Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NEUROTOP 200MG TABLETTA 50X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
G.L. Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
N03AF Carboxamid-származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01863/01
Hatóanyagok:
CarbamazepinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
1057 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Gyermekneurológia
Neurológia
Pszichiátria
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1057,000,00
Eü kiemelt757,00300,00
Üzemi baleset1057,000,00
Eü emelt951,00106,00
Általános264,00 (25%)793,00
Közgyógy eü.emelt1057,000,00
Közgyógy eü.kiemelt1057,000,00
Teljes0,001057,00
Egyedi engedélyes0,001057,00
Tárolás:
Száraz helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Súlytól függő adagolás
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és az alkalmazás

Adagolás

A karbamazepin-kezelést fokozatosan kell elkezdeni, alacsony kezdő dózissal, a klinikai kép típusától és súlyosságától függően. A dózist lassan kell felemelni a beteg számára leghatásosabb fenntartó dózisra.
Az alkalmazás időtartama egyénileg eltérő, azt a kezelőorvos állapítja meg.

A kezelés elkezdése előtt a han kínai és thai származású betegeknél erősen javasolt a HLA-B*1502 allél szűrése, mivel ez az allél szoros összefüggést mutat a karbamazepin által kiváltott súlyos Stevens-Johnson-szindrómával (lásd a genetikai tesztelésről és a bőrreakciókról szóló információkat a 4.4 pontban).

Antikonvulzív kezelés

Ha lehetséges, a gyógyszert monoterápiaként célszerű alkalmazni.

A karbamazepin dózisát egyénileg kell beállítani.
Fokozatos dózisemelés javasolt, lehetőleg az addig alkalmazott antikonvulzív készítmény fokozatos leépítésével egyidejűleg legmegfelelőbb rohamkontroll elérésére.

A kezelés átállítását karbamazepinről, illetve karbamazepinre egyaránt kis adagolási lépésekben kell végezni.

Felnőttek és 15 évesnél idősebb serdülők
A szokásos kezdő dózis napi 1-szer vagy 2-szer 100-200 mg. Az adagot lassan kell emelni - általában napi 2-3-szor 400 mg-ig - az optimális hatás eléréséig. Néhány beteg esetében 1600 mg, sőt 2000 mg napi dózis is szükséges lehet. 15 évesnél idősebb serdülőknek a maximális napi dózis 1200 mg.

Gyermekek és serdülők
A 4 éves, illetve fiatalabb gyermekeknek a javasolt kezdő dózis:
20-60 mg/nap, amit később 20-60 mg-mal ajánlott emelni másodnaponként.

A 4 évnél idősebb gyermekek esetén a kezdő dózis:
100 mg/nap, később hetenként 100 mg-mal emelve.

Gyermekek szokásos fenntartó dózisai:
napi 10-20 mg/ttkg, osztott adagokban.

Javasolt napi fenntartó dózisok:
1 éves korig: 100 mg/nap.
1-5 éves kor: 200-400 mg/nap.
6-10 éves kor: 400-600 mg/nap többszöri részadagra (2-4 adag/nap) osztva.
11-15 éves kor: 600-1000 mg/nap többszöri részadagra (2-4 adag/nap) osztva.

Maximális javasolt dózis
Legfeljebb 6 éves korig: 35 mg/ttkg/nap.
6-15 év között: 1000 mg/nap.
> 15 évesek: 1200 mg/nap.

A készítmény retard tabletta formában is elérhető.

Mánia és mániás-depresszív pszichózis profilaxisa:
A napi dózis hozzávetőlegesen 400-1600 mg. Általában napi 400-600 mg bevétele 2-3 részletben.
Az akut mánia kezelésekor a dózist viszonylag gyorsan kell felemelni, míg a bipoláris betegség profilaktikus kezelésekor a megfelelő tolerabilitás érdekében lassú emelés javasolt.

Trigeminus neuralgia:
A kezdő dózis 2×200 mg/nap, azután fokozatosan emelhető, amíg a fájdalom meg nem szűnik (általában 3-4×200 mg/nap). A dózis fokozatos csökkentésével megállapítható a minimálisan effektív dózis. Az átlagos napi adag 3×200 mg.

Miután megszűnt a fájdalom, meg kell próbálni fokozatosan abbahagyni a kezelést.

Idősek (legalább 65 évesek)
Az antiepileptikus szerek eltérő farmakokinetikája miatt a Neurotop adagolását elővigyázatossággal kell meghatározni idős betegeknél. Kiindulásként naponta kétszer 100 mg-os adag javasolt.

Diabeteses neuropathia, centralis diabetes insipidus:
A szokásos napi dózis 3-szor 200 mg.

Alkoholmegvonás heveny tünetei:
4-5 napig napi 3-szor 400 mg, majd még néhány napig napi 3-szor 200 mg.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
Súlyos veseelégtelenség (10 ml/perc alatti glomeruláris filtrációs ráta) esetén és dializált betegeknek a szokásos dózis 75 %-a adható.

Májkárosodás
Súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél a Neurotop alkalmazása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Idősek és nagyon sovány betegek:
Kezdő dózisnak 2-szer 100 mg ajánlott.

Han kínai és thai származású betegek
A kezelés elkezdése előtt han kínai és thai származású betegeknél erősen javasolt a HLA-B*1502 allél szűrése, mivel ez az allél szoros összefüggést mutat a karbamazepin által kiváltott súlyos Stevens-Johnson-szindrómával. (lásd 4.4. pont).

Áttérés retard tabletta alkalmazására
A betegek azonnali hatóanyagleadású karbamazepin készítményről retard tablettára való átállítása során általában megfelelő az addig alkalmazott teljes napi dózis. Néhány betegnél szükség lehet a teljes napi dózis módosítására, különösen más antiepileptikus szerek alkalmazása esetén (lásd 4.3 pont).

Az alkalmazás módja

Oralis alkalmazásra.
A tablettákat kevés folyadékkal étkezés közben vagy étkezés után kell bevenni. Grépfrútlével nem szabad bevenni (lásd 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A kezelés megkezdése előtt ellenőrizni kell a vérképet és a májfunkciót, majd
- vérképellenőrzés: az első hónapban hetente, később havonta;
- májfunkció: normális értékek esetén 3-4 havonta, kóros értékek esetén gyakrabban.

Vérképzési zavar jelei esetén, ilyen a progrediáló és klinikai tünetekkel járó leukopaenia, allergiás bőrreakciók megjelenésekor, valamint a májfunkció egyértelmű romlása esetén a karbamazepint el kell hagyni.

Ismételt ellenőrzés és óvatos adagolás szükséges cardiovascularis betegségek, károsodott máj- és/vagy vesefunkció, májkárosodás és glaucoma esetén.

Fogamzóképes korú nők
A karbamazepin várandósoknál alkalmazva magzati károsodást okozhat. A praenatalis karbamazepin-expozíció növelheti a súlyos veleszületett rendellenességek és más kedvezőtlen fejlődési kimenetelek kockázatát (lásd a 4.6 pontot).
A karbamazepin nem alkalmazható fogamzóképes korú nőknél, kivéve, ha az előnyök - a megfelelő alternatív kezelési lehetőségek gondos mérlegelését követően is - meghaladják a kockázatokat.
A fogamzóképes korú nőket teljeskörűen tájékoztatni kell a magzatot érintő lehetséges kockázatokról, ha a terhesség alatt karbamazepint szednek.
A karbamazepin-kezelés megkezdése előtt fogamzóképes korú nőknél mérlegelni kell terhességi teszt elvégzését.
Fogamzóképes korú nőknek hatékony fogamzásgátlást kell alkalmazniuk a kezelés alatt és a kezelés abbahagyását követően két hétig. Az enzimindukció miatt a karbamazepin a hormonális fogamzásgátlók terápiás hatásának elégtelenségét okozhatja, ezért a fogamzóképes korú nőket tájékoztatni kell az egyéb hatékony fogamzásgátló módszerek alkalmazásáról (lásd a 4.5 és 4.6 pontot).
A fogamzóképes korú nőket tájékoztatni kell arról, hogy terhesség tervezése esetén mielőbb fel kell keresniük kezelőorvosukat, hogy megbeszéljék az alternatív kezelésre való áttérést, még a fogamzás és a fogamzásgátlás abbahagyása előtt (lásd a 4.6 pontot).
A karbamazepint szedő fogamzóképes korú nőket tájékoztatni kell arról, hogy amikor teherbe esnek, vagy úgy gondolják, hogy terhesek lettek, azonnal keressék fel kezelőorvosukat.

Haematológiai hatások
A Neurotop-kezelés következtében agranulocytosis és aplasticus anaemia is felléphet, de mivel előfordulási gyakoriságuk igen alacsony, a kockázat megbízható meghatározása nehéz. Az átlagos kezeletlen populációban az agranulocytosis gyakorisága 4,7 eset/1 000 000 fő/év, illetve aplasticus anaemia esetében 2 eset/ 1000 000 fő/év.

Különböző gyakorisággal (ritka-gyakori) átmeneti vagy tartós thrombocytaszám- vagy fehérvérsejtszám-csökkenés társul a Neurotop-kezeléshez. Azonban ezeknek az eseteknek a túlnyomó része átmenetinek bizonyul és nem valószínű, hogy aplasticus anaemia vagy agranulocytosis kezdetét jelezné. Mindazonáltal a kezelés előtt ellenőrizni kell a teljes vérképet, beleértve a thrombocyta-, és reticulocytaszámot, továbbá a vas szérumszintjét is, majd az ellenőrzést a kezelés során rendszeres időközönként el kell végezni.

Ha a fehérvérsejt- vagy thrombocytaszám kifejezetten alacsony vagy csökken a kezelés során, a beteget és a teljes vérképet szorosan monitorozni kell. A Neurotop-kezelést a csontvelő-depresszió legcsekélyebb jele esetén meg kell szakítani.
A betegeket tájékoztatni kell a potenciális hematológiai károsodás korai toxikus jeleiről és tüneteiről, úgyszintén a dermatológiai és májreakciókról. Ha a beteg a következő tüneteket észleli, haladéktalanul kezelőorvosához kell fordulnia: láz, torokfájás, bőrkiütés, fekélyek a szájüregben, kék foltok, petechialis, illetve purpurás vérzés.

Súlyos bőrreakciók
A karbamazepinnel való kezelés során súlyos és néhány esetben halálos bőrreakciókról, köztük toxicus epidermalis necrolysisről (TEN); más néven Lyell-szindrómáról, és Stevens-Johnson-szindrómáról (SJS) szóló mellékhatás-bejelentések érkeztek. Ezeknek a reakcióknak a becsült előfordulása a kaukázusi populáció által lakott országokban 10 000 új felhasználóként 1-6, azonban ez a kockázat néhány ázsiai országban körülbelül 10-szer magasabb. Súlyos bőrreakciók jelentkezése esetén a beteg kórházi ellátásra szorulhat, mivel azok életveszélyesek, vagy halálos kimenetelűek lehetnek. A TEN, illetve SJS esetek többsége a Neurotop-kezelés megkezdését követő első néhány hónap során jelentkezik. Súlyos bőrreakcióra (például SJS, Lyell-szindróma/TEN) utaló tünetek vagy panaszok jelentkezése esetén a Neurotop adását haladéktalanul fel kell függeszteni, és más kezelés bevezetése megfontolandó.

Farmakogenomika
Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy egyes HLA allélok jelenléte fogékonnyá teszi a betegeket az immunmediált mellékhatások kialakulására (lásd 4.2 pont).

HLA-B*1502 allél - han kínai, thai és más ázsiai népcsoportok
Han kínai és thai származású betegeknél a HLA-B*1502 allél jelenléte karbamazepin-kezelés során jelentősen megnöveli egy súlyos bőrreakció, az ún. Stevens-Johnson-szindróma kockázatát. Ezekben a populációkban a HLA-B*1502 hordozásának prevalenciája megközelítőleg 10% (a Han kínai populációkban 2 - 12% és a thai populációkban 8%). Ezért, ha csak lehet, ezen betegeknél javasolt a HLA-B*1502 allél szűrése a kezelés elkezdése előtt (lásd 4.2 pont). Amennyiben a vizsgálat eredménye pozitív, nem szabad karbamazepint beállítani kivéve, ha nem jön szóba más kezelés. Negatív eredmény esetén a Stevens-Johnson-szindróma kockázata alacsony, ritkán azonban előfordulhat.

A rendelkezésre álló adatok alapján feltételezhető a súlyos, karbamazepin által kiváltott TEN/SJS fokozott kockázata egyéb ázsiai populációkban. Figyelembe véve ennek az allélnak a prevalenciáját ezekben a népcsoportokban (ami például meghaladja a 15%-ot a Fülöp-szigeteken és Malájziában, Koreában legfeljebb kb. 2%-os és Indiában legfeljebb kb. 6%-os allél frekvenciát jelentettek), a HLA-B*1502 allél genetikai szűrése a kockázatnak kitett betegeknél megfontolható.

A HLA-B*1502 allél prevalenciája a vizsgált európai származású, különböző afrikai, őslakos amerikai-, és hispán népcsoportokban, valamint a japánoknál (<1%) elhanyagolható.

Az itt felsorolt allél gyakoriságok a meghatározott populációban előforduló azon kromoszómák százalékarányát mutatják, amelyek az adott allélt hordozzák, ami azt jelenti, hogy azoknak a betegeknek a százalékaránya, akik a két kromoszómájuk közül legalább az egyiken hordozzák az allél másolatát (azaz a "hordozó gyakoriság"), közel kétszer olyan magas, mint az allél frekvencia. Ezért azoknak a betegeknek a százalékaránya, akiknél a veszély fennállhat, közel kétszer akkora, mint az allél gyakoriság.

A HLA-B*1502 allél megléte kínai betegeknél kockázati tényező lehet SJS/TEN kialakulása szempontjából olyan egyéb antiepileptikumok alkalmazása esetén is, amelyeket kapcsolatba hoztak SJS/TEN kialakulásával. Ennek megfelelően HLA-B*1502 pozitív betegekben kerülendő az SJS/TEN kialakulásának fokozott kockázatával járó gyógyszerek alkalmazása, amennyiben rendelkezésre áll más, hasonlóan elfogadott kezelés. A szűrés általában nem javasolt, ha a beteg olyan népcsoporthoz tartozik, amelyben a HLA-B*1502 prevalenciája alacsony. A szűrés általában nem javasolt Neurotop-kezelés alatt álló betegek számára, mivel az SJS/TEN kockázata a HLA-B*1502-státusztól függetlenül nagyrészt a kezelés első néhány hónapjára korlátozódik.
Kimutatták, hogy a HLA-B*1502 allélt hordozó személyek beazonosítása és az ilyen betegeknél a karbamazepin-kezelés kerülése csökkenti a karbamazepin indukálta SJS/TEN előfordulási gyakoriságát.

HLA-A*3101 allél - európai származású és japán népcsoportok
A rendelkezésre álló adatok alapján feltételezhető az összefüggés az európai származású és japán lakosságnál a HLA-A*3101 allél előfordulása és a karbamazepin által kiváltott bőrreakciók, úgymint SJS, TEN, DRESS szindróma, vagy a kevésbé súlyos akut generalizált exanthematosus pustulosis (AGEP) és maculopapularis kiütések (lásd 4.8 pont) fokozott kockázata között.

A HLA-A*3101 allél gyakorisága nagymértékben változik az etnikumok között. A HLA-A*3101 allél prevalenciája 2-5% az európai és megközelítőleg 10% a japán populációban. Ennek az allélnek a gyakoriságát az ausztráliai, ázsiai, afrikai, valamint az észak-amerikai populáció többségénél 5% alá becsülik, néhány kivétellel, ahol az 5-12% közé esik. Tizenöt százalék feletti prevalenciát becsültek néhány dél-amerikai (Argentína és Brazília), észak-amerikai (észak-amerikai navahó és sziú, valamint mexikói Sonora-sivatag szélén élő seri indiánok), valamint dél-indiai (Tamil Nádu) etnikai csoportban, és 10-15%-os prevalenciát ugyanezekben a régiókban élő, más bennszülött népcsoportokban.
Az itt felsorolt allél gyakoriságok a meghatározott populációban előforduló azon kromoszómák százalékarányát mutatják, amelyek az adott allélt hordozzák, ami azt jelenti, hogy azoknak a betegeknek a százalékaránya, akik a két kromoszómájuk közül legalább az egyiken hordozzák az allél másolatát, (azaz a "hordozó gyakoriság") közel kétszer olyan magas, mint az allél frekvencia. Ezért azoknak a betegeknek a százalékaránya, akiknél a veszély fennállhat, közel kétszer akkora, mint az allél gyakoriság.

A HLA-A*3101 allél jelenléte az átlag populációban észlelt 5%-ról 26%-ra növelheti a karbamazepin által kiváltott, legtöbbször kevésbé súlyos bőrreakciók kockázatát az európai származású egyénekben, míg a hiánya a kockázatot 5%-ról 3,8%-ra csökkentheti.
Nem áll rendelkezésre elég adat, amely alátámasztaná a karbamazepin-kezelés előtti HLA-A*3101 allél szűrés indokoltságát.
A karbamazepin használata megfontolható, amennyiben ismert, hogy az európai vagy japán származású beteg HLA-A*3101 allél pozitív, és az előnyök meghaladják a kockázatokat.
A szűrővizsgálat általában nem javasolt a Neurotop-ot aktuálisan már alkalmazó betegeknél, mivel a SJS/TEN, AGEP, DRESS és a maculopapuláris bőrkiütés kockázata a HLA-A*3101 státuszra való tekintet nélkül jórészt a kezelés első pár hónapjára korlátozódik.

A genetikai szűrés korlátai
A genetikai szűrés eredménye soha nem helyettesítheti a megfelelő klinikai gondosságot és a beteg gondozását. Számos HLA-B*1502 pozitív, Neurotop-kezelés alatt álló ázsiai betegnél nem alakul ki SJS/TEN, ugyanakkor bármely etnikumhoz tartozó HLA-B*1502 negatív betegnél kialakulhat SJS/TEN. Hasonlóképpen, sok HLA-A*3101 pozitív és Neurotop-al kezelt betegnél nem fog SJS, TEN, DRESS, AGEP vagy maculopapularis bőrkiütés kialakulni, és bármilyen etnikai csoportba tartozó, HLA-A*3101 negatív betegnél még kialakulhatnak ezek a súlyos cutan mellékhatások. Nem vizsgálták más lehetséges tényezők etiológiai és morbiditási szerepét a bőrt érintő súlyos mellékhatások tekintetében, így például az antiepileptikum adagjának, a compliance-nek, az egyidejűleg alkalmazott gyógyszereknek, az egyidejűleg fennálló betegségeknek, és a bőrgyógyászati monitorozás mértékének szerepét.

Egyéb bőrreakciók
Enyhe bőrreakciók is előfordulhatnak, mint például izolált macularis és maculopapularis exanthema. Ezek többnyire átmenetiek, nem veszélyesek és általában néhány nap vagy hét alatt eltűnnek a kúra változatlan folytatása ellenére, vagy az adag csökkentését követően. Mivel azonban nehéz lehet elkülöníteni a súlyosabb bőrreakciók első tüneteit az enyhe, átmeneti bőrreakcióktól, ezeket a betegeket szoros megfigyelés alatt kell tartani, és a gyógyszer alkalmazását haladéktalanul meg kell szakítani, ha a bőrreakciók a kezelés folytatására súlyosbodnak.
A HLA-A*3101 allélről kimutatták, hogy összefüggésben van a karbamazepintől származó, kevésbé súlyos cutan mellékhatásokkal, és megléte előre jelezheti a karbamazepintől származó reakcióknak a kockázatát, mint amilyen az antikonvulzáns túlérzékenységi szindróma vagy a nem súlyos bőrkiütés (maculopapularis eruptio). Ugyanakkor azt találták, hogy a HLA-B*1502 allél megléte nem jelzi előre ezeknek, a fent említett bőrreakcióknak a kockázatát.

Túlérzékenység
A Neurotop túlérzékenységi reakciókat, köztük eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó, gyógyszer okozta kiütést (DRESS), lázzal járó, késői kialakulású, több szervet érintő túlérzékenységi betegséget, bőrkiütést, vasculitist, lymphadenopathiát, pseudolymphomát, arthralgiát, leukopeniát, eosinophiliát, hepato-splenomegalát, kóros májfunkciós teszteket és múló epeúti szindrómát (az intrahepaticus epeutak destructióját és annak elmúlását) válthat ki, amelyek különböző kombinációkban jelentkezhetnek. Más szervek is érintettek lehetnek (például a tüdők, vesék, hasnyálmirigy, szívizom, vastagbél) (lásd 4.8 pont).

Kimutatták, hogy a HLA-A*3101 allél összefüggésben van a túlérzékenységi szindróma, köztük a maculopapuláris bőrkiütés megjelenésével.

Azokat a betegeket, akik karbamazepinnel szembeni túlérzékenységi reakciót tapasztaltak, tájékoztatni kell, hogy kb. 25-30%-ban tapasztalhatnak túlérzékenységi reakciókat az oxkarbazepinnel (Trileptal) szemben is.

Keresztérzékenység lehet a karbamazepin és az aromás antiepileptikumok (például: fenitoin, primidon és fenobarbitál) között.

Általánosságban, ha túlérzékenységi reakció tünetei vagy jelei állnak fenn a Neurotop-kezelést azonnal meg kell szüntetni.

Rohamok
A karbamazepin fokozott elővigyázatossággal alkalmazható kevert rohamokkal járó epilepsziákban, beleértve a típusos és atípusos absence rohamokat. Ezen állapotokban a karbamazepin rohamokat provokálhat. A rohamok súlyosbodása esetén a karbamazepin-kezelést meg kell szakítani.

Öngyilkosság/öngyilkossági gondolatok/öngyilkos magatartás:
Különböző javallatokban antiepileptikumokkal kezelt betegeknél beszámoltak öngyilkossági gondolatokról és öngyilkos magatartásról. Antiepileptikumok randomizált, placebokontrollos vizsgálatainak meta-analízise során az öngyilkossági gondolatok és az öngyilkos magatartás kis mértékben fokozott kockázatát mutatták ki (lásd 5.1 pont). A kockázat mechanizmusa nem ismert és a rendelkezésre álló adatok alapján nem zárható ki megnövekedett kockázat a karbamazepin vonatkozásában.
Ezért fokozottan kell figyelni öngyilkossági gondolatok és öngyilkos magatartás kialakulására és szükség szerint megfelelő kezelést kell beállítani. Fel kell hívni a betegek, valamint gondozóik figyelmét arra, hogy öngyilkossági gondolatok és öngyilkos magatartás észlelésekor orvoshoz kell fordulni.

A kezelés időtartama alatt szeszesitalt fogyasztani tilos.

A karbamazepin kezelés hirtelen megszakításakor vagy más antikonvulzív készítményre való átállításnál barbiturát- vagy diazepam-védelem ajánlott.

A karbamazepin csökkentheti a fogamzásgátló szerek hatékonyságát, ezért alternatív fogamzásgátló módszer alkalmazása ajánlott.

Hyponatremia
A karbamazepin mellett ismert a hyponatraemia kialakulása. Alacsony nátriumszinttel járó vesebetegségben szenvedő betegeknél, vagy az egyidejűleg nátriumszint-csökkentő gyógyszerekkel (például diuretikumokkal, nem megfelelő ADH-szekréciót kiváltó gyógyszerekkel) kezelt betegeknél a karbamazepin-kezelés elkezdése előtt a szérum nátriumszintet meg kell mérni. Ezt követően a szérumnátriumszintet megközelítőleg két hét után, majd a kezelés első három hónapja alatt havonta, vagy a klinikai szükségleteknek megfelelően kell megmérni. Ezek a kockázati tényezők különösen idős betegeknél állnak fent. Ha az klinikailag indokolt, hyponatraemia észlelésekor a vízbevitel megszorítása fontos ellenintézkedés.

Hypothyreosis
A karbamazepin enzimindukción keresztül csökkentheti a pajzsmirigyhormonok szérumkoncentrációját, ami a hypothyreosisos betegeknél a pajzsmirigyhormon szubsztitúciós kezelés dózisának a növelését teheti szükségessé. Ennélfogva a pajzsmirigyhormonpótló kezelés dózisának módosítása érdekében a pajzsmirigy funkció monitorozása javasolt.

Antikolinerg hatások
Enyhe antikolinerg hatása miatt szembelnyomás fokozódás esetén a beteget csak szoros ellenőrzés mellett szabad karbamazepinnel kezelni (lásd a 4.8 pontot).

Elesések
A karbamazepin-kezelést összefüggésbe hozták ataxiával, szédüléssel, aluszékonysággal, hypotoniával, zavartsággal és szedációval (lásd 4.8 pont), amelyek eleséshez, abból következőleg pedig csonttörésekhez vagy egyéb sérülésekhez vezethetnek. Azoknál a betegeknél, akiknél egyéb betegség, bizonyos állapotok vagy olyan gyógyszeres kezelés áll fenn, amelyek ezeket a hatásokat súlyosbíthatják, az elesés teljes kockázatértékelését a hosszú távú kezelésben részesülő betegek esetében ismétlődően meg kell fontolni.

Nátrium
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

A készítmény 88 mg laktózt tartalmaz. Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A beteg reakciókészségét ronthatja a görcsrohamokat okozó betegség és a gyógyszer mellékhatásai is, köztük a szédülés, álmosság, ataxia, diplopia, az akkomodáció károsodása, valamint a homályos látás, különösen a kezelés kezdetén vagy a dózis emelésekor. Ezért fel kell hívni a betegek figyelmét arra, hogy csak fokozott óvatossággal vezethet járművet vagy végezhet baleseti veszéllyel járó munkát.

Ezért óvatosság ajánlott autóvezetés, gépek kezelése és hasonló tevékenységek végzése közben.


4.9 Túladagolás

Akut túladagolásnál hányás, tudatzavar, tremor, agitáció, görcsök, kóma, légzésdepresszió, vérnyomásváltozások, ingerületvezetési zavarok, valamint oliguria jelenhet meg.
A kezelés tüneti.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Májenzim indukciós hatása miatt más gyógyszerek hatása gyengülhet, például orális antikoagulánsok (kumarin származékok), kinidin, fogamzásgátlók, antibiotikumok (például doxiciklin).

A karbamazepin metabolizáció gátlását (és ezáltal plazmakoncentráció növekedést) figyelték meg eritromicin, troleandomicin, izoniazid, egyes kalcium-antagonisták (például verapamil, diltiazem), dextropropoxifen és viloxacin egyidejű alkalmazásakor, és ezáltal megemelkedhet a karbamazepin plazmakoncentrációja.

Emelkedett karbamazepin plazmakoncentráció megjelenhet más antikonvulzív készítmények (fenitoin, primidon, brivaracetám, valproát) vagy cimetidin egyidejű adásakor is.

Karbamazepin és lítium kombinált alkalmazása reverzibilis neurotoxikus reakciót okozhat.

MAO-gátlókkal való kezelést követően karbamazepin csak két hét eltelte után adható.

A grépfrútlé jelentősen megnöveli a karbamazepin biológiai felhasználhatóságát, ezért fogyasztása kerülendő (lásd 5.2 pont Farmakokinetikai tulajdonságok).

A karbamezepin direkt orális antikoagulánsokkal (rivaroxaban, dabigatran, apixaban és edoxaban) való együttadása a direkt orális antikoaguláns plazmakoncentrációjának csökkenéséhez vezethet, mely a trombózis kockázatát hordozza magában. Ezért ha az együttes alkalmazás szükséges, a trombózis jeleinek és tüneteinek szoros monitorozása ajánlott.

Egyes esetekben megváltozhatnak a pajzsmirigyfunkció laborértékei.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

a. A biztonságossági profil összefoglalása

Különösen a karbamazepin-kezelés kezdetén, vagy túl magas kezdő dózis alkalmazásakor, továbbá idősek kezelésekor nagyon gyakran vagy gyakran mellékhatások jelentkezhetnek, például: központi idegrendszeri mellékhatások (szédülés, fejfájás, ataxia, álmosság, fáradtság, kettőslátás), valamint gastrointestinalis mellékhatások (hányinger, hányás) és allergiás bőrreakciók.

A dózisfüggő nemkívánatos hatások általában néhány napon belül vagy spontán, vagy a dózis átmeneti csökkentésével rendeződnek. A központi idegrendszeri mellékhatások megjelenése relatív túladagolás, vagy jelentős plazmaszint-ingadozás jele lehet. Ezekben az esetekben célszerű a plazmaszint monitorozása.

b. A mellékhatások felsorolása

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a nemkívánatos hatások csökkenő súlyosság szerint vannak feltüntetve: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: leukopenia.
Gyakori: thrombocytopenia, eosinophilia.
Ritka: leukocytosis, lymphadenopathia; folsav-hiány.
Nagyon ritka: a vér összetételének megváltozása, például agranulocytosis, aplasticus anaemia, pancytopenia, vörösvértest-aplasia, anaemia, megaloblastos anaemia, akut intermittáló porphyria, porphyria variegata, porphyria cutanea tarda, reticulocytosis és esetlegesen haemolyticus anaemia.

Immunrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: túlérzékenységi reakció
Nagyon ritka: akut anafilaxiás reakciók, angiooedema.

Endokrin betegségek és tünetek:
Gyakori: oedema, folyadékretentio, testtömeg-gyarapodás, hyponatraemia
Nagyon ritka: galactorrhoea, gynecomastia.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: Akut időszakos porphyria, variegate porphyria, porphyria cutanea tarda
Nem ismert: Hyperammonaemia

Pszichiátriai kórképek:
Ritka: hallucinációk (vizuális vagy acusticus), depresszió, anorexia, nyugtalanság, agresszív magatartás, agitáció, zavartság.
Nagyon ritka: pszichózis aktiválódása.

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: szédülés, ataxia, álmosság, fáradtság.
Gyakori: fejfájás, kettős látás, akkomodációs zavarok (például homályos látás).
Nem gyakori: kóros akaratlan mozgások (például tremor, asterixis, dystonia, tic), nystagmus.
Ritka: orofacialis dyskinesia, oculomotoros zavarok, beszédzavarok, (például dysarthria vagy elkent beszéd), choreo-athetosis, perifériás neuropathia, paraesthesiak, paresis.
Nagyon ritka: ízérzés zavara, malignus neurolepticus szindróma, asepticus meningitis myoclonussal és perifériás eosinophiliával.

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
Nagyon ritka: lencsehomály, conjunctivitis, emelkedett szembelnyomás.

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei:
Nagyon ritka: hallási rendellenességek, például tinnitus, hyperacusis, hypacusis, a hangmagasság érzékelésének megváltozása.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Ritka: ingerületvezetési zavarok.
Nagyon ritka: bradycardia, arrhytmia, AV blokk, szívelégtelenség, a koszorúér-betegség súlyosbodása.

Érbetegségek és tünetek:
Ritka: hypertonia, hypotonia.
Nagyon ritka: a keringés összeomlása, thromboembolisatio (például pulmonalis embolisatio), thrombophlebitis.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinális betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: pulmonális túlérzékenység.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Nagyon gyakori: hányinger, hányás.
Gyakori: szájszárazság.
Nem gyakori: hasmenés vagy székrekedés.
Ritka: hasi fájdalom.
Nagyon ritka: glossitis, stomatitis, gingivitis, pancreatitis.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek:
Nagyon gyakori: gamma-GT-szint emelkedés.
Gyakori: alkalikus-foszfatáz vérszint emelkedés.
Nem gyakori: transzamináz-szint emelkedése.
Ritka: hepatitis; icterus.
Nagyon ritka: granulomatosus hepatitis, májelégtelenség.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei:
Nagyon gyakori: allergiás bőrreakciók, urticaria.
Nem gyakori: exfoliativ dermatitis és erythroderma.
Ritka: SLE, pruritus.
Nagyon ritka: Stevens-Johnson-szindróma, toxicus epidermalis necrolysis, photosensitivitás, erythema multiforme és nodosum, bőrpigmentáció-változások, purpura, acne, izzadás, hajhullás, hirsutismus.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei:
Ritka: izomgyengeség.
Nagyon ritka: a csontanyagcsere zavarai, csökkent kalciumszint a vérplazmában és 25-hidroxi-kolekalciferolszint a vérben, arthralgia, izomfájdalom vagy izomgörcs.


A hosszú távú kezelés során a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenéséről, osteopeniáról, osteoporosisról és törésekről számoltak be. Nem tisztázott, hogy a Neurotop milyen módon befolyásolja a csontanyagcserét.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: interstitialis nephritis, veseelégtelenség, vesefunkció zavara (például albuminuria, hematuria, oliguria, emelkedett BUN érték/azotemia), gyakoribb vizeletürítés, vizeletretenció.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Nagyon ritka: szexuális diszfunkció/impotencia, kóros spermatogenezis (csökkent spermiumszámmal és/vagy motilitással).

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Nagyon gyakori: fáradság.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Nagyon gyakori: emelkedett gamma-glutamil-transzferáz szint (hepaticus enzimindukció következtében), rendszerint klinikailag nem releváns
Gyakori: emelkedett alkalikus-foszfatáz szint a vérben
Nem gyakori: emelkedett transzamináz-szintek
Nagyon ritka: emelkedett intraoculáris nyomás, emelkedett koleszterinszint a vérben, emelkedett nagy sűrűségű lipoprotein, emelkedett trigliceridszint a vérben, kóros pajzsmirigyfunkciós eredmények: csökkent L-tiroxin (szabad tiroxin, tiroxin, trijód-tironin), valamint a vér emelkedett pajzsmirigyserkentő hormon szintje, rendszerint klinikai manifesztációk nélkül, emelkedett prolaktinszint a vérben

Spontán jelentésekből származó gyógyszer okozta további mellékhatások
Az alábbi, gyógyszer okozta mellékhatások a forgalomba hozatalt követően, spontán esetismertetésekből és szakirodalmi esetekből szerzett tapasztalatokból származtak. Mivel ezeket a reakciókat egy bizonytalan méretű populációból önkéntesen jelentették, ezért gyakoriságukat nem mindig lehet megbízhatóan megbecsülni, ami ezért nem ismertként került besorolásra. A gyógyszer okozta mellékhatások MedDRA szervrendszeri kategóriánként vannak felsorolva. Az egyes szervrendszeri kategóriákon belül a gyógyszer okozta mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Spontán jelentésekből és szakirodalmi esetekből származó mellékhatások (gyakoriság nem ismert: a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Humán herpes vírus 6 fertőzés reaktiválódása.

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Csontvelő-elégtelenség.

Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Elesés [összefüggésben a kezelés miatt kialakuló ataxiával, szédüléssel, aluszékonysággal, hypotoniával, zavartsággal, szedációval (lásd 4.4 pont)].

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Sedatio, memóriaromlás, a szklerózis multiplex súlyosbodása.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Colitis.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó, gyógyszer okozta kiütés (DRESS).

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Akut, generalizált exanthematosus pustulosis (AGEP), lichenoid keratosis, onychomadesis.

Egyre több bizonyíték áll rendelkezésre a genetikai markerek és a bőrrel kapcsolatos mellékhatások, úgymint SJS, TEN, DRESS, AGEP és makulopapuláris kiütések közötti összefüggésre vonatkozóan. A japán és az európai betegekben ezek a reakciók a karbamazepin használatával és a HLA-A*3101 allél jelenlétével hozhatók összefüggésbe. Egy másik marker, a HLA-B*1502 allél szoros összefüggést mutat az SJS és TEN reakciókkal a han kínai, thai és néhány más ázsiai népcsoport egyéneinél (további információért lásd a 4.2 és 4.4 pontot).

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Csonttörés.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Csökkent csontsűrűség.
A hosszú távú kezelés során a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenéséről, osteopeniáról, osteoporosisról és törésekről számoltak be. Nem tisztázott, hogy a Neurotop milyen módon befolyásolja a csontanyagcserét.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: antiepileptikumok, karboxamin-származékok, ATC-kód: N03AF01

Hatásmechanizmus
A karbamazepin elsősorban antikonvulzív hatással rendelkezik, emellett antikolinerg, nyugtató és antidepresszív tulajdonsága, valamint centrális támadáspontú antidiuretikus hatása is van.

Előnyös hatása a különböző epilepsziás betegségekben úgy is érvényesül, hogy a kísérő pszichés változásokat is kedvezően befolyásolja (hangulatjavító hatás).

Trigeminus neuralgia esetén a karbamazepint választandó szerként ajánlják.

Alkohol elvonás esetén a karbamazepin a megvonási tüneteket gyorsan javítja.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Epilepsziában, pszichiátriai kórképekben (bipoláris zavarban, skizofréniában és szorongásos zavarban) vagy más kórképekben (például neuropathias fájdalomban) alkalmazott 11 antiepileptikum randomizált, placebokontrollos klinikai vizsgálatainak (199 vizsgálat, 27 863 beteggel a gyógyszercsoportban és 16 029 beteggel a placebocsoportban) meta-analízise során azt találták, hogy az antiepileptikummal kezelt betegeknél nagyobb az öngyilkossággal kapcsolatos események (öngyilkossági gondolatok és magatartás) kockázata, mint a placebocsoportban. Ezek az események egyenlő arányban fordultak elő a különböző vizsgált készítményeknél a kezelés 2. és 24. hete között. Az öngyilkossági gondolatok és öngyilkos magatartás becsült kockázata antiepileptikummal kezelt betegeknél 0,43%, amely majdnem kétszer nagyobb, mint a placebocsoportban (0,24%). Ez azt jelenti, hogy az antiepileptikum csoportban 1000 kezelt betegnél plusz két eset fordul elő, a placebocsoporthoz képest.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Plazmafelezési ideje egyszeri bevételnél viszonylag hosszú (25-65 óra), többszöri bevételnél anyagcseréjének önindukciója révén jóval gyorsabban eliminálódik (12-17 óra). A májban metabolizálódik és főként a vesén keresztül választódik ki.

A bélfalban és a májban levő CYP-450-IIIA4-enzimek gátlása révén a grépfrútlé szignifikánsan megnöveli a karbamazepin biohasznosulását (lásd a 4.5 pontot, Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Más hepatikus enziminduktorokhoz hasonlóan megnőtt a hepatomák és a benignus hereadenomák incidenciája patkányoknál két éven keresztül napi 250 mg/ttkg-ot elérő adagok alkalmazása mellett. Ezen eltérések humán jelentősége nem ismert. A karbamazepin és egyes metabolitjainak mutagenitását vizsgáló tesztek negatívak voltak.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 db tabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ?? (két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C alatt tárolandó.
Az eredeti csomagolásban, fénytől védve tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

G.L. Pharma GmbH
8502 Lannach. Schlossplatz 1.
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1863/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1992. május 22.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. március 4.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. október 30.
15

OGYÉI/61656/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az antiepileptikumokkal kapcsolatos általános kockázatok
A görcsrohamok és antiepileptikumok által okozott, magzatot érintő lehetséges kockázatokra vonatkozóan szakorvosi tanácsot kell adni minden antiepileptikumot szedő, fogamzóképes korú nőnek, különösen a terhességet tervező és terhes nőknek.
Az antiepileptikum-kezelés hirtelen leállítását kerülni kell, mivel ez görcsrohamokhoz vezethet, amelyek súlyos következményekkel járhatnak az anyára és a magzatra nézve.
Az epilepszia terhesség alatti kezelésére monoterápia javasolt, mivel a több antiepileptikummal végzett kezelés a monoterápiához képest - az együtt adott antiepileptikumoktól függően - a veleszületett rendellenességek nagyobb kockázatát jelentheti.

A karbamazepinnel kapcsolatos kockázatok
A Neurotop emberben átjut a placentán. A praenatalis karbamazepin-expozíció növelheti a súlyos veleszületett rendellenességek és más kedvezőtlen fejlődési kimenetelek kockázatát. Embernél a terhesség alatti karbamazepin-expozíció 2-3-szor nagyobb gyakorisággal okoz súlyos rendellenességeket, mint az átlagpopulációban, ahol 2-3%-os gyakorisággal fordul elő. A terhesség alatt karbamazepint szedő nők gyermekeinél többek között az alábbi fejlődési rendellenességekről számoltak be: velőcsőzáródási rendellenességek (spina bifida), craniofacialis rendellenességek, például ajak- és szájpadhasadék, cardiovascularis rendellenességek, hypospadiasis, az ujjak hypoplasiája és más, különböző szervrendszereket érintő rendellenességek. Ezen rendellenességek terhesség alatti speciális figyelemmel kísérése javasolt. Idegrendszeri fejlődési rendellenességről számoltak be olyan gyermekek esetében, akiknek epilepsziában szenvedő édesanyja a terhesség alatt önmagában vagy más antiepileptikumokkal kombinációban karbamazepint szedett. A terhesség alatt karbamazepinnek kitett gyermekeknél fellépő idegrendszeri fejlődési rendellenességek kockázatával kapcsolatos vizsgálatok ellentmondásosak, a kockázat nem zárható ki.
A karbamazepin nem alkalmazható terhesség alatt, kivéve, ha az előnyök - a megfelelő alternatív kezelési lehetőségek gondos mérlegelését követően is - meghaladják a kockázatokat. Az érintett nőknek teljeskörű tájékoztatás után meg kell érteniük a karbamazepin terhesség alatti alkalmazásának kockázatait.
A bizonyítékok arra utalnak, hogy a karbamazepin alkalmazása esetén előforduló rendellenességek kockázata dózisfüggő lehet. Ha a kockázatok és előnyök körültekintő értékelése alapján alternatív kezelési lehetőség nem alkalmazható, és folytatják a karbamazepin-kezelést, monoterápiát és a karbamazepin legalacsonyabb hatékony dózisát kell alkalmazni, valamint javasolt a plazmaszintek nyomon követése. A plazmakoncentrációt a 4-12 mikrogramm/ml közötti terápiás tartomány alsó felében lehet tartani, amennyiben a rohamkontroll fennmarad.
Egyes antiepileptikumok, például a karbamazepin esetében a szérum folsavszintjének csökkenéséről számoltak be. Ez a hiány hozzájárulhat a kezelt epilepsziás nők gyermekeinél előforduló fejlődési rendellenességek nagyobb gyakoriságához. A terhesség előtt és alatt folsavpótlás javasolt. A gyermek vérzési rendellenességeinek megelőzése érdekében javasolt továbbá, hogy a terhesség utolsó heteiben az anya, majd az újszülött is K1-vitamint kapjon.
Ha a beteg gyermeket szeretne, mindent meg kell tenni annak érdekében, hogy a fogamzás előtt, illetve a fogamzásgátlás abbahagyása előtt megfelelő alternatív kezelésre váltsanak.
Ha egy nő karbamazepin-kezelés alatt esik teherbe, szakorvoshoz kell beutalni a karbamazepin-kezelés újraértékelése és alternatív kezelési lehetőségek mérlegelése céljából.

Szoptatás
A karbamazepin és aktív metabolitja kiválasztódik az anyatejbe, körülbelül 25-60% koncentrációban az anyai plazmában.
Ezért a szoptatás nem ellenjavallt karbamazepin-kezelés alatt. Mindazonáltal, mint minden gyógyszer esetében, a szoptatás előnyeit mérlegelni kell a csecsemőnél előforduló nemkívánatos hatások ritka lehetőségével szemben. Az anyatejben lévő karbamazepin gyenge szopási reflexhez vezethet az újszülöttben a központi idegrendszeri depresszív hatása miatt. A szoptatást abba kell hagyni, ha gyenge súlygyarapodást, szedálást vagy allergiás bőrreakciót észlelnek a csecsemőnél.
A szoptatást fokozatosan szabad elhagyni, annak érdekében, hogy az újszülöttnél a karbamazepin megvonás lassú legyen.
Néhány esetben beszámoltak cholestaticus hepatitisről a szülést megelőzően és/vagy a szoptatás alatt karbamazepin expozíciónak kitett újszülötteknél. Ezért a karbamazepinnel kezelt anyák szoptatott csecsemőinél gondos megfigyelés szükséges a nemkívánatos hepatobiliaris hatások észlelésére.

Fogamzóképes korú nők
A karbamazepin nem alkalmazható fogamzóképes korú nőknél, kivéve, ha a lehetséges előnyök - a megfelelő alternatív kezelési lehetőségek gondos mérlegelését követően is - meghaladják a kockázatokat. Az érintett nőknek teljeskörű tájékoztatás után meg kell érteniük a karbamazepin terhesség alatti alkalmazásának potenciális magzatkárosító kockázatait, ezért is fontos a terhesség tervezése. A karbamazepin-kezelés megkezdése előtt fogamzóképes korú nőknél mérlegelni kell terhességi teszt elvégzését.
Fogamzóképes korú nőknek hatékony fogamzásgátlást kell alkalmazniuk a kezelés alatt és a kezelés abbahagyását követően két hétig. Az enzimindukció miatt a karbamazepin a hormonális fogamzásgátlók terápiás hatásának elégtelenségét okozhatja (lásd a 4.5 pontot), ezért a fogamzóképes nőket tájékoztatni kell az egyéb hatékony fogamzásgátló módszerek alkalmazásáról. Legalább egy hatásos fogamzásgátló módszert (például méhen belüli eszköz) vagy két kiegészítő fogamzásgátló módszert, többek között barrier-módszert kell alkalmazni. A fogamzásgátló módszer kiválasztásánál az adott beteg körülményeit minden egyes esetben értékelni kell, a megbeszélésbe a beteget is be kell vonni.

Termékenység
Nagyon ritkán számoltak be károsodott férfi termékenységről és/vagy rendellenes spermatogenezisről; ok-okozati összefüggést nem találtak.