Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CORMAGNESIN 2,0475G/10ML OLDATOS INJEKCIÓ 50X10ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Wörwag Pharma Gmbh & Co. Kg
Hatástani csoport:
A12CC Magnézium
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-04055/02
Hatóanyagok:
Magnesium sulfuricum heptahyd.
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
9021 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,009021,00
Teljes0,009021,00
Egyedi engedélyes0,009021,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Cormagnesin 2,0475 g/10 ml, ill. 4,095 g/10 ml oldatos injekció nem keverhető kalcium- vagy foszfáttartalmú oldatos injekciókkal, mert hatásveszteséghez és kölcsönhatásokhoz vezethet.
A Cormagnesin 2,0475 g/10 ml, ill. 4,095 g/10 ml oldatos injekciót 5%-os glükóz vagy fiziológiás konyhasóoldattal hígítva lassú oldatos injekció vagy infúzió formájában, legfeljebb 150 mg/perc sebességgel kell beadni. A gyermekeknek adott magnézium-szulfát oldat koncentrációja nem haladhatja meg az 1%-ot (10 mg/ml).

A készítmények óvatosan adhatók kevésbé súlyos vesekárosodás, légzési megbetegedés esetében.

Az alkalmazás során a hypermagnesaemia elkerülése érdekében a beteget monitorozni szükséges: vérnyomás, plazma magnéziumkoncentráció (1,6-2,6 mEq/l vagy 0,8-1,2 mmol/l) egyéb elektrolitok koncentrációja, szívműködés (EKG), mély ínreflexek, veseműködés (vizeletürítés legalább 100 ml/4 óra), légzésfrekvencia irányában; különösen olyan esetekben, amikor nem hypomagnesaemia megszüntetése az indikáció.


4.7 A készítmények hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmények mellékhatásai hátrányosan befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket, ezért alkalmazásuk ideje alatt nem szabad gépjárművet vezetni vagy gépeket kezelni.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A túladagolás korai jelei: bradycardia, diplopia, az arc kipirulása, szomjúság, fejfájás, álmosság, összefolyó beszéd, zavartság, hányinger, hányás, perifériás értágulat miatt fellépő vérnyomásesés, izomgyengeség, csökkent reakciókészség, csökkent reflexek, izzadás, szívműködési zavarok, csökkent testhőmérséklet. Majd a magnézium vérszintjének emelkedésével a mély ínreflexek elvesztése, légzésdepresszió, melyek a neuromuscularis blokád következményei. EKG elváltozások (P-Q távolság megnyúlása, QRS komplex kiszélesedése). Súlyos esetekben légzésbénulás, kóma, szívmegállás.

Terápia
Lassú intravénás kalcium-glükonát injekció 5-10 mEq kalcium vagy 10-20 ml 10%-os injekció a szívblokk és a légzésdepresszió megszüntetésére. Rehidráció, forszírozott diuresis. Veseelégtelenség esetén haemo-, vagy intraperitonealis dializis.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Kalciumsók egyidejű intravénás adása csökkenti a magnézium hatását.

A Cormagnesin 2,0475 g/10 ml, ill. 4,095 g/10 ml oldatos injekció nem adható egyszerre barbiturátokkal, narkotikumokkal vagy hipnotikumokkal a légzésdepresszió veszélye miatt.

Óvatosságra van szükség az alábbi gyógyszerekkel való együttadás esetében:
fokozódik a perifériás izomrelaxánsok és az aminoglikozid antibiotikumok neuromuscularis gyengeséget, esetleg neuromuscularis bénulást okozó hatása, a nifedipin vérnyomáscsökkentő hatása, a labetolol bradikardizáló hatása. Digitálisszal együttadva az ingerületvezetési zavarok veszélye nő.

A Cormagnesin 2,0475 g/10 ml, ill. 4,095 g/10 ml oldatos injekciót nem szabad más gyógyszerekkel közös oldatban beadni, mivel számos vegyülettel inkompatibilis.

Nem keverhető intravénás zsíremulziókkal, amfotericin B-vel, bikarbonátokkal, benzilpenicillinnel, klindamicinnel, dobutaminnal, doxiciklinnel, hidrokortizonnal, kalciumsókkal, minociklinnel, nafcillinnel, polimixin B-vel, prokainnal, szalicilátokkal, sztreptomicinnel, tetraciklinekkel, tiopentállal, tobramicinnel.


6.2 Inkompatibilitások

A Cormagnesin 2,0475 g/10 ml, ill. 4,095 g/10 ml oldatos injekció nem keverhető kalcium- vagy foszfáttartalmú oldatos injekciókkal, mert hatásveszteséghez és kölcsönhatásokhoz vezethet.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

MedDRA szerinti gyakorisági kategóriák:
Nagyon gyakori (31/10)
Gyakori (31/100 - <1/10)
Nem gyakori (31/1000 -<1/100)
Ritka (31/10 000 -<1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert: a szív ingerületvezetési zavarai, bradycardia, collapsus, hypotensio

Érbetegségek és tünetek
Nem ismert: vérnyomásesés (szédülés, ájulás), perifériás értágulat, az arc kipirulása

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert: nehézlégzés

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem ismert: izombénulás, csökkent izomtónus (beleértendő a húgyúti atonia)

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem ismert: polyuria

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nem ismert: a vér csökkent kalciumszintje

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert: túl gyorsan beadott injekció múló hányingert, hányást, fejfájást, melegségérzést, szédülést, szorongást, nyugtalanságot és syncopét okozhat.
Fájdalom az injekció beadásának a helyén izomba történő (intramuscularis) beadás esetén

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Ásványi anyagok, magnézium
ATC kód: A12CC02

Mint fontos intracelluláris kation a magnézium több, mint 300 enzimreakcióban jelentős, a foszfát átvitelben szereplő valamennyi ATP-függő enzim kofaktora.
Igen fontos szerepet játszik a makromolekuláknak a szubcelluláris organellumokhoz való kötődésében (pl. mRNS kötődése a riboszómákhoz).

A vesetubulusokra kifejtett hatásával hozzájárul a szérum kálium- és kalciumszint fenntartásához.
A központi idegrendszerben a kalciumhoz hasonlóan viselkedik, hiánya izgatottságot, dezorientációt, görcsöket, pszichotikus viselkedést okoz. Túlsúlya a kalciumfüggő artéria constrictio antagonizálásával enyhíti az agyi vazospazmust, ez lehet az alapja az eclampsiában érvényesülő terápiás hatásának.

A vázizmokat direkt hatással deprimálja, és emellett csökkenti az acetilkolin felszabadulását a motoros idegvégződéseken. Ezt a hatását a kalcium antagonizálja. A magnézium hiánya fokozott acetilkolin felszabadulást okoz, ami az izom ingerlékenységének fokozódásában, esetleg tetániában nyilvánul meg.
A szívben a kalciumcsatornákat bénítja. Aktiválja a Na-K-ATP-ázt, ezzel elősegíti a sejtmembrán nyugalmi polarizációját. Mindkét hatás antiarrhytmiás jellegű. Nagy koncentrációk esetén a vezetési idő megnyúlik, az EKG-n megnő a P-R távolság és a QRS komplex kiszélesedik, valamint a sinus ritmus csökken.

Mivel a magnézium eloszlása a szervezetben mindenkor a " magnéziumraktár" telítettségétől függ, ezért a magnéziumkészítmények biológiai hatékonyságának a plazmakoncentrációs görbék alapján történő mérése komoly nehézségekbe ütközik. Normális magnéziumszint esetén sem zárható ki enyhébb, vagy közepes fokú magnéziumhiány, mivel a plazma és az intracellularis koncentrációk nem korrelálnak törvényszerűen. Ezért a tüneti diagnózis áll előtérben.

A magnézium anyagcserezavar okai mindenek előtt a következő okok lehetnek:
* Malabszorpcióval járó gyomor-bélbetegségek.
* Egyoldalú és/vagy magnéziumszegény táplálkozás; a ma szokásos földművelési- és trágyázási intézkedések miatt az élelmiszerek magnéziumtartalma jelentősen csökkent.
* Alkoholfogyasztás: nagy mennyiségű alkohol fogyasztása gátolja a felszívódást és fokozza a magnézium-diurezist.
* Terhesség, szoptatás és stresszhelyzetek megnövekedett magnéziumszükségletet jelentenek. Terhességben a magnéziumhiány komplikációkhoz vezethet, mint idő előtti fájástevékenység vagy magzati növekedési zavarok. A magnéziumot enyhébb esetekben jelentős tokolitikum pótlóként alkalmazzák. Ha fenyegető koraszülés miatt a kezelés során szintetikus tokolitikumokat (béta-mimetikumok) mégis be kell vezetni, magnéziumot alkalmaznak a béta-mimetikumok által kiváltott cardialis mellékhatások elkerülésére.
* Különféle gyógyszerek (hormonális fogamzásgátlók, diuretikumok, laxatívumok, kortikoidok, inzulin) hatására a magnéziumszint jelentősen csökkenhet. A magnéziumhiány a központi idegrendszer izgalmában, szívritmuszavarokban, szívgyengeségben, izomgörcsökben (különösen éjszakai lábikragörcsök), szédülésben nyilvánulhat meg.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A magnézium orális bevitel esetében a jejunumból és az ileumból aktív és passzív transzporttal szívódik fel. Mivel a gyomor-bélrendszeren át történő felszívódás csak 30-40%-os, ezért súlyos vagy akut magnéziumhiány esetében ajánlott az orális terápiát oldatos injekciókkal kiegészíteni. A vesén át történő kiválasztás hamar alkalmazkodik a magnéziumkínálathoz; a kiürülés sebessége a plazmakoncentrációval és a glomerulus filtrációs rátával arányos. A filtrátumból a magnézium nagy része a proximális tubulusokban reabszorbeálódik.

Az emberi szervezet összes készlete kb. 25 mg magnézium. Ebből kb. 60% a csontokban található, szűk 39% a szervekben (különösen a májban, izomban, agyban), kb. 1% az extracelluláris térben és 0,5% a plazmában. A plazma átlagos magnézium-koncentrációja kb. 0,84 mmol/l. Ebből 25-35% fehérjéhez kötött, 65-75% diffúzibilis, azaz a vese által filtrálható.

A magnézium bejut az anyatejbe, de a magnézium - szulfáttal kezelt anyák csecsemői csak az infúzió befejezését követő első 24 órában jutnak több magnéziumhoz, mint a nem kezelt anyák csecsemői.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nem állnak rendelkezésre.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Cormagnesin 2,0475 g/10 ml oldatos injekció:
10 ml oldat színtelen, I-es típusú, fehér törőponttal ellátott OPC ampullában.
10 x 10 ml, 50 x 10 ml, 500 x 10 ml és 1000 x 10 ml ampulla PVC tálcán és dobozban.
100 x 10 ml ampulla papír rekeszben és dobozban.

Cormagnesin 4,095 g/10 ml oldatos injekció:
10 ml oldat színtelen, I-es típusú, fehér törőponttal ellátott OPC ampullában.
10 x 10 ml, 50 x 10 ml, 100 x 10 ml, 500 x 10 ml és 1000 x 10 ml ampulla PVC tálcán és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény, kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ??(egy kereszt)
Osztályozás:
10 x 10 ml
II. csoport:
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).

50 x 10 ml, 100 x 10 ml, 500 x 10 ml és 1000 x 10 ml
II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Flugfeld-Allee 24
71034 Böblingen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

Cormagnesin 2,0475 g/10 ml oldatos injekció:
OGYI-T-4055/01 10 × 10 ml OPC ampullában
OGYI-T-4055/02 50 × 10 ml OPC ampullában
OGYI-T-4055/03 100 × 10 ml OPC ampullában
OGYI-T-4055/04 500 × 10 ml OPC ampullában
OGYI-T-4055/05 1000 × 10 ml OPC ampullában

Cormagnesin 4,095 g/10 ml oldatos injekció:
OGYI-T-4055/06 10× 10 ml OPC ampullában
OGYI-T-4055/07 50× 10 ml OPC ampullában
OGYI-T-4055/08 100× 10 ml OPC ampullában
OGYI-T-4055/09 500× 10 ml OPC ampullában
OGYI-T-4055/10 1000× 10 ml OPC ampullában


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1994. március 21.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. május 31.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. október 13.

6



OGYÉI/56716/2022
OGYÉI/56720/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység terhesség és szoptatás

Nincsenek általános fenntartások a Cormagnesin 2,0475 g/ 10 ml és Cormagnesin 4,095 g/ 10 ml oldatos injekció alkalmazásával kapcsolatban a terhesség és a szoptatás alatt.

Nincs utalás a magnézium-szulfát teratogén hatására vonatkozóan. Mivel ritkák a dokumentált tapasztalatok a terhesség alatti alkalmazásról, káros hatások ezidáig nem ismertek.

Ha a magnézium-szulfátot röviddel a szülés előtt alkalmazzák, az újszülöttet a toxicitás jeleinek szempontjából (neurológiai depresszió légzésdepresszióval, izomgyengeség, reflexkiesések) az első 24-48 óra alatt ellenőrizni kell. Az aminoglikozid antibiotikumok alkalmazását ezidő alatt kerülni kell, mivel kölcsönhatásokra utaltak. Szülés előtt 2 órával a készítmény nem alkalmazható.

Ha a magnézium-szulfátot magas dózisban hosszabb ideig tocolysisre használták, az újszülöttek csontvázképződésének zavarait jelentették. Azonban, ha a Cormagnesint az ajánlott adagban alkalmazták, ilyen jellegű gond nem volt.

A magnézium bekerül az anyatejbe.