Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HUMA-PRONOL 40MG TABLETTA 50X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
C07AA Egykomponensű nem szelektív béta-receptor blokkolók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03813/01
Hatóanyagok:
Propranololum chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
579 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy579,000,00
Üzemi baleset579,000,00
Általános145,00 (25%)434,00
Teljes0,00579,00
Egyedi engedélyes0,00579,00
Tárolás:
Nedvességtől védve
15-30 °c között
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Súlytól függő adagolás
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Asztmás megbetegedés esetén ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A gyógyszer adagolását minden esetben egyedileg kell meghatározni.

Adagolás

Felnőttek
Hypertonia: Szokásos kezdő adagja: napi 2-szer 40 mg, ami a válaszreakciótól függően, fokozatosan, 1 hetes időközönként növelhető. Szokásos fenntartó adagja napi 160-240 mg, a maximális napi adag nem haladhatja meg a 640 mg-ot. Diuretikummal vagy egyéb antihypertensiv gyógyszerrel együtt adva további vérnyomáscsökkenés érhető el.

Angina, szorongás, migrén és essentialis tremor: A napi 2-3-szor 40 mg kezdő adag egy hetes intervallumokban növelhető a beteg reakciójától függően. Szorongás, migrén és essentialis tremor kezelésekor a megfelelő válaszreakció általában 80-160 mg-os napi adagnál, angina esetén 120-240 mg-os napi adagnál jelentkezik. A maximális napi adag szorongás, essentialis tremor kezelésekor a napi 160 mg-ot, migrén kezelésekor a 240 mg-ot, angina kezelésekor a 480 mg-ot nem haladhatja meg.

Szívritmuszavarok, szorongásos tachycardia, hypertrophiás obstructiv cardiomyopathia és thyreotoxicosis: Napi 3-4-szer 10-40 mg-os adaggal általában elérhető a kívánt hatás. Arrhythmiák kezelésekor a maximális napi adag nem haladhatja meg a 240 mg-ot. Szorongásos tachycardia, hypertrophiás obstructiv cardiomyopathia, thyreotoxicosis esetén a napi összadag nem haladhatja meg a 160 mg-ot.

Myocardialis infarctus utáni kezelés: A kezelést a myocardialis infarctust követő 5-21. nap között kell megkezdeni, a kezdő adag naponta 4-szer 40 mg, 2 vagy 3 napig. A jobb compliance céljából ezután a teljes napi adag 2 részre osztva is adható (napi 2-szer 80 mg).

Portalis hypertensio: A dózist úgy szükséges beállítani, hogy a nyugalmi szívfrekvenciában 25%-os csökkenés elérése megtörténjen. A kezdő adag 40 mg naponta kétszer, amit fokozatosan 2x80 mg-ra lehet emelni, a szívfrekvencia változásától függően. A maximális dózis 2x160 mg naponta.

Phaeochromocytoma: Csak alfa-adrenoreceptor blokkoló gyógyszerrel együtt alkalmazható! Műtét előtt:
3 napon át napi 60 mg javallt. Nem műthető malignus esetekben napi 30 mg.

Idős korban a vérszint és életkor közötti összefüggésre vonatkozó bizonyítékok ellentmondásosak. Idős korban az optimális adagolás a klinikai válaszreakciónak megfelelően egyénileg állítandó be.

Gyermekek és serdülők
Szívritmuszavarok, phaeochromocytoma, thyreotoxicosis: Az adagolást egyedileg kell meghatározni. A szokásos adagok: 0,25-0,5 mg/ttkg, szükség szerint 3-4-szer naponta.

Migrén: 12 éves kor alatt 20 mg naponta két-három alkalommal. 12 éves kor fölött a felnőtt adagolást kell alkalmazni.

Fallot-tetraológia: e betegségben a propranolol alkalmazása csak a betegséggel kapcsolatos érrendszeri problémák enyhítésében, illetve az együtt járó angina és dysrhythmiák kezelésében merül ki. Az adagolás egyéni beállítása rendkívül fontos, általában maximum 1 mg/ttkg adandó naponta 3-4 alkalommal.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A készítmény adásakor különleges óvatosságra van szükség, ha a szív tartalékereje csökkent. Szívelégtelenség esetén kerülni kell a béta-adrenoreceptor blokkolók alkalmazását (lásd 4.3 pont), illetve csak olyan betegnek adható, akiknek szívműködése kompenzált állapotban van. Mivel a felezési idő jelentős máj- vagy vesefunkció-zavarban megnövekedhet, ebben az esetben fokozott gondosságot igényel a kezelés elkezdése és a kezdő adag megválasztása.
A Huma-Pronol 40 mg tabletta óvatosan alkalmazandó dekompenzált májcirrhosisban. Portalis hypertensioban a májfunkciója rosszabbodhat, és hepatikus encephalopathia alakulhat ki. Egyes adatok szerint a propranolol növelheti a hepatikus encephalopathia kialakulásának veszélyét. A béta-adrenoreceptor blokkolók farmakológiai hatásukból adódóan csökkentik a szívfrekvenciát.
Az adagot csökkenti kell azon ritka esetekben, amikor a klinikai tüneteket a lassú szívritmus okozza. Az ischaemiás szívbetegségekben szenvedők kezelését nem szabad hirtelen megszakítani, ilyenkor vagy egy másik béta-adrenoreceptor blokkolóval kell helyettesíteni a Huma-Pronol 40 mg tablettát vagy fokozatosan kell csökkenteni az adagját.
A propranolol, mint minden más béta-adrenoceptor blokkoló szer:
­ arteriás keringési zavarok esetén súlyosbíthatja a tüneteket (lásd 4. pont).
­ az AV vezetésre gyakorolt negatív hatása miatt I. fokú AV-blokk esetén csak fokozott óvatossággal alkalmazható.
­ a hypoglykaemia okozta tachycardiás reakciót módosíthatja (lásd 4.5 pont).
­ elfedheti a thyreotoxicosis tüneteit.
­ ha a beteg anamnézisében különféle allergén behatásokra kialakult anafilaxiás reakcióval szerepel, ezek az allergének béta-blokkoló kezelés alatt a korábbinál súlyosabb anaphylaxiás reakciót válthatnak ki. Az ilyen betegek esetében előfordulhat, hogy az allergiás reakciók kezelésére szokásos adagban adott epinefrin hatástalan marad.

A Huma-Pronol 40 mg tabletta laktózt tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Huma-Pronol 40 mg tabletta befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket a szédülés és gyengeség előfordulása miatt. Az orvos az észlelt mellékhatások alapján egyedileg határozza meg az esetleges korlátozás illetve tilalom mértékét.


4.9 Túladagolás

A túladagolás tünetei között előfordulhat bradycardia, hypotensio, akut szívelégtelenség és bronchospasmus.
A kezelés általában intenzív osztályon történő szoros observatio, gyomormosás, carbo activatus és hashajtó adása a gyomor-béltraktusban még jelenlevő gyógyszer felszívódásának megelőzésére, valamint a hypotensio és shock ellátása plazma- vagy plazmapótló szerekkel.
Extrém bradycardia esetén 1-2 mg iv. atropin adható és/vagy pacemaker alkalmazható, majd ezt követően - ha szükséges - iv. bolusban adott 10 mg glükagon. A választól függően szükség esetén a glükagon iv. injekcióban megismételhető vagy infúzió formájában (1-10 mg/óra) adandó. Ha a glukagonra a válasz elmarad, vagy glükagon nem áll rendelkezésre, béta-adrenoreceptor-stimuláns adása javallt, mint pl. dobutamin 2,5-10 mikrogramm/ttkg/perc intravénás infúzió formájában. A dobutamin pozitív inotrop hatása révén alkalmas a hypotensio és az akut szívelégtelenség kezelésére.
Valószínű, hogy ezek az adagok nem lesznek megfelelőek a béta-blokkolók nagymértékű túladagolása által előidézett cardialis hatások visszafordítására, ezért a dobutamin adagja szükség esetén a beteg klinikai állapotának megfelelő kívánt válasz eléréséig emelhető.
A bronchospasmus általában béta-2-agonista bronchodilatatorokkal pl. szalbutamollal megszüntethető. Nagy adagok válhatnak szükségessé és a dózist a klinikai válasznak megfelelően kell beállítani. Egyes esetekben oxigén vagy mesterséges lélegeztetés válhat szükségessé.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

- Negatív inotrop hatású kalciumcsatorna blokkolókkal (pl. verapamil, diltiazem) kombinálva károsodott kamrafunkciójú, és/vagy vezetési zavarban szenvedő betegeknek óvatosan adandó, mert az SA és AV átvezetési időt megnyújthatja, együttadása súlyos hypotensiot, bradycardiát és szívelégtelenséget eredményezhet. Tilos akár a béta-blokkoló, akár a kalciumcsatorna-blokkoló intravénás adása a másik gyógyszerrel együtt és annak abbahagyását követő 48 órán belül.
- Dihidropiridinekkel, pl. nifedipinnel együttadva növelheti a hypotensio esélyét és latens szívelégtelenség manifesztálódhat.
- I. csoportba tartozó antiarrhythmiás gyógyszerekkel, pl. dizopiramiddal különösen óvatosan adandó.
- Katekolamin kiürülést fokozó gyógyszerekkel (pl. rezerpin) együttadva a jelentősen csökkenő nyugalmi szimpatikus idegaktivitás hypotensiot, kifejezett bradycardiát, syncopét okozhat.
- Szívglikozidokkal együttadva növelheti az AV átvezetés idejét.
- A hypoglykaemia okozta tachycardiás tüneteket módosíthatja. Antidiabetikumokkal fokozott óvatossággal adható, mivel az Huma-Pronol 40 mg tabletta megnyújthatja az inzulin által kiváltott hypoglykaemiás állapot idejét.
- Szimpatomimetikus szerek, pl. epinefrin ellensúlyozhatják a béta-blokkolók hatását. Epinefrin tartalmú parenteralis készítményekkel óvatosan adandó, mert ritkán vasoconstrictiót, hypertensiot és bradycardiát okozhat.
- Béta-blokkolók súlyosbíthatják a klonidin elvonását követő rebound-hypertoniát. Ha a két gyógyszert együtt alkalmazzák, a béta-blokkoló adását abba kell hagyni néhány nappal a klonidin adásának befejezése előtt. Ha a klonidint béta-blokkoló terápiával helyettesítik, a béta-blokkoló bevezetését néhány nappal a klonidin adagolás leállítása utánra kell halasztani.
- Lidokain infúzióval való együttadása kerülendő (a lidokain plazmakoncentrációját 30%-kal megemelheti).
- Cimetidin, illetve hidralazin együttadásakor növekszik, míg alkohol együttadásakor csökken a plazma propranolol-szintje.
- Ergotamin, dihidroergotamin propanolollal együtt alkalmazva különös figyelmet igényel, mivel vasospastikus reakciók alakulhatnak ki.
- Prosztaglandinszintetáz-inhibitorok, mint pl. ibuprofén és indometacin csökkenthetik a propranolol hypotensiv hatását.
- Propranolol és klórpromazin együttadása mindkét gyógyszer vérszintjének emelkedéséhez vezethet. Ez a klórpromazin antipszichotikus és a propanolol antihypertensiv hatásának fokozódását eredményezheti.
- Anesztetikumot Huma-Pronol 40 mg tablettával együtt csak óvatosan szabad alkalmazni. Az aneszteziológust tájékoztatni kell és a lehető legkisebb negatív inotrop hatású anesztetikumot kell választani. Anesztetikumokkal együtt adva fokozhatja a reflextachycardiát és növelheti a hypotensio veszélyét. Myocardialis depressziót okozó anesztetikumok adása kerülendő.
- A propranolol metabolizációja a máj citokróm-enzimrendszerén történik. Ezért azok a gyógyszerek, melyek befolyásolják a CYP enzimrendszer működését, mind hatással vannak a propranolol metabolizmusára. A propranolol egyes izoenzimek kötőhelyeinek lefoglalása révén hat a többi gyógyszer metabolizmusára. Ezért különös figyelem és esetleges dózismódosítás lehet szükséges mikor a propranololt a következő készítményekkel alkalmazzák együtt: kinidin, propafenon, teofillin és egyéb xantinszármazékok, warfarin, tioridazin, dihidropiridin-típusú kalcium-csatorna blokkolók (pl. nifedipin, nizoldipin, nikardipin, lacidipin), barbiturátok, kinolon antibiotikumok, szelektív szerotonin visszavétel gátlók (fluoxetin, fluvoxamin, paroxetin), flukonazol.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A készítmény általában jól tolerálható. A klinikai vizsgálatokban általában a mellékhatások a propranolol farmakológiai hatásának tulajdoníthatóak.

A mellékhatások MedDRA szerinti szervrendszerek és előfordulásuk gyakorisága szerint vannak felsorolva. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
Gyakorisági kategóriák:
nagyon gyakori (?1/10)
gyakori (?1/100 - ?1/10)
nem gyakori (?1/1000 - ?1/100)
ritka (? 1/10 000 - < 1/1000)
nagyon ritka (< 1/10 000),
nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból a gyakoriság nem állapítható meg)

Szervrendszerek
Mellékhatások
Gyakoriság
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
thrombocytopeniás purpura
nem gyakori
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
hypoglycaemia
nem ismert
Pszichiátriai kórképek
zavartság, alvászavarok, rémálmok, depresszió, hallucinációk
gyakori

pszichózis, hangulatváltozás
nem ismert
Idegrendszeri betegségek és tünetek
szédülés, paresthesia
gyakori

myasthenia gravis-szerű szindróma
nem gyakori

myasthenia gravis kiújulása
nagyon ritka
Szembetegségek és szemészeti tünetek
látászavarok, szemszárazság
nem gyakori
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
tinnitus, halláscsökkenés
ritka
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
bradycardia, syncope, AV-blokk, szívelégtelenség további romlása
gyakori
Érbetegségek és tünetek
posturalis hypotonia
nem gyakori

claudicatio intermittens, Raynaud jelenség
nagyon ritka
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
bronchospasmus*
nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
gastrointestinalis zavarok, hányás, hányinger, hasmenés, székrekedés, hasi görcsök
gyakori
A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
bőrkiütés, alopecia
gyakori

psoriasis fellángolása, psoriasis súlyosbodása
nagyon ritka
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
hideg végtagok, fáradtságérzés
gyakori
Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
ANA (antinukleáris antitest) titer emelkedése
nem ismert
* Bronchospasmus (néha végzetes kimenetelű) előfordulhat olyan betegeknél, akiknek anamnézisében bronchialis asthma vagy asthmás rosszullét szerepelhet (lásd 4.3 pont).

A készítmény adásának felfüggesztését meg kell fontolni, amennyiben a fenti jelenségek bármelyike károsan hat a betegre. A béta-adrenerg blokkolóval folytatott terápia csak fokozatosan állítható le. Azon ritka esetben, ha intolerancia tapasztalható, ami bradycardiában és hypotoniában nyilvánul meg, a gyógyszer szedését abba kell hagyni és szükség esetén a 4.9 pontban előírt kezelést kell alkalmazni.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nem szelektív béta-receptor blokkolók önmagukban, ATC kód: C07AA05

Hatásmechanizmus
A Huma-Pronol 40 mg tabletta hatóanyaga a propranolol nem szelektív kompetitív béta-adrenoceptor antagonista, mindkét altípust (ß1, ß2) egyaránt gátolja. Magas koncentrációban emellett membrán-stabilizáló hatása is van.
Mint más béta-adrenoceptor antagonistáknak, a propranololnak is vannak negatív inotrop hatásai.
A propranolol csökkenti a vezetési sebességet a sinoatrialis és az atrioventricularis csomók között, és a béta-adrenerg gátlás révén csökkenti a myocardialis automáciát. Általában hatékonyan csökkenti a myocardium oxigén-felhasználását és a coronariák vérátfolyását.
Az erythrocytákban a propranolol hozzájárul a 2,3-difoszfoglicerát intracelluláris eloszlásának újrarendeződéséhez, ezáltal csökkenti a hemoglobin oxigén-affinitását, ami növeli a szöveti oxigén-ellátást.
Migrén-ellenes hatását a propranolol valószínűleg az agyi erek vasodilatációjának gátlásával, illetve a pia mater véredényeiben levő béta-adrenoceptorok gátlásával éri el.

A Huma-Pronol 40 mg tablettában lévő propranolol racém keverék, egyaránt tartalmazza a béta-adrenoceptor gátlásért felelős S(-), illetve a kardiovaszkuláris hatásokért nem, de a tiroxin trijódtironinná való átalakulásának gátlásért (s így bizonyos mellékhatásokért is) felelős R(+) izomert.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A propranolol per os alkalmazva teljes mértékben felszívódik, a plazmában körülbelül 30 perc múlva jelenik meg, a plazma-csúcskoncentráció koplaló betegekben a beadást követő 1-2 óra múlva jelentkezik. A két sztereoizomer felszívódásában és eloszlásában nincs különbség. A propranolol igen jól eloszlik a szervezetben, a legmagasabb propranolol-szint a tüdőben, a májban, a vesékben, az agyban és a szívben alakul ki. A májban nem-specifikus kötődéssel a beadott mennyiség nagy része először megkötődik, a szisztémás keringésbe csak a máj-kötőhelyek szaturációja után jut. Erősen kötődik a plazmafehérjékhez (80-95%).
Metabolizációja a máj citokróm-P450 enzimrendszerén történik (elsősorban a CYP1A2, CYP2D6 és CYP2D15 izoenzimeken). A máj a per os adott adag 90%-át eltávolítja, a propranolol felezési ideje 3-6 óra. A per os terápia elején (de az iv., illetve krónikus per os terápia alatt nem) a fő képződő metabolit, a 4-hidroxi-propranolol, szintén aktív. A 4-OH-propranolol gyorsabban eliminálódik, mint maga a propranolol, a bevételtől számított kb. 6 óra múlva már kimutathatatlan a vérből.
A propranolol szinte teljes mértékben metabolizálódik a májban, és a metabolitok (körülbelül 8 féle) a vizelettel távoznak. A per os adagnak csupán az 1-4 %-a ürül a széklettel, ennek egy része változatlan formában.
A propranolol haemodialízissel nem távolítható el.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Állatkísérletekben 150 mg/ttkg/nap maximális koncentrációban alkalmazva sem észleltek a gyógyszerrel kapcsolatban tumorképződést, s nőstény patkányokon vizsgálva (ahol a diéta 0,05%-a is propranolol volt) nem észleltek megváltozott fertilitást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 db tabletta PVC/Alu buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Kiadhatóság: II./1 csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

15-30°C között, fénytől és nedvességtől védve tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

TEVA Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen, Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-3813/01


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1991. december 12.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. október 09.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2018. augusztus 6.


2

OGYÉI/35702/2018




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhesség idején a Huma-Pronol 40 mg tablettával való kezelés csakúgy, mint egyéb gyógyszerek esetében, kerülendő, és csak az előny/kockázat alapos mérlegelése alapján végezhető. A propranolol alkalmazása során teratogén hatást nem tapasztaltak.
A béta-blokkolók azonban csökkentik a placenta-perfúziót, és ezért intrauterin elhalás, ill. alulfejlettség és koraszülés előfordulhat. További mellékhatások is előfordulhatnak (különösen az újszülött hypoglykaemiája és bradycardiája, ill. a foetus bradycardiája). A postnatalis időszakban fokozott az újszülött szív- és tüdőszövődményének a rizikója.

Szoptatás
Legtöbb béta-blokkoló (különösen a lipofil szerek) különböző mértékben átjut az anyatejbe. Ezért ilyen gyógyszerek adásakor a szoptatás nem ajánlott.