Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ALPRESTIL 20UG/ML KONC OLD INFHOZ 5X1ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Gebro Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
C01EA Prosztaglandinok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06095/01
Hatóanyagok:
AlprostadilumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
20376 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0020376,00
Teljes0,0020376,00
Egyedi engedélyes0,0020376,00
Tárolás:
Fénytől védve
Hűvös helyen
+2 és +8 °c között
Eredeti csomagolásban
Gyermekektől elzárva
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Intravénás terápia
Az eddigi tapasztalatok alapján az intravénás terápia a következő séma szerint végezhető:
2 ampulla - egyenként 1 ml - Alprestil tartalmát (40 mikrogramm alprosztadil) 50-250 ml izotóniás sóoldattal hígítva, 2 óra alatt infundáljuk intravénásan infúziós pumpával (= 333 ng/perc; infúziós ráta 0,4-2 ml/perc 50 ml-es mennyiségenként infúziós pumpával). Ez a dózis naponta egyszer alkalmazható, ha a klinikai kép súlyos, naponta kétszer.

Az intravénás alkalmazás alternatív módja:
naponta egyszer 3 ampulla Alprestil tartalmát (60 mikrogramm alprosztadil) 50-250 ml izotóniás sóoldattal hígítva, 3 óra alatt infundáljuk intravénásan (= 333 ng/perc; infúziós ráta 0,3-1,4 ml/perc 50 ml-es mennyiségenként infúziós pumpával).

Adagolás vesekárosodás esetén
Vesekárosodás esetén (szérum kreatinin > 1,5 mg/dl, GFR < 90 ml/perc) 1 ampulla Alprestil alkalmazandó naponta kétszer (40 mikrogramm alprosztadil) úgy, hogy a két dózis között több mint két óra különbség legyen. A klinikai választól függően az adagolás a fentiekben részletezett általános séma mértékére növelhető 2-3 nap alatt.
Vesekárosodás és szívbetegség esetén az infúzió térfogata nem lehet több mint 50-100 ml/nap, és automata infúziós pumpa használandó.

Idősek
65 év feletti betegek esetében a kezelés során az általános adagolási séma alkalmazandó:
2 ampulla - egyenként 1 ml - Alprestil tartalmát (40 mikrogramm alprostadil) 50-250 ml izotóniás sóoldattal hígítva, 2 óra alatt infundáljuk intravénásan infúziós pumpával (= 333 ng/perc; infúziós ráta 0,4-2 ml/perc 50 ml-es mennyiségenként infúziós pumpával). Ez a dózis naponta egyszer alkalmazható, ha a klinikai kép súlyos, naponta kétszer.

Az intravénás alkalmazás alternatív módja:
naponta egyszer 3 ampulla Alprestil tartalmát (60 mikrogramm alprosztadil) 50-250 ml izotóniás sóoldattal hígítva, 3 óra alatt infundáljuk intravénásan (= 333 ng/perc; infúziós ráta 0,3-1,4 ml/perc 50 ml-es mennyiségenként infúziós pumpával).

Adagolás májkárosodás esetén
A készítmény alkalmazása ellenjavallt akut májkárosodásra utaló jelek vagy ismerten súlyos májkárosodásban szenvedő betegek esetén (lásd még 4.3 pont).

Gyermekek és serdülők
Az Alprestil alkalmazása ellenjavallt gyermekek és serdülők esetében.

Az alkalmazás módja
Intravénás alkalmazásra infúzió formájában.
A gyógyszer alkalmazás előtti hígítására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6. pontban.

Alkalmazási utasítások
Az izotóniás sóoldat az intravénás infúzió egy megfelelő vivőanyaga. Kompatibilitási vizsgálatok más infúziós oldatokkal vagy gyógyszerekkel nem elérhetők (lásd még 6.2 pont).
Más készítmények nem adhatók az infúziós oldathoz (lásd még 6.2 pont).
Amennyiben egyéb gyógyszer egyidejű alkalmazása indokolt, úgy azt másik perifériás vénán keresztül kell adagolni. Ha ez nem lehetséges, a kompatibilitásról előzőleg meg kell győződni.
Az infúziót közvetlenül az alkalmazás előtt kell elkészíteni. Az elkészített oldat hűtőszekrényben tárolva (2-8°C között) 24 óráig felhasználható. A 24 óránál régebbi oldatokat meg kell semmisíteni.

A kezelés időtartama
3 hetes kezelést követően döntést kell hozni arról, hogy a további kezelés hasznos-e. Ha a terápia nem volt sikeres, a kezelést fel kell függeszteni. A kezelés teljes időtartama 4 hétnél nem lehet hosszabb.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
- Elégtelen szívműködés alábbi esetei: New York Heart Association (NYHA) III. vagy IV stádiumú szívelégtelenség, hemodinamikailag jelentős szívritmuszavarok, nem megfelelően kezelt koszorúér-betegség, mitrális- vagy aortabillentyű-szűkület és/vagy -elégtelenség,
myocardialis infarctus előfordulása a terápiát megelőző 6 hónapban.
- Klinikailag, vagy radiológiailag fennálló pulmonális ödéma, vagy olyan szívelégtelenség, ami korábban pulmonális ödémával társult.
- Súlyos krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) vagy pulmonális venookkluzív betegség (PVOD).
- Disszeminált infiltráció a tüdőkben.
- Agyi történés előfordulása a terápiát megelőző 6 hónapban.
- Súlyos hypotonia.
- Veseműködési zavar (oligoanuria).
- Akut májkárosodásra utaló eltérések (emelkedett transzamináz-, illetve emelkedett gamma GT-értékek) vagy ismert súlyos májkárosodás (illetve ezek korábbi fennállása).
- Vérzésre való hajlam, például gyomor- vagy nyombélfekély, illetve többszörös traumák okozta akut eróziós vagy belső vérzés.
- Terhesség.
- Szoptatás.
- Szülést követő időszak.
- Gyermek- és serdülőkor.
- Kötelező alkoholmegvonás.
- Általános kontraindikációt jelentenek az infúziós terápia szempontjából: pangásos szívelégtelenség, pulmonális vagy cerebrális ödéma, és hyperhydratio.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Szívbetegség, antihipertenzívumok szedése, illetve koszorúér keringési zavar esetén a cardiovascularis paramétereket szorosan kell monitorozni az Alprestil-kezelés tartama alatt és a kezelést követő napon. Minden alprosztadil-kezelés után szoros monitorozás szükséges. A szívműködés paramétereit (pl. vérnyomás, szívfrekvencia) és lehetőség szerint a testsúlyt és a folyadékháztartást is ellenőrizni kell. Hyperhydratio elkerülése érdekében az infúzió térfogata nem lehet több mint 50-100 ml/nap (automata infúziós pumpával adagolva), továbbá szigorúan követendő a 4.2 pontban ismertetett időkorlátok betartása.
A beteg elbocsátása előtt a cardiovascularis funkcióknak stabilnak kell lenniük.
A betegek szoros monitorozása szükséges perifériás ödéma, illetve csökkent vesefunkció esetén (pl. folyadékháztartás és vesefunkció ellenőrzése).
Az alprosztadil adagolását csak a perifériás artériás obliteratív érbetegség kezelésében jártas szakorvos végezheti, aki rendelkezik a folyamatos cardiovascularis kontroll személyi és tárgyi feltételeivel.
Az alprosztadil hígítatlanul nem adható be, illetve bolus injekció formájában nem alkalmazható.
Alprosztadil alkalmazása terhesség lehetséges fennállása esetén ellenjavallt.

Az Alprestil túladagolása esetén a mellékhatások megnövekedett gyakoriságán kívül vérnyomásesés és reflex tachycardia (a vazodilatátor hatásnak köszönhetően) fordulhat elő. A túladagolás tüneteinek előfordulása esetén az Alprestil dózisát csökkenteni kell, vagy a terápiát fel kell függeszteni. A túladagolás terápiája tüneti, általában nem is szükséges, mert a vegyület gyorsan metabolizálódik.

Bár a mai napig nincs tudomásunk arról, hogy az Alprestil adásának káros következményei lennének, mégis csak különös gondossággal alkalmazható a következő kísérő betegségek esetén:
- súlyos vesekárosodás,
- nem megfelelően beállított diabetes mellitus,
- súlyos cerebrovascularis insuffitientia,
- thrombocytosis (trombocita-szám > 400 000/mikroliter),
- perifériás polyneuropathia,
- epekövesség az anamnézisben,
- meglévő gyomorfekély vagy fekélyes anamnézis,
- glaucoma,
- epilepsia.

Külön odafigyelést igényel az alprosztadil pre- és posztoperatív időszakban, illetve operáció alatt történő alkalmazása.

Ez a készítmény legfeljebb 2400 mg alkoholt (etanolt) tartalmaz a maximális dózisban (3 ampulla). A készítmény 3 ampullányi dózisát 70 kg-os felnőtt esetén alkalmazva, a szervezetben 34 mg/ttkg etanolexpozíciót eredményez, amely körülbelül 5,8 mg/100 ml véralkoholszint-emelkedéshez vezethet. Összehasonlításképpen, felnőttek esetén egy pohár bor vagy 500 ml sör elfogyasztása után körülbelül 50 mg/100 ml-es véralkoholszint várható.
A készítmény együttes alkalmazása propilénglikol- vagy etanoltartalmú egyéb gyógyszerekkel az etanol akkumulációjához vezethet és mellékhatásokat okozhat.
Mivel a készítményt lassan, 2-3 órán keresztül adják be, az alkohol hatása kevésbé jelentkezik.

Magas rizikófaktorú betegek (pl.: epilepszia) esetén a készítmény alkalmazása megfontolandó.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Alprestil csökkentheti a szisztolés vérnyomás értéket, így kismértékben befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A kezelt betegeket erről tájékoztatni kell, hogy vezetés vagy gépek kezelése esetén elővigyázatosság szükséges.


4.9 Túladagolás

Az alprosztadil túladagolása esetén a mellékhatások megnövekedett gyakoriságán kívül vérnyomásesés és reflex tachycardia fordulhat elő.
További tünetként előfordulhat vasovagalis syncope sápadtsággal, verejtékezéssel, émelygéssel és hányással. A helyi tünetek közül fájdalom, ödéma és bőrpír jelentkezhet a véna lefutása mentén.

Túladagolás kezelése
A túladagolás tüneteinek előfordulása esetén az infúzió sebességét csökkenteni kell, vagy a terápiát fel kell függeszteni. Hypotonia esetén javasolt a beteget lefektetni, lábait felpolcolni.
A túladagolás terápiája tüneti, általában nem is szükséges, mert a vegyület nagyon gyorsan metabolizálódik. A tünetek további fennállása esetén a beteg cardialis vizsgálata/tesztek elvégzése szükséges. Szükség esetén szimpatomimetikumok alkalmazása javasolt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Mivel az alprosztadil értágító hatással rendelkezik és in vitro egy gyenge thrombocyta-aggregáció-gátló szer, ezért egyéb vazodilatátorok és antikoaguláns szerek egyidejű adása különös odafigyelést igényel. Az alprosztadil véralvadásgátló hatása miatt a thrombocyta-aggregáció-gátló szerek, illetve fibrinolitikumok hatása növekedhet.
Az értágító hatás esetleges megnövekedése miatt az Alprestil-kezelés alatt egyéb vazodilatátorok egyidejű adása a cardiovascularis paraméterek szoros monitorozása mellett történhet.
Az Alprestil-kezelés időtartama alatt a vérnyomáscsökkentő szerek hatása kifejezettebbé válhat (pl. antihipertenzív szerek, vazodilatátorok), ezért az érintett betegeknél a vérnyomás intenzív monitorozása szükséges.

Fokozza a koszorúér betegségek kezelése során alkalmazott készítmények hatását.


6.2 Inkompatibilitások

Ez a gyógyszer kizárólag a 6.6 pontban felsorolt gyógyszerekkel keverhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakoriság alapján az alábbi kategóriák szerint kerültek meghatározásra:
Nagyon gyakori (? 1/10)
Gyakori (? 1/100 és < 1/10)
Nem gyakori (? 1/1000 és < 1/100)
Ritka (? 1/10 000 és < 1/1000)
Nagyon ritka (< 1/10 000)
Nem ismert (gyakorisága a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Az alprosztadil alkalmazása során az alábbi nemkívánatos hatások figyelhetők meg:

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
egyes laboratóriumi értékek átmeneti változása, CRP (C-reaktív protein) szint reverzibilis emelkedése
Ritka
leukopenia, leukocytosis, megnövekedett thrombocytaszám, thrombocytopenia
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
fejfájás
Nem gyakori
szédülés, gyengeség, kimerültség
Ritka
zavart állapot, görcsrohamok, cerebrális eredetű convulsio
Nem ismert
cerebrovascularis történés
Szívbetegségek és szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori
vérnyomásváltozás (főként hypotonia), tachycardia, angina pectoris, palpitatio
Ritka
arrhytmia, mindkét szívfél elégtelensége
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Ritka
(akut) pulmonális oedema, bradypnoe, hypercapnia
Nem ismert
nehézlégzés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
emésztőrendszeri panaszok (hányás, hányinger, hasmenés, hasi fájdalom, étvágytalanság)
Nem ismert
gastrointestinalis vérzés
Máj-, epebetegségek, illetve tünetek
Ritka
májenzim értékek eltérése
A bőr és a bőr alatti szövetek betegségei és tünetei
Gyakori
bőrpír, ödéma, kipirulás
Ritka
allergiás reakciók (pl. dermatológiai túlérzékenységi reakciók, mint kiütés, viszketés; ízületi panaszok, lázas reakció, melegségérzet, hidegrázás, izzadás)
Vázizom és kötőszöveti betegségek és tünetek
Nem gyakori
ízületi fájdalom
Nagyon ritka
a hosszú csöves csontok reverzibilis hyperostosisa 2-4 hétnél hosszabb időtartamú kezelést követően
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
fájdalom
Nem gyakori
a beadás helyén illetve az érintett végtagon melegség- és duzzanat érzet, helyi ödéma, illetve zsibbadás. Általában ezek a hatások reverzibilisek és mérsékelhetők az adagolás csökkentésével.
Nagyon ritka
anafilaxiás/anafilaktoid reakciók
Nem ismert
a beadás helyén vénagyulladás, trombózis a kanül végénél, helyi vérzés

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb szívgyógyszerek - prosztaglandinok, ATC kód: C01E A01

Hatásmechanizmus
Az alprosztadil az arteriolák és a prekapilláris sphinchterek ellazításával növeli a vérátáramlást. Javítja a vérkeringést a vörösvértestek rugalmasságának növelésével és a vörösvértestek aggregációjának gátlásával. Hatékonyan gátolja a thrombocyták aktivációját az aggregáció, az alakváltozás és a granulumok szekréciójának gátlása által. Ugyanakkor növeli a fibrinolitikus aktivitást a plazminogén-aktivátor stimulálásával.

Farmakodinámiás hatások
Az alprosztadil a koleszterin szintézisét dózisfüggően gátolja és csökkenti az LDL-receptorok aktivitását, így a koleszterin intracelluláris felvétele csökken. Az alprosztadil növeli az oxigén- és glükóz-kínálatot, ezáltal javítja ezen anyagok felvételét az ischaemiás szövetekben.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Az alprosztadil infúziója perifériás artériás obliteratív érbetegség (PAOD) esetén a nyugalmi fájdalmat jelentősen csökkenti, illetve megszünteti, és az ischaemiás fekélyek részleges, illetve teljes gyógyulását eredményezi. Ezzel a kezeléssel a PAOD kedvezőbb stádiuma érhető el, mely stádium a kezelés befejezése után is fenntartható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Biotranszformáció
Az alprosztadil plazma eliminációs felezési ideje nagyon rövid (30 másodperc).
A szisztémás keringésben az alprosztadil 80%-a metabolizálódik az első tüdőbeli áthaladást követően (főleg béta- és omega-oxidáció révén).

Elimináció
Az eliminációs felezési idő 1,6 óra. Az anyagcseretermékek főként a vesén keresztül távoznak (64-73% 24 óra alatt). 15%-uk a széklettel távozik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Különböző mutagenitás vizsgálatok bizonyították, hogy az alprosztadil nem rendelkezik potenciális mutagén aktivitással.
Tekintettel a krónikus toxicitást és mutagenitást vizsgáló tanulmányok eredményeire és az ajánlott terápiás kezelési időtartamra, a potenciális karcinogenitás igen alacsony. Ezért nem volt szükség karcinogenitás vizsgálatokra.
Nemklinikai adatok szerint az alprosztadil teratogén potenciállal sem rendelkezik.
Az alprosztadil nem befolyásolja a fertilitást, vagy az utódok születés utáni fejlődését.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 ml oldat zöld színű törőponttal ellátott, barna színű, I-es típusú üvegampullába töltve.
5 db ampulla műanyag tálcában és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

1-2 ampulla (1-2 ml) illetőleg 3 ampulla (3 ml) Alprestilt 50-250 ml izotóniás sóoldattal kell hígítani, steril körülmények között úgy, hogy tiszta, színtelen oldatot kapjunk.
Ez a felhasználásra kész oldat 20-40 (illetőleg 60) mikrogramm alprosztadilt tartalmaz.
Az infúziós oldatot közvetlenül a beadás előtt kell elkészíteni.

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2-8 °C) tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
Az elkészített oldatra vonatkozó tárolási előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év

Felbontás után és hígítás előtt:
Felbontás után azonnal fel kell használni. Ha nem használják fel azonnal, a felbontás utáni tárolási időért és körülményekért a felhasználó a felelős.

Hígítás után:
A hígított oldat kémiai és fizikai stabilitása fénytől védve, 2 °C-8 °C között tárolva 24 órán át igazolt.
Mikrobiológiai szempontból a hígított oldatot azonnal fel kell használni. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége, amely általános esetben 2-8 °C közötti hőmérsékleten tárolva nem haladhatja meg a 24 órát.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Gebro Pharma GmbH
Bahnhofbichl 13
6391 Fieberbrunn
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-6095/01 5×1 ml ampulla


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. január 1.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 3.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. november 28.
7



OGYÉI/68922/2022