Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TICLID 250MG FILMTABLETTA 20X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Cheplapharm Arzneimittel Gmbh
Hatástani csoport:
B01AC Thrombocita aggregációt gátlók, a heparint kivéve
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01740/01
Hatóanyagok:
Ticlopidinum hidchloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1786 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Kardiológia
Neurológia
Érsebészet
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,001786,00
Közgyógy1786,000,00
Üzemi baleset1786,000,00
Eü emelt1250,00536,00
Közgyógy eü.emelt1786,000,00
Teljes0,001786,00
Egyedi engedélyes0,001786,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek
A szokásos adag naponta 2×1 filmtabletta, étkezés közben.
Coronaria-stent-implantációt követő szubakut occlusiók megelőzése érdekében a kezelést közvetlenül a stent-implantáció előtt vagy után kell kezdeni, és a napi 2 tabletta Ticlid-et 100-325 mg/nap acetilszalicilsavval kombinálva kell adagolni. A kombinációs kezelést legalább 1 hónapig kell folytatni.

Májkárosodás
Minthogy a ticlopidin intenzíven metabolizálódik a májban, májkárosodás fennállása esetén a gyógyszer adása fokozott óvatosságot igényel, és a kezelést fel kell függeszteni, ha hepatitis vagy icterus lép fel (lásd 4.4 pont).

Időskor
A javallt adagok adhatók.

Gyermekek
Klinikai tapasztalatok hiányában gyermekek és serdülők esetében a tiklopidin alkalmazása nem ajánlott.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A filmtablettát étkezés közben kell bevenni.





Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A gyógyszer kizárólag a javallatok, az ellenjavallatok, a gyógyszer-kölcsönhatások fejezetekben leírtak szigorú betartásával, valamint a figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos elővigyázatosságok részben foglaltak szerint alkalmazható.

Egészséges egyénekben thrombosis elsődleges megelőzésére nem alkalmazható.

Mellékhatásként vérképzőszervi eltérések és következményei (köztük vérzések) léphetnek fel. Forgalombahozatal után agranulocytosist, pancytopeniát és leukaemia ritka eseteit jelentették. Súlyos, néhány esetben végzetes vérképzőszervi és vérzéses mellékhatás jelentkezhet (lásd 4.8 pont), melyek kialakulásában különösen az alábbi okok szerepelnek:
- a mellékhatások nem megfelelő monitorozása, késői identifikálása és azok nem megfelelő kezelése;
- antikoagulánsok és thrombocytaaggregációt gátló gyógyszerek (pl. szalicilátok, nem-szteroid gyulladáscsökkentők) egyidejű alkalmazása.
Ugyanakkor stent-implantáció esetén a Ticlid-et körülbelül 1 hónapig kell acetilszalicilsavval (100-325 mg/nap) kombinálni a beavatkozást követően.

Haematologiai ellenőrzés
Teljes vérkép (thrombocytaszámot is beleértve), kvalitatív vérkép, vérzési idő ellenőrzés szükséges a terápia megkezdésekor, majd a kezelés első 3 hónapjában 2 hetenként.
Neutropenia (neutrophil granulocytaszám < 1500/mm3) vagy thrombocytopenia (thrombocytaszám < 100000/mm3) ismételt vizsgálat által megerősített észlelésekor a kezelést meg kell szakítani, és a haematológiai ellenőrzést (teljes vérkép - thrombocytaszámot is beleértve -, kvalitatív vérkép, vérzési idő) addig kell folytatni, amíg ezek az értékek vissza nem térnek a normális szintre.

Mivel a tiklopidin-hidrokloridnak hosszú a felezési ideje, azoknál a betegeknél, akiknél a Ticlid-kezelést bármilyen okból a kezelés első 90 napjában abbahagyják, a kezelés abbahagyását követő 2 hét után javasolt a vérkép újabb ellenőrzése a fehérvérsejtszám meghatározásával. A vérkép paramétereit, beleértve a minőségi vérképet és vérlemezkeszámot is, az értékek normalizálódásáig ellenőrizni kell.

Klinikai monitorizálás
Minden beteget - különösen a kezelés első három hónapjában - ellenőrizni kell a mellékhatások klinikai jelei és tünetei megjelenése szempontjából.

A beteget figyelmeztetni kell arra, hogy sebészeti vagy fogászati beavatkozások esetén a beavatkozást végző orvost feltétlenül tájékoztassa a Ticlid szedéséről.
Fel kell hívni a beteg figyelmét arra, hogy azonnal értesítse kezelőorvosát, ha: allergiás bőrtünet, tartós hasmenés jelentkezik; olyan mellékhatást észlel, ami neutropeniára (láz, torokfájás, szájnyálkahártya-kisebesedés), thrombocytopeniára és/vagy haemostasis-rendellenességre (elhúzódó vagy szokatlan vérzés, vérömleny, purpura, sötét széklet) vagy TTP-re (lásd alább) ill. hepatitisre/májkárosodásra (sárgaság, sötét színű vizelet, világos színű széklet) utal.

Az orvosnak minden beteg figyelmét fel kell hívni arra, hogy amennyiben a fentiekben felsorolt tünetek és panaszok jelentkeznek, hagyják abba a gyógyszer szedését és keressék fel kezelőorvosukat.
Azonnali vérképellenőrzés szükséges láz, torokgyulladás, szájnyálkahártya-kisebesedés esetén.
A kezelés folytatását, ill. megszakítását a vérképellenőrzés eredménye és a klinkai kép alapján kell eldönteni.

Tartós és/vagy súlyos hasmenés, valamint hányinger esetén a kezelést meg kell szakítani.

Thromboticus thrombocytopaeniás purpura (TTP, Moschowitz-syndroma)
A ritka, potenciálisan végzetes kimenetelű thromboticus thrombocytopeniás purpura (TTP) kialakulásakor thrombocytopenia, anaemia haemolytica, a TIA vagy stroke jeleihez hasonló neurológiai tünetek, renalis diszfunkció és láz jelentkezik. A TTP hirtelen alakulhat ki és legtöbb esetben a terápia megkezdését követő első 8 hétben jelentkezik.
A TTP életet veszélyeztető kimenetelére tekintettel, annak gyanúja esetén mindenképpen haematologus szakorvosi konzultáció, illetve szakintézeti kezelés szükséges. A plasmaferesis javítja a betegség prognózisát. Mivel azonban a thrombocyta-szuszpenzió adása a thrombosis kockázatának növekedéséhez vezethet, amennyiben lehetséges, alkalmazása kerülendő.

Májkárosodás
Minthogy a tiklopidin intenzíven metabolizálódik a májban, májkárosodás fennállása esetén a gyógyszer adása fokozott óvatosságot igényel. Májkárosodás gyanúja esetén májfunkciós vizsgálatokat kell végezni, különösen a kezelés első hónapjában. A kezelést fel kell függeszteni, és májfunkciós vizsgálatokat kell végezni, ha hepatitis vagy icterus lép fel.

Vesekárosodás
Kontrollált klinikai vizsgálatokban nem jelentkezett semmilyen váratlan esemény enyhe vesekárosodásban szenvedő betegek esetében. Az adag módosítására vonatkozóan nincsenek tapasztalatok nagyobb fokú vesekárosodásban, azonban károsodott vesefunkciójú betegeknél szükség lehet a tiklopidin adagjának csökkentésére, vagy a kezelés teljes megszüntetésére vérzéses tünetek vagy vérképzési rendellenességek jelentkezésekor.
A Ticlid-kezelés újraindításáról a klinikai kép, valamint a laboratóriumi eredmények figyelembevételével kell dönteni.

Keresztreakció tienopiridinek között
A betegek kórtörténetét felül kell vizsgálni egy másik tienopiridin (mint pl. a klopidogrél, prasugrél) iránti túlérzékenység tekintetében, mivel a tienopiridinek között kialakuló keresztreakciókról (lásd 4.8 pont) számoltak be. Tienopiridinek okozhatnak enyhe vagy súlyos allergiás reakciókat, mint pl. bőrkiütés, angiooedema, vagy haematologiai reakciókat, mint pl. thrombocytopenia és neutropenia. Olyan betegek esetében, akiknél korábban már fellépett egy tienopiridinnel szembeni allergiás reakció, ugyanilyen, vagy más tienopiridin által kiváltott egyéb reakció kialakulásának fokozott kockázata állhat fenn, ezért javasolt ezen keresztreakciók monitorozása.

Haemostasis
Vérzés kockázata esetén a tiklopidin kizárólag fokozott óvatossággal alkalmazható. A tiklopidint nem szabad heparinokkal, oralis antikoagulánsokkal vagy thrombocytaaggregáció-gátló szerekkel együtt adni (lásd 4.4 és 4.5 pontok). Az együttadás kivételes esetekben, kizárólag szoros orvosi és laboratóriumi ellenőrzés mellett alkalmazható (lásd 4.5 pont).
A tiklopidin óvatossággal alkalmazható olyan betegeknél, akik szelektív szerotonin-visszavétel-gátlókkal (SSRI-k) kezelnek.

Kisebb sebészeti beavatkozások esetén is (pl. foghúzás) megnyúlt vérzési időre kell számítani.
Nem sürgős sebészeti beavatkozás esetén - amennyiben lehetséges - a műtét előtt legalább 10 nappal abba kell hagyni a készítmény adagolását a tiklopidin által kiváltott vérzés kockázatára való tekintettel (kivéve azokat az eseteket, amikor kifejezetten antithromboticus beavatkozás szükséges).

Sürgős sebészeti beavatkozás esetén a vérzés kockázatának és a megnyúlt vérzési idő csökkentésére három lehetőség van önmagában vagy kombinációban alkalmazva: 0,5-1,0 mg/ttkg metilprednizolon iv., ismételve; 0,2-0,4 mikrogramm/ttkg dezmopresszin/vazopresszin vagy thrombocyta-transzfúzió.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

E gyógyszer esetenként szédülést, gyengeségérzést, kábultságot, fülzúgást okozhat, a koncentrálóképességet csökkentheti. Ezért az orvos egyedileg határozza meg a közlekedésben való részvételre, a baleseti veszéllyel járó munka végzésére vonatkozó korlátozást vagy tilalmat.


4.9 Túladagolás

Farmakodinámiás tulajdonsága következtében a tiklopidin alkalmazásakor fennáll a vérzés kialakulásának kockázata. Túladagolás esetén gyomormosás és egyéb általános támogató kezelés ajánlott.
Amennyiben a megnyúlt vérzési idő azonnali korrekciójára van szükség, a thrombocyta-transzfúzió ellensúlyozza a tiklopidin hatását (lásd 4.4 pont).

A tiklopidin nem dializálható.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Fokozott vérzésveszéllyel járó kombinációk:
Amennyiben az alábbi gyógyszerek tiklopidinnel történő együttadása elkerülhetetlen, fokozott óvatosság és szoros klinikai és laboratóriumi ellenőrzés szükséges a vérzés kialakulásának fokozott kockázata miatt:
- nem-szteroid gyulladásgátlók (a thrombocytaaggregáció-gátló hatás, valamint az NSAID-ok tápcsatorna nyálkahártyára gyakorolt hatása növekszik).
- a thrombocyták aggregációját gátló gyógyszerek (a thrombocytaaggregáció-gátló hatás növekszik).
- szalicilát-származékok (főleg acetilszalicilsav) (a thrombocytaaggregáció-gátló hatás, valamint a szalicilát-származékok tápcsatorna nyálkahártyára gyakorolt hatása növekszik); a stent-implantáció speciális esetét lásd 4.2 pont).
- oralis antikoagulánsok (együttes antikoaguláns és thrombocytaaggregáció-gátló hatás); gyakoribb INR meghatározás szükséges.
- heparinok (együttes antikoaguláns és thrombocytaaggregáció-gátló hatás); a nem frakcionált heparin esetében sűrűbb APTI meghatározás szükséges),
- szelektív szerotonin-visszavétel-gátlók (Selective Serotonin Reuptake Inhibitors/SSRIs). Mivel az SSRI-k befolyásolják a thrombocyta-aktivációt és - különösen thrombocytaaggregáció-gátló gyógyszerek jelenlétében- fokozzák a vérzés kockázatát, az SSRI-k és a tiklopidin egyidejű alkalmazása elővigyázatosságot igényel.
- pentoxifillin - a vérzés fokozott kockázata miatt a pentoxifillin és a tiklopidin egyidejű alkalmazása elővigyázatosságot igényel.

Fokozott óvatosságot igénylő kombinációk:
o teofillin
A tiklopidin a plazma teofillinszintjét megemeli (csökken a teljes teofillinclearance), mely a túladagolás kockázatával jár. Amennyiben együttadásuk elkerülhetetlen, a plazma teofillinszintet rendszeresen mérni kell, ill. annak befejezésekor a teofillin adagját szükség szerint változtatni kell.
o digoxin
A plazma digoxin szintje kb. 15%-kal csökken (a hatásosságot nem befolyásolja).
o fenitoin
In vitro vizsgálatok bizonyították, hogy a tiklopidin nem változtatja meg a fenitoin plazmafehérjékhez való kötődését, ugyanakkor in vivo nem vizsgálták a tiklopidin és metabolitjainak hatását a plazmafehérje-kötődésre. Néhány esetben a tiklopidin fenitoinnal történő együttadása emelkedett fenitoinszintet és fenitointoxicitást eredményezett; a fenitoin vérszintjének ellenőrzése javasolt).
o ketamin
o Tiklopidin és ketamin együttes alkalmazásakor a ketamin plazmaszintje megnövekedhet elsősorban azért, mert a tiklopidin gátolja a ketamin CYP2B6 által mediált metabolzmusát (lásd 5.1 pont).ciklosporin
Nagyon ritkán a ciklosporin vérszintjének csökkenését jelentették, ezért együttadás esetén a ciklosporin szintjének ellenőrzése szükséges.

További együttesen alkalmazott kezelések:
A citokróm P450 rendszeren keresztül metabolizálódó antipirin biológiai felezési ideje 25%-kal megnövekedett a ticlopidinnel történő együttes adagolása során. A hasonló metabolizációjú hatóanyagok esetében ugyanez a hatás várható. Különösen a szűk terápiás indexszel rendelkező hatóanyagok esetében a kezelés kezdetén és az együttadás befejezésekor az adag módosítására van szükség.

Antacidok és tiklopidin együttes adagolása 20-30%-kal csökkenti a tiklopidin plazmaszintjét.
Cimetidinnel folytatott krónikus kezelés jelentősen megnöveli a tiklopidin plazmaszintjét.
A fenobarbitál krónikus adagolása egészséges egyénekben nem befolyásolja a tiklopidin gátló hatását a thrombocytaaggregatióra.

Béta-blokkolókkal, kalcium-antagonistákkal és diuretikumokkal együttadva a Ticlid-et, klinikailag szignifikáns interakciót nem tapasztaltak.

A tiklopidin in vitro nem befolyásolta a propranolol fehérjekötődését.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhező.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A nemkívánatos hatásokat az alábbi előfordulási gyakoriságoknak megfelelően tüntettük fel: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10) nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100) ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000) gyakorisága nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból alapján nem állapítható meg).

Szervrendszer
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek1

Neutropenia, beleértve a súlyos neutropeniát is (lásd 4.4 pont), agranulocytosis
Izolált thrombocytopenia vagy kivételesen thrombocytopeniához kapcsolódó haemolyticus anaemia.
Agranulocytosis szövődményeként sepsis és septicus shock, mely fatális lehet
Pancytopenia, csontvelő aplasia, thromboticus thrombocytope-niás purpura, leukaemia, thrombocytosis (lásd 4.4 pont)


Immunrendszeri betegségek és tünetek



Különböző megjelenési formában immunológiai reakciók jelentkezhetnek:allergiás reakciók, eosinophilia anaphylaxia, Quincke oedema, arthralgia, vasculitis, lupus szindróma, allergiás interstitialis pneumonitis, hiperszenzitív nephropathia amely néhány esetben veseelégtelenséghez vezetett
Tienopiridinek közti (pl. klopidogrél, prasugrél) allergiás keresztreakció
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás, szédülés
Érzészavarok (perifériás neuropathia)
Tinnitus


Érbetegségek és tünetek

Suffusio, ecchymosis, epistaxis, haematuria, conjunctivális vérzés, peri- és posztoperatív vérzések, vérzések, amelyek néhány esetben végzetes kimenetelűek voltak
Intracerebralis vérzések


Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hasmenés, hányinger
Gyomor- és nyombélfekély

Colitisszel kísért súlyos diarrhoea (beleértve a lymphocytás colitist)

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Májenzimek emelkedése, alkalikus foszfatáz-, és transzamináz-érték emelkedése (lásd 4.4 pont)
Bilirubin-értékek emelkedése

Hepatitis (cytoliticus és/vagy cholestaticus),
Végzetes kimenetelű hepatitis, fulmináns hepatitis eseteit jelentették

A bőr és a bőalatti szövet betegségei és tünetei
Bőrkiütés, (különösen maculopapularis vagy urticariás, ami gyakran társul pruritusszal), a bőrtünetek generalizálódhatnak
Exfoliativ dermatitis

Erythema multiforme, Stevens-Johnson szindróma, Lyell-szindróma
ekzema/dermatitis
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók



Láz

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
A szérum koleszterin- és trigliceridszint emelkedése




1 Két nagy létszámú multicentrikus, kontrollált klinikai vizsgálatban (CATS és TASS) 2048 TIA/stroke-os betegnél, szigorúan ellenőrizték a vér alakos elemeinek számát (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: thrombocytaaggregáció-gátlók, kivéve a heparint, ATC kód: B01A C05

Hatásmechanizmus
A tiklopidin thrombocytaaggregatio-gátló. Gátolja az ADP-indukált thrombocytaaggregatiót a P2Y12-receptor blokkolásával, következményesen megnyújtja a vérzési időt. Hatása dózisfüggő. Nincs szignifikáns in vitro aktivitása. Hatását csak in vivo fejti ki, bizonyított aktív, keringő metabolitja van. A ciklooxigenázt nem gátolja.

A tiklopidin erős citokróm P450 (CYP2B6) gátló, továbbá kisebb mértékben gátolja a CYP2C19 és CYP2D6 enzimrendszereket is.

Az Ivy módszerrel történő vérzési idő a kiindulási érték kétszeresére nő. A kompresszió nélkül végzett vérzési idő megnyúlása nem ilyen mértékű.
A kezelés megszakítását követően a vérzési idő és egyéb thrombocytafunkciók a betegek többségében egy héten belül normalizálódnak.
Napi 2-szer 250 mg adásakor 2 napon belül alakul ki a thrombocytaaggregatio-gátlás, a maximális hatás 5-8 nap alatt érhető el. A tiklopidin terápiás adagja 50-70%-ban gátolja az ADP-indukálta (2,5 mikromol/l) thrombocytaaggregatiót. A kisebb dózis kevesebb thrombocytaaggregatio-gátlást vált ki.
A tiklopidin vascularis események kockázatát csökkentő hatását több vak, kontrollált klinikai vizsgálatban vizsgálták.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az egyszeri, per os adag felszívódása gyors és gyakorlatilag teljes. A beadás után megközelítőleg 2 óra múlva alakul ki a szérum csúcskoncentráció.

Biotranszformáció
Étkezés utáni bevétele növeli a biológiai hasznosíthatóságot. A "steady-state" plazmaszint 2-szer 250 mg adagolása mellett 7-10 nap alatt érhető el.

Elimináció
Eliminációs felezési ideje megközelítőleg 30-50 óra. A thrombocytaaggregatio-gátlás nem mutat közvetlen összefüggést a plazmaszinttel. Zömében a májban metabolizálódik, 50-60%-a a vizelettel, 23-30%-a a széklettel eliminálódik.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs olyan preklinikai adat, ami a szer klinikai alkalmazását befolyásolná, kivéve az alábbiakat:

Reprodukciós toxicitás
A patkányokban, egerekben és nyulakban végzett reprodukciós toxicitási vizsgálatok során a tiklopidin teratogén potenciáljára utaló adatokat nem találtak.
Az egereknek adott maximális dózisokban (200 mg tiklopidin-hidroklorid/ttkg/nap) és patkányoknál anyai toxikus dózisokban (400 mg/ttkg/nap) mindkét fajnál foetotoxikus hatásokat észleltek (fokozódott a foetalis reabszorpció gyakorisága, csökkent a foetalis növekedés, károsodott a csontosodás). Nyulaknál még az anyára toxikus 200 mg tiklopidin-hidroklorid/ttkg/nap dózis esetén sem észleltek magzati hatásokat.

A fertilitás károsodását nem észlelték.

Mutagén vagy karcinogén potenciál
Nincs arra vonatkozó bizonyíték, hogy a tiklopidinnek mutagén vagy karcinogén potenciálja lenne.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db filmtabletta PVC/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

CHEPLAPHARM Arzneimittel GmbH
Ziegelhof 24, 17489 Greifswald
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1740/01 (20 db)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1992. január 14.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. április 23.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. november 23.
2



OGYÉI/67979/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A tiklopidin terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében nem áll rendelkezésre információ. Állatkísérletek során az anyára toxikus nagy adagokban reproduktív toxicitást igazoltak (lásd 5.3 pont). A Ticlid alkalmazása nem javallt terhesség alatt, kivéve, ha a terhes nő klinikai állapota szükségessé teszi a ticlopidinnel történő kezelést.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a tiklopidin kiválasztódik-e a humán anyatejbe. A rendelkezésre álló, patkányokon végzett állatkísérletek során nyert adatok a hatóanyag kiválasztódását igazolták az anyatejbe. A Ticlid alkalmazása nem javallt szoptatás alatt. A Ticlid alkalmazásának ideje alatt - amennyiben arra feltétlenül szükség van - a szoptatást fel kell függeszteni.

Termékenység
A fertilitás károsodását nem észlelték (lásd 5.3 pont)