Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

REGIOCIT HEMOFILTRÁCIÓS OLDAT 2X5000ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Baxter Holding Bv
Hatástani csoport:
B05ZB Hemofiltratumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22747/01
Hatóanyagok:
ElektrolitDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A Regiocit adagolási sebessége a megcélzott citrátdózistól és az előírt véráramlási rátától függ. A Regiocit adagolásának előírásakor figyelembe kell venni a kiáramló és a más terápiás oldatok áramlási rátáit, a beteg folyadék eltávolítási igényét, a kiegészítő beáramló és eltávolított folyadék rátáit, valamint a kívánt sav-bázis-egyensúly és az elektrolit-egyensúly értékeit. A Regiocit alkalmazási módját (adagolás, infúziós sebesség és összes mennyiség) csak a sürgősségi ellátásban és a folyamatos vesepótló kezelésben tapasztalt orvos írhatja elő.

A Regiocit szűrő előtti áramlási sebességét a véráramlási sebesség alapján kell előírni, és a relatív vérárramlási rátához kell igazítani úgy, hogy 3-4 mmol/l target vércitrát-koncentrációt érjen el.

Az extrakorporális keringés véralvadásgátlásának áramlási sebességét úgy kell beállítani, hogy az ionizált kalcium koncentrációja a szűrő után a 0,25-0,35 mmol/l tartományban lennie. Az ionizált kalcium koncentrációját a beteg keringésében a normál fiziológiás tartományban kell tartani a kalcium kiegészítéssel.

A citrát pufferforrásként viselkedik (a bikarbonátba való átalakulásának köszönhetően); a Regiocit infúziós sebességét annak függvényében kell meghatározni, hogy más források (pl. dializátum és/vagy csereoldat) milyen sebességgel adagolják a puffert. A Regiocitet megfelelő bikarbonátkoncentrációjú dialízisoldattal vagy csereoldattal kell használni.

Mindig különálló kalciuminfúziót kell alkalmazni. A kalciuminfúziót az orvos előírásai szerint kell módosítani vagy leállítani, amikor leállítják az antikoagulációt.

A vér szűrés utáni ionizáltkalcium- (iCa), teljes iCa- és teljes kalciumszintjének monitorozása más laboratóriumi és klinikai paraméterekkel együtt kulcsfontosságú az antikoaguláció kívánt szintjének eléréséhez (lásd 4.4 pont).

Rendszeresen monitorozni kell a nátrium, magnézium, kálium és foszfát szintjét a vérplazmában, és szükség szerint pótolni kell őket.

A Regiocit áramlási rátája felnőttek és serdülők esetében:
* Folyamatos veno-venosus hemofiltrációban:
o 1-2,5 l/óra, 100-200 ml/perc véráramlási sebesség mellett.
* Folyamatos veno-venosus hemodiafiltrációban:
o 1-2 l/óra, 100-200 ml/perc véráramlási sebesség mellett.

Gyermekek:
Újszülöttek és (0-23 hónapos) csecsemők esetében folyamatos veno-venosus hemofiltráció vagy hemodiafiltráció végzésekor a Regiocit adásának célértéke: 3 mmol citrát 1 liter véráramlásra. Gyermekek (2-11 évesek) esetén a dózist a beteg testtömegének és a vér áramlási sebességének megfelelően kell beállítani.

Különleges betegcsoportok:
Az idősek csoportjában nem szükséges az adagolás külön módosítása a felnőttek számára való adagoláshoz képest.

Májkárosodás vagy sokk:
Enyhe vagy közepes májkárosodásban szenvedő betegek (pl. Child-Pugh ?12) esetében szükség lehet a dózis csökkentésére. Májkárosodás (többek között májcirrhosis) esetén a citrát kezdő adagját csökkenteni kell, mert a metabolizmusa elégtelen lehet (lásd 4.4 pont). Tanácsos gyakran ellenőrizni a citrát felhalmozódását. A Regiocit nem adható súlyosan csökkent májfunkciójú vagy izom-hipoperfúzióval járó sokkban (ilyen például a szeptikus sokk vagy laktátacidózis) szenvedő betegeknek a korlátozott citrátmetabolizmusuk miatt.

Az alkalmazás módja
Intravénás alkalmazásra. A Regiocit oldatot folyamatos extrakorporális vesepótló kezelésre szolgáló készülékkel kell alkalmazni kizárólag előhígítás módban, külön pumpát alkalmazva a citráttal végzett véralvadásgátlásra, amelynek az áramlási sebessége automatikusan állítódik a kezelő által beállított céldózis (mmol citrát/l vér) elérésére.

A Regiocit oldatot csak a folyamatos vesepótló kezeléshez való, citráttal végzett regionális véralvadásgátlás alkalmazásában jártas orvos által vagy felügyelete alatt szabad alkalmazni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Regiocit nem adható be közvetlen intravénás infúzióként. Csak előhígítva alkalmazható, folyamatos extrakorporális vesepótló kezelésre való készülék segítségével. A dialíziskészüléknek megfelelőnek kell lennie a citráttal történő véralvadásgátlásra.

A Regiocit a beteg kényelme érdekében 37 °C-ra melegíthető. Az oldat a felhasználása előtt kizárólag száraz hővel melegíthető. Az oldat a páciens potenciális sérülése vagy diszkomfort érzete miatt nem melegíthető vízben vagy mikrohullámú sütőben. Beadás előtt vizsgálja meg a Regiocit oldatot, hogy nincsenek-e benne anyagrészecskék, vagy hogy nem színeződött-e el. Ne adja be az oldatot, csak akkor ha az átlátszó, vagy ha a lezárás nem sérült.

Csak akkor használható, ha a külső csomagolás és az oldatot tartalmazó zsák nincs megsérülve. A szennyeződött oldat alkalmazása sepsist és sokkot okozhat.

A Regiocit összetételét figyelembe véve a kezeléshez használt többi oldat hidrogénkarbonát koncentrációjának is hasonlónak kell lennie. A Regiocit citrátot tartalmaz, amely hatással lehet a beteg elektrolit- és sav-bázis egyensúlyára. A kezelés előtt és közben szorosan monitorozni kell a beteg hemodinamikai állapotát, folyadékegyensúlyát, vércukorszintjét, illetve elektrolit- és sav-bázis egyensúlyát. Fokozott figyelemmel kell kísérni a nátrium, magnézium, kálium, foszfát és kalcium szintjét. A beteg vérkoncentrációit és szükségleteit naponta többször kell ellenőrizni, beleértve a beáramló infúziókat és mindegyik kiáramlót. A veszteség pótlására elektrolitok infúzójára lehet szükség (lásd 4.8 és 4.9 pont).
A Regiocit nem tartalmaz kalciumot, és a citráthoz kötődő kalcium elvesztése miatt folyadékgyülem vagy a citrát szisztémás felhalmozódása esetén a teljes ionizáltkalcium-szint csökkenéséhez (hypocalcaemia) vezethet.
A Regiocit nem tartalmaz magnéziumot. A Regiocit alkalmazása hypomagnesaemiához vezethet a folyamatos vesepótló kezeléshez használt oldat okozta veszteségek miatt. Figyelni kell a beteg magnéziumszintjét, mert magnéziuminfúzióra lehet szükség.
A Regiocit nem tartalmaz glükózt. A Regiocit alkalmazása hypoglycaemiához vezethet. Rendszeresen ellenőrizni kell a vér glükózszintjét.
A Regiocit nem tartalmaz káliumot. A folyamatos vesepótló kezelés előtt és alatt ellenőrizni kell a szérum kálium koncentrációját.

Citrát felhalmozódása a metabolizmus elégtelensége miatt:
Különös figyelem szükséges májelégtelenségben (többek között májcirrhosisban vagy akut májelégtelenségben) vagy sokkban szenvedő betegek esetében (lásd 4.2 és 4.3 pont), ugyanis ilyenkor a citrát metabolizmusa jelentősen lassulhat, és a betegnél a citrát felhalmozódásának veszélye állhat fenn. Ha ilyen betegeknél citráttal végeznek hemofiltrációt, ajánlott gyakrabban ellenőrizni a citrát felhalmozódását. Ha a máj és a vázizmok nem metabolizálják a citrátot, nem termelődik hidrogénkarbonát, és citrát halmozódhat fel. Ilyenkor metabolikus acidosis és az ionizált kalcium vérszintjének csökkenése következik be. A citrát felhalmozódása kimutatható az ionizált kalcium, az összes kalcium és a hidrogénkarbonát vérszintjének ellenőrzésével. Ha citrát halmozódik fel, az összkalcium és az ionizált kalcium közötti arány növekszik. Ha az összkalcium és az ionizált kalcium aránya 2,3 fölé emelkedik, a citrátpuffer adagolását csökkenteni kell vagy abba kell hagyni. A metabolikus acidosis korrekciója céljából pótolni kell a hidrogénkarbonátot. Folytatható a folyamatos vesepótló kezelés véralvadásgátlás nélkül, vagy másféle véralvadásgátlást kell megfontolni.

Citrát felhalmozódása a nem megfelelő infúzió miatt:
A nem megfelelő mennyiségű, túl nagy mennyiségű citrátot tartalmazó infúzió (lásd továbbá 4.9 pont) akut hypocalcaemiát és metabolikus alkalosist okoz, és a beteget neurológiai és kardiális szövődmények veszélyének teheti ki. A kezelés a citrátinfúzió abbahagyásából és kalciuminfúzió indításából áll.

A szisztémás hypocalcaemia (az ionizált kalcium alacsony szint) két különböző mechanizmus következménye lehet:
* A szűrőn keresztül történő, citrát okozta kalciumvesztés nem megfelelő kompenzálása (alacsony ionizált kalciumszint és alacsony összkalciumszint), amely a kalciumpótló oldat áramlási sebességének az átállítását igényli.
* A citrát felhalmozódása, az izmokban történő metabolizmus elégtelensége miatt a májban és (magas összkalciumszint/ionizált kalcium arány), amely a következőket teszi szükségessé: folyamatos veno-venosus hemofiltráció esetén a Regiocit oldat helyett részlegesen vagy teljesen át kell térni a citrát nélküli csereoldatra, folyamatos veno-venosus hemodiafiltráció esetén pedig a citrát eltávolítása céljából a Regiocit áramlási rátát csökkenteni kell, vagy le kell állítani, és a dializátum áramlási rátáját növelni kell.

Szisztémás hypercalcaemia
A magas összkalciumszint és az ionizált kalcium magas szintje következhet be a kalciumpótló oldat túl nagymennyiségű perfúziója esetén. A kalciumoldat áramlási sebességének csökkentése szükséges.
Magas összkalciumszintet és magas összkalciumszint / ionizáltkalcium-szint arányt okozhat a kalcium-citrát felhalmozódása a túl nagymennyiségű citrátáramlás miatt vagy a citrát metabolizálására való képtelenség miatt. Ilyenkor a citrátinfúzió sebességét csökkenteni kell, vagy abba kell hagyni a citrátinfúziót.

Metabolikus acidosis
Májcirrhosis vagy akut májelégtelenség esetén a citrát felhalmozódása fordulhat elő, amennyiben az izmokban, illetve a májban elégtelen a metabolizmus. Ilyenkor a citromsav felhalmozódása miatt metabolikus acidosis következik be. Ezeknél a betegeknél növekedik a klasszikus anionrés értéke is, ami az ionizált citrát mennyiségének növekedését jelzi. A legtöbb esetben felhalmozódik laktát is.
A citromsav metabolizmusának elégtelensége miatti metabolikus acidosis a korai stádiumban diagnosztizálható rutinszerű metabolikus monitorozással.
Ha a Regiocit-kezelés során citrátfelhalmozódás és/vagy metabolikus acidosis alakul ki, vagy súlyosbodik a meglévő állapot, előfordulhat, hogy csökkenteni kell az infúziós rátát, vagy teljesen le kell állítani az infúziót.

Metabolikus alkalosis
Egyes betegek nagy sebességű citrát infúziót igényelnek és tolerálnak annak érdekében, hogy az ionizált kalcium szint a kívánt tartományban legyen az extrakorporális vérkörben. A Regiocit citrátot tartalmaz, amely hozzájárul a teljes pufferterheléshez. A kezelés során beadott, folyamatos vesepótló kezeléshez használt oldatokban vagy más folyadékokban található plusz nátrium-karbonát (vagy pufferforrás) növelheti a metabolikus alkalosis kockázatát. Metabolikus alkalosis akkor következhet be, ha a citrátadagolás nettó sebessége meghaladja a sav-bázis egyensúly fenntartásához szükséges szintet (lásd 4.2 pont).

Ez a véráramlási sebesség csökkentésével kezelhető, ami lehetővé teszi a betegnél a citrátinfúzió sebességének a csökkentését. A metabolikus alkalosis kezelhető a dializáló oldat áramlási sebességének növelésével is, amely a folyamatos vesepótló kezelés dózisát is fenntartja, a szűrő után 0,9%-os nátrium-klorid infúziójával, valamint a folyamatos vesepótló kezeléshez használt oldat összetételének módosításával. Metabolikus alkalosissal és hypocalcaemiával járó citrát felhalmozódás fordulhat elő akkor is, ha a beteg nagy mennyiségű citráttartalmú vérkészítményt kapott, és a folyamatos vesepótló kezelés dózisa túl alacsony.
A metabolikus alkalosisban szenvedő betegek vérének kalciumszintjét rendszeresen ellenőrizni kell, mert ez az állapot hypocalcaemiát okozhat.

Alkalmazás májkárosodásban szenvedő betegeknél
A májkárosodásban szenvedő betegeknél csökkenhet a citrát (vagy birkarbonát) metabolizmusa, ami a citrát felhalmozódását okozza. Ha a Regiocitet enyhe vagy közepes súlyosságú májkárosodásban (pl. Child-Pugh ?12) szenvedő betegnek adják, fontos gyakran ellenőrizni a pH-t, az elektrolitokat, az összes és az ionizált kalcium arányát, valamint az ionizált kalcium általános szintjét, hogy el lehessen kerülni az elektrolit- vagy sav-bázis egyensúly felborulását (lásd 4.2 pont). A Regiocit nem alkalmazható súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.3 pont).

Hemodinamikai állapot és folyadékegyensúlyAz eljárás alatt felügyelni kell a beteg hemodinamikai állapotát és folyadékegyensúlyát.
* Hypervolaemia esetén növelhető a folyamatos vesepótló kezelést végző eszközhöz előírt nettó ultrafiltrációs arány, és/vagy csökkenthető az oldatok beadásának sebessége, kivéve a csereoldatét és a dializátumét.
* Hypovolaemia esetén csökkenthető a folyamatos vesepótló kezelést végző eszközhöz előírt nettó ultrafiltrációs arány, és/vagy növelhető az oldatok beadásának sebessége, kivéve a csereoldat és a dializátumét.

Hypoosmolaritás/hypotonicitás
A folyamatos vesepótló kezeléshez szokásosan használt csereoldatokhoz képest a Regiocit hypoosmoláris/hypotonikus, ezért fokozott elővigyázattal alkalmazható traumás agyi sérülés, cerebralis oedema vagy emelkedett intracranialis nyomás fennállása esetén.

Szigorúan követni kell a használati utasítást. A csatlakozók nem megfelelő kiválasztása vagy használata, illetve a folyadékáramlás egyéb akadálya helytelen betegfolyadék-eltávolításhoz vezethet, ami a készülék riasztását válthatja ki. A kezelés folytatása a kiváltó probléma elhárítása nélkül a beteg egészségkárosodását vagy halálát okozhatja.

Csak akkor használja fel az oldatot, ha az átlátszó, és nincsenek benne látható részecskék.
A vesepótló kezelés a plazmavíz nátriumtartalmával arányos mértékű nátriumeltávolítással jár. A beteg vérének nátriumszint-csökkenése (hyponatraemia) elkerülése céljából a nátriumveszteséget pótolni kell a folyadék- és elektrolit-háztartás általános rendezése részeként (lásd 4.8 pont). Mind a folyamatos vesepótló kezelés részét képező folyadékok, mind az ettől különböző folyadékok adása gondos megfontolást igényel.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Nem ismeretes, hogy a Regiocit befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A túl nagy mennyiségű csereoldat beadása túladagoláshoz vezethet, amely a beteg számára életveszélyes állapotot jelenthet. Ez a folyadék-túlterhelés miatt tüdőödémát és pangásos szívelégtelenséget okozhat, illetve a véráramlás miatt citrát túlterhelést, majd hypocalcaemiát (lásd 4.4 pont) és metabolikus alkalosist (lásd 4.4 pont). Ezeket az eltéréseket azonnal korrigálni kell a csereoldat adásának abbahagyásával és intravénás kalciumadagolással. Az óvatos kalciumpótlás visszafordíthatja a túladagolás hatásait. A kockázat a kezelés folyamán fokozott monitorozással csökkenthető.

Csökkent mértékű citrátmetabolizáló képességű (májelégtelenségben vagy sokkban szenvedő) betegekben a túladagolás a citrát felhalmozódásaként, metabolikus acidosisként (lásd 4.4 pont), szisztémás hypercalcaemiaként (lásd 4.4 pont), az ionizált kalcium szintjének csökkenéseként (lásd 4.4 és 4.8 pont) és a teljes és ionizált kalcium arányának növekedéseként jelentkezhet.
Ilyenkor a Regiocit adását abba kell hagyni vagy csökkenteni kell.
A metabolikus acidosis korrekciója céljából pótolni kell a hidrogénkarbonátot. A folyamatos vesepótló kezelés folytatható véralvadásgátlás nélkül, vagy másféle véralvadásgátlást kell megfontolni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A kezelés során csökkenhet a szűréssel vagy dialízissel eltávolítható gyógyszerek koncentrációja a vérben, mivel az extrakorporális szűrő már korábban eltávolítja őket. Szükség esetén a kezelés során eltávolított gyógyszereknek a vérben való kívánt koncentrációjának beállításához megfelelő korrekciós kezelést kell alkalmazni.

Nem várhatók farmakodinámiai gyógyszerkölcsönhatások a Regiocit összetevői között. Kölcsönhatások csak az oldat helytelen vagy nem megfelelő mennyiségű terápiás alkalmazása esetében várhatók (lásd 4.4 és 4.9 pont).


Mindamellett, elképzelhetők kölcsönhatások a következőket tartalmazó gyógyszerkészítményekkel:
• A D-vitamin, a D-vitamin-analógok, illetve más, kalciumot (például a citrátos antikoagulációt alkalmazó folyamatos vesepótló kezelésben a kalcium-homeostatis fenntartásához használt kalcium-klorid vagy kalcium-glukonát) tartalmazó gyógyszerek hypercalcaemiát okozhatnak, és csökkenthetik a vér alvadási képességét.
• Nátrium-bikarbonát, amely növelheti a vér magas hidrogénkarbonát-koncentrációjának kockázatát (metabolikus alkalosis - lásd 4.8 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.

A kezelést végző orvos felelőssége megállapítani, hogy az ezen a gyógyszeren kívül adott másféle gyógyszer kompatibilis-e ezzel a gyógyszerrel; ehhez ellenőrizni kell a két gyógyszer keverékében jelentkező esetleges színváltozást vagy kicsapódást. Mielőtt ezzel a gyógyszerrel együtt egy másik gyógyszert kezdene alkalmazni, győződjön meg arról, hogy az oldódik ebben a gyógyszerben, és az oldat stabil.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Mellékhatásokat okozhat a Regiocit oldat és a dialíziskezelés is. Az alkalmazással kapcsolatos speciális óvintézkedések a 4.4 pontban vannak leírva.
A szakirodalomban közölt mellékhatások előfordulási gyakoriságát a következő kategóriákba sorolva ismertetjük: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori
Elektrolit-egyensúly zavarai, például hypomagnesaemia (lásd 4.4 pont), hypocalcaemia (lásd 4.4 és 4.9 pont), hypercalcaemia (lásd 4.4 pont), hyponatraemia (lásd 4.4 pont), hypokalaemia (lásd 4.4 pont), hypophosphataemia (lásd 4.4 pont)

Sav-bázis-egyensúly zavarai, így metabolikus acidosis (lásd 4.4 és 4.9 pont) és metabolikus alkalosis (lásd 4.4, 4.5 és 4.9 pont)
Nem ismert
Folyadék retentio

Folyadékháztartás zavara, például dehidratio (lásd 4.4 pont)


Érbetegségek és tünetek
Nem ismert
Hypotensio*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Nausea *

Hányás*
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem ismert
Izomgörcsök*
* ezt a mellékhatást a dialíziskezelés okozza

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Hemofiltrációs oldatok
ATC kód: B05ZB

A citrát gátolja a véralvadást azzal, hogy komplexet képez az ionizált kalciummal, amely így nem áll rendelkezésre a véralvadási kaszkádhoz. A Regiocit oldat nátriumkoncentrációja 140 mmol/l-re van beállítva, mivel az életveszélyes állapotú betegek hajlamosak a súlyos hyponatraemia kialakulására. A kloridkoncentráció a kationok kiegyensúlyozásához szükséges szintre van beállítva, ugyanis az oldat nem tartalmaz hidrogénkarbonátot. A nátrium és a klorid a szervezet normális összetevői; ezek farmakológiailag inaktívnak tekinthetők. A citrát a szervezetben normálisan előforduló anyagcseretermék, amely a Krebs-ciklus első köztes terméke. A Regiocit kálium- és glükózmentes. A Regiocit terápiás dózisának nem várhatók toxikus hatásai.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A citrát a szervezetben normálisan előforduló anyagcseretermék és a Krebs-ciklus első köztes terméke. Ez a fiziológiás anyagcsere-útvonal nagy mennyiségű citromsav feldolgozására alkalmas, amíg ez alacsony koncentráció mellett történik. A Krebs-ciklus reakciói a mitokondriumokban történnek, és minden olyan sejt metabolizálja a citrátot, amelyben van ilyen sejtszervecske. A nagy mennyiségű mitokondriummal rendelkező szövetek, így a máj, a vázizmok és a vese citráttermelési és -lebontási kapacitása nagyobb.

Felszívódás és eloszlás
A nátrium és a klorid felszívódását a beteg klinikai állapota, anyagcsere-állapota és vesefunkciója határozza meg. Az extracelluláris citrátot a vérből a plazmamembránon keresztül egy fehérjecsoport tagjai, a plazmamembrán-citrát-transzporterek (PMCT) szállítják a sejtekbe, majd a sejtek metabolizálják különböző szervekben és szövetekben.

Biotranszformáció
Emberekben a citrát a Krebs-ciklus elnevezésű, fent említett központi anyagcsere-útvonal egyik köztes terméke. A citrát gyorsan metabolizálódik a májban, de metabolizálódhat más szervekben, illetve szövetekben is.

Elimináció
A vérben található felesleges citrát normális esetben a vesén keresztül ürül ki.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ennek az alkalmazási előírásnak a más részeiben található adatokon kívül nincsenek más, a klinikai biztonságosság szempontjából jelentős preklinikai adatok.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A gyógyszer poliolefineket és elasztomereket tartalmazó többrétegű fóliából készült egyrekeszes zsákba van csomagolva. A zsák egy injekciós csatlakozóval (más néven tüskecsatlakozóval) és egy Luer-csatlakozóval van felszerelve egy megfelelő, hemofiltrációs oldatnak való vezeték vagy segédpumpához (pre-blood pump) csatlakoztatásához. A zsák 5000 ml oldatot tartalmaz, és egy polimerekből készült, átlátszó polimer film védőcsomagolásba van csomagolva. Egy doboz két zsákot és egy betegtájékoztatót tartalmaz.
Kiszerelés: 2 × 5000 ml egy dobozban

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A hulladékká vált oldat a szennyvízbe engedhető, nem káros a környezetre.

A következő használati utasításokat kell követni:

Az oldat kezelése és beadása során végig aszeptikus technikát kell alkalmazni. Közvetlenül a használat előtt távolítsa el a zsákról a külső csomagolást. Csak akkor használja, ha a csomagolás és minden zár ép, és az oldat átlátszó. Nyomja meg a zsákot erősen, és ellenőrizze, hogy nem szivárog-e. Ha szivárgást tapasztal, azonnal semmisítse meg az oldatot, mivel a sterilitása többé nem garantált. A mikrobiológiai kontamináció elkerülése érdekében az oldatot a felnyitása után azonnal fel kell használni.

I. Ha a Luer-csatlakozót használja, távolítsa el a sapkát forgató és húzó mozdulattal. Csavaró mozdulattal csatlakoztassa a vérpumpa előtti vezetéken található dugós Luer-lock csatlakozót a zsákon található Luer-aljzathoz. Ellenőrizze, hogy a csatlakozók teljesen illeszkednek-e egymáshoz, majd szorítsa meg. Ezzel a csatlakozó nyitva van. Ellenőrizze, hogy a folyadék szabadon áramlik-e. Ha a vérpumpa előtti vezetéket lecsatlakoztatják a Luer-csatlakozóról, a csatlakozó elzáródik, és az oldat áramlása leáll. A Luer-csatlakozó tűmentes, letörölhető csatlakozó.

II. Ha az injekciós csatlakozót (más néven tüske-csatlakozót) használja, távolítsa el a lepattintható sapkát. Az injekciós csatlakozó letörölhető csatlakozó. Szúrja be a tüskét a gumi választófalon keresztül. Ellenőrizze, hogy a folyadék szabadon áramlik-e.

Mielőtt valamilyen anyagot vagy gyógyszert hozzáadna, ellenőrizze, hogy az oldható-e és stabil-e a Regiocitben, és hogy a termék pH-tartománya megfelelő-e. Ne adjon hozzá olyan anyagot, amelyről tudott vagy igazolt, hogy nem kompatibilis a Regiocittel.
Olvassa el a hozzáadni kívánt gyógyszer használati útmutatóját és a kapcsolódó szakirodalmat.
Ha a hozzáadás után elszíneződést tapasztal, illetve kicsapódott anyag, oldhatatlan komplex vegyület vagy kristályok jelennek meg, ne használja.
Ha valamilyen anyagot hozzáadott, keverje össze alaposan az oldatot. A hozzáadást és összekeverést mindig azelőtt kell végrehajtani, mielőtt az oldat zsákját az extrakorporális körhöz csatlakoztatná.
Az oldat csak egyszer használatos. A fel nem használt oldatot meg kell semmísiteni.

Megjegyzés: (keresztjelzés nélkül)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3 §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

18 hónap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Baxter Holding B.V.
Kobaltweg 49
3542 CE Utrecht
Hollandia


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22747/01 2×5000 ml többrétegű, egyrekeszes zsákban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2014. november 4.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. december 22.
9



OGYÉI/36020/2023