Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DORMICUM 7,5MG TABLETTA 10DB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Egis Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
N05CD Benzodiazepin származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03796/03
Hatóanyagok:
MidazolamumDDD
Hatáserősség:
#M (egy üres keresztes), altatószer (#M)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Fénytől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A kezelésnek a lehető legrövidebbnek kell lennie, hossza néhány naptól maximum két hétig terjedhet.
A gyógyszer elhagyása fokozatosan, egyénre szabottan történhet. A Dormicummal való kezelést ne szakítsuk meg hirtelen (lásd 4.4 pont, Drogabúzus a kórtörténetben és Dependencia).

Bizonyos esetekben szükség lehet a kezelés folytatására a maximális időtartamon túl is. Ilyen esetekben a beteg állapotát újra kell értékelni.
A gyógyszert gyors hatáskezdete miatt közvetlenül lefekvés előtt, szétrágás nélkül, folyadékkal kell bevenni. A nap bármely részében bevehető, feltéve, hogy a beteg számára a bevételt követően legalább 7-8 órai zavartalan alvás biztosított.

A gyógyszer ajánlott adagja:
7,5-15 mg/nap.

A kezelést a legkisebb ajánlott adaggal kell elkezdeni.
A maximális dózist nem szabad túllépni, mert nő a központi idegrendszeri mellékhatások - beleértve a klinikailag releváns respiratoricus és cardiovascularis depressio - előfordulásának veszélye.

Premedikációként:
7,5-15 mg a beavatkozás előtt 30-60 perccel.

Különleges betegcsoportok

Idősek és/vagy legyengült betegek
Ajánlott adag: 7,5 mg/nap.
Idős betegeknél kifejezettebb szedatív hatás észlelhető, nőhet a cardio-respiratoricus depressio veszélye is, ezért a Dormicum idős betegeknek csak fokozott óvatossággal adható és amennyiben szükséges, kisebb dózist kell alkalmazni.

Májkárosodás
Súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknek nem adható Dormicum (lásd 4.3 pont).
Enyhe és közepesen súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknél mérlegelni kell a lehető legalacsonyabb dózis alkalmazását, és a 7,5 mg/nap dózist nem szabad túllépni (lásd 5.2 pont).

Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodás esetén a Dormicum alkalmazásakor kifejezett és elhúzódó szedáció léphet fel, beleértve a klinikai tünetekkel járó cardio-respiratoricus depressiot is. Ezért a Dormicum csak fokozott óvatossággal adható, fokozatosan titrálva a kívánt hatás eléréséig. Mérlegelni kell a lehető legalacsonyabb dózis alkalmazását, és a 7,5 mg/nap dózist nem szabad túllépni (lásd 5.2 pont).

Szív- vagy légzőszervi betegségben szenvedők
Ajánlott adag: 7,5 mg/nap

Gyermekek és serdülők
A Dormicum tabletta alkalmazása 12 éves vagy az alatti életkorú gyermekeknél ellenjavallt, mivel a rendelkezésre álló hatáserősségű tabletták nem teszik lehetővé a pontos adagolást ebben a betegcsoportban (lásd 4.3 pont).

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.





Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A Dormicum nem alkalmazható az alábbi betegeknél:
- A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység
- Benzodiazepinekkel szembeni túlérzékenység
- Súlyos légzési elégtelenség
- Súlyos májkárosodás (benzodiazepinek nem alkalmazhatók súlyos májkárosodásban szenvedő betegeknek a hepaticus encephalopathia veszélye miatt)
- Alvási apnoe szindróma
- Gyermekkor (12 éves vagy az alatti életkor) (lásd 4.2 pont).
- Myasthenia gravis

A Dormicum nem adható együtt erős CYP3A indukáló vagy gátló szerekkel (ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol, HIV-proteáz-inhibitorok, köztük a ritonavirral serkentett proteáz-inhibitorok, valamint HCV-proteáz-inhibitor boceprevir és telaprevir (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A következő figyelmeztetésekről és óvintézkedésekről a beteget fel kell világosítani.

Tolerancia
Néhány hétig folyamatosan alkalmazva tolerancia alakulhat ki a rövidhatású benzodiazepinek altató hatását illetően: az altató hatás csökkenhet.

A kezelés időtartama
A kezelés benzodiazepin altatókkal a lehető legrövidebb legyen (lásd 4.2 pont), maximum két hét. A gyógyszer elhagyása egyénre szabott legyen. Néha szükség lehet 2 hétnél hosszabb kezelésre, ebben az esetben a beteg státuszát újra kell értékelni.

Rebound insomnia
A Dormicum megvonásakor insomnia léphet fel, esetleg kifejezettebb mértékben, mint a kezelés előtt ("rebound insomnia"). A rebound insomnia átmeneti szindróma, ami egyéb tünetekkel is kombinálódhat: hangulatváltozás, szorongás, nyugtalanság. A rebound insomnia kockázata nagyobb a kezelés hirtelen megszakítása esetén, ezért a gyógyszer fokozatos megvonása javasolt.

Amnesia
A Dormicum anterograd amnesiát okozhat, ami leggyakrabban a készítmény bevétele utáni első órákban jelentkezik. A kockázat csökkentése érdekében a betegeknek 7-8 órás megszakítatlan alvást kell biztosítani (lásd 4.8 pont).

Reziduális hatások
Feltéve, hogy a Dormicum per os adagja nem több mint 15 mg/nap, és a beteg részére 7-8 óra zavartalan alvás biztosított, szenzitív farmakológiai módszereket alkalmazó klinikai vizsgálatok szerint nem figyelhető meg Dormicum filmtabletta bevétele után reziduális hatás.

Pszichiátriai és paradox reakciók
Paradox reakciók, mint nyugtalanság, agitáció, irritabilitás, agresszivitás, szorongás, ritkábban téveszmék, dühkitörés, rémálmok, hallucinációk, pszichózis, furcsa viselkedés és más magatartási zavarok fordulhatnak elő benzodiazepinek használata során. Ilyen esetekben a gyógyszer alkalmazását be kell szüntetni. Ezen hatások előfordulása valószínűbb időseknél.

Különleges betegcsoportok

Idősek és/vagy legyengült betegek
Idős és/vagy legyengült betegeknek, valamint respiratoricus vagy cardiovascularis károsodásban az ajánlott adag 7,5 mg. Ezek a betegek érzékenyebbek lehetnek a midazolám klinikai mellékhatásaira, például a cardio-respiratoricus depressióra. Így a Dormicumot ezeknél a betegeknél nagyon óvatosan kell használni, és ha szükséges, alacsonyabb dózist kell alkalmazni (lásd 4.2 pont).

Májkárosodás
Lásd a 4.2, 4.3 és 5.2 pontokat.

Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodásban szenvedők esetén fokozott a mellékhatások kialakulásának kockázata. Lásd 4.2 és 5.2 pontokat.

Pszichotikus betegség elsődleges kezelésében benzodiazepinek adása nem ajánlott. Depresszióval társult szorongás vagy depresszió kezelésére benzodiazepinek önmagukban nem alkalmazhatók az öngyilkosság veszélye miatt.

Együttadás alkohollal/központi idegrendszeri depresszánsokkal
Alkohol és/vagy központi idegrendszeri depresszánsok egyidejű adása kerülendő, mert a Dormicum klinikai hatásai fokozódhatnak, beleértve a súlyos szedációt, ami kómát vagy halált eredményezhet, a klinikailag jelentős légzésdepressziót és/vagy cardiovascularis depressiót (lásd 4.5 pont).

Opioidok együttes alkalmazásának kockázata
A Dormicum és opioidok együttes alkalmazása szedációhoz, légzésdepresszióhoz, kómához és halálhoz vezethet. Ezen kockázatok miatt szedatív gyógyszerek, például benzodiazepinek vagy benzodiazepinekkel rokon gyógyszerek, mint a Dormicum filmtabletta együttes felírása opioidokkal olyan betegek számára korlátozódik, akiknél alternatív kezelési lehetőségek nem lehetségesek.
Ha a Dormicum és opioidok együttes felírásáról születik döntés, akkor a legkisebb hatásos dózist kell a lehető legrövidebb ideig alkalmazni (lásd még az általános adagolási javaslatokat a 4.2 pontban).
A betegek szoros megfigyelése szükséges a légzésdepresszió és szedáció jeleinek és tüneteinek kialakulása szempontjából. Feltétlenül tájékoztatni kell a betegeket és (adott esetben) gondozóikat, annak érdekében, hogy tisztában legyenek ezekkel a tünetekkel (lásd 4.5 pont).

Alkohol vagy drogabúzus a kórtörténetben
Korábban alkohol- vagy drogfüggőség miatt kezelt betegeknél a Dormicum adása kerülendő.

Együttadás CYP3A-aktivitást befolyásoló vegyületekkel
A midazolám farmakokinetikája megváltozik azoknál a betegeknél, akik egyidejűleg CYP3A-gátló vagy indukáló szert is szednek. Ebből következően mind a gyógyszer hatása mind a mellékhatása csökkenhet vagy fokozódhat (lásd 4.5 pont).

Dependencia
Dormicum szedésekor fizikai és pszichés függőség alakulhat ki, ennek veszélye nagyobb magasabb dózisok, illetve hosszas kezelés esetén, valamint azoknál a betegeknél, akiknek anamnézisében alkohol- és/vagy drogabúzus szerepel.

Megvonási tünetek
A gyógyszermegvonás tünetei lehetnek: fejfájás, hasmenés, izomfájdalom, extrém szorongás, feszültség, nyugtalanság, zavartság, ingerlékenység. Súlyos esetekben előfordulhat: derealizáció, deperszonalizáció, hyperacusis, a végtagok zsibbadása és bizsergése, fénnyel, zajjal és fizikai kontaktussal szembeni túlérzékenység, hallucinációk vagy convulsiok.

Mivel a megvonási tünetek/rebound insomnia veszélye nagyobb a kezelés hirtelen elhagyása esetén, a dózis fokozatos csökkentése ajánlatos (lásd 4.2 és 4.4 pontok).

A Dormicum 7,5 mg filmtabletta 92,6 mg, a Dormicum 15 mg filmtabletta 84 mg vízmentes laktózt tartalmaz filmtablettánként.
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Dormicum 15 mg filmtabletta
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A szedáció, amnézia, figyelemzavar és izomgyengeség a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket ronthatják.
A Dormicum bevétele előtt a beteget figyelmeztetni kell, hogy a gyógyszer hatásának időtartama alatt járművet vezetni vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni tilos. A továbbiakban az orvos határozza meg a tilalom időtartamát.
Ha az alvás nem elegendő időtartamú, vagy alkohol fogyasztására került sor, az éberség csökkenésének valószínűsége nőhet (lásd 4.5 pont).
Ha a Dormicumot sebészeti vagy diagnosztikai beavatkozás előtt premedikációként alkalmazzák, utána a beteg csak kísérővel távozhat otthonába.


4.9 Túladagolás pontban a központi idegrendszeri depresszánsokra - köztük az alkoholra - vonatkozó figyelmeztetést.

Az éberséget/memóriát serkentő gyógyszerek, mint az AchE-gátló fizosztigmin semlegesítik a midazolám hipnotikus hatását. Hasonlóképpen, 250 mg koffein is részlegesen semlegesítette a midazolám szedatív hatását.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Nem áll rendelkezésre elegendő adat a midazolám biztonságosságának megítélésére terhesség alatt.
Benzodiazepinek alkalmazása terhesség alatt kerülendő, amennyiben van biztonságosabb alternatíva.

Ha a gyógyszert fogamzóképes nőnek írták fel, figyelmeztetni kell, hogy tervezett vagy gyanított terhesség esetén orvosával konzultáljon a gyógyszer elhagyásáról.

A születési rendellenességek kialakulásának fokozott kockázatát figyelték meg a terhesség első trimeszterében benzodiazepineket szedő nők esetében.

Midazolám adásakor a terhesség utolsó trimeszterében, vagy nagy adagok alkalmazásakor a szülés alatt rendellenes magzati szívműködést, izomtónus csökkenést, szopási nehézséget, hypothermiát és mérsékelt légzésdepressziót jelentettek az újszülöttben. Továbbá, olyan anyák csecsemőinél, akik a terhesség késői szakaszában tartósan szedtek benzodiazepineket, fizikai dependencia alakulhat ki, és megvonási tünetek jelentkezhetnek az újszülöttön a szülés utáni időszakban.

Szoptatás
A midazolam átjut a humán anyatejbe, ezért szoptatás alatt a Dormicum alkalmazása kerülendő.

Termékenység
A férfi vagy női termékenységre gyakorolt hatásról nem állnak rendelkezésre adatok.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A szedáció, amnézia, figyelemzavar és izomgyengeség a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket ronthatják.
A Dormicum bevétele előtt a beteget figyelmeztetni kell, hogy a gyógyszer hatásának időtartama alatt járművet vezetni vagy baleseti veszéllyel járó munkát végezni tilos. A továbbiakban az orvos határozza meg a tilalom időtartamát.
Ha az alvás nem elegendő időtartamú, vagy alkohol fogyasztására került sor, az éberség csökkenésének valószínűsége nőhet (lásd 4.5 pont).
Ha a Dormicumot sebészeti vagy diagnosztikai beavatkozás előtt premedikációként alkalmazzák, utána a beteg csak kísérővel távozhat otthonába.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A forgalomba hozatal után jelentett mellékhatások
A mellékhatások előfordulási gyakoriságát a következőképpen osztályozzák:
Nagyon gyakori (? 1/10);
Gyakori (? 1/100-< 1/10);
Nem gyakori (? 1/1000-< 1/100);
Ritka (? 1/10 000-< 1/1000);
Nagyon ritka (< 1/10 000);
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek

Nem ismert
Túlérzékenységi reakciók, angiooedema
Pszichiátriai kórképek
Nem ismert
Confusio ***, zavartság***, érzelmi- és hangulatzavarok***

Libido zavar

Depresszió (előzetesen fennálló depressziót a benzodiazepin használat felfedhet)

Paradox reakciók*, úgymint: nyugtalanság, agitáció, hiperaktivitás, idegesség, szorongás, ingerlékenység, agresszió, dühkitörés, rémálmok, szokatlan álmok, hallucinációk, nem megfelelő viselkedés, egyéb magatartásbeli zavarok

Dependencia, megvonási vagy rebound tünetegyüttes (rebound insomnia, hangulatváltozások, feszültség, nyugtalanság)

Abúzus
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Álmosság***, fejfájás***, szédülés***, csökkent éberség***, ataxia***
Szedáció (postoperativ)
Anterograd amnesia**

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert
Diplopia***
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert
Szívmegállás, szívelégtelenség
Kounis-szindróma*****
Érbetegségek és tünetek
Nem ismert
Vérnyomásesés
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert
Légzésdepresszió
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Gastrointestinalis zavarok
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert
Bőrreakciók
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem ismert
Izomgyengeség***
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert
Fáradtság***
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Nem ismert
Elesés, csonttörések****

* Ilyenkor a gyógyszer szedését fel kell függeszteni. Ezek a hatások inkább időseknél fordulnak elő (lásd 4.4 pont).
** Anterograd amnesia terápiás adagok esetén is előfordulhat, nagyobb dózisok alkalmazásakor a kockázat nő. Az amnesztikus hatás magatartászavarral társulhat (lásd 4.4 pont).
*** Ezek a jelenségek elsősorban a terápia kezdetekor jelentkeznek, és ismételt bevétel során megszűnnek.
**** Az elesés és törések kialakulásának kockázata nagyobb azoknál, akik egyidejűleg nyugtató hatású szereket (beleértve az alkoholos italokat is) használnak és az idős betegeknél.
***** Különösen parenterális alkalmazás után.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Dependencia: Fizikai dependencia fejlődhet ki (még terápiás adagok alkalmazása során is). A terápia hirtelen megszakítása megvonási tüneteket, rebound jelenséget eredményezhet, beleértve a rebound insomniát, hangulatváltozást, szorongást, nyugtalanságot (lásd 4.4 pont). Pszichés dependencia előfordulhat.
Beszámoltak abúzusról többféle drogot használók esetén (lásd 4.4 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

Tünetek:
A benzodiazepinek gyakran okoznak álmosságot, ataxiát, dysarthriát és nystagmust. A Dormicum túladagolása önmagában ritkán életveszélyes, de areflexiához, apnoehoz, izomtónus-csökkenéshez, hypotensiohoz, cardio-respiratoricus depresszióhoz és ritkán kómához vezethet. Ha kóma kialakul, általában néhány órán át tart, de lehet elnyújtottabb és ciklikus, főleg idősebb betegeknél. A benzodiazepinek légzésdepressziós hatása súlyosabb légzőszervi betegségben szenvedő betegeknél.
A benzodiazepinek növelik egyéb központi idegrendszeri depresszánsok, így az alkohol hatását is.

Terápia:
A beteg klinikai állapotának megfelelően a vitális jelek monitorozása és támogatása. Szükséges lehet a cardio-respiratoricus rendszert érintő vagy a központi idegrendszeri hatások tüneti kezelése. Per os alkalmazás esetében a további felszívódás megelőzése érdekében megfelelő kezelést kell alkalmazni, például 1-2 órán belül aktív szénnel. Aktív szén használatakor álmos betegeknél a légút biztosítása kötelező.
Vegyes (különböző módon történő) bevitel esetén gyomormosás megfontolandó, de nem rutinszerű intézkedés.
Súlyos központi idegrendszeri depresszió esetén a benzodiazepin-antagonista flumazenil adása megfontolandó. Ez csak szorosan ellenőrzött körülmények között adható. Rövid felezési idővel rendelkezik (kb. egy óra), ezért a kezelt betegeket a flumazenil-hatás megszűnése után is monitorozni kell. A görcsküszöböt csökkentő gyógyszerek mellett (például triciklusos antidepresszánsok) különös gondosságot igényel a flumazenil használata. A megfelelő alkalmazáshoz további információk a flumazenil alkalmazási előírásában találhatók.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Farmakokinetikai gyógyszer-gyógyszer interakciók (lásd 4.3 és 4.4 pontok)

A midazolám csaknem kizárólag a citokróm P450 3A (CYP3A4 és CYP3A5) enzimen keresztül metabolizálódik, ezért a CYP3A serkentő- vagy gátlószerei megváltoztathatják a midazolám plazmakoncentrációját és következésképpen farmakodinámiás hatásait.
A CYP3A-interakción kívül nincs más ismert, klinikailag releváns farmakokinetikai gyógyszerinterakció midazolámmal.
Nem ismert, hogy a midazolám megváltoztatná más gyógyszerek farmakokinetikáját.

CYP3A-inhibitorral együtt adva a per os midazolám klinikai hatásai erősebbek lehetnek és tovább tarthatnak, tehát alacsonyabb dózis lehet kívánatos. Fordítva, a midazolám hatása gyengébb és rövidebb tartamú lehet, ha CYP3A-indukálóval adják együtt, így magasabb dózisra lehet szükség.

A CYP3A indukciója és irreverzibilis gátlása (ún. mechanizmus alapú gátlás) esetén a midazolám farmakokinetikájának változása a CYP3A-modulátor adását követően néhány naptól néhány héten át fennállhat. Ilyen mechanizmus alapú CYP3A-inhibitorok például egyes antibakteriális szerek (például klaritromicin, eritromicin, izoniazid), vírus ellenes szerek (például HIV-proteáz-inhibitorok, mint a ritonavir, köztük a ritonavirral serkentett proteáz-inhibitorok; delavirdin), Ca-csatorna-blokkolók (például verapamil, diltiazem), tirozin-kináz-gátlók (például imatinib, lapatinib, idelalizib) vagy az ösztrogén-receptort moduláló raloxifén.

Etinilösztradiol/norgesztrel- vagy etinilösztradiol/gesztodén-tartalmú orális fogamzásgátlókkal való együttadás a midazolám-expozíciót klinikailag szignifikáns módon nem változtatta meg.

A CYP3A-inhibitorok klasszifikációja

A CYP3A-inhibitorok gátló hatásuk erőssége és klinikai kölcsönhatás jelentősége alapján osztályozhatók, amikor együtt alkalmazzák orális midazolámmal:

Nagyon erős gátlók: midazolám AUC több mint tízszeresére emelkedett.
A következő gyógyszerek tartoznak ebbe a kategóriába: páldául ketokonazol, itrakonazol, vorikonazol, HIV-proteáz-gátlók, köztük a ritonavirral serkentett proteáz-gátlók.
A Dormicum filmtabletta együttadása nagyon erős CYP3A-inhibitorokkal kontraindikált (lásd 4.3 pont).

Erős gátlók: midazolám AUC öt-tízszeresére nőtt.
A következő gyógyszerek tartoznak ebbe a kategóriába: például nagy dózisú klaritromicin, tirozin-kináz-inhibitorok (mint az idelalizib), és a HCV-proteáz-gátló boceprevir és telaprevir.
A Dormicum filmtabletta együttadása boceprevirrel és telaprevirrel kontraindikált (lásd 4.3 pont).

Mérsékelt gátlók: midazolám AUC kettő-ötszörösére nőtt.
A következő gyógyszerek tartoznak ebbe a kategóriába: például flukonazol, klaritromicin, telitromicin, eritromicin, diltiazem, verapamil, nefazodon, NK1-receptor-antagonisták (aprepitant, netupitant, kazopitant), tabimorelin, pozakonazol.

Dormicum együttadása erős és mérsékelt CYP3A-gátlókkal szükségessé teszi a beteg állapotának gondos követését, mert a midazolám lehetséges mellékhatásai felerősödhetnek (lásd 4.4 pont).

Gyenge gátlók: midazolám AUC 1,25-2-szeresére nőtt.
A következő gyógyszerek és gyógynövények tartoznak ide: fentanil, roxitromicin, cimetidin, ranitidin, fluvoxamin, bikalutamid, propiverin, everolimusz, ciklosporin, szimeprevir, grapefruitlé, Echinacea purpurea (bíbor kasvirág), berberin, (kanadai aranygyökér, Hydrastis canadensis).

Dormicum együttadása gyenge CYP3A-gátlókkal általában nem vezet változáshoz a midazolám klinikai hatásában.

CYP3A-induktorok

Azok a betegek, akik midazolámot CYP3A-induktorral együtt kapnak, nagyobb adagot igényelhetnek a midazolámból, különösen, ha erős induktorral együtt kapják.
Erős CYP3A-induktorok (? 80%-kal csökken az AUC) közé tartozik: például rifampin, karbamazepin, fenitoin, enzalutamid és mitotán hosszan elhúzódó CYP3A4-induktor hatása révén, míg mérsékelt CYP3A-induktor (50-80%-kal csökken az AUC) például a közönséges orbáncfű (Hypericum perforatum).
Gyenge induktorok (20-50%-kal csökken az AUC) közé tartozik az efavirenz, klobazám, tikagrelor, vemurafenib, kvercetin és a ginzenggyökér (Panax ginseng).

Farmakodinámiás gyógyszer-gyógyszer interakciók

A midazolam együttadása egyéb szedatív/hipnotikus anyaggal (beleértve az alkoholt) valószínűleg növeli a szedatív/hipnotikus hatást. Ide tartoznak az ópiátok/opioidok (ha fájdalomcsillapítóként, köhögéscsillapítóként vagy szubsztitúciós terápia céljából alkalmazzák őket), az antipszichotikumok, egyéb benzodiazepinek anxiolitikumként vagy hipnotikumként alkalmazva, barbiturátok, propofol, ketamin, etomidát; szedatív antidepresszívumok, antihisztaminok és centrális támadáspontú antihipertenzív szerek. Midazolám-alkalmazás esetén csökken az inhalációs anesztetikumok minimális alveoláris koncentrációja (MAC).

Opioidok
Szedatív hatású gyógyszerek, például a benzodiazepinek vagy a benzodiazepinekkel rokon gyógyszerek, mint a Dormicum, opioidokkal történő együttes alkalmazása növeli a szedáció, a légzésdepresszió, a kóma és a halál kockázatát az additív központi idegrendszeri depresszív hatás miatt. Korlátozni kell az egyidejűleg alkalmazott dózist és a kezelés időtartamát (lásd 4.4 pont).

A centrális hatású depresszánsok, beleértve az alkoholt, fokozhatják a midazolám mellékhatásait, mint a szedatív és cardio-respiratoricus depresszív hatás. Ezért midazolám alkalmazása idején az alkohol fogyasztását kerülni kell (lásd 4.4 pont)

Lásd a 4.9 Túladagolás pontban a központi idegrendszeri depresszánsokra - köztük az alkoholra - vonatkozó figyelmeztetést.

Az éberséget/memóriát serkentő gyógyszerek, mint az AchE-gátló fizosztigmin semlegesítik a midazolám hipnotikus hatását. Hasonlóképpen, 250 mg koffein is részlegesen semlegesítette a midazolám szedatív hatását.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Altatók és nyugtatók, benzodiazepin származékok
ATC kód: N05C D08

A Dormicum gyors hatású, rövid hatástartamú altató és szedatív hatású gyógyszer. Anxiolitikus, antikonvulzív és izomrelaxáns tulajdonságokkal is rendelkezik. A Dormicum egyszeri és/vagy többszörös adagolás után rontja a pszichomotoros funkciót, de csak minimális haemodinamikai változásokat okoz.

Hatásmechanizmus
A benzodiazepinek a gátló szinapszisokon a GABA-erg neurotranszmisszió serkentésén keresztül fejtik ki hatásukat a központi idegrendszerben. A benzodiazepinek GABA-receptoron történő kötődése következtében nő a receptorok affinitása a neurotranszmitter GABA iránt, egy pozitív alloszterikus moduláció eredményeként, aminek hatására fokozódik a posztszinaptikus transzmembrán klorid-ion-áramlás.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A midazolám szájon át adva a gyomor-bél rendszerből gyorsan és teljes mértékben felszívódik.
A per os midazolám abszolút biohasznosulása a kifejezett first-pass effektus miatt 30-70%-os. A midazolám farmakokinetikája a 7,5-20 mg orális dózistartományban lineáris.
15 mg-os Dormicum tabletta egyszeri adását követően maximális plazmakoncentrációját (70-120 ng/ml) 1 órán belül éri el. Felszívódását az étkezés kb. 1 órával lassítja és csökkenti. Felszívódási féléletideje 5-20 perc.

Eloszlás
A szövetekben nagyon gyorsan eloszlik, legtöbb esetben 1-2 óra alatt a per os alkalmazást követően. Eloszlási volumene steady-state állapotban 0,7-1,2 l/ttkg. A midazolám 96-98%-a kötődik plazmafehérjékhez, leginkább az albuminhoz. A cerebrospinalis folyadékba lassan, jelentéktelen mennyiségben jut be.
A midazolám a placentán lassan átjutva bejut a magzati keringésbe. Az anyatejbe kis mennyisége kiválasztódik.
A midazolám nem szubsztrátja gyógyszer transzportereknek.

Biotranszformáció
A midazolám csaknem teljes mértékben biotranszformációval metabolizálódik. A midazolám a citokróm P450, CYP3A izoenzimek segítségével hidroxilálódik. Mindkét izoenzim, a CYP3A4 és CYP3A5 aktívan részt vesz a midazolám hepatikus oxidatív metabolizmusának két útvonalában. A szájon keresztül adott midazolám metabolizmusa hasonló mértékben zajlik a bélrendszer és a máj CYP3A enzimrendszerén.
Két fő oxidált metabolitja az 1-hidroxi-midazolám (alfa-hidroxi-midazolámnak is nevezik) és a 4-hidroxi-midazolám. Farmakológiailag aktív fő metabolitja az 1-hidroxi-midazolám (vizeletben és plazmában). Az 1-hidroxi-midazolám plazmakoncentrációja az anyavegyület 30-50%-át képezi. Az 1-hidroxi-midazolám farmakológiailag aktív, és lényegesen hozzájárul (kb. 34%) a per os midazolám hatásaihoz.

Elimináció
Fiatal, egészséges önkéntesekben a midazolám eliminációs félideje 1,5-2 óra között mozog. Az 1-hidroxi- midazolám eliminációs félideje rövidebb mint 1 óra, ezért a midazolám bevételét követően az anyavegyület és a fő metabolit koncentrációjának csökkenése párhuzamos.
A dózis kevesebb mint 1%-a a vizelettel változatlan formában kiürül, 60-80%-a glükuronsavval konjugálódva a vizeletben 1-hidroxi-midazolám konjugátum formájában választódik ki. Napi egyszeri alkalmazás mellett nem kumulálódik, ismételt adagolás esetén nem indukál gyógyszermetabolizáló enzimeket.

Különleges betegcsoportok

Idősek
Idős, 60 év feletti férfiaknál fiatalabb férfiakhoz képest a midazolám eliminációs felezési ideje szignifikánsan, 2,5-szeresére nőtt.
A teljes midazolám clearance szignifikánsan csökkent idős férfiakban, a tabletta biohasznosulása szignifikánsan nőtt. Nem volt megfigyelhető lényeges különbség idősebb nőkben fiatalabbakkal összehasonlítva.

Májkárosodás
A midazolám farmakokinetikája lényegesen megváltozott krónikus májbetegségben, beleértve az előrehaladott májcirrhosisban szenvedő betegeket is. Az eliminációs felezési idő a csökkent hepatikus clearance miatt megnyúlt, és a per os midazolám abszolút biohasznosulása lényegesen növekedett cirrhosisos betegekben kontrollokhoz képest.

Vesekárosodás
A szabad midazolám farmakokinetikája nem változik súlyos veseelégtelenségben szenvedőkben. Azonban a farmakológiailag közepesen aktív fő midazolám metabolit, a vese által kiválasztott 1-hidroxi-midazolám glükuronid akkumulálódik. Ennek elhúzódó szedáció a következménye. Ezért per os midazolám alkalmazásakor vesebetegek esetén óvatosság javasolt, a dózist fokozatosan kell titrálni a kívánt hatás eléréséig (lásd 4.2 pont).

Túlsúlyos betegek
Elhízott betegekben nagyobb a megoszlási térfogat. Ennek következtében az átlagos eliminációs félidő hosszabb (5,9 óra), mint nem túlsúlyos betegek estében (2,3 óra). Az orális midazolám biohasznosulása túlsúlyos és nem túlsúlyos betegeknél nem különbözik jelentősen.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Hosszú távú alkalmazás során egereknél és patkányoknál máj-, illetve pajzsmirigytumorok jelentkeztek.

Az állatkísérletek során nyert adatok azonban nem extrapolálhatók teljes egészében az emberi alkalmazásra.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 darab filmtabletta PVC/Al buborékcsomagolásban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ?(egy üres kereszt - pszichotrop szer)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 oC-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Egis Gyógyszergyár Zrt.
1106 Budapest, Keresztúri út 30-38.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-3796/03 (Dormicum 7,5 mg filmtabletta, 10 darab)
OGYI-T-3796/04 (Dormicum 15 mg filmtabletta, 10 darab)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1991. május 01.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. július 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. szeptember 8.
11



OGYÉI/49550/2023
OGYÉI/49553/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Nem áll rendelkezésre elegendő adat a midazolám biztonságosságának megítélésére terhesség alatt.
Benzodiazepinek alkalmazása terhesség alatt kerülendő, amennyiben van biztonságosabb alternatíva.

Ha a gyógyszert fogamzóképes nőnek írták fel, figyelmeztetni kell, hogy tervezett vagy gyanított terhesség esetén orvosával konzultáljon a gyógyszer elhagyásáról.

A születési rendellenességek kialakulásának fokozott kockázatát figyelték meg a terhesség első trimeszterében benzodiazepineket szedő nők esetében.

Midazolám adásakor a terhesség utolsó trimeszterében, vagy nagy adagok alkalmazásakor a szülés alatt rendellenes magzati szívműködést, izomtónus csökkenést, szopási nehézséget, hypothermiát és mérsékelt légzésdepressziót jelentettek az újszülöttben. Továbbá, olyan anyák csecsemőinél, akik a terhesség késői szakaszában tartósan szedtek benzodiazepineket, fizikai dependencia alakulhat ki, és megvonási tünetek jelentkezhetnek az újszülöttön a szülés utáni időszakban.

Szoptatás
A midazolam átjut a humán anyatejbe, ezért szoptatás alatt a Dormicum alkalmazása kerülendő.

Termékenység
A férfi vagy női termékenységre gyakorolt hatásról nem állnak rendelkezésre adatok.