Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EMILLAN 30MG GYOMORNEDV-ELL KEMÉNY KAPSZULA /04 28X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bausch Health Ireland Limited
Hatástani csoport:
A02BC Proton pumpa inhibítorok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09540/04
Hatóanyagok:
LansoprazolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1101 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1101,000,00
Üzemi baleset1101,000,00
Általános377,00724,00
Teljes0,001101,00
Egyedi engedélyes0,001101,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A kapszulákat egészben, folyadékkal kell lenyelni. A kapszulát ki lehet üríteni, és így bevenni tartalmát, azonban azt nem szabad megrágni vagy szétmorzsolni. Étellel való egyidejű bevétel lassítja és csökkenti a lanzoprazol felszívódását. A gyógyszer akkor fejti ki a legjobban hatását, ha éhgyomorra veszik be. A kapszulát minimum 30 perccel étkezés előtt (lásd 5.2 pont) kell folyadékkal, egészben lenyelni.

Duodenális fekély kezelése:
Az ajánlott adag naponta egyszer 30 mg két héten keresztül. Ha ezen időszak alatt nem következik be teljes gyógyulás, a kezelést ugyanilyen adagolás mellett további két hétig kell folytatni.

Gyomorfekély kezelése:
Az ajánlott adag naponta egyszer 30 mg négy héten keresztül. A fekély általában 4 héten belül meggyógyul. Ha ennyi idő alatt nem következik be teljes gyógyulás, a kezelést ugyanilyen adagolás mellett további 4 hétig kell folytatni.

Reflux oesophagitis kezelése:
Az Emillan ajánlott adagja naponta 1-szer 30 mg (1 kapszula) 4 héten át. Ha ennyi idő alatt nem következik be teljes gyógyulás, a kezelést ugyanilyen adagolás mellett további 4 hétig lehet folytatni.

Reflux oesophagitis prophylaxis: 1-szer 15 mg. Ha szükséges, ez napi 1-szer 30 mg (1 kapszulára) növelhető.

Helicobacter pylori fertőzés eradikációja:

A javasolt adag naponta kétszer 30 mg lanzoprazol egy hétig, az alábbi három kombináció valamelyikével együtt:
A) naponta 2 × 1 g amoxicillin + naponta 2 × 500 mg klaritromicin,
B) naponta 2 × 250 mg klaritromicin + naponta 2 × 400-500 mg metronidazol,
C) naponta 2 × 1 g amoxicillin + naponta 2 × 400-500 mg metronidazol.

A bakteriális rezisztenciára vonatkozó hivatalos helyi (pl. nemzeti ajánlások), valamint az antibakteriális szerek helyes alkalmazásáról és rendeléséről szóló ajánlásokat figyelembe kell venni

Zollinger-Ellison szindróma:
Az ajánlott kezdő dózis naponta egyszer 60 mg (két kapszula). Az adagot egyénileg kell beállítani és a kezelés addig tartson, amíg szükséges. Napi 180 mg-os maximális adagokat is alkalmaztak. Ha a szükséges adag nagyobb, mint naponta 120 mg, a napi adagot két részletben kell alkalmazni.

Tartós NSAID-kezeléssel összefüggő benignus gyomorfekély és duodenális fekély kezelése: naponta
1-szer 30 mg (1 kapszula), 4 héten át. Amennyiben a beteg ezen időtartam alatt nem válik tünetmentessé, a kezelés újabb 4 hétig folytatható. Azon betegeknél, akiknél egyéb kockázati tényező is fennáll vagy a már kialakult fekély gyógyulása nehézkes, hosszabb kezelési időre és/vagy nagyobb dózis alkalmazására lehet szükség.

Tartós NSAID kezeléssel összefüggő gyomor- és duodenális fekély prophylaxisa, fekély kialakulására hajlamos betegeknél (pl.: 65 év feletti életkor, anamnézisben gyomor- vagy duodenális fekély):
1-szer 15 mg, ha nem elegendő, maximálisan napi 1-szer 30 mg-ra emelhető.

Tüneteket okozó gastro-oesophagealis reflux betegség
Az ajánlott adag naponta egyszer 15 mg vagy 30 mg. A tünetek enyhülése gyorsan bekövetkezik. Mérlegelni kell az adag egyéni beállítását. Ha a tünetek négy héten belül napi 30 mg adása mellett nem enyhülnek, a beteg további kivizsgálása javasolt.

Csökkent veseműködés:
Csökkent veseműködésű betegeknél dózismódosításra nincs szükség.

Csökkent májműködés:
Mérsékelt vagy súlyos májbetegség esetén a lanzoprazol rendszeres orvosi ellenőrzés mellett alkalmazható, és a napi dózis 50%-os csökkentése javasolt.

Gyermekek:
A korlátozott számú klinikai adatok miatt a lanzoprazol szedése gyermekkorban nem ajánlott.
Egy éves kor alatti kisgyermekek lanzoprazol kezelése kerülendő, mivel gastro-oesophageális refluxbetegség kezelésében a rendelkezésre álló adatok nem igazolták a lanzoprazol előnyös hatását.

Idős kor:
Időskorban a lanzoprazol eliminációja lassul, ezért a kezelést az egyéni igényeknek megfelelően kell beállítani. A készítmény napi adagja idős korban nem haladhatja meg a 30 mg-ot.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A gyomor- és nyombélfekély, illetve a reflux oesophagitis diagnózisát endoszkópos vizsgálattal vagy más, megfelelő diagnosztikus módszerekkel kell megerősíteni. A reflux oesophagitis nem feltétlenül jelentkezik fekély és/vagy egyéb látható elváltozás formájában, ezért bizonyos esetekben az önmagában végzett endoszkópia nem elegendő.
A gyomorfekély lanzoprazollal való kezelését megelőzően a malignus gyomordaganat lehetőségét ki kell zárni, mert a lanzoprazol kezelés elfedheti a tüneteket és így késleltetheti a diagnózis felállítását.

A legalább 3 hónapon, és a legtöbb esetben egy éven keresztül protonpumpa-gátlókkal, mint például lanzoprazollal kezelt betegekben súlyos hipomagnezémiáról számoltak be. A hipomagnezémia olyan súlyos tünetekkel jelentkezhet, mint például kimerültség, tetánia, delírium, konvulzió, szédülés, kamrai ritmuszavar, mely tünetek gyakran észrevétlenül kezdődnek és eleinte figyelmen kívül hagyják őket. A legtöbb érintett betegben a hipomagnezémia javult a magnéziumpótló terápia, és a protonpumpa-gátlókkal való kezelés abbahagyása hatására.
Az orvosnak fontolóra kell venni a magnéziumszint ellenőrzését a kezelés megkezdése előtt és rendszeres időközönként a kezelés során azoknál a betegeknél, akik várhatóan hosszú távú protonpumpa-gátló terápiában részesülnek, vagy egyidejűleg digoxint, vagy olyan gyógyszereket szednek, melyek hipomagnezémiát okozhatnak (pl.: diuretikumok).

A lanzoprazolt fokozott óvatossággal kell adni májműködési zavarban szenvedő betegeknek (lásd 4.2 pont).

A lanzoprazol az omeprazolhoz hasonló módon hat, mindkettő emeli a gyomorban a pH-t. Az omeprazollal való analógia alapján: a lanzoprazol hatása következtében a gyomorsavtermelés csökken, emiatt a gyomorban várhatóan emelkedik a gastrointestinalis rendszerben egyébként is normálisan jelen lévő baktériumok száma. A lanzoprazolkezelés a gyomor-bél rendszeri fertőzések, pl. Salmonella- és Campylobacter-fertőzés kockázatának kismértékű emelkedéséhez vezethet.

Gastro-duodenális fekély esetén a H. pylori fertőzés veszélyét is, mint etiológiai tényező lehetőségét mérlegelni kell.

Amennyiben a lanzoprazol kezelés célja antibiotikumokkal kombinálva a H. pylori fertőzés eradikációja, az alkalmazott antibiotikumokra vonatkozó útmutatásokat is be kell tartani.

Mivel korlátozott számú adat áll rendelkezésre a lanzoprazol biztonságosságáról 1 évnél hosszabb kezelés esetében, ezért ilyen betegeknél a kezelés szükségességének és a kockázat/haszon arányának rendszeres felülvizsgálata szükséges.

Ha a készítmény krónikus (1 évnél tovább tartó) alkalmazásakor látászavarok fordulnak elő, szemészeti konzultációt kell kérni.

Nagyon ritkán colitis-t figyeltek meg lanzoprazolt szedő betegeken. Ezért súlyos ill. tartósan fennálló hasmenés esetén a kezelés leállítása mérlegelendő.

Folyamatos NSAID kezelés alatti peptikus fekély kialakulásának megelőzésére lanzoprazol kezelés ajánlott a magas kockázatú betegcsoportokban [pl. anamnézisben korábbi gasztrointesztinális vérzés, perforáció vagy fekély, idős kor, olyan gyógyszerek egyidejű alkalmazása, amelyek növelik a felső gasztrointesztinális traktusban előforduló mellékhatások valószínűségét (pl. kortikoszteroidok, antikoagulánsok), súlyos társbetegség vagy a NSAID készítmény maximális napi dózisának hosszú távú alkalmazása].

A protonpumpa-gátlók főként nagy adagok és hosszú távú alkalmazás során (több mint 1 év), mérsékelten növelhetik a csípő-, csukló- és gerinctörések kockázatát, főként idősekben, vagy olyan betegeknél, akiknél egyéb ismert kockázati tényezők is fennállnak. Megfigyeléses vizsgálatok szerint a protonpumpa-gátlók 10-40%-kal növelik meg a törések kockázatát. A kockázatnövekedéshez részben egyéb kockázati tényezők is hozzájárulhatnak. Az oszteoporózis kockázatának kitett betegeknek az érvényes klinikai irányelveknek megfelelő ellátásban, valamint megfelelő D-vitamin és kalcium bevitelben kell részesülniük.

Szacharóz
Ritkán előforduló, örökletes fruktóz intoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.

Nátrium
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz kapszulánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Laboratóriumi vizsgálatokra gyakorolt zavaró hatás
A megnövekedett kromogranin-A (CgA) szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait. Ezen kölcsönhatás elkerülése érdekében az Emillan 30 mg gyomornedv-ellenálló kemény kapszulával történt kezelést legalább 5 nappal a CgA mérés előtt fel kell függeszteni (lásd 5.1 pont). Amennyiben a CgA és gasztrin szintek az eredeti mérés után nem térnek vissza a referencia tartományba, a proton pumpa gátló kezelés felfüggesztése után 14 nappal meg kell ismételni a mérést.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Ha mellékhatásként szédülés, vertigo, látászavar vagy aluszékonyság fordul elő, az ronthatja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A lanzoprazol-túladagolás hatásai emberben nem ismertek (bár a szer akut toxicitása valószínűleg kicsi), így a kezelésre vonatkozóan sem lehet útmutatást adni. Mindazonáltal a klinikai vizsgálatok során napi 180 mg maximális adag lanzoprazolt kifejezett mellékhatások nélkül adtak.

A lanzoprazol-túladagolás potenciális tüneteit lásd 4.8 pont.
Túladagolás gyanúja esetén a beteg monitorozása szükséges. A lanzoprazolt a hemodialízis nem eliminálja szignifikáns mértékben. Ha szükséges, a gyomor kiürítése, orvosi szén adása és tüneti kezelés javasolt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Citokróm P450-en metabolizálódó gyógyszerek

Mivel a lanzoprazol egy, a citokróm P450-nel kapcsolatban álló enzimrendszeren keresztül (CYP2C19 és CYP3A4) metabolizálódik, fennáll az ugyanezen enzimrendszeren keresztül metabolizálódó gyógyszerekkel való kölcsönhatás lehetősége.

Egyéb gyógyszerek hatása a lanzoprazolra

CYP2C19-et gátló gyógyszerek
A CYP2C19 működését gátló gyógyszerek emelhetik a lanzoprazol plazmakoncentrárióját. A fluvoxamin a CYP2C19 gátlója, a lanzoprazol plazmakoncentrációját négyszeresére emeli, ezért megfontolandó a dózis csökkentése.

CYP3A4-et gátló gyógyszerek
A CYP3A4 működését gátló gyógyszerekkel történő interakció lehetséges. A CYP3A4 működését gátló gyógyszerek, mint pl. a ketokonazol, itrakonazol, proteázgátlók, makrolidok stb., kifejezetten emelhetik a lanzoprazol plazmakoncentrációját.

CYP2C19 és CYP3A4 enzim indukáló gyógyszerek
CYP2C19 és CYP3A4 enziminduktorok, mint a rifampicin és a közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum) jelentős mértékben csökkenthetik a lanzoprazol plazmakoncentrációját.

A lanzoprazol hatása egyéb gyógyszerekre

Gyógyszerek, amelyek felszívódása pH függő

A lanzoprazol befolyásolhatja azoknak a gyógyszereknek felszívódását, amelyek biohasznosulása jelentősen függ a gyomor pH-jától.

Atazanavir:
Egy vizsgálatban napi egyszeri 60 mg lanzoprazol és 400 mg atanazavir együttes adagolásával egészséges önkéntesekben az atanazavir expozíció lényeges csökkenését figyelték meg (az AUC és Cmax értékek mintegy 90%-kal csökkentek). A két gyógyszer együttes alkalmazása kontraindikált (lásd 4.3 pontot).

Ketokonazol és itrakonazol
A ketokonazol és itrakonazol gastrointestinalis rendszerből való felszívódása gyomorsav jelenlétében fokozódik. Lanzoprazol kezelés esetén előfordulhat, hogy a ketokonazol és itrakonazol szintek nem érik el a terápiás értéket, ezért ezt a kombinációt kerülni kell. Ez a hatás akkor is jelen lehet, ha a lanzoprazolt olyan más gyógyszerekkel adják együtt, melyek felszívódása függ a pH-tól.

Digoxin
A lanzoprazol és a digoxin együttadása a digoxin plazmaszintek emelkedéséhez vezethet. Digoxinnal kezelt betegekben ezért a plazmaszinteket monitorozni kell és a digoxin adagját, ha szükséges, módosítani kell.

CYP3A4-en metabolizálódó gyógyszerek
A lanzoprazol hatására emelkedhet a CYP3A4 révén metabolizálódó gyógyszerek plazmakoncentrációja. Óvatosság javasolt, ha a lanzoprazolt olyan gyógyszerekkel adják együtt, amelyek ezen az enzimen metabolizálódnak és szűk terápiás ablakkal rendelkeznek.

Teofillin
Lanzoprazol hatására a teofillin-plazmakoncentráció 14%-kal csökken. Egyes betegeknél a csökkenés klinikailag számottevő lehet. A két gyógyszer együttes alkalmazásakor óvatosság tanácsolt.

Takrolimusz
Lanzoprazollal együtt való alkalmazáskor emelkedik a (CYP3A és P-gp szubsztrát) takrolimusz plazmakoncentrációja. A lanzoprazol-expozíció a takrolimusz átlagos expozícióját akár 81%-kal emelte. A takrolimusz-plazmakoncentrációk monitorozása tanácsos az egyidejű lanzoprazol kezelés elkezdésekor vagy befejezésekor.

Karbamazepin
Óvatosság javasolt a (CYP3A szubsztrát) karbamazepin és a lanzoprazol együttadásakor. Ez a gyógyszerkombináció a karbamazepin szintek emelkedéséhez, illetve a lanzoprazol szintek csökkenéséhez vezethet.

Fenitoin
Vizsgálatok kimutatták, hogy szükség lehet a CYP2C19 és CYP2C9 szubsztrát fenitoin adagjának csökkentésére lanzoprazollal való együttadáskor. Óvatosság és a fenitoin-plazmakoncentráció ellenőrzése javasolt az egyidejű lanzoprazol kezelés elkezdésekor vagy befejezésekor, bár klinikailag szignifikáns interakciót nem jelentettek.

Warfarin
Óvatosság és gyakoribb ellenőrzés tanácsos warfarinnal kezelt betegeknél az egyidejű lanzoprazol kezelés elkezdésekor vagy befejezésekor.

P-glikoproteinnel transzportálódó gyógyszerek
In vitro megfigyelték, hogy a lanzoprazol gátolja a P-glikoprotein (Pgp) transzporter fehérjét. Ennek a klinikai jelentősége nem ismert.

Egyéb gyógyszerek
Szukralfát/ antacidumok
Szukralfát/ antacidumok csökkenthetik a lanzoprazol biohasznosulását, ezért a lanzoprazolt ezen gyógyszerek alkalmazása után legalább 1 órával kell bevenni.

A lanzoprazol és NSAID-ok között klinikailag jelentős interakciót nem mutattak ki, habár valódi interakciós vizsgálatok nem készültek.

A Helicobacter pylori fertőzés kezelésekor kombinációs terápiát alkalmaznak, ami a lanzoprazol, két antibiotikum egyidejű adásából áll. Ennek a kombinált adagolásnak a hatását célzottan még nem vizsgálták. Teoretikus megfontolások alapján egyéb gyógyszerekkel való kölcsönhatásra elővigyázatosságból számítani kell. Az egyhetes eradikációs terápia során ezért az egyéb gyógyszerek szérumszintjeinek monitorozása javasolt. Ez különösen az olyan gyógyszerekre vonatkozik, melyek szintén a citokróm P450 rendszeren keresztül metabolizálódnak.

A lanzoprazol és az eradikációs terápia során használt egy/két antibiotikum között eddig az alábbi kölcsönhatásokat találták:

Együtt adott gyógyszerek
Adagolás és az együttes alkalmazás időtartama
Hatás*
lanzoprazol + klaritromicin
30 mg + 500 mg 3-szor/nap 5 napig
A klaritromicin metabolit plazmaszintje 16%-kal nőtt. A lanzoprazol biohasznosulása 19%-32%-kal nőtt.
lanzoprazol + amoxicillin
30 mg + 1000 mg 3-szor/nap 5 napig
Az amoxicillin felvétel lassul.
lanzoprazol + metronidazol
Még nem vizsgálták

lanzoprazol + klaritromicin + amoxicillin
30 mg + 500 mg + 1000 mg naponta kétszer, 5 napig
A lanzoprazol biohasznosulása és felezési ideje egyaránt 30%-kal nőtt. A klaritromicin metabolit plazmaszintje 30%-kal nőtt.
*A klaritromicinnek a lanzoprazol farmakokinetikájára kifejtett hatása valószínűleg függ a beteg CYP2C19 genotípusától. Egy lassan metabolizáló betegnél a hatás sokkal kifejezettebb lesz, mint egy gyorsan metabolizáló betegnél.

Az étkezés csökkenti a lanzoprazol biohasznosulását: javasolt, hogy a beteg a lanzoprazolt étkezés előtt vegye be.


6.2 Inkompatibilitások

Nincs adat.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A gyakorisági kategóriák meghatározása a következő: gyakori (? 1/100 - <1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).


Gyakori

Nem gyakori

Ritka

Nagyon ritka

Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

Thrombocyto-penia,
Eosinophilia,
Leucopenia

Anaemia
Agranulocytosis,
Pancytopenia

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek




Hipomagnezémia (lásd 4.4 pont)
Pszichiátriai kórképek

Depresszió
Álmatlanság
Hallucináció,
Zavartság

Vizuális hallucinációk
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás,
Szédülés

Nyugtalanság,
Vertigo, Paraesthesia,
Aluszékonyság,
Tremor


Szembetegségek és szemészeti tünetek


Látási zavarok


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Émelygés,
Hasmenés,
Hasfájás,
Székrekedés,
Hányás, Puffadás,
Száj- és torokszárazság,
Fundus mirigy polipok (benignus)

Glossitis,
Nyelőcső candidiasisa,
Pancreatitis,
Ízérzés zavara
Mikroszkopikus colitis,
Stomatitis

Máj- és epebetegségek és tünetek
Májenzim szintek emelkedése

Hepatitis, Sárgaság


A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Urticaria, Viszketés,
Bőrkiütés

Petechia,
Purpura,
Hajhullás,
Erythema multiforme, Fotoszenzitivitás
Steven-Johnson szindróma,
Toxikus epidermális necrolysis

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei

Arthralgia,
Myalgia, csípő-, csukló-, vagy gerinctörések (lásd 4.4 pont).



Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


Interstitialis nephritis


A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


Gynecomastia


Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Fáradtság

Oedema
Láz, Hyperhidrosis,
Angioedema,
Anorexia,
Impotencia
Anaphylaxiás shock

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei



Koleszterinszint és triglicerdszint emelkedése,
Hyponatremia


Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: protonpumpa gátló
ATC-kód: A02B C03

A lanzoprazol a gyomorban a protonpumpa működését gátolja. A gyomorsavtermelés végső fázisát a gyomor parietális sejtjeiben a H+/K+ ATP-áz aktivitás inhibitoraként gátolja. A gátlás dózisfüggő és reverzibilis, a hatás a bazális és a stimulált gyomorsav-szekréció esetében egyaránt fellép. A lanzoprazol a parietalis sejtekben koncentrálódik és savas környezetben válik aktívvá, amikor reakcióba lép a H+/K+ATP-áz enzim szulfhidril csoportjaival, gátolva az enzimaktivitást.

Gyomorsav-szekrécióra kifejtett hatás:
A lanzoprazol a parietális sejtben a protonpumpa specifikus gátlószere. A lanzoprazol 30 mg-os egyszeri per os adagja a pentagasztrin által stimulált gyomorsav-szekréciót körülbelül 80%-kal csökkenti. Hét napon keresztül, ismételten naponta alkalmazott adagjaival körülbelül 90%-os gyomorsavszekréció-gátlást lehet elérni. A bazális gyomorsav-szekrécióra hasonló hatást fejt ki. Egyszeri 30 mg-os adagja a bazális savszekréciót körülbelül 70%-kal csökkenti és ennek következtében a beteg tünetei már a legelső dózis bevételét követően enyhülnek. Ismételt dózisok nyolc napon át való alkalmazása után a savszekréció-csökkenés körülbelül 85%-os. Napi 30 mg adásával a tünetek gyors enyhülése érhető el. A nyombélfekélyben szenvedő betegek többnyire 2 héten belül, a gyomorfekélyben és reflux oesophagitisben szenvedők pedig 4 héten belül meggyógyulnak.

A szekréciót gátló gyógyszerekkel végzett kezelés alatt a savszekréció csökkenésére adott válaszként a szérum gasztrinszint emelkedik. A gyomor csökkent aciditása miatt a CgA is emelkedik. A megnövekedett CgA szint zavarhatja a neuroendokrin tumorok vizsgálatait.
A rendelkezésre álló, publikált bizonyítékok arra utalnak, hogy a proton pumpa gátlókat a CgA mérések előtt 5-14 nappal fel kell függeszteni. Ez lehetővé teszi, hogy a PPI kezelést követően esetleg hamisan emelkedett CgA szint visszatérjen a referencia tartományba.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A lanzoprazol két aktív enantiomer racém elegye, amely biotranszformáció útján alakul át aktív formává a parietalis sejtek által biztosított savas környezetben. Mivel a lanzoprazol gyorsan inaktiválódik a gyomorsav hatására, ezért orálisan bélben oldódó (enteric-coated) formában kell bejuttatni ahhoz, hogy szisztémásan felszívódhasson.

Felszívódás és eloszlás:
A lanzoprazolt a gyomorsav gyorsan inaktiválja, ezért az Emillan hatóanyagát zselatinkapszulákban elhelyezett, vékonybélben felszívódó granulumok formájában kapja a beteg. A duodenumból a felszívódás gyors, a csúcs-plazmakoncentráció a bevételt követő 1,5 - 2,0 órán belül kialakul. Egyszeri 30 mg, illetve ismételt napi adagok esetében a biohasznosulás 80-90%. Étel fogyasztása lassítja a lanzoprazol felszívódásának a sebességét és biohasznosulását (AUC érték) körülbelül 25%-kal csökkenti. A savkötők és a szukralfát is csökkentheti a lanzoprazol biohasznosulását. A lanzoprazol plazmafehérjékhez való kötődése körülbelül 95%, de azt nem mutatták ki, hogy szignifikáns hatást fejtene ki egyéb, fehérjékhez kötődő gyógyszerekre.

Biotranszformáció és elimináció:
A lanzoprazol eliminációs felezési ideje 1,0-2,0 óra. A kezelés alatt a felezési idő nem változik. A lanzoprazol egyszeri adagban több mint 24 órán át tartó gátló hatást fejt ki a gyomorsav-szekrécióra. Mivel a lanzoprazol a parietális sejtekben aktiválódik, a plazmakoncentráció független a gyomorsavtermelés gátlásától. A lanzoprazolt elsősorban a máj bontja le. A plazmában három metabolitot azonosítottak: a szulfon, az 5-hidroxi-lanzoprazol és a szulfid metabolitokat. Ezek a metabolitok nem gyakorolnak szignifikáns hatást a gyomorsav-szekrécióra. A metabolitok körülbelül 15-50%-a a vizelettel, a fennmaradó hányad a széklettel választódik ki. A vizeletben 3 metabolitot azonosítottak: az 5-hidroxi-szulfont, az 5-hidroxi-szulfidot és az 5-hidroxi-lanzoprazolt.

A 14C izotóppal jelzett lanzoprazollal végzett vizsgálatok szerint a lanzoprazol 1/3 része választódik ki vizelettel és 2/3 része a széklettel.

Farmakokinetika idős betegekben
Idősekben a lanzoprazol clearance csökkent, az eliminációs felezési idő pedig mintegy 50-100%-kal nőtt. A plazma csúcskoncentráció nem növekedett idősekben.

Farmakokinetika gyermekekben
A farmakokinetikai vizsgálati eredmények 1-17 éves korú gyermekekben a felnőttekéhez hasonló szinteket mutattak, ha 30 kg alatti gyermekeknek 15 mg, illetve 30 kg felettieknek 30 mg lanzoprazolt adtak. A 2 hónap-1 éves korú gyermekek esetén a 17 mg/m2 testfelületre vagy 1 mg/ttkg testsúlyra számított lanzoprazol dózis adott hasonló szintet, mint a felnőtteké.

A felnőttekéhez mérten magasabb lanzoprazol szint volt látható 2-3 hónaposnál fiatalabb újszülöttek esetén, mind 1 mg/ttkg, mind 0,5 mg/ttkg egyszeri dózisok alkalmazása után.

Farmakokinetika májbetegségek esetén
Enyhe májműködési zavar esetén a lanzoprazol szintje megduplázódik, és mérsékelt vagy súlyos zavarban ez tovább nő.

A lanzoprazol biohasznosulása veseelégtelenségben szignifikánsan nem változik.

CYP2C19 lassú metabolizálók (poor metabolisers)
A lanzoprazol lebontását elsősorban a CYP2C19 enzim katalizálja. A gyógyszer metabolizmusában a CYP3A4 is szerepet játszik. A CYP2C19 enzim genetikailag polimorf. A populáció 2-6%-a, az úgynevezett lassan metabolizáló emberek homozigóta formában hordozzák a CYP2C19 mutáns allélt, így nem rendelkeznek működőképes CYP2C19 enzimmel. A lassan metabolizáló betegek esetében a lanzoprazol expozíciója többszöröse a gyorsan metabolizáló betegekhez viszonyítva.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos biztonsági farmakológiai, ismételtdózis-toxicitási, reprodukciós toxicitási vagy genotoxicitási vizsgálatok eredményei alapján szerzett preklinikai adatok nem utalnak speciális humán kockázatra.

Két, patkányokon végzett karcinogenitási vizsgálat során a lanzoprazol dózisfüggő módon, a gyomorsav- szekréció gátlása révén a gyomorban ECL (enterochromaffin-like) -sejt-hyperplasiát és hipergastrinémiával járó ECL-sejt-karcinoidot okozott. Intestinalis metaplasiát, Leydig-sejt-hyperplasiát és jóindulatú Leydig-sejt-daganatok kialakulását is megfigyelték. 18 hónapig tartó kezelést követően retinaatrófiát figyeltek meg. Ezt a jelenséget nem észlelték majomban, kutyában vagy egérben.

Egereken végzett karcinogenitási vizsgálatok során dózisfüggő módon ECL-sejt-hyperplasia, illetve májdaganat és a rete testisben adenoma alakult ki.

Ezeknek az eredményeknek a klinikai jelentősége nem ismert.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Kapszulák OPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban vagy lehúzható OPA/Al/PVC//PET/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

14 db, 28 db kapszula buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.


Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 oC-on, fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Bausch Health Ireland Limited
3013 Lake Drive
Citywest Business Campus
Dublin 24, D24PPT3
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-9540/03 14 db OPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-9540/04 28 db OPA/Al/PVC//Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-9540/01 14 db OPA/Al/PVC//PET/Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-9540/02 28 db OPA/Al/PVC//PET/Al buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2004. április 27.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. 08. 13.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. november 29.



11


OGYÉI/58556/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
Nincs klinikai tapasztalat a lanzoprazol terhességre gyakorolt hatására vonatkozóan. A terhességre, embrionális/magzati fejlődésre, szülésre és posztnatális fejlődésre való hatást vizsgáló állatkísérletek eredményei nem utalnak közvetlen vagy közvetett káros hatásokra.

A lanzoprazol alkalmazása terhesség alatt nem ajánlott.

Szoptatás
Nem ismert, hogy embernél a lanzoprazol átjut-e az anyatejbe. Az állatkísérletek kimutatták, hogy a lanzoprazol a tejben kiválasztódik. A szoptatás abbahagyására/folytatására, illetve a lanzoprazol kezelés abbahagyására/folytatására vonatkozó döntést a szoptatás gyermek számára jelentett előnyének, illetve a lanzoprazol kezelés anya számára jelentett előnyének figyelembevételével kell meghozni.