Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

LOPACUT 2MG FILMTABLETTA 10X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Vitabalans Oy
Hatástani csoport:
A07DA Bélmotilitást csökkentő szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21698/02
Hatóanyagok:
Loperamidium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
* 12 év alatti életkor.
* A loperamid elsődleges kezelésként nem alkalmazható az alábbi eseteknél:
* Magas lázzal, véres széklettel járó akut dysentheria.
* Akut colitis ulcerosa, széles spektrumú antibiotikum kezeléssel összefüggő pseudomembranosus colitis.
* Invazív mikroorganizmusok, azaz például Salmonella, Shigella és Campylobacter által okozott bakteriális enterocolitis.
* Ha a perisztaltika gátlását kerülni kell a súlyos következmények pl. az ileus, megacolon vagy toxikus megacolon kockázata miatt.
* Krónikus hasmenés.
* A loperamid-kezelést azonnal meg kell szakítani, ha székrekedés, haspuffadás vagy bélelzáródás lép fel.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Krónikus gyulladásos bélbetegségek esetében a loperamid elnyomhatja az akut leromlás tüneteit.

Akut hasmenésben a folyadék- és elektrolit-veszteség pótlásáról kell elsősorban gondoskodni. Ez különösen fontos akut hasmenéses gyermekeknél, legyengült és időskorú betegeknél. Ilyen esetekben a megfelelő folyadék- és elektrolit-pótlási terápia a legfontosabb intézkedés.

A loperamiddal csak a hasmenés tüneti kezelése érhető el. Ha a hasmenés kiváltó oka azonosítható, a megfelelő specifikus kezelést kell alkalmazni.

Akut hasmenésben, ha 48 órán belül nem figyelhető meg klinikai javulás, a loperamid szedését abba kell hagyni, és a betegnek azt kell tanácsolni, hogy konzultáljon kezelőorvosával.

Mivel a tartós hasmenés egy potenciálisan sokkal súlyosabb állapot indikátora lehet, a loperamidot nem szabad hosszú ideig használni, amíg a hasmenés kiváltó okát nem vizsgálják ki.

Annak ellenére, hogy farmakokinetikai adatok nem állnak rendelkezésre májkárosodásban szenvedő betegeknél, a loperamidot ilyen betegeknél óvatosan kell alkalmazni a csökkent first-pass metabolizmus miatt. Májkárosodásban szenvedő betegeknél óvatosan kell alkalmazni ezt a gyógyszert, mivel relatív túladagolás alakulhat ki, amely központi idegrendszeri toxicitáshoz vezet.

Ha hasmenésben szenvedő AIDS-es betegek kezelése során a hasi puffadás jeleit tapasztalják, a loperamid adását abba kell hagyni. Loperamid-hidroklorid-kezelésben részesülő, AIDS-es betegeknél jelentkező, vírusok és/vagy baktériumok által okozott fertőzéses colitis kapcsán toxikus megacolon izolált előfordulásait jelentették.

Magas dózisú loperamid és P-glikoprotein-gátló gyógyszerek (azaz például kinidin, ritonavir, ciklosporin, verapamil, és néhány makrolid antibiotikum, például eritromicin és klaritromicin) kombinációját óvatosan kell alkalmazni (lásd 4.5 pont).

A túladagolással kapcsolatosan cardialis eseményekről, köztük a QT-szakasz, illetve a QRS-komplexum megnyúlásáról és torsades de pointes-ról számoltak be. Egyes esetekben a kimenetel halálos volt (lásd 4.9 pont). A túladagolás kapcsán fény derülhet a fennálló Brugada-szindrómára. A betegeknek nem szabad túllépniük a javasolt adagot és/vagy javasolt kezelési időtartamot.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A hasmenéses tünetek Lopacuttal végzett kezelése során fáradtság, szédülés, álmosság léphet fel. Ennélfogva a készítményt gépjárművezetés vagy gépek kezelése esetén fokozott óvatossággal tanácsos alkalmazni (lásd 4.8 pont).


4.9 pont). A túladagolás kapcsán fény derülhet a fennálló Brugada-szindrómára. A betegeknek nem szabad túllépniük a javasolt adagot és/vagy javasolt kezelési időtartamot.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Kolesztiramin
Kolesztiramin egyidejű beadása csökkentheti a loperamid felszívódását.

P-glikoprotein-gátlók
A nem klinikai jellegű vizsgálatok szerint a loperamid a P-glikoprotein szubsztrátja, amely megtalálható például a vér-agy gátban. A loperamid (16 mg-os egyszeri dózisban) együttes alkalmazása kinidinnel, ritonavirral (P-glikoprotein-gátlókkal) a loperamid plazmaszintjének 2-3-szoros emelkedését eredményezte. Elvileg a központi idegrendszerbe történő fokozott bejutása is előfordulhat. A (2-12 mg/nap maximális adagban alkalmazott) loperamid és a P-glikoprotein-gátlók együttes alkalmazásakor tapasztalt farmakokinetikai kölcsönhatások klinikai jelentősége nem ismert, de a szén-dioxiddal szemben mutatott érzékenység centrális csökkenése, és így a légzésre gyakorolt hatása nem zárható ki. Nagy dózisú loperamid és P-glikoprotein-gátló gyógyszerek, azaz például kinidin, ritonavir, ciklosporin, verapamil és néhány makrolid antibiotikum, például eritromicin és klaritromicin kombinációját óvatosan kell alkalmazni. A dózis beállítását meg kell fontolni.

Itrakonazol
Loperamid (4 mg egyszeri dózis) és itrakonazol (a CYP3A4 és P-glikoprotein gátlója) együttes alkalmazása a loperamid plazmakoncentrációk 3-4-szeres növekedését eredményezte. Ugyanabban a vizsgálatban egy CYP2C8-gátló, a gemfibrozil, körülbelül kétszeresre növelte a loperamidszintet. Az itrakonazol és a gemfibrozil kombinációja a loperamid plazma csúcskoncentrációjának 4-szeres növekedését, és a teljes plazma-expozíció 13-szoros növekedését eredményezte. Ezek a növekedések a pszichomotoros tesztek (ilyen például a szubjektív álmosság és a Digit Symbol Substitution Test) szerint nem jártak központi idegrendszeri hatásokkal.

Ketokonazol
Loperamid (16 mg egyszeri dózis) és ketokonazol (a CYP3A4 és P-glikoprotein gátlója) együttes alkalmazása a loperamid plazmakoncentrációk 5-szörös növekedését eredményezte. Ez a növekedés a pupillometriás mérés szerint nem járt megnőtt farmakodinámiás hatásokkal.

Dezmopresszin
Orálisan alkalmazott dezmopresszinnel végzett egyidejű kezelés a dezmopresszin plazmakoncentráció 3-szoros növekedését eredményezte, feltehetően a kisebb gasztrointesztinális motilitás miatt.

Antikolinerg szerek
Az antikolinerg szerek lelassítják a gyomor és a belek kiürülését, így a loperamid hatása erősebb lehet.

Várható, hogy a hasonló farmakológiai tulajdonságokkal rendelkező gyógyszerek fokozhatják a loperamid hatását, míg a gasztrointesztinális tranzitot fokozó gyógyszerek csökkenthetik a hatását.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Korlátozott mennyiségű, terhes nőkre vonatkozó klinikai adat áll rendelkezésre. Patkánykísérletekben nagy dózisok beadása fokozott magzati mortalitást mutatott. Ezért, amíg további adatok nem elérhetőek, a loperamidot csak gondos megfontolás után szabad használni a terhesség során. Bár semmi nem utal arra, hogy a loperamid teratogén vagy embriogén tulajdonságokkal rendelkezik, a várt terápiás előnyöket mérlegelni kell a potenciális veszélyekkel szemben a loperamid terhesség (különösen az első trimeszter) idején való szedése előtt.

Szoptatás
A loperamid kis mennyiségben megjelenhet a humán anyatejben. Ezért a loperamid-hidroklorid szoptatás ideje alatt nem ajánlott.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A hasmenéses tünetek Lopacuttal végzett kezelése során fáradtság, szédülés, álmosság léphet fel. Ennélfogva a készítményt gépjárművezetés vagy gépek kezelése esetén fokozott óvatossággal tanácsos alkalmazni (lásd 4.8 pont).

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Felnőttek és 12 éves és annál idősebb gyermekek

A loperamid-hidroklorid biztonságosságát 3076 felnőtt, valamint 12 éves és annál idősebb gyermek esetén értékelték, akik 31 kontrollált és nem-kontrollált klinikai vizsgálatban vettek részt, amelyekben loperamid-hidrokloridot használtak hasmenés kezelésére. Ezek közül 26 vizsgálatban akut hasmenést (n=2755), 5 vizsgálatban krónikus hasmenést (n=321) kezeltek.

Az akut hasmenés loperamid-hidrokloriddal való kezelésére végzett klinikai vizsgálatokban a leggyakrabban jelentett (azaz ?1% előfordulási gyakoriságú) mellékhatások (adverse drug reaction, ADR) a következők voltak: székrekedés (2,7%), flatulencia (1,7%), fejfájás (1,2%) és hányinger (1,1%). A krónikus hasmenés kezelésére végzett klinikai vizsgálatokban a leggyakrabban jelentett (azaz ?1% előfordulási gyakoriságú) mellékhatások a következők voltak: flatulencia (2,8%), székrekedés (1,2%), hányinger (1,2%) és szédülés (1,2%).

A nemkívánatos hatások gyakoriság szerinti osztályozását az alábbiakban adjuk meg
* Nagyon gyakori (?1/10)
* Gyakori (?1/100 - <1/10)
* Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
* Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
* Nagyon ritka (<1/10 000)
* Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

A loperamiddal végzett klinikai vizsgálatok, illetve a forgalomba hozatal utáni tapasztalatok alapján az alábbi mellékhatásokat jelentették:

Immunrendszeri betegségek és tünetek
ritka: allergiás reakció/túlérzékenységi reakcióa, és néhány esetben súlyos túlérzékenységi reakciók, beleértve az anafilaxiás reakciókata (beleértve az anafilaxiás sokkot is), anafilaktoid reakcióa

Pszichiátriai kórképek
nem ismert: álmosság

Idegrendszeri betegségek és tünetek
gyakori: szédülés, fejfájás
nem gyakori: aluszékonysága
ritka: eszméletvesztésa, stupor, csökkent tudatállapota, hypertonia, koordinációs abnormalitása

Szembetegségek és szemészeti tünetek
ritka: miosis

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
gyakori: székrekedés, hányinger, flatulentia, abdominalis spasmus, colica
nem gyakori: hasi fájdalmak, hasi diszkomfort, szájszárazság, felső hasi fájdalom, hányás, dyspepsia
ritka: ileusa (beleértve a paralitikus ileust), haspuffadás, megacolona (beleértve a toxikus megacolontb)
nem ismert: acut pancreatitis

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
nem gyakori: bőrkiütés,
ritka: csalánkiütésa, viszketésa, angioödémaa, hólyagos bőrelváltozások, beleértve a Stevens-Johnson szindrómát, erythema multiformét és toxikus epidermalis necrolysist

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
ritka: vizelet-visszatartás

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
ritka: fáradtsága

a: Ez a tünet a loperamid-hidrokloridra kapott forgalomba hozatal utáni tapasztalatok alapján került be. Mivel a forgalomba hozatal utáni káros mellékhatások meghatározási eljárása nem tesz különbséget akut és krónikus indikáció, illetve felnőttek és gyermekek között, a gyakoriságot a loperamid-hidrokloriddal végzett összes klinikai vizsgálat alapján határozták meg, beleértve a gyermekekkel (? 12 éves) végzett vizsgálatokat is (n=3683).
b: Lásd 4.4 pont.

Gyermekek és serdülők
A loperamid-hidroklorid biztonságosságát 607, 10-13 éves betegben értékelték ki, akik 13 kontrollált és nem-kontrollált klinikai vizsgálatban vettek részt, amelyekben loperamid-hidrokloridot használtak akut hasmenés kezelésére. Ebben a betegpopulációban a mellékhatásprofil általában hasonló volt ahhoz, amelyet a loperamid-hidrokloridnak felnőttekkel és 12 éves és annál idősebb gyermekekkel végzett klinikai vizsgálataiban tapasztaltak.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

Toxicitás
1-6 hónapos gyermekeknél 1-2 mg/nap súlyos-nagyon súlyos mérgezést eredményezett. 4 hónapos gyermekeknél 10 mg nagyon súlyos mérgezést okozott. 4 éves gyermeknél 3 mg 16 óra alatt közepesen súlyos mérgezést okozott, míg 1 mg féléves gyermeknek, és maximum 12 mg 2 éves gyermeknek (akit gyomormosással kezeltek) enyhe mérgezést eredményezett. Felnőttnél 26 mg nem okozott semmilyen tünetet gyomormosás után.

Tünetek
A tünetek gyakran késnek, és a gyermekeknél ismételt dózisok után fordulnak elő. Túladagolás esetében (beleértve a máj-diszfunkció miatti relatív túladagolást is) központi idegrendszeri depresszió (bódulat, koordinációs abnormalitás, álmosság, miosis, izom-hypertonia és légzésdepresszió), vizelet-visszatartás és ileus léphet fel. Letargia, szédülés, confusio, hallucinációk, csökkent tudatállapot, kóma. Apnoe. Fokozott vagy csökkent izomtónus, opisthotonus. Bradycardia, kamrai extrasystolék. Hyperglycaemia. Hányinger, hányás, székrekedés, és ritka esetekben paralitikus ileus. A gyermekek érzékenyebbek lehetnek a központi idegrendszeri hatásokra, mint a felnőttek.

Azoknál a betegeknél, akik túladagolták a loperamidot, kardiális eseményeket, köztük a QT-szakasz és a QRS-komplexum megnyúlását, torsades de pointes-t, egyéb súlyos ventrikuláris aritmiát, szívmegállást és ájulást figyeltek meg (lásd 4.4 pont). Halálos kimenetelű esetekről is beszámoltak. A túladagolás kapcsán fény derülhet a fennálló Brugada-szindrómára.

Kezelés
Ha indokolt, gyomormosás, aktív szén. A megfigyelést 24 órára kell kiterjeszteni, ha nagy dózist vettek be. Ha túladagolás tünetei lépnek fel, antidotumként naloxont lehet beadni. Mivel a loperamid hatásideje hosszabb, mint a naloxoné (1-3 óra), a naloxon ismételt beadására lehet szükség. Ezért a beteget legalább 48 óra hosszat szoros megfigyelés alatt kell tartani, hogy kimutatható legyen a lehetséges központi idegrendszeri depresszió. Központi idegrendszeri és légzésdepresszió esetében 0,4 mg naloxon adható intravénásan (gyermekeknek 0,01 mg/ttkg intravénásan) ismételten, amíg kialakul a hatás, majd szükség esetén ismét adható. Lehetőleg ellenőrzött légzés. Disztóniás reakciókban, izomgörcsökben diazepámot kell adni. Tüneti terápia.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Kolesztiramin
Kolesztiramin egyidejű beadása csökkentheti a loperamid felszívódását.

P-glikoprotein-gátlók
A nem klinikai jellegű vizsgálatok szerint a loperamid a P-glikoprotein szubsztrátja, amely megtalálható például a vér-agy gátban. A loperamid (16 mg-os egyszeri dózisban) együttes alkalmazása kinidinnel, ritonavirral (P-glikoprotein-gátlókkal) a loperamid plazmaszintjének 2-3-szoros emelkedését eredményezte. Elvileg a központi idegrendszerbe történő fokozott bejutása is előfordulhat. A (2-12 mg/nap maximális adagban alkalmazott) loperamid és a P-glikoprotein-gátlók együttes alkalmazásakor tapasztalt farmakokinetikai kölcsönhatások klinikai jelentősége nem ismert, de a szén-dioxiddal szemben mutatott érzékenység centrális csökkenése, és így a légzésre gyakorolt hatása nem zárható ki. Nagy dózisú loperamid és P-glikoprotein-gátló gyógyszerek, azaz például kinidin, ritonavir, ciklosporin, verapamil és néhány makrolid antibiotikum, például eritromicin és klaritromicin kombinációját óvatosan kell alkalmazni. A dózis beállítását meg kell fontolni.

Itrakonazol
Loperamid (4 mg egyszeri dózis) és itrakonazol (a CYP3A4 és P-glikoprotein gátlója) együttes alkalmazása a loperamid plazmakoncentrációk 3-4-szeres növekedését eredményezte. Ugyanabban a vizsgálatban egy CYP2C8-gátló, a gemfibrozil, körülbelül kétszeresre növelte a loperamidszintet. Az itrakonazol és a gemfibrozil kombinációja a loperamid plazma csúcskoncentrációjának 4-szeres növekedését, és a teljes plazma-expozíció 13-szoros növekedését eredményezte. Ezek a növekedések a pszichomotoros tesztek (ilyen például a szubjektív álmosság és a Digit Symbol Substitution Test) szerint nem jártak központi idegrendszeri hatásokkal.

Ketokonazol
Loperamid (16 mg egyszeri dózis) és ketokonazol (a CYP3A4 és P-glikoprotein gátlója) együttes alkalmazása a loperamid plazmakoncentrációk 5-szörös növekedését eredményezte. Ez a növekedés a pupillometriás mérés szerint nem járt megnőtt farmakodinámiás hatásokkal.

Dezmopresszin
Orálisan alkalmazott dezmopresszinnel végzett egyidejű kezelés a dezmopresszin plazmakoncentráció 3-szoros növekedését eredményezte, feltehetően a kisebb gasztrointesztinális motilitás miatt.

Antikolinerg szerek
Az antikolinerg szerek lelassítják a gyomor és a belek kiürülését, így a loperamid hatása erősebb lehet.

Várható, hogy a hasonló farmakológiai tulajdonságokkal rendelkező gyógyszerek fokozhatják a loperamid hatását, míg a gasztrointesztinális tranzitot fokozó gyógyszerek csökkenthetik a hatását.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: bélmozgást csökkentő szerek
ATC kód: A07DA03

A loperamid egy szintetikus opioid, amely a bélfal opioid receptoraihoz kötődve gátolja a bélmozgást, csökkenti a gasztrointesztinális szekréciókat, ami a hasmenés tüneteinek javulását eredményezi. A loperamid növeli az analis sphincter tónusát. A hasmenés elleni hatás egy 4 mg-os loperamid dózis bevétele után egy órán belül jelentkezik.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A loperamid a bélből könnyen felszívódik.

Biotranszformáció
A loperamid a májban csaknem teljes mértékben extrahálódik és metabolizálódik, majd konjugálódik, az epével kiválasztódik és a széklettel ürül. A bélfalhoz való nagy affinitása miatt, és erős first pass metabolizmusa miatt nagyon kevés loperamid jut el a szisztémás keringésbe.

Elimináció
Eliminációs felezési ideje a jelentések szerint körülbelül 11 (9-14) óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A loperamiddal végzett akut és krónikus vizsgálatokban nem tapasztaltak specifikus toxicitást. A loperamiddal és pro-drogjaival, azaz például loperamid-oxiddal végzett in vivo és in vitro vizsgálatok nem mutattak genotoxikus hatást. Patkányokon végzett reprodukciós toxicitási vizsgálatokban nagyon nagy loperamid dózisok (40 mg loperamid/ttkg/nap adag - a maximális humán dózis 240-szerese) anyai toxicitással, csökkent fertilitással és csökkent embrionális túléléssel voltak összefüggésben. Alacsonyabb dózisok nem voltak hatással az anya és az embrió egészségi állapotára, illetve a peri- vagy postnatalis fejlődésre.

A loperamid nem klinikai in vitro és in vivo értékelése nem utal szignifikáns cardialis elektrofiziológiai hatásokra a terápiásan releváns koncentrációtartományon belül, valamint ezen tartomány jelentős többszörösénél (akár 47-szeres). Azonban a túladagolással társuló extrém magas koncentrációkban (lásd 4.4 pont) a loperamid cardialis elektrofiziológiai hatásokat mutat, amely a kálium- (hERG) és nátriumáramok gátlásából, valamint arrhythmiákból áll.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

8 db vagy 10 db filmtabletta PVC/Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Vitabalans Oy
Varastokatu 8, FI-13500 Hämeenlinna
Finnország

Tel: +358 (3) 615600
Fax: +358 (3) 6183130


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-21698/01 (8×)
OGYI-T-21698/02 (10×)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2011. április 26.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. január 26.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. április 4.



6

OGYÉI/24886/2022