Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SINECOD 50MG RETARD FILMTABLETTA 10X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Haleon Hungary Korlátolt Felelősségű Társaság
Hatástani csoport:
R05DB Egyéb köhögéscsillapítók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05302/01
Hatóanyagok:
Butamiratium dihydrogen citric
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Köptetővel való együttes alkalmazása kerülendő, mivel együtt adva, a köhögési reflex gátlása következtében, a hörgőkben nyákpangás alakulhat ki, ami a légúti infekciók és bronchospasmus előfordulásának fokozott kockázatával jár.

Azoknál a betegeknél, akiknek a köhögése rosszabbodik vagy nem javul 7 napon belül és/vagy lázasak, bőrkiütéseik lesznek vagy álladó fejfájást tapasztalnak, további vizsgálatok szükségessége megfontolandó egyéb mögöttes betegségek miatt.

Segédanyagokra vonatkozó információk:
Egy retard filmtabletta 88 mg laktóz-monohidrátot és 4,987 mg laktóz port is tartalmaz. Ritkán előforduló örökletes galaktóz-intoleranciában, laktóz-intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Sinecod ritkán aluszékonyságot okozhat. Kismértékben befolyásolja a gépjárműkezeléshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Ezért gépjárművezetés, vagy más fokozott figyelmet igénylő veszélyes munkavégzés, tevékenység (pl. gépek kezelése) emiatt csak megfelelő elővigyázatossággal végezhető.


4.9 Túladagolás

A Sinecod túladagolása az alábbi tüneteket okozhatja: aluszékonyság, émelygés, hányás, hasmenés, egyensúlyzavarok, alacsony vérnyomás.
Kezelése: További kezelés a klinikai vagy a helyi detoxikáló központok - amennyiben ezek elérhetőek - által ajánlottak szerint alkalmazandó. Amennyiben túladagolás történt a beteget támogató kezelésben kell részesíteni, amennyiben ez szükséges a megfelelő monitorozás mellett. Speciális ellenszer nincs.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások felsorolása szervrendszerek szerint és előfordulási gyakoriságuk alapján történik.
Minden gyakorisági kategórián belül a mellékhatások súlyosság szerinti csökkenő sorrendben kerülnek felsorolásra.

A gyakorisági kategóriák a következők:
Nagyon gyakori (? 1/10);
Gyakori (? 1/100 - < 1/10);
Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100);
Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000);
Nagyon ritka (< 1/10 000),
Nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: aluszékonyság

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: hányinger, hasmenés

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: csalánkiütés


Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: egyéb köhögéscsillapítók; ATC-kód: R05D B13

Hatásmechanizmus:
A butamirát-citrát köhögéscsillapító, mely sem kémiai, sem gyógyszertani rokonságban nem áll az ópiát-alkaloidokkal.
A hatóanyag centrális hatásúnak tartott. A pontos hatásmechanizmusa tisztázatlan. A butamirát-citrát nem-specifikus antikolinerg és bronchospasmoliticus hatással rendelkezik, ennek következtében javítja a légzésfunkciót. A Sinecod nem okoz hozzászokást vagy függőséget.
A butamirát terápiás ablaka széles, ezért nagy dózisban is jól tolerálható és jól alkalmazható köhögés csillapítására gyermekek és felnőttek esetében.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A rendelkezésre álló adatok alapján feltételezhető, hogy a butamirát-észter jól és gyorsan felszívódik, majd hidrolizál fenil-2-butirsavra és dietilamin-etoxi-etanolra. Az étkezés hatását nem vizsgálták. A fenil-2-butirsav és dietilamin-etoxi-etanol expozíció azonos arányú a 22,5 mg-90 mg dózistartományban.
Egy 50 mg-os retard filmtabletta bevételét követően a fenil-2-butirsav átlagos maximum plazmakoncentrációja 1,4 microgramm/ml (jelentős szórással), melyet 9 óra elteltével ér el.

Eloszlás
A butamirátnak nagy a megoszlási térfogata 81 és 112 l közötti tartományban (testsúly-kg-mal arányosan), továbbá erősen kötődik a fehérjékhez is. A fenil-2-butirsav nagymértékben fehérjéhez kötött a plazmában minden dózistartományban (22,5-90 mg) 89,3%-91,6% középértékekkel. A dietilamin-etoxi-etanol kismértékű proteinkötődést mutat 28,8%-45,7% középértékkel. Tisztázatlan, hogy a butamirát átjut-e a méhlepényen és kiválasztódik-e az anyatejbe.

Biotranszformáció
A butamirát hidrolízise - mely során főként fenil-2-butirsav és dietilamino-etoxi-etanol képződik - gyorsan végbemegy. Különböző fajokban végzett vizsgálatok eredményei alapján feltételezhető, hogy a fő metabolitok is köhögéscsillapító hatásúak. Az alkohol-típusú metabolit vonatkozásában nincsenek emberi vizsgálatokból származó adatok. A fenil-2-butirsav para-pozícióban történő hidroxiláció útján részlegesen tovább metabolizálódik.

Elimináció
A három metabolit kiválasztása főleg a vesén keresztül történik, a májban bekövetkező konjugáció után a sav-jellegű metabolitok nagyrészt glukuronsavhoz kötődnek. A fenil-2-butirsav konjugátumainak szintje a vizeletben jelentősen magasabb, mint a plazmában. A butamirát 48 óráig azonosítható a vizeletben, a 96 órás mintavételi időszakban a butamirát vizeletbe kiválasztódott mennyisége 22,5 mg és 45 mg dózisszint esetén kb. 0,02%, 67,5 mg és 90 mg dózisszint esetén kb. 0,03%. A butamirát dózis nagyobb százalékban választódik ki dietilamino-etoxi-etanolként a vizeletbe, mint butamirátként vagy nem-konjugált fenil-2-butirsav formájában. A mért eliminációs felezési idő középértéke a fenil-2-butirsav esetén 23,26-24,42, butamirátra 1,48-1,93, dietilamino-etoxi-etanolra 2,72-2,90 óra.

Farmakokinetika speciális betegcsoportokban
Tisztázatlan, hogy a máj-, vagy a vesebetegségek milyen befolyással vannak a butamirát farmakokinetikai paramétereire.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 illetve 20 db filmbevonatú retard tabletta kék színű, átlátszó PVC+PE+PVDC//ALU buborékcsomagolásban és a dobozban betegtájékoztatóval.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások.
Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a helyi előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényre kiadható gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó. Az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Haleon Hungary Kft.
1124 Budapest
Csörsz u. 43.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-5302/01 10x
OGYI-T-5302/04 20x


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1989. október 6.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2008. március 13.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. november 03.


3








OGYEI/65880/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhesség idején történő alkalmazás biztonságosságát illetően nem készültek vizsgálatok. Alkalmazása a terhesség első három hónapjában ellenjavallt. A terhesség későbbi szakaszában a Sinecod csak akkor alkalmazható, ha azt kezelőorvos javallotta.

Szoptatás
Szoptatás idején történő alkalmazás biztonságosságát illetően nem készültek vizsgálatok.
Nem ismert, hogy a hatóanyag, vagy metabolitjai bejutnak-e az anyatejbe. Szoptatás alatt a Sinecod csak akkor alkalmazható, ha azt kezelőorvos javallotta. Gyógyszerbiztonságossági okokból, az általános szabálynak megfelelően, a Sinecod szoptatás idején csak a bevétellel járó előny/kockázat szigorú mérlegelésével alkalmazható.