Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

COVERCARD PLUS 10MG/2,5MG/10MG FILMTABL 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Proterápia Hungary Kft.
Hatástani csoport:
C09BX Angiotensin-konvertáló enzim (ace) gátlók, egyéb kombinációk
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22626/05
Hatóanyagok:
AmlodipinumDDD
Indapamidum
Perindoprilum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
3331 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy3331,000,00
Üzemi baleset3331,000,00
Általános1711,001620,00
Teljes0,003331,00
Egyedi engedélyes0,003331,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Covercard Plus 5 mg/1,25 mg/5 mg filmtabletta
5 mg perindopril-arginint (megfelel 3,395 mg perindoprilnek), 1,25 mg indapamidot és 5 mg amlodipint (6,935 mg amlodipin-bezilát formájában) tartalmaz filmtablettánként.

Covercard Plus 5 mg/1,25 mg/10 mg filmtabletta
5 mg perindopril-arginint (megfelel 3,395 mg perindoprilnek), 1,25 mg indapamidot és 10 mg amlodipint (13,87 mg amlodipin-bezilát formájában) tartalmaz filmtablettánként.

Covercard Plus 10 mg/2,5 mg/5 mg filmtabletta
10 mg perindopril-arginint (megfelel 6,79 mg perindoprilnek), 2,5 mg indapamidot és 5 mg amlodipint (6,935 mg amlodipin-bezilát formájában) tartalmaz filmtablettánként.

Covercard Plus 10 mg/2,5 mg/10 mg filmtabletta
10 mg perindopril-arginint (megfelel 6,79 mg perindoprilnek), 2,5 mg indapamidot és 10 mg amlodipint (13,87 mg amlodipin-bezilát formájában) tartalmaz filmtablettánként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Egy Covercard Plus filmtabletta naponta egyszer, lehetőleg reggel, étkezés előtt javasolt bevenni.

A fix dózisú kombináció nem alkalmas kezdeti terápiára.
Amennyiben az adagolás módosítása szükséges, az egyes komponensek egyéni titrálását kell elvégezni.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás (lásd 4.3 és 4.4 pont)
Súlyos vesekárosodás esetén (ha a kreatinin-clearance < 30 ml/perc,) a készítmény alkalmazása ellenjavallt.
Középsúlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance 30-60 ml/perc) a Covercard Plus 10 mg/2,5 mg/5 mg és Covercard Plus 10 mg/2,5 mg/10 mg dózisú kombinációk alkalmazása ellenjavallt.
A készítmény összetevőit külön-külön, megfelelő dózisban kombinálva ajánlott elkezdeni a kezelést.
A szokásos orvosi ellenőrzés része lesz a kreatinin- és a káliumszint gyakori ellenőrzése.
A perindopril együttadása aliszkirénnel vesebetegség esetén (GFR < 60 ml/perc/1,73 m2) ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Májkárosodás (lásd 4.3, 4.4 és 5.2 pont)
Súlyos májkárosodás esetén a Covercard Plus alkalmazása ellenjavallt.

Enyhe és közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetén a Covercard Plus alkalmazása során körültekintéssel kell eljárni, mivel ezeknél a betegeknél az amlodipin ajánlott dózisait még nem állapították meg

Idősek (lásd 4.4 pont)
Időskorú betegek esetén a perindoprilát eliminációja csökken (lásd 5.2 pont).
Időskorú betegek Covercard Plus-kezelését a veseműködésnek megfelelően kell megállapítani (lásd 4.3 pont).

Gyermekek és serdülők
A Covercard Plus biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem állapították meg. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* Dializált betegek.
* Kezeletlen dekompenzált szívelégtelenségben szenvedő betegek.
* Súlyos vesekárosodás (kreatinin-clearance < 30 ml/perc).
* Középsúlyos vesekárosodás (kreatinin-clearance < 60 ml/perc) esetén a 10 mg/2,5 mg perindopril/indapamid kombináció (azaz a Covercard Plus 10 mg/2,5 mg/5 mg és 10 mg/2,5 mg/10 mg).
* A készítmény hatóanyagával vagy bármely segédanyagával, egyéb szulfonamidokkal, dihidropiridin-származékokkal, bármely más ACE-gátlóval szembeni túlérzékenység.
* Korábbi ACE-gátló-kezeléssel összefüggő angiooedema (Quincke-oedema) az anamnézisben (lásd 4.4 pont).
* Örökletes vagy idiopathiás angiooedema.
* Terhesség második és harmadik trimesztere (lásd 4.4 és 4.6 pont).
* Hepaticus encephalopathia.
* Súlyos májkárosodás.
* Hypokalaemia.
* Súlyos hypotensio.
* Shock, beleértve a cardiogen shockot is.
* A balkamra kiáramlási pályájának obstrukciója (például súlyos aortastenosis).
* Akut myocardialis infarctust követő hemodinamikailag instabil szívelégtelenség.
* A Covercard Plus filmtabletta egyidejű alkalmazása aliszkiréntartalmú készítményekkel ellenjavallt diabetes mellitusban szenvedő vagy károsodott veseműködésű betegeknél (GFR < 60 ml/perc/1,73 m2) (lásd 4.5 és 5.1 pont).
* Szakubitril/valzartán-terápia. egyidejű alkalmazás. A Covercard Plus-kezelést legkorábban 36 órával a szakubitril/valzartán utolsó adagját követően szabad elkezdeni (lásd még 4.4 és 4.5 pont).
* Extrakorporális kezelések esetén, ha a vér negatív töltésű membránokkal érintkezik (lásd 4.5 pont).
* Jelentős kétoldali arteria renalis stenosisban vagy az egyetlen működő vese arteriájának szűkülete esetén (lásd 4.4 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az egyes monokomponensekhez köthető összes alább részletezett figyelmeztetés vonatkozik a Covercard Plus fix kombinációra is.

Különleges figyelmeztetések

Lítium
A perindopril és indapamid, valamint a lítium kombinációja általában nem ajánlott (lásd 4.5 pont).

A renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer kettős blokádja (RAAS):
Bizonyíték van rá, hogy az ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy az aliszkirén egyidejű alkalmazása fokozza a hypotonia, hyperkalaemia és csökkent veseműködés kockázatát (beleértve az akut veseelégtelenséget is), ezért a RAAS ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinált alkalmazásával történő kettős blokádja nem javasolt (lásd 4.5 és 5.1 pont).
Amennyiben a kettősblokád-kezelést abszolút szükségesnek ítélik, az csak szakorvos felügyeletével, a vesefunkció, az elektrolitszintek és a vérnyomás gyakori és szoros ellenőrzése mellett történhet.
Az ACE-gátlók és angiotenzin II-receptor-blokkolók nem alkalmazhatók egyidejűleg diabeteses nephropathiában szenvedő betegeknél.

Kálimmegtakarító gyógyszerek, káliumpótlás vagy káliumtartalmú sópótlók
A perindopril kombinációja káliummegtakarító gyógyszerekkel, káliumpótlókkal vagy káliumtartalmú sópótlókkal általában nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Neutropenia/agranulocytosis/thrombocytopenia/anaemia
Neutropeniáról/agranulocytosisról, thrombocytopeniáról és anaemiáról számoltak be ACE-gátlót szedő betegek esetében. Normális vesefunkciójú betegeknél egyéb komplikáló tényező hiányában neutropenia ritkán fordul elő. A perindoprilt különös elővigyázatossággal kell alkalmazni kollagén érbetegségben szenvedő, immunszuppresszív kezelésben részesülő, allopurinolt vagy prokainamidot szedő betegeknél, valamint ezen komplikáló tényezők kombinációja esetén, kiváltképp, ha már meglévő vesefunkció-károsodás áll fenn. Ezen betegek némelyikénél súlyos fertőzések alakultak ki, amelyek néhány esetben nem reagáltak intenzív antibiotikum-kezelésre. Amennyiben ezeknél a betegeknél perindoprilt alkalmaznak, a fehérvérsejtszám rendszeres időközönként történő ellenőrzése javasolt és a betegeket tájékoztatni kell, hogy jelezzék, ha fertőzésre utaló tünetet (például torokfájás, láz) tapasztalnak (lásd 4.8. pont).

Renovascularis hypertonia
Kétoldali veseartéria-stenosis vagy a szoliter vese artériájának szűkülete esetén az ACE-gátló-kezelés fokozza a hypotonia és veseelégtelenség kialakulásának a kockázatát (lásd 4.3 pont). Az egyidejű diuretikus kezelés ilyenkor súlyosbító tényező lehet. A vesefunkció romlása előfordulhat a szérum kreatininszintjének kismértékű változása mellett, egyoldali veseartéria-stenosisban szenvedő beteg esetében is.

Túlérzékenység/Angiooedema
Ritkán az arc, a végtagok, az ajkak, a nyelv, a glottis és/vagy a gége angiooedemájáról számoltak be ACE-gátlót (beleértve a perindoprilt is) szedő betegeknél. Ez bármikor előfordulhat a terápia során. Ilyen esetekben a perindopril szedését azonnal abba kell hagyni, és a beteget a tünetek teljes megszűnéséig monitorozni kell. Azokban az esetekben, ahol a duzzanat az arcra és az ajkakra korlátozódott, az állapot rendszerint kezelés nélkül megszűnt, bár a tünetek enyhítésére az antihisztaminok hasznosnak bizonyultak.
A gégeödémával társult angiooedema fatális kimenetelű lehet. Azokban az esetekben, amikor a folyamat kiterjed a nyelvre, a hangrésre vagy a gégére, valószínűleg légúti obstrukciót okoz, ezért azonnal a megfelelő kezelést kell alkalmazni, ami 1:1000 töménységű adrenalin oldat (0,3 ml-0,5 ml) szubkután adásából és/vagy a szabad légutak biztosításából állhat.

Az angiooedema magasabb incidenciájáról számoltak be ACE-gátló-kezelésben részesült feketebőrű betegek esetén a nem-feketebőrű betegekhez képest.

Azoknál a betegeknél, akiknek ACE-gátló-kezeléstől független angiooedema szerepel az anamnézisében, az ACE-gátlók szedésekor az angiooedema kialakulásának kockázata fokozott lehet (lásd 4.3. pont).

ACE-gátlóval kezelt betegeknél ritkán intestinalis angiooedemát jelentettek Ezek a betegek hasi fájdalomról számoltak be (hányingerrel, hányással vagy ezek nélkül), ezt egyes esetekben nem előzte meg az arcon angiooedema és a C-1-észteráz-szintek normálisak voltak. Az angiooedema diagnózisát hasi CT-vel, ultrahanggal vagy sebészeti beavatkozás során állapították meg, és a tünetek az ACE-gátló leállítása után megszűntek. A hasi fájdalommal jelentkező, ACE-gátlót szedő betegek esetében az intestinalis angiooedema lehetőségét is bele kell venni a differenciáldiagnózisba.

Az angiooedema fokozott kockázata miatt a perindopril és a szakubitril/valzartán egyidejű alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont). A szakubitril/valzartán-kezelés nem kezdhető el a perindoprilkezelés utolsó adagjának bevételét követő 36 órán belül. Amennyiben a szakubitril/valzartán-kezelés leállításra kerül, a perindopril-kezelés nem kezdhető el a szakubitril/valzartán utolsó adagját követő 36 órán belül (lásd 4.3 és 4.5 pont).

Az ACE-gátlók NEP-gátlókkal (például racekadotril), mTOR-gátlókal (mint például szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és gliptinekkel (például linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin), történő egyidejű alkalmazása az angiooedema kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (például a légutak vagy a nyelv duzzanata légzéskárosodással vagy anélkül) (lásd 4.5 pont).
A racekadotril-, mTOR-gátló- (például szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és gliptin- (például linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin) kezelés megkezdésekor elővigyázatosság szükséges azoknál a betegeknél, akik már ACE-gátló-kezelésben részesülnek.

Anaphylactoid reakciók deszenzibilizálás során
Hártyásszárnyú rovarok (méhek, darazsak) mérgeivel szemben történő deszenzibilizálás alatti ACE-gátló szedésekor, izolált esetekben életveszélyes, elhúzódó anaphylactoid reakciókról számoltak be. Ezért az ACE-gátlókat deszenzibilizációs kezelés alatt, allergiás egyéneknél óvatosan kell alkalmazni, és a méreggel szembeni immunterápiával kezelt betegeknél kerülni kell. Ezek az anaphylactoid reakciók megelőzhetők, ha a deszenzibilizálást megelőzően legalább 24 órával az ACE-gátló adását átmenetileg felfüggesztik azoknál a betegeknél, akiknek ACE-gátlókra és deszenzibilizálásra egyaránt szükségük van.

Anaphylactoid reakciók LDL-aferezis során
Az ACE-gátlót szedő betegeknél ritkán életveszélyes anaphylactoid reakció lépett fel a dextrán-szulfáttal végzett LDL- (alacsony denzitású lipoprotein) aferezis alatt. Ezek a reakciók elkerülhetők voltak, ha az egyes aferezisek előtt átmenetileg szüneteltették az ACE-gátló-terápiát.

Hemodializált betegek
Anaphylactoid reakciókról számoltak be a nagy átáramlású membránokkal (például AN 69) dializált és egyidejűleg ACE-gátlóval kezelt betegek esetében. Az ilyen betegeknél fontolóra kell venni, hogy más típusú dializáló membránt vagy más osztályba tartozó vérnyomáscsökkentőt alkalmazzanak.

Primaer hyperaldosteronismus
Primaer hyperaldosteronismusban szenvedő betegek általában nem reagálnak a renin-angiotenzin rendszer gátlásán keresztül ható vérnyomáscsökkentő gyógyszerekre. Ezért ennek a gyógyszernek az alkalmazása nem javasolt.

Terhesség
Az ACE-gátló-kezelést terhesség alatt nem szabad elkezdeni. Hacsak az ACE-gátlóval történő folyamatos kezelés nem elengedhetetlen, gyermekvállalási szándék esetén a betegeket olyan alternatív vérnyomáscsökkentő kezelésre kell átállítani, , amelynek terhesség alatti biztonságos alkalmazása igazolt. Terhesség megállapítása esetén az ACE-gátló-terápiát azonnal le kell állítani, és szükség esetén más, megfelelő kezelést kell alkalmazni (lásd 4.3 és 4.6 pont).

Hepaticus encephalopathia
Májműködési zavar esetén a tiazid és tiazid-típusú diuretikumok, különösen az elektrolit-háztartás zavarának egyidejű fennállásakor, akár májkómáig is súlyosbodó hepaticus encephalopathiát okozhatnak. Amennyiben ez jelentkezik, a diuretikum alkalmazását azonnal abba kell hagyni.

Fényérzékenység
A tiazidok és a tiazid-típusú diuretikumok kapcsán fényérzékenységi reakciók eseteiről számoltak be (lásd 4.8 pont). Amennyiben a kezelés alatt fényérzékenységi reakció fordul elő, ajánlatos leállítani a kezelést. Ha szükségesnek ítélik a diuretikus kezelés újrakezdését, akkor az érintett területek védelme javasolt a napsugárzás, illetve mesterséges UVA sugárzás ellen.

Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Vesefunkció
- Súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance < 30 ml/perc), a készítmény alkalmazása ellenjavallt.
- Középsúlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance < 60 ml/perc), a 10 mg/2,5 mg perindopril/indapamid kombinációt tartalmazó készítmények alkalmazása ellenjavallt (azaz a Covercard Plus 10 mg/2,5 mg/5 mg és 10 mg/2,5 mg/10 mg).
- Azon hypertoniás betegek, akiknél nincsenek előzetesen fennálló nyilvánvaló veseelváltozások, és akiknek a vesefunkciós értékei funkcionális veseelégtelenséget jeleznek, a kezelést le kell állítani és kisebb dózissal, vagy csak az egyik komponenssel lehet újrakezdeni.
Ezen betegeknél kétheti kezelés után, majd 2 havonta rendszeresen ellenőrizni kell a szérum kreatinin- és káliumszintjét a terápiás időszak alatt. Veseelégtelenséget főként súlyos szívelégtelenség vagy a háttérben meghúzódó vesekárosodás, például az arteria renalis stenosisa esetén tapasztaltak.
A készítmény alkalmazása általában nem javasolt kétoldali veseartéria-szűkületben, vagy egy működő vese esetén.
- Artériás hypotonia és/vagy veseelégtelenség kockázata (szívelégtelenségben, só- és folyadékhiány esetén stb.): Só- és/vagy folyadékhiányos betegeknél (például szigorú sómentes diéta vagy elhúzódó diuretikum-kezelés), kezdetben alacsony vérnyomás, arteria renalis stenosis, pangásos szívelégtelenség, oedemával és ascitessel járó májcirrózis esetén a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszer jellegzetes stimulációját észlelték.
Ezen rendszer működését blokkoló ACE-gátló alkalmazásakor, ennek megfelelően - mindenekelőtt az első dózis adásakor, továbbá a kezelés első két hetében - hirtelen lecsökkenhet a vérnyomás és/vagy megemelkedhet a plazma kreatininszintje, vagyis funkcionális veseelégtelenség alakulhat ki. Ez - ritkán bár, de - jelentkezhet hirtelen, és kialakulhat később is. Ilyen esetekben a kezelést alacsony dózissal célszerű kezdeni és az adagot fokozatosan kell emelni. Ischaemiás szívbetegségben vagy agyi keringési elégtelenségben szenvedő betegek esetében egy túlzott vérnyomásesés myocardialis infarctust vagy cerebrovaszkuláris történést eredményezhet.
- A tiazid és tiazid-típusú diuretikumok csak akkor fejtik ki teljesen hatásukat, ha a vesefunkció normális, vagy csak minimálisan beszűkült (ha a szérum kreatininszint 25 mg/l, azaz 220 mikromol/1 alatti felnőttek esetében). Időskorban a szérum kreatininszintet a kor, testsúly és a nem függvényében korrigálni kell.
A diuretikus kezelés elkezdése víz- és nátriumvesztést okoz, ami másodlagos hypovolaemiához és a glomerulus filtratio csökkenéséhez vezet. Ennek következtében emelkedhet a vér karbamid- és kreatininszintje. Ez az átmeneti vesefunkció-zavar normál veseműködésű betegek esetén nem jár káros következményekkel, de a fennálló vesekárosodást súlyosbíthatja.
- Az amlodipint károsodott vesefunkciójú betegeknél a szokásos dózisban lehet alkalmazni. Az amlodipin plazmakoncentrációjának változása nem függ össze a vesekárosodás mértékével.
- A Covercard Plus hatását nem vizsgálták vesefunkció-károsodás esetén. Károsodott vesefunkció mellett a Covercard Plus dózisát az egyes hatóanyagok különálló adagolási javallatának megfelelően kell meghatározni.

Hypotonia, folyadék- és nátriumhiány
- Előzőleg nátriumhiányban szenvedő betegeknél (főként arteria renalis stenosis esetén) hirtelen vérnyomásesés léphet fel. Ezeknél a betegeknél rendszeresen figyelni kell a folyadék- és elektrolithiány klinikai jeleit, amelyek átmeneti hasmenés, hányás miatt léphetnek fel és a plazma elektrolitok értékeit.
Jelentős hypotonia esetén izotóniás sóoldat intravénás infúzióban történő alkalmazása szükséges. Átmeneti vérnyomásesés nem zárja ki a kezelés folytatását. A megfelelő vérnyomás elérése és volumenpótlás után a kezelés kisebb dózissal, vagy csak az egyik hatóanyaggal folytatható.
- A nátriumszint csökkenése kezdetben tünetmentes lehet, és ezért a rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen. Az ellenőrzést gyakrabban kell elvégezni időseknél és májcirrózisban szenvedő betegeknél (lásd 4.8 és 4.9 pont).
- Bármilyen diuretikus kezelés okozhat hyponatraemiát, amelynek néha nagyon súlyos következményei lehetnek.
- Hyponatraemia hypovolaemiával együtt kiszáradást és orthostaticus hypotensiót okozhat. Egyidejű kloridion-vesztés másodlagos kompenzációs metabolikus alkalózishoz vezethet, ennek előfordulása és mértéke csekély.

Káliumszint
- Az indapamid, perindopril és amlodipin kombinációja nem gátolja meg a hypokalaemia kialakulását, főleg diabeteses vagy veseelégtelenségben szenvedő betegek esetén. Így - mint minden vérnyomáscsökkentő szerrel kombinált diuretikum alkalmazásakor - a szérum káliumszinteket rendszeresen ellenőrizni kell.
- A szérum káliumszint emelkedését észlelték ACE-gátlóval (köztük perindoprillel) kezelt néhány betegnél. Az ACE-gátlók az aldoszteron-felszabadulás gátlása révén hyperkalaemiát okozhatnak. Ez a hatás normál vesefunkciójú betegeknél általában nem jelentős. A hyperkalaemia kialakulása szempontjából rizikófaktornak tekinthető: a veseelégtelenség, a vesefunkció romlása, az életkor (> 70 év), diabetes mellitus, interkurrens események, különösképpen a dehidráció, akut kardiális dekompenzáció, metabolikus acidózis, valamint káliummegtakarító diuretikumok (például spironolakton, eplerenon, triamteren vagy amilorid), káliumpótló gyógyszerek, vagy káliumtartalmú sópótlók és egyéb, káliumszint-emelkedést előidéző gyógyszerek (például heparin, ko-trimoxazol, más néven trimetoprim/szulfametoxazol) és különösképpen az aldoszteron-antagonisták, illetve az angiotenzin-receptor-blokkolók egyidejű alkalmazása. Káliumpótló szerek, káliummegtakarító diuretikumok vagy káliumtartalmú sópótlók használata - különösen károsodott vesefunkciójú betegeknél - a szérum káliumszint jelentős emelkedéséhez vezethet. A hyperkalaemia súlyos, néha végzetes arrhythmiákat okozhat. A káliummegtakarító diuretikumokat és az angiotenzin-receptor-blokkolókat elővigyázatossággal kell alkalmazni ACE-gátlókat szedő betegeknél, a szérum káliumszint és a vesefunkció ellenőrzése mellett. Amennyiben bármely fentebb említett gyógyszer együttes alkalmazása válik szükségessé, elővigyázatosság és a szérum káliumszint gyakori ellenőrzése szükséges (lásd 4.5. pont).
- A hypokalaemiához vezető káliumürítés a tiazid és tiazid-típusú diuretikumok fő kockázata. A hypokalaemia izomproblémákat okozhat. Rhabdomyolysis eseteiről számoltak be, főként súlyos hypokalaemiával összefüggésben. A csökkent káliumszint (< 3,4 mmol/1) kialakulását meg kell előzni bizonyos magas rizikójú betegcsoportok, mint például idősek és/vagy alultápláltak esetében, függetlenül attól, hogy a betegek más gyógyszereket is szednek-e, valamint asciteses és oedemás cirrhosisos betegek, szívkoszorúér-betegek és szívelégtelenségben szenvedők esetében. Ilyen esetekben a hypokalaemia fokozza a szívglikozidok kardiotoxicitását és az arrhythmiák kockázatát.
A megnyúlt QT-intervallum, akár congenitalis, akár iatrogen eredetű, szintén rizikófaktor. A hypokalaemia és a következményes bradycardia kombinációja is hajlamosít a súlyos, esetenként fatális arrhythmiák (mindenekelőtt torsades de pointes) kialakulására.
Minden fent említett esetben a szérum káliumszint gyakoribb ellenőrzése szükséges. A káliumszint első ellenőrzését a kezelés elkezdése utáni első héten kell elvégezni. Ha alacsony káliumszintet mérnek, azt korrigálni kell. Az alacsony szérum magnéziumkoncentrációval összefüggő hypokalaemia kezelésre rezisztens lehet, ha a szérum magnéziumszintet nem korrigálják.

Kalciumszint
Tiazid és tiazid-típusú diuretikumok csökkenthetik a kalcium vizelettel történő kiválasztását, ezáltal a plazma kalciumszint enyhe és átmeneti emelkedését okozhatják. A kalciumszint kifejezett emelkedése nem diagnosztizált hyperparathyreosis következménye is lehet. A kezelést a mellékpajzsmirigy-funkció kivizsgálásáig fel kell függeszteni (lásd 4.8 pont).

Plazma magnéziumszint
A tiazidok és a velük rokon diuretikumok, többek között az indapamid igazoltan megemelik a magnézium vizelettel történő kiválasztását, ami hypomagnesaemiát eredményezhet (lásd 4.5 és 4.8 pont).

Renovascularis hypertonia
A renovascularis hypertonia megfelelő kezelése a revaszkularizáció. Mindazonáltal a renovascularis hypertoniában szenvedő betegeknél a műtét elvégzéséig, illetve ha nem végezhető el a műtéti beavatkozás, előnyösnek bizonyulhat az ACE-gátló-kezelés.
Ha a Covercard Plus-kezelést ismert vagy feltételezett veseartéria-stenosis esetén rendelik el, a kezelést kórházban, alacsony dózissal, a vesefunkció és a káliumszint folyamatos ellenőrzése mellett kell elkezdeni, mivel néhány beteg esetében funkcionális veseelégtelenség alakult ki, ami a kezelés abbahagyásakor reverzibilis.

Köhögés
ACE-gátlók szedésével összefüggésben beszámoltak száraz köhögésről. A köhögés jellemzően perzisztáló és a terápia felfüggesztésével megszűnik. Ennek a tünetnek a megjelenésekor iatrogen etiologiára is gondolni kell. Amennyiben ACE-gátló alkalmazása a továbbiakban is indokolt, a kezelés folytatása mérlegelendő.

Atherosclerosis
Bár a hypotonia minden betegnél előfordulhat, ischaemiás szívbetegségben vagy agyi keringési elégtelenségben szenvedők kezelésekor különös körültekintéssel kell eljárni, és alacsony dózis alkalmazásával kell elkezdeni a kezelést.

Hypertoniás krízis
Hypertoniás krízisben az amlodipin biztonságosságát és hatásosságát nem állapították meg.

Szívelégtelenség/súlyos szívelégtelenség
A szívelégtelenségben szenvedő betegeket fokozott óvatossággal kell kezelni.
Egy súlyos (NYHA besorolás szerint III. és IV. stádiumú) szívelégtelenségben szenvedő betegek bevonásával végzett hosszú távú placebokontrollos klinikai vizsgálat során nagyobb gyakorisággal jelentették a tüdőödéma előfordulását az amlodipinnel kezelt csoportban a placebocsoporthoz képest. Pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegek esetében a kalciumcsatorna-blokkolókat - beleértve az amlodipint is - fokozott körültekintéssel kell alkalmazni, mert fokozhatják a jövőbeli kardiovaszkuláris események kockázatát, valamint a mortalitást.
Súlyos szívelégtelenségben (IV. stádium) szenvedő betegek esetén a kezelést orvosi felügyelet mellett, csökkentett kezdeti dózissal kell elkezdeni. A coronaria-elégtelenségben szenvedő hypertoniás betegek esetén a béta-blokkoló-kezelést nem kell leállítani: a béta-blokkoló kiegészítéseképpen ACE-gátlót kell adni.

Aorta- vagy mitralis billentyű-stenosis/hypertrophiás cardiomyopathia
ACE-gátlók csak óvatosan adhatók olyan betegeknek, akiknél balkamrai kiáramlási obstrukció áll fenn.

Diabeteses betegek
Inzulindependens diabetes mellitusban szenvedő betegek (spontán hajlam a káliumszint emelkedésére) kezelését orvosi felügyelet mellett, csökkentett kezdeti dózissal kell elkezdeni.
Az előzőleg orális antidiabetikumokkal vagy inzulinnal kezelt diabeteses betegek esetében a vércukorszint szoros monitorozása szükséges, főként az ACE-gátlóval végzett kezelés első hónapjában.
Cukorbetegeknél, különösen alacsony káliumszint esetén, fontos a vércukorszint monitorozása.

Etnikai különbségek
Más ACE-gátlókhoz hasonlóan a perindopril kevésbé hatékonyan csökkenti a vérnyomást feketebőrű betegek esetében, mint nem-feketebőrű betegek esetében. Ennek feltételezhető oka az alacsony reninszintű állapot magasabb prevalenciája a feketebőrű hypertoniás populációban.

Sebészi beavatkozás/anesztézia
Általános érzéstelenítés során az angiotenzin-konvertáló enzimgátlók vérnyomásesést okozhatnak, különösen, ha vérnyomáscsökkentő potenciállal rendelkező anesztetikumot alkalmaznak. Ezt szem előtt tartva a hosszú hatástartamú angiotenzin-konvertáló enzimgátlók (mint például a perindopril) adását a műtét előtt lehetőleg egy nappal fel kell függeszteni.

Májkárosodás
ACE-gátlók alkalmazása során ritkán cholestaticus icterusszal kezdődő és fulmináns májnekrózisig progrediáló szindróma kialakulását észlelték, ami (esetenként) halálos kimenetelű volt. Ennek a szindrómának a mechanizmusa nem ismert. Az ACE-gátló-kezelés leállítása és megfelelő orvosi utánkövetés szükséges azoknál a betegeknél, akiknél ACE-gátló szedése mellett icterus lép fel, vagy a májenzimszintek kifejezetten emelkednek (lásd 4.8 pont).

Májkárosodásban szenvedő betegek esetében az amlodipin felezési ideje megnő és az AUC-értékek magasabbak lesznek. Ilyen esetben pontos adagolási javaslat nincs megállapítva, ezért ezeknek a betegeknek az amlodipin adagolását az alacsonyabb dózistartománnyal kell kezdeni és mind a kezelés elején, mind dózisemelés során fokozott körültekintéssel kell eljárni. Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetében lassú dózisemelésre és szoros monitorozásra lehet szükség.

A Covercard Plus kombinációs készítmény hatását nem vizsgálták májkárosodásban. Figyelembe véve az egyes komponensek hatását, a Covercard Plus ellenjavallt súlyos májkárosodásban, és óvatosan kell eljárni enyhe vagy középsúlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetén is.

Húgysav
Hyperuricaemiás betegek esetében fokozódhat a köszvényes rohamra való hajlam.

Idősek
A kezelés megkezdése előtt a vesefunkciót és a szérum káliumszinteket ellenőrizni kell. A kezdő dózist a továbbiakban a hirtelen fellépő hypotonia elkerülésének érdekében a vérnyomás alakulásának függvényében kell módosítani, különösen folyadék- és elektrolithiány esetén. Időskorú betegek esetében az amlodipin dózisának emelésekor fokozott körültekintéssel kell eljárni (lásd 4.2 és 5.2 pont).

Segédanyagok
Nátrium-tartalom
A Covercard Plus kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Choroidealis effusio, akut myopia és szekunder, zárt zugú glaucoma
A szulfonamid vagy szulfonamid-származék gyógyszerek idioszinkráziás reakciót válthatnak ki, amely látótérkieséssel járó choroidealis effusiót, átmeneti myopiát és akut zárt zugú glaucomát eredményezhet. A tünetek közé tartozik a látásélesség-csökkenés vagy a szemfájdalom akut megjelenése, amelyek jellemző módon a kezelés megkezdése után órákon-heteken belül jelentkeznek. A kezeletlen akut zárt zugú glaucoma végleges látásvesztéshez vezethet. Az elsődleges kezelés a gyógyszer adásának a lehető leggyorsabban történő abbahagyása. Azonnali gyógyszeres vagy műtéti kezelés mérlegelése szükséges lehet, ha az intraocularis nyomás változatlanul magas marad. Az akut zárt zugú glaucoma kialakulásának kockázati tényezői közé tartozhat az anamnézisben szereplő szulfonamid- vagy penicillinallergia.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Covercard Plus kombináció gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.
A perindopril és az indapamid nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket, de a vérnyomás csökkenése miatt a betegek egy részénél egyedi reakciók jelentkezhetnek.
Az amlodipin kis- vagy közepes mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ha az amlodipint szedő betegek szédüléstől, fejfájástól, fáradtságtól, kimerültségtől vagy hányingertől szenvednek, a reakciókészségük romolhat, aminek következtében a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességük károsodhat. Elővigyázatosság javasolt, különösen a kezelés elején.


4.9 Túladagolás

Covercard Plus-szal történő humán túladagolásról nincs adat.

A perindopril/indapamid kombinációhoz kapcsolódóan
Tünetek
A túladagolás legvalószínűbb tünete a hypotonia. Jelentkezhet ezen kívül hányinger, hányás, izomgörcsök, szédülés, álmosság, mentális zavartság, oliguria, ami anuriáig súlyosbodhat (a hypovolaemia miatt). A só- és vízháztartás zavara (alacsony szérum nátrium- és káliumérték) előfordulhat.

Kezelés
Első lépésként a lenyelt hatóanyagok eltávolítását kísérelhetjük meg gyomormosással, illetve aktív szén adásával, majd a megfelelő szakintézményben rendezni kell a szervezet folyadék- és elektrolit-egyensúlyát, amíg az vissza nem tér a normálértékre.
Ha kifejezett hypotonia lép fel, akkor a beteget le kell fektetni úgy, hogy a feje lejjebb legyen. Szükség esetén izotóniás sóoldat adandó infúzióban vagy egyéb, megfelelő volumenpótlás alkalmazandó.
A perindoprilát, a perindopril aktív formája, dializálható (lásd 5.2 pont).

Amlodipinhez kapcsolódóan
Tünetek
Humán vonatkozásban szándékos túladagolással kapcsolatos tapasztalatok korlátozottak.
A rendelkezésre álló adatok arra utalnak, hogy nagymértékű túladagolás fokozott perifériás értágulatot, és valószínűleg reflex tachycardiát okozhatnak. Kifejezett és feltehetően tartós, szisztémás hypotoniáról - beleértve a halálos kimenetelű shockot is - számoltak be.
Ritka előfordulási gyakorisággal nem kardiogén eredetű tüdőödémát jelentettek az amlodipin-túladagolás következményeként, amely késői kezdettel (24-48 órával a bevétel után) jelentkezhet, és légzéstámogatást tesz szükségessé. A perfúzió és a perctérfogat fenntartására irányuló korai újraélesztési intézkedések (beleértve a folyadéktúlterhelést) kiváltó tényezők lehetnek.

Kezelés
Amlodipin-túladagolás esetén klinikailag jelentős hypotonia jelentkezésekor aktív kardiovaszkuláris támogatás - beleértve a szívműködés és légzésfunkció gyakori monitorozása, a végtagok magasra helyezése, a keringő folyadéktérfogat és a vizelet mennyiségének ellenőrzése is szükséges.

Vazokonstriktor adása hasznos lehet az értónus és a vérnyomás helyreállítása céljából, feltéve, hogy alkalmazása nem ellenjavallt. Intravénás kalcium-glükonát jótékony lehet a kalciumcsatorna-blokád hatásának visszafordításában.
Esetenként a gyomormosás hasznos lehet. Egészséges önkénteseknél 10 mg amlodipin bevétele után legfeljebb 2 órával adott aktív szén csökkentette az amlodipin felszívódását.
Mivel az amlodipin nagymértékben kötődik plazmafehérjékhez, a dialízis alkalmazása valószínűleg nem jár kedvező hatással.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A klinikai vizsgálati adatok azt mutatták, hogy a renin-angiotenzin-aldoszteron rendszernek (RAAS) ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-blokkolók vagy aliszkirén kombinációjával történő kettős blokádja nagyobb gyakorisággal okoz mellékhatásokat, például hypotoniát, hyperkalaemiát és beszűkült veseműködést (beleértve az akut veseelégtelenséget is), mint a csak egyféle RAAS-ra ható szer alkalmazása (lásd 4.3, 4.4 és 5.1 pont).

Az angiooedema kialakulásának kockázatát növelő gyógyszerek:
Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása szakubitril/valzartánnal ellenjavallt az angiooedema kialakulásának fokozott kockázata miatt (lásd 4.3. és 4.4 pont). A szakubitril/valzartán-kezelést tilos elkezdeni a perindopril-kezelés utolsó adagjának bevételét követő 36 órán belül. A perindopril-kezelést tilos elkezdeni a szakubitril/valzartán utolsó adagjának bevételét követő 36 órán belül (lásd 4.3 és 4.4 pont).
Az ACE-gátlók egyidejű alkalmazása racekadotrillel, mTOR-gátlókkal (például szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz) és gliptinekkel (például linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin) az angiooedema kialakulásának fokozott kockázatához vezethet (lásd 4.4 pont).

Hyperkalaemiát előidéző gyógyszerek:
Bár a szérum káliumszint általában a normál tartományban marad, a Covercard Plus-szal kezelt betegek egy részénél hyperkalaemia alakulhat ki. Egyes gyógyszerek vagy terápiás gyógyszercsoportok fokozhatják a hyperkalaemia kialakulását: aliszkirén, káliumtartalmú készítmények, káliummegtakarító diuretikumok (például spironolakton, triamteren vagy amilorid), ACE-gátlók, angiotenzin II-receptor-antagonisták, nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-ok), heparinok, immunszuppresszív szerek, mint például a ciklosporin vagy takrolimusz, valamint a trimetoprim és a ko-trimoxazol (trimetoprim/szulfametoxazol), mivel a trimetoprim az amiloridhoz hasonlóan káliummegtakarító diuretikumként viselkedik. Ezeknek a gyógyszereknek az együttes alkalmazása fokozza a hyperkalaemia kialakulásának kockázatát.
Ezért a Covercard Plus és a fent említett gyógyszerek együttes alkalmazása nem ajánlott. Amennyiben egyidejű alkalmazásra van szükség, akkor ezeket körültekintően és a szérum káliumszint gyakori monitorozása mellett kell alkalmazni.

Az egyidejű alkalmazás ellenjavallt (lásd 4.3 pont):
Aliszkirén: Diabeteses vagy vesekárosodásban szenvedő betegek esetén a hyperkalaemia, a romló vesefunkció romlása és a kardiovaszkuláris morbiditás és mortalitás kockázatának fokozódása miatt.

Extrakorporális kezelések: Extrakorporális kezelések, amelyek során a vér negatív töltésű felületekkel érintkezik, mint például nagy átáramlású (high flux) membránokkal (például poliakrilonitril membránok) végzett dialízis vagy hemofiltráció és dextrán-szulfáttal történő alacsony denzitású lipoprotein-aferezis, a súlyos anaphylactoid reakciók fokozott veszélye miatt (lásd 4.3 pont). Amennyiben ilyen kezelés szükséges, megfontolandó más típusú dializáló membrán vagy egy másik csoportba tartozó vérnyomáscsökkentő gyógyszer alkalmazása.

Az egyidejű alkalmazás nem ajánlott:

Komponens
Ismert interakció a következő szerrel
Egyéb gyógyszerkölcsönhatások
perindopril /indapamid
Lítium
A lítium és ACE-gátlók egyidejű alkalmazásakor a lítium szérumszintjének és toxicitásának reverzibilis fokozódásáról számoltak be. Az indapamiddal kombinált perindopril és a lítium együttes alkalmazása nem javasolt, de ha ez a kombináció szükségesnek bizonyul, akkor a lítium szérumszintjét gondosan monitorozni kell (lásd 4.4 pont).
perindopril
Aliszkirén
Azoknál a betegeknél, akik nem szenvednek diabetesben vagy a veseműködésük nem károsodott, a hyperkalaemia kialakulásának kockázata, a vesefunkció romlása, és a kardiovaszkuláris morbiditás és mortalitás fokozott (lásd 4.4 pont).

ACE-gátló és angiotenzin-receptor-blokkoló egyidejű alkalmazása
Atheroscleroticus betegségben, szívelégtelenségben, vagy célszervi károsodással járó diabetesben szenvedő betegeknél, ACE-gátló és angiotenzin-receptor-blokkoló egyidejű alkalmazása esetén a szakirodalomban nagyobb gyakorisággal számoltak be hypotonia, syncope, hyperkalaemia és romló vesefunkció (beleértve az akut veseelégtelenséget is) előfordulásáról, mint egyetlen renin-angiotenzin-aldoszteron rendszerre ható szer esetén. A kettős blokád (például egy ACE-inhibitor és egy angiotenzin II-receptor-antagonista kombinációja) alkalmazását az egyedi esetekre kell korlátozni, a vesefunkció, a szérum káliumszint és a vérnyomás szoros ellenőrzése mellett (lásd 4.4 pont).

Esztramusztin
Mellékhatások, mint például angioneuroticus oedema (angioedema) előfordulásának kockázata fokozódik.

Káliummegtakarító gyógyszerek (például triamteren, amilorid stb.), kálium (sók)
Hyperkalaemia (esetenként halálos), különösen vesekárosodással együtt (additív káliumszint-növelő hatások). A perindoprilnek a fent említett gyógyszerekkel történő kombinációja nem ajánlott (lásd 4.4 pont). Amennyiben együttes adásuk indokolt, ez fokozott óvatossággal és a szérum káliumszint gyakori ellenőrzése mellett történjen. Spironolakton szívelégtelenségben történő alkalmazásához lásd "Az egyidejű alkalmazás fokozott óvatosságot igényel" című részt.

Ko-trimoxazol (trimetoprim/szulfametoxazol)
Egyidejűleg ko-trimoxazolt (trimetoprim/szulfametoxazol) szedő betegek esetében a hyperkalaemia kockázata fokozódhat (lásd 4.4 pont).
amlodipin
Dantrolén (infúzió)
Állatoknál hyperkalaemiával társult letális kamrafibrillációt és keringés-összeomlást észleltek verapamil és dantrolén intravénás adagolása után. A hyperkalaemia kockázata miatt a malignus hyperthermiára hajlamos betegek esetében, és a malignus hyperthermia kezelése alatt a kalciumcsatorna-blokkolók, mint például az amlodipin, együttes alkalmazását kerülni kell.

Grépfrút vagy grépfrútlé
Néhány beteg esetében növelheti a biológiai hozzáférhetőséget, ami a vérnyomáscsökkentő hatás fokozódását eredményezi.

Az egyidejű alkalmazás fokozott óvatosságot igényel:

Komponens
Ismert interakció a következő gyógyszerrel
Egyéb gyógyszerkölcsönhatások
perindopril/ indapamid
Baklofén
Fokozott vérnyomáscsökkentő hatás. A vérnyomást rendszeresen ellenőrizni kell, és a vérnyomáscsökkentő dózisa módosítandó, amennyiben szükséges.

Nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek (beleértve a nagy dózisú acetilszalicilsavat)
ACE-gátlók és nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek (például gyulladáscsökkentő adagban alkalmazott acetilszalicilsav, COX-2-gátlók és nem-szelektív NSAID-ok) egyidejű alkalmazása esetén a vérnyomáscsökkentő hatás gyengülhet. ACE-gátlók és NSAID-ok egyidejű alkalmazása fokozhatja a veseműködés romlásának kockázatát beleértve az akut veseelégtelenség lehetőségét is, valamint a szérum káliumszint emelkedését, különösen fennálló veseelégtelenség esetén. A kombináció adagolásakor óvatosság szükséges, különösen idős betegek esetében. A betegek megfelelő hidráltsági állapotát biztosítani kell, és mérlegelendő a veseműködés ellenőrzése az egyidejű kezelés megkezdése után, majd azt követően rendszeresen.
perindopril
Antidiabetikumok (inzulin, orális antidiabetikumok)
Epidemiológia vizsgálatok arra utaltak, hogy az ACE-gátlók és antidiabetikumok (inzulinok, orális antidiabetikumok) együttes alkalmazása fokozhatja a vércukorszint-csökkentő hatást és a hypoglykaemia kockázatát. Ez a jelenség nagyobb valószínűséggel fordul elő a kombinációs kezelés első heteiben, valamint vesekárosodásban szenvedő betegek esetén.

Nem káliummegtakarító diuretikumok
Diuretikus terápiában részesülő betegeknél - különösen azoknál, akiknél volumen- és/vagy sóhiányos állapot áll fenn - kifejezett vérnyomáscsökkenés tapasztalható az ACE-gátló-kezelés megkezdését követően. A hipotenzív hatás kialakulásának esélyét mérsékelni lehet a diuretikus kezelés felfüggesztésével, a perindopril-kezelés alacsony és fokozatosan emelkedő dózisokkal történő megkezdése előtt a volumen- vagy sóbevitel fokozásával.

Artériás hypertoniában, ha a korábbi diuretikus terápia volumen-/sóhiányos állapotot okozott, a diuretikus kezelést fel kell függeszteni az ACE-gátló-kezelés megkezdése előtt (ebben az esetben egy nem-káliummegtakarító diuretikumot lehet ezután újra alkalmazni) vagy az ACE-gátló-kezelést kell alacsony és fokozatosan emelkedő dózisokkal elkezdeni.
Diuretikummal kezelt pangásos szívelégtelenségben az ACE-gátló-kezelést nagyon alacsony dózissal kell megkezdeni, lehetőség szerint az egyidejűleg alkalmazott nem káliummegtakarító diuretikum dózisának csökkentését követően.
A vesefunkciót (szérum kreatininszintek) minden esetben rendszeresen ellenőrizni kell az ACE-gátló-kezelés első heteiben.

Káliummegtakarító diuretikumok (eplerenon, spironolakton)
Napi 12,5 mg - 50 mg eplerenon vagy spironolakton és alacsony dózisú ACE-gátló:
II-IV. stádiumú (NYHA) szívelégtelenség (ejekciós frakció < 40%) kezelése, valamint korábbi ACE-gátló- és kacsdiuretikum-kezelés esetén a hyperkalaemia kockázata (potenciálisan halálos), különösen a kombinációra vonatkozó előírási ajánlások be nem tartása esetében.
A kombinációs kezelés megkezdése előtt ellenőrizni kell, nem áll-e fenn hyperkalaemia és vesekárosodás.
A kálium- és kreatininszintek fokozott ellenőrzése ajánlott a kezelés első hónapjában hetente egyszer, majd havonta.

Racekadotril
Ismeretes, hogy az ACE-gátlók (mint például a perindopril) angiooedemát okozhatnak. Racekadotrillel (egy, az akut hasmenés kezelésére szolgáló gyógyszer) történő együttes alkalmazás során az angiooedema megjelenése fokozottabb lehet.

mTOR-inhibitorok (például szirolimusz, everolimusz, temszirolimusz)
Az egyidejűleg mTOR-inhibitor-terápiában részesülő betegeknél megnövekedhet az angiooedema kockázata (lásd 4.4 pont).

Gliptinek (linagliptin, szaxagliptin, szitagliptin, vildagliptin)
ACE-gátlóval együtt alkalmazva fokozódik az angiooedema kockázata, a dipeptidil-peptidáz-IV (DPP-IV) gliptinek által csökkentett aktivitásán keresztül.

Ciklosporin
ACE-gátlók és a ciklosporin egyidejű alkalmazása alatt hyperkalaemia alakulhat ki. különösen fennálló veseelégtelenség esetén. A szérum káliumszint ellenőrzése javasolt.

Heparin
ACE-gátlók és a ciklosporin egyidejű alkalmazása alatt hyperkalaemia alakulhat ki. különösen fennálló veseelégtelenség esetén. A szérum káliumszint ellenőrzése javasolt.
indapamid
Torsades de pointes-t kiváltó gyógyszerek
A hypokalaemia kockázata miatt az indapamid csak óvatosan adható együtt olyan gyógyszerekkel, amelyek torsades de pointes típusú ritmuszavart válthatnak ki, mint például, de nem kizárólag:
- Ia. típusú antiaritmiás gyógyszerek (például kinidin, hidrokinidin, dizopiramid);
- III. típusú antiaritmiás gyógyszerek (például amiodaron, szotalol, dofetilid, ibutilid, bretilium);
- bizonyos antipszichotikumok:
fenotiazinok (például klórpromazin, ciamemazin, levomepromazin, tioridazin, trifluoperazin),
benzamidok (például amiszulprid, szulpirid, szultoprid, tiaprid),
butirofenonok (például droperidol, haloperidol), egyéb antipszichotikumok (például pimozid);
- egyéb gyógyszerek (például bepridil, ciszaprid, difemanil, intravénás eritromicin, halofantrin, mizolasztin, moxifloxacin, pentamidin, sparfloxacin, intravénás vinkamin, metadon, asztemizol, terfenadin).
Az alacsony káliumszint megelőzése és szükség szerinti korrigálása: a QT-intervallum rendszeres ellenőrzése javasolt.

Amfotericin B (intravénásan), glükokortikoidok és mineralokortikoidok (szisztémás alkalmazás), tetrakozaktid, stimuláló hashajtók
Az alacsony káliumszint kockázata fokozódik (additív hatás). Ellenőrizni és szükség esetén korrigálni kell a káliumszintet; fokozott körültekintés szükséges egyidejű szívglikozid-terápia esetén. Nem-stimuláló hashajtók alkalmazása javasolt.

Szívglikozidok
A hypokalaemia és/vagy hypomagnesaemia hajlamosít a digitálisz toxikus hatásaira. Ellenőrizni kell a plazma kálium- és magnéziumszintjét, valamint az EKG-t , és szükség szerint módosítani kell a kezelést.

Allopurinol
Az indapamid együttes alkalmazása növelheti az allopurinolra adott túlérzékenységi reakciók előfordulási gyakoriságát.
amlodipin
CYP3A4-induktorok
Ismert CYP3A4-induktorokkal való egyidejű alkalmazás esetén megváltozhat az amlodipin plazmakoncentrációja. Emiatt monitorozni kell a vérnyomást, és meg kell fontolni a dózis módosítását az egyidejű gyógyszeralkalmazás alatt és után is, különösen erős CYP3A4-induktorok (például rifampicin, közönséges orbáncfű - Hypericum perforatum) használata esetén.

CYP3A4-inhibitorok
Az amlodipin erős vagy közepesen erős CYP3A4-inhibitorokkal (proteáz-inhibitorok, antifungális azolok, makrolidok, mint az eritromicin vagy klaritromicin, verapamil vagy diltiazem) történő egyidejű alkalmazása szignifikánsan megemelheti az amlodipin-expozíciót. Ezen farmakokinetikai változásoknak idősek esetében van nagyobb klinikai jelentősége. Ezért klinikai ellenőrzésre és a dózis beállítására lehet szükség.
Hypotonia fokozott kockázata áll fenn a klaritromicint amlodipinnel együtt alkalmazó betegeknél. A betegek szoros megfigyelése javasolt, ha az amlodipint klaritromicinnel együtt alkalmazzák.

Az egyidejű alkalmazásnál figyelembe kell venni

Komponens
Ismert interakció a következő szerrel
Egyéb gyógyszerkölcsönhatások
perindopril/ indapamid/ amlodipin
Imipramin-típusú (triciklusos) antidepresszánsok, neuroleptikumok
Fokozott vérnyomáscsökkentő hatás és orthostaticus hypotonia fokozott kockázata (additív hatás).

Egyéb vérnyomáscsökkentő szerek
Egyéb vérnyomáscsökkentő szerekkel történő egyidejű alkalmazás további vérnyomáscsökkentő hatást eredményezhet.

Kortikoszteroidok, tetrakozaktid
Csökken a vérnyomáscsökkentő hatás (a kortikoszteroidok víz- és nátriumretenciót okoznak).
perindopril
Vérnyomáscsökkentők, értágítók
Nitroglicerinnel és más nitrátokkal vagy egyéb értágítókkal való együttadásuk további vérnyomáseséshez vezethet.

Allopurinol, citosztatikumok vagy immunszuppresszív szerek, szisztémás kortikoszteroidok vagy prokainamid
ACE-gátlóval való együttadásuk növeli a leukopenia kialakulásának valószínűségét.

Anesztetikumok
Az ACE-gátlók bizonyos típusú anesztetikumok vérnyomáscsökkentő hatását fokozhatják.

Diuretikumok (tiazid vagy kacsdiuretikumok)
Korábbi nagy dózisú diuretikus kezelés folyadékhiányt okozhat, és hypotonia kockázatával járhat a perindopril-kezelés megkezdésekor.

Szimpatomimetikumok
A szimpatomimetikumok mérsékelhetik az ACE-gátlók antihipertenzív hatását.

Arany
Azon betegek esetében, akik injekciós aranykészítményekkel (Na-aurotiomalát) és egyidejűleg ACE-gátlóval - a perindoprilt beleértve - részesültek kezelésben, ritkán nitritoid reakciókról számoltak be (tünetei: az orcák kipirulása, émelygés, hányás, vérnyomásesés).
indapamid
Metformin
Diuretikum (elsősorban kacsdiuretikum) alkalmazása kapcsán jelentkező funkcionális veseelégtelenség esetén fokozott a metformin által okozott laktátacidózis rizikója. A metformin alkalmazása kerülendő, ha a szérum kreatininszint meghaladja férfiaknál a 15 mg/l-t (135 mikromol/l), illetve nőknél a 12 mg/l-t (110 mikromol/l).

Jódtartalmú kontrasztanyagok
Diuretikum által okozott dehidráció esetén fokozott az akut veseelégtelenség rizikója, főleg olyankor, ha nagy dózisú, jódtartalmú kontrasztanyagot alkalmaznak. A jódtartalmú készítmény beadása előtt rehidrálás szükséges.

Kalcium (sók)
A vizelettel történő kalcium-kiválasztás csökkenése miatt fokozódik a hypercalcaemia rizikója.

Ciklosporin
A szérum kreatininszint emelkedhet a keringő ciklosporinszint változása nélkül, só-, illetve vízdepléció hiányában is.
amlodipin
Atorvasztatin, digoxin, vagy warfarin
Interakciókat felmérő klinikai vizsgálatokban az amlodipin nem befolyásolta az atorvasztatin, digoxin vagy warfarin farmakokinetikáját.

Takrolimusz
Fennáll annak a veszélye, hogy emelkedik a takrolimusz vérszintje, ha amlodipinnel együtt alkalmazzák. A takrolimusz toxicitásának elkerülése érdekében a takrolimusszal kezelt betegekben az amlodipin-adagolás a takrolimusz vérszintek monitorozását és szükség esetén a takrolimusz dózismódosítását igényli.

mTOR (mechanistic target of rapamycin)-gátlók

Az mTOR-gátlók, mint a szirolimusz, a temszirolimusz és az everolimusz CYP3A-szubsztrátok.
Az amlodipin gyenge CYP3A-inhibitor. Az amlodipin egyidejű adása mTOR-gátlókkal emelheti az mTOR-gátlók expozícióját.

Ciklosporin
Ciklosporinnal és amlodipinnel nem végeztek gyógyszerkölcsönhatási vizsgálatokat egészséges önkéntesek vagy más betegcsoportok körében, kivéve a vesetranszplantált betegeket, akiknél a ciklosporin mélyponti koncentrációjának változó növekedését (átlagosan 0-40%) figyelték meg. Amlodipin-kezelésben részesülő vesetranszplantált betegek esetében fontolóra kell venni a ciklosporinszintek monitorozását, és szükség esetén csökkenteni kell a ciklosporin dózisát.

Szimvasztatin
10 mg amlodipin többszöri együttadása 80 mg szimvasztatinnal a szimvasztatin-expozíció 77%-os növekedéséhez vezetett az önmagában alkalmazott szimvasztatinhoz képest. Az amlodipinnel kezelt betegeknél a szimvasztatin adagját napi 20 mg-ra kell csökkenteni.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összegzése
A perindopril, indapamid és az amlodipin önálló kezelésként való alkalmazása során a leggyakrabban jelentett mellékhatások: hypokalaemia, szédülés, fejfájás, paresthesia, vertigo, aluszékonyság, dysgeusia, látáskárosodás, kettős látás, tinnitus, vertigo, palpitatio, kipirulás, hypotonia (és ezzel összefüggő tünetek), köhögés, dyspnoe, gastrointestinalis tünetek (hasi fájdalom, constipatio, diarrhoea, dyspepsia, nausea, hányás, a széklethabitus megváltozása), pruritus, bőrkiütés, maculopapulosus bőrkiütések, izomgörcsök, bokaduzzanat, asthenia, ödéma és kimerültség.

A mellékhatások táblázatos összefoglalása
A perindopril-, indapamid- vagy amlodipin-kezelés során a következő mellékhatásokat figyelték meg, az alábbi gyakoriság szerint csoportosítva:
Nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100); ritka (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

MedDRA
Szervrendszer
Mellékhatások
Gyakoriság


perindopril
indapamid
amlodipin
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Rhinitis
Nagyon ritka
-
Nem gyakori
Endokrin betegségek és tünetek
Nem megfelelő antidiuretikushormon-termelés szindróma (SIADH)
Ritka
-
-
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Eosinophilia
Nem gyakori *
-
-

Agranulocytosis (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
Nagyon ritka
-

Aplasticus anaemia
-
Nagyon ritka


Pancytopenia
Nagyon ritka
-
-

Leukopenia (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Neutropenia (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-
-

Haemolyticus anaemia
Nagyon ritka
Nagyon ritka
-

Thrombocytopenia (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
Nagyon ritka
Nagyon ritka
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenység
-
Nem gyakori
Nagyon ritka
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypokalaemia (lásd 4.4 pont)
-
Gyakori
-

Hypoglykaemia (lásd 4.4 és 4.5 pontok)
Nem gyakori*
-
-

Hyperkalaemia, a kezelés felfüggesztésekor reverzibilis (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori*
-
-

Hyponatraemia (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori*
Nem gyakori


Hypochloraemia
-
Ritka
-

Hypomagnesaemia
-
Ritka
-

Hyperglykaemia
-
-
Nagyon ritka

Hypercalcaemia
-
Nagyon ritka
-
Pszichiátriai kórképek
Insomnia
-
-
Nem gyakori

Megváltozott kedélyállapot (beleértve a szorongást is)
Nem gyakori-
-
Nem gyakori

Depresszió
Nem gyakori*
-
Nem gyakori

Alvászavar
Nem gyakori
-
-

Zavart állapot
Nagyon ritka
-
Ritka
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés
Gyakori
-
Gyakori

Fejfájás
Gyakori
Ritka
Gyakori

Paraesthesia
Gyakori
Ritka
Nem gyakori

Aluszékonyság
Nem gyakori*
-
Gyakori

Hypoesthaesia
-
-
Nem gyakori

Dysgeusia
Gyakori
-
Nem gyakori

Tremor
-
-
Nem gyakori

Syncope
Nem gyakori*
Nem ismert
Nem gyakori

Fokozott izomtónus
-
-
Nagyon ritka

Perifériás neuropathia
-
-
Nagyon ritka

Extrapyramidalis zavar (extrapyramidalis tünetek)
-
-
Nem ismert

Stroke, fokozott rizikójú betegek-nél valószínűleg másodlagosan, a kifejezett hypotonia miatt (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-
-

Májelégtelenség talaján kialakuló hepaticus encephalopathia (lásd 4.3 és 4.4 pontok)
-
Nem ismert
-
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Látáskárosodás
Gyakori
Nem ismert
Gyakori

Akut zárt zugú glaucoma
-
Nem ismert
-

Choroidealis effusio
-
Nem ismert
-

Diplopia
-
-
Gyakori

Myopia
-
Nem ismert
-

Homályos látás
-
Nem ismert
-
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Tinnitus
Gyakori
-
Nem gyakori

Vertigo
Gyakori
Ritka
-
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Palpitatio
Nem gyakori*
-
Gyakori

Tachycardia
Nem gyakori*
-
-

Angina pectoris (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-
-

Arrhythmia (beleértve: bradycardiát, ventricularis tachycardiát és pitvarfibrillatiót is)
Nagyon ritka
Nagyon ritka
Nem gyakori

Myocardialis infarctus, fokozott rizikójú betegeknél valószínűleg másodlagosan, a kifejezett hypotonia miatt (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-
Nagyon ritka

Torsades de pointes (potenciálisan végzetes) (lásd 4.4 és 4.5 pontok)
-
Nem ismert
-
Érbetegségek és tünetek
Kipirulás
Ritka*
-
Gyakori

Hypotonia (és hypotoniával kapcsolatos tünetek) (lásd 4.4 pont)
Gyakori
Nagyon ritka
Nem gyakori

Vasculitis
Nem gyakori*
-
Nagyon ritka

Raynaud-jelenség
Nem ismert
-
-
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Köhögés (lásd 4.4 pont)
Gyakori
-
Nem gyakori

Dyspnoe
Gyakori
-
Gyakori

Bronchospasmus
Nem gyakori
-
-

Eosinophil pneumonia
Nagyon ritka
-
-
Emésztő-rendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom
Gyakori
-
Gyakori

Constipatio
Gyakori
Ritka
Gyakori

Diarrhoea
Gyakori
-
Gyakori

Dyspepsia
Gyakori
-
Gyakori

Nausea
Gyakori
Ritka
Gyakori

Hányás
Gyakori
Nem gyakori
Nem gyakori

Szájszárazság
Nem gyakori
Ritka
Nem gyakori

Széklethabitus megváltozása
-
-
Gyakori

Gingiva hyperplasia
-
-
Nagyon ritka

Pancreatitis
Nagyon ritka
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Gastritis
-
-
Nagyon ritka
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Hepatitis (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
Nem ismert
Nagyon ritka

Icterus
-
-
Nagyon ritka

Kóros májfunkció
-
Nagyon ritka
-
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Pruritus
Gyakori
-
Nem gyakori

Bőrkiütés
Gyakori
-
Nem gyakori

Maculopapulosus bőrkiütések

Gyakori -
-

Urticaria (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori
Nagyon ritka
Nem gyakori

Angiooedema (lásd 4.4 pont)
Nem gyakori
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Alopecia
-
-
Nem gyakori

Purpura
-
Nem gyakori
Nem gyakori

Bőrelszíneződés
-
-
Nem gyakori

Hyperhidrosis
Nem gyakori
-
Nem gyakori

Exanthema
-
-
Nem gyakori

Fényérzékenység
Nem gyakori*
Nem ismert (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka

A psoriasis súlyosbodása
Ritka



Pemphigoid
Nem gyakori*



Erythema multiforme
Nagyon ritka
-
Nagyon ritka

Stevens-Johnson-szindróma
-
Nagyon ritka
Nagyon ritka

Exfoliativ dermatitis
-
-
Nagyon ritka

Toxicus epidermalis necrolysis
-
Nagyon ritka
Nem ismert

Quincke-oedema
-
-
Nagyon ritka
A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomgörcsök
Gyakori
Nem ismert
Gyakori

Bokaduzzanat
-
-
Gyakori

Arthralgia
Nem gyakori*
-
Nem gyakori

Izomgyengeség
-
Nem ismert
-

Myalgia
Nem gyakori*
Nem ismert
Nem gyakori

Rhabdomyolysis
-
Nem ismert
-

Hátfájdalom
-
-
Nem gyakori

Előzetesen fennálló szisztémás lupus erythematosus lehetséges súlyosbodása
-
Nem ismert
-
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Vizeletürítési zavar
-
-
Nem gyakori

Nocturia


Nem gyakori

Pollakisuria
-
-
Nem gyakori

Anuria/Oliguria
Ritka
-
-

Heveny veseelégtelenség
Ritka
-
-

Veseelégtelenség
Nem gyakori
Nagyon ritka
-
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Merevedési zavar
Nem gyakori
Nem gyakori
Nem gyakori

Gynaecomastia
-
-
Nem gyakori
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Asthenia
Gyakori
-
Gyakori

Kimerültség
-
Ritka
Gyakori

Ödéma
-
-
Nagyon gyakori

Mellkasi fájdalom
Nem gyakori*
-
Nem gyakori

Fájdalom
-
-
Nem gyakori

Rossz közérzet
Nem gyakori*
-
Nem gyakori

Perifériás ödéma
Nem gyakori*
-
-

Pyrexia
Nem gyakori*
-
-
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
Testsúlygyarapodás
-
-
Nem gyakori

Testsúlycsökkenés
-
-
Nem gyakori

Szérum karbamidszint-emelkedés
Nem gyakori*
-
-

Szérum kreatininszint-emelkedés
Nem gyakori*
-
-

Szérum bilirubinszint-emelkedés
Ritka
-
-

Májenzimszint-emelkedés
Ritka
Nem ismert
Nagyon ritka

Haemoglobinszint- és hematokrit-csökkenés (lásd 4.4 pont)
Nagyon ritka
-
-

EKG-n a QT-szakasz megnyúlása (lásd 4.4 és 4.5 pontok)
-
Nem ismert
-

Vércukorszint-emelkedés
-
Nem ismert
-

Húgysavszint-emelkedés a vérben
-
Nem ismert
-
Sérülés, mérgezés és a beavatkozás-sal kapcsolatos szövődmények
Elesés
Nem gyakori*
-
-
* A gyakoriság klinikai vizsgálatok során észlelt mellékhatások spontán jelentéséből adódik.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az 1,5 mg-os és 2,5 mg-os indapamidot összehasonlító II. és III. fázisú vizsgálatok során a plazma káliumszint elemzése az indapamid dózisfüggő hatását mutatta ki:
- Indapamid 1,5 mg: A klinikai vizsgálatok alatt 4-6 hetes kezelés után hypokalaemiát (káliumszint < 3,4 mmol/l) észleltek a betegek 10%-ánál, illetve < 3,2 mmol/l-t a betegek 4%-ánál. 12 hetes kezelés után a káliumszint átlagos csökkenése 0,23 mmol/l volt.
- Indapamid 2,5 mg: A klinikai vizsgálatok alatt 4-6 hetes kezelés után hypokalaemiát (káliumszint < 3,4 mmol/l) észleltek a betegek 25%-ánál és < 3,2 mmol/l-t a betegek 10%-ánál. 12 hetes kezelés után a káliumszint átlagos csökkenése 0,41 mmol/l volt.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: ACE-gátlók, egyéb kombinációk. ACE-gátlók, kalciumcsatorna-blokkolók és diuretikumok. ATC kód: C09B X01

A Covercard Plus három, egymást kiegészítő hatásmechanizmusú vérnyomáscsökkentő komponens kombinációja hypertoniás betegek vérnyomásának szabályozására. A perindopril-argininsó egy angiotenzin-konvertáló enziminhibitor, az indapamid-klórszulfamoil egy diuretikum, és az amlodipin egy dihidropiridincsoportba tartozó kalcium-influx-gátló.
A Covercard Plus farmakológiai tulajdonságai az egyes hatóanyagok egyedi sajátosságaiból, valamint a perindopril/indapamid komponensek kombinálása következtében fellépő additív szinergista antihipertenzív hatásokból tevődik össze.

Hatásmechanizmus

Perindopril
A perindopril egy angiotenzin-konvertáló enziminhibitor (ACE-gátló), amely enzim az angiotenzin I › angiotenzin II (egy vazokonstriktor vegyület) átalakulást katalizálja. Az ACE ezen kívül a mellékvesekéregben fokozza az aldoszteron-elválasztást, továbbá serkenti az értágító hatású bradikinin lebontását inaktív heptapeptidekké.

Ennek eredménye:
- az aldoszteronszekréció csökkenése,
- fokozott plazma reninaktivitás, mivel nem érvényesül az aldoszteron okozta negatív feedback hatás,
- a teljes perifériás rezisztencia csökkenése, különös tekintettel az izomzat és a vese érrendszerére. Krónikus alkalmazás során sem okoz só- vagy folyadékretenciót és reflex tachycardiát.

A perindopril antihipertenzív hatását alacsony, illetve normál reninkoncentráció esetén is kifejti.

A perindopril hatását aktív metabolitján, a perindopriláton keresztül fejti ki, a többi metabolit inaktív.
A perindopril csökkenti a szív munkáját:
- a vénákra kifejtett értágító hatás révén, valószínűleg a prosztaglandinok metabolizmusának megváltozásával; így csökkenti az előterhelést (preload),
- a teljes perifériás ellenállás csökkentése révén; így csökkenti az utóterhelést (afterload)

Szívelégtelenségben szenvedő betegek körében végzett tanulmányo