Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

IMIGRAN OLD INJEKCIÓ+AUTOINJEKTOR 2X0,5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Glaxosmithkline Trading Services Ltd.
Hatástani csoport:
N02CC Szelektív 5ht1-receptor agonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05410/05
Hatóanyagok:
SumatriptanumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
10023 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy10023,000,00
Üzemi baleset10023,000,00
Általános2506,00 (25%)7517,00
Teljes0,0010023,00
Egyedi engedélyes0,0010023,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2. Adagolás és alkalmazás

A szumatriptán megelőzésre nem alkalmazható. A szumatriptán ajánlott adagjait nem szabad túllépni.

A szumatriptánt a migrénes fejfájás, illetve a kapcsolódó tünetek (pl. émelygés, hányás vagy fotofóbia) első jelének észlelésekor a lehető legkorábban kell alkalmazni, de a roham bármely fázisában alkalmazva hatásos.

A szumatriptán hatásossága független attól, hogy a kezelés kezdetén a roham már mióta áll fenn. A migrén aura során, az egyéb tünetek megjelenése előtt történő alkalmazás nem feltétlenül előzi meg a fejfájás kialakulását.

Adagolás

Felnőttek

Migrén
Az Imigran oldatos injekció ajánlott adagja egyszer 6 mg subcutan injekció formájában.

Ha az első szumatriptán adagra a beteg állapota nem javul, ugyanarra a rohamra még egy adagot nem szabad alkalmazni. Ezekben az esetekben a roham kezelhető paracetamollal, acetilszalicilsavval vagy nem-szteroid gyulladáscsökkentőkkel. Újabb roham esetén ismét adagolható a szumatriptán.

Ha a tünetek megszűnnek az első dózis hatására, de később visszatérnek, még egy adag adható a következő 24 órán belül, de legalább 1 órával az első adag után.

Az injekció maximális adagja 24 órán belül 2-szer 6 mg (12 mg).

Cluster fejfájás
A szumatriptán ajánlott adagja 6 mg sc., cluster rohamonként egyszer alkalmazva. Alkalmazható maximális adagja 24 órán belül 2-szer 6 mg (12 mg), de a két beadás közt legalább egy órának kell eltelnie.

Gyermekek és serdülőkorúak (18 év alatt)
Az Imigran oldatos injekció nem javasolt 18 év alatti gyermekek és serdülőkorúak számára a biztonságosságra és a hatásosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.

Időskorúak (65 év felett)
A szumatriptán alkalmazásával kapcsolatban 65 évesnél idősebb betegeken kevés a tapasztalat. Farmakokinetikája nem tér el jelentősen a fiatalabb populáció adataitól, de amíg további klinikai tapasztalatok nincsenek, adása ebben a korcsoportban nem ajánlott.

Az alkalmazás módja
Subcutan alkalmazásra
Az Imigran oldatos injekciót subcutan, autoinjektorral kell alkalmazni.

A beteg figyelmét fel kell hívni az autoinjektorhoz mellékelt utasítás pontos betartására, ill. arra, hogy a fecskendőket és tűket tartalmazó patron újra felnem használható, használat után eldobandó.




Ellenjavallat

4.3. Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

A szumatriptánt tilos olyan betegeknek adni, akik myocardialis infarctuson estek át, vagy akik ischaemiás szívbetegségben, koszorúérgörcsben (Prinzmetal anginában), vagy perifériás érbetegségben szenvednek, továbbá akiknél ischaemiás szívbetegségre utaló tünetek vagy jelek észlelhetők.

A szumatriptán nem adható olyan betegeknek, akik kórelőzményében cerebrovascularis történés (CVA) vagy átmeneti ischaemiás roham (TIA) szerepel.

A szumatriptánt tilos adni súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknek.

A szumatriptán adása ellenjavallt középsúlyos vagy súlyos hypertonia vagy enyhe, kezeletlen hypertonia fennállása esetén.

Nem adható egyidejűleg ergotaminnal és ergotaminszármazékokkal (köztük metiszergiddel) vagy bármely triptán/5-hidroxitriptamin1 (5HT1) receptor agonistával (lásd 4.5 pont).

Nem adható egyidejűleg monoamino-oxidáz-gátlókkal valamint a MAO-inhibitor kezelés leállítása után két hétig.




Figyelmeztetés

4.4. Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az Imigran oldatos injekció csak a migrén, illetve a cluster fejfájás egyértelmű diagnózisa esetén alkalmazható.

Az Imigran oldatos injekció intravénásan nem alkalmazható.

A szumatriptán adása nem javasolt hemiplegiás, basilaris vagy ophthalmoplegiás migrénben.

Az Imigran-kezelés előtt ki kell zárni a potenciálisan súlyos neurológiai betegségeket (pl. stroke, tranziens ischaemiás attack), ha a betegnél atípusos tünetek jelentkeznek, vagy még nem áll rendelkezésre megfelelő diagnózis a szumatriptán alkalmazásához.

A szumatriptán alkalmazását követően átmeneti tünetként felléphet mellkasi fájdalom és szorító érzés, mely esetenként intenzív lehet és a torokba is sugározhat (lásd 4.8 pont). Ha ezek a tünetek ischaemiás szívbetegségre utalnak, a szumatriptán további alkalmazását le kell állítani, a beteget gondosan ki kell vizsgálni.

A szumatriptán nem rendelhető olyan betegeknek, akiknél az ischaemiás szívbetegség kockázati tényezői fennállnak, köztük előzetes szív- és érrendszeri vizsgálat nélkül erős dohányosoknak vagy nikotinpótló kezelésben részesülő betegeknek (lásd 4.3 pont). Fokozott gondosság ajánlott posztmenopauzás nők és 40 évesnél idősebb férfiak esetében, ha az említett kockázati tényezők fennállnak. Ezekkel a vizsgálatokkal azonban nem szűrhető ki minden olyan beteg, akinek szívbetegsége van, és nagyon ritkán előfordultak súlyos cardialis események olyan betegekben is, akiknél szív-ér rendszeri betegséget korábban nem diagnosztizáltak.

A szumatriptán óvatosan adható enyhe, kontrollált hypertoniában szenvedő betegeknek, mivel e betegek kis részénél a vérnyomás és a perifériás érellenállás átmeneti emelkedését figyelték meg (lásd 4.3 pont).

A forgalomba hozatal után ritkán jelentettek szerotonin-szindrómát (köztük a mentális állapot megváltozását, vegetatív instabilitást és neuromuscularis rendellenességeket) olyan betegeknél, akik szelektív szerotoninvisszavétel-gátlót (SSRI) és szumatriptánt kaptak. Szerotonin-szindrómát a triptánok és szerotonin-noradrenalin visszavételgátlók (SNRI-k) egyidejű alkalmazása során tapasztaltak.
Ha szumatriptán és SSRI/SNRI egyidejű alkalmazása klinikailag indokolt, a beteg gondos megfigyelése szükséges (lásd 4.5 pont).

A szumatriptán fokozott elővigyázatossággal alkalmazható a gyógyszerek felszívódását, metabolizmusát vagy kiválasztását befolyásoló betegségekben, pl. csökkent máj- (Child-Pugh A vagy B stádium, lásd 5.2 pont - Speciális betegcsoportok) vagy vesefunkció esetén (lásd 5.2 pont).

A szumatriptán óvatosan adható olyan betegeknek, akiknek anamnézisében epilepszia, illetve a görcsküszöböt csökkentő agykárosodás szerepel, mert a szumatriptán alkalmazásával összefüggésben görcsöket jelentettek (lásd 4.8 pont).

Szulfonamidokra túlérzékeny betegekben a szumatriptán is túlérzékenységi reakciókat okozhat. Ezek súlyossága a bőrreakcióktól az anafilaxiáig változhat. A keresztreakció fennállására kevés a bizonyíték, de ezeknek a betegeknek szumatriptán csak elővigyázatossággal adható.

A triptánok és orbáncfüvet (Hypericum perforatum) tartalmazó növényi készítmények egyidejű alkalmazása során gyakrabban fordulnak elő mellékhatások.

A fejfájás csillapítására szolgáló bármilyen típusú gyógyszer hosszan tartó alkalmazása az állapot rosszabbodásához vezethet. Amennyiben ez tapasztalható vagy feltételezhető, a betegnek orvosi tanácsot kell kérnie, és abba kell hagynia a gyógyszer szedését. Túlzott gyógyszerfogyasztással összefüggő fejfájás diagnózisát kell feltételezni olyan betegek esetében, akiknél gyakori vagy mindennapos fejfájás jelentkezik annak ellenére (vagy amiatt), hogy rendszeresen használnak fejfájás elleni gyógyszereket.

Latex gumi allergia
Az előretöltött fecskendő tűvédő kupakja természetes szárított latex gumit tartalmazhat, amely latexra érzékeny személyeknél allergiás reakciót okozhat.

Nátrium tartalom
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7. A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásait nem vizsgálták.
Álmosság jelentkezhet a migrén vagy annak szumatriptánnal történő kezelése következtében. Ez befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9. Túladagolás

Jelek és tünetek
Néhány jelentés ismeretes a szumatriptán injekció túladagolásával kapcsolatban.

Betegek jelentős mellékhatások jelentkezése nélkül kaptak legfeljebb 12 mg-ig terjedő egyszeri injekciókat. A 16 mg-ig terjedő subcutan adagok nem okoztak az említettektől eltérő mellékhatásokat.

Kezelés:
Túladagolás esetén a beteget legalább 10 órán keresztül megfigyelés alatt kell tartani, és szükség esetén tüneti kezelést kell alkalmazni. Nem ismeretes, milyen hatással van a hemodialízis vagy a peritonealis dialízis a szumatriptán plazmakoncentrációjára.





Kölcsönhatás

4.5. Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem igazoltak kölcsönhatást propranolollal, flunarizinnel, pizotifennel vagy alkohollal.

Korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre ergotamin vagy egyéb triptán/5HT1 receptor agonistát tartalmazó készítményekkel való gyógyszerkölcsönhatásról. Elméletileg a koszorúerek vasospasmusának fokozott lehet a kockázata, ezért az egyidejű alkalmazás ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

A szumatriptán és ergotamintartalmú vagy egyéb triptán/5HT1 receptor agonistát tartalmazó készítmények alkalmazása után kivárandó időtartam nem ismert. Ez az időtartam az alkalmazott készítmény adagjától és típusától is függ. A hatások együttesen felerősödhetnek. Ergotamint, vagy más, triptán/5HT1 receptor agonistát tartalmazó készítmények alkalmazását követően a szumatriptán injekció alkalmazása előtt javasolt legalább 24 órát várni. Ugyanígy fordítva, a szumatriptán alkalmazása után is javasolt legalább 6 órát várni az ergotamintartalmú termék bevétele, és legalább 24 órát várni egy másik triptán/5HT1 receptor agonista alkalmazása előtt.

Gyógyszerkölcsönhatás léphet fel a szumatriptán és a MAO-gátlók között, ezért egyidejű alkalmazásuk ellenjavallt (lásd a 4.3. pont).

A forgalomba hozatal után ritkán jelentettek szerotonin-szindrómát (köztük a mentális állapot megváltozását, vegetatív instabilitást és neuromuscularis rendellenességeket) olyan betegeknél, akik SSRI-t és szumatriptánt kaptak. Szerotonin-szindrómát a triptánok és SNRI-k egyidejű alkalmazása során is tapasztaltak (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8. Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások az alábbiakban szervrendszerenként és gyakoriság szerint vannak csoportosítva.
A gyakoriság osztályozása a következő: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100-<1/10),
nem gyakori (?1/1,000 -< 1/100), ritka (? 1/10 000-< 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000),
nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). A mellékhatásként jelentett tünetek némelyike a migrén tüneteivel állhat összefüggésben.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: Túlérzékenységi reakciók a bőrön jelentkező túlérzékenységtől (pl. csalánkiütés) az anafilaxiás reakcióig.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: Szédülés, álmosság, érzékelési zavarok mint paraesthesia és hypoaesthesia.

Nem ismert: Görcsrohamok, bár ezek néhány esetben olyan betegekben léptek fel, akiknek vagy szerepelt már görcsroham a kórelőzményében, vagy fennálltak a rohamra hajlamosító állapotok. Olyan esetekről is beszámoltak, amelyekben nem voltak nyilvánvaló hajlamosító tényezők. Nystagmus, scotoma, tremor, dystonia.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert: Hunyorgás, kettőslátás, látásromlás. Látásvesztés, köztük maradandó károsodásokról szóló jelentésekkel. Látászavarok ugyanakkor a migrénroham kapcsán is előfordulhatnak.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert: Bradycardia, tachycardia, palpitatio, arrhytmiák, átmeneti ischaemiás EKG-elváltozások, coronaria spasmus, angina, myocardialis infarctus (lásd 4.3 és 4.4 pont).

Érbetegségek és tünetek
Gyakori: Röviddel a kezelést követően észlelhető átmeneti vérnyomás-emelkedés. Kipirulás.

Nem ismert: Hypotonia, Raynaud-jelenség.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori: Dyspnoe.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: Hányinger és hányás lépett fel néhány betegben, de nem tisztázott, hogy ez a szumatriptánnak, vagy a fennálló állapotnak volt-e tulajdonítható.

Nem ismert: Ischaemiás colitis, diarrhoea, dysphagia.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori: Elnehezülés érzése (általában átmeneti, intenzív érzés lehet, amely a test bármely részét érintheti, például a mellkast és a torkot is). Myalgia.

Nem ismert: Nyakmerevség, arthralgia.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nagyon ritka: Alkalmanként enyhe eltéréseket figyeltek meg a májfunkciós értékekben.

Pszichiátriai kórképek
Nem ismert: Szorongás.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert: Hyperhidrosis.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori: Átmeneti fájdalom az injekció beadási helyén. Szúró/égő érzést, duzzanatot, erythemát, véraláfutást és vérzést szintén jelentettek az injekció beadási helyén.

Gyakori: Fájdalom, melegség-, hideg- vagy nyomásérzés (ezek a jelenségek általában átmenetiek, intenzívek lehetnek, és a test bármely részét érinthetik, például a mellkast és a torkot is). Gyengeség, kimerültségérzés (általában mindkét jelenség enyhe-, közepes intenzitású és átmeneti).

Nem ismert: Traumás fájdalom, gyulladásos fájdalom.

Bár közvetlen összehasonlítás nem áll rendelkezésre, a kipirulás, a paraesthesia és a melegség-, nyomás-, illetve nehézségérzet szintén gyakoribb lehet a szumatriptán injekció beadását követően.

Ezzel szemben az émelygés, a hányás, a fáradtság kevésbé gyakori a szumatriptán subcutan injekció beadása után a tabletta bevételéhez képest.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1. Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szelektív 5-HT1 receptor agonisták
ATC kód: N02C C01

A szumatriptán a vascularis 5-hidroxitriptamin1 (5HT1D) receptor szelektív agonistája, melynek nincs hatása az egyéb 5HT receptor altípusokra (5HT2-7). Ez a receptor túlnyomórészt a cranialis erekben fordul elő és vasoconstrictor hatást közvetít.

Állatokban a szumatriptán az arteria carotis szelektív constrictióját okozza anélkül, hogy a cerebralis keringést befolyásolná. Az arteria carotis rendszer biztosítja az extracranialis és az intracranialis szövetek, valamint az agyhártya vérellátását. Ezen erek dilatatiójának és/vagy oedemájának jelentős szerepet tulajdonítanak a migrén kialakulásában. Ezenkívül, kísérletes adatok szerint a szumatriptán gátolja a nervus trigeminus aktivitását. Feltehetően mindkét hatás hozzájárul a szumatriptán migrénellenes hatásához.

Farmakodinámiás hatások
A klinikai hatás 6 mg szumatriptán sc. beadása után 10-15 perccel, 20 mg intranasalis adagolása után 15 perccel, és 100 mg orális bevétele után kb. 30 perccel kezd kialakulni.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A migrénes rohamok úgy tűnik, nem befolyásolják lényegesen a szumatriptán farmakokinetikáját.

Felszívódás
A subcutan injekciót követően a szumatriptán biohasznosításának középértéke magas (96%), a maximális plazmakoncentrációt 25 perc múlva éri el. A plazmakoncentráció átlagértéke 72 ng/ml.

Az orális alkalmazást követően a szumatriptán gyorsan felszívódik, a maximális koncentráció 70%-át 45 perc múlva éri el. 100 mg bevétele után a maximális plazmakoncentráció 54 ng/ml. Az abszolút orális biohasznosítás középértéke 14%, részben a presystemás metabolizmusnak, részben a részleges felszívódásnak köszönhetően.

Eloszlás
Kötődése a plazmafehérjékhez alacsony (14-21%), az átlagos eloszlási térfogat 170 liter.

Biotranszformáció
A fő metabolit, a szumatriptán indolecetsav analógja, főleg a vizelettel ürül, ahol szabad sav és glukuronid konjugátum formájában jelenik meg. 5HT1 vagy 5HT2 aktivitása nem ismert. Kisebb metabolitokat nem azonosítottak.

Elimináció
Az eliminációs felezési idő kb. 2 óra. A teljes plazma clearance középértéke kb. 1160 ml/perc, és a renális plazma clearance középértéke kb. 260 ml/perc. A nem renális clearance a teljes clearance-nek mintegy 80%-a. A szumatriptán elsősorban a monoamino-oxidáz-A közvetítette oxidatív metabolizmussal választódik ki.

Speciális betegcsoportok
Májkárosodás
A közepesen súlyos májbetegség (Child-Pugh B stádium) subcutan beadott szumatriptán farmakokinetikájára gyakorolt hatását vizsgálták. Közepesen súlyos májkárosodásban szenvedőknél az egészséges kontrollokhoz képest nem mutatkoztak jelentős különbségek a subcutan beadott szumatriptán farmakokinetikájában (lásd 4.4 pont - Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Karcinogenezis, mutagenezis
In vitro rendszerekben és állatokon végzett vizsgálatokban a szumatriptán nem mutatott genotoxikus és karcinogén aktivitást.

Reproduktív toxicitás
Egy patkányokon végzett fertilitási vizsgálatban, az emberben 6 mg szumatriptán sc. adása után mért plazmaszintnek kb.150-szeresét biztosító orális szumatriptán adagokat adva, csökkent az inszemináció eredményessége. Ez a hatás nem jelentkezett egy subcutan adagolással végzett vizsgálatban, amelynek során az emberben sc. adás után mért maximális plazmaszintek kb. 100 szorosát érték el.

Terhesség és szoptatás
Patkányokon és nyulakon nem figyeltek meg teratogén hatást, és a szumatriptánnak nem volt hatása a postnatalis fejlődésre patkányokban.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Egyszer használatos injekciós patronba töltött 0,5 ml töltettérfogatú steril folyadék.
2 db előretöltött injekciós patron zárt műanyag tartályban + 1 db GlaxoPen autoinjektor zárt műanyag tokban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

A betegeket figyelmeztetni kell, hogy az Imigran injekció alkalmazása során gondosan kövessék a betegtájékoztatóban leírtakat, különös tekintettel a tű és fecskendő biztonságos és higiénikus megsemmisítésére.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi kórházi diagnózist követő
járóbetegellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 oC-on tárolandó.
A fénytől való vedelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

GlaxoSmithKline Trading Services Limited
12 Riverwalk, Citywest Business Campus, Dublin 24, Írország.





Várandósság,szopt.

4.6. Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A forgalomba hozatalt követően több mint 1000 nőbetegről gyűjtött adat áll rendelkezésre a szumatriptán első trimeszterben történő alkalmazásáról. Bár ezek az adatok nem hordoznak elegendő információt ahhoz, hogy végleges következtetéseket lehetne belőlük levonni, azt mutatják, hogy nincs nagyobb kockázata a veleszületett rendellenességeknek. A szumatriptán második és harmadik trimeszterben történő alkalmazásáról korlátozott tapasztalatok állnak rendelkezésre.

Az állatkísérletes vizsgálatok értékelése azt mutatja, hogy nincs közvetlen teratogén vagy káros hatása a peri- és postnatalis fejlődésre. Az embryofoetalis életképességet azonban befolyásolhatja nyulakban (lásd az 5.3. pont). A szumatriptánt kizárólag abban az esetben szabad alkalmazni, ha az anya szempontjából várható előny nagyobb, mint a magzatot fenyegető kockázat.

Szoptatás
Kimutatták, hogy subcutan beadását követően a szumatriptán kiválasztódik az anyatejbe. A csecsemőt érő gyógyszerhatás minimálisra csökkenthető a szoptatás mellőzésével a kezelést követő 12 órában. Az ez idő alatt képződött anyatej nem használható fel.