (beleértve a ritonavirt és a kobicisztátot) kezelt betegeket, a szemészeti dexametazon szisztémás felszívódásával összefüggésben Cushing-szindróma és / vagy adrenális szupresszió fordulhat elő (lásd 4.5 pont). Ezekben az esetekben a kezelést fokozatosan abba kell hagyni.

A kortikoszteroidok csökkenthetik az ellenállást és elősegíthetik a bakteriális, vírusos, gombás, vagy parazitás fertőzéseket, és elfedik a fertőzés klinikai jeleit. Hosszabb ideg való alkalmazás elnyomja az immunválaszt és így megnöveli a másodlagos szemfertőzések kialakulásának veszélyét. Egyidejűleg fennálló bakteriális fertőzések esetén megfelelő antibiotikumos kezelést kell kezdeni.

A hosszú ideig tartó kortikoszteroid alkalmazáskor gondolni kell a cornea állandó gombás fertőzéseinek lehetőségére. A kortikoszteroid kezelést gombás fertőzés előfordulásakor fel kell függeszteni.

A cornea és a sclera elvékonyodását okozó betegségeknél a lokális kortikoszteroidok alkalmazásának tulajdonítható a perforáció.

A kezelést nem szabad idő előtt megszakítani, mivel nagy dózisú kortikoszteroidok hirtelen megszüntetésekor a gyulladásos állapot újra kiújulhat.
A kortikoszteroidok mustárgáz okozta keratitisben vagy Sjögren kerato-conjunctivitisben hatástalanok.

A cornea gombás fertőzései kortikoszteroidok hosszú idejű alkalmazásakor különösen hajlamosak egyidejűleg kifejlődni. A cornea bármely állandó fekélyekor gondolni kell a gombás fertőzés lehetőségére, ha kortikoszteroid alkalmazására kerül vagy került sor. Gombás fertőzés előfordulásakor meg kell szakítani a kortikoszteroid kezelést. Szükség esetén gombatenyésztést kell végezni.
Ha a gyulladás vagy a fájdalom 48 óra elteltével továbbra is fennáll, vagy súlyosbodik, a betegnek abba kell hagynia a kezelést, és fel kell keresni orvosát.

Herpes simplex okozta stroma keratitis vagy uveitis kezelésekor nagy óvatossággal használandó, és akkor is kizárólag antivirális kezeléssel együtt; rendszeres réslámpa biomikroszkópos vizsgálatra is szükség van.

A szteroidok hosszú ideig történő alkalmazása gyermekekben a hypothalamus-hypophysis-mellékvese szupressziójához vezethet.

A lokális szemészeti kortikoszteroidok késleltethetik a cornea sebgyógyulását.

A helyi alkalmazású nem-szteroid gyulladáscsökkentők szintén ismertek sebgyógyulást lassító hatásukról. Lokális nem-szteroid gyulladáscsökkentők és lokális szteroidok egyidejű használata növelheti a gyógyulási problémák előfordulásának esélyét. (lásd 4.5 pont).

Látászavar
A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaukóma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Segédanyagok
Kontaktlencse (kemény vagy lágy) viselése szemészeti gyulladás kezelésekor nem ajánlott. A Maxidex 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepp benzalkónium-kloridot tartalmaz, amely szemirritációt okozhat, valamint felszívódhat a lágy kontaktlencsékbe és elszínezheti azokat. Kerülni kell a lágy kontaktlencsével történő érintkezést. Amennyiben a kezelőorvos úgy véli, hogy a kontaktlencse alkalmazása megfelelő, fel kell hívni a figyelmét, hogy a Maxidex 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepp alkalmazása előtt vegye ki kontaktlencséit, és az adag becseppentését követően várjon 15 percet, mielőtt visszahelyezné azokat.

A benzalkónium-klorid a jelentések alapján szemirritációt, valamint a szemszárazságra utaló tüneteket okoz, és hatással lehet a könnyfilmre és a szaruhártya felszínére is. Szemszárazságban szenvedő betegeknél, és azoknál, akiknél a szaruhártya sérülhet, alkalmazása körültekintést igényel.
Hosszan tartó alkalmazás esetén a betegek állapotát folyamatosan figyelemmel kell kísérni.

A Maxidex 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepp foszfátokat is tartalmaz. Nagyon ritkán szaruhártya-meszesedést észleltek foszfáttartalmú szemcseppek használatakor jelentősen károsodott szaruhártya esetén (lásd 4.8 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Maxidex 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepp nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.
A többi szemcsepphez hasonlóan átmeneti homályos látás vagy egyéb látási zavarok befolyásolhatják a gépjárművezetési és gépek kezelésének képességét. Amennyiben becseppentéskor homályos látás vagy egyéb látási zavar jelentkezik, gépjárművezetés és gépek kezelése előtt a betegnek várnia kell a látás kitisztulásáig.


4.9 Túladagolás

Túladagolásról nem számoltak be. Az ocularisan túladagolt Maxidex 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepp langyos vízzel mosható ki a szem(ek)ből.

A készítmény tulajdonságai miatt a készítmény ocularis túladagolásakor vagy a tartály teljes tartalmának véletlen lenyelésekor toxikus hatás nem várható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Interakciós vizsgálatokat nem végeztek, ugyanakkor kortikoszteroidok és nem-szteroid gyulladáscsökkentők egyidejű lokális használata növelheti a cornea sebgyógyulási problémáinak előfordulását.

Szisztémás alkalmazást követően interakciókat figyeltek meg a hatóanyaggal kapcsolatban. Helyi alkalmazást követően azonban a dexametazon abszorpciója olyan alacsony, hogy bármiféle interakció kockázata is minimális.

Antikolinerg szerekkel való együttes alkalmazása emelkedett intraocularis nyomást okozhat.
Mindazonáltal a szemészeti kortikoszteroidok megemelkedett szembelnyomást okozhatnak, csökkentve a glaucoma kezelésre szolgáló gyógyszerek hatékonyságát. Ha egynél több szemészeti gyógyszer alkalmazására kerül sor, a gyógyszereket legalább 10-15 perces időközzel kell alkalmazni.

A CYP3A4-gátlókkal (ideértve a ritonavirrel és kobicisztáttal) kezelt betegeknél a dexametazon clearence csökkenhet, aminek következtében a hatása fokozódhat, valamint adrenális szupresszió/Cushing-szindróma jelentkezhet. Az együttes alkalmazást kerülni kell, kivéve, ha a várható előny meghaladja a szisztémás kortikoszteroid mellékhatásoknak a fokozott kockázatát. Ezekben az esetekben a betegeket monitorozni kell a szisztémás kortikoszteroid hatások tekintetében.


6.2 Inkompatibilitások

A készítmény kontaktlencsével történő alkalmazásával kapcsolatos információért lásd 4.4 pont. Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések pontot.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A klinikai vizsgálatok során a leggyakoribb mellékhatás az ocularis diszkomfort érzés volt.

A következő nemkívánatos hatásokat tekintették ezzel vagy más helyi szemészeti szteroid készítménnyel összefüggőnek, és az alábbi besorolás szerint osztályozták: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100-<1/10), nem gyakori (?1/1000-<1/100), ritka (?1/10 000-<1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), vagy nem ismert (a rendelkezésre álló adatok alapján nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

A mellékhatások táblázatos összefoglalása

Szervrendszerenkénti csoportosítás
MedDRA által javasolt terminológia (v.18.1)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: dysgeusia
Nem ismert: szédülés*, fejfájás*
Szembetegségek és a szemészeti tünetek
Gyakori: ocularis diszkomfort, cornea sérülés,
Nem gyakori: keratitis, conjunctivitis, szemszárazság, vitális festődés jelenléte a corneán, fényérzékenység, homályos látás (lásd még 4.4 pont), szemviszketés, ideget-test érzése, fokozott könnytermelés, szokatlan érzés a szemben, váladékképződés a szemhéj szélén, szemirritáció, ocularis hyperaemia
Ritka: cornea perforáció, subcapsularis cataracta, látótér defektus, szemallergia, szemfertőzés (súlyosbodás vagy másodlagos)
Nem ismert: glaucoma*, ulcerativ keratitis*, megemelkedett szembelnyomás*, csökkent látásélesség*, cornea erosio*, szemhéj ptosis *, szemfájdalom*, mydriasis*
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: hiperszenzitivitás*
Endokrin betegségek és tünetek
Nem ismert: Cushing szindróma*, mellékvese-elégtelenség* (lásd 4.4 pont)

*A forgalomba hozatalt követően megfigyelt mellékhatások

A kiválasztott mellékhatások leírása
A lokális szemészeti kortikoszteroidok hosszabb ideig való alkalmazása ocularis hypertensiót és/vagy glaucomát okozhat a látóideg károsodásával, csökkent látásélességet, és látótér defektusokat, valamint posterior subcapsularis cataractát is eredményezhet (lásd 4.4 pont).

A cornea és a sclera elvékonyodását okozó betegségekben a lokális kortikoszteroidok alkalmazása miatt fokozott a perforáció veszélye, különösen tartós kezelés esetén (lásd 4.4 pont).

A kortikoszteroidok csökkenthetik a szervezet ellenálló képességét és elősegíthetik a fertőzések kialakulását (lásd 4.4 pont).

Nagyon ritkán szaruhártya-meszesedést észleltek foszfáttartalmú szemcseppek használatakor jelentősen károsodott szaruhártya esetén (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szemészeti készítmények, gyulladásgátló szerek, kortikoszteroidok önmagukban
ATC kód: S01B A01

Hatásmechanizmus
A dexametazon pontos gyulladáscsökkentő hatásmechanizmusa nem ismert. Több gyulladásos citokint is gátol, valamint több glükokortikoid és mineralokortikoid hatással bír.

Farmakodinámiás hatások
A dexametazon az egyik legerősebb hatású kortikoszteroid; relatív gyulladáscsökkentő hatása nagyobb, mint a prednizoloné vagy a hidrokortizoné.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A dexametazon biztonságosságát és hatásosságát felnőttek részvételével zajlott klinikai vizsgálatokban, publikált irodalmakban és a forgalomba hozatal utáni megfigyelések során igazolták.

Gyermekek és serdülők
A dexametazon biztonságosságát és hatásosságát gyermekeknél nem vizsgálták; mindazonáltal a dexametazon gyermekeknél jelentések szerint biztonságosan alkalmazható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Lokális szemészeti alkalmazást követően a dexametazon 30 perc elteltével detektálható a csarnokvízben, a csúcsot 90-120 percben éri el 31 ng/ml áltagos koncentrációval. 12 óra elteltével alacsony, de detektálható koncentrációkban figyelhető meg a csarnokvízben. Az orális dexametazon biohasznosulása egészséges alanyok és betegek esetében 70-80%-os tartományban volt.

Eloszlás
Intravénás beadást követően a szisztémás megosztási térfogat egyensúlyi állapotban 0,58 l/kg. In vitro 0,04 - 4 µg/ml dexametazon koncentrációknál nem figyeltek meg eltérést a humán plazma fehérjékhez való kötődésben; az átlagos plazmafehérjékhez való kötődés 77%.

Biotranszformáció
Orális alkalmazást követően két fő metabolitot azonosítottak, amely az adag 60%-ban 6ß-hidroxidexamezaton, valamint legfeljebb 10%-ban 6ß-hidroxi-20-dihidrodexametazon volt.

Elimináció
Intravénás alkalmazást követően a szisztémás clearance 0,125 L/óra/kg volt. Orális alkalmazás után az eredeti hatóanyag 2,6 %-ban, míg az adag legfeljebb 70 %-ban volt metabolitok formájában fellelhető. Szisztémás alkalmazást követően a felezési időt 3-4 órának rögzítették; bebizonyosodott, hogy ez férfiak esetében valamivel hosszabb. A megfigyelt különbség nem a dexametazon szisztémás clearance-ének változásainak tulajdonítható, hanem eltérő megoszlási térfogatnak és a testsúlynak.

Linearitás/nem-linearitás
Orális alkalmazást követően 0,5-1,5 mg közötti adag esetében nem lineáris farmakokinetikát figyeltek meg; az AUC az orális dózis arányához képest kisebb volt.

Az életkor hatása a farmakokinetikára
A szisztémás dexametazon farmakokinetikája nem különbözött jelentősen a vesekárosodásban szenvedő betegeknél, az egészséges egyénekéhez képest. Gyermekgyógyászati farmakokinetikája a korcsoportban eltért, azonban széles betegek közti variabilitás volt megfigyelhető.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos -ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a javasolt klinikai adagolás n almazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml szuszpenzió garanciazáras, műanyag csavaros kupakkal lezárt, cseppentő feltéttel ellátott, műanyag tartályba töltve.
1 tartály a dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
Hűtőszekrényben nem tárolható.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év
Az első felbontást követően négy hétig használható.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Novartis Hungária Kft.
1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-6910/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1999. május 31.
A forgalomba hozatali engedély megújításának dátuma: 2004. április 07.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. április 18.

A gyógyszerről részletes információ Magyarország gyógyszerhatóságának internetes honlapján (http://www.ogyei.gov.hu ) található.




9

OGYÉI/18254/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Termékenység
Nem végeztek vizsgálatokat arra vonatkozólag, hogy értékeljék a lokálisan alkalmazott dexametazon hatását a termékenységre. Korlátozott mennyiségű klinikai ad áll rendelkezése ahhoz, hogy értékeljék a dexametazon hatását a férfi és női termékenységre vonatkozólag. Dexametazon esetében a koriogonadotropinnal előkezelt patkánymodellben fertilitást érintő nemkívánatos hatás nem alakult ki.

Terhesség
A dexametazon terhes nőknél történő szemészeti alkalmazása tekintetében nem vagy csak korlátozott mértékben áll rendelkezésre információ. A terhesség alatt a hosszantartó vagy ismételt kortikoid alkalmazást az intrauterin növekedési retardáció megnövekedett kockázatával hozták összefüggésbe. Azokat a csecsemőket, akiknek édesanyja a terhesség során jelentős adagban kortikoszteroidok kapott, gondosan figyelni kell a hypoadrenia jeleire (lásd 4.4 pont). Állatkísérletek során szisztémás alkalmazását követően reproduktív toxicitást igazoltak. 0,1%-os dexametazon lokális alkalmazása nyulakban magzati anomáliákat eredményezett (lásd 5.3 pont).

A Maxidex 1 mg/ml szuszpenziós szemcsepp alkalmazása nem javallt terhesség alatt.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a dexametazon kiválasztódik-e a humán anyatejbe. Nincs adat arra vonatkozóan, hogy a dexametazon milyen úton választódik ki a humán anyatejbe. Nem valószínű, hogy a dexametazon mennyisége detektálható lenne a humán anyatejben vagy képes lenne klinikai hatások előidézésére csecsemőkben a gyógyszer helyi alkalmazását követően.

Az anyatejjel táplált csecsemőre nézve a kockázatot nem lehet kizárni.

El kell dönteni, hogy a szoptatást függesztik fel, vagy megszakítják a kezelést / tartózkodnak a kezeléstől-figyelembe véve a szoptatás előnyét a gyermekre nézve, valamint a terápia előnyét a nőre nézve.