Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VIGAMOX 5MG/ML OLD SZEMCSEPP 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Novartis Hungária Kft.
Hatástani csoport:
S01AE Fluoroquinolonok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22430/01
Hatóanyagok:
MoxifloxacinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
2 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek, beleértve az időseket is (?65 év)
A dózis naponta 3×1 csepp az érintett szem(ek)be.
A fertőzés általában 5 napon belül javul, ezt követően a kezelést még további 2-3 napig folytatni kell. Amennyiben a kezelés megkezdését követően 5 napon belül nem figyelhető meg javulás, a diagnózis és/ vagy kezelés felülvizsgálata szükséges. A kezelés időtartama a betegség súlyosságától és a fertőzés klinikai és bakteriológiai lefolyásától függ.

Gyermekek és serdülők
Nem szükséges dózismódosítás.

Máj- és vesekárosodás
Nem szükséges dózismódosítás.

Az alkalmazás módja

Kizárólag szemészeti alkalmazásra. Nem injektálható. A Vigamox 5 mg/ml oldatos szemcsepp subconjunctivalisan nem injektálható és közvetlenül a szem elülső csarnokába sem adható.

A cseppentő hegyének és az oldat kontaminációjának elkerülése érdekében vigyázni kell arra, hogy a tartály cseppentőjének a hegye ne érjen hozzá a szemhéjakhoz, a környező területekhez vagy egyéb felületekhez.

Annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a szemcsepp orrnyálkahártyán keresztüli felszívódása, különösen újszülötteknél és gyermekeknél, a szemcsepp alkalmazását követően ujjal 2-3 percig lenyomva kell tartani a nasolacrimalis könnycsatornát. Ha a kupak levételét követően a biztonsági gyűrű meglazult, távolítsa el a készítmény alkalmazása előtt.
Amennyiben egynél több szemészeti gyógyszer lokális alkalmazására kerül sor, a gyógyszerek alkalmazása között legalább 5 percnek kell eltelnie. A szemkenőcsöt kell utolsóként alkalmazni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Szisztémás kinolon kezelésben részesülő betegeknél már az első adagot követően súlyos és alkalmanként fatális kimenetelű túlérzékenységi (anafilaxiás) reakciókat jelentettek. Néhány reakciót cardiovascularis collapsus, eszméletvesztés, angiooedema (ideértve a laryngealis, pharyngealis vagy facialis oedema), légúti elzáródás, dyspnoe, urticaria és viszketés kisért (lásd 4.8 pont).

A Vigamox-szal szembeni allergiás reakció előfordulásakor a gyógyszer alkalmazását azonnal abba kell hagyni. A moxifloxacinnal vagy a készítménybármely segédanyagával szembeni súlyos, akut túlérzékenységi reakció azonnali sürgősségi ellátást igényel. Amennyiben az klinikailag indokolt, oxigén alkalmazására és szabad légutak biztosítására van szükség.

A többi antibiotikumhoz hasonlóan hosszantartó alkalmazása a nem érzékeny kórokozók - beleértve a gombákat is - elszaporodásához vezethet. Amennyiben felülfertőződés alakul ki, abba kell hagyni a gyógyszer alkalmazását, és alternatív terápiát kell alkalmazni.

Szisztémás fluorokinolon terápia, így moxifloxacin esetében is íngyulladás és ínszakadás fordulhat elő különösen idősebb betegeknél és egyidejűleg kortikoszteroid kezelésben részesülőknél. A Vigamox szemészeti alkalmazását követően a moxifloxacin plazmakoncentrációi sokkal alacsonyabbak, mint a moxifloxacin terápiás orális adagjait követően (lásd 4.5 és 5.2 pont), mindazonáltal óvatosan kell eljárni, és az íngyulladás első tünetekor abba kell hagyni a Vigamox kezelést (lásd 4.8 pont).

A fluorokinolon-rezisztens Neisseria gonorrhoeae előfordulása miatt a Vigamox nem alkalmazható gonococcus által okozott conjunctivitis, így gonococcus okozta ophthalmia neonatorum profilaxisára vagy empirikus kezelésére. A Neisseria gonorrhoeae által okozott szemfertőzésben szenvedő betegeknek megfelelő szisztémás kezelésre van szükségük.

Tájékoztatni kell a beteget, hogy bakteriális fertőzés tüneteinek jelentkezése esetén ne viseljen kontaktlencsét.

Gyermekek és serdülők
Újszülöttek conjunctivitisének kezelésében a Vigamox hatásosságának és biztonságosságának megállapításához nagyon kevés adat áll rendelkezésre, ezért a gyógyszer alkalmazása újszülötteknél conjunctivis kezelésére nem ajánlott.
Ophthalmia neonatorumban szenvedő újszülötteket állapotuknak megfelelő kezelésben, így pl. Chlamydia trachomatis vagy Neisseria gonorrhoeae okozta esetekben szisztémás kezelésben kell részesíteni.

A gyógyszer 2 évnél fiatalabb gyermekek Chlamydia trachomatis kezelésére nem ajánlott, mivel azt gyermekeknél ebben a korcsoportban nem vizsgálták. 2 évnél idősebb, Chlamydia trachomatis okozta szemfertőzésben szenvedő gyermekek esetében megfelelő szisztémás kezelés alkalmazására van szükség.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Vigamox nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket, mindazonáltal a többi szemcsepphez hasonlóan az átmeneti homályos látás vagy egyéb látási zavarok befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ha a becseppentéskor homályos látás alakul ki, a betegnek várnia kell a látás kitisztulásáig, mielőtt gépet kezelne, vagy gépjárművet vezetne.


4.9 Túladagolás

Szemészeti készítményeknél a kötőhártyazsák korlátozott kapacitása gyakorlatilag kizárja a gyógyszer túladagolását.

Egy tartályban lévő moxifloxacin összmennyisége túl alacsony ahhoz, hogy véletlenszerű lenyelést követően mellékhatásokat okozzon.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A 2252 beteg bevonásával végzett klinikai vizsgálatokban a moxifloxacin-tartalmú szemcseppet legfeljebb napi nyolcszor alkalmazták; a betegek közül több mint 1900 részesült naponta háromszori kezelésben. A gyógyszeres kezelésben részesült teljes biztonságossági populációban 1389 beteg amerikai és kanadai, 586 beteg japán, és 277 beteg indiai volt. A gyógyszerrel kapcsolatban egyik klinikai vizsgálatban sem jelentettek súlyos szemészeti vagy szisztémás nemkívánatos hatást. A kezeléssel összefüggésben leggyakrabban jelentett nemkívánatos hatás a szemirritáció és a szemfájdalom volt, amelyek 1-2%-os incidenciával fordultak elő. Ezek a reakciók az azokat tapasztaló betegek 96%-ban enyhék voltak; csak egy betegnél eredményezte a kezelés abbahagyását.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A következő mellékhatásokat osztályozták az alábbi besorolás szerint: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 -<1/100), ritka (?1/10 000 -<1/1000) nagyon ritka (<1/10 000), vagy nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Szervrendszerenkénti csoportosítás
Gyakoriság
Mellékhatások
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Ritka
csökkent haemoglobinszint
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
túlérzékenység

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Ritka
Nem ismert
fejfájás
paraesthesia
szédülés
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori

Nem gyakori




Ritka






Nem ismert

szemfájdalom, szemirritáció

keratitis punctata, száraz szem, conjunctiva bevérzés, ocularis hyperaemia, szemviszketés, szemhéj oedema, kellemetlen érzés a szemben
cornea epithelium defektusa, cornea rendellenesség, conjunctivitis, blepharitis, szemduzzanat, conjunctivalis oedema, homályos látás, csökkent látásélesség, asthenopia, szemhéj erythema
endophthalmitis, ulceratív keratitis, cornea erosio, cornea abrasio, emelkedett szembelnyomás, cornea homály, cornea infiltrátumok, cornea depozitumok, szemallergia, keratitis, cornealis oedema, fényérzékenység, szemhéj oedema, fokozott könnyezés, a szem váladékozása, idegentest-érzés a szemben
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert
palpitatio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Ritka


Nem ismert
nasalis diszkomfort érzés, pharyngolaryngealis fájdalom, idegentest érzés (a torokban)
dyspnoe
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Ritka
Nem ismert
ízérzészavar
hányás
hányinger
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Ritka
csökkent alanin-aminotranszferáz (GPT), csökkent gamma-glutamil transzferáz (gamma-GT)
A bőr és a bőr alatti szövetek betegségei és tünetei
Nem ismert
bőrpír, bőrkiütés, viszketés, csalánkiütés

A kiválasztott mellékhatások leírása

Szisztémás kinolon kezelést kapott betegeknél súlyos és alkalmanként végzetes kimenetelű túlérzékenységi (anafilaxiás) reakciót figyeltek meg már az első dózist követően. Egyes reakciókat cardiovascularis collapsus, eszméletvesztés, angiooedema (beleértve gége, garat vagy az arc oedema), légúti elzáródás, nehézlégzés, csalánkiütés és viszketés kísért (lásd 4.4 pont).

Szisztémás fluorokinolonokat kapó betegek esetében sebészeti korrekciót igénylő vagy meghosszabbodott rokkantsággal járó ínszakadást jegyeztek fel a vállban és a kézben, illetve érintette az Achilles- és más ínakat is. A szisztémás fluorokinolonokkal végzett vizsgálatok és a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok alapján a szakadások kockázata kortikoszteroidokat kapott betegek esetében, különösen idősebb betegek, illetve nagy terhelés alatt álló ínak, így az Achilles-ín esetében még magasabb lehet (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők

Klinikai vizsgálatokban a Vigamox biztonságosnak bizonyult gyermekgyógyászati betegeknél, beleértve az újszülötteket. A 18 évesnél fiatalabb betegeknél a két leggyakoribb mellékhatás a szemirritáció és szemfájdalom volt; mindkettő 0,9%-os incidenciával fordult elő.

Gyermekgyógyászati betegek, köztük újszülöttek bevonásával végzett klinikai vizsgálatokból származó adatok alapján (lásd 5.1 pont) a gyermekpopulációban előforduló mellékhatások típusa és súlyossága hasonló a felnőtteknél tapasztalt mellékhatásokéhoz.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: szemészeti készítmények, fertőzésellenes szerek, egyéb fertőzésellenes szerek, ATC kód: S01A E07

Hatásmechanizmus
A moxifloxacin, amely egy negyedik generációs fluorokinolon, a bakteriális DNS replikációjához, javításához és rekombinációjához szükséges DNS- girázt és topoizomeráz IV-et gátolja.

Rezisztencia:
A fluorokinolokkal, így a moxifloxacinnal szembeni rezisztencia általában a DNS-giráz és topoizomeráz IV enzimeket kódoló gének kromoszómális mutációja miatt fordul elő. A Gram-negatív baktériumokban a moxifloxacin rezisztencia oka a mar (multiplex antibiotikum rezisztencia) és a gnr (kinolon rezisztencia) génrendszerek mutációi. A rezisztencia a bakteriális efflux proteinek expressziójával és az inaktiváló enzimekkel is összefüggésen áll. Béta-laktámokkal, makrolidekkel és aminoglikozidokkal a keresztrezisztencia oka vélhetően nem a hatásmechanizmusok különbözősége.

Érzékenységi vizsgálatok határértékei

A lokális anyagként alkalmazott moxifloxacin klinikai eredményeit illetően nem állnak rendelkezésre farmakológiai adatok. Ennek eredményeként, az Antibakteriális Érzékenységi Vizsgálatok Európai Bizottsága (European Committee on Antimicrobial Susceptibility Testing, EUCAST) az alábbi, minimális gátló koncentráció (MIC) eloszlási görbékből származtatott epidemiológiai cut-off értékeket (ECOFF mg/l) javasolja a lokális moxifloxacin érzékenységének a jelölésére:

Corynebacterium Nincs adat
Staphylococcus aureus 0,25 mg/l
Staphylococcus, coag-neg. 0,25 mg/l
Streptococcus pneumoniae 0,5 mg/l
Streptococcus pyogenes 0,5 mg/l
Streptococcus, viridans csoport 0,5 mg/l
Enterobacter spp. 0,25 mg/l
Haemophilus influenzae 0,125 mg/l
Klebsiella spp. 0,25 mg/l
Moraxella catarrhalis 0,25 mg/l
Morganella morganii 0,25 mg/l
Neisseria gonorrhoeae 0,032 mg/l
Pseudomonas aeruginosa 4 mg/l
Serratia marcescens 1 mg/l

A szerzett rezisztencia előfordulási gyakorisága földrajzilag és időben változó lehet egyes fajok esetében, így ajánlatos beszerezni a helyi rezisztencia-adatokat, főleg súlyos fertőzések kezelésekor. Szükség szerint szaktanácsot kell kérni, ha a rezisztencia helyi előfordulási gyakorisága olyan, hogy a moxifloxacin hatékonysága legfeljebb bizonyos fertőzéstípusokban kérdéses.

ÁLTALÁBAN ÉRZÉKENY FAJOK
Aerob Gram-pozitív kórokozók:
Corynebacterium speciesek, ideértve a Corynebacterium diphtheriae-t is
Staphylococcus aureus (meticillin-érzékeny)
Streptococcus pneumoniae
Streptococcus pyogenes
Streptococcus viridans csoport
Aerob Gram-negatív kórokozók:
Enterobacter cloacae
Haemophilus influenzae
Klebsiella oxytoca
Moraxella catarrhalis
Serratia marcescens
Anaerob kórokozók:
Proprionibacterium acnes
Egyéb kórokozók:
Chlamydia trachomatis


FAJOK, AMELYEK ESETÉBEN A SZERZETT REZISZTENCIA PROBLÉMÁT JELENTHET
Aerob Gram-pozitív kórokozók:
Staphylococcus aureus (meticillin-rezisztens)
Staphylococcus, koaguláz-negatív speciesek (meticillin-rezisztens)

Aerob Gram-negatív kórokozók:
Neisseria gonorrhoeae
Egyéb kórokozók:
Nincsenek

ÖRÖKLÖTTEN REZISZTENS KÓROKOZÓK
Aerob Gram-negatív kórokozók:
Pseudomonas aeruginosa
Egyéb kórokozók:
Nincsenek

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Moxifloxacin tartalmú szemcsepp lokális alkalmazását követően a moxifloxacin felszívódott a szisztémás keringésbe. A moxifloxacin plazmakoncentrációját 21 férfi és nő bevonásával vizsgálták, akik 4 napon keresztül naponta háromszor kapták a gyógyszer lokális adagját mindkét szembe. Az átlagos egyensúlyi Cmax- és AUC-értékek sorrendben 2,7 ng/ml és 41,9 ngˇóra/ml voltak. A kitettségi szintek megközelítőleg 1600-szor és 1200-szor voltak alacsonyabbak, mint a terápiás 400 mg per os moxifloxacin alkalmazását követően mért átlagos Cmax- és AUC-értékek. A moxifloxacin plazma felezési idejét 13 órára becsülik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A nem klinikai vizsgálatok során csak a maximális humán expozíciót jóval meghaladó, lokális expozíciónak voltak következményei, melyeknek a klinikai alkalmazás szempontjából csekély a jelentősége.

Egyéb kinolonokhoz hasonlóan, a moxifloxacin in vitro baktérium és emlős sejtekben is genotoxikusnak bizonyult. Mivel ezek a hatások a bakteriális girázzal való interakcióra, valamint figyelemre méltóan magasabb koncentrációban az emlős sejtek topoizomeráz II-vel való interakcióra vezethetők vissza, a genotoxicitás tekintetében feltételezhető egy küszöbszint. Az in vivo vizsgálatok nagy dózisú moxifloxacin ellenére sem mutattak semmilyen genotoxikus potenciált. Így a terápiás adagok embernél megfelelő biztonsági tartományt biztosítanak. A patkányokon végzett, iniciációs-promóciós modellben nem figyeltek meg semmilyen karcinogén hatást.

Az egyéb kinolonoktól eltérően a moxifloxacin a széleskörű in vitro és in vivo vizsgálatokban nem mutatott fototoxikus vagy fotogenotoxikus hatást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml-es átlátszó, kis sűrűségű polipropilénből (LDPE) készült műanyag tartály, műanyag cseppentő feltéttel és fehér polipropilén kupakkal. A felbontás védelmet a tartály kupakján lévő garanciazár biztosítja.

1 db tartályt tartalmaz dobozonként.


6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év

Az első felbontás után: 4 hét.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Novartis Hungária Kft.
1114 Budapest, Bartók Béla út 43-47.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22430/01 1×5 ml LDPE cseppentő feltéllel ellátott LDPE tartályban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2013. 02. 25.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2014. 07. 03.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. augusztus 25.





8







OGYÉI/43438/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Moxifloxacin tartalmú szemcsepp terhes nők körében történő alkalmazása tekintetében nem vagy korlátozott mennyiségben állnak rendelkezésre adatok. Mindazonáltal mivel a moxifloxacin szisztémás expozíciója elhanyagolható mértékű, terhességre kifejtett hatás nem várható. A gyógyszer terhesség alatt alkalmazható.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a moxifloxacin/metabolitok kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. Állatkísérletek a moxifloxacin per os alkalmazását követően az anyatejben alacsony szintet mutattak. A Vigamox terápiás adagjainál az anyatejjel táplált újszülött gyermekre kifejtett hatás nem várható.
A gyógyszer szoptatás alatt alkalmazható.

Termékenység
A Vigamox termékenységre kifejtett hatását szemészeti alkalmazás esetén klinikai vizsgálatokban nem vizsgálták.