Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROSTERID 5MG FILMTABLETTA 28X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G04CB Testosteron-5-alpha reductase gátlók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06406/01
Hatóanyagok:
FinasteridumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
2919 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános462,002457,00
Üzemi baleset2919,000,00
Teljes0,002919,00
Egyedi engedélyes0,002919,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A javasolt adag felnőtteknek 1 db 5 mg-os filmtabletta naponta.

A Prosterid önmagában vagy kombinációban is adható alfa-blokkoló doxazosinnal (lásd 5.1 pont).

Akár már néhány hét alatt tapasztalható a tünetek kezdeti javulása, mégis legalább hat hónapos kezelés szükséges a maximális jótékony hatás eléréséhez. Ezt követően a kezelést hosszú távon folytatni kell.

Speciális betegcsoportok

Nem szükséges módosítani az adagolást idős korban vagy, veseelégtelenségben szenvedő betegeknél (még alacsony, 9 ml/perc kreatinin-clearance értéknél sem).
Májelégtelenségben szenvedő betegekre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre adatok.

Gyermekek és serdülők
A finaszterid gyermekek és serdülők számára ellenjavallt.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
Étkezéskor vagy attól függetlenül is bevehető.
A tablettát egészben kell lenyelni, nem szabad eltörni vagy összetörni (lásd 6.6 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Általában
- Nagy reziduális vizeletvolumen és/vagy súlyosan csökkent vizeletátfolyás esetén a betegeket gondos megfigyelés alatt kell tartani az obstructiv komplikációk megelőzése érdekében. Megfontolandó a műtét lehetősége.

A készítmény hatása a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjére és a prosztatarák diagnosztizálására
Ezidáig nem igazolódott, hogy az 5 mg finaszteriddel történő kezelés prosztatarákban bármilyen kedvező hatást fejtene ki. Kontrollos klinikai vizsgálatok során BPH-ban szenvedő, emelkedett PSA-szintű betegeket vizsgáltak sorozatos PSA-szint meghatározás és prosztatabiopszia segítségével. Ezen BPH vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az 5 mg finaszterid nem akadályozza a prosztatarák diagnosztizálását, valamint az 5 mg finaszteriddel, illetve placebóval kezelt betegekben nem különbözött szignifikáns mértékben a prosztatarák gyakorisága.

Az 5 mg finaszteriddel történő kezelés megkezdése előtt és időnként ezt követően is javallt a BPH-ban szenvedő betegek rektális digitális és egyéb módszerrel történő vizsgálata prosztatarák kizárása céljából. A szérum PSA-szint mérése is használatos a prosztatarák diagnosztizálásában. Általánosságban véve, a kezelés előtt észlelt, 10 ng/ml-t meghaladó (Hybritech módszerrel meghatározott) PSA-szint esetén további vizsgálatok szükségesek, és megfontolandó prosztatabiopszia elvégzése; 4-10 ng/ml közötti PSA-szint észlelése esetén ajánlatos a további kivizsgálás. A prosztatarákban szenvedő, illetve nem szenvedő férfiak PSA-szintjei jelentős mértékben átfedik egymást. Ezért BPH-ban szenvedő férfiak esetében a normál tartományban észlelt PSA-szintje a prosztatarák lehetőségét nem zárja ki, függetlenül attól, hogy az illető 5 mg finaszterid kezelésben részesül-e vagy sem. A kezelés előtt mért, 4 ng/ml-nél alacsonyabb PSA-szint sem zárja ki a prosztatarák lehetőségét.

Az 5 mg finaszterid - még prosztatarák egyidejű fennállása esetén is - hozzávetőleg 50%-kal csökkenti a BPH-ban szenvedő betegek szérum PSA-szintjét. A BPH miatt 5 mg finaszteriddel kezelt betegek esetében a PSA-szint értékelésekor ezt a csökkenést feltétlenül figyelembe kell venni, és önmagában a PSA-lelet alapján az egyidejűleg fennálló prosztatarák lehetősége nem zárható ki. Ez a csökkenés a teljes PSA-értéktartományban észlelhető, mértéke azonban betegenként különbözhet. A több mint 3000 beteg bevonásával végzett, 4 év időtartamú, kettős vak, placebokontrollos, finaszterid Long-term Efficacy and Safety Study (PLESS) PSA adatainak értékelése azt mutatta, hogy átlagos, legalább 6 hónapon keresztül 5 mg finaszteriddel kezelt betegek esetében a mért szérum PSA-szint kétszeresét kell a kezeletlen férfiakon meghatározott normál tartománnyal összevetni. Ennek a korrekciónak a segítségével megőrizhető a PSA-szint mérés érzékenysége és specificitása, és nem csökken a prosztatarák felismerésének esélye.

Az 5 mg finaszteriddel kezelt betegek tartósan magas PSA-szintjének okait körültekintően ki kell vizsgálni, többek között a beteg rossz compliance-ével is számolni kell.

Gyógyszer/laboratóriumi vizsgálatok eredményeivel való interakciók

A PSA-szintekre gyakorolt hatás
A szérum PSA-szint összefüggést mutat a beteg életkorával és a prosztata méretével, illetve a prosztata mérete és a beteg életkora között is van összefüggés. A laboratórium által meghatározott PSA-szint értékelésekor figyelembe kell venni azt a tényt, hogy az 5 mg finaszteriddel történő kezelés hatására a betegek PSA-szintje lecsökken. A legtöbb beteg esetében a PSA-szint gyors csökkenése figyelhető meg a kezelés első hónapjaiban, majd ezután a PSA szint egy új alapértéken stabilizálódik. A kezelés utáni alapérték megközelítőleg a fele a kezelés előtti, kiindulási értéknek. Ezért átlagos betegek esetében, akik legalább hat hónapos 5 mg finaszterid-kezelésben részesültek, a mért szérum PSA-szint kétszeresét kell a kezeletlen férfiakon meghatározott normál tartománnyal összevetni. A klinikai magyarázattal kapcsolatban lásd a 4.4 pont, "A készítmény hatása a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjére és a prosztatarák diagnosztizálására" bekezdését.

A szabad-PSA-hányadost (a szabad PSA és össz-PSA arányát) az 5 mg finaszterid szignifikáns mértékben nem csökkenti, és még 5 mg finaszterid szedése mellett is állandó marad. Ha a prosztatarák diagnosztizálására a szabad-PSA hányadost alkalmazzuk, nincs szükség az érték korrekciójára.

Mellrák férfiakban
Klinikai vizsgálatok során és a forgalomba hozatalt követően 5 mg finaszteridet szedő férfiaknál mellrákról számoltak be. A kezelőorvosnak fel kell hívnia a betegei figyelmét arra, hogy azonnal jelentsék, ha bármilyen változást észlelnek a mellszövetükben, például csomókat, fájdalmat, a mellek megnagyobbodását vagy a mellbimbó váladékozását.

Hangulatváltozások és depresszió
5 mg finaszteriddel kezelt betegeknél hangulatváltozásokat jelentettek, ideértve a depresszív hangulatot, a depressziót és ritkábban az öngyilkossági gondolatokat. A betegeket figyelemmel kell kísérni a pszichiátriai tünetek vonatkozásában, és ha ezek előfordulnak, a beteget szakorvoshoz kell irányítani.

Gyermekek és serdülők
A finaszterid gyermekek és serdülők számára ellenjavallt.
A biztonságosságot és hatásosságot gyermekek esetében nem igazolták.

Májelégtelenség
Nem vizsgálták a májelégtelenség hatását a finaszterid farmakokinetikájára.

Segédanyag
A készítmény laktóz-monohidrátot tartalmaz (102.63 mg). Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem állnak rendelkezésre olyan adatok, amelyek szerint a Prosterid 5 mg filmtabletta befolyásolná a gépjárművezetéshez vagy a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A finaszterid legfeljebb 400 mg-os egyszeri adagban, illetve három hónapon keresztül naponta legfeljebb 80 mg dózisban adagolva nem idézett elő mellékhatásokat. A finaszterid túladagolásának kezelésére nincs specifikus kezelési utasítás.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Klinikailag jelentős gyógyszerkölcsönhatást eddig nem azonosítottak. A finaszterid főként a citokróm-P450 3A4 rendszeren keresztül metabolizálódik, de úgy tűnik, nem befolyásolja azt szignifikáns mértékben. Noha csekély annak a kockázata, hogy a finaszterid más gyógyszerek farmakokinetikáját befolyásolja, lehetséges, hogy a citokróm-P450 3A4 rendszer inhibitorai és induktorai befolyásolják a finaszterid plazmakoncentrációit. A megállapított biztonságossági határértékeket alapul véve azonban nem valószínű, hogy az ilyen típusú inhibitorok együttes alkalmazása miatt bekövetkező bármely emelkedés klinikailag szignifikáns lenne.
Az eddig embereken vizsgált hatóanyagok közé tartozik a propranolol, digoxin, glibenklamid warfarin, teofillin és fenazon, melyek esetében klinikailag jelentős interakciókat nem tapasztaltak.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakrabban jelentett mellékhatás az impotencia és a csökkent libidó. Ezek a mellékhatások a kezelés kezdetén lépnek fel és a betegek többségénél a folytatólagos kezelés során megszűnnek.

A klinikai vizsgálatokban és/vagy a forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatások felsorolása a lenti táblázatban található.
A mellékhatások gyakorisága a következőképpen határozható meg:

Nagyon gyakori (?1/10),
Gyakori (?1/100 - <1/10),
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100),
Ritka (?1/10 000 - <1/1000),
Nagyon ritka (<1/10 000),
Nem ismert (a gyakoriság rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

A forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatások gyakorisága nem állapítható meg, mivel ezek spontán jelentésekből származnak.

Szervrendszer
Gyakoriság: mellékhatás
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: túlérzékenységi reakciók, ide értve az ajkak-, a nyelv-, a torok és az arc duzzanatát
Pszichiátriai kórképek
Gyakori: csökkent libidó
Nem ismert: csökkent libido, amely fennállhat a kezelés abbahagyása után is, depresszió, szorongás
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert: palpitatio
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert: a májenzimértékek emelkedése
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: bőrkiütés
Nem ismert: pruritus, urticaria
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori: impotencia
Nem gyakori: ejakulációs zavar, mellérzékenység, a mell megnagyobbodása
Nem ismert: herefájdalom, haematospermia, a kezelés befejezését követően is fennálló szexuális diszfunkció (erectilis diszfunkció és ejakulációs zavar); terméketlenség férfiaknál és/vagy nem megfelelő minőségű sperma. A finaszterid-kezelés befejezését követően a sperma minőségének normalizálódásáról vagy javulásáról számoltak be
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori: az ejakulátum csökkent mennyisége

Ezen kívül klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követően az alábbiakat jelentették: mellrák férfiakban (lásd 4.4 pont).

Az MTOPS (Medical Therapy of Prostatic Symptoms - prosztatatünetek orvosi kezelése) vizsgálat
Az MTOPS vizsgálat összehasonlított napi 5 mg finaszteridet (n = 768), napi 4 vagy 8 mg doxazozint (n = 756), napi 5 mg finaszterid és napi 4 vagy 8 mg doxazozin kombinációját (n = 786), valamint placebót (n = 737). A vizsgálat során kombinációban szedett gyógyszerek biztonságossági és tolerálhatósági profilja rendszerint hasonló volt a külön szedett gyógyszerek profiljával. A kombinációs terápiában részesülő betegek körében megfigyelt ejakulációs rendellenességek előfordulási aránya hasonló volt a két monoterápia alkalmazása mellett megfigyelthez.

Egyéb hosszú távú vizsgálatok adatai
18 882 egészséges férfit vontak be egy 7 évig tartó, placebo kontrollos vizsgálatba, közülük 9060 férfinál prosztatabiopszia adatai is rendelkezésre állnak; 803 (18,4%) finaszteriddel kezelt és 1147 (24,4%) placebóval kezelt férfinál állapítottak meg prosztatarákot. A Gleason-skála szerinti 7-10 értékkel rendelkező férfiak közül biopszia alapján a finaszteriddel kezelt csoportban 280 esetben (6,4%), a placebo csoportban pedig 237 esetben (5,1%) állapítottak meg prosztatarákot. A további analízis azt sugallja, hogy az 5 mg finaszterid csoportban megfigyelt előrehaladott prosztatarák megnövekedett előfordulási arányát megmagyarázhatja az 5 mg finaszterid prosztataméretre gyakorolt hatása miatt bekövetkező észlelési hiba. Ebben a vizsgálatban az összes diagnosztizált prosztatarák eset kb. 98%-a bizonyult intracapsularisnak (T1 és T2 stádiumúnak). Az összefüggés a finaszterid hosszú távú adása és a Gleason-skála szerinti 7-10-es értékű tumorok között nem ismert.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
A laboratórium által meghatározott PSA-szint értékelésekor figyelembe kell venni, hogy a finaszteriddel történő kezelés hatására a betegek PSA-szintje lecsökken (lásd 4.4 pont). A betegek többségében a PSA-szint gyors csökkenése figyelhető meg a kezelés első hónapjaiban, majd ezután a PSA-szint egy új alapértéken stabilizálódik. A kezelés utáni alapérték megközelítőleg a fele a kezelés előtti értéknek. Ezért átlagos betegek esetében, akik legalább hat hónapos finaszterid-kezelésben részesültek, a mért szérum PSA-szint kétszeresét kell a kezeletlen férfiakon meghatározott normáltartománnyal összevetni.
A részletekkel és a klinikai magyarázattal kapcsolatban lásd a 4.4 pontban "A készítmény hatása a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjére és a prosztatarák diagnosztizálására" címmel.

A placebóval vagy finaszteriddel kezelt betegeknél más eltérést a standard laboratóriumi vizsgálatokban nem tapasztaltak.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Urológiai készítmények; Benignus prostata hypertrophia gyógyszerei; Tesztoszteron-5-alfa-reduktáz gátlók, ATC kód: G04CB01

A finaszterid a II-es típusú 5-alfa-reduktáz kompetitív inhibitora, amely intracelluláris enzim a tesztoszteront az erősebb androgén hatású dihidro-tesztoszteronná (DHT) alakítja. Benignus prostata hyperplasia (BPH) esetén a prostata mirigyállományának megnagyobbodása a tesztoszteron prostatán belüli DHT-vé alakulásától függ. A finaszterid nagyon hatékonyan csökkenti a vérkeringésben lévő és a prosztatán belüli DHT mennyiségét, mindamellett nem hat az androgén-receptorra.

Mérsékelttől súlyosig terjedő BPH tüneteket, digitális rectalis vizsgálattal megnagyobbodott prostatát és alacsony reziduális vizelettérfogatot mutató betegeknél végzett klinikai vizsgálatokban a finaszterid négy év alatt 7/100-ról 3/100-ra csökkentette az akut vizeletretenció előfordulási gyakoriságát, és 10/100-ról 5/100-ra csökkentette a műtét (TURP vagy prostatectomia) szükségességét. Ezekhez a csökkenésekhez a QUASI-AUA (American Urologic Association) tüneti pontszám (tartomány: 0-tól 34-ig) 2 pontos javulása, a prostata térfogat kb. 20%-os tartós visszafejlődése és a vizeletáramlás sebességének tartós növekedése társult.
A PLESS egy randomizált, kettős vak vizsgálat, amely a finaszterid és a placebo hatását vetette össze 3040 olyan betegben, akik nagyméretű prosztatával, középsúlyos és súlyos BPH-tünetekkel rendelkeztek.
A betegeket úgy randomizálták, hogy napi 5 mg finaszteridet (1524 beteg) vagy placebót (1516 beteg) kapjanak egy 4 éves időszak során.

A finaszterid-kezelés segítségével:
Csökkent azon betegek száma, akik akut vizelet-visszatartási eseményen vagy sebészeti beavatkozáson estek át: 100 (6,6%) volt a finaszterid-csoportban, és 199 (13,2%) a placebocsoportban.

A finaszterid és a placebo összevetésében:
- az akut vizelet-visszatartási események száma 42 volt (2,8%) a finaszterid-csoportban, és 99 (6,59%) a placebocsoportban;
- azon betegek száma, akik prosztatával kapcsolatos sebészi beavatkozást igényeltek, 69 (4,6%) volt a finaszterid-csoportban, és 152 (10,1%) a placebocsoportban.

Vagyis 100 beteg 4 éven keresztül tartó kezelése lehetővé tette körülbelül 4 akut vizelet-visszatartási esemény és 6 sebészi beavatkozás elkerülését.

A tolerálhatóság tekintetében a finaszteriddel 8,9%-kal nőtt azon betegek száma, akik mellékhatásokat észleltek (impotencia, csökkent libidó, ejakulációs zavar és gynecomastia).

A prostataeredetű tünetek gyógykezelése
A "prostataeredetű tünetek gyógykezelése" (Medical Therapy of Prostatic Symptoms, MTOPS) elnevezésű vizsgálat egy 4-6 évig tartó, 3047, tünetekkel járó BPH-ban szenvedő férfi beteg vizsgálatát foglalta magában, akik randomizálás alapján napi 5 mg finaszteridet, illetve napi 4 mg vagy 8 mg doxazozint*, illetve napi 5 mg finaszterid + napi 4 mg vagy 8 mg doxazozin kombinációját*, vagy placebót kaptak. Az elsődleges végpont a BPH klinikai progressziójáig eltelt idő volt, amely definíció szerint a kiinduláshoz viszonyított 34 pontos megerősített növekedés volt a tüneti pontszámban: akut vizeletretenció, a BPH-val összefüggő veseelégtelenség, visszatérő húgyúti fertőzések vagy urosepsis, vagy inkontinencia.
A placebóhoz viszonyítva a finaszterid-kezelés, a doxazozin-kezelés, ill. a kombinációs terápia szignifikáns mértékben: 34%-kal (p=0,002), 39%-kal (p<0,001), ill. 67%-kal (p<0,001) csökkentette a BPH klinikai progressziójának kockázatát. A BPH progresszióját képviselő események többsége (351-ből 274) a tüneti pontszám megerősített 34 pontos növekedését jelentette. A tüneti pontszám progressziójának kockázata 30%-kal (95%-os CI, 6-48%), 46%-kal (95%-os CI, 25-60%) és 64%-kal (95%-os CI, 48-75%) csökkent a finaszterid, a doxazozin, ill. a kombinációs csoportban a placebóhoz viszonyítva. A BPH progresszió 351 eseménye közül 41 eseményt az akut vizeletretenció tett ki. Az akut vizeletretenció kialakulásának kockázata 67%-kal (p=0,011), 31%-kal (p=0,296), ill. 79%-kal (p=0,001) csökkent a finaszterid, a doxazozin, ill. a kombinációs csoportban a placebóhoz viszonyítva. Csak a finaszteriddel kezelt és a kombinációs terápiában részesülő csoportok különböztek szignifikáns mértékben a placebótól.

*1 mg-ról titrálva 4 mg-ig vagy 8 mg-ig, egy 3 hetes időszakban megfigyelhető tolerálhatóság szerint.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A finaszterid orális biohasznosulása az intravénás referenciaértékhez képest körülbelül 80% os, amit az étkezés nem befolyásol. A plazma csúcskoncentrációt a bevételt követően megközelítőleg 2 óra múlva éri el, 6-8 óra múlva pedig teljesen felszívódik.

Eloszlás
Kb. 93%-os a plazmafehérjéhez történő kötődése.
Eloszlási térfogata 76 l. Ismételt adagolás esetén kismértékben kumulálódik a szervezetben. Az 5 mg-os napi dózis adása esetén a minimális egyensúlyi koncentráció számított értéke 8-10 ng/ml, ez hosszú távon is állandó marad.
A finaszterid átjut a vér-agy gáton. A finaszterid kis mennyiségben megjelenik a kezeltek ondófolyadékában is.

Biotranszformáció
Két metabolitját azonosították, ami a finaszterid II-es típusú 5-alfa-reduktáz aktivitásának csak kis hányadát jelenti.

Elimináció
A clearance kb. 165 ml/perc. 14C izotóppal jelölt finaszterid egyszeri per os adása után az alkalmazott dózis 39%-a választódott ki a vizeletbe metabolitok formájában (változatlan finaszterid gyakorlatilag nem volt kimutatható a vizeletben). A teljes dózis 57%-a a széklettel távozik a szervezetből.

Farmakokinetika különleges betegcsoportokban
Idősek esetében a finaszterid eliminációja kissé lelassul. A 18-60 éves férfiak korosztályában az átlagosan körülbelül 6 órás eliminációs felezési idő a 70 év feletti férfiak korosztályában hosszabb, átlagosan 8 óra. Ennek azonban klinikai jelentősége nincs, és nem indokolja az adag csökkentését.

Az egyszer alkalmazott 14C finaszterid kiürülésében nem volt különbség az egészséges önkéntesek és a krónikus vesebetegségben szenvedő betegek között - akiknek kreatinin-clearance értéke 9-55 ml/perc között volt.
A plazmafehérje-kötődés sem különbözött a vesebetegeknél. A normális esetben a vese által kiválasztott metabolitok egy része a székletben jelent meg. Következésképpen a metabolitok csökkent húgyúti kiválasztásához a székletbeli kiválasztás arányos növekedése társul.
Dialízisre nem szoruló vesebetegek esetében az adag módosítására nincs szükség.

Májelégtelenségben szenvedő betegekkel kapcsolatban nem áll rendelkezésre adat.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.
A hím patkányokon elvégzett reprodukciós toxicitási vizsgálatok során a dülmirigy és az ondóhólyag súlyának csökkenését, a járulékos nemi mirigyek szekréciójának csökkenését és a fertilitási index csökkenését észlelték (ezek mind a finaszterid elsődleges farmakológiai hatásai). E megfigyelések klinikai jelentősége nem ismert.

A többi 5-alfa-reduktáz gátlóhoz hasonlóan, a gesztációs periódusban alkalmazott finaszterid a hím magzat feminizációját okozta. A finaszterid intravénás > 800 ng napi dózisát a teljes embrionális és foetalis fejlődés ideje alatt vemhes Rhesus majmoknak adva a hím foetusban nem eredményezett fejlődési rendellenességet. Ez a dózis körülbelül 60-120-szor magasabb, mint az 5 mg finaszteridet szedő férfi ondójából származó mennyiség, amely mennyiségnek a nő ki van téve az ondó révén. Az emberi magzati fejlődéssel releváns rhesus-modell megerősítésére vemhes majmoknak napi 2 mg/kg per os adott finaszterid (a szisztémás expozíció [AUC] a majmok esetében kissé [3-szor] magasabb volt, mint az 5 mg finaszteridet szedő férfiak esetében, illetve körülbelül 1-2-milliószor több volt, mint az ondóban jelen lévő finaszterid becsült mennyisége) a hím magzatok külső nemi jellegeinek elváltozását okozta. Semmilyen adagnál nem figyeltek meg sem egyéb rendellenességeket a hím magzatokban, sem finaszteriddel kapcsolatos rendellenességeket a nőnemű magzatokban.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

28 db filmtabletta PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Terhes vagy fogamzóképes nők ne érintkezzenek sérült vagy törött Prosterid filmtablettával, mert a finaszterid a szervezetükbe felszívódhat, és a hímnemű magzatot veszélyeztetheti (lásd 4.6 pont).
A Prosterid filmtabletta filmbevonata védelmet biztosít a finaszteriddel történő érintkezéssel szemben, kivéve, ha a tabletták sérültek vagy töröttek.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani,



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
H-1103 Budapest
Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-6406/01 (28 db filmtabletta)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. 07. 09.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. 10. 29.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. június. 8.



7







OGYÉI/74776/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A finaszteridet terhes és fogamzóképes korban levő nők nem szedhetik (lásd 4.3 pont).
Mivel a II-es típusú 5-alfa-reduktáz-gátlók a tesztoszteron dihidro-tesztoszteronná való átalakulását gátolják, az e gyógyszercsoportba tartozó szerek - így a finaszterid is - terhes nő szervezetébe jutva a hímnemű magzat külső genitáliáinak abnormitását okozhatják.

Állatokon végzett fejlődési vizsgálatok során dózisfüggően hypospadiasis kialakulását figyelték meg azoknál a hím patkányutódoknál, melyek anyja a vemhesség során finaszteridet kapott (100 mikrogramm/ttkg/nap és 100 mg/ttkg/nap közötti adagban, az előfordulási gyakoriság 3,6% és 100% között változott). Emellett a javasolt humán dózisnál alacsonyabb adagú finaszteridet kapó vemhes patkányok hímnemű utódainál csökkent a prostata- és az ondóhólyag tömege, késleltetett volt a praeputialis szeparáció, valamint átmeneti mellbimbófejlődés és csökkent anogenitalis távolság volt megfigyelhető. A megfigyelések szerint az ezen hatások indukálásában kritikus időszak patkányoknál a vemhesség 16-17. napja volt.

A fent leírt változások a II-es típusú 5-alfa-reduktáz-gátlók farmakológiailag várt hatásai. A méhen belüli finaszterid-expoziciónak kitett hímnemű patkányokon észlelt elváltozások közül több (pl. a hypospadiasis) is hasonló a fiúgyermekeknél jelentett, genetikai hátterű II-es típusú 5-alfa-reduktáz hiánynak tulajdonított tünetekhez. A fenti okok miatt a finaszterid ellenjavallt terhes és fogamzóképes korban lévő nőknek.

Semmilyen elváltozás nem volt megfigyelhető a méhen belüli finaszterid-expoziciónak kitett nőstény utódoknál.

Finaszterid expozíció - a hímnemű magzat veszélyeztetettsége
A törött vagy töredezett finaszterid tablettával való érintkezést a terhes, illetve fogamzóképes korban levő nők kerüljék, mert a finaszterid a szervezetükbe felszívódhat, és a hímnemű magzatot veszélyeztetheti (lásd 4.6 pont, Terhesség). Normál alkalmazás során a finaszterid filmtabletta filmbevonata megakadályozza a hatóanyaggal való érintkezést, amennyiben a filmtabletta nem törik el, és nem zúzódik össze.

Kis mennyiségű finaszteridet mutattak ki a napi 5 mg finaszteridet szedő férfiak ondójában. Nem ismert, hogy fiú magzatra káros hatással lenne, ha az anya finaszteriddel kezelt beteg ondójával érintkezik. Ha a beteg szexuális partnere terhes vagy fogamzóképes korban van, a beteg számára ajánlott, hogy minimalizálja partnere ondóval történő érintkezését.

Szoptatás
A finaszterid nők kezelésére nem javallt. Nem ismert, hogy a finaszterid kiválasztódik-e az anyatejbe.