Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PARACETAMOL SANDOZ 500MG TABLETTA 20X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Hungária Kereskedelmi Kft.
Hatástani csoport:
N02BE Anilidek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22441/05
Hatóanyagok:
ParacetamolumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
9 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A legkisebb hatásos adagot kell alkalmazni.
A súlyos májkárosodás kockázata miatt az ajánlott adagot nem szabad túllépni (lásd 4.4 és 4.9 pont).

Felnőttek és 15 éves vagy idősebb serdülők (55 kg testtömeg felett)
A kezdő adag 1 tabletta (500 mg paracetamol), ha szükséges 2 tabletta (1000 mg) egyszerre, de maximum 6 tabletta (3000 mg paracetamol) 24 órán belül.

Gyermekek és serdülők
12-15 éves kor közötti serdülők (40-55 ttkg)
1 tabletta egyszerre, maximum 4-6 tabletta 24 órán belül.

9-12 éves kor közötti gyermekek (33-40 ttkg)
1 tabletta egyszerre, maximum 3-4 tabletta 24 órán belül.

A Paracetamol Sandoz nem ajánlott 9 éves kor alatti gyermekek számára.

A visszatérő tünetektől függően megengedett az ismételt alkalmazás. Az adagok bevétele közötti minimális intervallumnak legalább 4 órának kell lennie. Vagyis, ha a fájdalom vagy a láz visszatér, újabb adag nem vehető be 4 órán belül.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban csökkenteni kell az adagot:

Glomerulus filtrációs ráta
A paracetamol adagja mg-ban/legkisebb adagolási intervallum
10 - 50 ml/perc
500 mg/6 óra
< 10 ml/perc
500 mg/8 óra

Májkárosodás
Károsodott májműködésű vagy Gilbert-szindrómában szenvedő betegeknél csökkenteni kell az adagot vagy meg kell hosszabbítani az adagok közötti intervallumot.

A napi adag nem haladhatja meg a 60 mg paracetamol/ttkg/nap adagot (legfeljebb 2 g paracetamol/nap) az alábbi esetekben:
* 50 kg-nál kisebb testtömegű felnőtteknél;
* enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban;
* Gilbert-szindrómában (familiáris, nem haemolyticus icterus);
* krónikus alkoholizmusban;
* dehidráció esetén;
* krónikus alultápláltságban.

Ha a fájdalom 5 napnál tovább fennmarad vagy a láz 3 napnál tovább jelen van, illetve ha a tünetek rosszabbodnak, a kezelést le kell állítani és orvoshoz kell fordulni.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A tablettát elegendő mennyiségű vízzel kell lenyelni, vagy elegendő mennyiségű vízben feloldva, alaposan elkeverve kell meginni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A tartós vagy gyakori alkalmazás kerülendő.

A tartós alkalmazás káros lehet, kivéve, ha orvosi felügyelet alatt történik. A 60 mg/ttkg /nap paracetamol adaggal kezelt serdülőknél nem megengedett egyéb lázcsillapítók egyidejű használata, kivéve hatástalanság esetén.

Orvoshoz kell fordulni magas láz esetén, másodlagos fertőzés tüneteinek jelentkezésekor, illetve, ha a tünetek tartósan fennállnak.

Elővigyázatosság szükséges, ha a paracetamolt az alábbi betegségekben szenvedő betegeknek adják:
* közepesen súlyos vagy súlyos vesekárosodás;
* májkárosodás;
* akut hepatitis;
* Gilbert-szindróma;
* glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz-hiány;
* hemolyticus anaemia;
* alkoholfüggőség;
* krónikus alultápláltság;
* dehidráció;
* glutationhiány,
* a májfunkciót befolyásoló gyógyszerek egyidejű alkalmazásakor (lásd 4.5 pont).

Elővigyázatosság ajánlott, amikor a paracetamolt flukloxacillinnel együtt alkalmazzák, mivel jelentős a kockázata az emelkedett anionréssel járó metabolikus acidózis (high anion gap metabolic acidosis, HAGMA) kialakulásának, különösen a vesekárosodásban, sepsisben, malnutricióban vagy glutationhiány kialakulását elősegítő egyéb állapotban (pl. alkoholizmus) szenvedő betegek esetében, valamint azon betegeknél, akiknél a paracetamol maximális napi dózisát alkalmazzák. Szoros monitorozás javasolt, beleértve a vizelet 5-oxoprolin-tartalmának ellenőrzését is.

A napi maximális egyszeri adagok többszörös mennyiségének bevétele súlyosan károsíthatja a májat. Ilyen esetekben eszméletvesztés nem jelentkezik. Ennek ellenére túladagolás esetén azonnali orvosi segítséget kell kérni, még akkor is, ha a beteg jól érzi magát, ugyanis fennáll a súlyos, később jelentkező és irreverzíbilis májkárosodás lehetősége (lásd 4.9 pont).

A meglévő májbetegség növeli a paracetamollal összefüggő májkárosodás kockázatát. Azoknak a betegeknek, akiknek máj- vagy veseműködési károsodásuk van, vagy volt, orvosi tanácsot kell kérniük, mielőtt elkezdik szedni ezt a gyógyszert.

Ez a gyógyszer paracetamolt tartalmaz. A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy ne szedjenek egyidejűleg más paracetamoltartalmú gyógyszereket, beleértve ebbe a kombinált készítményeket is, mivel túladagolás esetén fennáll a súlyos májkárosodás kockázata (lásd 4.9 pont).

Fokozott a túladagolás kockázata a nem cirrhoticus alkoholos májbetegségben szenvedőknél. Krónikus alkoholizmusban elővigyázatosság szükséges. Ezekben az esetekben a paracetamol napi adagja nem haladhatja meg a 2 grammot. A paracetamol-kezelés alatt nem fogyasztható alkohol.

Májkárosodás, valamint májelégtelenség eseteiről számoltak be a glutationhiányban szenvedő betegeknél, ami például az alábbi betegségben szenvedőknél jelentkezik:
- súlyos alultápláltság;
- anorexia;
- alacsony testtömegindex;
- krónikus alkoholizmus;
- sepsis;

A glutationhiányos betegeknél a paracetamol alkalmazása növelheti a metabolikus acidózis veszélyét (lásd 4.9 pont).

Elővigyázatosság szükséges az acetilszalicilsavra érzékeny asztmás betegeknél, mivel beszámoltak enyhe bronchospasmusról, mint keresztreakcióról a paracetamol bevétele után.

Bármilyen fájdalomcsillapító tartós (> 3 hónap) alkalmazását követően, a másnaponként vagy gyakrabban alkalmazott gyógyszer mellett fejfájás alakulhat ki vagy súlyosbodhat a meglévő fejfájás. A fájdalomcsillapítók túlzott használata miatt kialakult fejfájást (túlzott gyógyszeralkalmazás miatti fejfájás) tilos a fájdalomcsillapító adagjának megemelésével kezelni. Amennyiben ez a helyzet alakul ki vagy feltételezhető, a fájdalomcsillapító szedését abba kell hagyni és orvosi tanácsot kell kérni.

Ez a gyógyszer tablettánként kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz, tehát gyakorlatilag "nátriummentesnek" mondható.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A paracetamol nem vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A paracetamol-mérgezést okozhat, főleg időskorúak, kisgyermekek, májbetegségben szenvedők, krónikus alkoholfüggők, krónikusan hiányos táplálkozású, glutationhiányban szenvedő (lásd 4.4 pont) és enziminduktorokat használó betegek esetében. A paracetamol túladagolása májelégtelenséget okozhat, ami májátültetést tehet szükségessé, illetve halálhoz is vezethet. Akut pancreatitist is megfigyeltek, többnyire májkárosodással és májtoxicitással összefüggésben (lásd még az 5.2 pont).

Tünetek
A paracetamol-túladagolás tünetei a következők: hányinger, hányás, étvágytalanság, sápadtság és hasi fájdalom, ami általában a bevételt követő 24 órán belül jelentkezik. Felnőtteknél 6 g vagy ennél több, gyermekeknél 140 mg/ttkg egyszeri bevétele akár teljes és visszafordíthatatlan nekrózishoz vezető hepaticus cytolysist okoz, ami akár kómához és halálhoz vezető hepatocellularis elégtelenséget, metabolikus acidózist és encephalopathiát eredményez. Ezzel egyidőben megemelkedik a hepatikus transzaminázok (GOT, GPT), a laktát-dehidrogenáz és a bilirubin szintje, és csökken a protrombinszint a bevételt követő 12-48 órán belül. A májkárosodás klinikai tünetei általában 2 nappal később jelentkeznek, és 4-6 nappal később érik el a maximumot.

Kezelés
- Haladéktalan kórházi kezelés, még akkor is, ha nincsenek tünetek.
- A túladagolás kezelésének megkezdése előtt haladéktalanul ellenőrizni kell a vérplazma paracetamol koncentrációját.
- Jelentős, esetleg súlyos mérgezéshez vezető túladagolásban a felszívódást csökkentő terápiát lehet alkalmazni: gyomormosást, ha lehetséges a gyógyszer bevételét követő egy órán belül, majd aktív szenet is lehet adni.
- A kezelés magában foglalja intravénás vagy orális N-acetilcisztein (NAC) vagy metionin ellenszerként történő adását (ilyenkor nem szabad aktív szenet is adni), lehetőleg a bevételt követő 10 órán belül. Az N-acetilcisztein azonban még akár 36 órával a bevétel után is javíthatja a prognózist, ha még mindig van kimutatható paracetamol koncentráció.
- A továbbiakban tüneti kezelést kell folytatni.
- Májfunkciós vizsgálatot kell végezni a kezelés kezdetén és ezt követően minden 24 órában. Az esetek többségében a hepatikus transzaminázok szintje a teljes májfunkcióval együtt 1-2 héten belül visszaáll a normál szintre. Nagyon ritkán azonban májátültetésre lehet szükség.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A paracetamol a májban metabolizálódik, ezért kölcsönhatásba léphet más, olyan hatóanyagokkal, melyek ugyanezen a metabolikus útvonalon bomlanak le, vagy amelyek képesek ezeket az útvonalakat gátolni, illetve serkenteni.

A krónikus alkoholabúzus és a májenzim-induktorok, úgymint barbiturátok és triciklusos antidepresszánsok alkalmazása, a toxikus metabolitok fokozott és felgyorsult képződése miatt növelheti a paracetamol-túladagolás súlyosságát. Elővigyázatosság szükséges enziminduktorok egyidejű alkalmazásakor (lásd 4.9 pont).

A szalicilamid megnövelheti a paracetamol feletési idejét.

Az izoniazid gátolhatja a paracetamol metabolizmusát, ami növelheti a paracetamol májtoxicitását.

Elővigyázatossággal kell eljárni olyankor, amikor a paracetamolt flukloxacillinnel párhuzamosan alkalmazzák, mivel egyidejű alkalmazásukkor emelkedett anionréssel járó metabolikus acidózis alakulhat ki, különösen olyan betegeknél, akiknél ennek kockázati tényezői fennállnak (lásd 4.4 pont).

A klóramfenikol felezési ideje a paracetamol hatására jelentősen növekedhet.

Paracetamol és zidovudin egyidejű krónikus alkalmazásakor, vélhetően a zidovudin csökkent metabolizmusának és a konjugáció kompetitív megakadályozásának köszönhetően, nő a neutropenia előfordulásának gyakorisága. Ezért paracetamol és zidovudin csak orvosi tanácsra alkalmazható együtt.

A warfarin és egyéb kumarinok antikoaguláns hatását a paracetamol tartós, rendszeres alkalmazása felerősítheti, ami a vérzés megnövekedett kockázatával jár együtt. Egy-egy paracetamol-adag alkalomszerű használatának nincs jelentős hatása.

A paracetamol felszívódási sebességét a metoklopramid vagy domperidon növeli, míg a kolesztiramin csökkenti.

A probenecid gátolja a paracetamol glükuronsavval történő konjugációját, és ez a paracetamol clearance megközelítőleg 50%-os csökkenéséhez vezet. A probenecidet egyidejűleg szedő betegek paracetamol adagját csökkenteni kell.

A lamotriginnel együtt adott paracetamol csökkentheti a lamotrigin biohasznosulását, valószínűleg a májban zajló metabolizmus indukálásán keresztül. A lamotrigin hatásossága csökkenhet.

Laboratóriumi vizsgálatokkal létrejövő interferencia
A paracetamol befolyásolhatja a foszforvolfrámsavat (phosphotungstic acid; PTA) alkalmazó húgysavtesztek és a glükóz-oxidáz-peroxidázzal végzett vércukor-meghatározási vizsgálatok eredményeit.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Terápiás dózisok mellett kevés mellékhatás fordul elő. Az alább felsorolt gyógyszer-mellékhatásokat gyakoriság és szervrendszer szerint sorolták be. A gyakorisági fogalmakat az alábbiak szerint határozták meg: Nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka ?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Szervrendszerek osztályozása
Ritka
Nagyon ritka
Gyakoriság nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Agranulocytosis (hosszú távú alkalmazást követően), thrombocytopenia, thrombocytopeniás purpura,
leukopenia, haemolyticus anaemia
Pancytopenia

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Allergiás reakciók (kivéve az angiooedemát)
Túlérzékenység (beleértve az angiooedemát, nehézlégzést, verejtékezést, hányingert, hypotoniát, sokkot, anafilaxiát is)*

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

Hypoglykaemia

Pszichiátriai kórképek
Depresszió,
zavartság,
hallucinációk


Idegrendszeri betegségek és tünetek
Tremor,
fejfájás


Szembetegségek és szemészeti tünetek
Látászavarok


Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Oedema


Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Bronchospasmus**

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Vérzés,
hasi fájdalom,
hasmenés,
hányinger,
hányás


Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Kóros májfunkció/
emelkedett májenzim értékek,
májelégtelenség,
májnekrózis,
sárgaság

Hepatotoxicitás***
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Bőrkiütés,
pruritus,
erythema,
urticaria,
hyperhidrosis
Súlyos bőrreakciók, exanthema
Akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP),
toxicus epidermalis necrolysis (TEN),
gyógyszer okozta dermatosis,
Stevens-Johnson- szindróma

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

Steril pyuria (homályos vizelet),
súlyos vesekárosodás, interstitialis nephritis,
hematuria,
anuria

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Szédülés (kivéve a vertigót),
rossz közérzet,
pyrexia,
szedáltság


* Túlérzékenységi reakció esetén a paracetamollal végzett kezelést le kell állítani. Azonnali orvosi beavatkozás lehet szükséges.
** Bronchospasmus olyan betegeknél, akik érzékenyek az acetilszalicilsavra vagy egyéb nem szteroid gyulladásgátlókra (NSAID-ok) (analgetikus asztma)
*** 6 g (gyermekeknél 140 mg/ttkg) paracetamol mennyiség májkárosodást okozhat; a nagyobb mennyiségek pedig visszafordíthatatlan májnekrózishoz vezethetnek. Beszámoltak májkárosodásról napi 3-4 gramm paracetamol krónikus alkalmazását követően.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: analgetikumok, egyéb fájdalom- és lázcsillapítók, anilidek
ATC kód: N02BE01

A paracetamolnak kettős, fájdalom- és lázcsillapító hatása van, de nincs gyulladáscsökkentő tulajdonsága. A paracetamol hatásmechanizmusa nem teljesen tisztázott. Hatása feltételezhetően a prosztaglandin-szintetáz enzim gátlásán alapul, ez azonban nem magyarázza a gyulladáscsökkentő hatás hiányát.
A paracetamol testen belüli eloszlása és ebből következően a prosztaglandin-szintetáz enzim gátlása szintén fontos lehet. A paracetamol előnye abban rejlik, hogy a nem-szteroid gyulladáscsökkentőkre (NSAID-ok) jellemző mellékhatások egy része teljesen vagy nagyrészt hiányzik.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A paracetamol gyorsan és szinte teljesen felszívódik a bevételt követően. A plazma csúcskoncentrációt
30 perc-2 óra között éri el.

Eloszlás
A paracetamol eloszlásának mértéke megközelítően 1 l/ttkg. Plazmafehérjéhez való kötődése terápiás adagok mellett elhanyagolható.

Biotranszformáció
Felnőtteknél a paracetamol a májban glükoronsavval (kb. 60%), szulfáttal (kb. 35%) és ciszteinnel (kb. 3%) konjugálódik. Egy kis mennyiség a citokróm P450-en keresztül toxikus metabolittá alakul, majd általában gyorsan inaktíválódik a gutationnal való konjugáció révén. A túladagolás lemerítheti a glutation-tartalékokat és ezáltal akut májkárosodáshoz vezet.
Újszülötteknél és 12 éves kor alatti gyermekeknél a szulfátkonjugáció a fő eliminációs út, és a glükoronidáció kisebb mértékű mint a felnőtteknél. A teljes elimináció gyermekeknél, a fokozott szulfátkonjugációs kapacitás következtében, hasonló a felnőttekhez.

Elimináció
A paracetamol elsősorban a vizelettel választódik ki (a per os adag 90%-a, 24 órán belül), főleg mint glükoronid (60-80%) és szulfát konjugátum (20-30%). Kb. 5%-a változatlan formában ürül. Az eliminációs felezési idő 1-4 óra között változik.

Különleges betegcsoportok
Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin clearance kevesebb mint 10 ml/perc), a paracetamol és metabolitjainak eliminációja később következik be.

Idősek
A konjugációs képesség nem csökken az időseknél.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az alkalmazási előírás eddigi pontjaiban szereplőkön kívül nincs olyan lényeges preklinikai adat, amely további információul szolgálna a felíró számára.

A reprodukciót és a fejlődést érintő toxicitást értékelő, jelenleg elfogadott standardokat követő, hagyományos vizsgálatok nem állnak rendelkezésre.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10, 12, 16, 20, 24, 30, 50, 120 vagy 240 db tabletta PVC/alumínium buborékcsomagolásban és dobozban, vagy
100 db tabletta gyermekbiztos PP kupakkal lezárt HDPE tartályban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (keresztjelzés nélkül)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül kiadható gyógyszer (VN)



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sandoz Hungária Kft.
1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22441/01 10× PVC/Alumínium buborékcsomagolásban és dobozban
OGYI-T-22441/03 16× PVC/Alumínium buborékcsomagolásban és dobozban
OGYI-T-22441/05 20× PVC/Alumínium buborékcsomagolásban és dobozban
OGYI-T-22441/07 24× PVC/Alumínium buborékcsomagolásban és dobozban
OGYI-T-22441/09 30× PVC/Alumínium buborékcsomagolásban és dobozban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. március 6.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2017. október 31.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. május 5.



9



OGYÉI/29537/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A terhes nőknél történő vizsgálatokból rendelkezésre álló nagy mennyiségű adat nem igazolt sem malformatív, sem föto/neonatális toxicitást. A méhen belül paracetamol-expozícióban részesült gyermekek idegrendszeri fejlődésével foglalkozó epidemiológiai vizsgálatok eredményei nem egyértelműek. Amennyiben azt klinikailag szükségesnek tartják, a paracetamol adható a terhesség alatt, azonban a legalacsonyabb hatásos adagban, a lehető legrövidebb ideig és a lehetséges legkisebb gyakorisággal kell alkalmazni.

Szoptatás
A paracetamol kis mennyiségben kiválasztódik az anyatejbe. A szoptatott gyermekre gyakorolt hatást nem jelentettek. A paracetamol alkalmazható szoptatás alatt, amíg az ajánlott adagolást nem lépik túl