Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

OXYGRINDEKS 8,3UG/ML OLD INJ V INF 10X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
As Grindeks
Hatástani csoport:
H01BB Oxitocin és származékai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22210/01
Hatóanyagok:
OxytocinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Gyerekeknek nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Szülésindítás és fájáserősítés:
Az intravénás cseppinfúzió fő előnye, hogy a méhkontrakciók figyelemmel kísérhetők, így a kívánt hatás elérése érdekében a lehető legkisebb Oxygrindeks dózis alkalmazható. Az Oxygrindeks-et intravénás (iv) cseppinfúzióban kell alkalmazni 0,2 ml Oxygrindeks 8,3 mikrogramm/ml-t 100 ml 5,5%-os dextrózoldathoz vagy fiziológiás sóoldathoz adva.
A kezdő infúzió sebességet 2-8 csepp/perc értékre kell állítani (0,1-0,4 ml/perc). A kontrakciók gyakoriságának, erősségének és időtartamának gondos nyomon követése, valamint a magzati szívritmus monitorozása mellett az infúzió sebessége fokozatosan emelhető legalább 20 perces időközönként (maximális infúziósebesség: 40 csepp/perc [2 ml/perc]), a megfelelő mértékű méhaktivitás eléréséig. A méh hiperaktivitása és/vagy magzati distress esetén az infúzió adását azonnal fel kell függeszteni.
Ha 1 ml Oxygrindeks 8,3 mikrogramm/ml összmennyiségű infúziót követően nem kapunk szabályos kontrakciókat, a szülés megindítására tett kísérletet abba kell hagyni. A következő napon újra meg lehet ismételni.

Az Oxygrindeks készítményt a szövetek jól tolerálják, ezért a véletlen extravasalisan beadott infúzió nem káros.

Császármetszés:
1 ml Oxygrindeks 8,3 mikrogramm/ml iv infúzióként alkalmazva (1,0 ml Oxygrindeks fiziológiás sóoldattal hígítva és iv cseppinfúzióban vagy még inkább sebességszabályozós infúziós pumpával 5 perc alatt beadva) a szülés után.

Terhességmegszakítás (vákuum-aspiráció):
1 ml Oxygrindeks 8,3 mikrogramm/ml iv infúzió (1,0 ml Oxygrindeks fiziológiás sóoldattal hígítva és iv cseppinfúzióban vagy még inkább sebességszabályozós infúziós pumpával 5 perc alatt beadva).
6 ml Oxygrindeks 8,3 mikrogramm/ml intravénás infúziója 500 ml 5,5%-os dextróz oldatban a méh kiürítése során adva, elkezdve akkor, amikor a méhnyak tágulása Hegar 8-nál tart. Műtét során a legnagyobb infúziósebesség alkalmazandó, pl. 300 csepp/perc (15 ml/perc). A műtét után az infúzió sebessége kb. 120 csepp/percre (6 ml/perc) csökkentendő. Ez a cseppsebesség a teljes mennyiség infúziója során fenntartandó. Amennyiben fájdalmas méhkontrakciók lépnek fel, a cseppsebességet csökkenteni kell, vagy az infúziót átmenetileg le kell állítani.

Placentaleválás (pl. szülést követő placentavérzés, subinvolutio uteri):
Az Oxygrindeks iv alkalmazása javasolt (0,6-2,0 ml Oxygrindeks 8,3 mikrogramm/ml).
1,0 ml Oxygrindeks 8,3 mikrogramm/ml iv infúzió formájában alkalmazható (1,0 ml Oxygrindeks fiziológiás sóoldattal hígítva és iv cseppinfúzióban vagy még inkább sebességszabályozós infúziós pumpával 5 perc alatt beadva).

Máj- és vesekárosodásban szenvedő betegek esetén szükség lehet az adag csökkentésére vagy az egyes adagok között hosszabb intervallumokra (lásd 5.2 pont).

Idősek
Az Oxygrindeks-nek időseknél nincs releváns alkalmazása.

Gyermekek és serdülők
Az Oxygrindeks-nek gyermekeknél és serdülőknél nincs releváns alkalmazása.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Különös elővigyázatosság szükséges olyan betegek esetében, akiknek a kórtörténetében császármetszés vagy a méhen végzett egyéb műtéti beavatkozás szerepel.

A szülés megindítását csak szigorúan orvosi javallatok alapján szabad megkísérelni oxitocinnal. Alkalmazni csak kórházi körülmények között és szakszerű orvosi felügyelet mellett szabad.

Az Oxygrindeks (oxitocin) a szülés megindítására és fájáserősítésre kizárólag intravénás cseppinfúzió formájában adható.

Az oxitocin nem alkalmazható hosszan tartóan oxitocin-rezisztens fájásgyengeség, súlyos preeclampsiás toxaemia, illetve súlyos szív-érrendszeri rendellenességek esetén.

Az Oxygrindeks készítmény soha nem alkalmazható intravénás bólus injekció formájában, mivel rövid ideig tartó hypotoniát eredményezhet kipirulással és reflexes tachycardiával kísérve.

Az oxitocint nagy elővigyázatossággal kell alkalmazni olyan betegeknél, akik egy már korábban is fennálló szív-érrendszeri betegség (például hypertrophiás cardiomyopathia, szívbillentyű-betegség, és/vagy koszorúér-spazmussal járó ischaemiás szívbetegség) miatt hajlamosak a szívizom ischaemiára, hogy elkerüljük a vérnyomás és a szívritmus jelentős változásait ezeknél a betegeknél.

Az oxitocin körültekintéssel adandó ismert "hosszú QT-szindróma" vagy ehhez kapcsolódó tünetek esetén, illetve olyan betegeknek, akik a QT szakaszt ismerten megnyújtó gyógyszereket szednek.

Az oxitocin túlzott adagokban való alkalmazása kockázatos lehet mind az anyára mind a magzatra nézve; a méh túlstimulálását eredményezi, amely magzati distresst (magzati bradycardia, mekóniummal szennyezett magzatvíz, magzati asphyxia és halál) és túlfeszülést, tetániás kontrakciókat vagy méhrepedést okozhat. A magzati szívverés (lehetőség szerint cardiotocograph, CTG segítségével), az uterus motilitás, valamint a vérnyomás gondos megfigyelése alapvető, hogy az egyéni válaszhoz lehessen az adagot igazítani. Szív-érrendszeri betegség esetén a beadott folyadék mennyiségét alacsonyan kell tartani, ennél fogva az oxitocint nagyobb koncentrációban kell beadni.

A szülés méh-tonizáló szerekkel történő gyógyszeres megindítása ritkán növeli a szülés utáni disszeminált intravascularis koaguláció (DIC) kockázatát. Maga a gyógyszeres megindítás és nem a konkrét hatóanyag kapcsolódik ehhez a kockázathoz. A kockázat különösen fokozott, ha a nőnél további DIC-re hajlamosító tényezők vannak, amilyenek a 35 éves kor vagy az a feletti, terhesség alatti komplikációk (pl. terhességi cukorbetegség, magas vérnyomás, pajzsmirigy alulműködés) és a 40 hétnél idősebb gesztációs kor. Ezen nőknél az oxitocint vagy bármely egyéb alternatív gyógyszert óvatossággal kell alkalmazni, és az orvosnak figyelnie kell a DIC jeleire. A fent említett kockázati tényezők fennállása esetében a szülő nőknél közvetlenül a szülés után fibrinolízis irányába vizsgálatot kell végezni.

Mivel az oxitocin enyhe antidiuretikus hatással rendelkezik, az elkerülhetetlen vagy abbamaradt vetélés kezelésekor vagy a szülés utáni vérzés ellátásakor szükséges nagy adagokban elnyújtottan, nagy mennyiségű folyadékkal iv alkalmazva hyponatraemiával társuló vízmérgezést okozhat (lásd 4.8 pont). Az antidiuretikus hatás és az intravénás folyadékbevitel együttesen túlzott folyadéktelítettséget okozhat, ami az akut tüdő oedema hemodinamikai formájához vezethet hyponatraemia nélkül.

A parenteralis oxitocint tilos oxitocin tartalmú orrspray-vel párhuzamosan alkalmazni.

Anafilaxiás sokk latexallergiában szenvedő nők esetében
Anafilaxiás sokk kialakulásáról számoltak be oxitocin adását követően latexre allergiás nők esetében. Az oxitocin és a latex között fennálló szerkezeti hasonlóság miatt a latexallergia/-intolerancia az anafilaxiás sokk komoly kockázatot jelentő hajlamosító tényezője lehet az oxitocin alkalmazását követően.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre vonatkozó vizsgálatokat, azonban mivel az oxitocin beindíthatja a szülést, az oxitocin-kezelésben részesülő nők nem vezethetnek vagy kezelhetnek gépeket.


4.9 Túladagolás

A túladagolás az alábbi szövődményekhez vezethet: magzati distress (magzati bradycardia, mekóniummal szennyezett magzatvíz, magzati asphyxia), túlfeszülés, tetániás kontrakciók, méhrepedés, vízmérgezés.

Toxicitás: újszülötteknek im adott 2-3 NE vagy 10 NE, illetve 1/2-11/2 éves gyermekeknek orron át alkalmazott 8 NE adagok esetén nem voltak észlelhetők tünetek.

Felnőtteknél a 35 órán át izotóniás glükóz oldattal infúzióban adott 80 NE, 40 órán át infúzióban adott 488 NE, illetve 60 órán át infúzióban adott 800 NE adagok esetén súlyos mérgezést figyeltek meg. (1 NE 1,67 mikrogrammnak felel meg.)

Tünetek: antidiuretikus hatás: vízmérgezés kockázata (hyponatraemia, hypo-osmolaritás, agyi oedema). Érspazmus, magas vérnyomás.

Kezelés: vízvisszatartás esetén obszerváció szükséges. Vízmérgezés esetén diuretikumok (mannit vagy furoszemid) alkalmazása és nátrium infúzió, valamint az agyi oedema kezelésére alkalmazott terápiát szükséges alkalmazni. Egyéb tüneti kezelés alkalmazható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A prosztaglandinok erősíthetik az oxitocin méhkontrakciókra gyakorolt hatását, és ez fordítva is igaz.
Egymást követő alkalmazás esetén a méhaktivitás nagyon gondos monitorozás szükséges. Néhány inhalációs érzéstelenítő, pl. ciklopropán vagy halotán fokozhatja az oxitocin vérnyomáscsökkentő hatását és csökkentheti az oxitocikus hatást. Ezek oxitocinnal való egyidejű használata során szívritmuszavarok fellépéséről is beszámoltak.
Az oxitocin kellő óvatossággal adandó olyan betegeknek, akik a QT szakaszt ismerten megnyújtó gyógyszereket szednek.
Amikor kaudális blokkérzéstelenítés alatt vagy után alkalmazzák, az oxitocin fokozhatja a szimpatomimetikus vazokonstriktor anyagok összehúzó hatását.


6.2 Inkompatibilitások

Az infúziós folyadékokkal való együttes alkalmazással kapcsolatos információk a 6.6 pontban találhatók.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások a MeDRA által alkalmazott, szervrendszerenkénti és gyakorisági mutatók szerinti csoportosításban vannak feltüntetve:
nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 <1/10), nem gyakori (?1/1000 <1/100), ritka (?1/10 000 <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (nem megbecsülhető a rendelkezésre álló adatokból).

Immunrendszeri rendellenességek
Ritka: Anaphylactoid reakció nehézlégzéssel, alacsony vérnyomással, vagy sokk

Anyagcsere és táplálkozási rendellenességek
Nem gyakori: Antidiuretikus hatás, ami fejfájással és hányingerrel járó vízmérgezéshez vezet

Idegrendszeri rendellenességek
Gyakori: Fejfájás

Szívet érintő rendellenességek
Gyakori: Tachycardia, bradycardia
Ritka: Arrhythmia

Légzőszervi, mellkasi és mediastinalis rendellenességek
Ritka: Gége oedema

Emésztőrendszeri rendellenességek
Gyakori: Hányinger, hányás

Bőr és bőralatti szövet rendellenességek
Ritka: Bőrkiütés, urticaria

A szülés méhtonizáló szerekkel (pl. oxitocin) történő gyógyszeres megindítása a szülés utáni disszeminált intravascularis koaguláció (DIC) kockázatát ritkán növelheti (lásd 4.4 pont). (1000-ből legfeljebb 1 beteget érinthet.)

A tartós iv alkalmazás, illetve a gyors infúzió nemkívánatos hatásokat okozhat.

Az oxitocin 3,34 mikrogrammnál nagyobb adagban, gyors iv. bólus injekcióban adva a vérnyomás akut, rövid ideig tartó csökkenését okozhatja kipirulással és reflexes tachycardiával kísérve (lásd 4.4 pont). Ezek a gyors haemodinamikai változások szívizom-ischaemiát okozhatnak, különösen olyan betegeknél, akiknél korábban is fennállt szív-érrendszeri betegség.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: oxytocin és analógjai. ATC kód: H01BB02

Az oxitocin a szülés során stimulálja a méhkontrakciókat (gyakoriság és erősség tekintetében), felgyorsítja a méh szülés utáni összehúzódását és kontrahálja az emlőmirigyek myoepithelialis sejtjeit, így könnyítve a tej ürülését.

Szintetikus molekula lévén, az Oxygrindeks nem tartalmaz vazopresszint, ezért az ajánlott dózisokban nem emeli a vérnyomást, és így preeclampsia esetén is alkalmazható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Intravénás infúzióban való alkalmazás során a hatás fokozatosan, az állandósult állapot 20-40 perc után jelentkezik.
Intravénás vagy intramuscularis (im) injekció után az oxitocin gyorsan hat; iv injekció után megközelítően 1 perc, im injekció után 2-4 perc alatt. A hatás im injekció után 30-60 percig, míg iv injekció után valószínűleg valamivel rövidebb ideig áll fenn.

Eloszlás
Állandósult állapotban, emberben, az eloszlási térfogat kb. 170 ml/kg. Plazmaprotein-kötődése alacsony.

Biotranszformáció
Az oxitocináz enzim - egy glikoprotein aminopeptidáz - a terhesség alatt termelődik. Az enzim a plazmában található és az oxitocint metabolizálja. Az enzimaktivitás lassan, fokozatosan növekszik a szülés kezdetéig, a szülés alatt gyorsan növekszik, majd szülés után ismét csökken. Az enzimaktivitás ebben a periódusban úgyszintén magas a placenta és a méh szövetben. Férfiak vagy nem terhes nők plazmájában nincs vagy nagyon csekély az oxitocin metabolizmus.

Elimináció
A féléletidő rövid, 3-20 perc. Az oxitocint főként a máj és a vese választja ki. A metabolikus clearance kb. 20 ml/kg/perc mind férfiakban vagy nem terhes nőkben. Az adott dózis kevesebb mint 1%-a választódik ki változatlan formában a vizelettel.
Azt nem vizsgálták, hogy milyen fokú vese- és májfunkció-csökkenés érintené az oxitocin farmakokinetikáját. Azonban, mivel közvetett módon nyilvánvaló, hogy a máj és a vese az oxitocin kiválasztásában fontos szerepet játszik, az is várható, hogy a vese és a máj funkciójának csökkenése jelentős hatással van az oxitocin farmakokinetikájára.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az alkalmazási előírás más részeiben már szereplő adatokon kívül nem állnak rendelkezésre a klinikai biztonságosság szempontjából vélhetően jelentős további preklinikai információk.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 ml-es átlátszó üvegampulla.
10 ampulla műanyag tálcában és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az Oxygrindeks 8,3 mikrogramm/ml injekciós és infúziós oldat az infúziós folyadékokkal kompatibilis. Hígítására alkalmas a fiziológiás sóoldat, illetve az 5,5%-os dextrózoldat. A megfelelő koncentráció 1,7 mikrogramm Oxygrindeks/100 ml infúziós folyadék.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

AS GRINDEKS
Krustpils iela 53, Riga, LV-1057
Lettország
Tel: +371 67083205
Fax: +371 67083505
E-mail: grindeks@grindeks.lv


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-22210/01 10x üvegampulla


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. július 4.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2015. július 27.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. október 26.



2






OGYÉI/37050/2018




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Állatokon reprodukciós vizsgálatok nem folytak oxitocinnal. Ezen gyógyszerrel szerzett széleskörű tapasztalatok és annak kémiai és farmakológiai tulajdonságai alapján nem várható, hogy magzati rendellenességek kialakulásának kockázatát fokozza, ha a javallat szerint alkalmazzák. Az oxitocin alkalmazása a terhesség során ellenjavallt, kivéve a szigorúan orvosi javallatok alapján végzett alkalmazást például a szülés megindításában vagy fájáserősítésben, illetve spontán vagy indukált abortusz esetében.

Szoptatás

Az oxitocin kis mennyiségben megtalálható az anyatejben, mégsem várható az újszülöttre gyakorolt káros hatása, mert az oxitocin az emésztőrendszerben gyorsan inaktiválódik.