Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CUSIMOLOL 5MG/ML OLDATOS SZEMCSEPP 5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Immedica Pharma Ab
Hatástani csoport:
S01ED Béta-receptor blokkoló szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01919/01
Hatóanyagok:
TimololumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
605 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános475,00130,00
Közgyógy605,000,00
Üzemi baleset605,000,00
Teljes0,00605,00
Egyedi engedélyes0,00605,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
Fénytől védve
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Egy csepp 5 mg/ml-es oldat az érintett szem(ek)be naponta kétszer.
Az 5 mg/ml-es oldat kizárólag olyan esetekben alkalmazandó, amikor a 2,5 mg/ml-es hatáserősséggel elért eredmény nem kielégítő.

Ha a szembelnyomás csökkenése nem megfelelő, egyidejűleg más szokásos kezelést is el lehet kezdeni: mint pl. pupillaszűkítők, epinefrin, szisztémás karboanhidráz-gátlók és prosztaglandin-analógok.
Ha a kezelés folyamán a szembelnyomás kielégítő módon csökken, fenntartó kezelést kell alkalmazni napi egy csepp adagolásával.

Ha a timololt más glaucoma-ellenes gyógyszerek helyettesítésére alkalmazzák, a kezelést a már említett szokásos adaggal kell kezdeni a korábban alkalmazott gyógyszerek mellett, majd a következő nap a másik glaucoma-ellenes gyógyszerek alkalmazását abba kell hagyni.
A szokásos adagban kell adni, ha a timololt egyidejűleg egyéb gyógyszerekkel együtt alkalmazzák. Minden egyes gyógyszert egyénileg kell beállítani. A szembelnyomás tartós, megfelelő mértékű csökkenése esetén a többi gyógyszeres kezelést fokozatosan kell abbahagyni.

A szembelnyomás csökkentő hatás stabilizálódásához négy hétre is szükség lehet. Tekintettel a szembelnyomás napszaki ingadozására, a méréseket a nap különböző időszakában újra meg kell ismételni.

Gyermekek és serdülők
A korlátozottan rendelkezése álló adatok miatt a timolol csak primer congenitalis glaucoma és primer juvenilis glaucoma esetén javasolt egy átmeneti időtartamra, amíg a megfelelő sebészeti eljárásról döntés nem születik, illetve sikertelen sebészeti eljárás esetén további lehetőségek mérlegeléséig.

A szakorvosnak alaposan mérlegelnie kell a timolol-kezelés előnyeit és kockázatait gyermekkorú betegeknél. A timolol alkalmazását megelőzően teljes körű kórtörténettel és orvosi vizsgálattal kell alátámasztani a szisztémás rendellenességek jelenlétét.
A korlátozottan rendelkezésre álló klinikai adatok miatt speciális adagolási tanácsok nem adhatók (lásd még 5.1 pont). Azonban, ha az előny meghaladja a kockázatot, a napi egyszeri, legalacsonyabb hatóanyag-koncentráció alkalmazása ajánlott. Ha a szembelnyomás nem szabályozható megfelelően, fontolóra kell venni az adagolás óvatos növelését az érintett szemenként maximális napi két cseppre. Napi kétszeri alkalmazásnál 12 órás intervallumként javasolt cseppenteni.

A kezelt gyermekeket - különösen az újszülötteket - az első adagot követően 1-2 órán keresztül szorosan meg kell figyelni a kezelőszobában, és a műtét elvégzéséig szorosan monitorozni kell a szemészeti és szisztémás mellékhatásokat.
A gyermekgyógyászati alkalmazáskor 0,1%-os hatóanyag-koncentráció elegendő lehet.

Az alkalmazás módja

A lehetséges nemkívánatos események korlátozása miatt adagolási időnként csak egy cseppet kell becseppenteni.

Nasolacrimalis occlusio alkalmazása vagy a szemhéjak 2 percre történő összezárása csökkenti a gyógyszer szisztémás felszívódását, ezáltal csökkenhet a szisztémás mellékhatások előfordulása és fokozódhat a helyi hatás.

A kezelés időtartama:
Gyermekeknél átmeneti kezelésre (lásd még 4.2 "Gyermekek és serdülők" című részt).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Lokális szemészeti alkalmazásra. Nem alkalmazható injekcióként.

Hasonlóan más, helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszerekhez, a timolol is felszívódik szisztémásan. A béta-adrenerg timolol alkalmazásakor a szisztémás béta-adrenerg-blokkoló gyógyszerekre jellemző cardiovascularis, légzőszervi és egyéb mellékhatások jelentkezhetnek. A szisztémás mellékhatások előfordulása helyi szemészeti alkalmazás esetén ritkább, mint szisztémás alkalmazás esetén. A szisztémás felszívódás csökkentése céljából alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.

A Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp óvatosan alkalmazandó az alábbi betegségekben szenvedő betegeknél:

Szívbetegségek
Cardiovascularis betegség (pl.: koszorúér-betegség, Prinzmetal-angina, szívelégtelenség) és alacsony vérnyomás fennállása esetén a béta-blokkolóval folytatott kezelést körültekintően értékelni kell, és fontolóra kell venni más hatóanyag alkalmazását. Különös figyelemmel kell kísérni a cardiovascularis betegségben szenvedő betegek állapotának esetleges romlását, valamint a mellékhatások kialakulását. Mivel a béta-blokkolók megnyújtják az átvezetési időt, ezért csak óvatosan alkalmazhatók első fokú AV-block esetében.

Érbetegségek
Súlyos perifériás keringési zavarban / betegségben szenvedő betegeket (pl. Raynaud-betegség vagy Raynaud-szindróma súlyos formái) óvatosan kell kezelni.

Cerebrovascularis elégtelenségben, kezeletlen phaeochromocytomában, vagy metabolikus acidosisban szenvedő betegek, mivel a béta-adrenerg-blokkolók cardiovascularis hatásokat (pl.: hypotensiót, bradycardiát) válthatnak ki, amelyek kedvezőtlen irányba befolyásolhatják ezeket a betegségeket.

Légzőszervi betegségek:
Néhány béta-blokkoló szemészeti alkalmazását követően asthmás betegeknél légzőszervi reakciókat jelentettek - beleértve a brochospasmus miatti halált is. A Cusimolol szemcseppet óvatosan kell alkalmazni enyhe vagy közepesen súlyos krónikus obstruktív légúti megbetegedésben (COPD) szenvedő betegeknél, és csak akkor, ha a potenciális előnyök meghaladják a lehetséges kockázatot.

Hypoglykaemia/diabetes
A hypoglykaemiára hajlamos vagy nehezen kontrollálható vércukorszintű diabeteses betegeknél a béta-blokkoló gyógyszerek alkalmazása különös odafigyelést igényel, mert a béta-blokkoló gyógyszerek elfedhetik az akut hypoglykaemia jeleit és tüneteit.

A béta-blokkolók elfedhetik a hyperthyreosis bizonyos klinikai jeleit (pl. tachycardia). A thyreotoxicosis kialakulására gyanús betegek kezelését óvatosan kell végezni, hogy elkerülhető legyen a béta-adrenerg-blokkoló gyógyszerek hirtelen elvonása, amely thyroid-krízist okozhat.

Szaruhártya-betegségek
A béta-blokkolók szemészeti alkalmazása szemszárazságot okozhat. A betegeket szaruhártya-betegség esetén óvatosan kell kezelni.

Egyéb béta-blokkolók
Ha a timololt szisztémás béta-blokkolóval kezelt betegeknek adják, a timolol szembelnyomásra kifejtett hatása fokozódhat, illetve fokozódhatnak a szisztémás béta-blokkolók ismert hatásai. Az ilyen betegek válaszreakcióit különös figyelemmel kell kísérni. Két lokális béta-blokkoló gyógyszer együttes alkalmazása nem javasolt (lásd 4.5 pont).

Anaphylaxiás reakciók
Azon béta-blokkolóval kezelt betegek, akik kórtörténetében atópia vagy különböző allergénekkel szembeni súlyos anaphylaxiás reakció szerepel, az ilyen allergénekkel szembeni ismételt találkozás esetén fokozott allergiás reakciót tapasztalhatnak, valamint előfordulhat, hogy nem reagálnak az anaphylaxiás reakciók kezelésére alkalmazott, szokásos dózisú adrenalinra.

Érhártyaleválás
Filtrációs beavatkozások után érhártyaleválásról számoltak be a csarnokvíz-termelődést csökkentő kezelés (pl. timolol, acetazolamid) alkalmazásakor.

Sebészeti anesztézia
A béta-blokkolót tartalmazó szemészeti készítmények gátolhatják a szisztémás béta-agonisták hatását (pl. az adrenalinét). Az aneszteziológust tájékoztatni kell, ha a beteget timolollal kezelik.
Izomgyengeségben szenvedő betegek
Beszámolók szerint a béta-adrenerg blokád bizonyos myastheniás tünetekkel (pl.: diplopia, ptosis, és általános gyengeség) megegyezően fokozza az izomgyengeséget. A Cusimolol 5 mg/ml szemcseppel kapcsolatban ritka esetekben arról számoltak be, hogy myasthenia gravisban szenvedő vagy myastheniás tünetekkel rendelkező betegeknél fokozza az izomgyengeséget.

A Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp benzalkónium-kloridot tartalmaz, amely szemirritációt okozhat, és közismerten elszínezi a lágy kontaktlencséket. Kerülni kell a lágy kontaktlencsével történő érintkezést. A betegeket tájékoztatni kell, hogy a Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp alkalmazását megelőzően vegyék ki kontaktlencséiket, és az alkalmazás után várjanak 15 percig, mielőtt visszahelyezik azokat.

A kevés rendelkezésre álló adat alapján nem különbözik a mellékhatásprofil a gyermekek és serdülők esetében a felnőttekhez képest. Azonban a gyermekek és serdülők szeme általában erőteljesebben reagál egy adott ingerre, mint a felnőtteké. Az irritáció kialakulása befolyásolhatja az adherenciát a gyermekek és serdülők esetében a kezelés során.
A benzalkónium-klorid a jelentések alapján szemirritációt, valamint a szemszárazságra utaló tüneteket okoz, és hatással lehet a könnyfilmre és a szaruhártya felszínére is. Szemszárazságban szenvedő betegeknél, és azoknál, akiknél a szaruhártya sérülhet, alkalmazása körültekintést igényel. Hosszan tartó alkalmazás esetén a betegek állapotát folyamatosan figyelemmel kell kísérni.

Hosszabb ideig történő alkalmazást követően tolerancia alakulhat ki, azonban a szembelnyomás-csökkentő hatás folyamatosan alkalmazás mellett legalább 3 évig fennmaradt a betegekben.

Gyermekek és serdülők:
A timololt általában óvatosan kell alkalmazni fiatal glaucomás betegeknél (lásd még 5.2 pont).
A szülőkkel ismertetni kell a lehetséges mellékhatásokat, hogy azonnal felfüggeszthessék a gyógyszeres kezelést. Ilyen tünetek például a köhögés és az asztmás légzés.

Az esetlegesen bekövetkező apnoe és a Cheyne-Stokes-légzés miatt a gyógyszert újszülötteknél, csecsemőknél és fiatal gyermekeknél rendkívül körültekintően kell alkalmazni. A timolollal kezelt újszülöttek esetében a hordozható apnoe monitor hasznos lehet.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Cusimolol 5 mg/ml oldatos szemcsepp kismértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A többi szemcsepphez hasonlóan, az átmeneti homályos látás vagy egyéb látási zavarok hatással lehetnek a vezetési és gépkezelési képességre. Ha a becseppentéskor homályos látás alakul ki, a vezetés vagy a gépek kezelését megelőzően a betegnek várnia kell látása kitisztulásáig. A Cusimolol 5 mg/ml oldatos szemcsepp továbbá okozhat érzékcsalódást, szédülést, idegességet és/vagy fáradtságot (lásd 4.8 pont), melyek befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességet. A betegek figyelmét fel kell hívni, hogy ne vezessenek vagy ne kezeljenek gépeket, amennyiben ezek a tünetek előfordulnak.


4.9 Túladagolás

Túladagolást nem jelentettek.

Szemészeti túladagolás esetén a szeme(ke)t vízzel ki kell öblíteni.

Véletlen lenyeléskor fontolóra kell venni orvosi aktív szén adását, ha a beteg a jelentős túladagolást követően 1 órán belül jelentkezik. Másik lehetőségként felnőtteknél a gyomormosás is mérlegelendő a potenciálisan életveszélyes túladagolást követően 1 órán belül.
Szupportív és tüneti kezelésre van szükség. A túladagolás tünetei hasonlóak lehetnek a szisztémás béta-adrenerg blokkolóknál észlelt mellékhatásokhoz, úgymint bradycardia, hypotensio, szívelégtelenség, bronchospasmus, szívmegállás, szédülés, fejfájás, és légszomj.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A timolollal specifikus interakciós vizsgálatokat nem végeztek.

Additív hatás következtében hypotensio és/vagy kifejezett bradycardia léphet fel, ha a béta-blokkoló-tartalmú szemcseppel egyidejűleg orális kalcium-csatorna blokkolókat, vagy béta-blokkoló gyógyszereket, antiarrhythmiás gyógyszereket (beleértve az amiodaront is), digitálisz glikozidokat, paraszimpatomimetikumokat vagy guanetidint alkalmaznak.

A timololt CYP2D6-gátlókkal (például kinidin, fluoxetin, paroxetin) együtt alkalmazva a szisztémás béta-blokkoló hatás (pl.: csökkent szívfrekvencia, depresszió) fokozódásáról számoltak be.

Mydriasis kialakulásáról számoltak be szemészeti alkalmazású béta-blokkoló és adrenalin (epinefrin) egyidejű alkalmazásakor.

A beteg szoros megfigyelése ajánlott, ha a béta-blokkolót katekolamin-depléciót okozó gyógyszerekkel - pl. rezerpinnel - kezelt betegnél alkalmazzák, a lehetséges additív hatások és a hypotensio és/vagy a megfigyelhető bradycardia miatt, amely miatt vertigo, syncope, vagy posturalis hypotensio alakulhat ki.

Óvatossággal kell eljárni, ha béta-adrenerg-blokkoló gyógyszereket, például a Cusimolol 5 mg/ml szemcseppet orális vagy intravénás kalcium-antagonistákkal együtt alkalmazzák, a lehetséges atrioventricularis átvezetési zavarok, bal kamrai elégtelenség, és hypotensio miatt. Károsodott szívműködésű betegeknél kerülni az együttes alkalmazást (lásd 4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések).

Helyi miotikummal és/vagy szisztémásan alkalmazott karboanhidráz-gátlókkal való együttes alkalmazásakor a Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp additív hatással lehet a szembelnyomás csökkentésére.

Béta-adrenerg-blokkoló gyógyszerek digitálisz glikozidokkal való egyidejű alkalmazásakor az additív hatás miatt megnyúlhat az atrioventricularis átvezetési idő.

Ha egynél több lokális szemészeti készítmény alkalmazására kerül sor, a gyógyszereket legalább 5 perces időközökkel kell alkalmazni. A szemkenőcsöt kell legutolsóként alkalmazni.


6.2 Inkompatibilitások

Nem ismertek.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp alkalmazásával, 2481 beteg részvételével végzett klinikai vizsgálatokban a leggyakoribb gyógyszer mellékhatás a szemirritáció és az ocularis hyperaeamia, amely a betegek körülbelül 2-5%-ánál fordul elő.

A mellékhatások összefoglalása táblázatos formában
A következő mellékhatásokat az alábbi kategóriák alapján csoportosítottuk:
Nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 -<1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az egyes gyakorisági kategórián belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra. A mellékhatások klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatalt követő spontán bejelentésekből származnak.

Szervrendszerenkénti csoportosítás
MedDRA által javasolt terminológia (11.1 verzió)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nem gyakori: bronchitis
Ritka: felső légúti fertőzés
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: túlérzékenység
Pszichiátriai kórképek
Ritka: depresszió
Nem ismert: érzékcsalódás
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: agyi ischaemia, szédülés, migrén, sinus fejfájás, figyelemzavar
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Gyakori: homályos látás, szemfájdalom, szemirritáció, ocularis hyperaemia
Nem gyakori: cornea erosio, keratitis punctata, keratitis, iritis, blepharitis, cornea-elszíneződés, csökkent látásélesség, photophobia, száraz szem, kellemetlen érzés a szemben, fokozott könnyezés, szemváladékozás, szemviszketés, szemhéjszél varasodása, szokatlan szemérzékenység, idegentestérzés a szemben, sejtek az elülső csarnokban, elülső csarnok gyulladása, szemhéj-oedema, conjunctivalis hyperaemia
Ritka: uveitis, cornea-rendellenesség, conjunctivitis, allergiás conjunctivitis, diplopia, asthenopia, blepharospasmus, sejtek az elülső csarnokban, szemhéj-erythema, conjunctivalis cysta, conjunctivális tüszők, conjunctiva-oedema, cornea-pigmentáció, szempilla-növekedés
Nem ismert: ectropium
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Ritka: tinnitus
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori: bradycardia, csökkent szívfrekvencia
Ritka: myocardialis infarctus
Érbetegségek és tünetek
Ritka: vérnyomás-emelkedés, hypotensio, vérnyomáscsökkenés, systolés vérnyomáscsökkenés, hideg végtagok
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori: dyspnoe
Ritka: asthma, terhelés okozta asthma, krónikus obstruktív tüdőbetegség, köhögés, bronchospasmus, orrfolyás, orrgaratfolyás, kellemetlen érzés az orrban
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: dyspepsia, hasi panaszok, szájszárazság, stomatitis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ritka: bőrhámlás, arcduzzanat, erythema, ekcéma, túlzott verejtékezés
Nem ismert: alopecia
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert: fáradékonyság
Ritka: asthenia, kellemetlen érzés a mellkasban, perifériás oedema, melegség érzése, szomjúság

Mint a legtöbb helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszer, a timolol is felszívódik a szisztémás keringésbe. Hasonló mellékhatások alakulhatnak ki, mint a szisztémás béta-blokkolók alkalmazásakor. Helyi szemészeti alkalmazás során a szisztémás mellékhatások előfordulása ritkább, mint szisztémás alkalmazás esetében. A felsorolt mellékhatások között a szemészetben alkalmazott béta-blokkolók csoportjára jellemző mellékhatások is szerepelnek.

Ezen felül, a következő mellékhatásokat észlelték szemészeti béta-blokkolók alkalmazása során, melyek előfordulhatnak a Cusimolol alkalmazásakor is:

Immunrendszeri betegségek és tünetek: szisztémás allergiás reakciók, köztük angiooedema, urticaria, lokalizált vagy generalizált kiütés, pruritus, anaphylaxiás reakció

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek: hypoglykaemia

Pszichiátriai betegségek és tünetek: álmatlanság, rémálmok, emlékezetvesztés

Idegrendszeri betegségek és tünetek: syncope, cerebrovascularis esemény, myasthenia gravis tüneteinek súlyosbodása, paraesthesia

Szembetegségek és szemészeti tünetek: érhártya leválása filtrációs kezelést követően (lásd 4.4 pont Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések), csökkent szaruhártya érzékenység, szemszárazság, ptosis

Szívbetegségek és szívvel kapcsolatos tünetek: mellkasi fájdalom, palpitatio, oedema, arrhythmia, pangásos szívelégtelenség, atrioventricularis block, szívmegállás, szívelégtelenség

Érbetegségek és tünetek: Raynaud-jelenség, hideg kezek és lábak

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek: bronchospasmus, különösen már fennálló bronchospasticus betegség esetén

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: ízérzés zavara, hányinger, hasmenés, hasi fájdalom, hányás.

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei: psoriasis-szerű kiütések vagy a psoriasis fellángolása, bőrkiütés, szisztémás lupus erythematosus.

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei: izomfájdalom, a meglévő claudicatio intermittens súlyosbodása

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek: szexuális zavarok, csökkent libido, impotencia

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók: gyengeség/kimerültség

Foszfátot tartalmazó szemcseppeknél jelentett mellékhatások
Nagyon ritkán szaruhártya-meszesedést észleltek foszfát tartalmú szemcseppek használatakor jelentősen károsodott szaruhártya esetén.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Glaucoma elleni készítmények és pupillaszűkítők -
béta-receptor-blokkoló gyógyszerek - timolol
ATC kód: S01ED01

Hatásmechanizmus
A timolol nem szelektív (ß1 és ß2) béta-blokkoló, amely nem rendelkezik szignifikáns intrinsic szimpatomimetikus hatással, nincs közvetlen myocardialis depresszáns, illetve helyi érzéstelenítő (membránstabilizáló) hatása.

Farmakodinámiás hatások
A helyileg a szembe alkalmazott Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp hatásosan csökkenti a normál és a glaucomával járó vagy anélküli emelkedett intraocularis nyomást. Az emelkedett intraocularis nyomás a glaucomás látótérvesztés kialakulás legfőbb kockázati tényezője. Minél magasabb az intraocularis nyomás, annál nagyobb valószínűséggel következik be a glaucomás látótérvesztés és látóideg-károsodás.

A miotikumokkal történő kezeléssel szemben a timolol úgy csökkenti az intraocularis nyomást, hogy közben nincs hatással az akkomodációra, a pupilla méretére, vagy a látásélességre, így nem alakul ki homályos vagy fátyolos látás, vagy hemeralopia. Emellett alkalmazása a szürkehályogban szenvedő betegeknél a pupilla beszűkülésekor nem csökkenti a szemlencsehomály vizsgálatát.

A béta-adrenerg-receptor-blokád mind egészséges személyeknél, mind pedig szívbetegségben szenvedő betegeknél csökkenti a szív terhelését. A myocardialis funkció súlyos károsodásában szenvedő betegeknél a béta-adrenerg-receptor-blokád gátolhatja a megfelelő szívműködés fenntartásához szükséges szimpatikus idegrendszeri serkentő hatásokat.

A béta-adrenerg-receptor-blokád a hörgőkben és a hörgőcskékben a légutak ellenállásának fokozódását eredményezi, amit a gátlás alól felszabadult paraszimpatikus aktivitás okoz. Asztmás vagy egyéb bronchospasticus állapotban szenvedőknél az ilyen hatás potenciális veszélyt jelent.

A timolol hatása gyorsan kialakul; a szemnyomás csökkenése általában a becseppentést követő fél órában mérhető. A maximális csökkenés 1-2 óra elteltével alakul ki. A szemnyomás csökkenés egyszeri alkalmazást követően 24 órán keresztül tartható fenn.

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél és serdülőknél a (0,25%, 0,5% napi kétszer egy csepp) timolol alkalmazását illetően nagyon kevés adat áll rendelkezésre, legfeljebb 12 hétig tartó kezelési időtartam esetére. Egy, 105 (ebből 71 timolol-kezelésben részesülő), 12 nap-5 év közötti korú gyermek bevonásával végzett kisméretű, kettős vak, randomizált, publikált klinikai vizsgálat bizonyos fokig igazolta, hogy a Cusimolol hatékony primer congenitalis és primer juvenilis glaucoma indikációban, rövid idejű kezelésnél.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az egyszeri adag Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp alkalmazását követően az intraocularis nyomáscsökkentő hatás fél órán belül észlelhető. A maximális hatás általában egy-két órán belül alakul ki, és a szignifikáns szembelnyomás-csökkentő hatás egyszeri adagolással akár 24 órán át is fenntartható. Egy éven át tartó ismételt megfigyelések szerint a Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp intraocularis nyomáscsökkentő hatása jól megtartott.
Szisztémás farmakokinetikai vizsgálatokat a Cusimolol 5 mg/ml szemcseppel nem végeztek. Mindazonáltal egyéb, a timololt tartalmazó lokális készítményekkel végzett vizsgálatok szisztémás abszorpciót mutattak. 0,5%-os timolol-oldat alkalmazását követően a megfigyelések szerint 8 percen belül 215 pg/ml vagy annál nagyobb plazma-csúcskoncentráció alakult ki.

Gyermekek és serdülők
Mint ahogy azt korábban a felnőttektől származó adatok is igazolták, a szemcsepp 80%-a áthalad a nasolacrimalis rendszeren, ahonnan a orrnyálkahártyán, conjunctiván, a ductus nasolacrimalison, szájgaraton és a torkon, valamint a túlcsorduló könny miatt a bőrön keresztül gyorsan felszívódhat a szisztémás keringésbe.
Mivel a felnőtteknél a gyermekek vértérfogata kisebb, magasabb keringési koncentrációval kell számolni. Ezen túlmenően az újszülöttek éretlen metabolikus enzimutakkal rendelkeznek, amely megnövekedett eliminációs időt és a mellékhatások felerősödését okozhatja.
A korlátozott számban rendelkezésre álló adatok azt mutatják, hogy a plazma-timolol-szint gyermekeknél, különösen újszülöttek esetében 0,25%-os koncentrációjú oldat alkalmazását követően jelentősen meghaladja a 0,5%-os koncentrációjú oldat alkalmazását követően felnőtteknél kialakult szintet, amely feltehetően megnöveli a mellékhatások, így többek között a bronchospasmus és a bradycardia kockázatát.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ismételt dózistoxicitási vizsgálatból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Fehér színű, garanciazáras, csavarmenetes PP védőkupakkal lezárt, LDPE cseppentőbetétes fehér színű LDPE flakonba töltött, kb. 5 ml töltettérfogatú vizes oldat. 1 flakon egy dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A cseppentő és az oldat szennyeződésének elkerülése érdekében a cseppentős tartály cseppentőjének vége ne érintse a szemhéjakat, a környező területeket, valamint egyéb felszíneket.

A tartályt szorosan zárva kell tartani.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.
Az első felbontást követő 1 hónap után ki kell dobni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Immedica Pharma AB
Solnavägen 3H
SE-113 63 Stockholm
Svédország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-1919/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1992. június 22.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. március 24.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. október 1.





10

OGYÉI/71476/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A timolol terhes nőknél történő alkalmazásával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok. A timolol terhesség során nem alkalmazható, csak egyértelműen indokolt esetben. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében az alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban. Az epidemiológiai vizsgálatok nem mutattak ki malformációt okozó hatást, de az eredmények alapján béta-blokkolók per os alkalmazása esetén megnő a méhen belüli fejlődés visszamaradásának kockázata. Emellett ha a szülésig az anya béta-blokkolót szedett, az újszülöttnél a béta-blokkolók hatásából adódó tüneteket figyeltek meg (pl.: bradycardia, hypotensio, légzési nehézség és hypoglykaemia). Ha a szülésig az anyának Cusimolol-t kell alkalmaznia, az újszülöttet a szülés utáni első napokban szoros megfigyelés alatt kell tartani.

A Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp terhességben csak akkor alkalmazható, ha a lehetséges előnyök felülmúlják a magzatra gyakorolt lehetséges kockázatot.

Szoptatás
A béta-blokkolók kiválasztódnak az anyatejbe. Ugyanakkor szemcsepp formájában terápiás adagban alkalmazva a timolol nem valószínű, hogy elegendő mennyiségben jut át az anyatejbe ahhoz, hogy a csecsemőben a béta-blokád klinikai tüneteit létrehozza. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.

Mindazonáltal nem zárható ki a szoptatott gyermekre kifejtett kockázat. El kell dönteni, hogy a szoptatást vagy a Cusimolol 5 mg/ml szemcsepp alkalmazását függesszék fel/hagyják abba, figyelembe véve a szoptatás előnyeit a gyermek, illetve a kezelés előnyeit az anya szempontjából.

Termékenység
A timolol humán termékenységre kifejtett hatásával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre adatok.