Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HYCAMTIN 4MG POR INFÚZIÓHOZ 5X4MG

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sandoz Pharmaceuticals D.D.
Hatástani csoport:
L01CE
Törzskönyvi szám:
EU/1/96/027/001
Hatóanyagok:
TopothecanumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
683049 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00683049,00
Teljes0,00683049,00
Egyedi engedélyes0,00683049,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
Kizárólag iv. infúzió formájában adható!
Javasolt adagja napi 1,5 mg/testfelület m2 , 30 perces infúzióban, 5 egymást követő napon át adva, az egyes ciklusok elkezdése között 3 hetes szüneteket tartva. Legalább 4 kezelési ciklus javasolt, mivel a válaszreakció a klinikai vizsgálatok során általában a 8.-12. héten mutatkozott ovariumcarcinoma esetén, 6. héten kissejtes tüdőcarcinoma esetén.
Kezdő adag:
Az első topotecan kezelés csak akkor kezdhető, ha a beteg neutrophil granulocyta száma legalább 1,5 x 109/l, thromocyta száma legalább 100 x 109/l és haemoglobin szintje legalább
9 g/dl. (A szükséges értékek eléréséhez transzfúzió alkalmazása megengedett.)
A nem-haematológiai mellékhatások kivédését szolgáló rutinszerű premedikáció topotecan kezelés megkezdése előtt nem szükséges.

Fenntartó terápia:
Újabb kezelési ciklus addig nem kezdhető el, amíg a beteg neutrophil granulocyta száma legalább 1 x 109/l, thrombocyta száma legalább 100 x 109/l, és haemoglobin szintje legalább
9 g/dl nem lesz. (A szükséges értékek eléréséhez transzfúzió alkalmazása megengedett.)
A legalább 7 napon keresztül fennálló súlyos neutropenia esetén (neutrophil granulocyta szám < 0,5 x 109/l), ill. a lázzal vagy fertőzéssel társult súlyos neutropenia esetén, vagy ha a kezelést neutropenia miatt el kellett halasztani, a következő adagolási sémát kell követni:
az adagot napi 1,25 mg/testfelület m2-re, vagy ha szükséges, a későbbiekben 1,0 mg/testfelület m2-re kell csökkenteni.
vagy
G-CSF-et kell profilaktikusan adni, a következő ciklusok során a ciklus hatodik napjától (azaz az 5 napos topotecan kezelést követő naptól) kezdve, hogy az alkalmazott dózis fenntartható maradjon. Amennyiben a neutropenia a kezelés hatására nem javul megfelelően, a dózist a G-CSF kezelés ellenére csökkenteni kell.

Hasonlóképpen, az adagot akkor is csökkenteni kell, ha a thrombocyta szám 25 x 109/l alá csökken.
A klinikai vizsgálatok során felfüggesztették a kezelést, ha a dózist 1,0 mg/testfelület m2-ig kellett csökkenteni és a mellékhatások továbbra is fennálltak.
A több ciklusos topotecan kezelés előnyének kiegészítő retrospektív analízisét 523 relapszusos ovarium carcinomás beteg bevonásával végeztek. A reagáló betegek 18 %-a 5 vagy annál több ciklust követően reagált. Az átlagos túlélés 99,7 hét azon betegeknél, akik 7 vagy annál több ciklusban kapták a topotecant, 46,1 hét volt az átlagos túlélés, akik 6 vagy kevesebb kezelési ciklust kaptak. A hosszabb terápiánál azonos volt a toxicitás. Így a hosszabb alkalmazás az életet meghosszabbíthatja anélkül, hogy kumulatív toxicitás fellépne.

Adagolás beszűkült vesefunkció esetén:
40 ml/perc, illetve magasabb creatinin clearance esetén az adagolás módosítása nem szükséges. 20-39 ml/perc közötti creatinin clearance-nél az ajánlott adag napi 0,75 mg/testfelület m2. Nem áll elegendő adat rendelkezésre ahhoz, hogy a 20 ml/percnél alacsonyabb creatinin clearance-szel rendelkező betegeknél hogyan módosul az adagolás.
Adagolás májkárosodás esetén:
Nem szükséges az adagolás módosítása azoknál a májkárosodással rendelkező betegeknél, akiknél a szérum bilirubin szint <= 10 mg/dl. A májkárosodással rendelkező betegek jól tolerálták a három hetenként alkalmazott napi 1,5 mg/testfelület m2 dózisú öt napos kezelést, bár a topotecan clearence kis mértékű csökkenése volt megfigyelhető.
Az alkalmazás módja:
A porampulla tartalmát 4,0 ml injekcióhoz való desztillált víz hozzáadásával kell feloldani. Amennyiben közvetlen felhasználás nem lehetséges, az elkészített injekció hűtve max.
24 órán át tárolható.
Az infúzió elkészítéséhez az elkészített injekciót 0,9 %-os nátrium-klorid vagy 5 %-os glükóz oldattal kell tovább hígítani a 25-50 mg/ml-es végkoncentráció eléréséig. Ezen infúziós oldat 24 órán belüli felhasználása javasolt.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések
A kezelés csak a cytostatikus kemoterápiában jártas szakorvos felügyelete mellett alkalmazható.
Mivel a haematológiai mellékhatások dózisfüggőek, a vér alakos elemeinek számát (a thrombocyta számot is) rendszeresen ellenőrizni kell.
A kész infúziós oldat szobahőmérsékleten (max. 25 °C) 24 órán keresztül stabil.
Az infúzió elkészítésekor maszkot, szemüveget és védőkesztyűt kell viselni.
Amennyiben az oldat a bőrrel, vagy a kötőhártyával kerül érintkezésbe, onnan azonnal, alaposan, bő vízzel le-, illetve ki kell mosni.
Terhes nő nem dolgozhat a készítménnyel!


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek üzemeltetéséhez szükséges képességekre
Fáradtság érzés, illetve asthenia előfordulása esetén a járművezetés és a balesetveszélyes munka végzése fokozott figyelmet igényel.


4.9 Túladagolás
Antidotuma nem ismert. A túladagolás elsődlegesen várható következménye csontvelősupressio és stomatitis.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
Haematológiai mellékhatások:
A haematológiai toxicitás dózisfüggőnek bizonyult a klinikai vizsgálatok során.
Kumulatív toxicitásra vonatkozólag nincs bizonyíték. 523 betegnek adott 2991 ciklus során relapszusos ovarium carcinomában egészen 33 egymást követő ciklusszámig mentek fel. A betegek 29 %-a 7 vagy több ciklusban kapta a készítményt, s ezt összevetve a 6 ciklust vagy annál kevesebb kezelési ciklust kapó betegekkel hasonló volt a haematológiai toxicitás incidenciája. Ez azt is alátámasztja, hogy nem volt kumulatív toxicitás megfigyelhető.
Neutropenia: Súlyos, de reverzibilis neutropenia (neutrophil granulocyta szám < 0,5 x 109/l) a kezelési ciklusok 42 %-ában; közepesen súlyos neutropenia (neutrophil granulocyta szám
0,5-0,9 x 109/l) pedig 28 %-ban jelentkezett. Súlyos neutropeniával társult láz a kezelési ciklusok 2 %-ában, fertőzés 4 %-ában fordult elő. Sepsis a kezelési ciklusok 1 %-ában alakult ki. Súlyos neutropenia általában a 9. napon jelentkezett és 7 napig tartott. Ennél hosszabb ideig tartó súlyos neutropenia a kezelési ciklusok 12,5 %-ában fordult elő. A klinikai vizsgálatok során a kezelési ciklusok 5 %-ában fordult elő láz, 10 %-ában alakult ki fertőzés.
Leucopenia: Súlyos, de reverzibilis leocopenia (leucocyta szám < 1 x 10 9/l) a kezelési ciklusok 11 %-ában, közepesen súlyos (leucocyta szám 1-1,9 x 109/l) 43 %-ban fordult elő.
Thrombocytopenia: Súlyos, de reverzibilis thrombocytopenia (thrombocyta szám < 25 x 109/l) a kezelési ciklusok 9 %-ában, közepesen súlyos thrombocytopenia (thrombocyta szám
25-49,9 x 109/l) 16 %-ában fordult elő.
A súlyos thrombocytopenia általában a 14. napon jelentkezett és 5 napig tartott. Thrombocyta transzfúzióra a kezelési ciklusok 3,7 %-ában került sor.
Anaemia: közepes-súlyos anaemia (Hb <= 7,9 g/dl) a kezelések 15 %-ában enyhe
(Hb 8-10 g/dl) 56 %-ában fordult elő. Vörösvértest transzfúzióra a kezelési ciklusok
22 %-ában került sor.
Nem-haematológiai mellékhatások:
A klinikai vizsgálatok során leggyakrabban gastrointestinalis mellékhatásokat figyeltek meg, mint például hányinger, hányás, constipatio, stomatitis, melyek az ajánlott adagok alkalmazása esetén általában enyhék voltak. Súlyos (3, 4. fokozatú) hányinger az esetek 5 %-ában, hányás 3 %-ban, diarrhoea 2 %-ban, stomatitis 1,5 %-ban fordult elő. Enyhe abdominalis fájdalmat a betegek 0,9 %-ánál észleltek.
Enyhe-mérsékelt fáradtság érzést a betegek 1/3-ánál, astheniat 1/5-énél figyeltek meg. Súlyos (3., illetve 4. fokozatú) fáradtság 3,5 %-ában, asthenia 3,4 %-ában fordult elő.
Teljes vagy kifejezett alopecia a betegek 31 %-ánál, részleges alopecia 16 %-ánál fordult elő.
Egyéb mellékhatások közül azok, amelyek legalább a betegek 1 %-ánál előfordultak és legalább 3-as fokozatúak voltak az anorexia 1 %-ban, általános gyengeség 1,1 %-ban, hyperbilirubinaemia 0,8 %-ban fordult elő.
Cardio-, neurotoxicitás, ill. más fontos szervek toxicitásának szignifikáns jelei a topotecan kezelés során nem volt megfigyelhető.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
ATC: L01X X17
INN: topotecan
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
A topotecan a kamptotecin alkaloid félszintetikus analógja, amely a DNS topoizomeráz-I enzim specifikus és reverzibilis inhibitora. Gátolja a DNS replikációt, mivel stabilizálja a topoizomeráz-I enzim és az elvágott egyszálú DNS közötti kovalens kötést, ill. megakadályozza az elvágott, egyszálú DNS ligációját.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok
A topotecan biológiai hasznosulása kb. 50 %, plazma felezési ideje 2-3 óra. Gyengén (35 %-ban) kötődik a plazmafehérjékhez, megoszlása a vér alakos elemei és a plazma között kb. egyenlő. Napi 0,5-1,5 mg/testfelület m2 adag 30 perces infúzióban 5 napon keresztül történő alkalmazása után clearence-e 64 l/h volt.
A farmakokinetikai paraméterek nem változtak szignifikánsan az 5 napos kezelési ciklus alatt. A topotecan metabolizmusának fő útja a laktongyűrű hidrolízise. Az elimináció módja emberben nem teljesen tisztázott. Az alkalmazott dózis változó mértékben (20-60 %-ban) ürül a vizelettel részben változatlan, részben hidrolizált formában.

5.3 A preklinikai biztonsági vizsgálatok eredményei
---