Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

AMILORID COMP PHARMAVIT TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Stada Arzneimittel Ag
Hatástani csoport:
C03EA Mérsékelt hatású vizelethajtók és kálium visszatartó szerek kombinációi
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03858/01
Hatóanyagok:
HydrochlorothiazidumDDD
Amiloridium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
692 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy692,000,00
Üzemi baleset692,000,00
Általános554,00 (80%)138,00
Teljes0,00692,00
Egyedi engedélyes0,00692,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
14 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Hypertonia kezelésére: általában napi 1-2 alkalommal (reggel és délben) 1 tabletta. Fenntartó kezelés esetén kisebb dózis általában napi 1/2 tabletta, vagy másnaponta 1 tabletta is elegendő lehet.
Oedemák lecsapolására: a kezelés kezdetén naponta 1-2 alkalommal (reggel és délben) 1 tabletta javasolt.
A megkívánt hatástól függően a dózis maximum napi 4 tablettára emelhető. Ezt nem szabad túllépni, mivel a szérum káliumszintje megemelkedhet. Az adagolás a továbbiakban az oedemák kiürülésétől függ. A fenntartó dózis kielégítő diurézis esetén csökkenthető.

Időskorúak: mivel a diuretikumokra az idősebb betegek különösen érzékenyek, a dózis csökkentése szükségessé válhat.

Májcirrhosis következtében fellépő ascites: alacsony kezdő adag: napi 1 tabletta adása javasolt, ami fokozatosan emelhető a hatásos diuresis eléréséig, de legfeljebb napi 4 tablettáig. A megfelelő diuresis beindulása után csökkentett adaggal folytatható a kezelés.

Kismértékben beszűkült vesefunkció esetén a dózis csökkentése, ill. az adagolási intervallum növelése szükséges.

Az alkalmazás módja
A tablettákat étkezés után kevés folyadékkal kell bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Különös óvatosságot és rendszeres elektrolit ellenőrzést igényel, súlyos coronaria és cerebralis sclerosisban, beszűkült vese- ill. májfunkció esetén, hyperurikaemiában, köszvényben, diabetes mellitusban, idősebb, kevés vizeletet kiválasztó betegek esetében, hyperkalcaemia, lupus erythematodes (akár csak anamnesztikusan szerepelt), ill. pancreatitisben szenvedő betegek esetén.

Három nappal az ACE-gátlóval való kombinált kezelés megkezdése előtt az Amilorid comp Pharmavit tabletta szedését el kell hagyni, vagy az adagot csökkenteni kell a hirtelen vérnyomásesés elkerülésére.
A vérnyomást hosszabb ideig ellenőrizni kell. ACE gátlóval való kombináció csak fennálló hypokalaemia esetén történjen, beszűkült vesefunkció esetén adása kerülendő.
A terápia előtt és alatt a következő laboratóriumi értékek rendszeres kontrollja szükséges (elsősorban tartós alkalmazás, idősebb betegek, diabeteses betegek, csökkent veseműködés, szívelégtelenség, májcirrhosis, nem-szteroid gyulladáscsökkentők és kortikoszteroid terápia együttes alkalmazása esetén):
szérum kálium- és elektrolitszintek, vesefunkció, folyadékháztartás, testtömeg, vércukor-, szérum húgysav-, koleszterin- és trigliceridszint, adott esetben májfunkció és vérkép.
1,5 mg%, ill. 13 µmol/l értéket meghaladó szérum kreatinin-szint felett hyperkalaemia gyakoribb kialakulása figyelhető meg (EKG kontroll!). Adott esetben a dózist csökkenteni kell, ill. a gyógyszert teljesen el kell hagyni.
Amennyiben a terápia során hyperkalaemia, a máj-, vagy a vesefunkciók progresszív romlása, ill. anuria figyelhető meg, az Amilorid comp Pharmavit tablettát el kell hagyni.
Májcirrhosis esetén az elektrolit-, vagy folyadékháztartás csekély eltolódása májkóma kialakulásához vezethet.
Műtét esetén az Amilorid comp Pharmavit tabletta szedéséről az aneszteziológust értesíteni kell.

Nem melanóma típusú bőrrák
A nem melanóma típusú bőrrák (NMSC) [basalsejtes rák (BCC) és laphámsejtes rák (SCC)] megnövekedett kockázatát figyelték meg a hidroklorotiazid (HCTZ) növekvő kumulatív dózisával összefüggésben a Dán Nemzeti Rákregiszteren alapuló két epidemiológiai tanulmányban. Az NMSC lehetséges mechanizmusa a HCTZ fotoszenzitivitást okozó hatása.
A HCTZ-t szedő betegeket tájékoztatni kell az NMSC kockázatáról, valamint arról, hogy rendszeresen ellenőrizzék bőrüket - különös tekintettel az esetleges új elváltozásokra - és haladéktalanul jelentsenek minden gyanús bőrelváltozást. A bőrrák kockázatának minimalizálása érdekében a betegeket tanáccsal kell ellátni a lehetséges megelőző intézkedésekkel, például a napfény és az UV-sugárzás korlátozásával, valamint a napfénynek való kitettség esetén a megfelelő védelem alkalmazásával kapcsolatban. A gyanús bőrelváltozásokat azonnal meg kell vizsgálni, potenciálisan beleértve a biopsziás szövettani vizsgálatokat is. Azoknál a betegeknél, akiknél korábban NMSC-t diagnosztizáltak, a HCTZ használatát felül kell vizsgálni (lásd még 4.8 pont).

Kölcsönhatások a laboratóriumi vizsgálatokkal, ill. paraméterekkel:
Az Amilorid comp Pharmavit tabletta szedését legalább 3 nappal a glükóztolerancia (a hyperkalaemia veszélye miatt), a Bentiromid teszt (pancreas funkció vizsgálat) valamint a mellékpajzsmirigy-funkció vizsgálat előtt abba kell hagyni;
A PBI (Protein Bound Iodine) érték csökkenhet.

Laktóz intoleranciában figyelembe kell venni, hogy a készítmény 99,32 mg laktóz-monohidrátot is tartalmaz tablettánként.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A járművezető képességet és a baleseti veszéllyel járó munka végzését befolyásolhatja, ezért egyénileg kell meghatározni, hogy a gyógyszer milyen mennyisége mellett szabad járművet vezetni, vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni.


4.9 Túladagolás

Túladagolás: Az elektrolitháztartás zavarai állnak előtérben.

Tünetek: polyuria, émelygés, hányás, gyengeség, láz, bőrkiütés, hypotonia.

Teendők: a beteget vízszintesen kell fektetni, lábait lehetőség szerint magasra kell emelni, az elektrolit- és folyadékegyensúlyt, veseműködést, vérnyomást ellenőrizni kell.

Kezelés: tüneti; erős túladagolás esetén esetleg szükség esetén dialízis, EKG változással járó hyperkalaemia kezelése: 500-1000 ml izotoniás nátrium-bikarbonát oldat lassan iv., vagy ioncserélők: pl. Resonium.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Óvatosan adható együtt:
* vérnyomáscsökkentő gyógyszerekkel (fokozott vérnyomásesés);
* ACE gátlókkal (hyperkalaemia veszélye, különösen rossz veseműködés esetén);
* szívglikozidokkal (a glikozid hatása megváltozik, a glikozid-tolerancia javulhat);
* nem szteroid gyulladáscsökkentőkkel (az Amilorid comp Pharmavit tabletta hatása csökkenhet, a hyperkalaemia, a veseműködés romlásának, ill. a veseelégtelenség kialakulásának veszélye megnő);
* uricosuriás szerekkel, urikosztatikumokkal (ezek se-húgysavszint-csökkentő hatása gyengül);
* allopurinollal elégtelen veseműködés esetén előfordulhat súlyos túlérzékenységi reakció;
* antidiabetikumokkal (az antidiabetikus hatás csökken);
* antikoagulánsokkal (az antikoaguláns hatás csökken);
* pszichofarmakonokkal (a vérnyomáscsökkentő hatás nő);
* mineralo- és glükokortikoidok, ACTH, paranteralis Amphotericin B, hashajtók (a diuretikus hatást gyengítik, de a hypokalaemiát kedvezően befolyásolják);
* oestrogenek, szimpatomimetikumok (az Amilorid comp Pharmavit vérnyomáscsökkentő hatását enyhítik);
* ciklosporinnal és (hyperkalaemia veszélye, csökkent vesefunkció esetén folyadékretenció);
* fotoszenzibilizáló anyagokkal (megnövekedett fényérzékenység);
* alkohollal, barbiturátokkal, narkotikumokkal
* presszor aminokkal (a presszor aminokra adott válasz csökkenhet);
* nem depolarizáló-izomrelaxánsokkal (fokozott érzékenység előfordulhat).

Együttadása kerülendő:
* egyéb káliummegtakarító diuretikumokkal
* lítiummal (a lítium neuro- és cardiotoxicitását felerősíti);
* kolesztiraminnal (a hidroklorotiazid felszívódását gátolja, ezért 1 órával előbb, vagy 4 órával a kolesztiramin szedése után kell adni).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók: fejfájás, gyengeség, fáradtság, rosszullét, mellkasi fájdalom, hátfájás, ájulás.

Szívbetegségek a szívvel kapcsolatos tünetek: arritmiák, tachycardia, digitálisz toxicitás, ortosztatikus hipotónia, angina pectoris.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: anorexia, hányinger, hányás, hasmenés, székrekedés, hasi fájdalom, GI vérzés, az étvágy változásai, hasi teltség-érzés, flatulencia, szomjúság, csuklás.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek: a plazma megnőtt kálium szintje (5,5 mmol/liter fölött), az elektrolit egyensúly felbomlása, hiperkalcémia hiponatrémia, köszvény, dehidratáció, szimptómás hiponatrémia, acidózishajlam. A szérum koleszterin- és trigliceridszint emelkedhet.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei: kiütés, viszketés, hőhullám, izzadás, túlérzékenységi reakciók, Stevens-Johnson syndroma, esetenként Lyell syndroma.

A csont-és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei: izomfájdalom, lábfájás, izomgörcs, ízületi fájdalom.

Idegrendszeri betegségek és tünetek: szédülés, tériszony, paresztézia, kábulat, ízérzés zavar.

Pszichiátriai kórképek: álmatlanság, idegesség, elmezavar, depresszió, álmosság.
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek: légzési zavar, orrdugulás.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek: nehézvizelés, éjjeli vizelési kényszer, inkontinencia, rossz veseműködés, beleértve a veseelégtelenséget.

Szembetegségek és szemészeti tünetek: látászavar.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek: impotencia.

Érbetegségek és tünetek: nagy dózis esetén visszeres megbetegedésben szenvedőkön thrombosis, ill. következményes embolia alakulhat ki.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek: cholecystitis.

Az egyes összetevőkkel közölt további mellékhatásokat, amelyek az Amilorid comp Pharmavit tabletta potenciális mellékhatásai is lehetnek, az alábbiakban közöljük.

Amilorid:
A csont-és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei: nyak/vállfájás, végtagfájdalmak.
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: májfunkciós zavar, már esetleg létező gyomorfekély aktiválása, emésztési zavar, sárgaság.
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei: szájszárazság, hajhullás.
Idegrendszeri betegségek és tünetek: remegés, álmosság, encephalopathia.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek: aplasztikus anémia, neutropénia.
Szívbetegségek a szívvel kapcsolatos tünetek: egy részleges szívblokkban szenvedő betegnél teljes blokk fejlődött ki, palpitáció.
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek: köhögés.
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek: bőséges vizeletürítés, gyakori vizelés, hólyaggörcs.
Szembetegségek és szemészeti tünetek: a belső szemnyomás növekedése.
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei: fülzúgás.
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek: csökkent libidó.

Hidroklorotiazid:
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók: anafilaxiás reakció, láz.
Érbetegségek és tünetek: nekrotizáló angiitis (vaszkulitisz, bőr vaszkulitisz.).
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: pancreatitis, görcsölés, gyomor irritáció.
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek: glycosuria, hyperglycaemia, hyperuricaemia, hypokalaemia.
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei: fényérzékenység, nyálmirigy-gyulladás, csalánkiütés, toxikus epidermális nekrolízis.
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek: agranulocytosis, aplasztikus anémia, hemolitikus anémia, leukopénia, purpura, thrombocytopenia.
Idegrendszeri betegségek és tünetek: nyugtalanság.
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek: intersticiális nephritis.
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek: légzési nehézségek, beleértve a tüdőgyulladást, tüdőödémát.
Szembetegségek és szemészeti tünetek: ideiglenes látászavar, xanthopsia.
Máj- és epebetegségek illetve tünetek: sárgaság (intrahepatikus cholestatikus sárgaság).
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is): nem ismert gyakoriságú: Nem melanóma típusú bőrrák (Basalsejtes rák és Laphámsejtes rák).

Kiválasztott mellékhatások leírása
Nem melanóma típusú bőrrák (NMSC): Epidemiológiai tanulmányokból származó, rendelkezésre álló adatok alapján kumulatív dózisfüggő kapcsolatot figyeltek meg a hidroklorotiazid (HCTZ) és az NMSC között (lásd még 4.4 és 5.1 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Kétkomponensű diuretikum.
ATC kód: C03E A01

A hidroklorotiazid elsősorban a disztális renalis tubulusok nátrium- és kloridreszorpcióját gátolja, és ennek következtében megnövekedett nátrium-, klorid- és vízkiválasztást okoz. A fokozott kálium- és bikarbonátürítés a karboanhidrázgátlás következménye.
A hidroklorotiazid jelentős antihypertensív hatással rendelkezik, de a normotoniát szignifikánsan nem csökkenti.
Az amilorid hatását közvetlenül a disztális tubulusokban és gyűjtőcsatornákban fejti ki; fokozott nátrium-, klorid- és vízkiválasztást okoz, ugyanakkor gátolja a káliumexcretiót. Ez a hatás nem aldoszteron-antagonizmuson alapul. Antihypertensív hatása a hidroklorotiazidénál kisebb, de annak hatását erősíti.

Nem melanóma típusú bőrrák (NMSC): Epidemiológiai tanulmányokból származó, rendelkezésre álló adatok alapján kumulatív dózisfüggő kapcsolatot figyeltek meg a hidroklorotiazid HCTZ és az NMSC között. Az egyik tanulmány 71 533 BCC-ben és 8 629 SCC-ben szenvedő beteget vizsgált, a hozzájuk tartozó 1 430 833, illetve 172 462 létszámú kontrollcsoportokkal. A magas HCTZ használat (legalább 50 000 mg kumulatív dózis) kapcsolatba hozható volt a következő korrigált esélyhányados (OR) értékekkel: 1,29 (95% CI: 1,23-1,35) a BCC és 3,98 (95% CI: 3,68-4,31) az SCC esetében. Mind a BCC, mind az SCC esetében egyértelmű volt a kumulatív dózis-hatás kapcsolat. Egy másik tanulmány az ajakrák (SCC) és a HCTZ közötti lehetséges összefüggést mutatta ki: 633 ajakrákkal kapcsolatos esetet hasonlítottak össze egy 63 067 létszámú kontrollcsoporttal, kockázatalapú mintavételi stratégia alkalmazásával. Kumulatív dózis-hatás kapcsolatot mutattak ki a következő korrigált OR értékkel: 2,1 (95% CI: 1,7-2,6) megemelkedett 3,9-re (3,0-4,9) magas szintű gyógyszerhasználat esetén (~25 000 mg) és az OR 7,7 (5,7-10,5) volt a legmagasabb kumulatív dózis esetén (~100 000 mg) (lásd még 4.4 pont).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Per os alkalmazás esetén a hidroklorotiazid 60-80 %-a szívódik fel. A hatás kb. 2 órán belül lép fel, és mintegy 6-12 órán keresztül tart.
Az amilorid 50-60 %-a szívódik fel a bélből. A hatás a bevételt követően 2 óra múlva lép fel és mintegy 24 órán keresztül tart. A glomeruláris filtrációs rátát és a vesekeringést lényegében nem befolyásolja.
Sem a hidroklorotiazid, sem az amilorid nem metabolizálódik a májban, és szinte változatlan formában választódik ki a vesén keresztül. Beszűkült veseműködés esetén a kiválasztás elhúzódik. /Kumuláció lehetséges/

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs adat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

3 x 10 db tabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on, a fénytől és a nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2-18
D-61118 Bad Vilbel
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-3858/01 (3 x 10 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1993. / 2004. október 29.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. szeptember 24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. január 08.
7








NNGYK/GYSZ/1240/2024




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Diuretikumok rutinszerű alkalmazása enyhén oedemás vagy oedemás tünetekkel nem rendelkező, egyébként egészséges terhesekben nem javallott, mert e gyógyszerek használatával hypovolaemia, fokozott vérviszkozitás és csökkent placenta-perfusio alakulhat ki. A diuretikumok nem előzik meg a terhességi toxaemiát.
A tiazidok átjutnak a vér-placenta gáton és megjelennek a köldökzsinór vérereiben. Fennálló vagy gyanított terhesség esetén alkalmazásuk ellenjavallt.

Szoptatás
Nem ismert, hogy az amilorid kiválasztódik-e az emberi anyatejbe, de az tudott, hogy a tiazidok megjelennek az emberi anyatejben. Ha az Amilorid comp Pharmavit tabletta alkalmazása nélkülözhetetlen, a betegnek fel kell függesztenie a szoptatást.