Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DECAPEPTYL DEPOT POR ÉS OLDÓSZ SZUSZP INJEKCIÓHOZ 1AMP+1X1ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ferring Magyarország Kft.
Hatástani csoport:
L02AE Gonadotropin releasing hormon analógok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05310/01
Hatóanyagok:
TriptorelinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
35022 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Húgy-és ivarszervi bántalmak (urológia)
Illetékes szakorvos
Klinikai onkológia
Onkoradiológia
Sugártherápia
Szülészet-nőgyógyászat
Urológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,0035022,00
Közgyógy35022,000,00
Eü kiemelt34722,00300,00
Üzemi baleset35022,000,00
Közgyógy eü.kiemelt35022,000,00
Teljes0,0035022,00
Egyedi engedélyes0,0035022,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Férfiaknak:
Előrehaladott hormonfüggő prostatacarcinoma. A prostatacarcinoma hormonérzékenységének megállapítása a hormon szuppresszív/ablativ kezelés szükségességének eldöntéséhez.

Nőknek:
Uterus myomatosus, endometriosis.
A méhizomszövet jóindulatú daganataiban (uterus myomatosus), amikor a petefészekben képződő hormonokat kell csökkenteni; a myoma tervezett eltávolítását (hysterectomia) megelőzően az egyes myomás gócok nagyságának csökkentését célzó beavatkozásként a climacterium bekövetkezte előtti időszakban.
Szimptomatikus, laparoscopiával igazolt endometriosisban, ha az ovarialis hormonképződés csökkenését figyelembe véve elsőként nem a műtét választandó.
Asszisztált reprodukcióban az LH-szint idő előtti nemkívánatos emelkedésének megelőzésére.

Gyermekeknek:
Pubertas praecox (lányoknál 9 év alatt, fiúknál 10 év alatt).




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A gyógyszer kizárólag megfelelően képzett szakorvos felügyelete mellett alkalmazható ott, ahol a hatás figyelemmel kísérésére a kívánt intézményi háttér biztosított.

A gyermekek triptorelin kezelését a pubertas praecox kezelésében jártas gyermek endokrinológus, gyermekgyógyász vagy endokrinológus felügyelete alatt kell végezni.

Az elhúzódó hatású injekció elkészítésében pontosan követni kell a 6.6 pontban leírtakat.

Egy egyszeri injekció tartalmát a szuszpenziós szer hozzáadása után 28 naponként, subcutan (a has, far vagy comb), vagy intramusculárisan mélyen az izomba kell beadni. A beszúrás helyét havonta változtatni kell.

Vesekárosodásban szenvedő betegeknek nem szükséges a dóziscsökkentés, ill. az injekcióbeadás időközének meghosszabbítása.

Prostatacarcinoma:
Szokásos adagja 4 hetenként 1 ampulla. A kezelési ciklusokat pontosan be kell tartani.
Diagnosztika: 3 hónapos kezelés után igazolni kell, hogy a prostatacarcinoma androgéndependens-e és a kezelés folytatható-e.
A hormonfüggő prostatacarcinoma Decapeptyl Depot injekcióval történő kezelése hosszú távú.
A terápia sikerét (remissio, a kórkép stabilizálódása) rendszerint klinikai vizsgálatokkal (ultrahang, röntgen, csontscintrigráfia), valamint a prostata specifikus antigén (PSA) és a szérum tesztoszteronszintjének meghatározásával ellenőrizni kell. A döntő diagnosztikai paraméter a prostata-specifikus antigén szérumkoncentrációja, ami prostatadaganatban rendszerint 10 ng/ml fölötti. Az ellenőrzés során a Decapeptyl Depot injekció indukálta androgénelvonás után bekövetkezett PSA-értékek változását vizsgálják. Ezért a Decapeptyl Depot injekció három hónapon keresztül történő adása előtt és után is meg kell határozni a PSA és az össz-tesztoszteron értéket. Pozitív az eredmény, ha 3 hónap elteltével a tesztoszteronszint eléri a kasztrációs szintet (<1 ng/ml), a PSA-érték pedig csökkent. Ekkor javasolt a hormonablatív terápia (pl. Decapeptyl Depot). Negatív a teszt eredménye, ha elnyomott tesztoszterontermelés esetén a PSA-érték változatlan marad vagy növekszik. Ebben az esetben a hormonablatív terápiát le kell állítani. Ha a beteg klinikailag mégis reagál a kezelésre (pl. a fájdalmak és dysuriás panaszok enyhülnek, a prostata mérete csökken) akkor egy téves negatív eredmény lehetőségét kell fontolóra venni.
Ilyen ritka esetben a Decapeptyl Depot injekció használatát további három hónapig szükséges folytatni és a PSA-értéket ismételten ellenőrizni kell. A beteget szigorú megfigyelés alatt kell tartani.

Uterus myomatosus, endometriosis:
A csontritkulás lehetősége miatt a kezelés a 6 hónapot nem haladhatja meg.
A kezelés megkezdése előtt ösztrogéntartalmú készítmények (pl. fogamzásgátló tabletta) szedését abba kell hagyni. Uterus myomatosus és endometriosis esetén az első hónapban a fogamzásgátlásra nem-hormonális módszereket kell alkalmazni (pl. gumióvszer).
Asszisztált reprodukció: Az egyszeri adagot a ciklus 2. vagy 3. napján (follicularis fázis) vagy a ciklus 22. napján (lutealis fázis) kell alkalmazni.

Gyermekek:
A kezelés kezdetén az adagolást a testtömeg alapján kell meghatározni. Egy triptorelin injekciót kell beadni a 0. napon, majd a 14. és a 28. napon. Ezután 4 hetenként kell beadni egy injekciót. Amennyiben az elért hatás nem kielégítő, az injekciót 3 hetente lehet beadni.
A testtömeg alapján meghatározott adagolást az alábbi táblázat tartalmazza.

Testtömeg
Adagolás
<20 kg
1,875 mg (a feloldott szuszpenzió térfogatának a fele)
20 kg-30 kg
2,5 mg (a feloldott szuszpenzió térfogatának a kétharmada)
>30 kg
3,75 mg (egy egész adag)

A kezelést be kell fejezni, ha a 12 évesnél idősebb lányoknál és 13 évesnél idősebb fiúknál a csontérés befejeződött.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Általában:
A GnRH-agonisták alkalmazása a csont ásványi anyaga sűrűségének csökkenését okozhatja. Az előzetes adatok az mutatják, hogy férfiak esetén biofoszfonát GnRH-agonistával való kombinált alkalmazása csökkentheti a csont ásványi anyag veszteségét. Különleges figyelmet kell fordítani azokra a betegekre, akiknél az oszteoporózis egyéb rizikófaktorai is jelen vannak (pl. krónikus alkoholizmus, dohányzás, a csont ásványi anyag sűrűségét csökkentő gyógyszerekkel történő hosszú távú kezelés, pl. görcsoldók, vagy kortikoidok, családi előtörténetben szereplő oszteoporózis, alultápláltság).

A triptorelin felírása előtt igazolni kell, hogy a beteg nem várandós.
Ritkán, GnRH-agonistával való kezelés felfedhet egy előzetesen nem ismert gonadotrop hormontermelő hipofízis adenomát. Ezeknél a betegeknél hipofizis apoplexia jelentkezik, amelyet a hirtelen jelentkező fejfájás, hányás, látási zavarok és szemizombénulás jellemez.

A GnRH-agonistákkal -mint a triptorelin - kezelt betegeknél a depressziós estek (amelyek súlyosak is lehetnek) előfordulásának esélye megnövekedett. Ezért a betegeket tájékoztatni kell és a tünetek megjelenésekor megfelelő kezelésben kell részesíteni

Prostatacarcinoma:
Kezdetben a triptorelin, egyéb GnRH-agonistákhoz hasonlóan, a szérum tesztoszteronszintjének átmeneti emelkedését okozza. Ennek következtében egyedi esetekben a kezelés első heteiben a prostatacarcinoma tünetei átmenetileg súlyosbodhatnak. A kezelés kezdetén megfontolandó megfelelő antiandrogénnel végzett kiegészítő kezelés alkalmazása a szérum tesztoszteronszint kezdeti emelkedésének és a klinikai tünetek súlyosbodásának kivédésére.

Egyéb GnRH-agonistákhoz hasonlóan egyedi esetekben gerincvelő-kompressziót vagy húgycső elzáródást figyeltek meg. Ha gerincvelő-kompresszió vagy vesekárosodás alakul ki, el kell kezdeni ezen szövődmények szokásos kezelését és rendkívüli esetekben azonnali orchiectomia (sebészi kasztráció) elvégzését is fontolóra kell venni. A kezelés első heteiben szoros megfigyelés alatt kell tartani különösen azokat a betegeket, akiknél gerincmetasztázis, gerincvelő-kompresszió és húgyúti elzáródás alakult ki.

Sebészi kasztrálás után a triptorelin nem eredményezi a szérum tesztoszteronszintjének további csökkenését.

A hosszú távú androgén depriváció történjen az akár bilaterális orchiectomia vagy a GnRH-analóg alkalmazása miatt, növeli a csonveszteség veszélyét, oszteoporózishoz vezethet és növeli a csonttörések veszélyét.

Androgén-deprivációs kezelés hatására megnyúlhat a QT-szakasz.
Azoknál a betegeknél, akiknek anamnézisében vagy hajlamosító tényezői között szerepel a QT-szakasz megnyúlása, és az olyan betegeknél, akik olyan kísérő gyógyszereket szednek, amelyek meghosszabbíthatják a QT-intervallumot -beleértve a torsades de pointes típusú ritmuszavarra hajlamosító gyógyszereket- (lásd 4.5), a Decapeptyl Depot injekcióval történő kezelés megkezdése előtt a kezelőorvosnak a gyógyszer alkalmazásával járó haszon/kockázat arányát gondosan fel kell mérni.

Továbbá, epidemiológiai adatok szerint metabolikus változások (pl. glükóz-intolerancia, steatosis hepatis) vagy a cardiovascularis betegségek megnövekedett kockázatát figyelték meg androgén-deprivációs terápia alatt. Mindazonáltal a prospektív adatok nem erősítették meg az összefüggést a GnRH-analóg-kezelés és a cardiovascularis halálozás növekedése között. A magas kockázatú metabolikus vagy cardiovascularis betegeket a kezelés megkezdése előtt gondosan ki kell vizsgálni és az androgén-deprivációs kezelés alatt gondosan monitorozni kell.


A triptorelin terápiás dózisban szuppresszálja a hypophysis-gonád rendszert. A kezelés megszüntetése után a normál működés általában helyreáll. Ezért a hypophysis-gonád rendszer GnRH-val történő kezelés alatt vagy a kezelés megszakítása után végzett diagnosztikai tesztje félrevezető lehet.

Nők:

A Decapeptyl Depot injekciót kizárólag alapos kivizsgálás (pl. laparoszkópia) után lehet felírni.

A triptorelin felírása előtt igazolni kell, hogy a beteg nem várandós.

Mivel a menstruációnak triptorelin-kezelés alatt meg kell szűnnie, a menstruáció rendszeres folytatódása esetén a kezelőorvost tájékoztatni kell.

A csont ásványi anyaga sűrűségének csökkenése
A GnRH-agonisták alkalmazása egy hat hónapos kezelési időszak alatt a csont ásványi anyag sűrűségének valószínűleg havonta átlagosan 1%-os csökkenését okozza.
A csont ásványi anyag sűrűségének minden 10%-os csökkenése a csonttörések veszélyének két-háromszoros megnövekedésével jár együtt. Ezért kiegészítő terápia nélkül a kezelés a 6 hónapot nem haladhatja meg.
A kezelés befejezése után a csontveszteség 6-9 hónapon belül rendeződik.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok alapján a nők többségénél a kezelés befejezése után a csontveszteség rendeződik.

Nem állnak rendelkezésre specifikus adatok olyan betegekről, akiknél az oszteoporózis már megállapított, vagy akiknél az oszteoporózis rizikófaktorai is jelen vannak (pl. krónikus alkoholizmus, dohányzás, a csont ásványi anyag sűrűségét csökkentő gyógyszerekkel történő hosszú távú kezelés, pl. görcsoldók, vagy kortikoidok, családi előtörténetben szereplő oszteoporózis, alultápláltság pl. anorexia nervosa). Mivel a csont ásványi anyag sűrűségének csökkenése ezeknél a betegeknél valószínűleg még veszélyesebb, a triptorelinnel történő kezelést egyedileg kell elbírálni és nagyon alapos mérlegelés után kizárólag akkor lehet elkezdeni, ha a kezelés előnyei jelentősebbek a kezelés veszélyeinél. Meg kell fontolni olyan további intézkedések megtételét is, amelyek a csont ásványi anyag sűrűségének vesztését megelőzik.

Uterus myomatosus és endometriosis
A kezelés alatt bekövetkező vérzés, az első hónapot kivéve, rendellenes és a plazma ösztrogénszintjének vizsgálatát teszi szükségessé. Ezeknek a szinteknek 50 pg/ml szint alatt kell lenniük és társult organikus károsodás lehetőségére kell gondolni.

A kezelés abbahagyása után petefészek funkciók helyreállnak pl. az utolsó injekció beadása után 7-12 héttel a menstruációs vérzés helyreáll.
A kezelés első hónapjában fogamzásgátlásra nem-hormonális módszert kell alkalmazni mivel a gonadotropinok kezdeti felszabadulásának következtében ovuláció következhet be. A nem-hormonális fogamzásgátló módszert használni kell az utolsó injekció beadása utáni negyedik héttől is a menstruáció újrakezdődéséig vagy más fogamzásgátló módszer alkalmazásáig.

Uterus myomatosus kezelése alatt az uterus és a myoma méretét ultrahanggal rendszeresen ellenőrizni kell.
Az uterus méretének a myomáéhoz mérten aránytalanul gyors csökkenése néhány esetben vérzést és sepsist okozott.
Jelentettek néhány olyan esetet, ahol a GnRH-kezelést követően a submucosus fibromából vérzést tapasztaltak. A vérzés általában a kezelés megkezdése után 6-10 héttel jelentkezett.

Női meddőség:
A GnRH-analógok és gondotropinok alkalmazásával indukált tüszőérés serkentés erőteljesen megnövekedhet az arra hajlamos betegek egy kisebb részében, különösen policisztás ovárium szindróma (PCOS) esetén.
A triptorelin és gonadotropinok kombinációjának alkalmazásával összefüggésben, mint egyéb GnRH-analógok esetén is, jelentettek petefészek túlstimulálási szindrómát (OHSS).

Vese- vagy májkárosodásban szenvedő betegek esetén az átlagos terminális felezési idő 7-8 óra, összehasonlítva az egészségesek 3-5 órás terminális felezési idejével. Az ilyen elhúzódó expozíció ellenére nem várható, hogy a triptorelin az embrió transzfer idején a keringésben jelen lesz.

Gyermekek:
A kezelés megkezdésekor gyermek életkorának lányok esetében 9 év alatt, fiúk esetében 10 év alatt kell lenni.
A kezelés megkezdésekor lányoknál a kezdeti ovárium stimuláció, amelyet a kezelés következtében létrejövő ösztrogénmegvonás követ, az első hónapban enyhe vagy közepes mértékű vérzéshez vezethet.
A kezelés befejezése után a pubertásra jellemző tulajdonságok fejlődnek ki. A későbbi fertilitásra vonatkozó adatok korlátozottak. A legtöbb lánynál átlagosan a kezelés befejezése után egy évvel rendszeres menstruáció kezdődik.
A pubertas praecox GnRH-val történő kezelése során a csont ásványi anyaga sűrűsége csökkenhet. Azonban a kezelés felfüggesztése után a felszaporodott csontállomány megmarad és úgy tűnik, hogy a kezelés nem befolyásolja a késői serdülőkori maximális csonttömeget.
A GnRH-kezelés befejezése után a combfej epiphysisének elmozdulása látható. Az elképzelés szerint a GnRH-kezelés alatti alacsony ösztrogénszint gyengíti az epiphysis lemezt. A kezelés befejezése után a fokozott növekedési sebesség a nyíróerő csökkenését eredményezi, ami az epiphysis elmozduláshoz szükséges.
Előrehaladott agydaganatban szenvedő gyerekek kezelését egyedileg, a kezelés terápiás előny/kockázat arányának gondos mérlegelése után lehet elvégezni.
A pszeudo-pubertas praecoxot (gonadális vagy adrenális tumor, vagy hyperplasia) és a gonadotropin-független pubertas praecoxot (tesztikuláris toxicosis, familiáris Leydig sejt hyperplasia) ki kell zárni.

Gyermekeknél és felnőtteknél allergiás és anafilaktoid reakciókat jelentettek. Ezek mind helyi, mind pedig szisztémás reakciók lehetnek. Az allergiás reakció patogenezisét nem sikerült tisztázni. Gyermekek esetében nagyobb számban jelentettek allergiás reakciókat.

Idiopathiás koponyaűri nyomásfokozódás
Idiopathiás koponyaűri nyomásfokozódást (pseudotumor cerebri) jelentettek triptorelinnel kezelt gyermekeknél. A betegeket figyelmeztetni kell az idiopathiás koponyaűri nyomásfokozódás jeleire és tüneteire, beleértve a súlyos vagy visszatérő fejfájást, a látászavarokat és a fülzúgást. Ha idiopathiás koponyaűri nyomásfokozódás lép fel, mérlegelni kell a triptorelin-kezelés leállítását.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásokat nem vizsgálták.

Azonban a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket a jelentkező szédülés, aluszékonyság és látászavarok ronthatják, melyek lehetnek a kezelés mellékhatásai vagy a fennálló betegség következményei.


4.9 Túladagolás

A triptorelin túladagolásáról nem áll rendelkezésre elegendő tapasztalat ahhoz, hogy a lehetséges mellékhatásokkal kapcsolatban következtetéseket lehessen levonni. Figyelembe véve a csomagolását és gyógyszerformáját túladagolás nem várható. Túladagolás esetén tüneti kezelés javasolt.





Kölcsönhatás

4.5. Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Amennyiben a triptorelint a hipofízis gondotropin szekrécióját befolyásoló gyógyszerekkel együtt alkalmazzák, körültekintéssel kell eljárni és a beteg hormonális állapotát ellenőrizni kell.

Mivel az androgén-deprivációs kezelés meghosszabbíthatja a QT-szakaszt, ezért a Decapeptyl Depot injekció és a QT-szakaszt meghosszabbító vagy torsades de pointes típusú ritmuszavar kialakulására hajlamosító gyógyszerkészítmények, úgymint IA (például kinidin, dizopiramid) vagy III. osztályú (például amiodaron, szotalol, dofetilid, ibutilid) antiarrhythmiás gyógyszerek, metadon, moxifloxacin, antipszichotikumok stb. együttes alkalmazását alaposan meg kell fontolni (lásd 4.4 pont).

Szabályos gyógyszerinterakciós vizsgálatokat nem végeztek. Az általában használt gyógyszerekkel való kölcsönhatás lehetősége, beleértve a hisztamin-felszabadító hatással rendelkező gyógyszereket is, nem zárható ki.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai vizsgálatok és a forgalomba kerülést követő megfigyelések során a triptorelinnel kezelt betegeknél jelentett mellékhatások az alábbi táblázatokban láthatóak.
A csökkent tesztoszteron- vagy ösztrogénszint következményeként a legtöbb beteg esetén a leggyakrabban várható mellékhatás a hőhullámok jelentkezése (férfiaknál 30 %, nőknél 75-100 %). Ezen túlmenően impotencia és csökkent nemi vágy várható a férfiak 30-40 %-ánál, míg vérzés/pecsételő vérzés, verítékezés, hüvelyi szárazság és/vagy fájdalmas közösülés, csökkent nemi vágy, fejfájás, hangulati változások a nők több mint 10 %-ánál.

Amiatt a tény miatt, hogy a tesztoszteronszint a kezelés első hetében rendszerint emelkedik, a tünetek és a panaszok rosszabbodása várható (pl. húgyúti elzáródás, csontfájdalom a metasztázisok miatt, gerincvelő-kompresszió, izomgyengeség és nyirokpangás a lábakban). A lábak gyengeségével és zsibbadásával járó idegek kompresszióját figyelték meg.

Férfiak:
A triptorelin-kezeléssel összefüggő leggyakrabban előforduló mellékhatások, mint ahogy az egyéb GnRH-agonistával végzett kezelés során vagy sebészi kasztráció után is megfigyelhető, a farmakológiai hatásból eredő mellékhatások voltak: kezdeti tesztoszteronszint emelkedés, amelyet a tesztoszteron szinte teljes mértékű szuppressziója követett.
Ezek a hatások hőhullámok (50 %), erectilis diszfunkció (4 %) és libido csökkenés (3 %).

Az alábbi mellékhatásokat, mint a triptorelin kezeléssel összefüggésbe hozható mellékhatásokat jelentették. Ezek közül a legtöbb, a kémiai vagy sebészi kasztrációval összefüggésbe hozható mellékhatásként ismert.

Szervrendszeri kategória
Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem becsülhető meg)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések



Orr-garat gyulladás
Immunrendszeri betegségek és tünetek

Túlérzékenység
Anafilaxiás reakció

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek


Étvágycsökkenés
Megnövekedett étvágy, köszvény, diabetes mellitus
Pszichiátriai kórképek
Csökkent libido
Hangulat megváltozása, depresszió(*), alvászavarok
Hangulat megváltozása, depresszió(**)
Álmatlanság, hangulatváltozások, zavart állapot, csökkent aktivitás, eufórikus hangulat, szorongás, a libido elvesztése
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás

Szédülés, paresztézia, az emlékezőkészség csökkenése, az ízérzés zavara, aluszékonyság, dystasia
Szembetegségek és szemészeti tünetek



A szem érzékelésének zavarai, látásromlás, homályos látás.
A fül és az egyensúly-érzélkelő szerv betegségei és tünetei



Fülzúgás, szédülés
Érbetegségek és tünetek
Hőhullám

Embólia, magas vérnyomás
Alacsony vérnyomás.
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek


Az asztma súlyosbodása
Nehézlégzés, súlyos nehézlégzés, orrvérzés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hányinger
A hasi tájék felső részének fájdalma, szájszárazság
Hasi fájdalom, székrekedés, hasmenés, hányás, hasi felfúvódás, flatulencia
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Túlzott verejtékezés
A szőrzet csökkenése, kopaszság.
Akne, bőrviszketés, bőrkiütés, hólyagosodás, angioödéma, csalánkiütés, purpura
A csont-izomrendszer és kötőszövet betegségei és tünetei
Csontfájdalom
Izomfájdalom, ízületi fájdalom

Hátfájás, izom-és csontfájdalom, végtagfájdalom, izomgörcsök, izomgyengeség, ízületi merevség, az ízületek duzzanata, izom-és csontmerevség, ízületi gyulladás
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Vizelési nehézség



Nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Erectilis diszfunkció
Gynecomastia
Heresorvadás
Emlőfájdalom, herefájdalom, rendellenes ejakuláció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Fáradtság, reakció és/vagy fájdalom az injekció beadási helyén, ingerlékenység

Gyengeség, bőrvörösség az injekció beadási helyén, gyulladás az injekció beadási helyén, duzzanat, fájdalom, hidegrázás, mellkasi fájdalom, influenza- szerű megbetegedés, láz, rossz közérzet
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei


Emelkedett laktát-dehidrogenáz, gamma-glutamiltranszferáz, glutamát-oxálacetát-transzamináz (más néven aszpartát-aminotranszferáz), glutamát-piruvát-transzamináz (más néven alanin-aminotranszferáz) vérszint, testtömeg-növekedés, testtömegcsökkenés
Emelkedett kreatinin-, karbamid- és alkalikus foszfatáz-vérszint, emelkedett vérnyomás, emelkedett testhőmérséklet,
QT-szakasz megnyúlása (lásd 4.4 és 4.5)
(*) hosszú távú alkalmazásnál
(**) rövid távú alkalmazásnál

A nyújtott hatású injekció beadását követő első héten a triptorelin a keringő tesztoszeron szintjének átmeneti emelkedését okozza. A keringő tesztoszteron szintjének kezdeti megemelkedése miatt a betegek egy kis hányada (?5 %) a prostatacarcinoma tüneteinek átmeneti rosszabbodását tapasztalhatja (tumour flare), amely általában a húgyúti tünetek (<2 %) és az áttétek miatt kialakult fájdalom (5 %) erősödésében nyilvánul meg és tünetileg kezelhető. Ezek a tünetek átmenetiek és általában 1-2 héten belül megszűnnek.
Egyedi esetekben a betegségtünetek súlyosbodása fordult elő akár húgyúti elzáródás, akár a metasztázisok következtében kialakuló gerincvelő-kompresszió miatt. Ezért a kezelés első heteiben szoros megfigyelés alatt kell tartani azokat a betegeket, akiknél metasztatikus gerinckárosodás és alsó-vagy felsőhúgyúti elzáródás alakult ki. (lásd 4.4 pont).
GnRH agonisták prosztatacarcinoma kezelésre történő alkalmazása összefüggésbe hozható a megnövekedett csontvesztéssel, amely oszteoporózishoz és a csonttörések veszélyének emelkedéséhez vezethet.

Nők:
A csökkent ösztrogénszint következményeként a leggyakrabban jelentett mellékhatások (? 10%) a fejfájás, csökkent libido, alvási zavarok, megváltozott lelki állapot, dyspareunia, fájdalmas menstruáció, vérzés, petefészek túlstimulálási szindróma, petefészek megnagyobbodás, medencei fájdalom, hasi fájdalom, vulvovaginális szárazság, túlzott verejtékezés, hőhullámok és gyengeség voltak.
Az alábbi mellékhatásokat, mint a triptorelin-kezeléssel összefüggésbe hozható mellékhatásokat jelentették. Ezek közül a legtöbb, a kémiai vagy sebészi kasztrációval összefüggésbe hozható mellékhatásként ismert.


Szervrendszeri kategória
Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem becsülhető meg)
Immunrendszeri betegségek és tünetek

Túlérzékenység
Anafilaxiás reakció

Pszichiátriai kórképek
Csökkent libido, megváltozott lelkiállapot, alvászavarok
Hangulat megváltozása, depresszió (*)
Hangulat megváltozása, depresszió (**)
Zavart állapot, szorongás.
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Fonákérzés.

Szédülés
Szembetegségek és szemészeti tünetek


Látásromlás
Homályos látás
A fül és az egyensúly-érzélkelő szerv betegségei és tünetei



Szédülés
Érbetegségek és tünetek
Hőhullám



Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek



Nehézlégzés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasi fájdalom
Hányinger

Hasi diszkomfort érzés, hasmenés, hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Túlzott verejtékezés


Bőrviszketés, bőrkiütés, angioödéma, csalánkiütés
A csont-izomrendszer és kötőszövet betegségei és tünetei
Csontfájdalom
Izomfájdalom, ízületi fájdalom
Hátfájás
Csontrendellenesség*, izomgörcsök, izomgyengeség
Nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Hüvelyi vérzés, vulvovaginális szárazság, dyspareunia, fájdalmas menstruáció, petefészek-megnagyobbodás, medencei fájdalom



Emlőfájdalom, menorrhagia, metrorrhagia, amenorrhea
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyengeség

Fáradtság, reakció az injekció és/vagy fájdalom az injekció beadási helyén, ingerlékenység

Bőrvörösség az injekció beadási helyén, gyulladás az injekció beadásának helyén, láz, rossz közérzet
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei


Emelkedett laktátdehidrogenáz, gamma-glutamiltranszferáz, glutamát-oxálacetát-transzamináz- (más néven aszpartát-aminotranszferáz), glutamát-piruvát-transzamináz- (más néven alanin-aminotranszferáz) vérszint, emelkedett koleszterinszint
Emelkedett vérnyomás, testtömeg növekedés, testtömeg csökkenés
(*) hosszú távú alkalmazásnál
(**) rövid távú alkalmazásnál

* A trabecularis csontok kismértékű vesztése előfordulhat. Ez a folyamat a kezelés abbahagyása után 6-9 hónapon belül reverzibilis (lásd 4.4 pont).

A kezelés elején a kezdeti átmeneti plazma-ösztradiolszint emelkedése alatt az endometriosis tünetei beleértve a medencei fájdalmat, a fájdalmas menstruációt nagyon gyakran (?10 %) erősödhetnek. Ezek a tünetek átmenetiek és általában 1-2 héten belül megszűnnek.
Az első injekciót követő hónapban genitális vérzés, beleértve menorrhagiát és a metrorrhagiát, fordulhat elő. Petefészek megnagyobbodást, medencei-és/vagy hasi fájdalmat lehet megfigyelni.

Gyermekek:
Gyermekekre vonatkozó általános tolerancia (lásd Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések).

Szervrendszeri kategória
Nagyon gyakori
(?1/10)
Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem becsülhető meg)
Immunrendszeri betegségek és tünetek


Anafilaxiás reakció
Túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek

Hangulat megváltozása, depresszió (*)
Hangulat megváltozása, depresszió (**)
Érzelmi labilitás, idegesség
Idegrendszeri betegségek és tünetek



Fejfájás, idiopathiás koponyaűri nyomásfokozódás (pseudotumor cerebri) (lásd 4.4 pont)
Szembetegségek és szemészeti tünetek



Homályos látás,
látásromlás
Érbetegségek és tünetek



Hőhullám
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek



Orrvérzés
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek


Hányinger, hányás
Hasi diszkomfort érzés, hasi fájdalom
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei



Bőrkiütés, angioödéma, csalánkiütés, kopaszság, bőrpír
A csont-izomrendszer és kötőszövet betegségei és tünetei



Epiphysisleválás***, izomfájdalom
Nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek


Hüvelyi vérzés, hüvelyi folyás
Genitális vérzés
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók




Bőrvörösség az injekció beadási helyén, gyulladás az injekció beadásának helyén, fájdalom, rossz közérzet, fájdalom az injekció beadási helyén
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei



Emelkedett vérnyomás, testtömeg-növekedés
(*) hosszú távú alkalmazásnál
(**) rövid távú alkalmazásnál

*** Triptorelinnel végzett kezelés alatt néhány esetben a combfej epiphysisének elcsúszását jelentették.
Már meglévő hipofízis daganat megnagyobbodását jelentették LH-RH-agonistával végzett kezelés során, de ezt nem figyelték meg triptorelinnel végzett kezelés alatt.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Hormonok és rokon vegyületek, ATC kód: L02A E04

Hatóanyaga a triptorelin a gonadorelin analógja. A nativ molekula 6. aminosavának cseréjével az agonista hatás erőteljesebbé vált és plazmafelezési idő hosszabb lett.
Blokkolja a hypothalamus-hypophysis-gonádtengelyt. A gonadotropin kezdeti, rövid ideig tartó stimulációja után a hypophysis gonadotropin részfunkciójának desensitivitásához (a receptor "down regulációjához") és ezzel az LH, FSH szuppressziójához vezet.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az injekció intramuscularis beadását követően 2-3 óra múlva jelenik meg a hatóanyag maximális koncentrációja a vérben. Ezután a triptorelin koncentrációja 24 órán belül jelentősen csökken. A 4. napon az érték eléri második maximumát, majd 44 nap után biexponenciálisan a kimutathatósági határ alá csökken. Subcutan beadás után a triptorelin-koncentráció emelkedése fokozatosabb és valamivel alacsonyabb, mint az im. injekció után. Subcutan beadás után a triptorelin-koncentráció csökkenése tovább tart, majd 65 nap után esik a kimutathatósági határ alá.

Biohasznosulás:
Férfiak: Az aktív hatóanyag szisztémás biohasznosulása im. depot-ból az első 13 nap 38,3%. A további felszabadulás lineáris, naponta átlagosan a dózis 0,92%-a. Subcutan injekció esetén a biohasznosulás az im. beadás 69%-a.
Nők: A 27. kísérleti napot követően átlagosan az alkalmazott adag 35,7%-a volt kimutatható. Ebből az első 13 nap során 25,5% szabadult fel, a további felszabadulás lineárisan következett be, naponta átlagosan a dózis 0,73%-ával.
A triptorelin kumulációjára a 6 hónapig tartó 28 napos időközönkénti alkalmazási és adagolási idő alatt egyik beadási mód esetében sem adódott példa. A triptorelin plazmaszintje kb. 100 pg/ml-re (középérték) csökkent a következő im. vagy sc. injekció beadását megelőzően. Feltételezhető, hogy a triptorelin szisztémásan nem hasznosítható része az injekció helyén metabolizálódik pl. makrofágok segítségével.
Prosztatadaganatos és korfüggő vesekárosodásban szenvedő betegek esetében a Decapeptyl Depot injekció összclearance-e a fiatal alanyokénak körülbelül 27%-a és esetükben a szórás is nagyobb volt.
A Decapeptyl Depot injekcióval történő terápia individualizálására vesekárosodásban szenvedő betegek esetében a renalis elminiáció alárendelt jelentősége és a triptorelin nagy terápiás szélessége miatt nincsen szükség.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Patkányokkal és egerekkel végzett hagyományos akut biztonságossági vizsgálatok során a mortalitást eredményező dózisszintek a humán terápiában alkalmazott dózisnak kb. a 10 000-szeresei voltak.
A hagyományos ismételt dózistoxicitási vizsgálatok során a triptorelin farmakológiai hatásából eredő elváltozásokat figyeltek meg, mely hatások reverzibilisnek bizonyultak.
A reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási vizsgálatok során, ha a kezelés a vemhesség korai szakaszában történt a magzatok fizikai fejlődése elmaradt a normáltól, ha a kezelés a vemhesség késői szakaszában történt a vajúdás elhúzódott és jelentős számban a vemhes állat pusztulásához vezetett. A triptorelin teratogén és embriotoxikus hatása nem bizonyított. A hagyományos karcinogenitási vizsgálatokban egereknél a triptorelin nem mutatott karcinogén hatást. Patkányoknál a hypohysis tumorok incidenciája emelkedett. A patkányok érzékenyebben reagáltak, mint az egerek és célszervnek - triptorelin hormonális hatása szempontjából - a hypophysis bizonyult. A vizsgálatban használt beltenyésztett patkánytörzs spontán hypophysistumor képződési aránya nagyon magas volt. A fajspecifikus, metabolikus eredetű vagy hormonfüggő tumorok kialakulása a karcinogenitási vizsgálatokban használt beltenyésztett állatokra jellemző és emberekre nem jellemző. Ezt támasztja alá az is, hogy a triptorelin embernél történő alkalmazása óta nem figyelték meg a hypophysistumorok számának emelkedését.
Lokális tolerancia vizsgálatok során tartós szövetkárosodást nem figyeltek meg.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 db színtelen egyszerhasználatos fecskendőbe töltött 172 mg töltettömegű, steril mikrokapszulák.
1 db egyszerhasználatos fecskendőbe töltött 1 ml töltettérfogatú szuszpendáló oldószer.
1 db műanyag összekötő, 2 db injekciós tű műanyag tálcában és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Az alábbi útmutató kizárólag egészségügyi szakembernek szól:

HASZNÁLATI ÚTMUTATÓ

Fontos információ:
1. A Decapeptyl Depot injekció az eredeti csomagolásában, a hűtőszekrényben tárolandó.
2. A Decapeptyl Depot injekciót a feloldást követően 3 percen belül fel kell használni.

A Decapeptyl Depot injekció komponenseinek áttekintése:




















1. Előkészítés
A szuszpenzió megfelelő előkészítéséhez szigorúan kövesse az alábbi utasításokat:

A
B
C
• A Decapeplty Depot injekciót tartalmazó dobozt vegye ki a hűtőszekrényből.
• Nyissa ki a műanyag összekötőt tartalmazó csomagolást, és vegye ki a dobozból.
• Csavarja le a port tartalmazó fecskendő kupakját. Tartsa a fecskendőt heggyel felfelé, hogy elkerülje a por kiömlését.
• Ütközésig csavarja a port tartalmazó fecskendőt a műanyag összekötő egyik csavarmenetére.

Ügyeljen arra, hogy ne érintse meg a műanyag összekötő csavarmenetét.

Ügyeljen arra, hogy ne nyomja meg az injekciós rudat.

A porral teli fecskendőt mindig a folyadékkal teli fecskendőt megelőzően csatlakoztassa.














D
E

• Csavarja le az oldószert tartalmazó fecskendő kupakját. Tartsa a fecskendőt heggyel felfelé, hogy elkerülje a folyadék kiömlését.
• Ütközésig csavarja az oldószert tartalmazó fecskendőt a műanyag összekötő másik csavarmenetére.
A MÁSIK OLDALON FOLYTATÓDIK
FORDÍTSA MEG

Ügyeljen arra, hogy ne nyomja meg az injekciós rudat.



















2. Feloldás

A szuszpenzió elkészítéséhez:
• Nyomja át az összes folyadékot a porral teli fecskendőbe.
• A szuszpenziót lassan nyomja oda-vissza a két fecskendőben, amíg az homogén, tejfehér vagy halványsárga nem lesz. Ügyeljen arra, hogy a fecskendőket egyenesen tartsa; ne hajlítsa meg.














1/2 vagy 2/3 adagok gyermekeknek:
A 1/2 vagy 2/3 adagok kiméréshez használja a műanyag összekötőn lévő dózisjelzéseket:

• Ellenőrizze, hogy a szuszpenzió abban a fecskendőben legyen, ami a műanyag összekötő eszköznek a dózisjelzéstől távolabbi végéhez van csatlakoztatva.
• Fordítsa a fecskendőket függőleges helyzetbe úgy, hogy a szuszpenziót tartalmazó fecskendő legyen felül.
• Várjon néhány másodpercet, és hagyja, hogy a hab leülepedjen.
• Lassan húzza lefelé az üres fecskendő injekciós rúdját, amíg a szuszpenzió el nem éri a 1/2 vagy 2/3 jelzést.

1/2 ADAG

2/3 ADAG

3. Beadás

* A szuszpenziót tartalmazó fecskendőt csavarja le az összekötő eszközről.
* Csavarja az injekciós tűt a fecskendőre.
* 3 percen belül adja be a szuszpenziót.






A Decapeptyl Depot injekció csak egyszerhasználatos, a fel nem használt szuszpenziót meg kell semmisíteni.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2-8 °C) tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.
Az elkészített szuszpenzió csak három percig stabil, elkészítés után azonnal felhasználandó.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Ferring Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Kft.
H- 1138 Budapest
Tomori u. 34.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-5310/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1996. november 14.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. november 4.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. május 07.


OGYÉI/19642/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Fogamzóképes nők esetében a kezelés megkezdése előtt alapos vizsgálatot kell végezni a terhesség kizárására.
A triptorelin terhességben történő alkalmazásáról rendelkezésre álló nagyon kisszámú adat nem utal arra, hogy a születési rendellenességek kockázata megnövekedne. Azonban a fejlődésre gyakorolt hatást feltáró követő vizsgálatok nagyon korlátozottak.
Az állatkísérletes adatok nem mutatnak direkt vagy indirekt kockázatot a terhesség és a postnatális fejlődés vonatkozásában, de vannak utalások magzati károsodásra és elhúzódó szülésre. A farmakológiai hatások alapján a terhességre és az utódokra gyakorolt káros hatást nem lehet kizárni.
A Decapeptyl Depot injekció terhesség alatt nem alkalmazható.
Fogamzóképes nők esetén a kezelés alatt fogamzásgátlásra nem-hormonális módszert kell alkalmazni, mindaddig, amíg a menstruáció helyre nem áll.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a triptorelin kiválasztódik-e az anyatejbe. Mivel a csecsemőknél mellékhatások megjelenése várható a triptorelin alkalmazása előtt és alatt szoptatást abba kell hagyni.