Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ZOELY 2,5MG/1,5MG FILMTABLETTA 3X28 BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Theramex Ireland Ltd.
Hatástani csoport:
G03AA Progesztogén és ösztrogén fix kombinációi
Törzskönyvi szám:
EU/1/11/690/002
Hatóanyagok:
NomegestrolumDDD
Oestradiolum
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Naponta egy tablettát kell bevenni, 28, egymást követő napon keresztül. Minden csomagolás 24, hatóanyagot tartalmazó, fehér tablettával indul, ami után 4 sárga placebotabletta következik. A következő csomagot az előző csomag befejezése után azonnal el kell kezdeni, a naponkénti tablettaszedés megszakítása nélkül, a megvonásos vérzés jelentkezésétől vagy elmaradásától függetlenül. A megvonásos vérzés rendszerint az utolsó fehér tabletta bevétele utáni 2-3. napon kezdődik, és lehet, hogy nem fejeződik be a következő csomag szedésének elkezdése előtt. Lásd a "Hatása a menstruációs ciklusra" című részt a 4.4 pontban.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
Bár károsodott veseműködésű betegek esetén nem állnak rendelkezésre adatok, nem valószínű, hogy a vesekárosodás befolyásolná a nomegesztrol-acetát és az ösztradiol eliminációját.

Májkárosodás
Májelégtelenségben szenvedő betegekkel nem végeztek klinikai vizsgálatokat. Mivel súlyos májbetegség esetén a szteroid hormonok metabolizmusa károsodott lehet, az ilyen nőknél a Zoely alkalmazása nem javallt, amíg a májfunkciós értékek nem normalizálódtak (lásd 4.3 pont).

Gyermekek és serdülők
Biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb serdülők esetében nem igazolták. A Zoely-nek gyermekeknél, illetve az első menstruáció előtt álló serdülőknél nincs releváns alkalmazása.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.

Hogyan kell szedni a Zoely-t?
A tablettát minden nap, körülbelül ugyanabban az időben kell bevenni, étkezéstől függetlenül. A tablettát a szükséges mennyiségű, kevés folyadékkal kell bevenni, a buborékcsomagoláson jelzett sorrendnek megfelelően. A hét napjait jelölő matricák a csomagban vannak. A nőnek ki kell választania azt a matricát, amelynek kezdőnapja megegyezik a tablettaszedés megkezdésének napjával, és fel kell ragasztania azt a buborékcsomagolásra.

Hogyan kell elkezdeni a Zoely szedését?
Hormonális fogamzásgátlás korábbi (az előző hónapban történt) alkalmazása nélkül
A tabletta szedését a nő menstruációs ciklusának az 1. napján (vagyis a menstruációs vérzés 1. napján) kell elkezdeni. Ebben az esetben kiegészítő fogamzásgátló módszerekre nincs szükség.

Egy kombinált hormonális fogamzásgátlóról (kombinált orális fogamzásgátló (COC), hüvelygyűrű vagy transdermalis tapasz) történő átállás
A Zoely szedését a nőnek - lehetőség szerint - a korábbi kombinált orális fogamzásgátlójának utolsó aktív tablettája (az utolsó, hatóanyagot tartalmazó tabletta) bevételét követő napon kell elkezdenie, de legkésőbb a korábbi kombinált orális fogamzásgátlójának szokásos tablettamentes vagy placebotablettás időszakát követő napon. Ha hüvelygyűrűt vagy transdermalis tapaszt alkalmazott, akkor a nőnek lehetőség szerint az eltávolítás napján kell elkezdeni a Zoely szedését, de legkésőbb akkor, amikor a következő alkalmazás esedékessé válna.

Egy csak progesztogént tartalmazó módszerről (minitabletta, implantátum, injekció) vagy egy hormontartalmú intrauterin eszközről (IUS) történő átállás
A nő a minitablettáról bármelyik nap átválthat a Zoely-re, amit másnap kell elkezdeni szedni. Az implantátum vagy az IUS bármelyik nap eltávolítható, és a Zoely-t az eltávolítás napján kell elkezdeni szedni. Egy injekcióról történő átállás esetén a Zoely-t a következő injekció esedékessége napján kell elkezdeni. Ezen esetek mindegyikében a nőnek azt kell javasolni, hogy mindaddig egy kiegészítő mechanikus fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia, amíg 7 napon át, megszakítás nélkül nem szedte a fehér, hatóanyagot tartalmazó tablettákat.

Első trimesterben történt abortust követően
A nő azonnal elkezdheti a tabletták szedését. Ha így tesz, akkor kiegészítő fogamzásgátlásra nincs szükség.

Szülést vagy a második trimesterben történt abortust követően
A nőknek azt kell tanácsolni, hogy a tabletták szedését a szülést vagy a második trimesterben történt abortust követő 21. és 28. nap között kezdje el. Ha később kezdi el, a nőnek azt kell javasolni, hogy egy kiegészítő mechanikus fogamzásgátló módszert alkalmazzon addig, amíg a fehér, hatóanyagot tartalmazó tablettákat megszakítás nélkül 7 napig nem szedi. Ha azonban a közösülés már megtörtént, akkor a kombinált orális fogamzásgátló szedésének aktuális elkezdése előtt a terhességet ki kell zárni, vagy a nőnek meg kell várnia az első menstruációs vérzését. A szoptató nőkre vonatkozóan lásd a 4.6 pontot.

Teendők tabletták kihagyása esetén
Az alábbi tanács csak a fehér, hatóanyagot tartalmazó tabletták kihagyására vonatkozik:
Ha a nő bármelyik, hatóanyagot tartalmazó tabletta bevételével kevesebb mint 24 órát késik, akkor a teherbeeséssel szembeni védelem nem csökken. A nőnek a tablettát azonnal be kell vennie, amint eszébe jut, és a további tablettákat a szokott időben kell bevennie.

Ha a nő bármelyik, hatóanyagot tartalmazó tabletta bevételével 24 órát vagy annál többet késik, akkor a teherbeeséssel szembeni védelem csökkenhet. A kihagyott tabletták esetén szükséges teendőket a következő két, alapvető szabály határozhatja meg:
• a hypothalamus-hypophysis-ovarium-tengely adekvát szuppressziójának eléréséhez a "fehér, hatóanyagot tartalmazó tabletták" 7 napig tartó, megszakítás nélküli szedése szükséges.
• minél több "fehér, hatóanyagot tartalmazó tabletta" maradt ki, és minél közelebb vannak a kihagyott tabletták a 4 sárga placebotablettához, annál nagyobb a terhesség kockázata.

1-7. nap
A nőnek be kell vennie az utolsó, kihagyott fehér tablettát, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy egyszerre kell két tablettát bevennie. A tabletták szedését ezután az általa megszokott időben folytatja. Emellett egy mechanikus fogamzásgátló módszert, pl. kondomot kell alkalmazni a fehér tabletta 7 napon át történő folyamatos szedésének befejezéséig. Ha a megelőző 7 napban közösülés történt, akkor a terhesség lehetőségét figyelembe kell venni.

8-17. nap
A nőnek be kell vennie az utolsó kihagyott fehér tablettát, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy egyszerre kell két tablettát bevennie. A tabletták szedését ezután a megszokott időben folytatja. Amennyiben a nő a tabletta bevételének első alkalommal történt elfelejtését megelőző 7 nap során megfelelően szedte a tablettáit, akkor nincs szükség kiegészítő fogamzásgátló módszer alkalmazására. Ha azonban több mint egy tablettát felejtett el bevenni, a nőnek a fehér tabletta 7 napon át történő folyamatos szedésének befejezéséig kiegészítő fogamzásgátlás alkalmazását kell javasolni.

18-24. nap
A közelgő sárga placebotablettás fázis miatt a megbízhatóság csökkenésének kockázata fenyeget. A tablettabevétel adagolási rendjének megváltoztatásával azonban a teherbeeséssel szembeni védelem csökkenése még megakadályozható. A következő két lehetőség bármelyikét betartva nincs szükség kiegészítő fogamzásgátló módszer alkalmazására, feltéve, ha a nő a tablettabevétel első elfelejtését megelőző 7 nap során megfelelően szedte a tablettáit. Ha viszont ez nem így történt, akkor az alábbi két javaslat közül az elsőt kell követnie, és kiegészítő fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia a következő 7 nap során is.
1. A nőnek be kell vennie az utolsó, kihagyott tablettát, amint eszébe jut, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy egyszerre kell két tablettát bevennie. A tabletták szedését ezután az általa megszokott időben folytathatja mindaddig, ameddig a hatóanyagot tartalmazó tablettákat fel nem használta. Az utolsó sorból a 4 placebotablettát ki kell dobni. Haladéktalanul el kell kezdeni a következő buborékcsomagolásban lévő tabletták szedését. Nem valószínű, hogy a második buborékcsomagolás hatóanyagot tartalmazó tablettáinak befejezéséig a nőnek megvonásos vérzése fog jelentkezni, de a tabletta szedésének napjain előfordulhat pecsételő, illetve áttöréses vérzés.
2. A nőnek az is tanácsolható, hogy hagyja abba a megkezdett csomagolás hatóanyagot tartalmazó tablettáinak szedését. Szedje maximum 3 napon keresztül az utolsó sorban található placebotablettákat úgy, hogy a placebotabletták és a kihagyott, hatóanyagot tartalmazó fehér tabletták száma összesen ne legyen több mint 4 tabletta, majd ezt követően folytassa a következő buborékcsomagolással.

Amennyiben a nő elfelejtett bevenni tablettákat és ezt követően nem jelentkezett megvonásos vérzés a placebotabletta szedése alatt, akkor a terhesség lehetőségét figyelembe kell venni.

Kérjük, jegyezze meg: ha a nő nem biztos a kihagyott tabletták számában és színében, a követendő tanács az, hogy alkalmazzon mechanikus fogamzásgátló módszert a fehér, hatóanyagot tartalmazó tabletta 7 napon át történő folyamatos szedésének befejezéséig.

Az alábbi tanács csak arra az esetre vonatkozik, ha a sárga placebotabletta került kihagyásra: A fogamzásgátló hatás nem csökkent. A buborékcsomagolás utolsó (4.) sorában lévő sárga tabletták figyelmen kívül is hagyhatók. Ebben az esetben azonban a placebotablettás fázis véletlen meghosszabbításának elkerülése érdekében a kihagyott tablettákat ki kell dobni.

Emésztőrendszeri zavarok esetén adandó tanácsok
Előfordulhat, hogy súlyos gastrointestinalis panaszok (pl. hányás és hasmenés) esetén a hatóanyag felszívódása nem teljes, és kiegészítő fogamzásgátló intézkedéseket kell tenni.
Ha a hányás a fehér tabletta bevételétől számított 3-4 órán belül jelentkezik, a tablettát kihagyott tablettának kell tekinteni, és egy új tablettát kell bevenni, amint lehet. Az új tablettát, ha lehetséges, a szokásos tablettaszedési időt követő 24 órán belül kell bevenni. A következő tablettát majd a szokásos időben kell bevenni. Ha 24 óra vagy annál több telt el az utolsó tabletta bevétele óta, akkor a kihagyott tablettákra vonatkozó tanács a 4.2 pont "Teendők tabletták kihagyása esetén" című részének tanácsai az érvényesek. Ha a nő nem kíván a szokott tablettaszedési renden változtatni, akkor a pótláshoz egy másik csomagolásból kell kivennie a fehér tablettá(ka)t.

Hogyan kell megváltoztatni a menstruáció idejét vagy hogyan kell késleltetni a menstruációt A menstruáció késleltetéséhez a nőnek egy másik buborékcsomagolásból tovább kell szednie a Zoely tablettákat anélkül, hogy a jelenlegi csomagolásban lévő sárga placebotablettákat bevenné. A ciklus a második csomagolásban lévő fehér, hatóanyagot tartalmazó tabletták elfogyásáig a kívánt mértékben meghosszabbítható. Később, a második csomagban lévő sárga placebotabletták beszedése után folytatható a Zoely szabályos szedése. A ciklus meghosszabbítása alatt a nő áttöréses vagy pecsételő vérzést észlelhet.

A menstruációs vérzésnek az aktuális, szokott rendhez képest a hét egy másik napjára történő eltolásához a nőnek az tanácsolható, hogy - maximum 4 nappal - rövidítse le a következő, sárga placebotabletták szedéséből álló időszakot. Minél rövidebb ez az időköz, annál nagyobb annak az esélye, hogy nem lesz megvonásos vérzése, és a következő csomag gyógyszer szedése alatt áttöréses vagy pecsételő vérzést észlelhet (a menstruációs vérzés késleltetéséhez hasonlóan).




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A kombinált hormonális fogamzásgátlókat (CHC-kat) a következő állapotok esetén tilos alkalmazni. Amennyiben ezen állapotok bármelyike először jelentkezik a Zoely alkalmazása alatt, akkor a gyógyszer szedését azonnal abba kell hagyni.

• Meglévő vénás thromboembolia (VTE) vagy annak kockázata esetén o Vénás thromboembolia - jelenlegi VTE (antikoaguláns mellett) vagy az anamnaesisben szereplő (pl. mélyvénás thrombosis [MVT] vagy tüdőembólia [TE]).
o Ismert örökletes vagy szerzett hajlam a vénás thromboemboliára, mint az aktivált protein C- (APC) rezisztencia (beleértve az V. véralvadási faktor Leiden-mutációját), antithrombin-III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány.
o Tartós immobilizációval járó nagyobb műtét (lásd 4.4 pont).
o A vénás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező megléte miatt (lásd
4.4 pont).
• Meglévő artériás thromboembolia (ATE) vagy annak kockázata o Artériás thromboembolia - jelenlegi ATE, vagy ATE az anamnaesisben (pl. myocardialis infarctus), vagy prodromalis állapot (pl. angina pectoris).
o Cerebrovascularis betegség - jelenlegi stroke, stroke előfordulása az anamnaesisben, vagy prodromalis állapot (pl. tranziens ischaemiás attack [TIA]).
o Ismert örökletes vagy szerzett hajlam az artériás thromboemboliára, mint a hyperhomocysteinaemia és antiphospholipid-antitestek (anticardiolipin-antitestek, lupus antikoaguláns).
o Focalis neurológiai tünetekkel kísért migrén az anamnaesisben.
o Az artériás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező (lásd 4.4 pont), vagy egy súlyos kockázati tényező megléte miatt, mint:
• vascularis tünetekkel kísért diabetes mellitus
• súlyos hypertonia • súlyos dyslipoproteinaemia.
• Pancreatitis vagy az anamnaesisben szereplő pancreatitis, ha az súlyos hypertriglyceridaemiával
járt.
• Súlyos májbetegség kialakulása vagy annak előfordulása az anamnaesisben, amíg a májfunkciós értékek nem normalizálódnak.
• Májdaganatok (benignus vagy malignus) kialakulása vagy annak előfordulása az anamnaesisben.
• Kimutatott vagy feltételezett, nemihormonfüggő malignitás (pl. a nemi szervek vagy az emlő daganata).
• Meningeoma vagy a kórtörténetben szereplő meningeoma.
• Diagnosztizálatlan vaginalis vérzés.
• A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések

Ha az alább említett állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike fennáll, akkor a Zoely alkalmazhatóságát meg kell beszélni a nővel.

Ezen állapotok vagy kockázati tényezők bármelyikének súlyosbodása, vagy első megjelenése esetén a nőnek azt kell tanácsolni, hogy tájékoztassa kezelőorvosát, hogy az orvos eldöntse, abba kell-e hagyni a Zoely alkalmazását. Az alábbiakban bemutatott összes adat az etinilösztradiol-tartalmú, kombinált hormonális fogamzásgátlókkal (CHC-kkal) kapcsolatban szerzett epidemiológiai adatokon alapul és a Zoely alkalmazására is érvényes.

A vénás thromboembolia (VTE) kockázata
• Bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) alkalmazása a nem alkalmazáshoz képest növeli a vénás thromboembolia (VTE) kockázatát. A levonorgesztrelt, norgesztimátot vagy noretiszteront tartalmazó készítmények alkalmazása jár a legalacsonyabb VTE-kockázattal. A Zoely esetében a VTE kockázata azonos tartományban lehet, mint amint a levonorgesztrelt tartalmazó CHC-k esetében megfigyeltek. A VTE legalacsonyabb kockázatával járó készítménytől eltérő bármely más készítmény alkalmazásával kapcsolatos döntést csak a nővel történt megbeszélést követően szabad meghozni, így gondoskodva arról, hogy a nő megértette az adott CHC alkalmazásával járó VTE kockázatát, továbbá azt, hogy az aktuális kockázati tényezői miképpen befolyásolják ezt a kockázatot, illetve, hogy az ő VTE-kockázata a legelső alkalmazás első évében a legmagasabb. Arra is van némi bizonyíték, hogy a kockázat emelkedik, ha a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazását 4 hétig vagy tovább tartó szünet után újrakezdik.
• Azoknál a nőknél, akik nem alkalmaznak kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) és nem terhesek, 10 000-ből körülbelül 2-nél alakul ki vénás thromboembolia (VTE) egy év alatt. Azonban bármely nőnél, a kockázat egyénileg sokkal magasabb lehet a nő már fennálló kockázati tényezőitől függően (lásd alább).
• Epidemiológiai vizsgálatok alacsony dózisú (< 50 mikrogramm etinilösztradiolt tartalmazó) kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél úgy találták, hogy 10 000 nőből 6-12-nél alakul ki vénás thromboembolia (VTE) egy év alatt.
• Becslések szerint 10 000, levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazó nő közül körülbelül 6 nőnél1 alakul ki a vénás thromboembolia (VTE) egy év alatt.

• Az éves vénás thromboemboliák (VTE-k) száma a kis dózisú kombinált hormonális fogamzásgátlók esetén alacsonyabb, mint a várt esetszám a terhesség alatt vagy a szülést követő időszakban.
• A vénás thromboembolia (VTE) az esetek 1-2%-ában halálos kimenetelű lehet.
• Rendkívül ritkán, a kombinált hormonális fogamzásgátlókat (CHC-kat) alkalmazóknál más erekben, például a máj, a mesenterium, a vese vagy a retina vénáiban vagy artériáiban kialakuló thrombosisról számoltak be.

A vénás thromboembolia (VTE) kockázati tényezői
A vénás thromboembolia szövődményeinek kockázata a kombinált hormonális fogamzásgátlót
(CHC-t) alkalmazóknál jelentősen nőhet, ha a nő további kockázati tényezőkkel rendelkezik, különösen, ha több kockázati tényező áll fenn (lásd a táblázatot).

A Zoely ellenjavallt, ha egy nőnek több kockázati tényezője van, amelyek a nőt a vénás thromboembolia (VTE) magas kockázatának teszik ki (lásd 4.3 pont). Ha egy nőnek több mint egy kockázati tényezője van, lehetséges, hogy a kockázat növekedése nagyobb, mint az egyes tényezők kockázatának összege - ebben az esetben a nő teljes vénás thromboembolia- (VTE-) kockázatát kell figyelembe venni. Ha az előnyök és kockázatok arányát negatívnak ítélik meg, a kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: A vénás thromboembolia (VTE) kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Obesitás esetén (30 kg/m2 feletti testtömegindex)
A kockázat jelentősen nő, ahogy a BMI emelkedik.

Különösen fontos figyelembe venni akkor, ha egyéb kockázati tényezők is jelen vannak.

Elhúzódó immobilizáció, nagyobb műtéti beavatkozás, bármilyen alsó végtagi vagy medenceműtét, idegsebészeti, vagy nagyobb trauma

Megjegyzés: átmeneti immobilizáció, beleértve a 4 óránál hosszabb repülőutat is, a vénás thromboembolia (VTE) kockázati tényezője lehet, különösen az egyéb kockázati tényezőkkel rendelkező nőknél.
Ezekben az esetekben célszerű a tabletta szedését abbahagyni (elektív műtét esetében legalább 4 héttel korábban) és azt nem folytatni a teljes remobilizáció után két hétig. A fogamzásgátlás más módszerét kell alkalmazni a nem kívánt terhesség elkerülésére.

Az antithromboticus kezelést meg kell fontolni, ha a Zoely szedését előzőleg nem függesztették fel.
Pozitív családi anamnaesis (egy testvérnél vagy szülőnél, különösen viszonylag fiatal korban, pl.
50 éves kor előtt valaha is előfordult vénás thromboembolia)
Ha gyanítható az örökletes hajlam, a nőnek ki kell kérnie a szakorvos tanácsát, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásáról dönt.

A vénás thromboemboliával (VTE) kapcsolatos egyéb egészségi állapotok
Rák, szisztémás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes betegség

Növekvő életkor
Különösen 35 éves kor felett


• Nincs egyetértés a varicositások és a felületes thrombophlebitis lehetséges szerepét illetően a vénás thrombosis kialakulásában vagy progressziójában.
• Figyelembe kell venni a thromboembolia megnövekedett kockázatát a terhesség alatt és különösképpen a szülést követő 6 hetes időszakban (az erre vonatkozó információkat lásd a 4.6 pontban - "Terhesség és szoptatás").

A vénás thromboembolia (VTE) tünetei (mélyvénás thrombosis és pulmonalis embolia)
Tünetek esetén a nőknek azt kell tanácsolni, hogy kérjenek sürgős orvosi segítséget és tájékoztassák az egészségügyi szakszemélyzetet, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) szednek. A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei lehetnek:
- a láb és/vagy a lábfej egyoldali duzzanata, vagy egy véna mentén lévő duzzanat a lábon;
- fájdalom vagy érzékenység a lábban, ami csak állás vagy séta során érezhető; - az érintett láb fokozott melegsége; a bőr vörös vagy elszíneződött a lábon.

A tüdőembólia (TE) tünetei lehetnek:
- hirtelen fellépő megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
- hirtelen köhögés, amelyhez haemoptoe kapcsolódhat;
- éles mellkasi fájdalom; - súlyos szédelgés vagy szédülés; - gyors vagy szabálytalan szívverés.

Ezek közül a tünetek közül (pl. "légszomj", "köhögés") van néhány nem specifikus, amelyek helytelenül, sokkal általánosabb vagy kevésbé súlyos esetek (pl. légúti fertőzések) tüneteiként értelmezhetők.
Az érelzáródás egyéb jelei lehetnek: hirtelen fájdalom, duzzanat és egy végtag enyhe kék elszíneződése.
Ha az elzáródás a szemben lép fel, a tünetek a fájdalommentes homályos látástól a látás elvesztéséig terjedhetnek. A látásvesztés néha szinte azonnal bekövetkezik.

Az artériás thromboembolia (ATE) kockázata
Epidemiológiai vizsgálatok összefüggést találtak a kombinált hormonális fogamzásgátlók (CHC-k) alkalmazása és az artériás thromboembolia (myocardialis infarctus) vagy cerebrovascularis történés
(pl. tranziens ischaemiás attack, stroke) kockázatának növekedése között. Az artériás thromboemboliás események halálos kimenetelűek lehetnek.

Az artériás thromboembolia (ATE) kockázati tényezői
Az artériás thromboemboliás szövődmények, vagy a cerebrovascularis történés kockázata nő a kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) alkalmazó, kockázati tényezőkkel (lásd táblázat) rendelkező nőknél. A Zoely ellenjavallt, ha egy nő az artériás thromboembolia (ATE) egy súlyos, vagy több kockázati tényezőjével rendelkezik, ami a nőt az artériás thrombosis tekintetében magas kockázatnak teszi ki (lásd 4.3 pont). Ha egy nő több mint egy kockázati tényezővel rendelkezik, lehetséges, hogy a kockázat növekedése nagyobb, mint az egyes tényezők kockázatának összege - ebben az esetben a nő összkockázatát kell figyelembe venni. Ha az előnyök és kockázatok arányát negatívnak tartják, a kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az artériás thromboembolia (ATE) kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Növekvő életkor

Különösen 35 éves kor felett
Dohányzás
A nőknek azt kell tanácsolni, hogy ne dohányozzanak, ha kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) szeretnének alkalmazni. A 35 évesnél idősebb nőknek, akik folytatják a dohányzást, kifejezetten tanácsolni kell, hogy
egy másik fogamzásgátló módszert alkalmazzanak.
Hypertonia


Kockázati tényező
Megjegyzés
Obesitas (30 kg/m2 feletti testtömegindex).

A kockázat jelentősen nő, ahogy a BMI emelkedik.

Különösen fontos figyelembe venni, ha a nőnek egyéb kockázati tényezői is vannak.

Pozitív családi anamnaesis (egy testvérnél vagy szülőnél, különösen viszonylag fiatal korban, pl.
50 éves kor előtt, valaha előfordult vénás thromboembolia)
Ha gyanítható az örökletes hajlam, a nőnek ki kell kérnie a szakorvos tanácsát, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásáról dönt.
Migrén

A migrén gyakoriságának, vagy súlyosságának növekedése a kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) alkalmazása alatt (ami egy cerebrovascularis esemény előjele lehet) indokolhatja az alkalmazás azonnali felfüggesztését.

A nemkívánatos érbetegségekkel kapcsolatos egyéb egészségi állapotok
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, valvularis szívbetegség és pitvar-fibrillatio, dyslipoproteinaemia és szisztémás lupus erythematosus


Az artériás thromboembolia (ATE) tünetei
Tünetek esetén a nőknek azt kell tanácsolni, hogy kérjenek sürgős orvosi segítséget és tájékoztassák az egészségügyi szakszemélyzetet, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) szednek. A cerebrovascularis történés tünetei lehetnek:
- az arc, a kar, vagy a láb hirtelen zsibbadása vagy gyengesége, főként a test egyik oldalán;
- hirtelen járászavar, szédülés, az egyensúly, vagy koordináció elvesztése;
- hirtelen zavar, zavaros beszéd, vagy megértés;
- hirtelen zavar a látásban - egyik, vagy mindkét szemnél;
- hirtelen fellépő, súlyos vagy elhúzódó fejfájás, aminek az oka nem ismert; - eszméletvesztés vagy ájulás, rohammal vagy a nélkül.

Az átmeneti tünetek tranziens ischaemiás attack (TIA) eseményére utalnak.

A myocardialis infarctus (MI) tünetei lehetnek:
- fájdalom, kellemetlen érzés, nyomás, nehézség, szorító vagy teltségérzés a mellkasban, a karban, vagy a szegycsont alatt;
- a hátba, állkapocsba, torokba, karba, gyomorba sugárzó kellemetlen érzés;
- teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
- izzadás, hányinger, hányás, szédülés;
- rendkívüli gyengeség, szorongás vagy légszomj; - gyors, vagy szabálytalan szívverés.

Tumorok
• Epidemiológiai vizsgálatokban a cervix carcinoma fokozott kockázatáról számoltak be a kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) hosszú távon (> 5 év) alkalmazóknál, de folyik a vita arról, hogy ezt milyen mértékben befolyásolja a szexuális magatartás és az egyéb tényezők, pl. a humán papillomavírus (HPV) hatása. A Zoely-t alkalmazók esetén nem állnak rendelkezésre a cervix carcinoma kockázatára vonatkozó epidemiológiai adatok.
• A nagyobb dózist tartalmazó (50 mikrogramm etinilösztradiol) kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazásával az endometrium- és ovarium carcinoma kockázata csökken. Az, hogy ez a 17-béta-ösztradiolt tartalmazó kombinált orális fogamzásgátlókra (COC-kra) is érvényes-e, még megerősítésre vár.
• 54 epidemiológiai vizsgálat metaanalízise arról számolt be, hogy a jelenleg kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) alkalmazó nőknél kis mértékben magasabb az emlőrák diagnosztizálásának relatív kockázata (RR = 1,24). A magasabb kockázat a kombinált orális fogamzásgátló alkalmazásának abbahagyása utáni 10 év alatt fokozatosan megszűnik. Mivel az emlőrák ritka a 40 évnél fiatalabb nőknél, a jelenleg és nemrégiben kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) alkalmazók körében nagyobb számban diagnosztizált emlőrák kockázata az emlőrák összesített kockázatához képest alacsonynak számít. A kombinált orális fogamzásgátlókat életükben valaha is alkalmazók körében diagnosztizált emlőrák általában klinikailag kevésbé előrehaladott, mint a kombinált orális fogamzásgátlókat soha nem alkalmazók körében. A fokozott kockázat megfigyelt tendenciája az emlőrák - kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) alkalmazóknál történő - korábbi diagnosztizálásának, a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) biológiai hatásainak vagy a kettőnek együttes következménye lehet.
• A kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) alkalmazóknál ritka esetekben benignus májdaganatokról és még ritkábban malignus májdaganatokról számoltak be. Elszigetelt esetekben ezek a daganatok életveszélyes intraabdominalis vérzésekhez vezettek. Ezért a differenciáldiagnózis során májtumorra kell gondolni, ha egy kombinált orális fogamzásgátlót
(COC-t) szedő nőnél erős, a has felső részén észlelt fájdalom, illetve májmegnagyobbodásra vagy intraabdominalis vérzésre utaló jelek jelentkeznek.

Meningeoma
A nomegesztrol-acetát alkalmazásával kapcsolatban meningeoma (egyszeres vagy többszörös) előfordulásáról számoltak be, különösen nagy dózisban és hosszabb ideig (több évig) tartó alkalmazás esetén. A betegeket a klinikai gyakorlatnak megfelelően monitorozni kell a meningeoma jelei és tünetei tekintetében. Ha a betegnél meningeomát diagnosztizálnak, elővigyázatosságból minden nomegesztrol-acetát-tartalmú kezelést le kell állítani.
Van néhány bizonyíték arra, hogy a meningeoma kockázata csökkenhet a nomegesztrol-acetát-kezelés abbahagyása után.

Hepatitis C
• A klinikai vizsgálatokban, amikor a hepatitis C-vírus (HCV) kezelésére az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavir kombinációs terápiát dazabuvirral együtt vagy a nélkül adták, jelentősen gyakoribb volt a normálérték felső határánál (ULN) 5-ször nagyobb GPT- (ALAT) szint-emelkedés az etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, mint például kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél. Ezenkívül a glekaprevir/pibrentaszvirral kezelt betegek körében is GPT- (ALAT) szint-emelkedést figyeltek meg azon nőknél, akik etinilösztradiolt tartalmazó gyógyszert - pl. kombinált hormonális fogamzásgátlót - szedtek. Az etinilösztradioltól eltérő ösztrogént, például ösztradiolt tartalmazó gyógyszereket alkalmazó nőknél a GPT- (ALAT) szint-emelkedés mértéke hasonló volt, mint az ösztrogéneket nem kapóknál. Azonban az ezeket az egyéb ösztrogéneket szedő nők korlátozott száma miatt körültekintően kell eljárni a (dazabuvirral vagy a nélkül alkalmazott) ombitaszvir/paritaprevir/ritonavir kombinációs terápia és a Zoely együttes adásakor, és ugyanez érvényes a glekaprevir/pibrentaszvir-kezeléssel egyidejűleg történő alkalmazásra is. Lásd 4.5 pont.

Egyéb állapotok
• A kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazásakor fokozott lehet a pancreatitis kockázata a hypertriglyceridaemiás nőknél, vagy akiknek a családi anamnaesisében szerepel ez a betegség.
• Habár sok kombinált orális fogamzásgátlót (COC-t) szedő nőnél a vérnyomás enyhe emelkedéséről számoltak be, a klinikailag jelentős emelkedés ritka. A kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazása és a klinikai hypertonia közötti összefüggést nem igazolták. Ha egy kombinált orális fogamzásgátló (COC) alkalmazása alatt azonban tartós, klinikailag jelentős hypertonia alakul ki, a tabletták szedésének felfüggesztése és a magas vérnyomás kezelése az orvos döntésén múlik. Ahol azt megfelelőnek találják, a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazása újra elkezdhető, ha az antihypertensiv terápiával normális vérnyomásértékeket sikerült elérni.
• Az alábbi állapotok előfordulásáról vagy rosszabbodásáról számoltak be, mind a terhességgel, mind a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazásával kapcsolatban, de a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazásával való kapcsolat bizonyítása nem meggyőző: cholestasis okozta icterus és/vagy pruritus; epekőképződés; porphyria; szisztémás lupus erythematosus; haemolyticus uraemiás szindróma; Sydenham-féle chorea; herpes gestationis; otosclerosis okozta halláscsökkenés.
• Az exogén ösztrogének örökletes, illetve nem örökletes (szerzett) angiooedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.
• A májműködés akut vagy krónikus zavarai mindaddig szükségessé tehetik a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazásának felfüggesztését, amíg a májműködés markerei nem normalizálódnak. Az először a terhesség vagy nemi hormonok korábbi alkalmazása alatt jelentkező cholestaticus icterus visszatérése szükségessé teheti a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazásának abbahagyását.
• Bár a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) hatással lehetnek a perifériás inzulinrezisztenciára és a glükóztoleranciára, nincs arra utaló bizonyíték, hogy az alacsony dózisú (? 0,05 mg etinilösztradiolt tartalmazó) kombinált orális fogamzásgátlót (COC-t) alkalmazó cukorbetegeknél meg kellene változtatni a kezelési rendet. Mindazonáltal a cukorbeteg nőket a kombinált orális fogamzásgátló (COC) szedése alatt gondosan ellenőrizni kell, különösképpen a szedés első hónapjai alatt.
• A kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazása Crohn-betegséggel, colitis ulcerosával és a depresszió súlyosbodásával társult.
• Esetenként chloasma léphet fel, különösen olyan nőknél, akiknek az anamnaesisében chloasma gravidarum szerepel. A chloasmára hajlamos nőknek a kombinált orális fogamzásgátló (COC) szedésének ideje alatt kerülniük kell a napfényt vagy az ultraibolya sugárzást.
• A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Orvosi vizsgálat/konzultáció
A Zoely alkalmazásának megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes kórtörténetet (beleértve a családi kórtörténetet), és a terhességet ki kell zárni. A vérnyomást meg kell mérni és fizikális vizsgálatot kell végezni az ellenjavallatok (lásd 4.3 pont) és figyelmeztetések (lásd 4.4 pont) alapján. Fontos felhívni a nő figyelmét a vénás és artériás thrombosisra vonatkozó információkra, beleértve a Zoely kockázatát más kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz (CHC-khoz) képest, a vénás (VTE) és az artériás thromboembolia (ATE) tüneteit, az ismert kockázati tényezőket és azt, hogy mi a teendő a gyanított thrombosis esetén.

A nőt utasítani kell arra, hogy figyelmesen olvassa el a betegtájékoztatót és tartsa magát az adott tanácsokhoz. A vizsgálatok gyakoriságát és jellegét a bevált gyakorlati irányelvekre kell alapozni és azokat egyénre szabottan kell végezni.

A nőket tájékoztatni kell, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem nyújtanak védelmet sem a humán immundeficiencia vírus (HIV)-fertőzéssel (ami szerzett immunhiányos tünetcsoportot [AIDS] okozhat), sem más szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.

Csökkent hatásosság
A kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) hatásossága csökkenhet pl. a tabletták kihagyása (lásd
4.2 pont), a hatóanyagot tartalmazó tabletta szedése közben kialakuló emésztőrendszeri zavarok (lásd 4.2 pont) vagy egyéb, a nomegesztrol-acetát és/vagy az ösztradiol plazmakoncentrációját csökkentő gyógyszerekkel történő együttes alkalmazás (lásd 4.5 pont) esetén.

Hatása a menstruációs ciklusra
Minden kombinált orális fogamzásgátló (COC) esetén előfordulhat rendellenes vérzés (pecsételő vagy áttöréses vérzés), különösen az alkalmazás első hónapjai során. Ezért minden, rendellenes vérzésre vonatkozó értékelésnek csak egy kb. 3 ciklusból álló adaptációs időszak után van értelme. Az ez után az adaptációs periódus után cikluson belüli vérzést észlelő, Zoely-t alkalmazó nők százalékaránya 15-20% közé esett.

Ha a rendellenes vérzés folytatódik vagy szabályos, korábbi ciklusok után jelentkezik, akkor nem hormonális okokra kell gondolni, és a malignitás vagy a terhesség kizárása érdekében megfelelő diagnosztikus lépések indokoltak. Ezek közé tartozhat a küret is.

A Zoely-t alkalmazó nőknél a megvonásos vérzés időtartama átlagosan 3-4 nap. A Zoely-t alkalmazóknál is kimaradhat a megvonásos vérzés, annak ellenére, hogy nem terhesek. Klinikai vizsgálatok alatt a megvonásos vérzés 1-12 cikluson keresztül történő kimaradása 18%-32% közé esett. Ilyen esetekben a megvonásos vérzés kimaradása nem járt a következő ciklus alatt az áttöréses vérzés/pecsételés gyakoribb előfordulásával. A nők 4,6%-ának nem volt megvonásos vérzése az alkalmazás első három ciklusában, és ebben az alcsoportban a megvonásos vérzés kimaradásának előfordulása az alkalmazás későbbi ciklusaiban magasabb volt, és a nők 76%-87%-át érintette. A nők 28%-a legalább egyszer tapasztalta a megvonásos vérzés kimaradását a 2., 3. és 4. ciklus során, ami együtt járt a megvonásos vérzés kimaradásának gyakoribb előfordulásával az alkalmazás későbbi ciklusaiban, ami 51%-62% közé esett.

Ha a megvonásos vérzés kimarad, és a Zoely-t a 4.2 pontban leírt előírásoknak megfelelően szedték, akkor nem valószínű, hogy a nő terhes. Azonban a Zoely alkalmazásának folytatása előtt ki kell zárni a terhességet, ha a Zoely-t nem az utasításoknak megfelelően szedték, vagy ha két, egymást követő megvonásos vérzés is kimarad.

Gyermekek és serdülők
Nem ismert, hogy a Zoely ösztradiol-mennyisége elegendő-e a megfelelő ösztradiol-szint fenntartásához serdülőknél, különösen a csonttömeg növeléséhez (lásd 5.2 pont).

Laboratóriumi vizsgálatok
A fogamzásgátló szteroidok alkalmazása befolyásolhatja bizonyos laboratóriumi vizsgálatok eredményeit, köztük a máj-, a pajzsmirigy-, a mellékvese- és a vesefunkció biokémiai paramétereit, a (szállító) fehérjék plazmaszintjét, pl. a kortikoszteroid-kötő globulinét és a lipid/lipoprotein frakciókét, a szénhidrát-anyagcsere paramétereit és a véralvadás és a fibrinolysis paramétereit. Az eltérések általában a laboratóriumi normálértékeken belül maradnak.

Segédanyagok
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Zoely nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nőknél a Zoely napi adagja legfeljebb ötszörösének többszöri adagját és a nomegesztrol-acetát napi adagja legfeljebb 40-szeresének egyszeri adagját biztonságossági probléma nélkül alkalmazták. A kombinált orális fogamzásgátlókkal szerzett általános tapasztalat alapján az esetlegesen kialakuló tünetek a következők lehetnek: hányinger, hányás, és fiatal lányoknál enyhe hüvelyi vérzés. Antidotuma nincs, és a továbbiakban tüneti kezelés szükséges.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A Zoely biztonságosságát 6, legfeljebb egy évig tartó többcentrumos klinikai vizsgálat segítségével értékelték. Összesen 3434, 18-50 éves nőt vontak be a vizsgálatokba, és 33 828 ciklust értékeltek. Ezekben a klinikai vizsgálatokban a leggyakrabban jelentett mellékhatások az acne (15,4%) és a vérzés rendszertelensége (9,8%) voltak.
Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események, és az ezek következtében kialakuló súlyos mellékhatások emelkedett kockázatát figyelték meg kombinált hormonális fogamzásgátlókat
(CHC-kat) alkalmazó nőknél. (Lásd 4.4 pont)

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A Zoely-t alkalmazóknál a gyógyszer szedésével lehetségesen összefüggő, a klinikai vizsgálatok alatt vagy a forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatásokat az alábbi táblázat sorolja fel.

Az mellékhatások a MedRA szerinti szervrendszeri kategóriánként, és az elfogadott osztályozás alapján az alábbi gyakorisági csoportok szerint kerül felsorolásra: nagyon gyakori (?1/10), gyakori
(?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100) és ritka (?1/10 000 - <1/1000).

Táblázat: A mellékhatások felsorolása

Szervrendszeri kategória
MedDRA terminus technicussal kifejezett mellékhatás1

Nagyon gyakori
Gyakori

Nem gyakori

Ritka

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


megnövekedett étvágy, folyadékretenció
csökkent étvágy

Szervrendszeri kategória
MedDRA terminus technicussal kifejezett mellékhatás1

Nagyon gyakori
Gyakori

Nem gyakori

Ritka

Pszichiátriai kórképek

csökkent libido, depresszió / depressziós hangulat, hangulatváltozás

fokozott libido
Idegrendszeri betegségek és tünetek

fejfájás, migrén

cerebrovascularis
történés, tranziens ischaemiás
attack, figyelemzavar
Szembetegségek és szemészeti tünetek



kontaktlencseintolerancia / szemszárazság
Érbetegségek és tünetek


hőhullám
vénás thromboembolia
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

hányinger
haspuffadás
szájszárazság
Máj- és
epebetegségek, illetve tünetek



cholelithiasis, cholecystitis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
acne

hyperhydrosis, alopecia, pruritus, száraz bőr, seborrhoea
chloasma, hypertrichosis
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei


a végtagok elnehezülése

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
rendellenes megvonásos vérzés
metrorrhagia, menorrhagia, emlőfájdalom, kismedencei fájdalom
hypomenorrhoea, emlőduzzanat, galactorrhoea, uterus spasmus, premenstruációs szindróma, csomó az emlőben, dyspareunia, száraz vulva és vagina
vaginalis szag, vulvovaginalis discomfort
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók


ingerlékenység, oedema
éhség
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

testtömeg- növekedés
emelkedett májenzimértékek

1Az adott mellékhatást leginkább kifejező MedDRA terminus technicus került felsorolásra. A szinonimák vagy a mellékhatással összefüggő állapotok nem kerültek felsorolásra, de azokat is figyelembe kell venni.

A fent említett mellékhatásokon kívül túlérzékenységi reakciókról számoltak be a Zoely-t alkalmazóknál (nem ismert gyakoriság).

Kiválasztott mellékhatások jellemzése

Az artériás és vénás thrombosis és a thromboemboliás események, beleértve a myocardialis infarctus, a stroke, tranziens ischaemiás attack, a vénás thrombosis és a pulmonalis embolia megnövekedett kockázatát figyelték meg a kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél, amelyet részletesebben a 4.4 pont tárgyal.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, progesztogének és ösztrogének fix kombinációi, ATC kód: G03AA14

Hatásmechanizmus

A nomegesztrol-acetát egy igen szelektív progesztogén, ami a természetben is előforduló szteroid hormon, a progeszteron származéka. A nomegesztrol-acetát erős affinitással kötődik a humán progeszteronreceptorhoz, és antigonadotrop aktivitással, progeszteronreceptor-mediálta antiösztrogén aktivitással, közepesen erős antiandrogén aktivitással rendelkezik, és egyáltalán nem rendelkezik ösztrogén, androgén, glükokortikoid vagy mineralokortikoid aktivitással.

A Zoely-ben lévő ösztrogén a 17-béta-ösztradiol, ami egy ösztrogén, és az endogén humán 17-béta-ösztradiollal azonos.

A Zoely fogamzásgátló hatása különböző tényezők kölcsönhatásán alapul, a legfontosabbak az ovulatio gátlása és a cervicalis secretióban bekövetkező változások.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

Két randomizált, nyílt, összehasonlító hatásossági és biztonságossági vizsgálatban több mint 3200 nőt kezeltek legfeljebb 13, egymást követő cikluson keresztül Zoely-vel és több mint 1000 nőt drospirenon 3 mg - etinilösztradiol 30 mikrogramm hatóanyag-kombinációjú (21/7 kezelési sémájú) készítménnyel.
A Zoely-csoportban a nők 15,4%-ánál jelentettek acnét (az összehasonlító csoportban jelentett
7,9%-kal szemben), a nők 8,6%-ánál jelentettek testtömegnövekedést (az összehasonlító csoportban jelentett 5,7%-kal szemben) és rendellenes megvonásos vérzést (túlnyomórészt kimaradt megvonásos vérzést) a nők 10,5%-ánál jelentettek (az összehasonlító csoportban jelentett 0,5%-kal szemben).

A Zoely-vel az Európai Unióban végzett klinikai vizsgálatok során a következő Pearl-indexeket számították a 18-35 éves korosztályban:
A módszer hibája: 0,40 (a 95%-os konfidenciaintervallum felső határa 1,03).
A módszer és alkalmazójának a hibája: 0,38 (a 95%-os konfidenciaintervallum felső határa 0,97).

A Zoely-vel az Amerikai Egyesült Államokban végzett klinikai vizsgálatok során a következő Pearl-indexeket számították a 18-35 éves korosztályban:
A módszer hibája:1,22 (a 95%-os konfidenciaintervallum felső határa 2,18).
A módszer és alkalmazójának a hibája: 1,16 (a 95%-os konfidenciaintervallum felső határa 2,08).

Egy randomizált, nyílt vizsgálatban 32 nőt kezeltek 6 cikluson keresztül Zoely-vel.
A Zoely szedésének abbahagyása után a nők 79%-ánál az ovulatio visszatérését észlelték az első 28 napban, az utolsó tabletta bevétele után.

Az endometrium histologiáját egy klinikai vizsgálatban 13 cikluson át tartó kezelés után a nők egy alcsoportjában (n = 32) vizsgálták. Kóros eredmény nem volt.

Gyermekek és serdülők

Nincs rendelkezésre álló adat a hatásosságra és a biztonságosságra vonatkozólag 18 év alatti serdülők esetében. A rendelkezésre álló farmakokinetikai adatokért lásd az 5.2 pontot.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Nomegesztrol-acetát

Felszívódás
A szájon át adott nomegesztrol-acetát gyorsan felszívódik.
A nomegesztrol-acetát maximális plazmakoncentrációja megközelítőleg 7 ng/ml, ami az egyszeri alkalmazást követően 2 órával alakul ki. A nomegesztrol-acetát abszolút biohasznosulása egyetlen adag után 63%. A tápláléknak nincs klinikailag jelentős hatása a nomegesztrol-acetát biohasznosulására.

Eloszlás
A nomegesztrol-acetát nagymértékben kötődik az albuminhoz (97-98%), de nem kötődik a nemihormonkötő globulinhoz (SHBG-hez) vagy a kortikoszteroid-kötő globulinhoz (CBG-hez). Dinamikus egyensúlyi állapotban a nomegesztrol-acetát látszólagos megoszlási térfogata 1645 ? 576 l.

Biotranszformáció
A nomegesztrol-acetát a májban lévő citokróm P450-enzimeken, főként a CYP3A4-en és a
CYP3A5-ön keresztül különböző inaktív hidroxilált metabolitokká bomlik, amiben lehet, hogy a CYP2C19 és a CYP2C8 is részt vesz. A nomegesztrol-acetát és annak hidroxilált metabolitjai kiterjedt, 2. fázisú metabolizmuson mennek keresztül, és glükuronid- és szulfát-konjugátumok képződnek. Dinamikus egyensúlyi állapotban a látszólagos clearance 26 l/óra.

Elimináció
Dinamikus egyensúlyi állapotban az eliminációs felezési idő (t1/2) 46 óra (tartomány: 28-83 óra között). A metabolitok eliminációs felezési idejét nem határozták meg.
A nomegesztrol-acetát a vizelettel és a széklettel ürül. A dózis megközelítőleg 80%-a választódik ki a vizelettel és a széklettel 4 napon belül. A nomegesztrol-acetát kiválasztódása 10 nap után csaknem teljes, és a széklettel kiürült mennyiség nagyobb volt, mint ami a vizelettel választódott ki.

Linearitás
A 0,625-5 mg-os tartományban dózislinearitást észleltek (fertilis és post-menopausában lévő nőknél történő mérés alapján).

Dinamikus egyensúlyi állapot
A nomegesztrol-acetát farmakokinetikáját az SHBG nem befolyásolja.
A dinamikus egyensúlyi állapot 5 nap után alakul ki. A nomegesztrol-acetát kb. 12 ng/ml-es maximális plazmakoncentrációja az adagolást követően 1,5 órával alakul ki. Az átlagos, dinamikus egyensúlyi állapotú plazmakoncentráció 4 ng/ml.

Gyógyszerkölcsönhatások
A nomegesztrol-acetát in vitro nem idézi elő egyetlen citokróm P450-enzim jelentős indukcióját vagy inhibícióját sem, és nem lép klinikailag jelentős interakcióba a P-gp-transzporterrel.

Ösztradiol

Felszívódás
Szájon át történő alkalmazást követően az ösztradiol jelentős "first-pass" effektuson megy keresztül.
Abszolút biohasznosulása 1%. A tápláléknak nincs klinikailag jelentős hatása az ösztradiol biohasznosulására.

Eloszlás
Az exogén és endogén ösztradiol megoszlása hasonló. Az ösztrogének széleskörűen eloszlanak a szervezetben, és rendszerint magasabb koncentrációkban találhatók meg a nemi hormonok célszerveiben. Az ösztradiol a vérben az SHBG-hoz (37%) és az albuminhoz (61%) kötődve kering, miközben mindössze körülbelül 1-2%-a található szabad formában.

Biotranszformáció
A szájon át alkalmazott, exogén ösztradiol nagymértékben metabolizálódik. Az exogén és endogén ösztradiol metabolizmusa hasonló. Az ösztradiol a bélben és a májban gyorsan alakul át különböző metabolitokká, elsősorban ösztronná, amelyek ezután konjugálódnak, és entero-hepaticus körforgásban vesznek részt. Különféle enzimatikus működések, köztük az ösztradiol-dehidrogenázok,
a szulfotranszferázok és az aril-szulfatázok hatására az ösztradiol, az ösztron, valamint az ösztron-szulfát között dinamikus egyensúly alakul ki. Az ösztron és az ösztradiol oxidációjában citokróm P450-enzimek, főként a CYP1A2, a CYP1A2 (extrahepaticus), a CYP3A4, a CYP3A5, valamint a CYP1B1 és a CYP2C9 vesznek részt.

Elimináció
Az ösztradiol gyorsan kiürül a keringésből. A metabolizmus és az entero-hepaticus körforgás következtében egy nagy keringő ösztrogén-szulfát- és glükuronidkészlet van jelen. Ez az ösztradiol esetén egy nagyon változó, kiindulási értékre korrigált eliminációs felezési időt eredményez, ami a számítások szerint intravénás adás után 3,6 ± 1,5 óra.

Dinamikus egyensúlyi állapot
Az ösztradiol maximális szérumkoncentrációja kb. 90 pg/ml, ami az adagolás után 6 órával alakul ki. Az átlagos szérumkoncentráció 50 pg/ml, és ez az ösztradiol-szint a női menstruációs ciklus korai és késői fázisának felel meg.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás hatása
A vesebetegségnek a Zoely farmakokinetikájára gyakorolt hatását értékelő vizsgálatokat nem végeztek.

Májkárosodás hatása
A májbetegségnek a Zoely farmakokinetikájára gyakorolt hatását értékelő vizsgálatokat nem végeztek.
Lehet azonban, hogy a szteroid hormonok a károsodott májműködésű betegeknél rosszul metabolizálódnak.

Etnikai csoportok
A farmakokinetikai tulajdonságok etnikai csoportokban történő értékelésére irányuló, szabályszerű vizsgálatokat nem végeztek.

Gyermekek és serdülők
A nomegesztrol-acetát (mint elsődleges célpont) farmakokinetikája a Zoely egyszeri orális adagja után az egészséges postmenarchealis női serdülőknél és felnőtt egyéneknél hasonló volt. Azonban az egyszeri orális adag után az ösztradiol-komponens (mint másodlagos célpont) expozíciója 36%-kal alacsonyabb volt a serdülőknél, mint a felnőtt vizsgálati alanyoknál. Ennek az eredménynek a klinikai jelentősége nem ismert.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ösztradiollal, nomegesztrol-acetáttal vagy ezek kombinációjával végzett ismételt adagolású dózistoxicitási vizsgálatok a várt ösztrogén és gesztagén hatásokat mutatták.
A kombinációval végzett, reprodukcióra kifejtett toxicitási vizsgálatok foetotoxicitást mutattak, ami konzisztens az ösztradiol-expozícióval.
A kombinációval genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek. A nomegesztrol-acetát nem genotoxikus.
Ugyanakkor nem szabad arról elfeledkezni, hogy a szexuálszteroidok képesek elősegíteni bizonyos hormonfüggő szövetek és tumorok növekedését.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

28 db filmtablettát tartalmazó PVC/alumínium buborékcsomagolás (24 db fehér, hatóanyagot tartalmazó tabletta és 4 db sárga placebotabletta).

Kiszerelések: 28, 84, 168 vagy 364 filmtabletta.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

A szükségtelenné vált kombinált orális fogamzásgátló (COC) tablettákat (beleértve a Zoely tablettákat) nem szabad a szennyvízbe vagy a városi csatornahálózatba juttatni. A tablettában lévő hormonális hatóanyagok káros hatással lehetnek a vízi környezetre, ha elérik azt. A tablettákat vissza kell vinni a gyógyszertárba vagy más biztonságos módon, a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell megsemmisíteni. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Theramex Ireland Limited
3rd Floor, Kilmore House,
Park Lane, Spencer Dock,
Dublin 1
D01 YE64
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/11/690/001
EU/1/11/690/002
EU/1/11/690/003
EU/1/11/690/004


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2011. július 27.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2021. május 10.

10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.


























Várandósság,szopt.

4.6 pontban - "Terhesség és szoptatás").

A vénás thromboembolia (VTE) tünetei (mélyvénás thrombosis és pulmonalis embolia)
Tünetek esetén a nőknek azt kell tanácsolni, hogy kérjenek sürgős orvosi segítséget és tájékoztassák az egészségügyi szakszemélyzetet, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) szednek. A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei lehetnek:
- a láb és/vagy a lábfej egyoldali duzzanata, vagy egy véna mentén lévő duzzanat a lábon;
- fájdalom vagy érzékenység a lábban, ami csak állás vagy séta során érezhető; - az érintett láb fokozott melegsége; a bőr vörös vagy elszíneződött a lábon.

A tüdőembólia (TE) tünetei lehetnek:
- hirtelen fellépő megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
- hirtelen köhögés, amelyhez haemoptoe kapcsolódhat;
- éles mellkasi fájdalom; - súlyos szédelgés vagy szédülés; - gyors vagy szabálytalan szívverés.

Ezek közül a tünetek közül (pl. "légszomj", "köhögés") van néhány nem specifikus, amelyek helytelenül, sokkal általánosabb vagy kevésbé súlyos esetek (pl. légúti fertőzések) tüneteiként értelmezhetők.
Az érelzáródás egyéb jelei lehetnek: hirtelen fájdalom, duzzanat és egy végtag enyhe kék elszíneződése.
Ha az elzáródás a szemben lép fel, a tünetek a fájdalommentes homályos látástól a látás elvesztéséig terjedhetnek. A látásvesztés néha szinte azonnal bekövetkezik.

Az artériás thromboembolia (ATE) kockázata
Epidemiológiai vizsgálatok összefüggést találtak a kombinált hormonális fogamzásgátlók (CHC-k) alkalmazása és az artériás thromboembolia (myocardialis infarctus) vagy cerebrovascularis történés
(pl. tranziens ischaemiás attack, stroke) kockázatának növekedése között. Az artériás thromboemboliás események halálos kimenetelűek lehetnek.

Az artériás thromboembolia (ATE) kockázati tényezői
Az artériás thromboemboliás szövődmények, vagy a cerebrovascularis történés kockázata nő a kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) alkalmazó, kockázati tényezőkkel (lásd táblázat) rendelkező nőknél. A Zoely ellenjavallt, ha egy nő az artériás thromboembolia (ATE) egy súlyos, vagy több kockázati tényezőjével rendelkezik, ami a nőt az artériás thrombosis tekintetében magas kockázatnak teszi ki (lásd 4.3 pont). Ha egy nő több mint egy kockázati tényezővel rendelkezik, lehetséges, hogy a kockázat növekedése nagyobb, mint az egyes tényezők kockázatának összege - ebben az esetben a nő összkockázatát kell figyelembe venni. Ha az előnyök és kockázatok arányát negatívnak tartják, a kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az artériás thromboembolia (ATE) kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Növekvő életkor

Különösen 35 éves kor felett
Dohányzás
A nőknek azt kell tanácsolni, hogy ne dohányozzanak, ha kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) szeretnének alkalmazni. A 35 évesnél idősebb nőknek, akik folytatják a dohányzást, kifejezetten tanácsolni kell, hogy
egy másik fogamzásgátló módszert alkalmazzanak.
Hypertonia


Kockázati tényező
Megjegyzés
Obesitas (30 kg/m2 feletti testtömegindex).

A kockázat jelentősen nő, ahogy a BMI emelkedik.

Különösen fontos figyelembe venni, ha a nőnek egyéb kockázati tényezői is vannak.

Pozitív családi anamnaesis (egy testvérnél vagy szülőnél, különösen viszonylag fiatal korban, pl.
50 éves kor előtt, valaha előfordult vénás thromboembolia)
Ha gyanítható az örökletes hajlam, a nőnek ki kell kérnie a szakorvos tanácsát, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásáról dönt.
Migrén

A migrén gyakoriságának, vagy súlyosságának növekedése a kombinált hormonális fogamzásgátló (CHC) alkalmazása alatt (ami egy cerebrovascularis esemény előjele lehet) indokolhatja az alkalmazás azonnali felfüggesztését.

A nemkívánatos érbetegségekkel kapcsolatos egyéb egészségi állapotok
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, valvularis szívbetegség és pitvar-fibrillatio, dyslipoproteinaemia és szisztémás lupus erythematosus


Az artériás thromboembolia (ATE) tünetei
Tünetek esetén a nőknek azt kell tanácsolni, hogy kérjenek sürgős orvosi segítséget és tájékoztassák az egészségügyi szakszemélyzetet, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót (CHC-t) szednek. A cerebrovascularis történés tünetei lehetnek:
- az arc, a kar, vagy a láb hirtelen zsibbadása vagy gyengesége, főként a test egyik oldalán;
- hirtelen járászavar, szédülés, az egyensúly, vagy koordináció elvesztése;
- hirtelen zavar, zavaros beszéd, vagy megértés;
- hirtelen zavar a látásban - egyik, vagy mindkét szemnél;
- hirtelen fellépő, súlyos vagy elhúzódó fejfájás, aminek az oka nem ismert; - eszméletvesztés vagy ájulás, rohammal vagy a nélkül.

Az átmeneti tünetek tranziens ischaemiás attack (TIA) eseményére utalnak.

A myocardialis infarctus (MI) tünetei lehetnek:
- fájdalom, kellemetlen érzés, nyomás, nehézség, szorító vagy teltségérzés a mellkasban, a karban, vagy a szegycsont alatt;
- a hátba, állkapocsba, torokba, karba, gyomorba sugárzó kellemetlen érzés;
- teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
- izzadás, hányinger, hányás, szédülés;
- rendkívüli gyengeség, szorongás vagy légszomj; - gyors, vagy szabálytalan szívverés.

Tumorok
• Epidemiológiai vizsgálatokban a cervix carcinoma fokozott kockázatáról számoltak be a kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) hosszú távon (> 5 év) alkalmazóknál, de folyik a vita arról, hogy ezt milyen mértékben befolyásolja a szexuális magatartás és az egyéb tényezők, pl. a humán papillomavírus (HPV) hatása. A Zoely-t alkalmazók esetén nem állnak rendelkezésre a cervix carcinoma kockázatára vonatkozó epidemiológiai adatok.
• A nagyobb dózist tartalmazó (50 mikrogramm etinilösztradiol) kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazásával az endometrium- és ovarium carcinoma kockázata csökken. Az, hogy ez a 17-béta-ösztradiolt tartalmazó kombinált orális fogamzásgátlókra (COC-kra) is érvényes-e, még megerősítésre vár.
• 54 epidemiológiai vizsgálat metaanalízise arról számolt be, hogy a jelenleg kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) alkalmazó nőknél kis mértékben magasabb az emlőrák diagnosztizálásának relatív kockázata (RR = 1,24). A magasabb kockázat a kombinált orális fogamzásgátló alkalmazásának abbahagyása utáni 10 év alatt fokozatosan megszűnik. Mivel az emlőrák ritka a 40 évnél fiatalabb nőknél, a jelenleg és nemrégiben kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) alkalmazók körében nagyobb számban diagnosztizált emlőrák kockázata az emlőrák összesített kockázatához képest alacsonynak számít. A kombinált orális fogamzásgátlókat életükben valaha is alkalmazók körében diagnosztizált emlőrák általában klinikailag kevésbé előrehaladott, mint a kombinált orális fogamzásgátlókat soha nem alkalmazók körében. A fokozott kockázat megfigyelt tendenciája az emlőrák - kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) alkalmazóknál történő - korábbi diagnosztizálásának, a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) biológiai hatásainak vagy a kettőnek együttes következménye lehet.
• A kombinált orális fogamzásgátlókat (COC-kat) alkalmazóknál ritka esetekben benignus májdaganatokról és még ritkábban malignus májdaganatokról számoltak be. Elszigetelt esetekben ezek a daganatok életveszélyes intraabdominalis vérzésekhez vezettek. Ezért a differenciáldiagnózis során májtumorra kell gondolni, ha egy kombinált orális fogamzásgátlót
(COC-t) szedő nőnél erős, a has felső részén észlelt fájdalom, illetve májmegnagyobbodásra vagy intraabdominalis vérzésre utaló jelek jelentkeznek.

Meningeoma
A nomegesztrol-acetát alkalmazásával kapcsolatban meningeoma (egyszeres vagy többszörös) előfordulásáról számoltak be, különösen nagy dózisban és hosszabb ideig (több évig) tartó alkalmazás esetén. A betegeket a klinikai gyakorlatnak megfelelően monitorozni kell a meningeoma jelei és tünetei tekintetében. Ha a betegnél meningeomát diagnosztizálnak, elővigyázatosságból minden nomegesztrol-acetát-tartalmú kezelést le kell állítani.
Van néhány bizonyíték arra, hogy a meningeoma kockázata csökkenhet a nomegesztrol-acetát-kezelés abbahagyása után.

Hepatitis C
• A klinikai vizsgálatokban, amikor a hepatitis C-vírus (HCV) kezelésére az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavir kombinációs terápiát dazabuvirral együtt vagy a nélkül adták, jelentősen gyakoribb volt a normálérték felső határánál (ULN) 5-ször nagyobb GPT- (ALAT) szint-emelkedés az etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, mint például kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél. Ezenkívül a glekapr