Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LIVOPAN 50%/50% TÚLNYOMÁSOS ORVOSI GÁZ 1X10L + SZELEP

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Aga Ab
Hatástani csoport:
N01AX Egyéb általános érzéstelenítők
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21676/07
Hatóanyagok:
Dinitrogenium oxidDDD
Oxigen
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
102680 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00102680,00
Teljes0,00102680,00
Egyedi engedélyes0,00102680,00
Tárolás:
Hűvös helyen
Hőtől védve
Eredeti csomagolásban
-5 °c felett tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Livopan adagolását kizárólag szakképzett személyzet végezheti abban az esetben, ha újraélesztő készülék rendelkezésre áll.
A Livopan alkalmazása során speciális óvintézkedések szükségesek. A dinitrogén-oxid hatóanyagú készítmény adagolása kizárólag a helyi előírásoknak megfelelően történhet.

Adagolás
A Livopan adását rövid idővel a kívánt fájdalomcsillapító hatás elérése előtt szükséges elkezdeni.
A fájdalomcsillapító hatás 4-5 légvételt követően jelentkezik és 2-3 perc alatt eléri a maximumot.
A Livopan adagolását folyamatosan fenn kell tartani a fájdalmas beavatkozás ideje alatt, vagy mindaddig, amíg a fájdalomcsillapító hatás kívánatos. Az adagolás/belélegzés megszakítását követően a hatás néhány percen belül gyorsan elmúlik.

Gyermekek
Nincs különbség az adagolási ajánlásban gyermekgyógyászati alkalmazás esetén.

Az alkalmazás módja
A Livopan adagolása arcmaszkon keresztül belélegzéssel történik spontán légzésű betegeknél.
A Livopan adagolását a beteg légzése szabályozza. A maszkot erősen a száj és orr köré tartva azon keresztül lélegezve az ún. "demand szelep" megnyílik, majd a Livopan kiáramlik a készülékből és a légutakon keresztül bejut a tüdőbe.

A fogászati ellátás során kettős maszk használata ajánlott, alternatívaként használható orrmaszk vagy orr-szájmaszk megfelelő elszívással és szellőzéssel.

A készítmény endotracheális tubuson át történő adagolása nem ajánlott. Amennyiben endotracheális tubuson keresztül lélegző betegnél alkalmazzák, az adagolást kizárólag aneszteziológus szakember végezheti.

Attól függően, hogy a beteg hogyan reagál a fájdalomcsillapításra, szükség lehet további analgetikumok adására.

A Livopan adását kizárólag a használatában jártas és megfelelően képzett személy végezheti. A Livopan alkalmazása kizárólag olyan szakember felügyelete és utasítása mellett történhet, aki ismeri a készítményt és annak hatását. A Livopan kizárólag akkor alkalmazható, ha szükség esetén azonnal rendelkezésre áll oxigén-pótlási lehetőség és az újraélesztés feltételei adottak.

Ideális esetben a betegnek kell tartani a maszkot, melyen keresztül az Livopan adagolása történik. A beteget meg kell kérni, hogy tegye a maszkot az arcára és lélegezzen természetesen. Ez egy további biztonsági intézkedés, hogy minimalizáljuk a túladagolás veszélyét. Ha bármilyen oknál fogva a beteg a szükségesnél több Livopant kap, ami befolyásolja éberségét, leejti a maszkot, az adagolás pedig megszűnik. A környezeti levegő belégzése során a Livopan hatása gyorsan elmúlik, és a beteg visszanyeri öntudatát.

A Livopan olyan betegnek adható, aki képes megérteni és követni a készülék, valamint a maszk használatával kapcsolatos instrukciókat.
Azon megnövekedett kockázat miatt, hogy a beteg erős nyugtató hatás alá kerül, illetve eszméletét vesztheti, az ilyen típusú alkalmazás kizárólag a beteg folyamatos monitorozása mellett végezhető. A folyamatos gázáramlást kizárólag akkor lehet alkalmazni, ha jelen van képzett szakember és olyan berendezés, amellyel az erősebb nyugtató hatás, illetve a csökkent öntudati szint kezelhető. A folyamatos gázáramlás alkalmazásánál ismerni kell a légúti védekező reflexek gátlásának veszélyét és fel kell készülni a légutak biztosítására, illetve az oxigénellátásra.

Az adagolás befejezését követően nyugodt és ellenőrzött körülményeket kell biztosítani mindaddig, amíg a beteg teljesen felébred, vagy amíg bizonyos fokú éberségét/tudatát kielégítően visszanyeri - kb. 5 percig.

A Livopan nem veszélyeztetett betegek számára hematológiai ellenőrzés nélkül maximum 6 órán keresztül adagolható (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
Olyan gyermekeknél, akik nem képesek megérteni és követni az instrukciókat a Livopan alkalmazása olyan egészségügyi szakember felügyeletével végezhető, aki segít a maszk megfelelő tartásában és folyamatosan ellenőrzi az adagolást. Ilyen esetekben a Livopan folyamatos gázáramlással adagolható.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Livopan belégzésekor a gázbuborékok (gáz embólia) és a gázzal töltött üregek kitágulhatnak a dinitrogén-oxid megnövekedett diffúziós képessége miatt. Ezért a Livopan alkalmazása a következő állapotokban ellenjavallt:

- Olyan betegeknél, akiknek pneumothorax-ra utaló jelei vagy tünetei vannak, pneumopericardium, súlyos tüdőtágulás, gázembólia, vagy fejsérülés esetén.
- Mélyvízi merülést követően dekompressziós betegség veszélye miatt (nitrogénbuborékok).
- Cardiopulmonáris bypass (szívmotorral) műtétet vagy coronaria bypass (szívmotor nélkül) műtétet követően.
- Intraocularis gáz (pl. SF6, C3F8) befecskendezésen nemrégen átesett betegeknél, amíg az adott gáz teljesen el nem távozik, mivel a gáz mennyisége megnövelheti a szemben a nyomást/térfogatot, ami vakságot okozhat.
- Súlyos gyomor-bél tágulat esetén.

A Livopan az alábbi esetekben is ellenjavallt:
- Szívelégtelenségben vagy súlyosan károsodott szívműködés esetén (pl. szívműtétet követően), annak érdekében, hogy elkerülhető legyen a szívműködés további rosszabbodása.
- Olyan betegeknél, akiknél tartós zavartság jelei mutatkoznak, megváltozott kognitív funkció, vagy a koponyaűri nyomásfokozódás más jelei észlelhetőek, mivel a dinitrogén-oxid tovább növelheti az intrakraniális nyomást.
- Csökkent tudatállapotú betegeknél, vagy akik nem képesek együttműködni és követni az instrukciókat, mert a további szedáció dinitrogén-oxiddal befolyásolhatja a természetes védekező reflexeket.
- Olyan betegeknél, akiknél B12-vitamin- vagy folsavhiány, illetve a metabolizmus genetikai zavara áll fenn.
- Arcsérülést szenvedett betegeknél, akiknél arcmaszk használata nehézséget okozhat vagy veszélyes.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Folyamatos gázáramoltatás alkalmazása esetén figyelembe kell venni az erős szedáció, az eszméletvesztés és a védekező reflexekre gyakorolt hatások (pl. regurgitáció, aspiráció) veszélyét.

A dinitrogén-oxid a levegővel telt üregekbe diffundálhat, ezért a Livopan fokozhatja a középfül és más levegővel telt üregek nyomását.

Azoknál a betegeknél, akik egyéb központi idegrendszerre ható gyógyszert is szednek, pl. morfinszármazékokat és/vagy benzodiazepineket, a Livopannal való együttes alkalmazás fokozhatja a nyugtató hatást, ami befolyásolhatja a légzést, keringést és a védekező reflexeket. Amennyiben a Livopant ilyen betegeknél alkalmazzák, megfelelően képzett egészségügyi szakember felügyelete szükséges (lásd 4.5 pont).

A Livopant relatív magas (50 V/V%) oxigén tartalma miatt elővigyázattal kell alkalmazni olyan betegeknél, akiknél fennáll a chemoreceptotok csökkent érzékenységének vagy működésének valószínűsége (pl. krónikus obstruktív tüdőbetegség - COPD). Ezeknél a betegeknél nagy koncentrációjú oxigén belégzése légzésdepressziót, valamint a PaCO2 növekedését okozhatja.

A Livopan adagolásának abbahagyása után a dinitrogén-oxid a vérből gyorsan az alveolusokba áramlik.
Az alveolusokba gyorsan diffundáló dinitrogén-oxid miatt az alveoláris oxigén koncentráció csökkenhet, diffúziós hypoxia alakulhat ki, ami oxigénpótlással kivédhető.

A Livopan adagolásának megszakítását követően a beteget megfigyelés alatt kell tartani, amíg az alkalmazás során fellépő kockázatok megszűnnek és a beteg kielégítő állapotba kerül. A beteg alapállapotának helyreállását egészségügyi szakember állapítja meg.

Állatkísérletekben kimutatták, hogy a DNS-szintézis befolyásolása az egyik lehetséges oka annak, hogy a dinitrogén-oxid hatással van a vérképzésre és a magzati károsodásra.

Foglalkozási ártalom, környezeti levegőre gyakorolt hatás
A dinitrogén-oxid nem megfelelően szellőztetett helyiségben történő ismételt alkalmazását követően az egészségügyi és kisegítő személyzet körében csökkent termékenységet figyeltek meg. Jelenleg nem lehetséges ezen esetek és a dinitrogén-oxid alkalmazás közötti bármilyen okozati összefüggés jelenlétének igazolása vagy kizárása.
Fontos, hogy a környezeti levegőben lévő dinitrogén-oxid tartalmat a lehető legalacsonyabb és jóval az országosan meghatározott határérték alatti szinten kell tartani.
Azokban a helyiségekben, ahol Livopant alkalmaznak megfelelő szellőzést és/vagy elszívó berendezést kell biztosítani, hogy a környezeti levegő dinitrogén-oxid koncentrációja ne haladja meg a nemzeti egészségügyi határértéket: TWA (idővel súlyozott átlag) szerint kifejezve egy munkanap alatt mért átlagérték, illetve STEL (rövidtávú expozíciós határérték) szerint kifejezve rövidebb alkalmazás alatt mért értékek vonatkozásában. Az országosan meghatározott értékeket követni kell.

A dinitrogén-oxid ismételt alkalmazás vagy expozíció esetén addikciót okozhat. Körültekintés szükséges azon betegek esetében, akiknek kórtörténetében ismerten gyógyszerrel való visszaélés szerepel, illetve azoknál az egészségügyi szakembereknél, akik munkájuk során dinitrogén-oxid-expozíciónak vannak kitéve.

A dinitrogén-oxid inaktiválja a B12-vitamint, amely a metionin-szintáz kofaktora. Ennek következtében a dinitrogén-oxid tartós alkalmazása befolyásolja a folátanyagcserét és a DNS-szintézis zavarát okozza. A dinitrogén-oxid tartós és gyakori alkalmazása megaloblasztos csontvelő-károsodáshoz, myeloneuropathiához és a gerincvelő szubakut kombinált degenerációjához vezethet. A dinitrogén-oxid nem alkalmazható gondos klinikai felügyelet és a vérkép figyelemmel kísérése nélkül. Ilyen esetekben hematológiai szakvéleményt kell kérni.

A hematológiai vizsgálatnak a vörösvértestek megaloblasztos elváltozását és a neutrofil granulociták hiperszegmentációját is értékelnie kell. Idegrendszeri toxicitás anémia vagy makrocitózis nélkül és normáltartományba eső B12-vitamin-szint mellett is előfordulhat. Nem diagnosztizált szubklinikai B12-vitamin-hiányos betegeknél érzéstelenítés során alkalmazott, egyszeri dinitrogén-oxid-expozíciót követően jelentkezett idegrendszeri toxikus hatás.

A dinitrogén-oxid befolyásolhatja a B12-vitamin és a folsav anyagcseréjét; ezért a Livopant veszélyeztetett betegeknél körültekintően kell alkalmazni, pl. csökkent B12-vitamin- és/vagy folsavbevitel, illetve felszívódás, továbbá az enzimrendszer genetikai rendellenessége, beleértve ezen vitaminok anyagcseréjét, valamint immunszuppresszált betegek esetén. Ha szükséges, a B12-vitamin és a folsav pótlása megfontolandó.

A gázkeveréket olyan helyiségben szabad alkalmazni és tárolni, ahol a hőmérséklet meghaladja a -5°C-ot. Alacsonyabb hőmérsékleten a gázkeverék szétválhat és ez alacsony oxigéntartalmú gázkeverék adagolásához vezethet.

Gyermekek és serdülők
A Livopan olyan gyermekeknél alkalmazható, akik követni tudják a berendezés használatával kapcsolatos utasításokat. Fiatalabb gyermekek kezelése esetén, akik nem képesek követni az instrukciókat, folyamatos gázáramlás alkalmazására lehet szükség.

Folyamatos gázáramoltatást kizárólag a gyógyszer használatában képzett egészségügyi szakember végezhet, aki jártas a légútbiztosításban, illetve ha rendelkezésére állnak a légútbiztosítás és a lélegeztetés eszközei (lásd 4.2 pont).


Hat óránál hosszabb ideig tartó folyamatos alkalmazás esetén figyelni kell a metionin szintézist akadályozó hatásokból származó klinikai tünetek miatti lehetséges veszélyre.
Hosszan tartó folyamatos vagy ismétlődő alkalmazás esetén a lehetséges mellékhatások minimalizálása érdekében a kezelés alatt hematológiai ellenőrzés szükséges.


4.7 A készítmény hatása a gépjárművezetésre és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Livopan dinitrogén-oxid összetevője hatással lehet a kognitív és pszichomotoros funkciókra.

Rövid ideig tartó belélegzést követően gyorsan kiürül a szervezetből, és 20 perccel az adagolás befejezését követően a káros pszichomotoros hatások már kevésbé nyilvánvalóak, a kognitív képességekre gyakorolt hatás azonban több órán át fennállhat.
Önálló fájdalomcsillapító/nyugtató hatású gyógyszerként alkalmazva a Livopant, a gépjárművezetés és bonyolult működésű gépek kezelése nem javasolt az adagolás befejezését követően legalább 30 percig, illetve addig, amíg a beteg eredeti tudatállapota a jelenlévő egészségügyi szakember megítélése szerint visszaáll.


4.9 Túladagolás

Mivel a gázkeverék adagolásában a beteg részvétele szükséges, ezért a túladagolás veszélye nagyon kicsi.
Ha a Livopan használata közben a beteg csökkent éberség jeleit mutatja, nem válaszol, vagy nem reagál megfelelően az utasításra, vagy valamilyen más módon erős szedáció jeleit mutatja, az adagolást azonnal be kell fejezni. A beteg nem kaphat további Livopant mindaddig, amíg vissza nem nyeri teljes öntudatát.
Ha a beteg cyanotikussá válik a Livopan használata alatt, a kezelést azonnal abba kell hagyni, tiszta oxigénnel kell ellátni, szükség esetén lélegeztetni kell a beteget.

Rendkívül hosszú időtartamú belégzés esetén reverzibilis neurológiai toxicitást és megaloblasztos csontvelő elváltozást is megfigyeltek.

Dinitrogén-oxid-túladagolás fordulhat elő és/vagy hypoxiás gázkeverék keletkezhet, ha a berendezés túl alacsony hőmérsékletnek (-5°C alatt) volt kitéve. Ez a gázkeverék szétválását eredményezheti, és így rendkívül magas koncentrációjú dinitrogén-oxid juthat ki a berendezésből, ami hypoxiás gázkeverék adagolásának veszélyével járhat.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Kölcsönhatás egyéb gyógyszerekkel
A Livopan dinitrogén-oxid tartalma additív módon lép kölcsönhatásba a belélegzett anesztetikumokkal és/vagy más a központi idegrendszerre ható aktív hatóanyagokkal (pl. ópiátok, benzodiazepinek és egyéb pszichomimetikumok). Ha egyidejűleg alkalmaznak központi idegrendszerre ható anyagokat az erősebb szedáció és a védekező reflexek csökkenésének kockázatára fokozott figyelmet kell fordítani. (Lásd 4.4 pont)
A Livopan fokozza a metotrexát metioninszintézisre és folsavanyagcserére gyakorolt gátló hatását.
A pulmonális toxicitás a fokozott oxigénkoncentráció belégzése által súlyosbodhat olyan hatóanyagokkal társulva, mint pl. bleomicin, amiodaron, furadantin és hasonló antibiotikumok.

Egyéb interakciók:
A Livopan dinitrogén-oxid-tartalma inaktiválja a B12-vitamint (közös tényező a metioninszintézis), ami gátolja a folsav anyagcserét. Ezáltal a DNS-szintézis károsul a hosszabb ideig tartó dinitrogén-oxid-alkalmazást követően. E zavarok megaloblasztos csontvelő-elváltozásokat okozhatnak, esetleg polineuropátiát és/vagy a gerincvelő subacut kombinált degenerációját (lásd 4.8 pont). Ezért a Livopan kizárólag korlátozott ideig adható (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A listában szereplő mellékhatások orvosi irodalmi adatokból és a forgalomba hozatal utáni gyógyszerbiztonsági vizsgálatok adataiból származnak.

A Livopan hosszan tartó vagy ismételt alkalmazása során megaloblastos anaemiáról és leukopeniáról számoltak be. Rendkívül magas dózisú és gyakori alkalmazásnál olyan neurológiai hatások jelentkeztek, mint pl. a polyneuropathia és a myelopathia. Igazolt B12-vitamin- vagy folsavhiány, illetve ezek gyanúja esetén, vagy amikor a dinitrogén-oxid metioninszintézisre gyakorolt hatásának jelei vagy tünetei észlelhetők, B-vitamin szubsztitúciós kezelésre van szükség annak érdekében, hogy a metionin szintetáz gátlásából eredő káros mellékhatások, mint lekopénia, megaloblasztos anémia, mielopátia, polineuropátia előfordulásának kockázatát minimalizálni lehessen.

B12-vitamin- vagy folsavhiány gyanúját mutató betegeknél mérlegelni kell egyéb fájdalomcsillapító terápia alkalmazását.

Nemkívánatos hatások táblázatos összefoglalója:

Szervrendszer
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)
Vérképzőszervi és nyirok-rendszeri betegségek és tünetek
-
-
-
-
-
megaloblasztos anémia, leukopénia
Pszichiátriai kórképek
-
eufória
-
-
-
pszichózis, zavartság, nyugtalanság, függőség
Idegrendszeri betegségek és tünetek
-
szédülés
súlyos fáradtság
-
paraparesis
fejfájás, mieloneuropátia, neuropátia, a gerincvelő szubakut degenerációja, generalizált görcsrohamok
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
-
-
nyomásérzés a középfülben
-
-
-
Emésztő-rendszeri betegségek és tünetek
-
hányinger,
hányás
puffadás, megnövekedett gázmennyiség a belekben
-
-
-
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
-
-
-
-
-
légzés-depresszió

Gyermekek és serdülők
Nem áll rendelkezésre több adat a felnőtteknél felsorolt mellékhatásokon felül.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb általános érzéstelenítők, ATC kód N01AX63

Az 50%-os dinitrogén-oxid-tartalmú gázkeverék fájdalomcsillapító hatással rendelkezik, ami növeli a fájdalomküszöböt különböző fájdalomingerek esetén. A fájdalomcsillapító hatás intenzitása elsősorban a beteg pszichés állapotától függ. Ebben a koncentrációban (50%) a dinitrogén-oxid anesztetikus hatása korlátozott. Ezekben a koncentrációkban a dinitrogén-oxid nyugtató és csillapító hatást biztosít, de a beteg továbbra is éber állapotú, könnyen ébreszthető, környezetével azonban bizonyos mértékig elveszti a kapcsolatot.

Az 50%-os oxigénkoncentráció (több mint kétszerese a környezeti levegőnek) biztosítja a jó oxigénellátást és a haemoglobin optimális oxigén telítettségét.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A dinitrogén-oxid felszívódása és kiürülése kizárólag a tüdőn keresztül megy végbe. A dinitrogén-oxid alacsony vérbeni és más szövetekbeni oldhatósága révén a vér és a célzott szerv (központi idegrendszer) telítettsége gyorsan elérhető. Ezek a fiziokémiai tulajdonságok magyarázzák a fájdalomcsillapító hatás gyors kialakulását és gyors megszűnését az adagolás megszakítását követően. A gáz kizárólag légzés útján eliminálódik; a dinitrogén-oxid nem metabolizálódik az emberi szervezetben.

A dinitrogén-oxid gyors diffúziója a gázból és a vérből indokol néhány ellenjavallatot és különleges óvintézkedést, amelyeket figyelembe kell venni a dinitrogén-oxid/Livopan alkalmazása során.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Dinitrogén-oxid
A hagyományos farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási és karcinogenitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre.
Hosszan tartó, folyamatos, 15 és 50% közötti dinitrogén-oxid-expozíció neuropátiát okozott denevérek, sertések és majmok körében.
Teratogenitásra utaló eltérést észleltek patkányban 500 ppm-nél magasabb mértékű tartós dinitrogén-oxid-alkalmazást követően.
Vemhes patkányoknál, akiknek a gesztáció 6-12. napja között 24 órán keresztül adtak 50-75% közötti mennyiségű dinitrogén-oxidot, nagyobb gyakorisággal volt kimutatható magzati halál, valamint a csigolyák és a bordák rendellenessége.
Rágcsálókon végzett vizsgálatok a reprodukciós szerveken okozott nem kívánatos hatásokat mutattak. A vizsgált dinitrogén-oxid-koncentrációnak (?1%) való krónikus kitettség kedvezőtlenül befolyásolta a hím és nőstény patkányok termékenységét (kissé dózisfüggő tendencia mind a fokozottabb reszorpció, mind az élveszületések számának csökkenése terén).
Nyúl és egér esetében nem írtak le ilyen hatást.
A fent leírt hatások magas, folyamatosan adagolt dózisok következtében alakultak ki, melyek nem reprezentatívak a rövid ideig tartó és emberen való kórházi/klinikai dinitrogén-oxid-alkalmazásra.

Oxigén
Nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény nem jelent különleges veszélyt az emberre. A nem klinikai vizsgálatok során csak az 50% oxigéntartalmat jóval meghaladó adagolásnál észleltek hatásokat.





Csomagolás

6.5 A csomagolás típusa és kiszerelése

A gázpalack palástja fehér, vállrésze fehér és kék színnel jelölve.

Alumínium gázpalack, 170 bar töltőnyomással:
2 literes vagy 5 literes vagy 10 literes alumínium gázpalack elzáró szeleppel, beépített nyomásszabályzóval és áramlásmérővel, 170 bar töltőnyomással.
2 literes vagy 5 literes vagy 10 literes alumínium gázpalack elzáró szeleppel, beépített nyomásszabályzóval, 170 bar töltőnyomással.

A 170 bar töltőnyomású palackok az alábbi táblázat szerinti mennyiségű (liter) gázt tartalmaznak légköri nyomáson és 15°C-on:

Palack méret (l)

2 (170 bar)
5 (170 bar)
10 (170 bar)

Gáz (l)
560
1400
2800

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A készítmény használatával és kezelésével kapcsolatos utasítások

Általános
Az orvosi gázok kizárólag gyógyászati célra használhatóak.

A különböző gáztípusokat egymástól el kell különíteni. A töltött és üres gázpalackokat egymástól elkülönítve kell tárolni.
Soha ne használjon olajat vagy zsírt, még akkor se, ha a palack szelep nehezen nyílik, vagy ha a nyomásszabályzó csatlakoztatása nehéz.
A szelepet és a hozzátartozó berendezést tiszta, zsírmentes (kézkrémtől stb. mentes) kézzel fogja meg.
Tűz esetén, vagy használaton kívül zárja el a berendezést. Tűzveszély esetén helyezze biztonságba. Kizárólag az 50% N2O / 50% O2 gázkeveréknek megfelelő szabványos berendezést használjon.
Használatbavétel előtt ellenőrizze a felbontatlanságot jelölő szalagot a palackon.

Használat előtti előkészületek
Használat előtt távolítsa el a felbontatlanságot jelölő szalagot a szelepről és a védősapkát.
Ellenőrizze, hogy a gyorskapcsoló tiszta és jó állapotban van-e.
A palack szelepet lassan nyissa ki - legalább fél fordulatig.
Szivárgás esetén zárja el a szelepet. Ha a palack továbbra is szivárog, ürítse ki a palackot a szabadban. A címkehibás palackokat helyezze a kifogásolt palackok számára fenntartott területre és küldje vissza a szállítónak.
A LIV-szelepes palackok a szelepbe beépített nyomásszabályzóval rendelkeznek, ezért külön nyomásszabályzó nem szükséges. A LIV-szelep rendelkezik egy gyorskapcsolóval, mely az ún. "on demand" maszkot csatlakoztatja, illetve egy külön nyílással a folyamatos gázáramlás biztosítására, ahol az áramlás 0-15 liter/perc között szabályozható.

A gázpalack használata
A nagyobb gázpalackok szállítása megfelelő szállítóeszközzel történhet. Külön figyelmet kell fordítani arra, hogy a rákapcsolt eszközök nincsenek-e véletlenül meglazulva.
Dohányzás és nyílt láng használata szigorúan tilos olyan helyiségekben, ahol Livopant használnak.
Használat közben a palackot megfelelően rögzíteni kell.
A palackot ki kell cserélni, ha a nyomás lecsökken és a szelepen található indikátor a sárga mezőben van.
Amikor már csak kis mennyiségű gáz marad a palackban, a szelepet el kell zárni. Minimális nyomást mindig kell hagyni a palackban, hogy elkerüljük szennyező anyagok bejutását.
Használat után a palack szelepet kézzel szorosan el kell zárni. Nyomástalanítsa a nyomásszabályzót vagy a csatlakozót.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-nak ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

A gyógyszer tárolásával kapcsolatos előírások
-5°C feletti hőmérsékleten tárolandó.

Ha fennáll a gyanú, hogy a Livopant túl hideg körülmények között tárolták, felhasználást megelőzően legalább 48 órán keresztül +10°C feletti hőmérsékleten, vízszintes helyzetben tárolandó.

Gázpalackok és nyomás alatt lévő gázok tárolásával kapcsolatos előírások
Éghető anyagokkal érintkezve tűz keletkezhet.
A készítmény gőzének belégzése álmosságot és szédülést okozhat.
Tartsa távol éghető anyagoktól.
Kizárólag jól szellőző helyen használható.
Tilos a dohányzás. Erős hőhatásnak nem szabad kitenni.
Ha tűzveszély áll fenn, vigye biztonságos helyre.
Tartsa tisztán, szárazon, továbbá olaj- és zsírszennyeződéstől mentesen a palackot.
A palackot tartsa orvosi gázok tárolására szolgáló zárt helyen.
A palackot ütődéstől és leejtéstől védeni kell.
Zárt szeleppel tárolja és szállítsa.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Linde Sverige AB
Rättarvägen 3
16968 Solna
Sweden


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

170 bar 1x2 l alumínium gázpalackban, elzáró szeleppel, beépített nyomásszabályozóval és áramlásmérővel
OGYI-T-21676/03
170 bar 1x2 l alumínium gázpalackban, elzáró szeleppel, beépített nyomásszabályozóval
OGYI-T-21676/04
170 bar 1x5 l alumínium gázpalackban, elzáró szeleppel, beépített nyomásszabályozóval és áramlásmérővel
OGYI-T-21676/05
170 bar 1x5 l alumínium gázpalackban, elzáró szeleppel, beépített nyomásszabályozóval
OGYI-T-21676/06
170 bar 1x10l alumínium gázpalackban, elzáró szeleppel, beépített nyomásszabályozóval és áramlásmérővel
OGYI-T-21676/07
170 bar 1x10 l alumínium gázpalackban, elzáró szeleppel, beépített nyomásszabályozóval
OGYI-T-21676/08


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2011. április 8.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2013. május 27.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. december 31.
10

OGYÉI/78633/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Számos adat áll rendelkezésre első trimeszterben lévő terhes nőkön való egyszeri dinitrogén-oxid-alkalmazásra vonatkozóan (több mint 1000 eredménnyel), ami nem mutat rendellenességhez vezető toxicitást. Sem magzati, sem újszülöttkori fejlődésre gyakorolt káros hatás nem volt specifikusan köthető a terhesség alatti dinitrogén-oxid-expozícióhoz, ezért terhesség alatt indikáció szerint alkalmazható.
Ritka esetekben a dinitrogén-oxid fokozhatja a légzési nehézséget újszülötteknél. Amennyiben szüléshez közeli időben kerül alkalmazásra a dinitrogén-oxid, az újszülött légzésfunkcióit (légzési nehézség) és más mellékhatások jelenlétét monitorozni kell (lásd 4.4 és 4.8 pont).

Terhesség alatti, magzatra gyakorolt káros hatások nem figyelhetők meg azon nők esetében, akik szakmájukból kifolyólag ki vannak téve a dinitrogén-oxid belégzésének, ha megfelelő elszívó- vagy szellőztető rendszer biztosított. Ennek hiányában spontán abortuszokat és rendellenességeket jelentettek, de ezen megállapítások a módszertani torzítások és a környezeti feltételek miatt megkérdőjelezhetőek és a következményes vizsgálatok során, amikor megfelelő elszívó- vagy szellőztető rendszert valósítottak meg, nem figyeltek meg kockázatot (lásd 4.4 pontot a megfelelő elszívó- vagy szellőztető rendszer szükségességéről).

Szoptatás
Bár a dinitrogén-oxidra nem állnak rendelkezésre az anyatejbe való exkrécióra vonatkozó adatok, a pulmonáris keringésen keresztüli gyors eliminációjára és a vérben és szövetekben való rossz oldhatóságára alapozva a csecsemő szervezetébe az anyatejes táplálásával kis valószínűséggel kerülhet be, ezért annak felfüggesztése nem szükséges, amennyiben rövid ideig tartott a kezelés.

Termékenység
A Livopan klinikai adagjainak lehetséges hatása a termékenységre nem ismert, nem áll rendelkezésre információ (lásd 5.3 pontnál).
Nem zárható ki a fokozott munkahelyi expozícióból adódó lehetséges kockázat (lásd 4.4 pont).