
Az alábbiakban azon legfontosabb adóváltozások olvashatók – terjedelmi korlátok miatt csak figyelem felhívásként, a teljesség igénye nélkül –, amelyek a gyógyszertárakat működtető vállalkozásokat leginkább érintik. Az alábbi összefoglaló az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény és a helyi adókról szóló 1990. évi C. törvény szabályait terjedelmi okok miatt már nem tartalmazza.
Társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény (1996. évi LXXXI. törvény)
Támogatások
- A látvány csapatsport támogatására (labdarúgás, kézilabda, kosárlabda, vízilabda, jégkorong) továbbra is adókedvezmény vehető igénybe, az adóévi fizetendő adó 70%-áig. 2015. január 1-től lehetővé vált, hogy az ilyen célú támogatásokra már év közben, a társasági adóelőlegek terhére is sor kerüljön.
- Adózó által adott egyéb támogatások utáni kedvezmény. Csökkenti az adózás előtti eredményt az adóévben visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatás, juttatás, térítés nélkül átadott eszköz könyvszerinti értékének, térítés nélkül nyújtott szolgáltatás bekerülési értékének
- 20%-a – tartós adományozási szerződés keretében,
- 40%-a – közhasznú szervezet támogatása esetén,
- 50%-a
- a Magyar Kármentő Alap és a Nemzeti Kulturális Alap támogatása esetén,
- a felsőoktatási intézmény felsőoktatási támogatási megállapodás alapján történő támogatása esetén.
A csökkentés feltétele, hogy az adózó rendelkezzen a kedvezményezett által kiállított igazolással.
Elvárt adó
Az elvárt adó alapja 2014-ig az összes bevétel csökkentve az eladott áruk beszerzési értékével volt. 2015. január 1-től az adóalapot nem csökkenti az eladott áruk beszerzési értéke. Az elvárt adó az összes bevétel 2%-ának a 10%-a. Amennyiben az adózó adott évi társasági adó alapja kevesebb, mint az elvárt adó alapja, két lehetőség van:
- az elvárt adó megfizetése, vagy
- az adó meg nem fizetése és nyilatkozat a NAV felé, számolva a revízió lehetőségével.
Veszteség leírás
Újra visszatér az 5 adóévi leírási korlát. Amennyiben a társasági adóalap bármely adóévben negatív, ezzel az összeggel az adózó a következő 5 adóévben – döntése szerinti megoszlásban – csökkentheti az adózás előtti eredményét, feltéve, hogy a negatív adóalap a rendeltetésszerű joggyakorlás elvének betartásával keletkezett.
Az általános forgalmi adóról szóló 2007. évi CXXVII. törvény
- 2016. január 1-től az időszakos elszámolású ügyletek teljesítése és így az áfa fizetési kötelezettség keletkezésének időpontja változik. Amennyiben a felek a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás során időszakonkénti elszámolásban vagy fizetésben állapodnak meg, vagy a termékértékesítés, szolgáltatásnyújtás ellenértékét meghatározott időszakra határozzák meg, az adófizetési kötelezettség főszabály szerint az elszámolással vagy fizetéssel érintett időszak utolsó napján keletkezik. A főszabálytól eltérően az adófizetési kötelezettség keletkezésének időpontja a számla, illetve a nyugta kiállításának időpontja, ha a számla vagy a nyugta kibocsátása és a fizetés esedékessége megelőzi az elszámolási időszak végét, de legkésőbb az érintett elszámolási időszak végétől számított 60. nap.
- 2015. június 25-től az oktatási intézmények részére történő eszközátadás nem minősül ellenérték fejében teljesített termékértékesítésnek, ezért áfa-mentes, amennyiben az alapfeladatok ellátását szolgálja és a törvényben meghatározott – elsősorban adminisztratív – feltételek teljesülnek.
A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény
- Az adó mértéke 2016. január 1-től 16%-ról 15%-ra csökken.
- A 15%-os adó mértéket kell alkalmazni az összevont adóalapra is, továbbá valamennyi külön adózó jövedelemre is.
Kedvezmények
- A családi kedvezmény továbbra is megmarad. E kedvezmény egyszeres, de azt a házastársak együtt, vagy külön-külön is igénybe vehetik. Egy és három vagy több eltartott esetén változatlan az adókedvezmény, viszont 2016. január 1-től négy év alatt kétszeresére nő a két eltartottat nevelő családok által érvényesíthető családi kedvezmény mértéke, 2016-ban 12.500 Ft/hóra, a 2015. évi 10.000 Ft/hóval szemben.
A családi kedvezmény érvényesítése automatikusan történik. Amennyiben a felmerült SZJA nem ad lehetőséget a teljes családi kedvezmény igénybevételére, abban az esetben belép a járulékkedvezmény.
Az igénybe vehető kedvezmény (az SZJA-ból és a járulékból) maximális összege az SZJA törvény szerinti családi kedvezmény. Ha valaki nem tudja igénybe venni még így sem a kedvezményt, akkor az kiterjedhet a házastársra, élettársra is.
A családi kedvezmény igénybevételéhez nyilatkozat szükséges.
- 2015. január 1-től minden olyan házaspár, ahol legalább az egyik fél első házasságát köti a házasságkötés után 24 hónapig 31.250 Ft-tal csökkentheti az adóalapot. Ez 2016. január 1-től változik, havi 33.335 Ft-ra, azért, hogy az adókedvezmény az SZJA kulcs változása után is 5.000 Ft/hó maradjon. Két éven belül utolsó az a hónap, amikor esetleg gyermek születése esetén, belép a családi kedvezmény. Nem jár a kedvezmény, ha a házasok 24 hónapon belül elválnak.
- 2016. július 1-től az adóhatóság hivatalból megkéri azon 25 év alatti állampolgárok adóazonosító jelét, akik még nem rendelkeznek ilyennel. Erre a 2016-ra beadott jövedelemadó bevallásban lesz szükség először.
Természetbeni juttatások
A természetbeni juttatások fogalma nem, csak a fizetendő járulékok változnak. Két fő csoport (1) a béren kívüli juttatások, (2) egyes meghatározott juttatások.
- Béren kívüli juttatások. A béren kívüli juttatás utáni közteher: a juttatás értékének 1,19 szerese után 15% SZJA-t és 14% egészségügyi hozzájárulást kell fizetni. (2015-ben az SZJA 16% volt.) Így a béren kívüli juttatások teljes közterhe 35,7%-ról 34,51 %-ra változik. A keretösszeg változatlanul 450.000 Ft, mely akár teljes egészében adható Szép kártya formájában. Viszont, ha egyéb juttatás is van a Szép kártyán kívül, és az eléri a 200.000 Ft-ot, akkor Szép kártyán legfeljebb 250.000 Ft adható. Ide tartoznak:
- 8.000 Ft/hó értékben adható Erzsébet utalvány,
- az önkéntes kölcsönös egészségpénztárba fizetett havi hozzájárulás a havi minimálbér 30%-áig, az önkéntes kölcsönös nyugdíjpénztárba átutalt összeg a havi minimálbér 50%-áig,
- helyi utazási bérlet,
- az iskolarendszerű képzés költsége átvállalása a minimálbér két és félszereséig,
- iskolakezdési támogatás éves korlátja a minimálbér 30%-át meg nem haladó mértékben (csak utalvány formájában adható).
- SZÉP kártya keretében adható juttatás (a 2015. évivel megegyezően):
- szálláshely szolgáltatás igénybevételére, éves kerete 225.000 Ft,
- vendéglátás-szolgáltatás igénybevételére (meleg étkeztetésre), éves kerete
150.000 Ft,
- a szabadidő eltöltését, egészségmegőrzést szolgáló szolgáltatásra, éves kerete 75.000 Ft.
- Egyes meghatározott juttatások. A közteher: a juttatás értékének 1,19 szerese után 15% SZJA-t és 27% EHO-t kell fizetni. Ezzel a teljes közteher a 2015. évi 51,17%-ról 49,98%-ra csökken. A törvényben külön meg nem határozott juttatások tartoznak ide, ha a juttatást minden dolgozónak egyaránt nyújtják és minden dolgozó által megismerhető szabályzat alapján meghatározott személyi kör részesülhet a juttatásban (ez nem kapcsolódhat a munka mennyiségéhez és az elvégzett munka minőségéhez!). Ilyen:
- az egyes béren kívüli juttatások törvényi korlátot meghaladó része,
- hivatali üzleti utazáshoz kapcsolódó étkezés, más szolgáltatás,
- cégtelefon magáncélú használata,
- csekély értékű ajándék, legfeljebb évi 3 alkalommal,
- üzleti ajándéknak nem minősülő üzletpolitikai céllal adott juttatás, pl. logózott táska,
- a béren kívüli juttatások közül a Szép kártyán adott juttatás 200.000 Ft-ot meghaladó része,
- a béren kívüli juttatások 450.000 Ft-ot meghaladó része.
Az adóterhekről továbbra is havonta kell bevallást készíteni és befizetni azokat. A kifizetőnek a béren kívüli juttatásokról és az egyes meghatározott juttatásokról naprakész nyilvántartást kell vezetni. 2015. január 1. óta az értékhatárt meghaladó rész utáni többlet EHO-t adott hónapra kell bevallani.
Ha a foglalkoztatás nem áll fenn egész évben, az éves keretösszeget és az éves rekreációs keretösszeget a foglalkoztatás napjával arányos összegben kell megállapítani.
A munkaviszony megszűnésekor összegezni kell a juttatást és kerettúllépés esetén a jogviszony megszűnésekor kell bevallani a többlet egészségügyi hozzájárulást (a munkavállaló halálakor ilyen kötelezettség nincs).
Adómentes jogcímek
- Adómentesen adható összeghatártól függetlenül sporteseményekre belépőjegy, bérlet, akkor, ha ez a sportról szóló törvény hatálya alá tartozó sportrendezvényre szól.
- Továbbra is megmarad az adómentesen, maximum 50.000 Ft/fő értékben kulturális szolgáltatás igénybevételére adható juttatás. A megkötés az, hogy ez csak „élő programokra” szóló belépőkre vonatkozik (mozira nem).
- Vissza nem térítendő munkáltatói lakáscélú támogatás (lakás vásárlásához, építéséhez, építtetéséhez, korszerűsítéséhez, akadálymentesítéséhez, bővítéséhez, vagy az ilyen célokat szolgáló hitelintézettől felvett hitel törlesztéséhez, visszafizetéséhez, a korábbi munkáltatótól felvett munkáltatói kölcsön visszafizetéséhez adható meghatározott feltételek fennállása esetén) a teljes vételár, illetve építési költség 30 százalékának erejéig, de a támogatás nem haladhatja meg öt év alatt az 5 millió forintot.
Egyéb, SZJA-hoz kapcsolódó információk
- Cégautóadó. Az üzemanyag-fogyasztás mértéke indokoltságának alátámasztására fel kell írni év elején és év végén a km-óra állást.
- Kiküldetés. A vállalkozás érdekében felmerülő saját gépkocsi használat kiküldetési rendelvény alapján történhet. Igazolni kell, hogy saját vagy hozzátartozó tulajdona a gépkocsi, kötelező biztosítás is szükséges. Amennyiben az elszámolás a rendeletnek megfelelően történik (9 Ft/km + üzemanyagnorma), nem számít a magánszemélynél bevételnek. 2015. január 1-től ennek nyilvántartása már elektronikus úton is történhet.
Vigyázni kell arra, hogy a kiküldetési rendelvényen szereplő dátum előzze meg a kiküldetés idejét!
- Étteremben történő kártyás fizetés esetén – amennyiben bizonyított, hogy a fogyasztás a vállalkozás érdekében felmerülő reprezentációs költség – a kifizetés alátámasztására elegendő a kapott nyugta, de az feltétlenül szükséges a költségként való elszámoláshoz.
Forrás: www.mgyk.hu - Bagi Edina könyvvizsgáló, igazságügyi könyvszakértő: 2016. évi adóváltozások, Budapest, 2016. január 5.