Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BENFOGAMMA 300MG FILMTABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Wörwag Pharma Gmbh & Co. Kg
Hatástani csoport:
A11DA Thiamin (b1-vitamin) önmagában
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22057/02
Hatóanyagok:
BenfothiaminumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
5103 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,005103,00
Közgyógy5103,000,00
Teljes0,005103,00
Egyedi engedélyes0,005103,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A következő gyakorisági adatok alapján értékelik a mellékhatásokat:

Nagyon gyakori (31/10)
Gyakori (31/100 - <1/10)
Nem gyakori (31/1000 - <1/100)
Ritka (31/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: túlérzékenységi reakciók (urticaria, exanthema)

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: gastrointestinalis zavarok (pl. hányás).
Ezen mellékhatások gyakorisága nem különbözött szignifikánsan a placebóval kezelt csoportétól. A benfotiaminnal való oki összefüggés nem kielégítően tisztázott, és dózisfüggő lehet.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: vitaminok
ATC kód: A11DA03

Hatásmechanizmus
A benfotiamin a B1-vitamin (tiamin) zsíroldékony formája. A B1-vitamin esszenciális kofaktor, valamennyi élő rendszerben megtalálható. Emberben nem képződik, ezért esszenciális tápanyag. A test tiamin raktára viszonylag csekély, és rendszeres bevitel szükséges a hiányállapotok elkerülésére. A benfotiamin B1-vitaminforrás.

Farmakodinámiás hatások
A tiamin vagy benfotiamin fő koenzim formája a tiamin-difoszfát (TDP). A TDP a szénhidrát- anyagcserében koenzimként vesz részt, a pentóz-foszfát ciklus alfa-ketosav-dehidrogenázok, alfa-ketosav-dekarboxilázok és transzketoláz által katalizált reakcióiban. Nem koenzim funkciót tölt be az idegszövetben. A TDP az idegsejtekben és más ingerelhető szövetekben koncentrálódik, mint pl. a vázizomban és sokkal gyorsabban hidrolizál idegi stimuláció alatt. Mivel az idegsejtek energiatermelése főleg a glükóz oxidatív lebomlása révén történik, az idegi működéshez a megfelelő B1-vitamin-ellátottság nélkülözhetetlen. Nagyobb dózisokban adott B1-vitamin analgetikus és antineuralgikus hatású. Ez a mediátorok befolyásolásának köszönhető, melyek feltehetően közvetlenül az idegeken fejtik ki analgetikus hatásukat.
A B1-vitaminhiány emberben a beri-beri-ként ismert betegségben nyilvánul meg, melynek fő megjelenési formája leginkább az idegrendszert (száraz beri-beri) és a cardiovascularis rendszert (nedves beri-beri) érinti. A tiaminhiány legfeltűnőbb klinikai jelei az idegrendszerrel állnak összefüggésben. Perifériás idegek érintettsége esetén polineuritis és paralysis alakul ki az esetek nagy részében. Az ember központi idegrendszerében a tiaminhiány Wernicke encephalopathiához és perifériás neuropathiákhoz vezethet.
Kísérleti és klinikai tanulmányok a B1-vitaminhiány-pótlás hatékonyságára utalnak, elsősorban a szénhidrát-anyagcsere zavarainak és következményeinek orvosi kezelése során. A legkiterjedtebb adatgyűjtés a diabeteses polineuropathia kezelésével kapcsolatban történt.
B1-vitaminhiány a következő esetekben alakulhat ki: hiányos vagy elégtelen táplálkozás, hosszantartó parenterális táplálkozás, éhezéssel járó fogyókúra, hemodialízis, malabsorptio, krónikus alkoholizmus, fokozott szükséglet (pl. terhesség és szoptatás).
A klinikailag lényeges B1-vitaminhiány következményei komoly egészségkárosodást okozhatnak, melyek feltétlenül orvosi kezelést igényelnek.
A B1-vitamin-státusz meghatározására a vörösvértestek tiamin-difoszfát(TDP)-függő enzimaktivitásának mérése, mint pl. a transzketoláz (ETK) és aktivitásuk foka (aktivációs koefficiens alfa-ETK) alkalmasak.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
A B1-vitaminhiány által okozott betegségek kezelése a B1-vitamin pótlását igénylik, tekintet nélkül a hiány okára és manifesztálódására. Ez már évtizedek óta jól ismert, nemzetközileg elfogadott és a releváns szakirodalomban közzé tett standard. A benfotiamin emberben történő alkalmazása elsősorban e biofaktor-pótlás fontosságának nemzetközi elfogadásán alapszik a neurológiai és cardiovascularis hiányállapotok kezelésében.
A benfotiamin diabeteses polyneuropathiában kifejtett hatásosságát számos kettős vak, placebokontrollos vizsgálat megállapította.
Ezek közül kettőben a benfotiamint monoterápiaként vizsgálták. A Haupt és munkatársai vizsgálatában (2005) a betegeket 400 mg benfotiaminnal, illetve placebóval kezelték. A neuropathia score statisztikailag szignifikáns (p=0,0287) javulását figyelték meg a verum csoportban a placebo csoporttal összehasonlítva. A legkifejezettebb hatás a fájdalom csökkenése volt. A BENDIP vizsgálatban (Benfotiamine in Diabetic Polyneuropathy; Stracke és társai 2008) 165 beteg kapott placebót, illetve 300 mg benfotiamint vagy 600 mg benfotiamint. A terápia során (6 hét) szignifikáns javulás volt a neuropathiás tüneteket értékelő pontszámban (Neuropathy Symptom Score, NSS) a verum csoportoknál (600 mg > 300 mg). Az összegező tünetek teljes pontrendszerében (Total Symptom Score, TSS) a legkifejezettebb javulást a fájdalom-tünetnél találták, melyet a zsibbadás, égő érzés és a paraesthesia követett. A vizsgálat egy nyílt, hosszú távú kiterjesztése során a javulás tovább fokozódott.
További két random, kettős vak, placebokontrollos vizsgálat (Ledermann, 1989; Stracke, 1996), melyekben a benfotiamint B6- és B12-vitaminnal kombinálva alkalmazták, alátámasztotta a monoterápiás vizsgálatok eredményeit.
A benfotiaminra jellemző a nagyon alacsony toxicitás és a jó tolerálhatóság, és általában nincsenek mellékhatásai. A benfotiaminnal végzett klinikai tanulmányokban, egyes esetekben gastrointestinalis bántalmakat, mint flatulencia, diarrhoea, obstipatio, nausea és hasi fájdalmat írtak le. A benfotiaminnal való oki összefüggés nem kielégítően tisztázott, és dózisfüggő lehet. Nagyon ritka esetekben allergiás reakciókat jelentettek.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A B1-vitamin a legtöbb táplálékban biológiailag aktív tiamin-pirofoszfát formájában található.

Felszívódás
A bélfalon történő felszívódás feltétele, hogy az ott található pirofoszfatáz enzimek a foszfát részt lehasítsák. A felszívódás dózisfüggő, kettős transzport-mechanizmus révén zajlik: 2 µmol eléréséig aktív felszívódás, 2 µmol koncentráció felett passzív diffúzió révén. A benfotiamin felszívódása dózisarányos, így a hatóanyag - lipidoldékonysága alapján, a tiaminnal ellentétben - nem mutat telítődési kinetikát.

Eloszlás
Benfotiaminnal szignifikánsan magasabb intracelluláris tiamin- és aktív koenzim koncentrációk érhetők el, mint az orálisan alkalmazott vízoldékony tiamin-származékokkal.

Biotranszformáció
Az orálisan adott, lipidoldékony pro-drug-benfotiamin defoszforilációja a lipidoldékony S-benzoiltiaminná (SBT) a foszfatáz enzimek hatására a belekben történik. Ez jobban szívódik fel, mint a vízoldékony tiaminszármazékok és a vérkeringéssel az intracelluláris térbe kerül. Itt enzimatikus debenzoilálás útján tiaminná alakul, ami végül a tiaminkináz segítségével az aktív koenzim formátummá alakul (kokarboxiláz, más néven tiamindifoszfát). A benfotiamin esetében kimutatták, hogy in vivo biológiailag aktív koenzimekké, tiamin-pirofoszfáttá és -trifoszfáttá alakul. Jelzett benfotiaminnal állatokon végzett, teljes test autoradiográfia során magas radioaktivitást detektáltak az agyban, a szívizomban és rekeszizomban.

Elimináció
A szervezetben naponta kb. 1 mg tiamin bomlik le. A tiamintöbblet a szervezetből a vizelettel kiürül.


5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut-, szubkrónikus- és krónikus toxicitás
Állatokon a nagyon nagy dózisú B1-vitamin bradycardiát okoz. Ezen kívül a vegetatív ganglionok és az izom-végkészülékek blokádjának tünetei fordulnak elő. Állatokon 100 mg/ttkg benfotiamin dózissal végzett krónikus toxikus kísérletekben szervi elváltozásokat nem találtak.

Mutagén- és tumorképző potenciál
Klinikai alkalmazás mellett nem várhatók a B1-vitamin mutagén hatásai. A B1-vitamin tumorképző potenciáljára vonatkozó hosszú távú állatkísérletek nem állnak rendelkezésre.

Reproduktív toxicitás
A B1-vitamin aktív transzporttal bejut a magzatba. A magzat és az újszülött B1-vitamin-koncentrációja meghaladja az anyai B1-vitamin-koncentrációt. A nagy dózisú B1-vitamin hatását állatkísérletekben nem vizsgálták kielégítően.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10, 30, 60, vagy 100 filmtabletta PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egykeresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Flugfeld-Allee 24
71034 Böblingen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22057/01 10 db Benfogamma 300 mg filmtabletta
OGYI-T-22057/02 30 db Benfogamma 300 mg filmtabletta
OGYI-T-22057/03 60 db Benfogamma 300 mg filmtabletta
OGYI-T-22057/04 100 db Benfogamma 300 mg filmtabletta


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2012. március 8.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. április 6.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. október 18.
6

OGYÉI/56378/2021