Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

INERTA 10MG LÁGY KAPSZULA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Actavis Group Ptc Ehf.
Hatástani csoport:
D10BA Retinoidok az acne kezeléséhez
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22560/03
Hatóanyagok:
IsotretinoniumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
2986 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2986,000,00
Üzemi baleset2986,000,00
Általános747,00 (25%)2239,00
Teljes0,002986,00
Egyedi engedélyes0,002986,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az izotretinoint csak olyan szakorvos írhatja fel, illetve kizárólag olyan orvos felügyelete alatt rendelhető, aki jártas a súlyos acne szisztémás retinoidokkal végzett kezelésében, és teljes mértékben tisztában van az izotretinoin-terápia kockázataival, valamint a beteg monitorozásának követelményeivel.

Felnőttek, beleértve a serdülőket és az időseket is
Az izotretinoin-terápia javasolt kezdő adagja 0,5 mg/ttkg naponta. Az izotretinoinra adott terápiás válasz és egyes mellékhatások dózisfüggőek, továbbá egyénenként változnak, ezért a terápia során az adagolást személyre szabottan kell beállítani. A legtöbb beteg esetében a napi dózis a 0,5 és 1,0 mg/ttkg közötti tartományban van.

A tartós javulási és visszaesési arány elsősorban nem a kezelés időtartamával vagy a napi dózissal, hanem az összdózissal áll szoros kapcsolatban. Kimutatták, hogy nem várható további előny a 120-150 mg/ttkg-nál magasabb kumulatív kezelési dózisok alkalmazásától. A kezelés időtartama az egyénre szabott napi dózistól függ. A 16-24 hetes kezelési periódus általában már elegendő a remisszió eléréséhez.
A betegek többségénél egyetlen kezelési ciklussal elérhető az acne teljes megszűnése. Abban az esetben, ha egyértelmű visszaesés következik be, megfontolandó egy újabb izotretinoin-kúra, ugyanazzal a napi és kumulatív dózissal. Minthogy a kezelés befejezése után 8 héten belül még bekövetkezhet az acne további javulása, újabb kezelési ciklust csak ezen időszak eltelte után javasolt elkezdeni.

Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél a kezelését kisebb dózisokkal kell kezdeni (pl. 10 mg/nap). Ezt követően a dózist napi 1 mg/ttkg-ig, vagy a beteg által tolerált maximális dózisig ajánlott emelni (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
Az izotretinoin nem alkalmazható a prepubertális acne kezelésére, és nem javasolt a 12 évesnél fiatalabb gyermekek számára a hatásosságra és a biztonságosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.

A gyógyszerrel szemben intoleráns betegek
Azoknál a betegeknél, akiknél az ajánlott dózissal szemben nagyfokú intolerancia mutatkozik, a kezelést kisebb dózissal lehet folytatni, ennek következményeként azonban megnyúlik a kezelés időtartama és nagyobb a relapszus veszélye. A lehetséges maximális hatásosság elérése érdekében ezeknél a betegeknél a kezelést általában a legmagasabb tolerált dózissal kell folytatni.

Az alkalmazás módja
A kapszulákat naponta egyszer vagy kétszer, étkezés közben kell bevenni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

Az izotretinoin ellenjavallt terhes vagy szoptató nők számára (lásd 4.6 pont).

Az izotretinoin ellenjavallt fogamzóképes nők számára, kivéve, ha mindenben megfelelnek a Terhességmegelőző Programban foglaltaknak (lásd 4.4 pont).

A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
Az Inerta finomított szójaolajat és részlegesen hidrogénezett szójaolajat tartalmaz. Az Inerta ezért ellenjavallt a földimogyoróra vagy szójára allergiás betegeknek.

Az izotretinoin ugyancsak ellenjavallt azoknál a betegeknél, akiknek:
- májkárosodásuk van;
- túlzott mértékben megemelkedett a vérlipid szintjük;
- A-hypervitaminosisban szenvednek;
- egyidejűleg tetraciklin-kezelést is kell kapniuk (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Magzatkárosító hatások
Az Inerta erősen teratogén, gyakran okoz súlyos és életet veszélyeztető magzati fejlődési rendellenességeket.
Az Inerta szigorúan ellenjavallt:
- terhes nők esetében;
- fogamzóképes nők esetében, kivéve azokat, akik mindenben eleget tesznek a Terhességmegelőző Programban foglaltaknak.

Terhességmegelőző Program

Ez a gyógyszer TERATOGÉN!
Az izotretinoin ellenjavallt fogamzóképes nők számára, kivéve azokat, akik mindenben megfelelnek az alábbi Terhességmegelőző Programban foglaltaknak:

- Súlyos acnéja van (nodularis acne, acne conglobata, vagy maradandó hegesedés veszélyével járó acne), amely a megfelelő standard szisztémás antibakteriális és helyi kezelésre nem reagál (lásd 4.1 pont "Terápiás javallatok").
- A terhesség lehetőségét minden nőbetegnél meg kell vizsgálni.
- A beteg megérti a teratogenitás veszélyeit.
- A beteg megérti, hogy szigorú, havonta végzett ellenőrzésre van szükség.
- A beteg megérti és elfogadja, hogy folyamatos, hatékony fogamzásgátlásra van szükség a kezelés megkezdése előtt 1 hónappal, végig a kezelés során és a kezelés befejezése után 1 hónapig. Legalább egy, nagy hatékonyságú fogamzásgátló módszer (azaz felhasználótól független forma), vagy két, egymást kiegészítő, felhasználófüggő fogamzásgátló módszer alkalmazása javasolt.
- Az egyéni körülményeket minden esetben figyelembe kell venni a fogamzásgátló módszer kiválasztásánál, és ezt a beteggel is meg kell beszélni annak biztosítása érdekében, hogy a választott módszert a beteg is teljességgel elfogadja és együttműködően alkalmazza.
- A betegnek akkor is követnie kell a hatásos fogamzásgátlásra vonatkozó összes előírást, ha amenorrhoeás.
- A beteg ismeri és megérti a terhesség lehetséges következményeit és annak fontosságát, hogy abban az esetben, ha fennáll a terhesség kockázata, vagy lehet, hogy terhes, akkor mielőbb orvoshoz fordul.
- A beteg megérti és elfogadja, hogy terhességi tesztet szükséges végeztetnie a kezelés megkezdése előtt, majd rendszeresen a kezelés alatt, ideális esetben havonta, és 1 hónappal a kezelés befejezése után is.
- A beteg kijelenti, hogy megértette a veszélyeket és a szükséges óvintézkedéseket, amelyek az izotretinoin alkalmazásával járnak.

Ezek a feltételek azokra a nőkre is vonatkoznak, akik nem élnek nemi életet, kivéve, ha a kezelést elrendelő orvos úgy ítéli meg, hogy meggyőző érvek támasztják alá, hogy nem áll fenn a teherbe esés veszélye.

A kezelést elrendelő orvosnak meg kell bizonyosodnia arról, hogy:
- a beteg betartja a fenti, terhesség megelőzését szolgáló feltételeket, és a beteg valóban megértette azokat.
- a beteg elfogadta a fenti feltételeket.
- a beteg megérti, hogy folyamatos és megfelelő fogamzásgátlásra van szüksége, vagy egy, nagy hatékonyságú fogamzásgátló módszert (azaz felhasználótól független formát), vagy két, egymást kiegészítő, felhasználófüggő fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia a kezelés megkezdése előtt legalább 1 hónapon keresztül, végig a kezelés során, és a kezelés befejezése után még legalább 1 hónapig.
- a beteg negatív terhességi tesztet mutat be a kezelés megkezdése előtt, a kezelés alatt, és 1 hónappal a kezelés befejezése után. A terhességi teszt elvégzésének dátumát és eredményét az orvosnak dokumentálnia kell.

Amennyiben az izotretinoinnal kezelt nőbetegnél terhesség következik be, a kezelést le kell állítani, és a beteget teratológiára specializálódott, vagy abban jártas szakorvoshoz kell irányítani kivizsgálás és tanácsadás céljából.

Amennyiben a terhesség a kezelés befejezését követően következik be, továbbra is fennáll a komoly és súlyos magzati fejlődési rendellenesség kialakulásának kockázata. A veszély fennmarad addig, amíg a gyógyszer teljesen ki nem ürül a szervezetből, ami megközelítőleg 1 hónappal a kezelés befejezése után következik be.

Fogamzásgátlás
A nőbetegeket részletes információval kell ellátni a terhesség megelőzésével kapcsolatosan, és ha nem alkalmaznak hatásos fogamzásgátlást, javasolt őket fogamzásgátlási tanácsadásra küldeni. Amennyiben a felíró orvos nincs abban a helyzetben, hogy a beteget ilyen információkkal lássa el, a beteget megfelelő szakorvoshoz kell irányítania.

Minimális követelmény, hogy a fogamzóképes nőbeteg legalább egy, nagy hatékonyságú fogamzásgátló módszert (azaz felhasználótól független formát), vagy két, egymást kiegészítő, felhasználófüggő fogamzásgátló módszert alkalmazzon. A fogamzásgátlást a kezelés megkezdése előtt legalább 1 hónapon keresztül, majd a kezelés során mindvégig alkalmazni kell, valamint az izotretinoin-kezelés befejezése után még legalább 1 hónapig folytatni kell akkor is, ha a beteg amenorrhoeás.

Az egyéni körülményeket minden esetben figyelembe kell venni a fogamzásgátló módszer kiválasztásánál, és ezt a beteggel is meg kell beszélni annak biztosítása érdekében, hogy a választott módszert a beteg is teljességgel elfogadja és együttműködően alkalmazza.

Terhességi teszt
A helyi gyakorlatnak megfelelően terhességi tesztet javasolt végezni orvosi ellenőrzés mellett, melynek érzékenysége legalább 25 mNE/ml, az alábbiak szerint:

A kezelés megkezdése előtt
Legalább 1 hónappal a fogamzásgátlás megkezdése után és röviddel (lehetőleg néhány nappal) az első felírást megelőzően a betegnél orvosi ellenőrzés mellett terhességi tesztet kell végezni. A tesztnek igazolnia kell, hogy az izotretinoin-kezelés megkezdésekor a beteg nem terhes.

A kezelés alatt
Rendszeresen, ideális esetben havonta kell ellenőrzésre jelentkezni. Az orvosi ellenőrzés mellett havonta végzett terhességi tesztek szükségességét a helyi gyakorlat szerint kell meghatározni, figyelembe véve a beteg szexuális aktivitását, az éppen aktuális menstruációs állapotát (abnormális menses, kimaradt menstruáció vagy amenorrhoea) és a fogamzásgátló módszert. Amennyiben indokolt, a követéshez a terhességi tesztet a gyógyszerrendelés napján vagy az azt megelőző 3 nap valamelyikén kell elvégezni.

A kezelés befejezése után
1 hónappal a kezelés befejezése után a nőbetegeknél egy utolsó terhességi tesztet kell végezni.

Gyógyszerfelírási és gyógyszerkiadási korlátozások
Fogamzóképes nők számára ideális esetben legfeljebb 30 napra elegendő Inerta írható fel, biztosítva ezzel a rendszeres követést, beleértve a terhességi tesztek elvégzését és ellenőrzését. Ideális esetben a terhességi teszt elvégzése, az Inerta felírása és kiadása egy napon történik.

Ezzel a havi követéssel biztosítható a terhességi teszt rendszeres elvégzése és a beteg ellenőrzése, valamint az is, hogy a betegnél nem áll fenn terhesség, mielőtt megkapná a következő ciklusra szóló gyógyszerét.

Férfi betegek
A rendelkezésre álló adatok szerint az izotretinoinnal kezelt férfiak spermájából eredő anyai expozíciós szint nem olyan mértékű, hogy összefüggésbe lehetne hozni az izotretinoin teratogén hatásával.

A férfi betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy gyógyszerüket nem adhatják át másnak, különösen nem nőknek.

További figyelmeztetések
A betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy soha ne adják oda ezt a gyógyszert másnak, és a kezelés befejezése után a fel nem használt kapszulákat vigyék vissza a gyógyszerésznek.

A betegek nem adhatnak vért a kezelés alatt és az izotretinoin-kezelés befejezése után 1 hónapig, mert ez potenciális veszélyt jelent a magzat számára egy terhes anya transzfundálása esetén.

Tájékoztató anyag
A forgalomba hozatali engedély jogosultja tájékoztató anyagot bocsát rendelkezésre a gyógyszert felíró orvosok, a gyógyszerészek és a betegek számára a magzati izotretinoin-expozíció elkerülése céljából. Ez a tájékoztató anyag figyelmeztet az izotretinoin teratogenitására, tanácsot ad a terápia megkezdése előtt a fogamzásgátlásra vonatkozóan, és útmutatást nyújt a terhességi tesztek elvégzésének szükségességéhez.

A Terhességmegelőző Programban ismertetett teratogén veszélyről és a szigorú terhességmegelőző módszerekről az orvosnak részletes tájékoztatást kell adnia mind a férfi, mind a nőbetegek számára.

Pszichiátriai kórképek
Az izotretinoinnal kezelt betegeknél depresszió, súlyosbodott depresszió, szorongás, agresszióra való hajlam, hangulatváltozások, pszichotikus tünetek, és nagyon ritkán öngyilkossági gondolatok, öngyilkossági kísérletek és öngyilkosság előfordulását jelentették (lásd 4.8 pont). Különös gondot kell fordítani azokra a betegekre, akiknél korábban már előfordult depresszió, és minden beteget monitorozni kell a depresszió tüneteinek észlelése céljából, és szükség esetén megfelelő kezelésben kell őket részesíteni. Nem biztos azonban, hogy az izotretinoin-kezelés abbahagyásával a tünetek enyhülnek, ezért további pszichiátriai vagy pszichológiai vizsgálat lehet szükséges.

A család vagy a barátok tudatos odafigyelése hasznos lehet a mentális állapot romlásának észlelése szempontjából.

A bőr és a bőr alatti szövetek betegségei és tünetei
Az akne akut exacerbációja esetenként előfordulhat a terápia kezdetén, de ez a kezelés folytatása során rendszerint 7-10 napon belül enyhül, és általában nem teszi szükségessé a dózis módosítását.

Az intenzív napfényt vagy UV sugárzást kerülni kell. Amikor szükséges, magas, legalább 15-ös fényvédő faktorú (SPF15) készítményt kell alkalmazni.

Az izotretinoinnal kezelt betegeknél nem szabad agresszív kémiai bőrabráziót és cutan lézerkezelést alkalmazni a terápia befejezése után legalább 5-6 hónapig, mert fennáll annak a kockázata, hogy atípusos területeken hypertrophiás hegesedés, és ritkábban a kezelt területeken, gyulladás utáni hyper-, vagy hypopigmentatio alakul ki. Az epidermis leválásának kockázata miatt betegek lehetőleg kerüljék a gyantás szőreltávolítást az izotretinoin-kezelés alatt és legalább 6 hónapig a kezelés befejezése után.

Az izotretinoin és helyi keratolyticus, vagy exfoliatív acne elleni szerek egyidejű alkalmazása kerülendő, mivel ilyen esetben fokozódhat a helyi irritáció (lásd 4.5 pont).

A betegeknek azt kell tanácsolni, hogy a kezelés kezdetétől használjanak hidratáló kenőcsöt vagy krémet, valamint ajakbalzsamot, mert az izotretinoin valószínűleg kiszárítja a bőrt és az ajkakat.

A forgalomba hozatalt követően súlyos bőrreakciókat (pl. erythema multiforme [EM], Stevens-Johnson-szindróma [SJS] és toxicus epidermalis necrolysis [TEN]) jelentettek az izotretinoin alkalmazásával kapcsolatban. Mivel ezeket az eseteket nehéz lehet megkülönböztetni azoktól a bőrreakcióktól, melyek még előfordulhatnak (lásd 4.8 pont), a betegeket tájékoztatni kell a jelekről és tünetekről, továbbá monitorozni kell őket a súlyos bőrreakciók tekintetében. Ha súlyos bőrreakció gyanúja merül fel, az izotretinoin-kezelést le kell állítani.

Allergiás reakciók
Anafilaxiás reakciókról ritkán, néhány esetben a beteg előzetes, lokális retinoid expozícióját követően számoltak be. Nem gyakran allergiás bőrreakciókat is jelentettek. Allergiás vasculitis súlyos, gyakran a végtagok purpurájával (véraláfutások, vörös foltok) és extracutan érintettséggel járó esetei szintén előfordultak. a súlyos allergiás reakciók a kezelés megszakítását és a beteg gondos monitorozását teszik szükségessé.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
A szemszárazság, cornealis homály, csökkent éjszakai látás és a keratitis általában megszűnnek a terápia abbahagyása után. Beszámoltak olyan esetekről, amikor a szemszárazság nem múlt el a kezelés abbahagyása után. A szemszárazság nedvesítő szemkenőccsel vagy műkönny alkalmazásával enyhíthető. Kontaktlencse-intolerancia is előfordulhat, ami miatt előfordulhat, hogy a betegnek a kezelés alatt szemüveget kell viselnie.

Csökkent éjszakai látásról szintén beszámoltak, amely egyes betegeknél hirtelen lépett fel (lásd 4.7 pont). A látászavart tapasztaló betegeket szemész szakorvosi vizsgálatra kell utalni. Szükségessé válhat az izotretinoin-kezelés leállítása is.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Myalgia, arthralgia, és emelkedett szérum kreatinin-foszfokináz értékek előfordulásáról számoltak be izotretinoinnal kezelt betegeknél, különösen azoknál, akik erős fizikai aktivitást fejtettek ki (lásd 4.8 pont). Néhány esetben ez potenciálisan életveszélyes rhabdomyolysishez vezethet.

Csontelváltozásokat, beleértve az epiphysis korai záródását, hyperostosist, az inak és szalagok elmeszesedését is megfigyeltek a keratinizációs zavarok kezelésére adott nagy dózisok alkalmazása után néhány évvel. A dózisszint, a kezelés időtartama, és a kumulatív dózis ezeknél a betegeknél általában messze meghaladta az acne kezelésére javasolt adagokat.

Sacroileitist jelentettek izotretinoinnal kezelt betegeknél. A sacroileitisnek a derékfájás egyéb okaitól való megkülönböztetése érdekében a sacroileitis klinikai tüneteit mutató betegeknél további kivizsgálásra lehet szükség, beleértve a képalkotó vizsgálatokat, például az MR-t. A forgalomba hozatalt követően jelentett esetekben a sacroileitis javult az Inerta-kezelés abbahagyása és megfelelő kezelés után.

Benignus intracranialis nyomásfokozódás
Jóindulatú intracranialis nyomásfokozódás eseteiről számoltak be, melyek egy részében a beteg egyidejűleg tetraciklint is kapott (lásd 4.3 és 4.5 pont). A jóindulatú intracranialis nyomásfokozódás jelei és tünetei a fejfájás, émelygés és hányás, látászavarok és papillaoedema. A benignus intracranialis nyomásfokozódás tüneteit mutató betegeknél az izotretinoin-kezelést azonnal le kell állítani.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
A májenzimszinteket ellenőrizni kell a kezelés előtt, 1 hónappal a kezelés megkezdése után, majd ezt követően 3 havonta, kivéve, ha klinikailag indokolt a gyakoribb ellenőrzés. A májtranszaminázok átmeneti és reverzibilis emelkedéséről beszámoltak. Ezek a változások sok esetben a normál tartományon belül maradtak, és a kezelés folyamán visszatértek a kiindulási szintre. Ha azonban a transzaminázszintek tartós, klinikailag jelentős emelkedése következik be, megfontolandó a dózis csökkentése vagy a kezelés abbahagyása.

Vesekárosodás
A vesekárosodás és veseelégtelenség nem befolyásolják az izotretinoin farmakokinetikáját. Ezért az izotretinoin adható veseelégtelenségben szenvedő betegeknek is. Az ilyen betegek kezelését azonban alacsony dózissal javasolt kezdeni, és az adagot fokozatosan kell a maximális tolerált dózisig emelni (lásd 4.2 pont).

Lipid-metabolizmus
A szérumlipidek szintjeit (éhomi értékek) ellenőrizni kell a kezelés előtt, 1 hónappal a kezelés megkezdése után, majd ezt követően 3 havonta, kivéve, ha klinikailag indokolt a gyakoribb ellenőrzés. Az emelkedett szérumlipidszintek általában visszatérnek a normál szintre a dózis csökkentése, vagy a kezelés abbahagyása után, de a diétás megszorításokra is reagálhatnak.

Az izotretinoin alkalmazása a plazma trigliceridszintjének emelkedésével hozható összefüggésbe. Az izotretinoin alkalmazását le kell állítani, ha a hypertriglyceridaemia nem vihető le elfogadható szintre, vagy ha pancreatitis tünetei jelentkeznek (lásd 4.8 pont). A 800 mg/dl, vagy 9 mmol/l-nél magasabb szintek néha akut pancreatitist váltanak ki, mely halálos kimenetelű lehet.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Az izotretinoin azoknál a betegeknél is kiválthat gyulladásos bélbetegséget (beleértve a regionális ileitist is), akiknek anamnézisében nem szerepel bélbetegség. A súlyos (vérző) hasmenést tapasztaló betegeknek azonnal abba kell hagyniuk az izotretinoin-kezelést.

Nagy kockázatnak kitett betegek
A diabetesben, elhízásban, alkoholizmusban vagy a lipidmetabolizmus zavarában szenvedő, izotretinoin-kezelésben részesülő betegeknél gyakrabban lehet szükség a vér lipidszintjének és/vagy cukorszintjének ellenőrzésére. Jelentettek emelkedett éhomi vércukorszintet, és friss diabeteses eseteket is diagnosztizáltak az izotretinoin-kezelés során.

Segédanyagok
Nátrium
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz lágy kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Szorbit
Az egyidejűleg alkalmazott szorbit (vagy fruktóz) tartalmú készítmények vagy a szorbit (vagy fruktóz) táplálékkal történő bevitelének additív hatását figyelembe kell venni.
A szájon át alkalmazott gyógyszerek szorbittartalma befolyásolhatja az egyidejűleg alkalmazott egyéb, szájon át alkalmazandó gyógyszerek biohasznosulását.

Szójaolaj
Az Inerta szójaolajat tartalmaz. Ne alkalmazza a készítményt, amennyiben földimogyoró- vagy szójaallergiája van (lásd 4.3 pont).

Ponceau 4R alumínium lakk
A Ponceau 4R alumínium lakk (E 124) színezőanyag allergiás reakciókat okozhat.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az izotretinoin befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

Számos esetben csökkent az éjszakai látóképesség az izotretinoin-kezelés ideje alatt, és ritkán ez az állapot a terápia abbahagyása után is fennmaradt (lásd 4.4 és 4.8 pont). Mivel egyes betegeknél a látásromlás hirtelen következett be, a beteget tájékoztatni kell erről a potenciális problémáról, továbbá figyelmeztetni kell arra, hogy legyen óvatos a gépjárművezetés vagy a gépek kezelése során.

Álmosságot, szédülést és látászavarokat nagyon ritkán jelentettek. A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy ha ezeket a hatásokat tapasztalják, nem vezethetnek gépjárművet, nem kezelhetnek gépeket, és nem végezhetnek olyan tevékenységeket, amelyek az ilyen tünetek miatt önmagukra vagy másokra veszélyesek lehetnek.


4.9 Túladagolás

Az izotretinoin egy A-vitamin-származék. Bár az izotretinoin akut toxicitása kismértékű, véletlen túladagolás esetén az A-hypervitaminosis tünetei jelenhetnek meg. Az akut A-vitamin mérgezés megnyilvánulásai többek között a súlyos fejfájás, émelygés vagy hányás, aluszékonyság, ingerlékenység és viszketés. A véletlen vagy szándékos izotretinoin-túladagolás jelei és tünetei valószínűleg hasonlóak. Ezek a tünetek várhatóan reverzibilisek, és kezelés nélkül megszűnnek.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
Az izotretinoin alkalmazásával kapcsolatos egyes mellékhatások dózisfüggőek. A mellékhatások a dózis csökkentése vagy a kezelés leállítása után rendszerint megszűnnek, de egyes mellékhatások a kezelés abbahagyása után is fennmaradhatnak. A következő tünetek az izotretinoin-kezelés során leggyakrabban jelentett nemkívánatos hatások: bőrszárazság, nyálkahártya-szárazság, pl. az ajkak szárazsága (cheilitis), orrnyálkahártya-szárazság (epistaxis), szemszárazság (conjunctivitis).

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A mellékhatások előfordulási gyakoriságát 824 beteg összesített klinikai vizsgálati adataiból, valamint a forgalomba hozatalt követően nyert adatokból számították ki, amely az alábbi táblázatban látható. A következőkben a mellékhatások MedDRA szervrendszer (SOC) és gyakorisági kategória alapján kerülnek felsorolásra. A gyakorisági kategóriák a következők: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategórián illetve MEDRA szervrendszeren (SOC) belül a gyógyszer-mellékhatások a csökkenő súlyosság sorrendjében kerülnek felsorolásra.

1. táblázat: Az izotretinoinnal kezelt betegeknél előforduló mellékhatások táblázatos összefoglalása
Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Fertőző betegségek és parazitafertőzések



Gram-pozitív (mucocutan) bakteriális fertőzés.

Vérképzőszervi és nyirokrend-szeri betegségek és tünetek
Thrombocytopenia, anémia, thrombocytosis, fokozott vörös-vértest ülepedés.
Neutropenia.


Lymphadenopathia.

Immunrend-szeri betegségek és tünetek


Anafilaxiás reakciók, túlérzékenység, allergiás bőrreakciók.


Anyagcsere-és táplálkozási betegségek és tünetek



Diabetes mellitus, hyperuricaemia.

Pszichiátriai kórképek


Depresszió, súlyosbodott depresszió, agresszióra való hajlam, szorongás, hangulatváltozások.
Öngyilkosság, öngyilkossági kísérlet, öngyilkossági gondolatok, pszichózis, rendellenes viselkedés.

Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás.


Jóindulatú intracranialis nyomásfokozódás, görcsök, álmosság, szédülés.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Blepharitis, conjunctivitis, szemszárazság, szemirritáció.



Papillaödéma (mint a jóindulatú intracranialis nyomásfokozódás jele), cataracta, színvakság (színlátási zavar), kontaktlencse-intolerancia, cornea-homály, csökkent éjszakai látás, keratitis, fotofóbia, látászavarok, homályos látás.

A fül és az egyensúlyérzékelő szerv betegségei és tünetei



Halláskárosodás.

Érbetegségek és tünetek




Vasculitis (pl. Wegener granulomatosis, allergiás vasculitis).

Légzőrendszeri, mellkasi, és mediastinalis betegségek és tünetek

Nasopharyngitis, orrvérzés, orrszárazság


Bronchospasmus (különösen asztmás betegeknél), rekedtség.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek




Gyulladásos bélbetegség, colitis, ileitis, pancreatitis, gyomor-, bélvérzés, véres hasmenés, émelygés, torokszárazság (lásd 4.4 pont).

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Emelkedett transzaminázszintek (lásd 4.4 pont).


Hepatitis.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Viszketés, erythematosus bőrkiütés, dermatitis, cheilitis, száraz bőr, helyi hámlás, repedezett bőr (dörzsölés okozta sérülés veszélye).

Alopecia.

Fulminans acne, súlyosbodó acne (az acne fellángolása), erythema (facialis), exanthema, a haj és testszőrzet elváltozásai, hirsutismus, köröm-dystrophia, paronychia, fényérzékenységi reakció, pyogen granuloma, a bőr hyperpigmentációja, fokozott verejtékezés.
Erythema multiforme, Stevens-Johnson-szindróma, toxicus epidermalis necrolysis.
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei


Arthralgia, myalgia, hátfájás (különösen gyermekeknél és serdülőknél).


Arthritis, calcinosis (szalagok és inak elmeszesedése), az epiphysisek korai záródása, exostosis, (hyperostosis), csökkent csont-sűrűség, tendonitis.
Rhabdomyo-lysis,
sacroileitis
Vese-és húgyúti betegségek és tünetek



Glomerulonephritis.
Urethritis
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek




Szexuális zavarok, beleértve az erectilis dysfunctiót és a csökkent libidót,
gynaecomastia, vulvovaginalis szárazság
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók



Granulációs szövet (kialakulása fokozott),
rossz közérzet.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

A vér trigliceridszintjének emelkedése, nagydenzitású lipoprotein szintjének csökkenése.

A vér koleszterinszintjének emelkedése, vércukorszint-emelkedés, haematuria, proteinuria.

A vér kreatin-foszfokináz-szintjének emelkedése.


Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: retinoidok az acne kezeléséhez,
ATC kód: D10BA01

Hatásmechanizmus
Az izotretinoin a transzretinsav (tretinoin) szintetikus sztereoizomerje.
Az izotretinoin pontos hatásmechanizmusa még nem ismert részleteiben, de azt megállapították, hogy a súlyos acnéban megfigyelhető klinikai kép javulása együtt jár a faggyúmirigyek működésének csökkenésével, és szövettanilag igazoltan, a faggyúmirigyek méretének csökkenésével. Továbbá igazolták, hogy az izotretinoinnak bőrgyulladásgátló hatása van.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A faggyúmirigy epithel bélésének hypercornificatioja miatt a corneocyták leválnak és bekerülnek a kivezető csőbe, amit a keratin, illetve a túlzott mennyiségű faggyú eltömít. Ezután comedo, és végül gyulladásos lézió keletkezik. Az izotretinoin gátolja a sebocyták proliferációját, és valószínűleg úgy hat acnéban, hogy újra rendezi a differenciálódás rendes programját. A faggyú a Propionibacterium acnes növekedésének fő szubsztrátja, ezért a csökkent faggyúszekréció gátolja a baktérium kolonizációját a kivezető csőben.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az izotretinoin gastrointestinális rendszerből való felszívódása változó mértékű és a terápiás tartományban a dózissal lineáris. Az izotretinoin abszolút biohasznosulását nem határozták meg, mivel a vegyületnek nincs humán alkalmazásra szolgáló intravénás formája, de a kutyákon végzett vizsgálatok alapján kijelenthető, hogy a szisztémás biohasznosulás meglehetősen alacsony szintű és változó mértékű. Ha az izotretinoint étkezés közben veszik be, a biohasznosulás az éhomihoz képest a kétszeresére nő.

Eloszlás
Az izotretinoin nagymértékben (99,9%-ban) kötődik a plazmafehérjékhez, főleg albuminhoz. Az izotretinoin eloszlási térfogatát embernél nem határozták meg, mert nem áll rendelkezésre humán alkalmazásra szánt intravénás készítmény. Ember esetében kevés információ van a izotretinoin szöveti eloszlására vonatkozóan. Az izotretinoin koncentrációja az epidermisben csak fele a szérumban lévő koncentrációnak. Az izotretinoin plazmakoncentrációja kb. 1,7-szerese a vérkoncentrációnak, mert az izotretinoin rosszul penetrál a vörösvérsejtekbe.

Biotranszformáció
Per os adagolás után három fő metabolitot azonosítottak a plazmában: 4-oxo-izotretinoin, tretinoin (csupa-transz retinsav) és 4-oxo-tretinoin. Ezek a metabolitok számos in vitro tesztben mutattak biológiai aktivitást. Egy klinikai vizsgálatban kimutatták, hogy a 4-oxo-izotretinoin jelentősen hozzájárul az izotretinoin hatásához (a faggyúkiválasztás aránya csökken annak ellenére, hogy nem hat az izotretinoin és a tretionin plazmaszintjére). A további, kisebb jelentőségű metabolitok pl. a glükuronid konjugátumok. A fő metabolit a 4-oxo-izotretinoin, melynek dinamikus egyensúlyi plazmakoncentrációja 2,5-szer magasabb, mint az anyavegyületé.

Az izotretinoin és a tretinoin (csupa-transz retinsav), reverzibilisen metabolizálódnak (interkonverzió), ezért a tretinoin metabolizmusa az izotretinoinéhoz kapcsolódik. Számítások szerint egy izotretinoin-dózis 20-30%-a metabolizálódik izomerizációval.

Az enterohepatikus körforgás embernél szignifikáns szerepet játszhat az izotretinoin metabolizmusában. In vitro metabolizmus vizsgálatok azt igazolták, hogy számos CYP enzim vesz részt az izotretinoin 4-oxo-izotretinoinná és tretinoinná történő átalakításában. Úgy tűnik, hogy nincs egyetlen domináns szerepet játszó enzim-izoforma sem. Az izotretinoin és metabolitjai nem fejtenek ki szignifikáns hatást a CYP-aktivitásra.

Elimináció
Per os adagolás után a radioaktívan jelzett izotretinoin megközelítőleg azonos arányban volt visszanyerhető vizeletből és a székletből. Izotretinoin per os alkalmazását követően a változatlan gyógyszer eliminációs felezési ideje acnés betegeknél 19 óra volt. A 4-oxo-izotretinoin terminális felezési ideje hosszabb, átlagosan 29 óra.

Az izotretinoin egy fiziológiás retinoid, így az endogén retinoidkoncentráció mintegy két héten belül érhető el az izotretinoin-terápia leállítása után.

Májkárosodás
Mivel az izotretinoin májkárosodásban ellenjavallt, erre a betegpopulációra vonatkozóan csupán korlátozottan állnak rendelkezésre információk az izotretinoin farmakokinetikájáról.

Vesekárosodás
A veseelégtelenség nem csökkenti jelentősen az izotretinoin, vagy a 4-oxo-izotretinoin plazma-clearance-ét.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
A per os adott izotretinoin akut toxicitását különböző állatfajoknál határozták meg. Az LD50 nyúlnál kb. 2000 mg/ttkg, egérnél kb. 3000 mg/ttkg, és patkánynál 4000 mg/ttkg feletti érték.

Krónikus toxicitás
Egy patkányokon végzett, kétéves, krónikus toxicitási vizsgálatban (izotretinoin dózisok 2, 8, és 32 mg/ttkg/nap), részleges kopaszodást és emelkedett plazma-trigliceridszinteket figyeltek meg a magasabb dózisokkal kezelt csoportokban. Tehát az izotretinoin mellékhatásspektruma rágcsálóknál nagyon emlékeztet az A-vitaminéra, de nem tartalmazza azt a nagyon erős szöveti és szervi elmeszesedést, melyet az A-vitamin vált ki patkánynál. A májsejt elváltozások, melyeket A-vitamin vált ki, nem figyelhetők meg izotretinoinnal.

Az A-hypervitaminosis-szindróma minden megfigyelhető mellékhatása spontán reverzibilis volt az izotretinoin-kezelés leállítása után. Még a meglehetősen rossz általános állapotban lévő kísérleti állatok is regenerálódtak mintegy 1-2 héten belül.

Teratogenitás
Hasonlóan a többi A-vitamin-származékhoz, az izotretinoin állatkísérletekben teratogénnek és embriotoxikusnak bizonyult.

Az izotretinoin teratogén potenciálja miatt a fogamzóképes korú nőknél történő alkalmazása terápiás következményekkel jár (lásd 4.3, 4.4 és 4.6 pont).

Mutagenitás
Az izotretinoin nem volt mutagén hatású in vitro, vagy in vivo állatkísérletekben.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

PVC/PVDC//alumínium buborékcsomagolás.

Kiszerelések: 10 db, 20 db, 30 db, 60 db, 90 db, 100 db kapszula.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől való védelem érdekében a buborékcsomagolást tartsa a dobozában.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Actavis Group PTC ehf.
Dalshraun 1,
IS-220 Hafnarfjör?ur,
Izland


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Inerta 10 mg lágy kapszula
OGYI-T-22560/01 10 ×
OGYI-T-22560/02 20 ×
OGYI-T-22560/03 30 ×
OGYI-T-22560/04 60 ×
OGYI-T-22560/05 100 ×
OGYI-T-22560/11 90 ×

Inerta 20 mg lágy kapszula
OGYI-T-22560/06 10 ×
OGYI-T-22560/07 20 ×
OGYI-T-22560/08 30 ×
OGYI-T-22560/09 60 ×
OGYI-T-22560/10 100 ×
OGYI-T-22560/12 90 ×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. október 8.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2018. február 6.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. január 23.





16


NNGYK/GYSZ/5673/2024
NNGYK/GYSZ/5675/2024




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A terhesség abszolút ellenjavallt az izotretinoin-kezelés alatt (lásd 4.3 pont). Fogamzóképes korú nőknél hatékony fogamzásgátlást kell alkalmazni a kezelés során és még 1 hónapig a kezelést követően. Ha az óvatossági rendszabályok betartása ellenére mégis terhesség következik be az izotretinoin-kezelés során, vagy a kezelést követő egy hónapon belül, rendkívül nagy az igen súlyos magzati malformációk kialakulásának kockázata.

Az izotretinoin-kezelés által kiváltott magzatkárosodások, többek között a központi idegrendszeri abnormitások (hydrocephalus, kisagyi malformáció/abnormitások, microcephalus), facialis dysmorphia, szájpadhasadék, külsőfül-abnormitás, (a külsőfül hiánya, kicsi vagy hiányzó külső hallójárat), szem-abnormitások (microphtalmia), cardiovascularis abnormitások (conotruncalis fejlődési rendellenesség, pl. Fallot-tetralogia, a nagyerek transzpozíciója, septumdefektusok), csecsemőmirigy-elváltozások és mellékpajzsmirigy-elváltozások. Fokozódik a spontán abortusz veszélye is.

Ha izotretinoin-kezelés során terhesség következik be, a kezelést le kell állítani, és a beteget teratológus szakorvoshoz kell utalni, a helyzet értékelése és tanácsadás céljából.

Szoptatás
Az izotretinoin erősen lipofil, ezért nagyon valószínű, hogy bejut a humán anyatejbe. Az anyatejen keresztüli expozíció következtében jelentkező mellékhatások miatt az izotretinoin alkalmazása a szoptatás ideje alatt ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Termékenység
Terápiás dózisokban az izotretinoin nem befolyásolja a spermiumok számát, motilitását és morfológiáját, továbbá nem akadályozza az izotretionint szedő férfiak esetében a megtermékenyítést, illetve a későbbiekben nem hátráltatja az embrió fejlődését.