Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NOVORAPID NOVOLET 100E/ML OLD INJ ET TOLLBAN 5X3ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Novo Nordisk A/s
Hatástani csoport:
A10AB Gyors hatású inzulinok
Törzskönyvi szám:
EU/1/99/119/005
Hatóanyagok:
Insulin aspartDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
6 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A NovoRapid gyorsabban kezd hatni, mint az oldott humán inzulin és hatástartama is rövidebb. A gyorsabb hatáskezdet miatt a NovoRapid injekciót általában közvetlenül étkezés előtt kell beadni. Ha szükséges, közvetlenül az étkezés után is beadható.

A NovoRapid NovoLet adagolása egyéni, és azt az orvos javaslata alapján, a beteg szükségletének megfelelően állapítják meg. Rendesen naponta legalább egyszer adott intermedier vagy tartós hatású inzulinnal kombinálva használják.

Az egyéni inzulinigény rendszerint 0,5 és 1,0 egység/kg/nap között van. Az étkezésekhez kapcsolódó rendszerű kezelésben ennek a szükségletnek az 50 - 70 %-át fedezheti a NovoRapid NovoLet, a maradékot pedig az intermedier vagy tartós hatású inzulin.

Szükségessé válhat az adag módosítása, ha a beteg fizikai igénybevétele fokozódik, vagy a megszokott diétája változik. Közvetlenül az étkezés utáni fizikai aktivitás növelheti a hypoglykaemia veszélyét.

A cukorbetegek anyagcseréjének egyensúlyban tartása hatásosan késlelteti a késői diabéteszes szövődmények megjelenését és lassítja azok progresszióját. Ezért az anyagcsere optimális beállítása javasolt, aminek része a vércukor ellenőrzése is.

A NovoRapid NovoLet injekciót subcutan alkalmazzák a hasfal, a comb, a deltoid vagy a glutealis régióban. Az injekciózás helyét váltogatni kell ugyanazon régión belül. A hasfal bőre alá történő adáskor a hatáskezdet az injekciót követő 10-20 percen belül bekövetkezik. Maximális hatását az injekció utáni 1. és 3. óra között fejti ki. A hatás időtartama 3-5 óra. A hatástartam - mint minden inzulin esetében - az adag, a beadás helye, a véráramlás, a hőmérséklet és a testmozgás mértéke szerint változik. Mint minden más inzulin esetén, a hasfal bőre alá adott subcutan injekció gyorsabban szívódik fel, mint bármely más helyre beadott.

A vese vagy a máj károsodása csökkentheti a beteg inzulinigényét.

Hat évnél fiatalabb gyermekekben nem végeztek vizsgálatokat.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések

A nem megfelelő adagolás vagy a kezelés megszakítása - különösen 1-es típusú (inzulin-dependens) diabetesben - hyperglykaemiához és diabéteszes ketoacidózishoz vezet. A hyperglykaemia első tünetei rendszerint fokozatosan, órák vagy napok alatt jelentkeznek. Ilyenek a hányinger, hányás, bágyadtság, a száraz és kipirult bőr, szájszárazság, fokozott vizeletürítés, szomjúság és étvágytalanság, továbbá az aceton szagú lehelet. A kezeletlen hyperglykaemiás rosszullétek potenciálisan életveszélyesek.
A nagymértékben javult anyagcsere-helyzetű betegekben - például az intenzívebb inzulinkezelés eredményeként - megváltozhatnak a hypoglykaemiát jelző szokásos tünetek, ezért erre a betegek figyelmét is fel kell hívni.

A NovoRapid NovoLet injekciót közvetlenül az étkezésekhez kapcsolódva kell alkalmazni. Ezért a gyors hatáskezdetet figyelembe kell venni az olyan betegek esetében, akikben társbetegség vagy gyógyszerhatás miatt a táplálék megkésett felszívódására lehet számítani.

Az egyidejű betegségek, különösen a fertőzések, általában megnövelik a betegek inzulinigényét.

A beteg átállítása más típusú vagy gyártmányú inzulinra szoros orvosi felügyelet mellett történjék. A töménység, a gyártmány, típus, faj (állati, humán, humán inzulin analóg) és/vagy az előállítási módszer változásai eredményeként az adag változtatására lehet szükség.
A NovoRapid NovoLet injekcióra áttérő betegeknél növekedhet a napi injekciók száma, vagy a megszokott inzulin adagjuk változtatására lehet szükség.
Amennyiben módosításra van szükség, akkor az történhet az első adagtól kezdve, vagy az első néhány hét illetve hónap alatt.
Egy étkezés elhagyása vagy az előre nem tervezett megerőltető testmozgás hypoglykaemiához vezethet.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre

A hypoglykaemia következtében romlik a beteg koncentráló és reagáló képessége. Ez kockázatot jelent az olyan helyzetekben, amikor ezek a képességek különösen fontosak (pl. gépjárművezetés vagy gépkezelés).

A betegeknek azt kell tanácsolni, hogy tegyenek óvintézkedéseket a vezetés közben jelentkező hypoglykaemia elkerülése érdekében. Ez különösen fontos abban az esetben, ha a hypoglykaemiára figyelmeztető tüneteik gyengék vagy hiányoznak, vagy amikor gyakran alakulnak ki hypoglykaemiás epizódok. Ilyen körülmények között gépjárművet vezetni, veszélyes gépet kezelni tilos.


4.9 Túladagolás

A hypoglykaemia egymást követő szakaszokban alakulhat ki:

· Az enyhe hypoglykaemiás epizódok glükóz vagy édesség szájon át való adásával kezelhetők. Ezért ajánlatos, hogy a diabéteszes beteg állandóan hordjon magánál pl. néhány kockacukrot, vagy kekszet.

· A súlyos hypoglykaemiás rosszullétek, amikor a beteg elveszti az eszméletét, kezelhetők glukagonnal (0,5 - 1 mg), amit kiképzett személy ad izomba vagy bőr alá, vagy intravénás glükózzal, amit egészségügyi szakember ad be. Akkor is vénás glükózt kell adni, ha a beteg 10-15 percen belül nem reagál a glukagonra.

Miután a beteg visszanyerte az eszméletét, a visszaesés megelőzése érdekében ajánlatos a szájon át történő szénhidrát bevitel.




Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Számos gyógyszerről ismert, hogy befolyásolja a glükóz-anyagcserét.
A következő anyagok csökkentik a beteg inzulin igényét:
Orális hypoglykaemizáló szerek (OHA), octreotid, monoaminoxidáz (MAO) bénítók, nem szelektív béta-adrenerg blokkolók, angiotenzin konvertáló enzim (ACE) gátlók, szalicilátok, alkohol, anabolikus szteroidok és szulfonamidok.

A következő anyagok növelik a beteg inzulin szükségletét:
Orális fogamzásgátlók, tiazidok, glükokortikoidok, pajzsmirigyhormonok, szimpatomimetikumok és danazol.

A béta-blokkolók elfedhetik a hypoglykaemia tüneteit.

Az alkohol fokozza és elnyújtja az inzulin hypoglykaemizáló hatását.


6.2 Inkompatibilitások

Az inzulinhoz adott gyógyszerek - pl. ha tiolt vagy szulfitokat tartalmaznak - az inzulin lebomlását okozhatják.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások

Az inzulin kezelés leggyakrabban előforduló nem kívánt hatása a hypoglykaemia. A hypoglykaemia tünetei általában váratlanul jelentkeznek. Közéjük tartozik a hideg verejtékezés, sápadt és hűvös bőr, bágyadtság, nyugtalanság vagy remegés, szorongó érzés, szokatlan fáradtság vagy gyengeség, zavartság, nehezített koncentrálás, álmosság, erős éhségérzet, a látás megváltozása, fejfájás, émelygés és heves szívdobogás. A súlyos hypoglykaemia eszméletvesztéshez és/vagy görcsrohamhoz vezethet és az agyműködés időleges vagy maradó károsodását, sőt a beteg halálát is eredményezheti.

Az inzulin kezelés megkezdésekor vizenyő és fénytörési zavar előfordulhat. Ezek a tünetek rendszerint átmeneti jellegűek.

Az inzulinnal történő kezelés alatt helyi túlérzékenységi reakciók (kipirulás, duzzanat és viszketés az injekció helyén) előfordulhatnak. Ezek általában átmenetiek és a kezelés folytatása mellett megszűnnek.

Generalizált túlérzékenységi reakciók ritkán előfordulhatnak. Az általános túlérzékenységi válasz potenciális életveszélyt jelent.

A beadás helyét mindig változtatni kell, különben az érintett területen lipodystrophia alakulhat ki.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Gyógyszerterápiás csoport:
Gyorshatású humán inzulin analóg.
ATC: A10A B05
INN:insulin
Az inzulin úgy fejti ki a vércukorcsökkentő hatását, hogy molekulái az izom- és zsírsejteken található inzulin receptorokhoz kötődve serkentik a glükóz felvételt - emellett egyidejűleg gátolja a májból történő glükóz kibocsátást.

A NovoRapid NovoLet hatáskezdete hamarabb következik be, mint az oldott humán inzuliné és az étkezés utáni első négy órában kifejezettebb vércukorcsökkentő hatással rendelkezik.

A NovoRapid NovoLet hatástartama rövidebb, mint a subcutan alkalmazott oldott humán inzuliné.

Vércukor (mmol/l)


Idő (óra)


1. ábra A vércukorszint alakulása a közvetlenül étkezés előtt adott egyszeri NovoRapid NovoLet adag után (folyamatos vonal), vagy a 30 perccel étkezés előtt alkalmazott oldott inzulint követően (szaggatott vonal) 1-es típusú diabetes mellitusban szenvedő betegekben.

Amikor a NovoRapid NovoLet injekciót subcutan alkalmazzák, a hatáskezdet az injekció után 10-20 percen belül bekövetkezik. A maximális hatás az injekciót követő 1. és 3. óra között jön létre. A hatástartam 3-5 óra.

1-es típusú cukorbetegeken végzett klinikai vizsgálatok azt mutatták, hogy NovoRapid adásával alacsonyabb postprandialis vércukor érték érhető el, mint az oldott humán inzulinnal
(1. ábra).
Két hosszú távú, nyílt klinikai vizsgálatban - amelyben 1070 és 884 1-es típusú diabeteszes beteg vett részt - a NovoRapid 0,12 [95% C.I. 0,03; 0,22] illetve 0,15 [95% C.I. 0,05; 0,26] százalékponttal csökkentette a glikált hemoglobin szintjét a humán inzulinhoz képest; a különbség klinikai jelentősége kétséges.

Az inzulin aspart a molaritást tekintve egyenértékű az oldott humán inzulinnal.




5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A NovoRapid NovoLet injekcióban a B28-as helyzetben lévő aminosav, a prolin helyettesítése aszparaginsavval csökkenti a hexamerek kialakulásának tendenciáját, ellentétben az oldott humán inzulinnal.

Emiatt a NovoRapid NovoLet sokkal gyorsabban felszívódik a bőr alatti rétegből, mint az oldott humán inzulin.

A maximális koncentráció eléréséig eltelt idő átlagosan fele az oldott humán inzulin esetében észlelhetőnek.
Az 1-es típusú diabeteszes betegekben 0,15 E/ttkg adagot alkalmazva a 492 ± 256 pmol/l átlagos maximális plazmakoncentrációt 40 perccel (interquartilis tartomány 30 -40) a subcutan beadás után mérték.
Az inzulinkoncentrációk a beadás után 4 -6 órával tértek vissza a kiindulási értékre.
Az abszorpciós ráta 2-es típusú cukorbetegek esetében valamivel lassabb volt, ami alacsonyabb Cmax (352± 240 pmol/l) értéket és későbbi tmax-ot [60 perc (interquartilis tartomány: 50 -90)] eredményezett.

A NovoRapid NovoLet maximális koncentrációjáig eltelt idő intraindividuális változékonysága lényegesen kisebb az oldott humán inzulinéhoz viszonyítva, míg a Cmax intraindividuális változékonysága NovoRapid NovoLet esetén nagyobb.

Idős betegekben, csökkent máj- és vesefunkciójú betegekben nem végeztek farmakokinetikai vizsgálatokat.

Gyermekek. A NovoRapid NovoLet farmakokinetikai és farmakodinámiás sajátságait vizsgálták 1-es típusú diabéteszes (6-12 éves korú) gyermekekben és (13-17 éves korú) serdülőkben. Az inzulin aspart mindkét korcsoportban gyorsan felszívódott, a tmax hasonló volt a felnőttekben észleltekhez. A Cmax azonban eltérő volt a különböző korcsoportokban, ami az adag egyéni beállításának fontossága mellett szól.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei

Az inzulin és IGF-1 receptor helyekhez való kötődést és a sejtnövekedésre gyakorolt hatást vizsgáló in vitro tesztekben az inzulin aspart közel hasonlóan viselkedett a humán inzulinhoz. Vizsgálatok azt is mutatták, hogy az inzulin aspart - inzulin receptor kötődés disszociációja egyenértékű a humán inzulinéval.














Csomagolás

6.5 A csomagolóanyagok fajtái és összetevői

A NovoRapid NovoLet előtöltött toll egy injekcióbeadó tollból és egy patronból áll. A patron 1-es hidrolitikai osztályba tartozó üvegből készül; tartalmaz egy gumidugattyút, és gumilappal van lezárva. Az előtöltött toll kartondobozba van csomagolva. Egy kartondoboz 5 darab előtöltött tollat tartalmaz. Az injekcióbeadó toll műanyagból készült. Az előtöltött toll többadagos, és az inzulin felhasználása után eldobható.


6.4 Különleges tárolási előírások

2 °C és 8 °C között tárolandó (hűtőszekrényben). Fagytól óvjuk.
Fénytől védjük, ezért tartsuk a gyógyszert saját dobozában.
A NovoLet négy hétig használható vagy hordható tartalékként szobahőmérsékleten tárolva
(30 °C alatt).


6.3 Lejárati idő

2 év
Felbontás után 4 hétig használható (ne tároljuk 30 °C felett).


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA AZ EURÓPAI UNIÓBAN
Novo Nordisk A/S
Novo Allé
2880 Bagsvaerd, Dánia




Várandósság,szopt.

4.6 A készítmény alkalmazása a terhesség és szoptatás időszakában

A NovoRapid NovoLet terhességben történő alkalmazásával kapcsolatban csak korlátozott klinikai tapasztalat áll rendelkezésre.

Az állatkísérletes szaporodási vizsgálatok az embriotoxikus és teratogén hatást tekintve nem mutattak semmiféle különbséget a NovoRapid NovoLet és a humán inzulin között.

A diabéteszes nők intenzívebb kezelése ajánlott már a terhesség tervezésétől kezdve és a terhesség alatt is. Az inzulinigény rendszerint csökken az első trimeszterben, majd azt követően nő a második és harmadik trimeszter során.

A szoptatás alatt nem kell korlátozni a NovoRapid NovoLet kezelést. A szoptató anyák inzulin kezelése nem jelent kockázatot a csecsemő számára. A NovoRapid NovoLet adagjának módosítására mindamellett szükség lehet.