Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

YELLOX 0,9MG/ML OLDATOS SZEMCSEPP 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bausch + Lomb Ireland Ltd.
Hatástani csoport:
S01BC Nem szteroid gyulladásgátló szerek
Törzskönyvi szám:
EU/1/11/692/001
Hatóanyagok:
BromfenacumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Alkalmazása felnőtteknél, az időseket is beleértve
Az adag naponta kétszer egy csepp Yellox az érintett szem(ek)be, a cataracta műtétet követő napon kezdve, amit a posztoperatív időszak első 2 hete alatt folytatni kell.

A kezelés nem tarthat 2 hétnél tovább, mivel ennél hosszabb kezeléssel kapcsolatosan nem állnak rendelkezésre biztonságossági adatok.

Beszűkült máj- és veseműködés
A Yellox-ot májbetegségben szenvedő vagy beszűkült veseműködésű betegeknél nem vizsgálták.

Gyermekek és serdülők
A bromfenák biztonságosságát és hatásosságát gyermekek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja Szemészeti alkalmazásra.

Ha egynél több lokális szemészeti gyógyszert alkalmaznak, mindegyiket legalább 5 perc különbséggel kell adni.

A cseppentő hegyének és az oldat kontaminációjának megelőzése érdekében kerülni kell a szemhéjaknak, a környező területeknek vagy más felületeknek a palack cseppentős hegyével történő megérintését.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A lokális kortikoszteroidokhoz hasonlóan minden lokális nem szteroid gyulladáscsökkentő lelassíthatja vagy késleltetheti a gyógyulást. A nem szteroid gyulladáscsökkentők és a lokális szteroidok egyidejű alkalmazása növelheti a gyógyulási zavarok lehetőségét.


Kereszt-szenzitivitás
Az acetilszalicilsavval, fenilecetsav származékokkal és más, nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel szemben fennáll a kereszt-szenzitivitás lehetősége. Ezért a korábban az ezekre a gyógyszerekre érzékenységet mutató egyének kezelésére a Yellox nem használható (lásd 4.3 pont).

Érzékeny egyének
Az érzékeny betegeknél a lokális nem szteroid gyulladáscsökkentők, köztük a bromfenák tartós alkalmazása az epithelium károsodását, a cornea elvékonyodását, cornea erosiókat, a cornea kifekélyesedését vagy a cornea perforatióját idézheti elő. Ezek az események veszélyeztethetik a látást. Azoknál a betegeknél, akiknél a cornealis epithelium károsodására van bizonyíték, azonnal be kell fejezni a lokális nem szteroid gyulladáscsökkentők alkalmazását, és a cornea gyógyulását gondosan ellenőrizni kell. Következésképpen a veszélyeztetett betegeknél a szemészeti kortikoszteroidok és a nem szteroid gyulladáscsökkentők egyidejű alkalmazása a corneális nemkívánatos események magasabb kockázatához vezethet.

A forgalomba hozatalt követő tapasztalat
A lokális nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel a forgalomba hozatalt követően szerzett tapasztalat arra utal, hogy az olyan betegeknél, akiknek komplikált szemműtétük volt, akiknél cornea denervatio, cornea epithelium defectus, diabetes mellitus és a szemfelszínt érintő betegség, pl. száraz szem szindróma, rheumatoid arthritis fordul elő, vagy rövid időn belül ismételt szemműtétük volt, magasabb lehet a corneát érintő mellékhatások kockázata, ami veszélyeztetheti a látást. A lokális nem szteroid gyulladáscsökkentőket ezeknél a betegeknél óvatosan kell alkalmazni.

Voltak beszámolók, melyek szerint a szemészeti nem szteroid gyulladáscsökkentők a szemműtétek kapcsán fokozhatják a szem szöveteinek a vérzését (beleértve a hyphaemát is). A tudottan vérzésre hajlamos vagy az olyan betegeknél, akik olyan egyéb gyógyszereket kapnak, amelyek megnyújthatják a vérzési időt, a Yellox-ot óvatosan kell alkalmazni.

A Yellox alkalmazásának befejezésekor ritka esetekben a gyulladásos válaszreakció fellángolását figyelték meg, pl. cataracta műtét miatt előforduló macula oedema formájában.

Szemfertőzés
A gyulladáscsökkentő gyógyszerek lokális alkalmazása elfedhet egy akut szemfertőzést.

Kontaktlencsék használata
Általánosságban a kontaktlencse viselés a cataracta műtétet követő posztoperatív időszakban nem javasolt. Ezért a betegeknek azt kell tanácsolni, hogy a Yellox-kezelés alatt ne hordjanak kontaktlencsét.
Segédanyagok
Benzalkónium-klorid
Ez a gyógyszer 0,00185 mg benzalkónium-kloridot tartalmaz cseppenként, ami megfelel 0,05 mg/mlnek.

A benzalkónium-klorid felszívódhat a lágy kontaktlencsékbe, és megváltoztathatja a kontaktlencsék színét. A gyógyszer alkalmazása előtt a betegeknek el kell távolítaniuk kontaktlencséjüket, amit csak 15 perccel az alkalmazás után tehetnek vissza.

A benzalkónium-klorid a jelentések alapján szemirritációt, valamint a szemszárazságra utaló tüneteket okoz, és hatással lehet a könnyfilmre és a szaruhártya felszínére is. Szemszárazságban szenvedő betegeknél, és azoknál, akiknél a szaruhártya sérülhet, alkalmazása körültekintést igényel.

Hosszan tartó alkalmazás esetén a betegek állapotát folyamatosan figyelemmel kell kísérni.
.



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Yellox kismértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A becseppentéskor átmeneti homályos látás fordulhat elő. Ha a becseppentéskor homályos látás alakul ki, akkor tanácsolt a betegnek a látás kitisztulásáig tartózkodni a gépjárművezetéstől vagy a gépek kezelésétől.


4.9 Túladagolás

Sem a normálistól eltérő eredményeket, sem klinikai jelentőségű mellékhatásokat nem írtak le, amikor 28 napig terjedő időszak alatt naponta négyszer 2 csepp 2 mg/ml koncentrációjú oldatot alkalmaztak. Amennyiben véletlenül egy cseppnél többet alkalmaznak, nem várható fokozott helyi expozició, mivel a többlet mennyiség a kötőhártyazsák korlátozott befogadóképessége miatt a szemből kiürül.

A véletlenszerű orális túladagolás gyakorlatilag kockázatmentes. Az 5 ml tartály tartalmának elfogyasztása 5 mg-nál kevesebb bromfenák bevételének felel meg. Ez a korábban orális alkalmazásra használt bromfenák napi adagjának harmincad része.

A Yellox véletlen lenyelésekor a gyógyszer felhígítása érdekében folyadékot kell inni.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A klinikai vizsgálatok adatai alapján a betegek összesen 3,4%-a észlelt egy vagy több mellékhatást. Az összesített vizsgálatokban a leggyakoribb vagy a legfontosabb reakció a szemben kialakuló szokatlan érzés (0,5%), a cornealis erosio (enyhe vagy közepesen súlyos) (0,4%), a szemviszketés (0,4%), a szemfájdalom (0,3%) és a szem bevörösödése (0,3%) volt. Cornealis mellékhatásokat csak a japán populációban észleltek. A mellékhatások ritkán, összesen 8 betegnél (0,8%) vezettek a kezelés abbahagyásához, akik a vizsgálat ideje alatt egy mellékhatás miatt idő előtt befejezték a kezelést. Közülük 3 betegnek (0,3%) enyhe cornea erosiója, 2 betegnek (0,2%) szemhéj oedemája és 1-1 betegnek (0,1%) szokatlen érzés volt a szemében, vagy cornea oedemája, szemviszketése volt.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az alábbi mellékhatásokat a következő megállapodás szerint osztályozták: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000) vagy nagyon ritka (<1/10 000). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Az alábbi táblázat szervrendszeri kategóriánként és gyakoriság szerint sorolja fel a mellékhatásokat.

MedDRA
szervrendszeri kategóriák
Gyakoriság
Mellékhatások
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori
Csökkent látásélesség
Retinopathia haemorrhagica
A cornea epithelium defectusa**
Cornealis erosio (enyhe vagy közepesen súlyos)
A cornea epitheliumának megbetegedése
Cornea oedema
Retinalis exudatumok
Szemfájdalom
Szemhéjvérzés
Homályos látás
Photophobia
Szemhéj oedema
Szemváladékozás
Szemviszketés
Szem irritáció
Szem vörösség
Conjunctivalis hyperaemia
Szokatlan érzés a szemben
Kellemetlen érzés a szemben

Ritka
Cornea perforatio*
Cornea fekély*
Cornealis erosio, súlyos*
Scleromalacia*
Cornealis infiltratumok*
Cornea betegség*
Cornea heg*

Nem gyakori
Epistaxis
Köhögés
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Elfolyás az orrüreg felé

Ritka
Asthma*
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem gyakori
Az arc feldagadása
*Súlyos, a forgalomba hozatalt követően több mint 20 millió beteggel szerzett tapasztalatok alapján jelentett beszámolók.
** Napi négyszeri adag mellett észlelték.

Azokat a betegeket, akiknél a cornealis epithelium károsodására van bizonyíték, utasítani kell, hogy a Yellox alkalmazását azonnal fejezzék be, és a cornea gyógyulását gondosan ellenőrizni kell (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére a V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.





Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szemészeti készítmények, nem szteroid gyulladásgátló szerek, ATC kód: S01BC11

Hatásmechanizmus:
A bromfenák egy nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszer (NSAID), aminek anti-inflammatoricus hatása van, amit annak a képességének tulajdonítanak, hogy elsősorban a ciklooxigenáz-2 (COX-2) gátlásával blokkolja a prosztaglandin-szintézist. A ciklooxigenáz-1-et (COX-1) csak kis mértékben gátolja.
In vitro a bromfenák nyulak irisében, a corpus ciliareban gátolta a prosztaglandinok szintézisét. Az IC50-érték alacsonyabb volt a bromfenák (1,1 µM), mint az indometacin (4,2 µM) és a pranoprofen (11,9 µM) esetén.
A bromfenák nyulakon egy kísérleti uveitis modellben 0,02%-os, 0,05%-os, 0,1%-os és 0,2%-os koncentrációkban az ocularis gyulladás majdnem minden tünetét gátolta.

Klinikai hatásosság
Két fázis II, randomizált, kettős-vak, párhuzamos csoportú vizsgálatot végeztek Japánban, és két fázis III, multicentrikus, randomizált (2:1), kettős-vak, párhuzamos csoportú, placebo-kontrollos vizsgálatot végeztek az Egyesült Államokban, hogy a cataracta műtéten áteső betegeknél felmérjék a naponta kétszer adott Yellox-nak a posztoperatív gyulladás kezelése során mutatott klinikai biztonságosságát és hatásosságát. Ezekben a vizsgálatokban a vizsgált hatóanyagot a cataracta műtétet követően megközelítőleg 24 órával adták, és az adagolást legfeljebb 14 napig folytatták. A kezelés hatását maximum 29 napig értékelték.
A Yellox-csoportba tartozó betegek szignifikánsabb nagyobb részénél (64,0%) észlelték az ocularis gyulladás teljes elmúlását a vizsgálat 15. napján, mint a placebo-csoportban (43,3%) (p < 0,0001).
Lényegesen kevesebb elülső csarnoki sejt és felvillanás volt a műtétet követő első 2 hétben (a betegek 85,1%-ánál volt a felvillanási pontszám ? 1), mint a placebo esetén (52%). A gyulladás elmúlási arányában észlelhető különbséget már a 3. napon kimutatták.
Egy nagy, megfelelően kontrollált, Japánban végzett vizsgálatban kimutatták, hogy a Yellox olyan hatásos volt, mint a szemészeti alkalmazásra való pranoprofen oldat.

Gyermek és serdülők
Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén minden korosztálynál eltekint a Yellox vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségétől (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).


5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A bromfenák hatékonyan átjut a cataractás betegek corneáján. Egyetlen adag, 150-180 perccel az adagolás után 79±68 ng/ml-es átlagos csúcskoncentrációt eredményezett a csarnokvízben. A koncentrációk 12 órán át fennmaradtak a csarnokvízben, és a fontosabb ocularis szövetekben, köztük a retinában akár 24 órán át is mérhető szinten maradtak. A bromfenák szemcsepp napi kétszeri adagolását követően nem voltak mérhető plazmakoncentrációk.

Eloszlás
A bromfenák nagymértékben kötődik a plazmafehérjékhez. In vitro a 99,8% kötődött a humán plazmában lévő proteinekhez.
In vitro biológiailag jelentős melanin-kötődést nem észleltek.
Izotóppal jelzett bromfenákkal nyulakon végzett vizsgálatok azt igazolták, hogy a lokális alkalmazást követő legmagasabb koncentráció a corneában észlelhető, amit a conjunctiva és a csarnokvíz követ. A lencsében és az üvegtestben csak alacsony koncentrációkat észleltek.

Biotranszformáció
Az in vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a bromfenákot elsősorban a CYP2C9 metabolizálja, ami a corpus ciliaréból és a retinából/chorioideából egyaránt hiányzik, és ennek az enzimnek a szintje a megfelelő hepaticus szinthez képest a corneában kevesebb mint 1%.
A per os kezelt embereknél a változatlan formában lévő anyavegyület a fő komponens a plazmában. Több konjugált és nem konjugált metabolitot azonosítottak, és a ciklikus-amid a vizeletben lévő fő metabolit.

Elimináció
Ocularis alkalmazást követően a bromfenák felezési ideje a csarnokvízben 1,4 óra, ami gyors eliminációt jelez.
Egészséges önkénteseknél a 14C-bromfenák per os adását követően a vizelettel történő kiválasztódást találták a radioaktív izotóp kiválasztódás fő útvonalának, ami mintegy 82%-ért felelős, míg a széklettel történő excretio a dózis mintegy 13%-át teszi ki.


5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. Azonban patkányoknál a 0,9 mg/kg/nap per os adag (ami a javasolt szemészeti dózis 900-szorosa) embryo-foetalis letalitást, megnövekedett neonatális mortalitást és csökkent posztnatális növekedést okozott. Vemhes nyulaknál a 7,5 mg/kg/nap per os adaggal (ami a javasolt szemészeti dózis 7500-szorosa) végzett kezelés megnövekedett posztimplantációs veszteséget okozott (lásd 4.6 pont).

Állatkísérletek a bromfenák anyatejbe történő kiválasztódását igazolták, amikor azt per os 2,35 mg/kg-os dózisban alkalmazták, ami a javasolt szemészeti dózis 2350-szerese. Ocularis alkalmazást követően azonban nem volt detektálható plazmaszint (lásd 5.2 pont).





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml oldat egy polietilén, cseppentős hegyű, összenyomható palackban, polietilén csavaros kupakkal.
1 palackot tartalmazó kiszerelés.


6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Nincsenek különleges előírások.

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.
A betegeket utasítani kell, hogy használat után a palackot jól vissza kell zárni.



6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év
Az első felbontás után: 4 hét .



7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

BAUSCH + LOMB IRELAND LIMITED
3013 Lake Drive
Citywest Business Campus
Dublin 24, D24PPT3
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/11/692/001


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma:2011. május 18.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma:2016. január 11.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA


A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.




























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhes nőkön történő alkalmazásra nincs megfelelő adat a bromfenák tekintetében. Állatkísérletek során reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). Emberben a potenciális veszély nem ismert. Mivel a Yellox-kezelést követően a nem terhes nőknél a szisztémás expozíció elhanyagolható, ezért a terhesség alatti kockázat alacsonynak tekinthető.

Azonban a prosztaglandin bioszintézist gátló gyógyszereknek a foetalis cardiovascularis rendszerre gyakorolt ismert hatásai (a ductus arteriosus Botalli záródása) következtében a Yellox-nak a terhesség harmadik trimesztere alatti alkalmazását kerülni kell. Általánosságban a Yellox terhesség alatti alkalmazása nem javasolt, kivéve, ha az előny meghaladja a lehetséges kockázatot.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a bromfenák vagy annak metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. Állatkísérletek a nagyon nagy dózisok per os alkalmazását követően a bromfenák patkányok anyatejébe történő kiválasztódását igazolták (lásd 5.3 pont). Nem várható a szoptatott újszülöttre/csecsemőre gyakorolt hatás, mivel a szoptató nő esetén a bromfenák szisztémás expozíciója elhanyagolható. A Yellox szoptatás alatt alkalmazható.

Termékenység
Állatkísérletekben nem észlelték a bromfenák fertilitásra gyakorolt hatását. Emellett a bromfenák szisztémás expozíciója elhanyagolható, ennél fogva terhességi teszt végzésére vagy fogamzásgátló intézkedésekre nincs szükség.