Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ALVEOFACT 45MG/ML POR+OSZ ENDOTRACH 1X54MG INJ ÜV

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Lyomark Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
R07AA Tüdő surfactansok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22150/01
Hatóanyagok:
FoszfolipidDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Koraszülött és újszülött gyerekeknél ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás


Adagolás

Az Alveofact kezdő adagja 2,4 ml/ttkg, ami 108 mg összfoszfolipid/ttkg-nak felel meg.

A légzési distressz szindróma megelőzésére az adagot a születést követő egy órán belül kell beadni.

A légzési distressz szindróma kezelését a lehető leghamarabb el kell kezdeni az RDS diagnosztizálását követően.

Ha a normoventilláció alatti oxigénigény meghaladja a 40%-ot, az Alveofact 12-24 órás időközönként követő adagokban adható. Ha a kezdeti adagra adott válasz nem megfelelő, egy második adag gyors beadása javasolt (30-60 perccel az első adag után).

Az Alveofact por kizárólag endotracheopulmonalis csepegtetés formájában alkalmazható.

Útmutatás a szuszpenzió elkészítéséhez
Két lehetőség áll rendelkezésre:
1. módszer - az injekciós üvegre illesztett adapter segítségével
2. módszer - kanül segítségével

1. módszer - az injekciós üvegre illesztett adapter segítségével
Figyelem! A fecskendőnek és az injekciós üvegre illesztett adapternek az elkészítés teljes folyamata alatt mindvégig kapcsolódnia kell az injekciós üveghez és azok az elkészített szuszpenzió eltávolítására is szolgálnak.


Távolítsa el a fóliát az injekciós üveg adapter csomagolásáról.

Távolítsa el az injekciós üveg kupakját és nyomja rá az adaptert az injekciós üvegre amíg az adapter hallhatóan a helyére nem kattan.


Vegye ki az injekciós üveget az adapterrel a műanyag csomagolásból.

Csavarja le a fecskendőről a műanyag kupakot.

Majd helyezze a fecskendő Luer lock adapterét az injekciós üveg adapterére és csavaró mozdulattal rögzítse a helyére.


Juttassa át az oldószert az injekciós üvegbe.


Ezt követően forgassa öt másodpercen át és óvatosan rázza fel az injekciós üveget.


A szuszpenziót felfordítva szívja vissza a fecskendőbe, majd injektálja ismét az injekciós üvegbe.

Ezt addig ismételje, míg homogén szuszpenziót nem kap!


Várjon kb. egy percet.
Ezt követően a hab és a szuszpenzió különválik.

Javaslat:
Használja a csomagoláshoz mellékelt tartóeszközt!


A használathoz fordítsa és szívja fel a szuszpenziót a fecskendőbe.

Ezáltal a maradék hab az injekciós üvegben marad..


2. módszer - kanül segítségével
Figyelem! A fecskendőnek és a kanülnek az elkészítés teljes folyamata alatt mindvégig kapcsolódnia kell az injekciós üveghez és azok az elkészített szuszpenzió eltávolítására is szolgálnak.






Bontsa ki a kanül csomagolásának tetejét.
Csavarja le a fecskendőről a műanyag kupakot.

Helyezze a fecskendő Luer lock adapterét a kanülre és csavaró mozdulattal rögzítse a helyére.













Távolítsa el a kupakot az injekciós üvegről és helyezze be a kanült az injekciós üvegbe a gumidugón keresztül.













Fecskendezze az oldószert az injekciós üvegbe.



Ezt követően forgassa öt másodpercen át és óvatosan rázza fel az injekciós üveget.




Ferdén tartva szívja fel a szuszpenziót a fecskendőbe, majd injektálja vissza az injekciós üvegbe. Ezt addig ismételje, míg homogén szuszpenziót nem kap.

Ezt követően távolítsa el a kanült a szuszpenzióból (de ne az injekciós üvegből) annak érdekében, hogy megakadályozza a szuszpenzió fecskendőbe történő feljutását.








Várjon amíg a hab és a szuszpenzió különválik (kb. 1 perc).

Javaslat:
Használja a csomagoláshoz mellékelt tartóeszközt!






A szuszpenziót lassú visszaszívással távolítsa el a fecskendőbe.

Ezáltal a maradék hab az injekciós üvegben marad.


Az Alveofact kezdő dózisát bolusban kell adni a születést követő egy órán belül.
Egy felhasználásra előkészített katétert (pl. köldök katéter vagy gyomorszonda) kell az in situ endotrachealis tubusba illeszteni úgy, hogy a katéter vége a tubus végénél legyen. Az 1,2 ml/ttkg Alveofact egyszeri dózist (amely 54 mg/ttkg összfoszfolipidnek felel meg) endotrachealis bolusként ezen a katéteren keresztül kell beadni. Ezt követően levegőinjekciókat kell alkalmazni az instilláció maradéktalan megtörténtének elősegítése érdekében. A katéter eltávolítása után a beteget újból csatlakoztatni kell a lélegeztetőgéphez.
Az Alveofact egyenletes disztribúciójának elősegítése céljából a beteg néhány másodpercenként lágyan hengergethető.

Speciális alkalmazási útmutatók:
- Az Alveofact használata előtt ellenőrizze, hogy az alkalmazott katéter megfelelően van-e az endotrachealis tubusba helyezve.
- Az Alveofact beadását követő első órán belül a pCO2 értékek gyorsan változhatnak. Ezért a légzési paraméterek (belégzési csúcsnyomás, légzési nyomás, légzési frekvencia) megfelelő beállítását a transzkután pCO2 és a pO2 értékek folyamatos mérésével vagy az ismételt kapilláris vérgázvizsgálattal szükséges biztosítani.
- A koraszülöttkori retinopathia kockázata fokozódásának megelőzése céljából a belélegzett oxigén-koncentráció módosításával azt is biztosítani kell, hogy az arteriális pO2 ne lépje túl a megfelelő határértéket.
- Nagyfrekvenciájú mechanikus lélegeztetés (légzési frekvencia több mint 60/perc, kilégzési idő kevesebb, mint 0,6 másodperc) alkalmazása esetén alapvetően fontos annak biztosítása, hogy az Alveofact alkalmazását követően a kilégzési idő kellő hosszúságú legyen.
- Ha a lélegeztetést az Alveofact terápiát követően nem módosítják ilyen módon, fennáll a tüdő auto-PEEP hatásból eredő, lassan fokozódó túltágulásának kockázata.
Ha a passzív kilégzés nem teljes, az intrapulmonális kilégzési végnyomás nagyobb lesz, mint a lélegeztetőgépen beállított érték. Ily módon kórosan magas funkcionális reziduális kapacitás alakulhat ki. A lélegeztetéshez szükséges belégzési csúcsnyomás értékeket emiatt káros mértékben fokozni kell, aminek következtében megnövekszik a barotraumás tüdősérülés kockázata.
Amíg az Alveofact teljesen el nem oszlott a tüdőben, a mellkasban a beadást követő első néhány percben szörcsögő légzési hangok hallhatók.
- Ha a normoventilláció melletti oxigénszükséglet meghaladja a 40%-os szintet, legfeljebb három további 1,2 ml/ttkg Alveofact alkalmazás (amely megfelel 54 mg/ttkg összfoszfolipidnek) végezhető 12 - 24 órás időközönként. Amennyiben a kezdő adagra adott válaszreakció nem megfelelő, egy azonnali (az első beadást 30-60 másodperccel követő) második 1,2 ml/ttkg Alveofact dózis (amely megfelel 54 mg/ttkg összfoszfolipidnek) ajánlott.
- Minden alkalmazás előtt alapos trachealis leszívás szükséges az Alveofact nyálka okozta nem megfelelő eloszlásának és habzásának megakadályozása céljából.
- Ha az oxigenizáció akut módon romlik (emelkedik a pCO2 és csökken a pO2), ajánlott a lélegeztetőcső megfelelő pozíciójának és átjárhatóságának ellenőrzése.
- A metabolikus, illetve a respiratorikus acidózist az Alveofact alkalmazása előtt korrigálni kell, mert preklinikai adatok arra utalnak, hogy a készítmény hatásosságát ezek károsítják.
- A légzési paramétereket különleges gondossággal kell beállítani, ha az Alveofact beadására dupla lumenű tubust vagy oldallyukas szívószondát alkalmaznak a lélegeztetés megszakítása nélkül.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az Alveofact kizárólag akkor alkalmazható, ha a respiratorikus distress szindrómás koraszülöttek lélegeztetéséhez és monitorozásához szükséges felszerelés rendelkezésre áll.

Bármilyen metabolikus vagy légúti acidózist az Alveofact alkalmazása előtt korrigálni kell, mivel a preklinikai eredmények arra utalnak, hogy ellenkező esetben a készítmény hatékonysága csökkenhet.

Egyedi esetjelentések számoltak be az endotrachealis tubus viszkózus anyag általi elzáródásáról. Ezen anyag eredete és összetétele nem ismeretes. Bár nem bizonyított az egyértelmű ok-okozati kapcsolat az Alveofact alkalmazása és az ilyen életveszélyes esemény között, fontos az alkalmazással és a tárolással kapcsolatos útmutatások betartása (lásd "4.2 Speciális alkalmazási útmutatók" és "6.4 Különleges tárolási előírások"). Ha felmerül az endotrachealis tubus elzáródásának gyanúja, tanácsos az elzáródás leszívással való megszüntetése és az endotrachealis tubus kicserélése.

Figyelem:
A koraszülöttek congenitális fertőzései Alveofacttal történő kezelésének terápiás hasznát és kockázatait még nem értékelték ki megfelelően. Connatalis pneumonia gyanúja esetén az akut hatás csökkent mértékű lehet. A tüdőfunkció egyidejű tüdő hypoplasia (elhúzódó oligohydramnion burokrepedés vagy congenitális vesefunkció károsodás miatt) esetén szintén romolhat.

Nyomonkövethetőség
A biológiai gyógyszerek nyomonkövethetőségének javítása érdekében a beadott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen rögzíteni kell.

Az Alveofact kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz előretöltött oldószeres fecskendőnként (egyszeri adag), azaz lényegében "nátriummentes".

Az 54 mg port tartalmazó kiszerelés 0,078 mmol (1,8 mg) vagyis kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz egy fecskendőnyi oldószerben (egyszeri dózisonként).

Az 108 mg port tartalmazó kiszerelés 0,156 mmol (3,6 mg) vagyis kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz egy fecskendőnyi oldószerben (egyszeri dózisonként).



4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.


4.9 Túladagolás

Nem valószínű, hogy a koraszülöttek már érzékenyek lennének a szarvasmarhatüdőből származó fehérjére, de ilyen állapot anafilaktoid reakciót okozhat, amely a szokásos sürgősségi kezelést igényli.
Túladagolást nem jelentettek. Amennyiben a véletlen túladagolás bekövetkezne, ajánlatos az alkalmazott folyadékmennyiség lehető legteljesebb mértékben történő leszívása, amennyiben klinikai állapotromlás állna fenn. Szükség esetén tüneti kezelés alkalmazható.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások értékelésének alapjául az alábbi gyakorisági kategóriák kerültek alkalmazásra:

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000 vagy ismeretlen),
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Ezidáig nem ismeretesek hatóanyagfüggő nemkívánatos hatások.

Klinikai vizsgálatok során az alábbiakban felsorolt mellékhatásokat észlelték. Ezek a mellékhatások az újszülött állapotával is összefüggésbe hozhatók és ismeretes, hogy a felületaktív anyag beadásától függetlenül is megjelenhetnek.

Szervrendszer
Mellékhatás
Gyakoriság
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
szepszis
nem gyakori

szisztémás candida
nem gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
intraventrikuláris vérzés
gyakori

intracraniális vérzés
gyakori

görcs
nem gyakori



Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
bradycardia
ritka

patent ductus arteriosus
nagyon gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
bronchopulmonal dysplasia
nagyon gyakori

pneumothorax
gyakori

tüdővérzés
gyakori

újszülöttkori cyanosis
nem ismert

apnoe
nem ismert




interstitial pulmonal emphysema
gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
necrotizáló enterocolitis
gyakori
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
elzáródások
ritka




Közvetlenül az Alveofact beadását követően a folyadékmennyiség miatt rövid időtartamú trachealis vagy bronchialis elzáródás alakulhat ki, amely megszüntethető a belégzési nyomás 30-60 másodpercen át történő fokozásával.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: tüdő surfactánsok, természetes foszfolipidek, ATC kód: R07AA02

Az Alveofact a tüdőben lévő természetes felületaktív anyagokhoz hasonló hatást fejt ki. Lélegzés közben csökkenti az alveoláris felületi feszültséget és megakadályozza az alveolusok maradék transzpulmonális nyomás okozta összeesését.

Az Alveofact éretlen nyúl és birka magzatoknál dózisfüggő módon javítja a pulmonalis mechanizmusokat és a gázcserét.
Az Alveofact endotracheopulmonalis installációja érett tüdejű állatoknál a respiratorikus funkció reverzíbilis javulását idézte elő, amely egy hetes időszakon belül a normál szintre tért vissza.
A légzési rendellenességekben szenvedő éretlen újszülötteknél az alveolusok megnyitása és stabilizálása nyomán a pulmonalis compliance-re és a gázcserére gyakorolt előnyös hatás várható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Radioaktívan jelzett Alveofact (14C-lecitin) endotracheopulmonalis instillációja és az alveolusok felületén történt disztribúciója után a felnőtt nyulakon 7-24 óra múlva alakult ki a vérben a radioaktivitás maximális értéke (az összdózis 2,5-5%-a).
Kifejlett patkányokban és nyulakban a radioaktivitás egész testben történő megoszlása igazolható, a májban, a vesékben és a mellékvesékben történő felhalmozódással. A vérben a felezési idő értékét 70 órában állapították meg. A radioaktivitás legnagyobb része hét órával a beadást követően a tüdőben mutatható ki (patkány), de nyomokban megjelenik a májban, a vesékben és a mellékvesékben. A tüdőben a radioaktivitás hét nap múlva is kimutatható. Az Alveofacttal kezelt koraszülötteknél a glicerin-foszfatid felezési idejét 43 ? 11 óra értékben tudták megbecsülni.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Érett tüdejű állatokban az Alveofact ismételt endotracheopulmonalis installációja az alveolaris makrofágok számának emelkedéséhez és megnagyobbodásukhoz vezet. Ezek bizonyos mértékig fokális felhalmozódást mutatnak. Ily módon kerek atelectasia figyelhető meg. Ezek a jelenségek 14 napon belül nem teljesen reverzíbilisek.
A kerek atelectasia kialakulásának kockázata a tüdő összlipidterhelésétől függ. A terápiás haszon szempontjából a születés utáni első napokban adott 4x54 mg/ttkg összfoszfolipid klinikailag ajánlott összdózis igazolható.
Alveofact elleni speciális antitesteket találtak négy héttel az alkalmazás után 641 vizsgált betegből 12-nél (2%). E betegek közül négy már az Alveofact alkalmazása előtt is antitest-pozitív volt. Azon betegek átlag testtömege, akiknél antitesteket találtak kissé nagyobb volt, mint a teljes vizsgált populációé.
E megfigyelések klinikai jelentősége jelenleg nem ismeretes.
Egy érzékeny preklinikai vizsgálati elrendezés kimutatta, hogy az Alveofact kiválthatja specifikus antitestek képződését. Mindazonáltal az endotrachealis antigén-képződést kiváltó potenciál alacsony.
Korábban kialakult antitesteket egészséges felnőtt vizsgálati alanyok szérumában nem lehetett kimutatni. Fontos az ismételt adagolás elkerülése, ha csak a humorális és a helyi immunválasz hiánya bizonyítható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Port tartalmazó injekciós üveg:
54 mg por lila műanyag védőlappal ellátott, szürke butil gumidugóval és rollnizott alumínium kupakkal lezárt, színtelen 4 ml-es I típusú injekciós üvegbe töltve.
vagy
108 mg por kék műanyag védőlappal ellátott, szürke butil gumidugóval és rollnizott alumínium kupakkal lezárt, színtelen 6 ml-es I típusú injekciós üvegbe töltve.

Oldószer:
1,2 ml vagy 2,4 ml tiszta, színtelen oldat egyik oldalán szintetikus izoprén-brómbutil gumi védőkupakkal, másik oldalán átlátszó, polisztirol tolórúddal és szürke szilikonozott brómbutil gumidugóval lezárt színtelen, 3 ml-es, I típusú üveg fecskendőbe töltve.

1 db, port tartalmazó injekciós üveg + 1 db, oldószerrel előretöltött fecskendő + 1 db kanül + 1 db injekciós üvegre illesztendő adapter dobozban.



1. injekciós üveg porral
2. előretöltött fecskendő oldószerrel
3. kanül (steril csomagolásban)
4. injekciós üvegre illesztendő adapter (steril csomagolásban)
5. az injekciós üveg tartóeszköze

A mellékelt injekciós üvegre illesztendő adapter egy CE-0344 jelzéssel ellátott orvostechnikai eszköz.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások"). Ha felmerül az endotrachealis tubus elzáródásának gyanúja, tanácsos az elzáródás leszívással való megszüntetése és az endotrachealis tubus kicserélése.

Figyelem:
A koraszülöttek congenitális fertőzései Alveofacttal történő kezelésének terápiás hasznát és kockázatait még nem értékelték ki megfelelően. Connatalis pneumonia gyanúja esetén az akut hatás csökkent mértékű lehet. A tüdőfunkció egyidejű tüdő hypoplasia (elhúzódó oligohydramnion burokrepedés vagy congenitális vesefunkció károsodás miatt) esetén szintén romolhat.

Nyomonkövethetőség
A biológiai gyógyszerek nyomonkövethetőségének javítása érdekében a beadott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen rögzíteni kell.

Az Alveofact kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz előretöltött oldószeres fecskendőnként (egyszeri adag), azaz lényegében "nátriummentes".

Az 54 mg port tartalmazó kiszerelés 0,078 mmol (1,8 mg) vagyis kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz egy fecskendőnyi oldószerben (egyszeri dózisonként).

Az 108 mg port tartalmazó kiszerelés 0,156 mmol (3,6 mg) vagyis kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz egy fecskendőnyi oldószerben (egyszeri dózisonként).


4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Ezidáig nem ismeretesek hatóanyagfüggő kölcsönhatások.

A respiratorikus distress szindróma megelőzése céljából az anyának prenatálisan beadott ambroxol koncentrátum infúzióhoz, illetve glükokortikoidok alkalmazását követő Alveofact-kezelés kapcsán nem tapasztaltak negatív hatásokat.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Nem értelmezhető.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem értelmezhető.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások értékelésének alapjául az alábbi gyakorisági kategóriák kerültek alkalmazásra:

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000 vagy ismeretlen),
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Ezidáig nem ismeretesek hatóanyagfüggő nemkívánatos hatások.

Klinikai vizsgálatok során az alábbiakban felsorolt mellékhatásokat észlelték. Ezek a mellékhatások az újszülött állapotával is összefüggésbe hozhatók és ismeretes, hogy a felületaktív anyag beadásától függetlenül is megjelenhetnek.

Szervrendszer
Mellékhatás
Gyakoriság
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
szepszis
nem gyakori

szisztémás candida
nem gyakori
Idegrendszeri betegségek és tünetek
intraventrikuláris vérzés
gyakori

intracraniális vérzés
gyakori

görcs
nem gyakori



Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
bradycardia
ritka

patent ductus arteriosus
nagyon gyakori
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
bronchopulmonal dysplasia
nagyon gyakori

pneumothorax
gyakori

tüdővérzés
gyakori

újszülöttkori cyanosis
nem ismert

apnoe
nem ismert




interstitial pulmonal emphysema
gyakori
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
necrotizáló enterocolitis
gyakori
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
elzáródások
ritka




Közvetlenül az Alveofact beadását követően a folyadékmennyiség miatt rövid időtartamú trachealis vagy bronchialis elzáródás alakulhat ki, amely megszüntethető a belégzési nyomás 30-60 másodpercen át történő fokozásával.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.

4.9 Túladagolás

Nem valószínű, hogy a koraszülöttek már érzékenyek lennének a szarvasmarhatüdőből származó fehérjére, de ilyen állapot anafilaktoid reakciót okozhat, amely a szokásos sürgősségi kezelést igényli.
Túladagolást nem jelentettek. Amennyiben a véletlen túladagolás bekövetkezne, ajánlatos az alkalmazott folyadékmennyiség lehető legteljesebb mértékben történő leszívása, amennyiben klinikai állapotromlás állna fenn. Szükség esetén tüneti kezelés alkalmazható.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: tüdő surfactánsok, természetes foszfolipidek, ATC kód: R07AA02

Az Alveofact a tüdőben lévő természetes felületaktív anyagokhoz hasonló hatást fejt ki. Lélegzés közben csökkenti az alveoláris felületi feszültséget és megakadályozza az alveolusok maradék transzpulmonális nyomás okozta összeesését.

Az Alveofact éretlen nyúl és birka magzatoknál dózisfüggő módon javítja a pulmonalis mechanizmusokat és a gázcserét.
Az Alveofact endotracheopulmonalis installációja érett tüdejű állatoknál a respiratorikus funkció reverzíbilis javulását idézte elő, amely egy hetes időszakon belül a normál szintre tért vissza.
A légzési rendellenességekben szenvedő éretlen újszülötteknél az alveolusok megnyitása és stabilizálása nyomán a pulmonalis compliance-re és a gázcserére gyakorolt előnyös hatás várható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Radioaktívan jelzett Alveofact (14C-lecitin) endotracheopulmonalis instillációja és az alveolusok felületén történt disztribúciója után a felnőtt nyulakon 7-24 óra múlva alakult ki a vérben a radioaktivitás maximális értéke (az összdózis 2,5-5%-a).
Kifejlett patkányokban és nyulakban a radioaktivitás egész testben történő megoszlása igazolható, a májban, a vesékben és a mellékvesékben történő felhalmozódással. A vérben a felezési idő értékét 70 órában állapították meg. A radioaktivitás legnagyobb része hét órával a beadást követően a tüdőben mutatható ki (patkány), de nyomokban megjelenik a májban, a vesékben és a mellékvesékben. A tüdőben a radioaktivitás hét nap múlva is kimutatható. Az Alveofacttal kezelt koraszülötteknél a glicerin-foszfatid felezési idejét 43 ? 11 óra értékben tudták megbecsülni.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Érett tüdejű állatokban az Alveofact ismételt endotracheopulmonalis installációja az alveolaris makrofágok számának emelkedéséhez és megnagyobbodásukhoz vezet. Ezek bizonyos mértékig fokális felhalmozódást mutatnak. Ily módon kerek atelectasia figyelhető meg. Ezek a jelenségek 14 napon belül nem teljesen reverzíbilisek.
A kerek atelectasia kialakulásának kockázata a tüdő összlipidterhelésétől függ. A terápiás haszon szempontjából a születés utáni első napokban adott 4x54 mg/ttkg összfoszfolipid klinikailag ajánlott összdózis igazolható.
Alveofact elleni speciális antitesteket találtak négy héttel az alkalmazás után 641 vizsgált betegből 12-nél (2%). E betegek közül négy már az Alveofact alkalmazása előtt is antitest-pozitív volt. Azon betegek átlag testtömege, akiknél antitesteket találtak kissé nagyobb volt, mint a teljes vizsgált populációé.
E megfigyelések klinikai jelentősége jelenleg nem ismeretes.
Egy érzékeny preklinikai vizsgálati elrendezés kimutatta, hogy az Alveofact kiválthatja specifikus antitestek képződését. Mindazonáltal az endotrachealis antigén-képződést kiváltó potenciál alacsony.
Korábban kialakult antitesteket egészséges felnőtt vizsgálati alanyok szérumában nem lehetett kimutatni. Fontos az ismételt adagolás elkerülése, ha csak a humorális és a helyi immunválasz hiánya bizonyítható.


6. GYÓGYSZERÉSZETI JELLEMZŐK

6.1 Segédanyagok felsorolása

Az oldószert tartalmazó fecskendőben:
Nátrium-klorid
Nátrium-hidrogénkarbonát
Injekcióhoz való víz

6.2 Inkompatibilitások

Ezidáig nem ismeretesek inkompatibilitások.

6.3 Felhasználhatósági időtartam

36 hónap

Az elkészített szuszpenzió tárolási körülményei
Az elkészített szuszpenzió legfeljebb hat órán át tárolható, legfeljebb 25°C-on vagy 24 órán át 2-8°C-on (hűtőszekrényben). Ebben az esetben az injekciós üveget és a fecskendőt a felhasználás előtt egyszer, enyhén fel kell rázni.

6.4 Különleges tárolási előírások

A por és az oldószer legfeljebb 30°C-on tárolandó.
A por, az oldószer, illetve az elkészített szuszpenzió nem fagyasztható!

Az elkészített szuszpenzió tárolási körülményeit lásd a 6.3 pontban.



7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Lyomark Pharma GmbH
Keltenring 17
82041 Oberhaching
Németország

Forgalmazza:
Ewopharma Hungary Kft.
1122 Budapest, Városmajor utca 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22150/01 1x (1 db 54 mg port tartalmazó injekciós üveg + 1 db oldószerrel előretöltött fecskendő + 1 db kanül + 1db injekciós üvegre illesztendő adapter dobozban)

OGYI-T-22150/02 1x (1 db 108 mg port tartalmazó injekciós üveg + 1 db oldószerrel előretöltött fecskendő + 1 db kanül + 1db injekciós üvegre illesztendő adapter dobozban)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

2012. május 9.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023.04.01.

11


OGYEI/24992/2023