Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

AKISTAN 0,05MG/ML OLDATOS SZEMCSEPP 1X2,5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Pharmaselect Gmbh
Hatástani csoport:
S01EE Prostaglandin-analógok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22248/01
Hatóanyagok:
LatanoprostumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Felbontás után 28 napig alkalmazható
Felbontás után legfeljebb +25 °c
+2 és +8 °c között
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
1 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Javasolt adagolás felnőttek részére (beleértve az időskorúakat is):
A javasolt alkalmazás 1 csepp az érintett szem (ek)be, naponta 1x. Optimális hatás az Akistan szemcsepp esti alkalmazásával érhető el.

Az Akistan szemcsepp adagolása napi egy alkalomnál ne legyen gyakoribb, mert kimutatták, hogy a gyakoribb alkalmazás csökkenti a készítmény szembelnyomás-csökkentő hatását.

Ha egy dózis kimarad, a kezelést a következő szokásos dózissal kell folytatni.

Mint egyéb szemcseppeknél, - a lehetséges szisztémás abszorpció csökkentésére - javasolt a mediális szemzugban a könnyzacskó egy percen át tartó kompressziója Ezt azonnal el kell végezni minden csepp becseppentését követően.

A kontaktlencséket a szemcsepp becseppentése előtt a szem(ek)ből el kell távolítani, és csak 15 perc elteltével szabad azokat visszahelyezni.

Több mint egy lokális szemészeti készítmény alkalmazása esetén a készítmények alkalmazása között legalább 5 perc várakozási idő szükséges.

Gyermekek és serdülők:
Az Akistan szemcseppet gyermekgyógyászati betegeknél ugyanolyan adagolás szerint lehet alkalmazni, mint a felnőtteknél.
Koraszülött csecsemőkre (36 hét gesztációs kor alatt) vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre.
Az 1 év alatti korcsoportra (4 beteg) vonatkozó adatok száma nagyon korlátozott (lásd 5.1 pont).

Az alkalmazás módja
Ez a gyógyszerkészítmény szemészeti alkalmazásra való.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A latanoproszt fokozatosan megváltoztathatja a szem színét az íriszben található barna pigmentek mennyiségének növelése által. A kezelés megkezdése előtt a beteget tájékoztatni kell a szem színének permanens megváltozásának lehetőségéről. Az unilateralis kezelés állandósult heterochromiát eredményezhet.

Ez a szemszín megváltozása leginkább kevert színű írisszel rendelkező, pl. a kékesbarna, szürkésbarna, sárgásbarna és zöldesbarna szemszínű betegeknél volt megfigyelhető. A latanoproszttal végzett vizsgálatok során a változás általában a kezelés első 8 hónapjában következett be, ritkán a második vagy harmadik évben, de a kezelés negyedik éve után már nem tapasztalható. Az írisz pigmentáció progresszivitási mutatója az idővel csökken, és öt évig stabil marad. A fokozott pigmentáció hatását öt éven túl nem értékelték. Egy nyílt, öt éves, latanoproszt gyógyszer-biztonságossági vizsgálatban a betegek 33%-ánál fejlődött ki írisz pigmentáció (lásd 4.8 pont). Az írisz színének változása az esetek többségében enyhe, és gyakran klinikailag nem figyelhető meg. Előfordulása a kevert színű írisszel rendelkező betegeknél 7-85% között változott, és a sárgásbarna írisz esetén volt a legmagasabb.

A homogén kék szemű betegeknél színváltozást nem figyeltek meg, és homogén szürke, zöld vagy barna szemű betegnél színváltozást csak ritkán figyeltek meg.

A színváltozást az írisz stromalis melanocytáiban melanin tartalom fokozódása okozza, és nem a melanocyták számának a növekedése. Az érintett szemekben a barna pigmentáció jellemzően a pupillától kiindulva koncentrikusan kifelé terjed, de az egész írisz vagy annak egy része barnább lehet. A kezelés visszavonásával az írisz barna pigmentjeiben további növekedést nem figyeltek meg. Klinikai vizsgálatokban eddig az írisz elszíneződése nem volt kapcsolatba hozható semmilyen szimptómával vagy patológiás elváltozással.

A kezelés nem volt hatással sem az íriszen levő naevusokra, sem a foltokra. Klinikai vizsgálatok során nem figyeltek meg pigment-felhalmozódást sem a trabecularis hálózatban, sem az elülső csarnok más részén. Öt éves klinikai tapasztalat igazolja, hogy a megnövekedett írisz pigmentáció semmilyen további klinikai következménnyel nem jár, és írisz pigmentáció jelentkezésekor a latanoproszt-tartalmú szemcsepp alkalmazása folytatható. Ennek ellenére a betegeket rendszeresen ellenőrizni kell, és ha ezt a klinikai állapot indokolja, az Akistan szemcseppel történő kezelés felfüggeszthető.

Korlátozott tapasztalat áll rendelkezésre a latanoproszt-tartalmú szemcseppek alkalmazásáról krónikus zárt zugú glaucomában, pseudophakiás betegek nyílt zugú glaucomájában és pigmentált glaucomában. Nem áll rendelkezésre adat latanoproszt-tartalmú szemcseppek alkalmazásáról gyulladásos és neovascularis glaucomában, illetve congenitalis glaucomában.

A latanoproszt-tartalmú szemcseppeknek nincs hatásuk, vagy csekély a hatásuk a pupillára, de nincs tapasztalat ezek hatásáról akut zárt zugú glaucomában. Ezért az Akistan szemcsepp körültekintő alkalmazása javasolt ezekben az állapotokban a további tapasztalatok megszerzéséig.

Korlátozott számú adat áll rendelkezésre a latanoproszt-tartalmú szemcseppek alkalmazásáról cataracta műtét perioperatív periódusában. Ezeknél a betegeknél az Akistan szemcseppet körültekintően kell alkalmazni.

A latanoprosztot kellő óvatossággal kell alkalmazni azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében keratitis herpetica szerepel, alkalmazása kerülendő aktív herpes simplex keratitis eseteiben, valamint azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében recurrens keratitis herpetica szerepel, különösen, ha az összefüggésben van prosztaglandin analógok alkalmazásával.

Macula oedema eseteit jelentették (lásd 4.8 pont), főként aphakiás betegeknél, felszakadt hátsó lencsetokú vagy elülsőcsarnok lencsével rendelkező pseudophakiás betegeknél, továbbá olyan betegeknél, akiknél fennállnak a cystoid macula oedema ismert kockázati tényezői (mint pl. diabeteszes retinopathia és retinális vénás occlusio). Az Akistan szemcseppet kellő óvatossággal kell alkalmazni aphakiás betegeknél, felszakadt hátsó lencsetokú vagy elülsőcsarnok lencsével rendelkező pseudophakiás betegeknél vagy olyan betegeknél, akiknél fennállnak a cystoid macula oedema ismert rizikófaktorai.

Azoknál a betegeknél, akinél ismert az iritis / uveitis prediszponált kialakulásának kockázati tényezői, az Akistan szemcseppet kellő óvatossággal kell alkalmazni.

Korlátozott adat áll rendelkezésre asztmában szenvedő betegekkel kapcsolatban, de a forgalomba hozatalt követően néhány esetben az asthma exacerbációját és/vagy nehézlégzést jelentettek. Az asthmás betegeket ezért kellő körültekintéssel kell kezelni az elegendő tapasztalat megszerzéséig, lásd még a 4.8 pontot.

Periorbitalis bőrelszíneződést figyeltek meg, az esetek többsége japán betegeknél jelentkezett.
A tapasztalatok jelenleg azt mutatják, hogy a periorbitalis bőrelszíneződés nem maradandó, és néhány esetben meg is szűnt a latanoproszt-tartalmú szemcsepp-kezelés folytatása során.

A latanoproszt hatására fokozatosan megváltoztathatnak a szempillák és a pehelyszőrök a kezelt szemben és a szemkörnyéki területeken; e változások közé tartoznak a meghosszabbodás, megvastagodás, fokozott pigmentáció, a szempillák vagy pehelyszőrök számbeli szaporodása, és a szempillák nem megfelelő irányú növekedése. A szempillák elváltozása a kezelés felfüggesztésekor reverzíbilis.

Az Akistan szemcsepp benzalkónium-kloridot tartalmaz, amit gyakran használnak tartósítószerként szemészeti készítményekben. A benzalkónium-kloriddal kapcsolatban jelentették, hogy az keratopathia punctatát és/vagy toxikus ulceratív keratopathiát okoz, továbbá okozhat szemirritációt, és ismert, hogy a lágy kontaktlencséket elszínezi. A beteg szoros monitorozása szükséges az Akistan szemcsepp gyakori vagy hosszabb ideig történő alkalmazása esetén száraz szemű betegeknél, vagy olyan állapotokban, amikor a cornea veszélyeztetett.
A kontaktlencse abszorbeálhatja a benzalkónium-kloridot, tehát azokat az Akistan szemcsepp alkalmazása előtt ki kell venni és csak 15 perc elteltével lehet visszahelyezni (lásd a 4.2 pontot, Adagolás és alkalmazás).

Gyermekek
A hatékonysági és gyógyszerbiztonsági adatok száma nagyon korlátozott az 1 év alatti korcsoportban (4 beteg) (lásd 5.1 pont). Koraszülött csecsemőkre (36 hetes gesztációs kor alatt) vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre.
0-3 éves korú gyermekeknél, akik főleg PCG-ben (primer congenitalis glaucoma) szenvednek, a műtét elsővonalbeli kezelés marad (pl. trabeculotomia/goniotomia esetében).
A latanoproszt alkalmazásának hosszú távú biztonságossága gyermekeknél még nem bizonyított.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Hasonlóan más szemészeti készítményekhez, a szemcseppek becseppentésük után átmeneti homályos látást okozhatnak. Amíg ez el nem múlik, a betegek ne vezessenek, vagy ne kezeljenek gépeket.


4.9 Túladagolás

Szem-irritáción és a conjunctiva hyperaemián kívül semmilyen egyéb, latanoproszt-túladagolás által okozott szemészeti mellékhatás nem ismert.

Amennyiben a beteg véletlenül lenyelte az Akistan szemcseppet, a következő információ lehet számára hasznos: Egy üveg 125 mikrogramm latanoprosztot tartalmaz. Több, mint 90%-a metabolizálódik "first pass"révén a májon keresztül. 3 mikrogramm /ttkg dózis infúzióban beadva egészséges önkénteseknek nem indukált tüneteket, de 5,5-10 mikrogramm/ttkg dózisban hányingert, hasi fájdalmat, szédülést, fáradtságot, hőhullámot és izzadást okozott.
Majmoknál a latanoproszt intravénás infúzióban 500 mikrogramm/ttkg dózisig nem gyakorolt jelentős hatást a cardiovascularis rendszerre.
A latanoproszt intravénás beadása majmoknál átmeneti bronchus szűkülettel hozható összefüggésbe.
Ugyanakkor a latanoproszt közepesen súlyos bronchialis asthmában szenvedő betegeknél nem okozott bronchoconstrictiót az Akistan szemcsepp klinikai dózisához képest hétszeres dózisban lokálisan alkalmazva a szemben.
Ha Akistan szemcsepp túladagolás történt, tüneti kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A latanoproszttal kapcsolatban gyógyszerinterakcióra vonatkozó definitív adatok nem állnak rendelkezésre.

Beszámoltak az intraocularis nyomás paradox fokozódásáról, két prosztaglandin-analóg egyidejű szemészeti alkalmazását követően, ezért két vagy több prosztaglandin tartalmú készítmény, prosztaglandin-analóg vagy prosztaglandin származék egyidejű alkalmazása nem javasolt.

Gyermekek és serdülők

Interakciós vizsgálatokat csak felnőtteknél végeztek.


6.2 Inkompatibilitások

In vitro vizsgálatok szerint precipitáció következik be, ha a latanoprosztotot tiomerzál tartalmú szemcseppekkel keverik. Amennyiben ilyen gyógyszereket alkalmaznak, a szemcseppeket legalább 5 perces várakozási idő elteltével kell alkalmazni.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A legtöbb nemkívánatos hatás a szemmel kapcsolatos. Egy nyílt, öt évig tartó latanoproszttal végzett gyógyszer-biztonságossági vizsgálatban a betegek 33%-ánál alakult ki írisz pigmentáció (lásd 4.4 pont). Az egyéb szemészeti nem kívánatos hatások általában átmenetiek és a gyógyszer adagolásakor lépnek fel.

A klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatalt követő megfigyelésekből származó adatok alapján a latanoproszttal összefüggésbe hozható mellékhatások az előfordulásuk gyakorisága szerint a köetkező kategóriákba sorolhatók: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - ?1/10), nem gyakori (?1/1000 - ?1/100), ritka (?1/10 000 - ?1/1000) és nagyon ritka (?1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem becsülhető meg).

Szervrendszer




Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka
(?1/10 000
- <1/1000)
Nagyon ritka
(<1/10 000)
Nem ismert
(a gyakoriság a rendelkezésre álló adatok alapján nem becsülhető meg)
Fertőző betegségek és parazita-fertőzések





keratitis herpetica
Idegrendszeri betegségek





fejfájás, szédülés
Szem-betegségek
fokozott írisz-pigmentáció; enyhe vagy közepesen súlyos conjunctivalis hyperaemia, szemirritáció (égő, viszkető, szúró érzés a szemben, és idegentest érzés); szempilla és pehelyszőr elváltozásai (megvastago-dás, meghosszabbodás, számbeli szaporodása és fokozott pigmentáció) (jelentések túlnyomó többsége japán betegektől származnak).
átmeneti tűszúrásnyi epitheliális eróziók, ezek többsége tünet nélküli, blepharitis, szemfájda-lom.
szemhéj-oedema, száraz szem, keratitis, homályos látás, conjuctivi-tis
iritis / uveitis (az esetek többségét olyan betegeknél jelentették, akiknél egyidejűleg hajlamosító tényezők álltak fenn); macula oedema; szimptómás cornea oedema és erosiók; periorbitalis oedema; a szempillák rendellenes irányban történő növekedése, amely néha szemirritációt okoz; dupla pillaszőr-sor a Meibom-mirigyek kivezető nyílásánál (distichiasis).

írisz ciszta; periorbitalis és szemhéj elváltozások, amik a szemhéj árok mélyülését eredményezik; a conjunctiva pseudopemphigoid betegsége+; fotofóbia
Szívbetegségek


Angina

Instabil angina
palpitatio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek



Asthma, asthma exacerbációja és dyspnoe


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei


Bőrkiütés
Lokalizált bőrreakció a szemhéjon, a szemhéjak palpebralis bőrének sötétedése; pruritus


A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei





myalgia; arthralgia
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók




mellkasi fájdalom

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek


hányinger, hányás



+ Eseti jelentés, feltehetően a tartósítószerrel összefüggésben

Gyermekek és serdülők
Két rövidtávú klinikai vizsgálatban (?12 hét), amelyben 93 (25 és 68) pediátriai beteg vett részt, a biztonságossági profil hasonló volt a felnőtteknél megfigyelthez, és nem azonosítottak náluk új nemkívánatos hatást. A rövid távú biztonságossági profilok a különböző gyermekgyógyászati alcsoportokban is hasonlóak voltak (lásd 5.1 pont). Azok a nem kívánatos hatások, amelyeket a felnőttekhez képest gyakrabban észleltek gyermekpopulációban, a következőek voltak: nasopharyngitis és pyrexia.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: glaucoma elleni készítmények és pupillaszűkítők, prosztaglandin analógok
ATC-kód: S01E E01

A hatóanyaga latanoproszt, egy prosztaglandin F2? analóg, szelektív prosztanoid FP receptor agonista, amely a csarnokvíz elfolyásának növelésével csökkenti a szembelnyomást.
A szembelnyomás csökkenése emberben az alkalmazást követő körülbelül 3- 4 órán belül kezdődik, és a készítmény maximális hatását 8- 12 óra múlva éri el. A nyomáscsökkenést fennmarad 24 órán át.

Állatokon és emberen végzett vizsgálatok alapján a fő hatásmechanizmus az uveoscleralis elfolyás fokozódása, habár kismértékben fokozott elfolyást jelentettek emberek esetében (trabecularis elfolyás ellenállásának csökkentése).

Pivotális vizsgálatok kimutatták, hogy a latanoproszt-tartalmú szemcseppek hatásosak monoterápiában. Ezen kívül, kombinációban történő alkalmazásra vonatkozóan is végeztek klinikai vizsgálatokat. Ide tartoznak azok a vizsgálatok, melyek kimutatják, hogy a latanoproszt hatásos béta adrenerg receptor antagonistákkal kombinálva (timolol). Rövid távú (1-2 hétig tartó) vizsgálatok arra utalnak, hogy a latanoproszt hatása additív adrenerg agonistákkal (dipivalil epinefrin), per os alkalmazott karboanhidráz-gátlókkal (acetazolamid) kombinálva és legalább részben additív kolinerg agonistákkal (pilokarpin) kombinálva.

Klinikai vizsgálatok kimutatták, hogy a latanoprosztnak nincs jelentős hatása a csarnokvíz termelődésére. A latanoprosztnak nem mutatták ki hatását a vér-csarnokvíz barrierre.

Latanoprosztnak nem volt hatása, illetve elhanyagolható a hatása az intraocularis vérkeringésre, amikor azt klinikai dózisban és majmokon végzett vizsgálatokban alkalmazták. Ugyanakkor helyi kezelésben enyhe vagy mérsékelt conjunctivalis - vagy episcleralis hyperaemia előfordulhat.
Extracapsularis lencse-extrakción átesett majmok szemének krónikus kezelése latanoproszttal nem befolyásolta a retina ereit, ahogy azt a fluorescein-angiográfia kimutatta.

Rövid ideig tartó kezelés alatt a latanoproszt nem indukált fluorescein szivárgást a pseudophakiás emberi szem hátsó szegmentumában.

A latanoproszt klinikai dózisokban alkalmazva nem mutatott jelentős farmakológiai hatást a cardiovascularis-, illetve légzőrendszerre.

Gyermekek és serdülők

A latanoproszt hatékonyságát 18 éves vagy annál fiatalabb korú gyermekgyógyászati betegeknél egy 12 hetes, kettős-vak klinikai vizsgálatban mérték, 107 ocularis hypertoniában és pediátriai glaucomában szenvedő betegnél, ahol a latanoprosztot timolollal hasonlították össze. Az újszülöttek gesztációs korának legalább 36 hétnek kellett lennie. A betegek vagy naponta egyszer 0,005%-os latanoprosztot kaptak, vagy naponta kétszer 0,5%-os (vagy a 3 éves kornál fiatalabb betegek 0,25%-os) timololt kaptak. Az elsődleges hatékonysági végpont az átlagos intraocularis nyomáscsökkenés (IOP) volt a kezelés kezdete és a vizsgálat 12. hete közötti időszakban. Az átlagos IOP csökkenés a latanoproszttal, illetve timolollal kezelt csoportban hasonló volt. A latanoproszttal kezelt minden korcsoportban (0-3 évesek, 3-12 évesek és 12-18 évesek) a 12. héten mért átlagos IOP csökkenés hasonló volt a timolollal kezelt csoportban mérthez. Azonban, a hatékonysági adatok a 0-3 éves korcsoportban csak 13 latanoproszttal kezelt beteg adatain alapultak, és a gyermekgyógyászati klinikai vizsgálatban a 0 és 1 éves alatti korosztályt képviselő 4 betegnél sem volt kimutatható releváns hatékonyság. Nem állnak rendelkezésre koraszülött csecsemőkre (36. hét alatti gesztációs korú) vonatkozó adatok

A primer congenitalis/infantilis glaucomában (PCG) szenvedő betegek alcsoportjában mért IOP csökkenés hasonló volt a latanoproszttal, illetve timolollal kezelt csoportban. A nem-PCG (juvenilis nyílt zugú glaucoma, aphakiás glaucoma) alcsoport a PCG alcsoporthoz hasonló eredményeket mutatott.

Táblázat: IOP csökkenés (Hgmm) a 12. héten aktív kezelési csoportonként és a kezelés kezdetén felállított diagnózisok szerint


Latanoproszt
N=53
Timolol
N=54
Kezelés kezdetén mért átlag (SH)
27,3 (0,75)
27,8 (0,84)
A kezelés kezdetén mért átlaghoz képest változás a 12. héten†(SH)
-7,18 (0,81)
-5,72 (0,81)
p-érték a timolollal szemben
0.2056


PCG
N=28
Nem-PCG
N=25
PCG
N=26
Nem-PCG
N=28
Kezelés kezdetén mért átlag (SH)
26,5 (0,72)
28,2 (1,37)
26,3 (0,95)
29,1 (1,33)
A kezelés kezdetén mért átlaghoz képest változás a 12. héten†(SH)
-5,90 (0,98)
-8,66 (1,25)
-5,34 (1,02)
-6.02 (1,18)
p-érték a timolollal szemben
0,6957
0,1317


SE: Standard Error = SH: standard hiba
† Kovariancia analízis (ANCOVA) modellen alapuló korrigált értékelés.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A latanoproszt (mólsúly 432,58) egy inaktív izopropil-észter prodrug, amely per se inaktív, de hidrolízist követően átalakulva latanoprosztsavvá, biológiailag aktívvá válik.
A prodrug a corneán keresztül jól abszorbeálódik, és az egész gyógyszermennyiség, amely bejut a csarnokvízbe a corneán való átjutás során, hidrolizálódik.

Elosztás
Humán vizsgálatok azt mutatják, hogy a latanoproszt helyi alkalmazást követően csúcskoncentrációját a csarnokvízben körülbelül 2 óra múlva éri el. Majmoknál helyi alkalmazást követően a latanoproszt elsősorban az elülső szegmensben, a kötőhártyában és a szemhéjakban oszlik szét. A gyógyszernek csak kis mennyisége éri el a hátsó szegmenset.

Biotranszformáció
A latanoprosztsav gyakorlatilag nem metabolizálódik a szemben. A metabolizmus fő helye a máj. Felezési ideje az emberi plazmában 17 perc. Fő metabolitjai az 1,2-dinor, ill. 1,2,3,4-tetranor metabolitok, amelyek állatkísérletekben nem gyakorolnak, illetve nagyon csekély biológiai aktivitást mutatnak, és főként a vizelettel választódnak ki.

Gyermekek és serdülők
A latanoproszt-sav plazmakoncentrációinak meghatározására egy nyílt farmakokinetikai vizsgálatot végeztek ocularis hypertoniában és glaucomában szenvedő 22 felnőtt és 25 gyermekgyógyászati beteg (újszülött korútól 18 évesig) részvételével. Minden korcsoportban mindkét szemet naponta egy csepp 0,005% latanoproszttal kezelték minimum 2 héten át.
A latanoprosztsav szisztémás expozíciója körülbelül 2-szer magasabb volt a 3-12 éves korú, és 6-szor magasabb a 3 évesnél fiatalabb gyermekeknél a felnőtteknél mérthez képest, de a szisztémás mellékhatások széles biztonságossági sávja megmaradt (lásd 4.9 pont). A plazma csúcskoncentráció eléréséig eltelt idő átlagosan 5 perc volt a post-dózis időben minden korcsoportban. Az átlagos plazma eliminációs felezési idő (félélet-idő) rövid volt (<20 perc), gyermekgyógyászati és felnőtt betegeknél hasonlóan alakult és nem eredményezett latanoprosztsav akkumulációt a szisztémás keringésben steady state állapotban.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A latanoproszt szemészeti és szisztémás toxicitását számos állatfajban vizsgálták. Általában a latanoproszt jól tolerálható a klinikai szemészeti dózis és a szisztémás toxicitás ezerszeresét jelentő toxikus adag közötti biztonsági sávval. Latanoproszt nagy dózisban, a klinikai dózis/ttkg kb. 100-szorosát alkalmazva intravénásan nem anesztetizált majmoknál a légzési frekvencia fokozódását mutatta, valószínűleg a rövid ideig tartó bronchokonstrikció miatt. Állatkísérletekben a latanoproszt szenzitizáló tulajdonságát nem mutatták ki.

A szemben nem mutattak ki toxikus hatásokat 100 mikrogramm/szem/nap dózisig (a klinikai dózis kb. 1,5 mikrogramm/szem/nap) majmoknál és nyulaknál alkalmazva. Bár a majmoknál kimutatták, hogy a latanoproszt fokozott írisz pigmentációt okozott. A fokozott pigmentáció mechanizmusa valószínűleg a melanintermelés stimulációja az írisz melanocytáiban, proliferatív elváltozásokat nem figyeltek meg. Az írisz színváltozása maradandó lehet. Krónikus szem-toxicitási vizsgálatokban 6 mikrogramm/szem/nap dózisban alkalmazott latanoproszt szemrés-tágasság fokozódást okozott. Ez a hatás reverzíbilis és a klinikai dózisokat meghaladó dózis- szint fölött jelentkezik. Ezt a hatást emberben nem figyelték meg. A latanoproszt hatása negatív volt bakteriális reverz mutációs tesztben, egér lymphoma génmutációs vizsgálatban és egér mikronukleusz tesztben. Kromoszóma aberrációt figyeltek meg in vitro humán lymphocytákban. Hasonló hatást volt megfigyelhető a prosztaglandin F2? -val, egy természetes prosztaglandinnal, azt mutatva, hogy ez egy csoporthatás.
Kiegészítő in vitro/in vivo nem tervezett DNS szintézist vizsgáló, patkányokon végzett mutagenitási vizsgálatok negatívak voltak, és arra utalnak, hogy a latanoprosztnak nincs mutagén potenciálja. Egerekkel és patkányokkal végzett karcinogenitási vizsgálatok negatívak voltak.

Állatkísérletekben kimutatták, hogy a latanoprosztnak nincs semmilyen hatása a hím vagy nőstény termékenységre. Embriotoxicitási vizsgálatokban patkányoknál a latanoproszt intravénás alkalmazásnál (5,50 és 250 mikrogramm/ttkg/nap) nem volt megfigyelhető embriotoxicitás. Bár nyulaknál a latanoproszt embriolethalis hatást mutatott 5 mikrogramm/ttkg/nap, és ennél magasabb dózisban.

Az 5 mikrogramm/ttkg/nap dózis (a klinikai dózis kb. 100-szorosa) szignifikáns embriofoetalis toxicitást okozott, amelyet a késői reszorpció és a vetélések emelkedett incidenciája, valamint a csökkent magzati súly jellemzett.

Teratogén potenciált nem mutattak ki.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Csavaros kupakkal ellátott biztonsági záras cseppentős polietilén tartály (5 ml) polipropilén védőgyűrűvel ellátva.
Minden tartály 2,5 ml oldatos szemcseppet tartalmaz, ami megközelítőleg 80 csepp oldatnak felel meg.

1 x 2,5 ml, 3 x 2,5 ml, 6 x 2,5 ml dobozonként.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb intézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés (keresztjelzés nélkül)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2oC-8oC) tárolandó.

A fénytől való védelem érdekében a tartályt tartsa a dobozában.

Az első felbontást követően legfeljebb 25°C-on tárolandó és 4 héten belül felhasználandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Lejárati idő: 3 év
Lejárati idő felbontás után: 28 nap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Pharmaselect International Beteiligung GmbH,
Ernst Melchior-Gasse 20.
1020 Bécs
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22248/01 1 x 2,5 ml PE cseppentőtartályban
OGYI-T-22248/02 3 x 2,5 ml PE cseppentőtartályban
OGYI-T-22248/03 6 x 2,5 ml PE cseppentőtartályban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. augusztus 2.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2018. július 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. március 22.


7

OGYÉI/20147/2022