Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VOTRIENT 200MG FILMTABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Novartis Europharm Limited
Hatástani csoport:
L01EX
Törzskönyvi szám:
EU/1/10/628/001
Hatóanyagok:
PazopanibumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
220320 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Gyermek hemato-onkológia
Húgy-és ivarszervi bántalmak (urológia)
Illetékes szakorvos
Klinikai onkológia
Urológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00220320,00
Közgyógy220320,000,00
Eü kiemelt220020,00300,00
Üzemi baleset220320,000,00
Közgyógy eü.kiemelt220320,000,00
Teljes0,00220320,00
Egyedi engedélyes0,00220320,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
2 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Votrient-kezelést csak olyan orvos kezdheti el, aki gyakorlattal rendelkezik a daganatellenes gyógyszerek alkalmazásában.

Adagolás

Felnőttek
A pazopanib ajánlott adagja RCC, illetve STS kezelésére 800 mg naponta egyszer.

Dózismódosítás
Az adagmódosítások (csökkentése vagy növelése) 200 mg-os csökkentéssel vagy emeléssel, lépésenként történhetnek az egyéni tolerabilitás alapján, hogy a mellékhatásokat kontrollálni lehessen. A pazopanib adagja nem haladhatja meg a 800 mg-ot.

Gyermekek és serdülők
A pazopanib nem alkalmazható 2 évesnél fiatalabb gyermekeknél a szervnövekedéssel és szervéréssel kapcsolatos biztonságossági aggályok miatt (lásd 4.4 és 5.3 pont).

A pazopanib biztonságosságát és hatásosságát 2 - 18 éves gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.

A jelenleg rendelkezésre álló adatok leírása a 4.8, 5.1 és 5.2 pontban található, de nincs az adagolásra vonatkozó javaslat.

Idősek
Hatvanöt éves vagy ennél idősebb betegek esetében a pazopanib alkalmazásával kapcsolatban korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre. A pazopanibbal végzett RCC vizsgálatokban összességében nem tapasztaltak klinikailag jelentős különbséget a pazopanib biztonságossága terén a legalább 65 éves és a fiatalabb betegek között. Klinikai tapasztalatok szerint nem találtak különbséget a válaszadás terén az idősebb és a fiatalabb betegek között, de nem zárható ki egyes idősebb betegek nagyobb érzékenysége.

Vesekárosodás
A pazopanib és metabolitjai kismértékű renális kiválasztódása miatt nem valószínű, hogy a vesekárosodásnak klinikailag releváns hatása lenne a pazopanib farmakokinetikájára (lásd 5.2 pont). Ezért nem szükséges az adag módosítása 30 ml/perc feletti kreatinin-clearance esetén. Óvatosság szükséges azoknál a betegeknél, akiknél a kreatinin-clearance 30 ml/perc alatt van, mivel ebben a betegpopulációban nincs tapasztalat a pazopanibbal.

Májkárosodás
Májkárosodásban szenvedő betegek számára a dózisajánlás olyan farmakokinetikai vizsgálatok eredményein alapul, melyeket változó mértékben károsodott májfunkciójú betegeknél folytattak a pazopanibbal (lásd 5.2 pont). A pazopanib-kezelés megkezdése előtt és alatt minden betegnél májfunkciós vizsgálatot kell végezni annak megállapítására, hogy fennáll-e náluk májkárosodás (lásd 4.4 pont). Enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban a pazopanib óvatosan és a tolerálhatóság szoros, rendszeres ellenőrzése mellett adható. A szérum májfunkciós értékek enyhe eltérése esetén (definíció szerint vagy normál bilirubinszint és az glutamát-piruvát-transzamináz (GPT [ALAT]) szintjének bármilyen mértékű emelkedése, vagy a bilirubinszint emelkedése a normálérték felső határának legfeljebb az 1,5-szeresére (> 35% direkt), tekintet nélkül a GPT-értékre) a javasolt dózis naponta egyszer 800 mg pazopanib. Közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél (definíció szerint a bilirubinszint emelkedése a normálérték felső határának > 1,5-3-szorosára, tekintet nélkül a GPT-értékekre) a pazopanib csökkentett, 200 mg-os adagja javasolt naponta egyszer (lásd 5.2 pont).

Súlyos májkárosodásban (definíció szerint az összbilirubinszint normálérték felső határát > 3-szoros mértékben meghaladó emelkedése, tekintet nélkül a GPT-értékekre) szenvedő betegeknél a pazopanib alkalmazása nem ajánlott.

A gyógyszer által okozott hepatotoxicitásban szenvedő betegek májműködésének rendszeres ellenőrzésére és az adagolás módosítására vonatkozó információkat lásd a 4.4 pontban.

Az alkalmazás módja

A pazopanibot szájon át kell alkalmazni. Étel nélkül kell bevenni, legalább egy órával étkezés előtt vagy két órával utána (lásd 5.2 pont). A filmtablettát egészben kell vízzel bevenni, nem szabad széttörni vagy összezúzni (lásd 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A májat érintő hatások

A pazopanib alkalmazása során beszámoltak májelégtelenségről (köztük néhány halálos kimenetelű esetről). Enyhe vagy közepesen súlyos májkárosodásban a pazopanib óvatosan és a beteg szoros megfigyelése mellett adható. A szérum májfunkciós értékek enyhe eltérése esetén (definíció szerint vagy normál bilirubinszint és a glutamát-piruvát-transzamináz (GPT [ALAT]) szintjének bármilyen mértékű emelkedése, vagy a bilirubinszint emelkedése a normálérték felső határának legfeljebb az 1,5-szeresére, tekintet nélkül a GPT-értékre) a javasolt dózis naponta egyszer 800 mg pazopanib. Közepesen súlyos májkárosodásban (a bilirubinszint emelkedése a normálérték felső határának
> 1,5-3-szorosára, tekintet nélkül a GPT-értékekre) szenvedő betegeknél a pazopanib csökkentett, 200 mg-os adagja javasolt naponta egyszer (lásd 4.2 és 5.2 pont). A pazopanib nem ajánlott súlyos májkárosodásban (az összbilirubinszint > 3-szoros mértékben meghaladja normálérték felső határát, tekintet nélkül a GPT-értékekre) szenvedő betegeknek (lásd 4.2 és 5.2 pont). Az expozíció 200 mg dózisnál jelentősen csökkent mértékű ezeknél a betegeknél (bár nagymértékű változatosságot mutat), olyan értékekkel, amelyek nem elégségesek a klinikailag releváns terápiás hatás eléréséhez.

Pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban a szérum transzaminázok (GPT, glutamát-oxálacetát transzamináz ?GOT vagy ASAT?) és a bilirubin szintjének emelkedését figyelték meg (lásd 4.8 pont). Az esetek többségében csak a GPT- és a GOT-szint egyedi emelkedéséről számoltak be, amit nem kísért az alkalikus foszfatáz- vagy a bilirubinszint emelkedése. A 60 évesnél idősebb betegeknél nagyobb a kockázata az enyhétől (a normálérték felső határát > 3-szoros mértékben meghaladó) a súlyos mértékűig terjedő (a normálérték felső határát > 8-szoros mértékben meghaladó) GPT-szint emelkedésnek. Azoknál a betegeknél, akik HLA-B*57:01 allél hordozók, nagyobb a kockázata pazopanib okozta GPT-szint emelkedésének. Az összes, pazopanibot kapó betegnél a kortól és genotípustól függetlenül ellenőrizni kell a májfunkciót (lásd 5.1 pont).

Májfunkciós vizsgálatokat kell végezni a pazopanib-kezelés előtt és a kezelés 3., 5., 7. és 9. hetében, azután a 3. és 4. hónapban, kiegészítő vizsgálatokkal, illetve ahogy az klinikailag indokolt. Az időszakos vizsgálatokat a 4. hónap után is folytatni kell.

A dózismódosítási javaslatokat azon betegekre vonatkozóan, akiknél a kiindulási bilirubinszint a normálérték felső határának legfeljebb 1,5-szerese, illetve a GOT- és GPT érték a normálérték felső határának legfeljebb 2-szerese, lásd az 1. táblázatban:

1. táblázat Dózismódosítások gyógyszer által okozott hepatotoxicitás esetén

Májfunkciós értékek
Dózismódosítás
A normálérték felső határának 3-8-szorosa közötti transzaminázszint-emelkedés
A pazopanib alkalmazását a májfunkció heti rendszerességű ellenőrzése mellett kell folytatni, amíg a transzaminázszint visszatér 1. fokozatúra vagy a kiindulási értékre.
A normálérték felső határának 8-szorosát meghaladó transzaminázszint-emelkedés
A pazopanib alkalmazását szüneteltetni kell, amíg a transzaminázszintek visszatérnek az 1. fokozatra vagy a kiindulási értékre. Ha a pazopanib-kezelés újraindításának potenciális előnye vélhetően meghaladja a hepatotoxicitás kockázatát, a pazopanibot csökkentett, 400 mg-os napi adaggal kell újraindítani, és hetente májfunkciós vizsgálatot kell végezni 8 héten keresztül. Amennyiben a pazopanib újraindítását követően a transzaminázszint-emelkedés ismételten meghaladja a normálérték felső határának
3-szorosát, a pazopanib-kezelést végleg be kell fejezni.
A normálérték felső határának 3-szorosát meghaladó transzaminázszint-emelkedés, egyidejűleg a normálérték felső határának 2-szeresét meghaladó bilirubinszint emelkedéssel.
A pazopanib alkalmazását végleg abba kell hagyni. A betegeket rendszeresen ellenőrizni kell, amíg a transzaminázszint visszatér 1. fokozatúra vagy a kiindulási értékre. A pazopanib egy UGT1A1-gátló. Enyhe, indirekt (nem konjugált) hyperbilirubinaemia fordulhat elő Gilbert-szindrómás betegeknél. A csak enyhe indirekt hyperbilirubinaemiában szenvedő és ismerten vagy gyanítottan Gilbert-szindrómás, továbbá a normálérték felső határának 3-szorosát meghaladó
GPT emelkedéssel rendelkező betegeket az izolált GPT-emelkedés esetére vázolt ajánlások szerint kell kezelni.

A pazopanib és a szimvasztatin egyidejű alkalmazása fokozza a GPT-szint emelkedésének kockázatát (lásd 4.5 pont), és csak óvatosan, valamint szoros ellenőrzés mellett végezhető.

Hypertonia

A pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban előfordult hypertonia, beleértve az emelkedett vérnyomás újonnan diagnosztizált, tünetekkel járó epizódjait is (hypertoniás krízis). A vérnyomást a pazopanib-kezelés előtt megfelelően be kell állítani. A hypertonia jelenlétét a kezelés megkezdését követően rövidesen (a pazopanib adásának megkezdését követő legfeljebb egy héten belül), majd ezt követően gyakran kell ellenőrizni a vérnyomáskontroll biztosítása érdekében. Emelkedett vérnyomásértékek (? 150 Hgmm szisztolés vérnyomás vagy ? 100 Hgmm diasztolés vérnyomás) a kezelés korai szakaszában fordultak elő (az esetek kb. 40%-a a 9. napig, és az esetek kb. 90%-a az első
18 hétben jelentkezett). A vérnyomást rendszeresen ellenőrizni, és ha magas, a vérnyomáscsökkentő terápia mellett a pazopanib dózis módosításával (a klinikai megítélés alapján a kezelés megszakításával, majd csökkentett dózis melletti újrakezdésével) azonnal kezelni kell (lásd 4.2 és 4.8 pont). A pazopanib-kezelést fel kell függeszteni hypertoniás krízis vagy olyan súlyos hypertonia esetén, amely a magasvérnyomás elleni kezelés és a pazopanib dóziscsökkentés ellenére is fennáll.

Posterior reversibilis encephalopathia szindróma (PRES) / Reversibilis posterior leukoencephalopathia szindróma (RPLS)

A pazopanib alkalmazásával összefüggésben PRES-t/RPLS-t jelentettek. A PRES/RPLS jelentkezhet fejfájással, magas vérnyomással, görccsel, levertséggel, zavartsággal, vaksággal és egyéb látási és neurológiai zavarokkal, és halálos kimenetelű is lehet. Azoknál a betegeknél, akiknél PRES/RPLS alakul ki, végleg be kell fejezni a pazopanib-kezelést.

Intersticiális tüdőbetegség (ILD)/pneumonitis

A pazopanib alkalmazása során beszámoltak ILD-ről, mely esetenként halálos kimenetelű lehet (lásd 4.8 pont). A betegeknél monitorozni kell az ILD-re/pneumonitisre utaló pulmonalis tüneteket, és abba kell hagyni a pazopanib alkalmazását azoknál a betegeknél, akiknél ILD vagy pneumonitis alakul ki.

Cardialis diszfunkció/szívelégtelenség

Korábbról fennálló cardialis diszfunkció esetén, a kezelés megkezdése előtt mérlegelni kell a pazopanib kockázatait és előnyeit. A pazopanib biztonságosságát és farmakokinetikáját nem vizsgálták közepesen súlyos, illetve súlyos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél, valamint olyanoknál, akiknél a balkamrai ejekciós frakció (LVEF) érték a normálisnál alacsonyabb.

A pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban előfordultak cardialis diszfunkció esetek, pl. pangásos szívelégtelenség és csökkent LVEF értékek (lásd 4.8 pont). Egy randomizált vizsgálatban, amelyikben a pazopanibot és a szunitinibet hasonlították össze RCC-ben (VEG108844), a betegeknél mérték a kiindulási és a követési LVEF értékeket. A pazopanibot szedő vizsgálati kar betegeinek 13%-ánál (362 beteg közül 47-nél) fordult elő myocardialis dysfunctio, szemben a szunitinib kar betegeinek 11%-ával (369 beteg közül 42-nél). Pangásos szívelégtelenséget figyeltek meg a betegek 0,5%-ánál mindkét kezelési karon. Pangásos szívelégtelenséget jelentettek 240 személy közül 3 esetében (1%) a VEG110727 III. fázisú STS vizsgálatban. A kiindulási időpont utáni, valamint követési LVEF mérési adattal rendelkező személyek körében csökkent LVEF értéket jelentettek a pazopanib vizsgálati kar betegeinek 11%-ánál (15/140), szemben a placebo vizsgálati karban megfigyelt 3%-kal (1/39).

Kockázati tényezők
Az STS III. fázisú vizsgálat pazopanib karának 15 betege közül 13 egyidejűleg hypertoniás volt, amely súlyosbíthatta a fokozott kockázatú betegek cardialis diszfunkcióját az utóterhelés (afterload) emelkedése révén. Az STS III. fázisú vizsgálatba beválogatott betegek 99%-a (243/246), beleértve a
15 beteget, antraciklin kezelésben részesült. Az előzetes antraciklin-kezelés a cardialis diszfunkció kockázati tényezője lehet.

Kimenetel
A 15 személy közül 4 állapota teljes mértékben rendeződött (a kiindulási értékhez képest 5%-os eltérésen belül), míg 5 esetben részleges állapotjavulás történt (a normáltartományon belüli, de a kiindulási értékhez képest 5%-osnál nagyobb eltéréssel). Egy személynél nem következett be állapotrendeződés, és a másik 5 betegnél nem álltak rendelkezésre követési adatok.

Kezelés
A klinikai szükségletnek megfelelően a pazopanib kezelés megszakítását és/vagy dóziscsökkentést kell kombinálni a hypertonia kezelésével (ilyen esetben kérjük, olvassa a hypertoniára vonatkozó fenti figyelmeztetéseket) olyan betegeknél, akiknél jelentős mértékű LVEF-csökkenés áll fenn.

A betegeket rendszeres, gondos megfigyelés alatt kell tartani a pangásos szívelégtelenség klinikai jeleinek és tüneteinek szempontjából. A cardialis diszfunkció szempontjából fokozott kockázatú betegeknél ajánlott az LVEF értékének kiindulási időpontban és azt követően rendszeres időközönként történő kiértékelése.

QT-szakasz-megnyúlás és torsade de pointes

A pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban előfordult QT-szakasz-megnyúlás és torsade de pointes (lásd 4.8 pont). A pazopanibot óvatosan kell alkalmazni olyan betegeknél, akik anamnézisében előfordult QT-szakasz-megnyúlás, illetőleg akik antiarritmiás szereket vagy más olyan gyógyszereket szednek, melyek a QT-szakasz megnyúlását okozhatják, vagy az erre hajlamosító szívbetegségben szenvedő betegeknél. A pazopanib alkalmazása során az EKG és az elektrolitháztartás (pl. kalcium, magnézium, kálium) kezelés előtti, majd rendszeres monitorozása javasolt.

Arteriás thrombotikus események

A pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban myocardialis infarctust, myocardialis ischaemiát, ischaemiás stroke-ot és tranziens ischaemiás attackot figyeltek meg (lásd 4.8 pont). Halálos kimenetelű eseményeket is megfigyeltek. A pazopanibot óvatosan kell alkalmazni olyan betegeknél, akiknél nagy a thrombotikus események kockázata, vagy akiknek a kórtörténetében thrombotikus esemény fordult elő. A pazopanibot nem vizsgálták olyan betegeknél, akiknél a megelőző 6 hónapban thrombotikus esemény fordult elő. A kezelésről az adott beteg számára várható előny/kockázat mérlegelése alapján kell dönteni.

Vénás thromboemboliás események

A pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban előfordultak vénás thromboemboliás események, köztük vénás thrombosis és halálos kimenetelű tüdőembolia. Bár vénás thromboemboliás eseményeket mind az RCC, mind pedig az STS vizsgálatokban megfigyeltek, az incidencia nagyobb volt az STS populációban (5%), mint az RCC populációban (2%).

Thromboticus microangiopathia (TMA)

TMA-t jelentettek pazopanibot önmagában, bevacizumabbal, illetve topotekánnal való kombinációban alkalmazó klinikai vizsgálatokban (lásd 4.8 pont). Azoknál a betegeknél, akiknél TMA alakul ki, végleg be kell fejezni a pazopanib-kezelést. A kezelés abbahagyását követően a TMA tüneteinek megszűnését figyelték meg. A pazopanib alkalmazása más gyógyszerekkel kombinációban nem javallott.

Vérzéses események

A pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban beszámoltak vérzéses eseményekről (lásd 4.8 pont). Halálos kimenetelű haemorrhagiás események fordultak elő. A pazopanibot nem vizsgálták olyan betegeknél, akik anamnézisében vérköpés, cerebralis vérzés vagy klinikailag jelentős gastrointestinalis (GI) vérzés fordult elő a megelőző 6 hónapban. A pazopanibot megfelelő körültekintéssel kell alkalmazni olyan betegeknél, akiknél magas a vérzés kockázata.

Aneurysmák és arteria-dissectiók

A VEGF-jelútgátlók alkalmazása a hypertoniás és a nem magas vérnyomású betegeknél egyaránt aeurysmák és/vagy arteria dissectiók kialakulását segítheti elő. A pazopanib-kezelés megkezdése előtt ezt a kockázatot gondosan mérlegelni kell az olyan rizikófaktorokkal rendelkező betegeknél, mint hypertonia vagy a kórtörténetben előforduló aneurysmák.

Gastrointestinalis (GI) perforációk és fisztulák

A pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban előfordult GI perforáció és fisztulaképződés (lásd 4.8 pont). Halálos kimenetelű perforációs események fordultak elő. A pazopanibot óvatosan kell alkalmazni GI perforáció vagy fisztula kockázata esetén.

Sebgyógyulás

Nem végeztek formális vizsgálatokat a pazopanib sebgyógyulásra kifejtett hatásával kapcsolatban. Mivel a vascularis endotheliális növekedési faktor (VEGF) inhibitorai akadályozzák a sebgyógyulást, a pazopanib-kezelést legalább 7 nappal a műtét tervezett időpontja előtt be kell fejezni. A műtétet követően a megfelelő sebgyógyulás függvényében klinikai mérlegelés alapján kell dönteni a pazopanib-kezelés folytatásáról. A pazopanib adását be kell fejezni, ha a beteg sebe felnyílik.

Hypothyreosis

A pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban előfordult a pajzsmirigyműködés csökkenése (lásd
4.8 pont). A kezelés előtt a pajzsmirigyfunkció laboratóriumi vizsgálata javasolt, és a hypothyreosisban szenvedő betegeket a pazopanib adásának megkezdése előtt az elfogadott klinikai gyakorlat szerinti kezelésben kell részesíteni. A pajzsmirigyműködés zavarainak jeleit és tüneteit szorosan figyelni kell minden pazopanib-kezelésben részesülő betegnél. A pajzsmirigyfunkció laboratóriumi vizsgálatát rendszeresen el kell végezni és az elfogadott klinikai gyakorlat szerinti kezelést kell alkalmazni.

Proteinuria

Pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatokban beszámoltak proteinuriáról. A kezelés előtt, majd rendszeres időközönként ajánlott vizeletvizsgálatot végezni, és a betegeknél figyelni kell a proteinuria súlyosbodására utaló jeleket. A pazopanib adását be kell fejezni, ha a betegnél nephrosis szindróma alakul ki.

Tumorlízis-szindróma (TLS)

A pazopanib alkalmazását TLS előfordulásával hozták összefüggésbe, amely akár végzetes is lehetett (lásd 4.8 pont). A TLS kockázata azoknál a betegeknél nagyobb, akiknél gyorsan növekvő daganat, nagy méretű daganat, veseműködési zavar vagy kiszáradás áll fenn. A Votrient alkalmazásának megkezdése előtt mérlegelni kell megelőző intézkedések - például a magas húgysavszint kezelése és intravénás hidrálás - végrehajtását. A kockázatnak kitett betegeket szorosan monitorozni, valamint ha klinikailag szükséges, megfelelően kezelni kell.

Pneumothorax

Az előrehaladott lágyrész sarcomában végzett klinikai vizsgálatokban pneumothorax esetek fordultak elő (lásd 4.8 pont). A pazopanibbal kezelt betegeket szoros megfigyelés alatt kell tartani a pneumothorax jeleire és tüneteire.

Gyermekek és serdülők

Mivel a pazopanib hatásmechanizmusa súlyos mértékben érintheti rágcsálókban a korai postnatalis fejlődési fázisban a szervnövekedést és szervérést (lásd 5.3 pont), a pazopanib nem adható 2 évesnél fiatalabb gyermekeknek.

Fertőzések

Súlyos, néhány esetben halálos kimenetelű fertőzéses eseteket jelentettek (neutropeniával vagy anélkül).

Kombináció egyéb szisztémás daganatellenes terápiákkal

A pazopanibot különféle daganatellenes kezelésekkel (köztük például pemetrexeddel, lapatinibbel vagy pembrolizumabbal) kombinációban alkalmazó klinikai vizsgálatokat idő előtt felfüggesztették a fokozott toxicitással és/vagy mortalitással kapcsolatos aggályok miatt, és ezeknél a terápiás rezsimeknél nem állapították meg a biztonságos és hatásos kombinációs dózisokat.

Terhesség

Az állatokon végzett preklinikai vizsgálatok reprodukciós toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont). Ha a pazopanibot terhesség alatt alkalmazzák, vagy ha a beteg a pazopanibbal történő kezelés során esik teherbe, tájékoztatni kell a beteget a magzati károsodás lehetséges veszélyéről. Fel kell hívni a fogamzóképes nők figyelmét arra, hogy kerüljék a teherbeesést a pazopanib-kezelés alatt (lásd 4.6 pont).

Interakciók

A pazopanib-expozíció fokozódásának veszélye miatt kerülni kell a CYP3A4, a P-glikoprotein (P-gp) vagy az emlőrák rezisztens protein (BCRP) erős inhibitoraival történő kezelést (lásd 4.5 pont). Megfontolandó egyidejű alkalmazásra olyan alternatív gyógyszerek választása, amelyeknek nincs, vagy alig van CYP3A4, P-gp vagy BCRP gátló hatása.

A pazopanib-expozíció csökkenésének veszélye miatt kerülni kell a CYP3A4 induktorokkal történő egyidejű kezelést (lásd 4.5 pont).

Ketokonazollal való egyidejű alkalmazás során hyperglykaemiás eseteket figyeltek meg.

A pazopanib óvatosan adható együtt uridin-difoszfát-glükuronozil-transzferáz 1A1 (UGT1A1) szubsztrátokkal (pl. irinotekánnal), mivel a pazopanib az UGT1A1 gátlószere (lásd 4.5 pont).

A grépfrútlevet kerülni kell a pazopanib-kezelés ideje alatt (lásd 4.5 pont).

Segédanyagok

A gyógyszerkészítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Votrient nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A pazopanib farmakológiai hatásaiból nem lehet arra következtetni, hogy hátrányosan befolyásolná a fenti képességeket. Annak megítélésénél azonban, hogy a beteg képes-e a döntéshozatalt, motoros vagy kognitív funkciókat igénylő feladatok ellátására, figyelembe kell venni a beteg általános állapotát és a pazopanib mellékhatásprofilját. Ha a beteg szédül, fáradt, vagy erőtlen, ne vezessen gépjárművet és ne kezeljen gépeket.


4.9 Túladagolás

A klinikai vizsgálatokban legfeljebb 2000 mg-os pazopanib adagokat értékeltek. Minden harmadik betegnél 3. fokozatú fáradtságot (dózislimitáló toxicitás) figyeltek meg napi 2000 mg, és 3. fokozatú hypertoniát napi 1000 mg szedése esetén.

A pazopanib túladagolásának nincs specifikus antidotuma, és túladagoláskor általános szupportív kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Más gyógyszerek hatása a pazopanibra

In vitro vizsgálatok arra utalnak, hogy a pazopanib oxidatív metabolizmusa az emberi máj mikroszómákban döntően a CYP3A4 közvetítésével történik, a CYP1A2 és a CYP2C8 kisebb mértékű közreműködésével. Ezért a CYP3A4 inhibitorai és induktorai módosíthatják a pazopanib metabolizmusát.

CYP3A4-, P-gp-, BCRP-inhibitorok
A pazopanib a CYP3A4, a P-gp és a BCRP szubsztrátja.

A (naponta egyszer adott 400 mg) pazopanib 5, egymást követő napon át végzett egyidejű alkalmazása az erős CYP3A4- és P-gp-inhibitor (naponta egyszer adott 400 mg) ketokonazollal a pazopanib átlagos AUC(0-24)-értékének 66%-os és Cmax-értékének 45%-os emelkedését eredményezte a pazopanib önmagában történő (7 napon át, napi egyszeri 400 mg-os adaggal végzett) alkalmazásához képest. A pazopanib Cmax (átlagérték-tartomány: 27,5 - 58,1 µg/ml) és AUC(0-24) (átlagérték-tartomány:
48,7 - 1040 µg*h/ml) farmakokinetikai jellemzők összehasonlítása 800 mg pazopanib önmagában történő adása után és 400 mg pazopanib + 400 mg ketokonazol adása után (Cmax-átlagérték:
59,2 µg/ml, AUC(0-24)-átlagérték 1300 µg*h/ml) azt jelezte, hogy egy erős CYP3A4- és P-gp-inhibitor jelenlétében a dózis napi egyszeri 400 mg pazopanibra történő csökkentése a betegek többségénél olyan szisztémás expozíciót eredményez, amely hasonló az önmagában adott napi egyszeri 800 mg pazopanib esetében megfigyelthez. Egyes betegeknél azonban nagyobb szisztémás expozíció jöhet létre annál, mint amit a napi egyszeri 800 mg pazopanib esetében észleltek.

A pazopanib és a CYP3A4 család egyéb erős gátlószerei (pl. itrakonazol, klaritromicin, atazanavir, indinavir, nefazodon, nelfinavir, ritonavir, szakvinavir, telitromicin, vorikonazol) egyidejű alkalmazása megnövelheti a pazopanib koncentrációját. A grépfútlé egy CYP3A-inhibitort tartalmaz, és szintén megnövelheti a pazopanib koncentrációját.

Amikor 1500 mg lapatinibet (amely a CYP3A4 és a P-gp szubsztrátja és gyenge inhibitora, és a BCRP erős inhibitora) 800 mg pazopanibbal együtt alkalmaztak, az átlagos AUC(0-24)- és Cmax-értékek kb. 50 - 60%-kal emelkedtek, az önmagában adott 800 mg pazopanibhoz képest. A P-gp és/vagy a BCRP lapatinib általi gátlása valószínűleg hozzájárult a pazopanib expozíció fokozódásához.

A pazopanib együttadása egy CYP3A4-, P-gp-, és BCRP-inhibitorral, pl. lapatinibbel, a pazopanib plazmakoncentrációjának emelkedését eredményezi. Az együttadás erős P-gp- vagy
BCRP-inhibitorokkal módosíthatja a pazopanib expozícióját és eloszlását, beleértve a központi idegrendszerben (CNS) történő eloszlást.

A pazopanib erős CYP3A4-inhibitorral való egyidejű alkalmazása kerülendő (lásd 4.4 pont). Amennyiben az erős CYP3A4-inhibitor alkalmazásának nincs orvosilag elfogadható alternatívája, az egyidejű alkalmazás során a pazopanib dózisát napi 400 mg-ra kell csökkenteni. Ilyen esetekben különös figyelmet kell fordítani a mellékhatásokra, és további dóziscsökkentést kell mérlegelni, ha esetlegesen a gyógyszerrel kapcsolatos mellékhatások jelentkeznek.

Az erős P-gp- vagy BCRP-inhibitorokkal történő kombináció ezért kerülendő, vagy egyidejű alkalmazásra olyan alternatív gyógyszert javasolt választani, amelyeknek nincs vagy alig van P-gp vagy BCRP gátló hatásuk.

CYP3A4, P-gp és BCRP induktorok
A CYP3A4 induktorok, pl. a rifampin, csökkenthetik a pazopanib plazmakoncentrációját. A pazopanib együttadása erős P-gp vagy BCRP-induktorokkal, módosíthatja a pazopanib expozícióját és eloszlását, beleértve a központi idegrendszerben (CNS) történő eloszlást is. Egyidejű alkalmazásra olyan alternatív gyógyszereket ajánlott választani, amelyeknek nincs vagy alig van enzim- vagy transzporterindukciós hatásuk.

A pazopanib hatása más gyógyszerekre

Emberi máj mikroszómákkal folytatott in vitro vizsgálatokban a pazopanib gátolta a CYP 1A2, 3A4,
2B6, 2C8, 2C9, 2C19, és 2E1 enzimeket. Egy in vitro humán PXR vizsgálatsorozat emberben a CYP3A4 indukció lehetőségét jelezte. Napi egyszeri 800 mg pazopanibbal folytatott klinikai farmakológiai vizsgálatokban a pazopanib nem mutatott klinikailag releváns hatást a koffein (CYP1A2 teszt szubsztrát), a warfarin (CYP2C9 teszt szubsztrát), vagy az omeprazol (CYP2C19 teszt szubsztrát) farmakokinetikájára rákbetegekben. A pazopanib közel 30%-kal növelte a midazolám (CYP3A4 teszt szubsztrát) átlagos AUC- és Cmax-értékeit, és 33 - 64%-kal növelte meg a dextrometrofán - dextrofán koncentráció arányát a vizeletben a dextrometorfán (CYP2D6 teszt szubsztrát) per os alkalmazása után. Napi egyszeri 800 mg pazopanib és heti egyszeri 80 mg/m2 paklitaxel (CYP3A4 és CYP2C8 szubsztrát) együttes adásakor 26%-kal emelkedett a paklitaxel AUC-értéke és 31%-kal a Cmax-értéke.

In vitro IC50- és in vivo plazma Cmax-értékek alapján a pazopanib GSK1268992 és GSK1268997 metabolitjai felerősíthetik a pazopanib BCRP-re gyakorolt gátló hatását. Továbbá, nem zárható ki, hogy a pazopanib gátolja a BCRP-t és aP-gp-t a gyomor- és béltraktusban. A pazopanib csak óvatosan adható együtt más oralis BCRP és P-gp szubsztrátokkal.

In vitro, a pazopanib gátolta a humán szerves anion transzporter polipeptidet (OATP1B1). Nem zárható ki, hogy pazopanib befolyásolja az OATP1B1 szubsztrátok (pl. a sztatinok) farmakokinetikáját
(lásd alább: "A pazopanib és a szimvasztatin egyidejű alkalmazásának hatása").

A pazopanib az uridin-difoszfát-glükuronozil-transzferáz 1A1 (UGT1A1) enzim inhibitora in vitro. Az irinotekán aktív metabolitja, az SN-38 az OATP1B1 és az UGT1A1 szubsztrátja. Naponta egyszer
400 mg pazopanib egyidejű alkalmazása 250 mg/m2 cetuximabbal és 150 mg/m2 irinotekánnal az SN-38 szisztémás expozíciójának kb. 20%-os emelkedését eredményezte. A pazopanibnak nagyobb hatása lehet az SN-38 diszpozícióra az UGT1A1*28 polimorfiával rendelkező betegeknél, a vad típusú alléllel rendelkezőkhöz képest. Azonban az UGT1A1 genotípus nem volt mindig prediktív értékű a pazopanib SN-38 diszpozícióra gyakorolt hatása szempontjából. Óvatosság szükséges, amikor a pazopanibot egyidejűleg alkalmazzák UGT1A1 szubsztrátokkal.

A pazopanib és a szimvasztatin egyidejű alkalmazásának hatása

A pazopanib és a szimvasztatin egyidejű alkalmazása fokozza a GPT-szint emelkedésének gyakoriságát. Egy, a pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatok összesített adatainak felhasználásával készült metaanalízis eredményei szerint a normálérték felső határának 3-szorosát meghaladó GPT-szint-emelkedéseket jelentettek 126/895 olyan betegnél (14%), akik nem szedtek sztatinokat, szemben a 11/41 olyan beteggel (27%), akik egyidejűleg szimvasztatint szedtek (p = 0,038). Ha egy olyan betegnél, aki egyidejűleg szimvasztatint szed, GPT-szint-emelkedés alakul ki, követni kell a pazopanib adagolásra vonatkozó útmutatásokat, és abba kell hagyni a szimvasztatin alkalmazását (lásd
4.4 pont). Ezen felül a pazopanib és az egyéb sztatinok egyidejű alkalmazásánál óvatosság szükséges, mivel jelenleg nem áll rendelkezésre elegendő adat a GPT-szintre gyakorolt hatásuk értékeléséhez. Nem zárható ki, hogy a pazopanib befolyásolja egyéb sztatinok (pl. atorvasztatin, fluvasztatin, pravasztatin, rozuvasztatin) farmakokinetikáját.

Az étel hatása a pazopanibra

A pazopanib magas vagy alacsony zsírtartalmú étellel történő bevétele esetében közel 2-szeresére emelkedik az AUC- és a Cmax-értéke. Ezért a pazopanibot legalább 1 órával étkezés előtt vagy 2 órával étkezés után kell bevenni.

A gyomor pH-ját növelő gyógyszerek

A pazopanib ezomeprazollal történő egyidejű alkalmazása hozzávetőleg 40%-kal (AUC és Cmax) csökkenti a pazopanib biohasznosulását, emiatt a pazopanib együttadása a gyomor pH-ját növelő gyógyszerekkel kerülendő. Ha orvosszakmailag szükséges protonpumpagátló egyidejű alkalmazása, a pazopanib adagját ajánlott éhgyomorra naponta egyszer, este bevenni, egyidejűleg a protompumpagátlóval. Ha orvosszakmailag szükséges H2-receptor-antagonista egyidejű alkalmazása, a pazopanibot éhgyomorra, a H2-receptor-antagonista adagolása előtt legalább 2 órával, vagy az után legalább 10 órával javasolt bevenni. A pazopanibot rövid hatástartamú antacidok alkalmazása előtt legalább 1 órával vagy az utána legalább 2 órával javasolt bevenni. A protonpumpagátlók és H2-receptor-antagonisták egyidejű alkalmazására vonatkozó ajánlások fiziológiai szempontokon alapulnak.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A pivotális RCC vizsgálat (VEG105192, n=290), a kibővített vizsgálat (VEG107769, n=71), a szupportív II. fázisú vizsgálat (VEG102616, n=225) és a randomizált, nyílt elrendezésű, párhuzamos csoportos, III. fázisú non-inferioritási vizsgálat (VEG108844, n=557), ahol az összesített adatokat értékelték RCC-ben szenvedő betegeknél a pazopanib biztonságosságának és tolerálhatóságának teljes körű értékelése során (összes n=1149) (lásd 5.1 pont).

A pivotális STS vizsgálat (VEG110727, n=369) és a támogató II. fázisú vizsgálat (VEG20002, n=142) összesített adatait a pazopanib biztonságosságának és tolerabilitásának általános értékelése keretében elemezték (összesített biztonságossági populáció: n=382) az STS betegek körében (lásd 5.1 pont).

A legfontosabb súlyos, RCC, illetve STS vizsgálatban észlelt mellékhatások a következők voltak: tranziens ischaemiás attack, ischaemiás stroke, myocardialis ischaemia, myocardiális és cerebralis infarktus, cardialis diszfunkció, gastrointestinalis perforáció és fisztulaképződés, QT-szakaszmegnyúlás, torsade de pointes, valamint pulmonalis, gastrointestinalis és cerebralis vérzés, az összes mellékhatást a kezelt betegek <1%-ánál jelentették. Az STS vizsgálatban észlelt egyéb fontos, súlyos mellékhatások közé tartoznak a thromboemboliás események, a bal kamrai diszfunkció és a pneumothorax.

A pazopanibbal valószínűleg összefüggésbe hozható fatális események közé tartozott a gastrointestinalis vérzés, a pulmonalis vérzés/vérköpés, a kóros májfunkció, a bélperforáció és az ischemiás stroke.

Az RCC és az STS vizsgálatban a leggyakoribb (a betegek legalább 10%-ánál előforduló), bármilyen súlyossági fokú mellékhatások a következők voltak: hasmenés, a hajszín megváltozása, bőr hypopigmentatio, exfoliatív bőrkiütés, magasvérnyomás, hányinger, fejfájás, fáradtság, anorexia, hányás, ízérzékelési zavar, stomatitis, testtömegcsökkenés, fájdalom, emelkedett glutamát-piruvát transzamináz- és emelkedett glutamát-oxálacetát transzaminázszint.

Az RCC-ben és STS-ben szenvedőknél, illetve a forgalomba hozatal utáni időszakban jelentett, bármilyen fokozatú mellékhatások az alábbi táblázatban a MedDRA szervrendszer szerinti osztályozásban, gyakoriság és súlyossági fok szerint kerültek felsorolásra. A gyakorisági kategóriák egyezményes meghatározása a következő: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

A kategóriákat a klinikai vizsgálati adatokból megállapított abszolút gyakoriság szerint határozták meg. A forgalomba hozatal után az összes klinikai vizsgálatban észlelt és spontán bejelentésekből származó, a biztonságossággal és tolerabilitással kapcsolatos adatokat is értékelték. Minden szervrendszeren belül az azonos gyakoriságú mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

2. táblázat A kezeléssel összefüggésben jelentett mellékhatások az RCC vizsgálatokban
(n=1149) vagy a forgalomba hozatal utáni időszakban

Szervrendszeri kategória
Gyakoriság (minden fokozat)
Mellékhatás
Minden
súlyossági fokozat n (%)
3.
súlyossági fokozat n (%)
4.
súlyossági fokozat n (%)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Gyakori
Fertőzések
(neutropeniával vagy anélkül)†
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert

Nem gyakori
Ínyfertőzés
1 (<1%)
0
0


Fertőzéses peritonitis
1 (<1%)
0
0
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Nem gyakori
Tumor eredetű fájdalom
1 (<1%)
1 (<1%)
0
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Thrombocytopenia
80 (7%)
10 (<1%)
5 (<1%)


Neutropenia
79 (7%)
20 (2%)
4 (<1%)


Leukopenia
63 (5%)
5 (<1%)
0

Nem gyakori
Polycythaemia
6 (0,03 %)
1
0

Ritka
Thromboticus microangiopathia (beleértve a thromboticus thrombocytopeniás purpurát és
haemolyticus uraemiás szindrómát)†
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert

Endokrin betegségek és tünetek
Gyakori
Hypothyreosis
83 (7%)
1 (<1%)
0
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Étvágycsökkenése
317 (28%)
14 (1%)
0

Gyakori
Hypophosphataemia
21 (2%)
7 (<1%)
0


Dehydratio
16 (1%)
5 (<1%)
0

Nem gyakori
Hypomagnesaemia
10 (<1%)
0
0

Nem ismert
Tumorlízisszindróma*
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Pszichiátriai kórképek
Gyakori
Álmatlanság
30 (3%)
0
0
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Ízérzékelési zavarc
254 (22%)
1 (<1%)
0


Fejfájás
122 (11%)
11 (<1%)
0

Gyakori
Szédülés
55 (5%)
3 (<1%)
1 (<1%)


Letargia
30 (3%)
3 (<1%)
0


Paraesthesia
20 (2%)
2 (<1%)
0


Perifériás szenzoros neuropathia
17 (1%)
0
0

Nem gyakori
Hypaesthesia
8 (<1%)
0
0


Tranziens ischaemiás attack
7 (<1%)
4 (<1%)
0


Aluszékonyság
3 (<1%)
1 (<1%)
0


Cerebrovascularis történés
2 (<1%)
1 (<1%)
1 (<1%)


Ischaemiás stroke
2 (<1%)
0
1 (<1%)

Ritka
Posterior reversibilis encephalopathia / reversibilis posterior leukoencephalopathia szindróma†
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori
Homályos látás
19 (2%)
1 (<1%)
0

Nem gyakori
A szempillák elszíneződése
4 (<1%)
0
0


Retinaleválás†
1 (<1%)
1 (<1%)
0


Retinaszakadás†
1 (<1%)
1 (<1%)
0
Szívbetegségek és
a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori
Bradycardia
6 (<1%)
0
0


Myocardialis infarctus
5 (<1%)
1 (<1%)
4 (<1%)


Cardialis dysfunctiof
4 (<1%)
1 (<1%)
0


Myocardialis ischaemia
3 (<1%)
1 (<1%)
0
Érbetegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Magas vérnyomás
473 (41%)
115 (10%)
1 (<1%)

Gyakori
Hőhullámok
16 (1%)
0
0


Vénás thromboemboliás eseményekg
13 (1%)
6 (<1%)
7 (<1%)


Kipirulás
12 (1%)
0
0

Nem gyakori
Hipertenzív krízis
6 (<1%)
0
2 (<1%)


Haemorrhagia
1 (<1%)
0
0

Ritka
Aneurysma és arteriadissectio†
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori
Epistaxis
50 (4%)
1 (<1%)
0


Dysphonia
48 (4%)
0
0


Dyspnoe
42 (4%)
8 (<1%)
1 (<1%)


Vérköpés
15 (1%)
1 (<1%)
0

Nem gyakori
Rhinorrhoea
8 (<1%)
0
0


Tüdővérzés
2 (<1%)
0
0


Pneumothorax
1 (<1%)
0
0

Ritka
Intersticiális tüdőbetegség/ pneumonitis †
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hasmenés
614 (53%)
65 (6%)
2 (<1%)


Hányinger
386 (34%)
14 (1%)
0


Hányás
225 (20%)
18 (2%)
1 (<1%)


Hasi fájdaloma
139 (12%)
15 (1%)
0

Gyakori
Stomatitis
96 (8%)
4 (<1%)
0


Dyspepsia
83 (7%)
2 (<1%)
0


Flatulentia
43 (4%)
0
0


Haspuffadás
36 (3%)
2 (<1%)
0


Szájnyálkahártya fekélyek
28 (2%)
3 (<1%)
0


Szájszárazság
27 (2%)
0
0

Nem gyakori
Pancreatitis
8 (<1%)
4 (<1%)
0


Rectalis vérzés
8 (<1%)
2 (<1%)
0


Haematochezia
6 (<1%)
0
0


Gastrointestinalis vérzés
4 (<1%)
2 (<1%)
0


Melaena
4 (<1%)
1(<1%)
0


Gyakori bélmozgások
3 (<1%)
0
0


Végbélvérzés
2 (<1%)
0
0


Vastagbél-perforáció
2 (<1%)
1 (<1%)
0


Szájüregi vérzés
2 (<1%)
0
0


A gastrointestinalis traktus felső szakaszából eredő vérzés
2 (<1%)
1 (<1%)
0


Enterocutan fistula
1 (<1%)
0
0


Haematemesis
1 (<1%)
0
0


Aranyeres vérzés
1 (<1%)
0
0


Ileum-perforáció
1 (<1%)
0
1 (<1%)


Oesophagealis vérzés
1 (<1%)
0
0


Retroperitoneális vérzés
1 (<1%)
0
0
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Gyakori
Hyperbilirubinaemia
38 (3%)
2 (<1%)
1 (<1%)


Kóros májfunkció
29 (3%)
13 (1%)
2 (<1%)


Hepatotoxicitás
18 (2%)
11(<1%)
2 (<1%)

Nem gyakori
Sárgaság
3 (<1%)
1 (<1%)
0


Gyógyszer okozta májkárosodás
2 (<1%)
2 (<1%)
0


Májelégtelenség†
1 (<1%)
0
1 (<1%)

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
Hajszínváltozás
404 (35%)
1 (<1%)
0


Palmo-plantaris erythrodysaesthesia szindróma
206 (18%)
39 (3%)
0


Alopecia
130 (11%)
0
0


Bőrkiütés
129 (11%)
7 (<1%)
0

Gyakori
Bőr hipopigmentáció
52 (5%)
0
0


Száraz bőr
50 (4%)
0
0


Pruritus
29 (3%)
0
0


Erythema
25 (2%)
0
0


Bőr depigmentáció
20 (2%)
0
0


Hyperhidrosis
17 (1%)
0
0

Nem gyakori
Köröm
rendellenességek
11 (<1%)
0
0


Bőrhámlás
10 (<1%)
0
0


Fényérzékenységi reakció
7 (<1%)
0
0


Erythemás bőrkiütés
6 (<1%)
0
0


Bőrrendellenesség
5 (<1%)
0
0


Macularis bőrkiütés
4 (<1%)
0
0


Viszkető bőrkiütés
3 (<1%)
0
0


Vesicularis bőrkiütés
3 (<1%)
0
0


Generalizált pruritus
2 (<1%)
1 (<1%)
0


Generalizált bőrkiütés
2 (<1%)
0
0


Papulás bőrkiütés
2 (<1%)
0
0


Plantaris erythema
1 (<1%)
0
0


Bőrfekély†
Nem ismert
Nem ismert
Nem ismert
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
Arthralgia
48 (4%)
8 (<1%)
0


Myalgia
35 (3%)
2 (<1%)
0


Izomgörcsök
25 (2%)
0
0

Nem gyakori
Csont- és izomfájdalom
9 (<1%)
1 (<1%)
0
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Proteinuria
135 (12%)
32 (3%)
0

Nem gyakori
Húgyúti vérzés
1 (<1%)
0
0
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem gyakori
Menorrhagia
3 (<1%)
0
0


Vaginális vérzés
3 (<1%)
0
0


Metrorrhagia
1 (<1%)
0
0
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Fáradtság
415 (36%)
65 (6%)
1 (<1%)

Gyakori
Nyálkahártya gyulladás
86 (7%)
5 (<1%)
0


Asthenia
82 (7%)
20 (2%)
1 (<1%)


Oedemab
72 (6%)
1 (<1%)
0


Mellkasi fájdalom
18 (2%)
2 (<1%)
0

Nem gyakori
Hidegrázás
4 (<1%)
0
0


Nyálkahártya rendellenesség
1 (<1%)
0
0
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nagyon gyakori
Emelkedett glutamátpiruvát transzaminázszint
246 (21%)
84 (7%)
14 (1%)


Emelkedett glutamátoxálacetát transzaminázszint
211 (18%)
51 (4%)
10 (<1%)

Gyakori
Súlycsökkenés
96 (8%)
7 (<1%)
0


Emelkedett
bilirubinszint a vérben
61 (5%)
6 (<1%)
1 (<1%)


Emelkedett
kreatininszint a vérben
55 (5%)
3 (<1%)
0


Emelkedett lipázszint
51 (4%)
21(2%)
7 (<1%)


Csökkent fehérvérsejtszámd
51 (4%)
3 (<1%)
0


Emelkedett pajzsmirigy stimuláló hormonszint
36 (3%)
0
0


Emelkedett amilázszint
35 (3%)
7 (<1%)
0


Emelkedett gammaglutamiltranszferázszint
31 (3%)
9 (<1%)
4 (<1%)


Vérnyomás-emelkedés
15 (1%)
2 (<1%)
0


Emelkedett karbamidszint a vérben
12 (1%)
1 (<1%)
0


Kóros májfunkció vizsgálati érték
12 (1%)
6 (<1%)
1 (<1%)

Nem gyakori
Emelkedett májenzimszintek
11 (<1%)
4 (<1%)
3 (<1%)


Csökkent vércukorszint
7 (<1%)
0
1 (<1%)


EKG QT-megnyúlás
7 (<1%)
2 (<1%)
0


Emelkedett transzamináz-szint
7 (<1%)
1 (<1%)
0


Kóros pajzsmirigyfunkció vizsgálati érték
3 (<1%)
0
0


Magas diasztolés vérnyomás
2 (<1%)
0
0


Magas szisztolés vérnyomás
1 (<1%)
0
0
†A kezeléssel összefüggésben a forgalomba hozatal utáni időszakban jelentett mellékhatások (spontán esetjelentések és az összes, pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatban előforduló súlyos mellékhatások).
*A kezeléssel összefüggésben csak a forgalomba hozatal utáni időszakban jelentett mellékhatások. A rendelkezésekre álló adatokból nem állapítható meg a gyakoriság.
Az alábbi kifejezéseket kombinálták:
a Hasi fájdalom, felhasi fájdalom, alhasi fájdalom
b Oedema, perifériás oedema, szem oedema, lokalizált oedema és arc oedema c Dysgeusia, ageusia és hypogeusia
d Csökkent fehérvérsejtszám, csökkent neutrophyl granulocyta-szám és csökkent leukocyta-szám e Étvágycsökkenés és anorexia f Cardialis dysfunctio, balkamra dysfunctio, szívelégtelenség és restriktív cardiomyopathia g Vénás thromboemboliás esemény, mélyvénás thrombosis, tüdőembolia és thrombosis.

Neutropeniát, thrombocytopeniát és palmo-plantaris erythrodysaesthesia szindrómát gyakrabban figyeltek meg kelet-ázsiai származású betegeknél.

3. táblázat. A kezeléssel összefüggésben jelentett mellékhatások az STS vizsgálatokban (n=382) vagy a forgalomba hozatal utáni időszakban

Szervrendszeri kategória
Gyakoriság (minden fokozat)
Mellékhatás
Minden
súlyossági fokozat n (%)
3.
súlyossági fokozat n (%)
4.
súlyossági fokozat n (%)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Gyakori
Ínyfertőzés
4 (1%)
0
0
Jóindulatú, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Nagyon gyakori
Tumor eredetű fájdalom
121 (32%)
32 (8%)
0
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Leukopenia
106 (44%)
3 (1%)
0


Thrombocytopenia
86 (36%
7 (3%)
2 (<1%)


Neutropenia
79 (33%)
10 (4%)
0

Nem
gyakori
Thromboticus microangiopathia (beleértve a thromboticus thrombocytopeniás
purpurát és haemolyticus uraemiás szindrómát
is)
1 (< 1%)
1 (< 1%)
0
Endokrin betegségek és tünetek
Gyakori
Hypothyreosis
18 (5%)
0
0
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Étvágycsökkenés
108 (28%)
12 (3%)
0


Hypalbuminemiaf
81 (34%)
2 (<1%)
0

Gyakori
Dehidráltság
4 (1%)
2 (1%)
0

Nem
gyakori
Hypomagnesaemia
1 (<1%)
0
0

Nem ismert
Tumorlízisszindróma*
Nem
ismert
Nem
ismert
Nem
ismert
Pszichiátriai betegségek és tünetek
Gyakori
Álmatlanság
5 (1%)
1 (<1%)
0
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Ízérzékelési zavarc
79 (21%)
0
0


Fejfájás
54 (14%)
2 (<1%)
0

Gyakori
Perifériás szenzoros neuropathia
30 (8%)
1 (<1%)
0


Szédülés
15 (4%)
0
0

Nem
gyakori
Aluszékonyság
3 (<1%)
0
0


Paresthesia
1 (<1%)
0
0


Cerebralis infarktus
1 (<1%)
0
1 (<1%)

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori
Homályos látás
15 (4%)
0
0
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori
Cardialis diszfunkcióg
21 (5%)
3 (<1%)
1 (<1%)


Bal kamrai diszfunkció
13 (3%)
3 (<1%)
0


Bradycardia
4 (1%)
0
0

Nem
gyakori
Myocardialis infarktus
1 (<1%)
0
0
Érbetegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hypertonia
152 (40%)
26 (7%)
0

Gyakori
Vénás thromboemboliás történésekd
13 (3%)
4 (1%)
5 (1%)


Hőhullámok
12 (3%)
0
0


Kipirulás
4 (1%)
0
0

Nem
gyakori
Haemorrhagia
2 (<1%)
1 (<1%)
0

Ritka
Aneurysma és
arteria-dissectio
Nem
ismert
Nem
ismert
Nem
ismert
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori
Epistaxis
22 (6%)
0
0


Dysphonia
20 (5%)
0
0


Dyspnoea
14 (4%)
3 (<1%)
0


Köhögés
12 (3%)
0
0


Pneumothorax
7 (2%)
2 (<1%)
1 (<1%)


Csuklás
4 (1%)
0
0


Tüdővérzés
4 (1%)
1 (<1%)
0

Nem
gyakori
Oropharyngealis fájdalom
3 (<1%)
0
0


Hörgővérzés
2 (<1%)
0
0


Rhinorrhoea
1 (<1%)
0
0


Haemoptysis
1 (<1%)
0
0

Ritka
Intersticiális tüdőbetegség/ pneumonitis †
Nem
ismert
Nem
ismert
Nem
ismert

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hasmenés
174 (46%)
17 (4%)
0


Hányinger
167 (44%)
8 (2%)
0


Hányás
96 (25%)
7 (2%)
0


Hasi fájdaloma
55 (14%)
4 (1%)
0


Stomatitis
41 (11%)
1 (<1%)
0

Gyakori
Haspuffadás
16 (4%)
2 (1%)
0


Szájszárazság
14 (4%)
0
0


Dyspepsia
12 (3%)
0
0


Szájüregi vérzés
5 (1%)
0
0


Flatulentia
5 (1%)
0
0


Analis vérzés
4 (1%)
0
0

Nem
gyakori
Gastrointestinalis vérzés
2 (<1%)
0
0


Rectalis vérzés
2 (<1%)
0
0


Enterocutan fistula
1 (<1%)
1 (<1%)
0


Gyomorvérzés
1 (<1%)
0
0


Melaena
2 (<1%)
0
0


Nyelőcsővérzés
1 (<1%)
0
1 (<1%)


Peritonitis
1 (<1%)
0
0


Retroperitoniális vérzés
1 (<1%)
0
0


A tápcsatorna felső szakaszát érintő vérzés
1 (<1%)
1 (<1%)
0


Ileum-perforáció
1 (<1%)
0
1 (<1%)
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem
gyakori
Kóros májfunkció
2 (<1%)
0
1 (<1%)

Nem ismert
Májelégtelenség*
Nem
ismert
Nem
ismert
Nem
ismert

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
Hajszínváltozás
93 (24%)
0
0


Bőr hypopigmentatio
80 (21%)
0
0


Exfoliatív bőrkiütés
52 (14%)
2 (<1%)
0

Gyakori
Alopecia
30 (8%)
0
0


Bőrrendellenességc
26 (7%)
4 (1%)
0


Bőrszárazság
21 (5%)
0
0


Hyperhydrosis
18 (5%)
0
0


Körömbetegség
13 (3%)
0
0


Pruritus
11 (3%)
0
0


Erythema
4 (1%)
0
0

Nem
gyakori
Bőrfekély
3 (<1%)
1 (<1%)
0


Bőrkiütés
1 (<1%)
0
0


Papulás bőrkiütés
1 (<1%)
0
0


Fényérzékenységi reakció
1 (<1%)
0
0


Palmaris-plantaris erythrodysaesthesia szindróma
2 (<1%)
0
0
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
Csont-és izomfájdalom
35 (9%)
2 (<1%)
0


Myalgia
28 (7%)
2 (<1%)
0


Izomgörcsök
8 (2%)
0
0

Nem
gyakori
Arthralgia
2 (<1%)
0
0
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem
gyakori
Proteinuria
2 (<1%)
0
0
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Nem
gyakori
Vaginális vérzés
3 (<1%)
0
0


Menorrhagia
1 (<1%)
0
0
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Fáradtság
178 (47%)
34 (9%)
1 (<1%)

Gyakori
Oedemab
18 (5%)
1 (<1%)
0


Mellkasi fájdalom
12 (3%)
4 (1%)
0


Hidegrázás
10 (3%)
0
0

Nem
gyakori
Nyálkahártya gyulladáse
1 (<1%)
0
0


Asthenia
1 (<1%
0
0
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei h
Nagyon gyakori
Testtömegcsökkenés
86 (23%)
5 (1%)
0

Gyakori
Fül-, orr- és torokvizsgálati eltérése
29 (8%)
4 (1%)
0


Emelkedett glutamát-piruvát transzaminázszint
8 (2%)
4 (1%)
2 (<1%)


Kóros koleszterinszint
6 (2%)
0
0


Emelkedett glutamát-oxálacetát transzaminázszint
5 (1%)
2 (<1%)
2 (<1%)


Emelkedett gamma glutamiltranszferázszint
4 (1%)
0
3 (<1%)

Nem
gyakori
Emelkedett bilirubinszint
2 (<1%)
0
0


Glutamát-oxálacetát transzamináz
2 (<1%)
0
2 (<1%)


Glutamát-piruvát transzamináz
1 (<1%)
0
1 (<1%)


Vérlemezkeszámcsökkenés
1 (<1%)
0
1 (<1%)


EKG QT-megnyúlás
2 (<1%)
1 (< %)
0
†Kezeléssel összefüggő mellékhatásokat jelentettek a forgalomba hozatalt követően (spontán jelentett esetek és súlyos mellékhatások minden pazopanibbal végzett klinikai vizsgálatból).
*Kezeléssel összefüggő mellékhatásokat jelentettek kizárólag a forgalomba hozatalt követően. A rendelkezésekre álló adatokból nem állapítható meg a gyakoriság. Az alábbi kifejezéseket kombinálták:
a Hasi fájdalom, felső hasi fájdalom, gastrointestinalis fájdalom
b Oedema, perifériás oedema és szemhéjoedema
c Ezen esetek többsége palmaris-plantaris erythrodysaesthesia szindróma volt
d Vénás thromboemboliás események - köztük mélyvénás thrombosis, tüdőembolia és thrombosis e Ezen esetek többsége mucositist ír le
f A gyakoriság a VEG110727 (n=240) vizsgálatból származó laboratóriumi érték táblázatokból származik. Ezeket a vizsgálatot végző orvosok kisebb gyakorisággal jelentették mellékhatásként, mint ahogyan a laboratóriumi érték táblázatok mutatják. g Cardialis diszfunkció események - köztük balkamra diszfunkció. Szívelégtelenség és restriktív cardiomyopathia.
h A gyakoriság a vizsgálatot végző orvosok által jelentett mellékhatásokon alapul. A laboratóriumi rendellenességeket a vizsgálatot végző orvosok kisebb gyakorisággal jelentették mellékhatásként, mint ahogyan a laboratóriumi érték táblázatok mutatják.

Neutropeniát, thrombocytopeniát és palmo-plantaris erythrodysaesthesia szindrómát gyakrabban figyeltek meg kelet-ázsiai származású betegeknél.

Gyermekek és serdülők

A pazopanib gyermekek és serdülők esetében észlelt biztonságossági profilja hasonló volt ahhoz a biztonságossági profilhoz, amelyet felnőtteknél jelentettek a pazopanib engedélyezett indikációkban történő alkalmazásakor. Ez 44 olyan gyermekgyógyászati beteg adatain alapszik, akik az ADVL0815 számú I. fázisú vizsgálatban vettek részt, valamint 57 olyan gyermekgyógyászati beteg adatain, akik a PZP034X2203 számú II. fázisú vizsgálatban vettek részt (lásd 5.1 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Daganatellenes szerek, protein-kináz inhibitorok, egyéb protein-kináz inhibitorok, ATC kód: L01EX03

Hatásmechanizmus

A pazopanib szájon át alkalmazható, hatékony multi-target tirozin-kináz inhibitor (TKI), gátolja a vascularis endothelialis növekedési faktor (VEGFR)-1, -2, és -3 receptorokat, a vérlemezke eredetű növekedési faktor (PDGFR)-? és -ß receptorokat, valamint az őssejt faktor receptort (c-KIT), 10, 30, 47, 71, 84 és 74 nM IC50 értékek mellett, ebben a sorrendben. Preklinikai vizsgálatokban a pazopanib dózisfüggően gátolta a VEGFR-2, c-Kit és PDGFR-? receptorok ligandum-indukált autofoszforilációját a sejtekben. In vivo, a pazopanib gátolta a VEGF-indukált VEGFR-2 foszforilációt egér tüdőben, az angiogenezist több állatmodellben, és számos humán tumor xenograf növekedését egérben.

Farmakogenomika

Egy farmakogenetikai meta-analízisben, ami 31, olyan klinikai vizsgálat alapján készült, amelyekben a betegeknek monoterápiaként vagy más szerekkel együtt pazopanibot adagoltak, a HLA-B*57:01 allélt hordozó betegek 19%-ánál, az allélt nem hordozó betegek 10%-ánál volt megfigyelhető a normálérték felső határának ötszörösét meghaladó GPT-szint (NCI CTC szerinti 3. fokozat). Ebben az adatbázisban 2235-ből 133 (6%) beteg volt HLA-B*57:01 allél hordozó (lásd 4.4 pont).

Klinikai vizsgálatok

Vesesejtes carcinoma (RCC)
A pazopanib biztonságosságát és hatásosságát RCC-ben egy randomizált, kettős vak, placebokontrollos, multicentrikus vizsgálatban értékelték. Lokálisan előrehaladott és/vagy metasztatizáló RCC-ben szenvedő betegeket (N=435) randomizáltak napi egyszeri 800 mg pazopanibot vagy placebót kapó csoportba. A vizsgálat elsődleges végpontja a progressziómentes túlélés (progression-free survival, PFS) értékelése és összehasonlítása volt a két kezelési kar között, a fő másodlagos végpont pedig a teljes túlélés (overall survival, OS). További cél volt a teljes válaszadási arány és a válaszadás időtartamának meghatározása.

A vizsgálatban részt vevő összesen 435 beteg közül 233 korábban nem kapott kezelést, míg 202 második vonalbeli beteg volt, akik korábban IL-2 vagy INF? alapú kezelést kaptak. A teljesítmény státusz (ECOG) hasonló volt a pazopanib és a placebo csoportban (ECOG 0: 42% vs. 41%, ECOG 1: 58% vs. 59%). A betegek többségénél jó (39%) vagy közepes (54%) volt az MSKCC (Memorial Sloan Kettering Cancer Centre) / Motzer prognosztikai faktor. Minden betegnek szövettanilag világossejtes vagy túlnyomórészt világossejtes daganata volt. A betegek közel felének 3 vagy több szervét érintette a betegség, és legtöbbjüknél a tüdő (74%), és/vagy a nyirokcsomó (54%) volt az áttét helye a vizsgálatba lépéskor.

Mindkét karon hasonló arányban voltak korábban nem kezelt, illetve korábban citokinnel kezelt betegek (53% és 47% a pazopanib karon, 54% és 46% a placebo karon). A citokinnel előkezelt alcsoportban a többség (75%) interferon alapú kezelést kapott.

Mindkét karon hasonló arányban voltak korábban veseeltávolításon átesett (89% a pazopanib és 88% a placebo karon) és/vagy korábban sugárkezelést kapó betegek (22% a pazopanib és 15% a placebo karon).

Az elsődleges végpont, a PFS első értékelését egy független radiológusokból álló csopor