Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PRECISA 0,05MG/ML+5MG/ML OLD SZEMCSEPP 1X2,5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Viatris Ltd.
Hatástani csoport:
S01ED Béta-receptor blokkoló szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22214/01
Hatóanyagok:
Latanoprostum
Timololium maleinicum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
2442 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Szembetegségek
Szemészet
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,002442,00
Közgyógy2442,000,00
Üzemi baleset2442,000,00
Eü emelt2087,00355,00
Közgyógy eü.emelt2442,000,00
Teljes0,002442,00
Egyedi engedélyes0,002442,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Felbontás után legfeljebb +25 °c
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek (beleértve az időseket is):

A javasolt adag naponta 1×1 csepp az érintett szem(ek)be.

Ha egy dózis kimaradna, a kezelést a soron következővel kell folytatni. Az adag ne haladja meg a napi egy cseppet az érintett szem(ek)be.

Az alkalmazás módja:

Becseppentés előtt a kontaktlencsét el kell távolítani a szemből és csak 15 perc elteltével szabad visszahelyezni.

Ha egyidejűleg a szem kezelésére más gyógyszert/gyógyszereket is használ a beteg, a készítmények alkalmazása között legalább 5 perc szünetet kell tartani.

Nasolacrimalis occlusio alkalmazása vagy a szemhéjak 2 percre történő összezárása csökkenti a gyógyszer szisztémás felszívódását, ezáltal csökkenhet a szisztémás mellékhatások előfordulása és fokozódhat a helyi hatás.

Gyermekek és serdülők:
A készítmény biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Szisztémás hatás
Hasonlóan más, helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszerekhez, a timolol is felszívódik szisztémásan. A béta-adrenerg timolol alkalmazásakor a szisztémás béta-adrenerg blokkoló gyógyszerekre jellemző cardiovascularis, légzőszervi és egyéb mellékhatások jelentkezhetnek. A szisztémás mellékhatások előfordulása helyi szemészeti alkalmazás esetén ritkább, mint szisztémás alkalmazás esetén. A szisztémás felszívódás csökkentése céljából alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.

Szívbetegségek
Cardiovascularis betegség (pl.: koszorúér-betegség, Prinzmetal-angina, szívelégtelenség) és alacsony vérnyomás fennállása esetén a béta-blokkolóval folytatott kezelést alaposan újra kell értékelni, és fontolóra kell venni más hatóanyag alkalmazását. Különös figyelemmel kell kísérni a cardiovascularis betegségben szenvedő betegek állapotának esetleges romlását, valamint a mellékhatások kialakulását.
Mivel a béta-blokkolók megnyújtják az átvezetési időt, ezért csak kellő körültekintéssel alkalmazhatók elsőfokú AV-block esetében.

A timolol alkalmazását követően szívelégtelenséggel összefüggő cardialis reakciókat és ritkán halálesetet jelentettek.

Érbetegségek
Súlyos perifériás keringési zavarban vagy betegségben szenvedő betegeket (pl. Raynaud-betegség vagy Raynaud-szindróma súlyos formái) kellő körültekintéssel kell kezelni.

Légzőrendszeri betegségek
Néhány béta-blokkoló szemészeti alkalmazását követően asthmás betegeknél légzőszervi reakciókat jelentettek - beleértve a brochospasmus miatti halált is.
A Precisa csak kellő körültekintéssel alkalmazható enyhe és közepesen súlyos krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő betegeknél, és csak akkor, ha a potenciális előnyök meghaladják a lehetséges kockázatot.

Hypoglykaemia/diabetes
A hypoglykaemiára hajlamos vagy nehezen kontrollálható vércukorszinttel rendelkező diabeteses betegeknél a béta-blokkoló gyógyszerek alkalmazása különös odafigyelést igényel, mert a béta-blokkoló gyógyszerek elfedhetik az akut hypoglykaemia jeleit és tüneteit.

A béta-blokkolók elfedhetik a hyperthyreosis jeleit.

Szaruhártya-betegségek
A béta-blokkolók szemészeti alkalmazása szemszárazságot okozhat. A betegeket szaruhártya-betegség esetén kellő körültekintéssel kell kezelni.

Egyéb béta-blokkoló szerek
Ha a timololt szisztémás béta-blokkolóval kezelt betegeknek adják, a timolol szembelnyomásra kifejtett hatása fokozódhat, illetve fokozódhatnak a szisztémás béta-blokkolók ismert hatásai. Az ilyen betegek válaszreakcióit különös figyelemmel kell kísérni. Két lokális béta-blokkoló szer együttes alkalmazása nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Anaphylaxiás reakciók
Azon béta-blokkolóval kezelt betegek, akik kórtörténetében atópia vagy különböző allergénekkel szembeni súlyos anaphylaxiás reakció szerepel, az ilyen allergénekkel szembeni ismételt találkozás esetén fokozott allergiás reakciót tapasztalhatnak, valamint előfordulhat, hogy nem reagálnak az anaphylaxiás reakciók kezelésére használt, szokásos dózisú adrenalinra.

Érhártyaleválás
Filtrációs beavatkozások után érhártyaleválásról számoltak be a csarnokvíz-termelődést csökkentő kezelés (pl. timolol, acetazolamid) alkalmazásakor.

Sebészeti anesztézia
Béta-blokkolót tartalmazó szemészeti készítmények gátolhatják a szisztémás béta-agonisták hatását (pl. az adrenalinét). Az aneszteziológust tájékoztatni kell, ha a beteget timolollal kezelik.

Egyidejű kezelés egyéb gyógyszerekkel
A timolol más gyógyszerekkel kölcsönhatásba léphet (lásd
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Amint más szemészeti szerek alkalmazásakor, a Precisa szembe cseppentésekor is előfordulhat átmeneti homályos látás. Amíg ez el nem múlik, a betegek ne vezessenek gépjárművet, és ne kezeljenek gépeket.


4.9 Túladagolás

Humán adatok nem ismertek a túladagolás vonatkozásában.

A szisztémás timolol túladagolás tünetei: bradycardia, hypotensio, bronchospasmus, szívmegállás. Ha ezek a tünetek jelentkeznek, tüneti, illetve szupportív kezelést kell alkalmazni. Vizsgálatok szerint a timolol dialízissel nem távolítható el teljesen.

A szemirritációt és a conjunctiva hyperaemiáját kivéve, a latanoproszt-túladagolásnak nem ismert más, a szemet érintő vagy szisztémás mellékhatása.

Ha a latanoproszt véletlenül szájon át a szervezetbe jut, hasznos tudni, hogy terápiaként gyomormosást és tüneti kezelést kell alkalmazni, továbbá a latanoproszt erősen metabolizálódik a májon keresztül.

Egészséges önkénteseknél 3 mikrogramm/ttkg latanoproszt infúzióban adva nem okozott tüneteket, de 5,5-10 mikrogramm/ttkg hányingert, hasi fájdalmat, szédülést, fáradékonyságot, hőhullámokat, izzadást okozott. Ezek a tünetek enyhék vagy közepesen súlyosak voltak, és beavatkozás nélkül elmúltak az infúzió befejezését követő 4 órán belül.





Kölcsönhatás

4.5 pont Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók).

Egyéb prosztaglandin-analógok
Kettő vagy több prosztaglandin, prosztaglandin-analóg vagy prosztaglandin-származék együttes alkalmazása nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Íriszpigmentáció-változások
A latanoproszt az íriszben található barna pigment mennyiségének növelésével fokozatosan megváltoztathatja a szem színét. A fényképek szerint a legfeljebb egy évig tartó latanoproszt/timolol kombinált szemcseppel történő kezelésben részesülő összes beteg 16-20%-ánál fokozott pigmentációt figyeltek meg az íriszben a latanoproszt-szemcseppeknél tapasztaltakhoz hasonlóan. Ez a hatás leginkább a kevert színű írisz, azaz a zöldesbarna, a sárgásbarna, illetve kékesszürkés-barna szemszín esetén észlelhető, amelyet az írisz stromális melanocytáinak megnövekedett melanintartalma okoz. Tipikus, hogy az érintett szemben a barna pigmentáció a pupillától kiindulva koncentrikusan kifelé terjed, de az egész írisz vagy annak egy része még barnább lehet. Kétéves klinikai tapasztalatok szerint a homogén kék, szürke, zöld vagy barna szeműek szemszíne nem, vagy csak ritkán változik.

Az írisz elszíneződése lassú, és akár hónapok vagy évek múlva sem vehető észre, és nem jár semmilyen tünettel, illetve patológiás elváltozással.

A barna pigment további felszaporodása a kezelés abbahagyásával megszűnik, de a már kialakult elszíneződés állandósulhat.

A kezelés nincs hatással az íriszen már meglévő naevusokra, vagy egyéb foltokra.

Sem a trabecularis hálózatban, sem az elülső csarnok egyéb részén nem figyeltek meg pigment-felhalmozódást, de ajánlatos a beteg rendszeres megfigyelése és a klinikai állapottól függően, ha fokozott íriszpigmentáció jelentkezik, a kezelés megszakítható.

A kezelés megkezdése előtt a beteget tájékoztatni kell a szem elszíneződésének lehetőségéről. Az unilaterális kezelés állandósult heterochromiát eredményezhet.

Szemhéj- és szempilla-elváltozások
Latanoproszt alkalmazásával összefüggésben a szemhéj bőrének sötétedését jelentették, ami reverzibilis lehet.

A latanoproszt a szempillák és a szemhéj piheszőr fokozatos változását idézheti elő a kezelt szemben, ezek a változások magukban foglalják a hosszúság, vastagság, pigmentáció és a szempillák, illetve piheszőrök számának megnövekedését, és a szempillák rendezetlen irányú növekedését. A szempillák elváltozásai reverzibilisek a kezelés abbahagyását követően.

Glaucoma
Nincs, vagy csak kevés a tapasztalat a latanoproszt-kezeléssel kapcsolatban gyulladásos, neovascularis vagy krónikus zártzugú glaucoma, pseudophakiás betegek nyíltzugú glaucomája és pigmentglaucoma esetén. A latanoproszt nincs, vagy csak minimális hatással van a pupillára, de nincs tapasztalat akut zártzugú glaucomában. Ezért további tapasztalatok megszerzéséig tanácsos ilyen körülmények között a készítmény óvatos alkalmazása.

Keratitis herpetica
A latanoprosztot kellő körültekintéssel kell alkalmazni azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében keratitis herpetica szerepel. Alkalmazását kerülni kell aktív herpes simplex keratitis eseteiben és azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében recurrens keratitis herpetica szerepel, különösen, ha az prosztaglandin-analógok alkalmazása mellett jelentkezett.

Maculaoedema
Maculaoedemáról, illetve cystoid maculaoedemáról számoltak be a kezelések alatt. Ezeket főként aphakiás, sérült hátsó lencsetokú vagy pseudophakiás betegek esetében észlelték vagy olyan betegeknél, akik maculaoedemára hajlamosító tényezőkkel rendelkeztek. Ezeknél a betegeknél a készítmény csak kellő körültekintéssel alkalmazható.

Benzalkónium-klorid
A készítmény benzalkónium-kloridot tartalmaz, amit szemészeti készítményekben széles körben alkalmaznak konzerválószerként. A kevés rendelkezésre álló adat alapján nem különbözik a mellékhatásprofil a gyermekek és serdülők esetében a felnőttekhez képest. Azonban a gyermekek és serdülők szeme általában erőteljesebben reagál egy adott ingerre, mint a felnőtteké. Az irritáció kialakulása befolyásolhatja az adherenciát a gyermekek és serdülők esetében a kezelés során.

A benzalkónium-klorid a jelentések alapján szemirritációt, valamint a szemszárazságra utaló tüneteket okoz, és hatással lehet a könnyfilmre és a szaruhártya felszínére is. Szemszárazságban szenvedő betegeknél, és azoknál, akiknél a szaruhártya sérülhet, alkalmazása körültekintést igényel.

Hosszan tartó alkalmazás esetén a betegek állapotát folyamatosan figyelemmel kell kísérni.

Kontaktlencse használata
A kontaktlencse abszorbeálhatja a benzalkónium-kloridot. A kontaktlencsét a Precisa szemcsepp alkalmazása előtt ki kell venni, és csak 15 perc múlva lehet visszahelyezni (lásd 4.2 pont Adagolás és alkalmazás).

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Specifikus interakciós vizsgálatokat nem végeztek latanoproszt/timolol kombinált szemcseppel.

Az intraocularis nyomás paradox fokozódásáról számoltak be két prosztaglandin-analóg egyidejű szemészeti alkalmazásakor, ezért két vagy több prosztaglandin-tartalmú készítmény, prosztaglandin-analóg vagy prosztaglandin-származék egyidejű alkalmazása nem javasolt.

Additív hatás következtében hypotonia és/vagy kifejezett bradycardia léphet fel, ha a béta-blokkoló tartalmú szemcseppel egyidejűleg orális kalciumcsatorna-blokkolókat, vagy béta-blokkoló gyógyszereket, antiarrhythmiás gyógyszereket (beleértve az amiodaront is), digitáliszglikozidokat, paraszimpatomimetikumokat vagy guanetidint alkalmaznak.

A timololt CYP2D6-gátlókkal (például kinidin, fluoxetin, paroxetin) együtt alkalmazva a szisztémás béta-blokkoló hatás (pl.: csökkent szívfrekvencia, depresszió) fokozódásáról számoltak be.

A Precisa szemcsepp orális béta-blokkoló gyógyszert szedő betegeknél történő alkalmazásakor mind a szembelnyomás-csökkentő hatás, mind a szisztémás béta-blokkoló hatás fokozódhat, ezért két vagy több lokális béta-blokkoló gyógyszer alkalmazása nem ajánlott.

Mydriasis kialakulásáról számoltak be szemészeti alkalmazású béta-blokkoló és adrenalin (epinefrin) egyidejű alkalmazásakor.

A klonidin hirtelen megvonásakor bekövetkező hypertensiv reakciót béta-blokkolók alkalmazása felerősítheti.

A béta-blokkolók növelhetik az antidiabetikumok hypoglykaemiás hatását. A béta-blokkolók elfedhetik a hypoglykaemia jeleit és tüneteit (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

In vitro vizsgálatok kimutatták, hogy ha a latanoproszt/timolol hatóanyag-kombinációt tartalmazó készítményt tiomerzál-tartalmú szemcseppel keverik, csapadék keletkezik. Ezért ha a Precisa-t ilyen szemcseppekkel egyidejűleg alkalmazzák, a szemcseppek alkalmazása között legalább 5 percnek el kell telnie.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A latanoproszt összetevő tekintetében a legtöbb mellékhatás a szemmel kapcsolatos. A latanoproszt/timolol hatóanyag-kombinációt tartalmazó készítménnyel végzett kulcsfontosságú (pivotális) vizsgálatok kiterjesztett fázisából származó adatok azt mutatták, hogy a betegek 16-20%-ánál alakult ki fokozott íriszpigmentáció, ami tartósan fennállhat. Egy, latanoproszttal folytatott ötéves, nyílt klinikai vizsgálatban a betegek 33%-ánál volt íriszpigmentáció megfigyelhető (lásd 4.4 pont). Az egyéb szemészeti mellékhatások általában átmenetiek és az alkalmazáskor lépnek fel. A timolol összetevő tekintetében a megfigyelt legsúlyosabb mellékhatások szisztémás jellegűek, köztük bradycardia, arrhythmia, pangásos szívelégtelenség, bronchospasmus és allergiás reakciók.

Mint a legtöbb helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszer, a timolol is felszívódik a szisztémás keringésbe. Hasonló mellékhatások alakulhatnak ki, mint a szisztémás béta-blokkolók alkalmazásakor. Helyi szemészeti alkalmazás során a szisztémás mellékhatások előfordulása ritkább, mint szisztémás alkalmazás esetében. A felsorolt mellékhatások között a szemészetben használt béta-blokkolók csoportjára jellemző mellékhatások is szerepelnek.

A latanoproszt/timolol hatóanyag-kombinációt tartalmazó készítménnyel végzett klinikai vizsgálatokban leggyakrabban előforduló mellékhatásokat az alábbiakban soroljuk fel.

A mellékhatások előfordulási gyakoriság szerint: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - ?1/10), nem gyakori (?1/1000 - ?1/100), ritka (?1/10 000 - ?1/1000) és nagyon ritka (?1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
1. táblázat: Latanoproszt/timolol kombinációt tartalmazó készítménnyel végzett klinikai vizsgálatok során tapasztalt mellékhatások
Szervrendszer
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori
? 1/100 -
< 1/10

Nem gyakori
? 1/1000 -
< 1/100

Idegrendszeri betegségek és tünetek


Fejfájás
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Iris-hiperpigmentáció
Szemfájdalom, szemirritáció (szúró, égő, viszkető érzés a szemben)
Cornealis rendellenességek, conjunctivitis, blepharitis, szem-hyperaemia, homályos látás, fokozott könnyezés

A bőr és bőr alatti szövet betegségei és tünetei


Bőrkiütés, pruritus

A további, klinikai tanulmányokból, spontán jelentésekből vagy irodalmi adatokból származó, a latanoproszt/timolol kombinált szemcsepp egyes komponenseire specifikus mellékhatásokat jelentették, amelyek a Precisa alkalmazásakor is előfordulhatnak:

Latanoproszt:

2. táblázat: A latanoproszt mellékhatásai
Szervrendszer
Mellékhatások
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Keratitis herpetica
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Szédülés
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Szempillák és a szemhéjpiheszőrök elváltozása (megnövekedett hossz, vastagság, pigmentáció és szempillaszám), keratitis punctata, periorbitális oedema, iritis, uveitis, maculaoedema beleértve a cystoid maculaoedemát (aphakiás, pseudophakiás, szakadt hátsó lencsetokú betegeknél, vagy maculaoedema ismert rizikó faktorai esetén), szemszárazság, keratitis, corneaoedema, corneaerosio, trichiasis, iriscysta, fotofóbia, periorbitális és szemhéjelváltozások, a szemhéj-sulcus mélyülését eredményezve, szemhéj-oedema, bőrreakció a szemhéjakon, a bulbáris conjunctiva pseudopemphigoid betegsége, a szemhéjak palpebralis bőrének sötétedése
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Angina, instabil angina, palpitáció
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Asthma, asthma súlyosbodása, dyspnoe
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger*, hányás*
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Myalgia, arthralgia
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Mellkasi fájdalom
*A forgalomba hozatalt követően azonosított, "nem gyakori" előfordulási gyakoriságú.

Timolol:

3. táblázat: A timolol-maleát mellékhatásai (szemészeti alkalmazás)
Szervrendszer
Mellékhatások
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Szisztémás allergiás reakciók, köztük anaphylaxiás reakció, angiooedema, urticaria, lokalizált vagy generalizált kiütés, pruritus
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypoglykaemia
Pszichiátriai kórképek
Emlékezetvesztés, álmatlanság, depresszió, rémálmok; érzékcsalódás (gyakorisága nem ismert)
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Cerebrovascularis esemény, agyi ischaemia, szédülés, myasthenia gravis jeleinek és tüneteinek súlyosbodása, paraesthesia, fejfájás, syncope
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Érhártya leválása filtrációs kezelést követően (lásd 4.4 pont), corneaerosio, keratitis, kettős látás, csökkent szaruhártya-érzékenység, szemirritáció jelei és tünetei (pl. égő, szúró, viszkető érzés, könnyezés, pirosság), szemszárazság, ptosis, blepharitis, homályos látás
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Tinnitus
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Szívmegállás, szívelégtelenség, atrioventricularis blokk, pangásos szívelégtelenség, mellkasi fájdalom, arrhythmia, bradycardia, oedema, palpitáció
Érbetegségek és tünetek
Hideg kezek és lábak, hypotonia, Raynaud-jelenség
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Bronchospasmus, különösen már fennálló bronchospasticus betegség esetén, köhögés, dyspnoe
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom, hányás, hasmenés, szájszárazság, ízérzés zavara, dyspepsia, hányinger
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Bőrkiütés, psoriasis-szerű kiütések, a psoriasis fellángolása, alopecia
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomfájdalom
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Szexuális zavarok, csökkent libidó

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyengeség, kimerültség

Nagyon ritkán szaruhártya-meszesedést észleltek foszfáttartalmú szemcseppek használatakor jelentősen károsodott szaruhártya esetén.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Glaucoma elleni készítmények és pupillaszűkítők - timolol, kombinációk
ATC kód: S01ED51

Hatásmechanizmus

A készítmény két hatóanyagot, latanoprosztot és timolol-maleátot tartalmaz. Ez a két hatóanyag a megemelkedett szembelnyomást (intraocular pressure, IOP) különböző mechanizmus útján egymást erősítve csökkenti, hatásosabban, mintha az egyes komponenseket csak önmagukban alkalmaznák.

A latanoproszt prosztaglandin-F2-alfa-analóg, szelektív prosztanoid-FP-receptor-agonista, ami a szembelnyomást a csarnokvíz elfolyásának fokozása révén csökkenti. A hatás fő mechanizmusa a megnövekedett uveoscleralis elfolyás. Ezen kívül más elfolyást növelő lehetőségről is beszámoltak humán vonatkozásban (a trabecularis elfolyás ellenállásának csökkentése). A latanoprosztnak nincs szignifikáns hatása a csarnokvíz termelésére, a vér-csarnokvíz barrierre, vagy az intraocularis vérkeringésre.
Extracapsularis lencseextrakción átesett majmok szemét folyamatosan latanoproszttal kezelték, és a fluoreszcein-angiográfiás vizsgálat szerint nem volt hatása a retina ereire.
Rövid ideig tartó kezelés alatt a latanoproszt nem indukált fluoreszcein-szivárgást a pseudophakiás emberi szem hátsó szegmentumában.

A timolol egy béta-1- és béta-2- (nem szelektív) adrenergreceptor-blokkoló, aminek nincs szignifikáns intrinsic szimpatomimetikus, direkt myocardialis depressziót kiváltó, vagy membránstabilizáló hatása. A timolol szembelnyomást csökkentő hatása azon alapszik, hogy csökkenti a ciliaris epitheliumban a csarnokvíz termelését.

A pontos hatásmechanizmus még nem tisztázott, de valószínű, hogy az endogén béta-adrenerg stimuláció következtében megnőtt ciklikus-AMP-szintézis gátlása útján hat. A timolol nem befolyásolja jelentős mértékben a vér-csarnokvíz gát plazmaprotein-permeabilitását.
Nyulaknál a hosszú távú timolol-kezelés nem volt hatással a regionális ocularis véráramlásra.

Farmakodinámiás hatások

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A dóziskereső vizsgálatokban a latanoproszt/timolol hatóanyag-kombinációt tartalmazó készítmény a napi átlagos IOP-t szignifikánsan nagyobb mértékben csökkentette, mint a napi egyszer monoterápiában adott latanoproszt, illetve timolol.
Két, megfelelő kontrollos, kettős vak, 6 hónapos klinikai vizsgálatban a latanoproszt/timolol hatóanyag-kombinációt tartalmazó készítmény IOP-csökkentő hatását a latanoproszt-, illetve timolol-monoterápiával hasonlították össze legalább 25 Hgmm szemnyomású betegek esetében. A 2-4 hetes bevezető timolol-kezelést követően (átlagos IOP csökkenés 5 Hgmm) további átlagos 3,1, 2,0 és 0,6 Hgmm IOP csökkenést tapasztaltak 6 hónap elteltével latanoproszt/timolol hatóanyag-kombinációt tartalmazó készítménnyel, latanoproszttal illetve (napi kétszer alkalmazott) timolollal végzett kezelés mellett. A latanoproszt/timolol hatóanyag-kombinációt tartalmazó készítmény IOP-csökkentő hatása fennmaradt a vizsgálatok 6 hónapos nyílt kiterjesztése során is.

A rendelkezésre álló adatok arra utalnak, hogy az esti adagolás hatékonyabban csökkentheti az IOP-t mint a reggeli. Mindazonáltal, akár a reggeli, akár az esti adagolás ajánlásakor figyelembe kell venni a beteg életvitelét, valamint azt, hogy várhatóan mennyire tartja be az utasításokat.

Érdemes megjegyezni, hogy a vizsgálati eredmények alapján, amennyiben a fix kombináció hatékonysága nem megfelelő, helyette napi kétszer alkalmazott timolol és egyszeri latanoproszt adagolása még hatásos lehet.

A Precisa szemcsepp becseppentés után egy órán belül kezdi hatását kifejteni, a maximumot hat-nyolc órán belül éri el. Megállapították, hogy többszöri kezelést követően a megfelelő IOP-csökkentő hatás az alkalmazást követően 24 órán át tart.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Latanoproszt

Felszívódás
A latanoproszt egy izopropil-észter prodrug, ami ebben a formában inaktív, de a corneában végbemenő észterhidrolízis után keletkező latanoprosztsav biológiailag aktív. A prodrug a corneán át jól felszívódik és az a corneán áthaladva már a teljes hatóanyag-mennyiség hidrolizált állapotban kerül a csarnokvízbe.

Eloszlás
Latanoproszttal végzett humán vizsgálatok során kimutatták, hogy a csarnokvízben elért maximális koncentráció körülbelül 15-30 ng/ml, amely a monoterápiában alkalmazott latanoproszt helyi alkalmazását követően kb. 2 órával alakul ki. Majmokon végzett kísérletek szerint a becseppentés után a latanoproszt a szem elülső szegmensében, a conjunctiván és a szemhéjakon oszlik el.

A latanoprosztsav clearance-e 0,40 l/óra/ttkg, eloszlási tértfogata kicsi, 0,16 l/ttkg, aminek következtében felezési ideje a plazmában rövid, 17 perc. A szemben helyileg alkalmazva biohasznosulása 45%. Plazmaprotein-kötődése 87%.

Biotranszformáció és elimináció
A latanoprosztsav a szemben gyakorlatilag nem metabolizálódik. A metabolizmus főképp a májban történik. Fő metabolitjai az 1,2-dinor-, illetve 1,2,3,4-tetranor-metabolitok, melyeknek állatkísérletek alapján nincs, vagy nagyon csekély a biológiai aktivitásuk, és elsődlegesen a vizelettel választódnak ki.

Timolol

Felszívódás és eloszlás
Szembe cseppentve a timolol kb. 1 óra múlva éri el a csarnokvízben a maximális koncentrációt. Naponta egyszer, mindkét szembe 1-1 cseppet (300 mikrogramm/nap) alkalmazva, az adag egy része szisztémásan felszívódik, és fokozatosan, 10-20 perc múlva éri el a maximális 1 ng/ml plazmakoncentrációt.

Biotranszformáció
A timolol felezési ideje a plazmában kb. 6 óra.
A timolol a májban nagymértékben metabolizálódik.

Elimináció
A metabolitok a változatlan timolollal együtt a vizelettel távoznak a szervezetből.

Latanoproszt/timolol kombinált szemcsepp

A latanoproszt és a timolol között farmakokinetikai interakciót nem figyeltek meg, bár összehasonlítva a monoterápiával, a latanoprosztsav koncentrációja a latanoproszt/timolol hatóanyag-kombinációt tartalmazó készítmény alkalmazását követő 1-4 órával a csarnokvízben körülbelül kétszer magasabb értéket mutat.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az egyes komponensek szemészeti és szisztémás profilja jól megalapozott. Fix kombinációjú oldattal vagy egyidejűleg alkalmazott latanoproszt- és timolol-oldattal végzett kezelés esetén nyulaknál sem szemészeti, sem szisztémás mellékhatást nem tapasztaltak.

Farmakológiai biztonságossági, genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálatokból származó adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható a terápiás adagban. A latanoproszt nem befolyásolta a cornea sebgyógyulását nyulaknál, míg a timolol gátolta a folyamatot nyulaknál és majmoknál, amikor naponta egynél többször alkalmazták.

A latanoproszt nem befolyásolta a hím és nőstény patkányok fertilitását, és teratogén hatását nem igazolták sem patkányoknál, sem nyulaknál. Patkányoknál napi 250 mikrogramm/ttkg-os intravénás adagok mellett nem figyeltek meg embriotoxicitást, azonban nyulaknál az 5 mikrogramm/ttkg-os (a klinikai adag mintegy 100-szorosa) vagy afeletti dózisban adott intravénás latanoproszt a késői reszorpció és vetélés megnövekedett előfordulási gyakoriságával, valamint csökkent magzati tömeggel jellemzett magzati toxicitást okozott.

A timolol nem volt hatással a hím és nőstény patkányok fertilitására; egereknél, patkányoknál, és nyulaknál nem mutatott teratogén hatást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

2,5 ml oldat átlátszó, LDPE vagy MDPE cseppentő feltéttel ellátott LDPE tartályba töltve, mely sárga színű, HDPE csavaros kupakkal van lezárva, és LDPE biztonsági zárókupakkal van ellátva.

1 db vagy 3 db tartály dobozonként.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

A biztonsági zárókupak használat előtt eltávolítandó.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében a tartályt tartsa a dobozában.
Felbontás után: legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év
Felbontás után 4 hétig használható.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Viatris Healthcare Limited
Damastown Industrial Park
Mulhuddart,
Dublin 15
DUBLIN
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22214/01 1×2,5 ml cseppentő feltéttel ellátott tartályban
OGYI-T-22214/02 3×2,5 ml cseppentő feltéttel ellátott tartályban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. július 6.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. március 20.




2

NNGYK/GYSZ/16364/2024




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Termékenység
Állatkísérletekben kimutatták, hogy sem a latanoprosztnak, sem a timololnak nincs hatása a férfi vagy női termékenységre.

Terhesség
Latanoproszt:

A készítmény biztonságos alkalmazását humán terhességben nem vizsgálták. Az állatokon végzett kísérletek reprodukciós toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont). Az emberekre vonatkozó potenciális kockázat nem ismert.

Timolol:

A timolol terhes nőknél történő alkalmazásával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok. A timolol a terhesség ideje alatt nem alkalmazható, csak egyértelműen indokolt esetben. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében az alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.
Az epidemiológiai vizsgálatok nem mutattak malformációt okozó hatást, de az eredmények alapján béta-blokkolók per os alkalmazása esetén megnő a méhen belüli fejlődés visszamaradásának kockázata. Emellett, ha a szülésig az anya béta-blokkolót szedett, az újszülöttnél a béta-blokkolók hatásából adódó tüneteket figyeltek meg (pl. bradycardia, hypotonia, légzési nehézség és hypoglykaemia). Ha a szülésig az anyának Precisa-t kell alkalmaznia, az újszülöttet a szülés utáni első napokban szoros megfigyelés alatt kell tartani.

Emiatt terhesség alatt a készítmény csak egyértelműen indokolt esetben alkalmazható (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
A béta-blokkolók kiválasztódnak az anyatejbe. Ugyanakkor a szemcsepp formájában terápiás adagban alkalmazva a timolol nem valószínű, hogy elegendő mennyiségben jut át az anyatejbe ahhoz, hogy a csecsemőben a béta-blokád klinikai tüneteit létrehozza. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.

A latanoproszt és metabolitjai kiválasztódhatnak az anyatejbe.
A fentiek miatt a Precisa szemcsepp alkalmazása alatt a szoptatás nem javasolt.